form Volgend jaar nieuw debat Begrotingsdebat Gelderse Staten vergt 3 dagen Run op Duitse benzine Verkeersschout gaat de bonnetjesbehandelen Mogelijk meer militairen naar West-Duitsland Minister op bezoek in Seedorf Veel politie op de been voor drie krakers Veel moties over steun aan dagbladen Meer tijd nodig P Taxistaking was rustig Nieuwe functies bij rechterlijke macht Vragen over troepen in Duitsland 't Scheelt 10 cent Golden American - groot van smaak en zo zniver als gond! Oproepkaarten eerder in huis voor stemmen hij volmacht aterschappen hebben steun nodig Opleiding van vrouwenartsen moet herzien ARNHEM WIL ABORTUS KLINIEK alléén bij: en nergens anders! woningbouw BEZOLDIGD voorstel aan regering staatssecretaris DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 Kamer verdeeld over verdeling Stèrgelden ADVERTENTIE ,n.v. uw betrouwbare interieur-adviseur" Deventer: Broederenstraat 22-28 Zutphen: Boukerstraat 87-Ü5 Almelo - Enschede Hengelo DEN HAAG Het hele Tweede-Kamerdebat over de Nederlandse dagbladpers heeft niets opgeleverd. De politieke verdeeldheid over de manier waarop 'n aantal zwakkere kranten ter wille van de verscheidenheid van meningsuiting in stand gehouden zouden moeten worden, stelt minister Klompé (Cultuur) in staat haar plan tot verdeling van de Stermiljoenen over de jaren 1970 lot en met 1972 uit te voeren. Van de tien ingediende moties zijn er gistermiddag acht verworpen en van de twee aangenomen moties zal in de praktijk niets terecht komen. Een kleine Kamermeerderheid heeft uitgesproken dat in ieder geval eind volgend jaar de regering met de Twee de Kamer moet praten over de verde ling van de laatste tien miljoen over 1972. In totaal wordt er over de jaren 1970 tot en met 1972 dertig miljoen uit gekeerd. De motie van de D'66'er drs. Visser verbindt er de voorwaarde aan dat er dan iets moet zijn gedaan aan een zg. redactieinstituut, ter versterking van de positie van de redacties in de dag bladondernemingen. Dit idee haalde een meerderheid van 59 tegen 51 stemmen. De fracties van de KVP, PvdA en CPN steunden D'66. Minister Klompé had echter al met nadruk uitgelegd, dat zij niet van zins (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De commissaris der Koningin, mr. H. W. Bloemers, ver wacht, dat de begrotingsdebatten, die de Gelderse Staten dit najaar zullen houden, meer tijd zullen kosten dan in vorige jaren de kans is groot dat deze debatten dit jaar drie dagen in beslag zullen nemen. Mr. Bloemers zei dit gisteren in een gesprek met de pers naar aanleiding van de verschijning van de beleidsnota van Gedeputeerde Staten. Het college van GS is pessimistisch over de financieringsmogelijkheden voor de gemeenten; in 1968 kregen de gemeenten nog 119 miljoen aan fi nancieringsmiddelen toegewezen, in 1969 ging dit bedrag rigoureus omlaag tot 97 miljoen en in de eerste helft van dit jaar werd slechts 46,7 miljoen toegewezen. De behoefte is aanzienlijk groter. Op deze wijze worden de activi teiten van de gemeentebesturen ten be hoeve van hun burgers ingedamd. „De financieringsmethoden zijn zéér groot", zei gedeputeerde drs. A. R. Vermeer. Niet over de hele linie zijn de wo- nlngbouwproblemen groot, betoogde ge deputeerde mr. S. J. Wijnperlebij de bouw in de woningwetsector moeten erg veel moeilijkheden onder het oog gezien worden (in de sector verloopt de bouw stroef), maar ten aanzien van de corporatiebouw en de overige gesubsi dieerde particuliere bouw is de gang van zaken voorspoedig te noemen. Klemmende zaken bij de woningwet- bouw zijn velal de planologische aspecten (bestemmingsplannen), het O DEN HAAG De taxistaking in Den Haag had