Hans Fassnacht heeft een hekel aan nederlagen Anke Rijnders kwam voor brons centimeters te kort Maatregelen van KNWU Rosetvall speelde met Stan Smith ACCENT Nederlands record 200 m vrije slag verbeterd EK libre Wereldtitel postuum voor Rindtï Topsport wil een gesprek met Klompê Verrassende nederlaag van Rus Pankin KNZB KLEUNDE MIS Illusie armer Clay tegen Jerry Quarry Hekel Geen verschil Hard VERSPEELD ONBEDREIGD NI EU ff RECORD Verslagenheid in Argentinië Etappezege Gerard Vianen KIN V B-beker Loting 2e ronde op 20 september Zivartepoorte bedankt voor sportcommissie van KNWU Cruyff hersteld SCHAAKOLYMPIADE Nederland leidt tegen Brazilië SPORT IN 'T KORT weekblad 65ct. VRIJDAG II SEPTEMBER 1970 BARCELONA Een warme drukkende avond in Barcelona. Op een stoeprand, langs de auto baan bij het zwembad van de Europese zwemkompioenschap- ffen zit een stevig gebouwde jon geman, het hoofd diep rustend in zijn beide handen. Hans Fassnacht (19), West-Duitslands wonderzwemmer, verwerkt zijn eerste nederlaag. Bemoedipende schouderklop jes van de naast hem staande Ameri kaanse trainer Don Cambrill doen hem niets. Rooerloos zit hij zo een poosje. Dan stopt een auto met Nederlands kenteken. Fassnacht en Cambrill mogen meerijden. Ze gaan een slapeloze nacht tegemoet. Een dag later is Fassnacht wéér een Illusie armer, als Gunnar Larson voor de tweede maal keihard toeslaat. Fass nacht, de man die in Barcelona onover winnelijk werd geacht, is de wanhoop NEW YORK Cassius Clay, de voormalige Amerikaanse wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht, die zijn titel verloor in 1967 na een veroor deling wegens dienstweigering, zal op 26 oktober in Atlanta (Georgia) uitko men tegen zijn landgenoot Jerry Quar ry Quarry staat in Ring Magazine geno teerd als uitdager van de huidige we reldkampioen, Joe Frazier. ADVERTENTIE BARCELONA Het mag gewoon niet lukken. Ook gisteren bleef Nederland in Barcelona met nauwelijks waarneembaar verschil verstoken van een ereplaats. Een plaats, die recht geeft op fel begeerd goud, zilver of brons. Anke Rynders, de laatste dagen reeds enkele malen diep puttend in haar arse naal aan krachten, kwam in de finale van de 200 meter vrije slag voor dames slechts centimeters te kort voor het veroveren van een bronzen medaille. De derde vierde plaats deze week na Linda de Boer op de 400 meter en de 4 x 100 meter wisselslag estafette. nabij. Maanden van keiharde training in Amerika lijken voor niets te zijn ge weest. Onkosten voor de Westduitse Zwembond schijnen eveneens voor niets te zijn gemaakt. Op de derde dag zal Fassnacht zijn clubgenoot Larsson weer ontmoeten. Tot vlak voor de race rent Don Cam brill met stopwatch in de hand hard langs de rand van het zwembasin. Fassnacht traint tot de stukken er af vlipgen. Spierwit komt hij aan de start. Na 200 meter vrije slag in een moordend tempo, is het zelfvertrouwen weer te rug. De wat timide Fassnacht veert op, maar wrang is slechts zijn glimlach als hij ziet dat er naast zijn zege geen we reldrecord is gekomen. Larsson is nog steeds de grote overwinnaar. Een geprikkelde Hans Fassnacht heeft een hekel aan nederlagen en daar komt hij ook rond voor uit. „Ik heb in Amerika hard getraind om me hier in Europa waar te maken, niet om verslagen te worden", is zijn eerste korte antwoord. Is hij in Amerika, na vijftien kilome ter training per dag, niet overtraind? „Nee, dat zeker niet. Alleen met hard trainen, iedere dag weer, kom je tot topprestaties. Je krijgt dan wel eens een korte inzinking maar met een goede conditie is dat nooit een langdurig pro bleem". Het verschil in training met Europa? „Er lijkt me geen verschil. Overal wordt gezwommen. Wij misschien al leen iets harder en wat langer". Verschil in training? „Als ik een verschil met de Westduit se trainingsmethode maak, dan is er maar één. De Amerikaanse oefenmees- ter gunt een pupil geen rust. Je moet altijd doorgaan en ze hebben gelijk. Al leen een keiharde aanpak van een ta lent kan een topper van hem maken". „Neem nu Gunnar Larsson. Ik wist dat hij een goede zwemmer zou wor den. Hij onderwerpt zich ook aan de ijzeren discipline. Alleen had ik niet verwacht, dat hij juist tijdens dit kam pioenschap al zo sterk naar voren zou komen". Het zwempeil in Europa? „Alleen Oost-Duitsland heeft de kei harde lijn doorgetrokken. Voor West-Duitsland en Zweden komen de successen veelal van Amerikaans ge schoolden. Daar zal echter wel veran dering in moeten komen, want wil Eu ropa ooit nog eens met Amerika op ge lijke hoogte willen strijden dan moeten de zaken beslist anders worden aange pakt Zal de Amerikaanse reeks van suc cessen in een zelfde lijn als dit jaar worden doorgetrokken? Fassnacht: „Ik zou niet weten waar om niet. Hun selectie is de juiste geble ken. Jong talent wordt bij elkaar ge haald. Op de scholen is de tijd voor training gewoon ingecalculeerd. Dege nen, die zich daarvoor niet voor hon derd procent inzetten, worden afge voerd. Misschien