„De Iikkenberg" in toekomst voor duizenden dagjesmensen PROJECT WORDT GEËXPLOITEERD DOOR „UTREGTSE HEUVELRUG Ministerie zegde subsidie al toe Territorium van in totaal 20 ha De massa in goede hanen Caniira n.v. betaalt ook f 400,- extra Belt u dan even a.u.b. Geen optocht op Lampegiet NASI G0RENG SPECIAAL Maison Kramer i.... Rommelmarkt op 26 september Schaakclub start \erkatle toont prod tikten •ompetitie v"'730 11079 In '72 eerste fase van gigantisch recreatie project al voltooid „De UtreohUe Heuvelrug" is een vereniging van boseigenaren die in 1959 werd opgericht met als hoofd doel de recreatie in goede banen te leiden in het gelijknamige natmtr- gebied. De Utrechtse Heuvelrug is erg in trek bij de dagjesmensen en de grondbezitters achtten het destijds verstandig een vereniging in het le ven te roepen, die zich moest be zighouden met het concentreren van de massa's recreanten, een initia tief dat door de provincie Utrecht werd gestimuleerd. 65 Grootgrondbezitters zijn mo menteel aangesloten bij de vereni ging die door haar werk ieders be langen dient: de belangen van de boseigenaren (door de massa op te vangen in goed geoutilleerde gebie den, door routes uit te stippelen en toezicht uit te oefenen), maar ook de belangen van de stiltezoekers in de bossen, die ver weg willen blij ven van de dagjesmensen. „De Utrechtse Heuvelrug" heeft reeds verschillende recreatiegebie den aangelegd en werkt momenteel hard aan het Henschotermeer aan de Rijksweg Woudenberg-Zeist. De vereniging werkt uitsluitend met overheidsgelden en vraagt bij de verwezenlijking van haar plannen voor recreatieobjecten adviezen aan de provinciale instanties. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL/UTRECHT In het gebied waar nu (en wellicht nog vrijwel een geheel decennium) de machines van de firma's Bruil en Van Schoonhoven elke dag gretig zandhappen worden omstreeks het jaar 1980, dagelijks 6500 dagjesmensen verwacht. „De Dikken berg" en een gedeelte van het landgoed „De Kwintelooien", waarvan de familie Rogher-van Rijn en de Erven Van der Tak de eigenaren zijn, worden in de toekomst getransformeerd tot een gigantisch openlucht- recreatiegebied. dat in verschillende fasen wordt aan gelegd. fti 1972 kan naar alle waarschijnlijkheid het eerste gedeelte van dit object voor het publiek worden open gesteld. De vereniging „De Utrechtse Heuvelrug", die volgens een overeenkomst die de provincie en het rijk met de grondeigenaren sloten, het gebied na de ontzan- ding in gebruik krijgt, zal op korte termijn opdracht geven tot het vervaardigen van een definitief ontwerp-plan voor dit immense recreatieterrein. Bij deze ver eniging beschikt men reeds over een schetsplan dat destijds door de Neder landse Heidemaatschappij is opgesteld in opdracht van de fam. Rogher- van Rijn en de Erven Van der Tak en dat als leidraad zal dienen bij het ontwerpen van de definitieve plannen. Het object aan de Oude Veenendaalse Grintweg zal worden geexploiteerd door „De Utrechtse Heuvelrug", welke vereniging in het leven is geroepen om de recreatie in de provincie Utrecht in goede banen te leiden. Het gebied is gratis toegankelijk voor de dagrecreanten. se Heuvelrug" om hel te gebruiken voor uitsluitend recreatieve doeleinden en dat het zand - een zeer geschikte soort \oor de steenfabrieken in deze omgeving - zou worden gebruikt om in de plaatselijke behoeften te voorzien (voor wegenaanleg en stenenfabrikatie, red.)". „De landgoedeigenaren zien de dag jesmensen, tegenwoordig heet dat dag recreanten, liever niet dan wel ko men", vertelt de heer Smeets, „maar zij weten even goed als wij dat deze groep toch niet te weren is. Vandaar dat het rijk de eis stelde dat AMERONGEN De afdeling Ame- rongen van het Nut tot 't Algemeen is voornemenes op zaterdag, 26 september op de Hof of b(j slecht weer in het Dorpshuis een z.g. rommelmarkt te or ganiseren. In verband hiermede gaan leden van het Nut zaterdagmorgen huis aan huis