tot woensdagavond laat een rustig verloop gehad. Er waren slechts enkele wagens op straat voor het uit voeren van urgent geachte ritten. De urgentie moest aangetoond kunnen worden met b/jvoorbeeld een briefje van een arts indien het vervoer van patiënten betrof. Leden van de patrouilleploegen van •takende chauffeurs hadden 's middags een „eigen rijder" die met zijn taxi op straat verscheen, klemgereden en hem belet taxiritten uit te voeren. Volgens de heer W. Heijer van het actiecomité van Haagse taxi-chauffeurs zal het comité na de 24-uursstaking, die vanmorgen om zes uur is afgelopen, af wachten tot half september of het overleg tussen de drie vervoersbonden en de werkgeversorganisaties over de looneisen tot overeenstemming zal lei den. Rond de 15de september zal dan over eventuele, verdere acties beslist worden. Inmiddels hebben rond 150 Haagse taxi-ondernemers, van wie 120 „eigen rijders", een actiecomité in het leven geroepen en in grote lijnen plannen uitgewerkt om hun taxi's te kunnen la ten rijden indien weer een staking zou worden uitgeroepen door het actiecomi té van loonchauffeurs. Bij de „eigen rijders" die bij een sta king willen blijven rijden, zijn er enke le tientallen die zich tijdens de verga dering van loonchauffeurs in de nacht van dinsdag op woensdag achter- de daar uitgeroepen staking hadden ge steld. nogal eens niet in voldoende mate aan wezig zijn van bouwrijpe grond en de grote prijsstijging (de dans om de cur- veprijs). Gedeputeerde Staten blijven de rege ring confronteren met de problemen van met name delen van de Achterhoek en het Rivierengebied. Tot dusver is geen succes behaald met pogingen om van deze gedeelten stimuleringsgebie den te maken, maar mogelijk kunnen onderdelen van de maatregelen die voor stimuleringsgebieden van toepas sing zijn voor deze Gelderse gebieden van kracht worden. In ieder geval zal de regering opnieuw mede met het oog op het toekomstige regionale beleid met deze problemen geconfronteerd worden", aldus drs. Vermeer. MAASTRICHT Een paar honderd meter van de Nederlandse grens wrij ven de Westduitse exploitanten van benzinestations zich in de handen. Er stoppen steeds meer Nederlanders om een volle tank te halen. De merk- benzine kost er drie tot vier cent min der. De witte pompen in Duitsland scheniken echter super die een dubbel tje goedkoper is. De prijzen van de „billige" benzine zijn met koeieletters op de borden langs de weg geschilderd. Bordjes met pijlen wijzen de Nederlandse automobi list de weg naar achterafpompjes waar „wit" wordt geschonken. Een witte- pomphouder in het Duitse Tudderen (ter hoogte van Sittard) meent dat zijn Nederlandse klantenkring de afgelopen weken vijf keer zo groot is geworden. Garagehouder P. Lux uit Vaals, wiens pompen langs de grote uitvals weg naar Aken door tien man worden bediend, zei gistéren: „Mijn omzet is zeker met twintig procent-gedaald". Zelfs de Belgen die per traditie bij de „laatste Nederlandse pomp voor de grens" nog eens voltankten, blijven weg. Nederland is na Frankrijk een van de duurste benzinelanden van Eu ropa. Bij de Bovag in Den Haag merkt men nog niet veel van de run op de Duitse pompen. Toen een jaar geleden de prijs van de benzine in Nederland met 3,5 cent ineens omhoog ging en een benzine-oorlog in Duitsland daar de prijzen omlaag dreef, regende het pro testen van de gedupeerde pomphouders langs de oostgrens. is zo'n statuut bij wet aan de dagbladen op te leggen. Die moeten dit zelf maar uitdokteren. De liberaal Vonhoff noem de het een knevelmotie, omdat daarmee wordt geprobeerd een redactiestatuut af te dwingen door dit te koppelen aan de verdeling van de