om te zien of er wellicht nog oude boe ken, schoenen, tijdschriften voor jong en oud, gordijnen, kastjes, planten enz. enz. weg te geven zijn die op deze markt verkocht kunnen worden. de terreinen bij ons in gebruik werden gegeven - dat is dan voor een periode van 50 jaar - zodat onze vereniging al les in goede banen zal kunnen leiden. Dergelijke projecten kosten natuurlijk handenvol geld, dat allemaal van de overheid afkomt. Onze vereniging heeft een zeer nauwe band met de overheid want wij werken alleen met haar geld." De enige opbrengst uit het toekomsti ge recreatiegebied voor „De Utrechtse Heuvelrug" vormen de parkeergelden en de inkomsten van de kiosk, een druppel op een gloeiende plaat dus. IN TREK Het uniek gelegen nieuwe recreatie gebied „De Dikkenberg" (plus een ge deelte van het landgoed „De Kwinte- Iooien" waarop men nu, in zuidelijke richting wordt gewerkt, reeds aan het ontzanden is) is berekend op dagjes mensen. In de afgelopen jaren was het terrein al geweldig in trek bij Veenen- dalers en mensen uit de wijde omge ving, die er illegaal zwommen en er met complete gezinnen kwamen zonnen en spelen. In 1972 - het is overigens niet uitge sloten dat dat wat eerder gaat worden, vooral wanneer men de juiste formule heeft gevonden om het water te ver versen in het meer - mag dat legaal in recreatiegebied „De Dikkenberg", een aantrekkelijke mengeling van bos. strand en water. VEENENDAAL Alle 26 werkne- I mers van Camira nv krijgen in oktober j de inmiddels fel omstreden 400,- bru- j to-loon. Camira is daarmee het tweede Vee nendaalse bedrijf dat deze uitkering in eens aan zijn werknemers in het voor uitzicht heeft gesteld. Ook hier geldt dat de nieuwe arbeidsovereenkomst per 1 januari 1971 aan deze situatie zal worden aangepast. Bij de foto's: 1. De firma's Van Schoonhoven en Bruil zjjn momenteel bezig met het afgra- ven van „De Dikkenberg" in zuidelijke richting, waardoor men op het gebied van de Erven Van der Tak is aangeland. Voordat dit territorium geschikt is gemaakt voor recreatieve doeleinden zul- len nog vele jaren verstrijken. 2. Bovenaan een panoramische blik op dat gedeelte van „De Dikkenberg" dat reeds is afgewerkt. De taluds zfjn al ingeplant en in 1972 of iets eerder kunnen de dagrecreanten hier terecht. In deze eerste fase zijn ook al een parkeerterrein en sanitaire voorzieningen S gepland. Het meertje in het zandgebied zal verder worden uitgegraven en vergroot, maar bedraagt bij de ingebruikneming van het eerste gedeelte van het re- creatie-object van de Vereniging „De Utrechtse Heuvelrug" nog slechts on- geveer een vjjfde van het geplande totaal-wateroppervlak. Omdat de firma's Bruil en Van Schoonhoven nog jaren blijven ontzan den in het betreffende gebied vol gens de heer Sehrauwen van het Pro vinciehuis in Utrecht is contractueel vastgelegd dat het terrein voor 1 ja nuari 1980 moet zijn ontruimd, waar bij hij aantekent dat deze termijn wel erg ruim is genomen ligt het in de bedoeling om de gedeelten *an de zandafgraving die zijn afgewerkt, re gelmatig in te planten 0111 daardoor de ingebruikneming van de verschillende faseringen van het recreatie-object niet in gevaar te laten komen. Tot op heden is dat steeds gebeurd op enkele taluds, zodat in 1972 de eer ste massa's dagjesmensen de eerste fase van het terrein kunnen gaan bevolken. MEER De dagjesmensen krijgen een territo rium van ongeveer 20 ha tot hun be schikking. Centraal in dat gebied ligt een gigantisch meer, dat wordt om zoomd door een zeer brede strook strand. Daaraan grenzen een aantal zonneweiden die geleidelijk overlopen in de bossen van „De Dikkenberg" en „De Kwintelooien". Op het terrein wor den toiletten gebouwd en andere sani taire voorzieningen getroffen. Ook zal er een grote kiosk verrijzen. Dat de Vereniging „De Utrechtse Heuvelrug" een zeer grote' belangstel ling verwacht voor deze vorm van openlucht-recreatie blijkt uit de ruimte die men heeft gepland voor parkeer ruimte. Er komt - als onderdeel van de eerste fase - een parkeerterrein voor ongeveer 240 auto's en in een later sta dium een parkeerplaats voor 1500 wa gens. Ook zijn grote rijwielstallingen gepland. SUBSIDIE Nadat de Rijksplanologische Dienst zijn goedkeuring aan het schetsplan had verleend kreeg de Vereniging „De Utrechtse Heuvelrug" de toezegging van het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, dat voor de aanleg van het recreatie-object een subsidie zal worden verstrekt. Het werk van de vereniging wordt overi gens voor de volle honderd procent ge subsidieerd door rijk, provincie en ge meente te zamen. „Als alles meeloopt kunnen we in '72 de eerste fase (ongeveer eenvijfde deel van het object, red.) voltooid hebben", aldus de heer M. H. J. Smeets. secreta ris van de Vereniging „De Utrechtse Heuvelrug". „Het wordt een groots pro ject, dat in feite uit de nood is geboren. Omdat het beheren van een landgoed voor de eigenaar de laatste jaren geen pretje meer is (een landgoed is eigen lijk een houtfabriek en die bron van inkomsten - dus de houtverkoop - wordt steeds minder), gaan de grondei genaren naar andere mogelijkheden zoeken en die werden in dit geval ge vonden in het ontzanden." ZUINIG „Maar rijk en prorincie zijn erg zui nig op de Utrechtse Heuvelrug, waar van „De Dikkenberg" één van de smal ste gedeelten is en toen de betreffende landgoedeigenaren dan ook vergunnin gen aanvroegen om in hun gebieden zand af te graven, werd dat bij het rijk lange tijd in overweging genomen. Uit eindelijk verleende men toestemming met daarbij de clausules, dat de eigena ren het gebied na de ont/.anding zouden afstaan aan de-Vereniging „De Utrecht- voor Veenendaal 17.30 uur 10550 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 RENSWOUDE In Renswoude wordt gebroken met een jarenlange traditie. Aan de oproep van het bestuur van de plaatselijke oranjevereniging om zich te melden voor de traditionele Lampegietersavondoptocht is door vijf mensen gehoor gegeven en daarom zal het bestuur geen medewerking meer verlenen aan de organisatie van dit evenement. Het bestuur wijst er evenwel op dat het iedereen vrij staat om individueel een optocht te organiseren. VEENENDAAL Het echtpaar J. H. E. Lefers aan de Kerkewijk was gisteren vijftig jaar getrouwd Bruid en bruidegom (beiden 76 jaar) vierden dat ondermeer met een receptie in hotel ,,La Montag ue", waar veel familieleden en kennissen hun felicitaties kwamen aanbieden. De bruidegom is in te genstelling tot zijn echtgenote geen Venendaler van geboorte. Zijn wieg stond in Enschede en hij kwam naar Veenendaal toen zijn werkgever de firma Roessingh zich vestigde in het pand waarin thans Panter Sigarenfabrieken zijn gehuisvest. De heer Lefers was ja renlang lid van het Veenendaalse brandweerkorps en is verder fit genoeg om wekelijks de zaal van de Ned. Protestanten Bond voor de diensten in gereedheid te brengen. Het echtpaar kreeg zes kinderen en heeft verder 22 opa- en omu- zeggers. Van de laatste groep zul len de meesten verstek moeten la ten gaan. Tien kleinkinderen zijn namelijk geëmigreerd, negen naar Australië en een naar Suriname. AMERONGEN De afdeling Ame- rongen van de Nederlandse vereniging voor huisvrouwen houdt op dinsdag, 15 september in het Dorpshuis een Verka de-avond voor haar leden. Hoe Verkade zich vanaf 1886 ontwikkeld heeft en tot zijn huidige grootte is uitgegroeid zal de representante van de afdeling voor lichting met behulp van dia's vertellen. Er zal ook een verloting worden gehou den. RENSWOUDE De schaakclub Renswoude begint vrijdagavond om half acht in gebouw „Rehoboth" met de onderlinge schaakcompetitie. De schaakclub, die vorig jaar werd opge richt kan nog enkele leden gebruiken. Belangstellenden kunnen zich elke vrij dagavond vanaf half acht in de kleine zaal van gebouw „Rehoboth" opgeven bij het bestuur. ADVERTENTIE om mee te nemen, f 1,75 per 500 gram PETIT RESTAURANT

De Vallei | 1970 | | pagina 3