laatste tien mil joen, waarmee het in feite niets heeft te maken. Een nog kleinere meerderheid (58 te gen 52 stemmen) wilde een reconstruc tiefonds, waarvoor die laatste tien mil joen moesten worden bewaard. Dit was een voorstel van de KVP'er Engels. Het fonds zou er dan eind volgend jaar moe ten komen om de samenwerking tussen minder florerende en meer rendabele kranten te financieren, in plaats van rechtstreekse steun. Hiervoor kreeg de KVP de stemmen van de fracties van PvdA en D'66, als mede van de CH-afgevaardigden Kik kert en Tilanus. Premier De Jong had gewaarschuwd dat dit alles niet binnen een jaar zou zijn te verwezenlijken. Nadat de overige acht moties drie van de socialist dr. Roethof, eveneens drie van de anti-revolutionair Schakel en twee van de liberaal Vonhoff wa ren verworpen, liet de laatste nadruk kelijk weten dat de VVD-fractie tegen de voorgestelde verdelingsregeling van de Ster-miljoenen is. DEN HAAG Bij het openbaar ministerie moet een nieuwe functio naris, de verkeersschout, komen, speciaal belast met het behandelen van verkeersovertredingen. Ter as sistentie van de rechters moet even eens een nieuwe functie worden ge creëerd, namel^k die van gerechts auditeur. Aldus een ontwerp tot wijziging van de wet op de rechter lijke organisatie dat woensdagmid dag bij de Tweede Kamer is inge diend. Het ontwerp omvat een vrij grool aantal wijzigingsvoorstellen in af wachting van een algehele herzie ning van de wet op de rechterlijke organisatie die er op den duur zal moeten komen. Het doel is niet al leen de magistratuur doelmatiger te organiseren, maar ook onder meer het toetreden tot de rechterlijke macht voor juristen met ervaring in andere maatschappelijke functies aantrekkelijker te maken. De verkeersschout hoeft geen ju rist te zijn en wordt opgeleid tot specialist in de wegenverkeerswet- geving. Op dat gebied zal hij dezelf de taak en bevoegdheid krijgen als een officier van Justitie. Hij zal dus bijvoorbeeld beslissen over het schikken van verkeersovertredingen. Ook zal hij op de terechtzitting meestal van de kantonrechter als vertegenwoordiger van het openbaar ministerie optreden. Het is de be doeling dat hij werk uit handen neemt van de jongere leden van het openbaar ministerie die thans het grootste deel van hun tijd aan ver keerszaken besteden. Hun vooroplei ding kunnen zij daardoor momenteel maar gedeeltelijk rendabel maken en hun praktische ervaring dreigt eenzijdig te worden. Wie zijn basisopleiding als rech terlijk ambtenaar heeft vervuld of als jurist met ervaring in andere maatschappelijke functies tot de rechterlijke macht wil toetreden kan volgens het ontwerp zowel bij de zittende als de staande magistratuur een bezoldigde aanvangsfunctie vin den. Bij het openbaar ministerie wordt dat de substituutofficier van Justitie, bij de rechterlijke macht wordt dat de te creëren functie van gerechtsauditeu r De taak van de gerechtsauditeur zal zijn de rechter te assisteren, bij voorbeeld door het opstellen van De Nederlandse minister van Defen sie, Den Toom (l), in gesprek met een piloot van de Westduitse Luchtmacht over de Do-28 ,,Skyservant" het toestel, waarmee de bewindsman van daag kennis maakte tijdens zijn be zoek aan Duitse en Nederlandse on derdelen in Duitsland. De minister werd hierbij vergezeld door zijn West duitse ambtgenoot Helmut Schmidt m ADVERTENTIE mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaanse tabak! Golden American. Voor wie de wereld r een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. 25 King Size Filter voor F. 1.50 BREMEN Nederland zal spoedig zijn rond 10.000 man sterke troepencon tingent in West-Duitsland uitbreiden, zo hebben de Westduitse minister van Defensie, Helmut Schmidt en zijn Ne derlandse collega W. den Toom woens dag op een persconferenie in Seedorf bij Bremen meegedeeld. Over de omvang van de eventuele versterking lieten beide ministers zich niet uit. De kans bestaat dat de nieuwe Nedelandse eenheden gelegerd zullen worden in Bergen-Hohne bij Colle in Nedersaksen. Mocht de keuze op deze plaats vallen, dan zullen de nieuwe Ne derlandse eenheden waarschijnlijk het gat kunnen opvullen dat onstaan kan door de inrkimping van de Canadese Navo-eenheden in de Bondsrepubliek waarop de Canadese regering aan stuurt. Bij de bezichtiging van de basis van de 41 ste Nederlandse tankbrigade in Seedorf bleek minister Schmidt zeer onder de indruk te zijn van de maatre gelen voor de vrije tijdsbesteding en de DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mejuffrouw Haars (CHU) wil de op roepkaarten voor het stemmen vroeger verstuurd zien en volle neven en nich ten voor elkaar bij volmacht laten stemmen. Zij heeft hiertoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend waarin zij een wijziging van de kieswet voorstelt om tot deze verruiming bij volmacht- stemmen te komen. In de memorie van toelichting schrijft het Kamerlid, dat sinds 1951 het srtemmen bij volmacht aanzienlijk is toegenomen. Aan de bepalingen zit ten volgens haar echter ernstige bezwa ren. De oproepkaarten moeten daarom zo tijdig verzonden worden, dat de kiezer de mogelijkheid heeft om nog een vol macht te verstrekken nadat hij deze kaart heeft ontvangen. Mejuffrouw Haars vindt ook, dat de vereiste familierelatie tussen volmacht gever en gevolmachtigde tot de vierde graad moet worden uitgebreid. Dit opent de mogelijkheid dat onder andere ook volle neven en nichten voor elkaar kunnen stemmerv. beroepsvorming van de soldaten. Hij vond dat de Westduitse strijdkrachten hier veel van kunnen leren. ARNHEM De Unie ven water schappen hoopt op korte termijn over landelijke gegevens te beschikken om de regering er van te overtuigen dat de waterschappen voortdurend steun nodig hebben. Er wordt daartoe een uniforme wijze van boekhouden ingesteld voor allo waterschappen. Dat kondigde gisteren voorzitter mr. Th. A. J. Vesters van de Unie van wa terschappen aan op de algemene leden vergadering van de Gelderse water- schapsbond in Velp. De heer Vosters kantte zich tegen de extra regeling voor subsidies ten bate waar de toestand het efgste is: „Het van de dijkverzwaring in die gebieden lijkt zo wel een soort bijstandsregeling". De waterschappen, aldus de heer Vos- ter, vervullen belangrijke sociale en economische belangen. Dat moet erkend worden. concept vonnissen en nota's over be paalde juridische vragen. Hij zal niet met rechtspraak worden belast, tenzij hij na enige ervaring te hebben opgedaan bovendien tot rechter-plaatsvervanger wordt be noemd. Deze functionaris, die kan worden aangesteld bij de arrondis sementsrechtbanken en bij de admi nistratieve gerechten, moet de rech ters ontlasten van werkzaamheden die zij niet per se zelf hoeven te doen. De salariëring van de gerechtsau diteur (volgens de memorie van toe- j lichting aanvankelijk 1797 oplo- j pend na acht jaar tot 2703) moet bevorderen dat de rechterlijke macht aantrekkelijk wordt voor bui- temstaanders. Dezen kunnen nu nog alleen rechter worden via het rech- ter-plaatsvervangerschap dat zij naast hun gewone beroep moeten uitoefenen. Dit leidt vaak tot der ving van inkomsten. In het ontwerp is er voor hen van het begin af aan een bezoldigde S functie. De salariëring van de sub- i stituutofficier van Justitie moet zo danig worden opgetrokken dat men bij zijn keus tussen zittende en staande magistratuur zich niet meer zal hoeven laten beïnvloeden door financiële overwegingen. Tenslotte wordt voorgesteld de minimumleeftijden voor benoeming in functies bij de rechterlijke macht S te laten vervallen. Het niet benoem- baar zijn omdat men volgens de wet te jong is wordt als verouderd be schouwd. DEN HAAG De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga heeft zich tot het centraal college voor de erkenning en registratie van specialisten te Utrecht gewend met de vraag de opleiding van vrouwenartsen opnieuw te willen be zien. De staatssecretaris vraagt zich af of het aantal bevallingen dat in een zie kenhuis moet gebeuren om erkend te kunnen worden voor de opleiding van vrouwenartsen dat nu 750 bedraagt niet te hoog is en of dit aantal wel licht zonder schade voor de opleiding verlaagd zou kunnen worden. Hij zou bij het bepalen van het ver eiste aantal, ook met plaatselijke om standigheden rekening gehouden willen zien. Het teruglopen van het aantal be vallingen in ons land moet geen ongun stige invloed hebben op de opleiding van gynaecologen, aldus de staatssecre taris. DEN HAAG De KVP-Kamerleden Maenen, Kleisterlee en Meijer hebben de minister van Defensie woensdag schriftelijk gevraagd welke maatregelen hij heeft genomen om het leefklimaat van de troepen en van de bewakings troepen van de luchtmacht in Duitsland te verbeteren sedert de discussie in de Kamer omtrent de bewakingstroepen van de Van Heutsz-compagnie. Vraagstellers vragen de minister of hij al kan aangeven op welk tijdstip het zgn vijf-ploegensysteem kan worden in gevoerd en welke maatregelen hij neemt indien blijkt dat personeelsgebrek invoering van dit ploegensysteem bin nen een redelijke termijn verhindert. ARNHEM De stad Arnhem moet op 1 november als eerste in Nederland een abortuskliniek tussen zijn medische voorzieningen tellen. Een werkgroep heeft dat na lang durige vergaderingen besloten; er resten nog wat technische voorzieiningen, zoals financiering en onderdak. De werkgroep peilt op het ogenblik de stemming van de Arnhemse artsen. Als de opzet van de werkgroep lukt is de Arnhemse abortuskliniek er eerder dan die van Rotterdam. AMSTERDAM De twee winkel panden van Van Veen's beddenmaga zijn in de Amsterdamse Hartenstraat, die dinsdagavond met steun van enkele kabouters door de actiegroep „Gerzon, Bisschoff, het Lingeriehuis en andere bedrijven" werden gekraakt, zijn om kwart voor vijf woensdagmiddag door de politie ontruimd. In de panden, die door de actiegroep waren ingericht als informatiecentrum voor personeel van winkelbedrijven, dat „slachtoffer- is geworden van de manipulaties van de heer De Ruyter en de Centrumbank" werden slechts drie krakers aangetroffen. De ongeveer 45 manschappen die de politie naar de Hartenstraat had gedi rigeerd behoefden niet op te treden. Zij beperkten zich tot het afzetten van de straat. De krakers werden meegenomen naar het hoofdbureau nadat er enig ge harrewar was ontstaan over de vraag of de directeur van Van Veen op wiens verzoek de politie handelde wel het recht had een opdracht te ge ven. Volgens een poLitievoorlichter meen den zij, dat een dergelijke opdracht al leen van de heer Kroonenberg als eige naar van de panden kon komen. Zoals bekend werd Van Veen door de Cen trumbank gekocht en enkele dagen la ter overgenomen door Kroonenberg. De drie krakers zijn in de loop van de avond op vrije voeten gesteld. Het drietal, de 20-jarige verkoper W. van den B., de 19-jarige timmerman H. van de K. en de 26-jarige elektricien F. B., kregen een proces-verbaal wegens lokaalvredebreuk.

De Vallei | 1970 | | pagina 7