wel hard, maar de enige manier. Uiteindelijk geeft de Amerikaanse school ook hier in Barce lona de toon aan". Wel was er voor Anke Rijnders weer een nieuw Nederlands record. Haar ei gen tijd van 2.13.6 drukte zij naar 2.13.0 Oppermachtig Oost-Duitsland kwam gisteren op een totaal van elf gouden, acht zilveren en vijf bronzen plakken. Gabrielle Wetzko veroverde er weer een en wel op de 200 meter vrije slag met een nieuw Europees record 2.08.2, waarmee zij haar eigen record met 0.7 sec. verbeterde. De Joegoslavische My- jana Segrt verdiende met 2.11.0 het zil ver. Verrassend was zonder meer de ne derlaag van de Rus Nikolai Pankin, die op de 200 meter schoolslag niet te klop pen werd geacht. De Europese record houder verspeelde echter zijn kans op goud toen hij in de slotfase van een heroïsche gevecht met de Oostduitser Klaus Katzur even het hoofd oplichtte om zijn positie te peilen. Het kostte hem vermoedelijk precies die tiende van een seconde, die hij nu achter raakte: 2.26.0 en 2.26.1. Een troost had Pankin: zijn Europees record 2.25.4 bleef in de lawine van verbeteringen overeind. Het Hongaarse meisje Andrea Gyar- nati nam gisteren revanche voor de door haar geleden nederlaag op de 100 meter rugslag. Onbedreigd zegevierde zij op de 200 meter. Ver voor de Engel se favoriete Wendy Burell, die slechts derde werd, tikte zij aan in de nieuwe Europese recordtijd van 2.25.5; eën hal ve seconde onder haar oude record, De Oostduitse Barbara Hofmeister pakte met 2.26.6 het zilver. Ook de 4 x 100 meter vrije slag voor heren leverde in Barcelona een nieuw Europees record op. Rusland, bezitter van het oude record met 3.34.2. had nu 3.32.3 nodig. Met Anke Rijders niet op te stellen in de estafettaploeg had adviseur Van Dam tenslotte toch een goede keus ge daan. Ook nu bleek weer, dat de slanke Amersfoortse na een zware race volle dig uitgeput is en lange tijd nodig heeft om op verhaal te komen. Duidelijk was van haar gezicht te le zen, dat zij enorm teleurgesteld was, doch bijna nonchalant opmerkend „Ach dat record is meegenomen, ik had dat er niet op gerekend" wist zij die teleurstelling uitstekend te verbergen. Want hoewel haar krachten nog op be slissende momenten tekortschieten, verwerken kan zij een nederlaag wel. Ton Klooster hij heeft uiteindelijk niet gevraagd om selectie heeft alles geprobeerd om de bij voorbaat sterke tegenstanders op de 1500 meter zo lang mogelijk bij te houden. Na het eerste keerpunt voor de 100 meter keerde hij zelfs als eerste. Een moedige poging, maar zoals later zou blijken totale zelf moord. Werner Lampe, eerste gegadigde voor de titel, gunde in feite iedereen in de serie een tijdje hoop. Lampe immers had geen haast. Pas na zeshonderd me ter vond de Westduitser het tijd om te vertrekken. Op 800 meter betaalde Van Klooster de tol voor zijn zware inspan ningen. Hij moest lossen en kon alleen de Zwitser Charmey nog achter zich laten. Lampe won onbedreigd, evenals de Spanjaard Esteva en de Westduister Fassnacht in de andere series. In de serie van de 200 meter vlinder slag voor heren, maakte de Rus Nems- hilof met 2.07,6 de snelste serietijd. Hij werd gevolgd door de Westduitser Fol- kert (2.08,7) en de Oostduitser Flöckner met 2.10.0. Snelste seriezwemster op de 200 meter schoolslag voor dames werd de Russische Steponova met 2.43.3. Zij werd gevolgd door haar landge note Grebennikova (2.43,5) en de Britse Harrisson, die 2.46,8 liet afdrukken. Het snelste land op de 4 x 100 meter vrije slaf voor dames, waarin Neder land als negende eindigde, was weer Oost-Duitsland, dat toch wel aan een indrukwekkend aantal overwinningen bezig is. Tweede werd Hongarije met 4.05,4 en derde Zweden (4.09,4). Anke kort Rijnderscentimeters te- BARCELONA Ton van Klooster op de 1500 meter vrije slag, en de 4 x 100 meter estafette-damesploeg zijn gisteren in Barcelona zonder meer afgegaan. Als een gieter, zoals dat populair heet. De Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) heeft de rekening gepre senteerd gekregen van enkele miskleunen bij de selectie voor Barcelona. Zoals door ons gesteld, mocht Ton van Klooster, gezien zijn prestaties tijdens de nationale kampioenschappen in Leeuwarden, niet in de selectie worden opgenomen. Op medische indicatie werd Van Klooster, die vlak voor de nationale titelstrijd te kampen had met maagstoornissen, in eerste instantie met voorbehoud toch geselecteerd en later definitief toegevoegd. Om internationaal op de zware 1500 meter mee te kunnen tellen moet men zonder meer rond de zeventien-minuten-grens kunnen zwemmen. De beste tijd van de zwemmer van Naarden was 17.41,2. Geen basis voor uitzending. Ton van Klooster kwam gisteren uit op 17.38,8. Een verbetering van zijn persoonlijke prestatie van 2,4 sec. In het licht gezien van het doel van de KNZB om in Barcelona tot betere persoonlijke tijden te komen, zou Van Klooster geslaagd zijn. Maar dan weegt de geringe vooruitgang van Van Klooster wel erg licht. Op de 4 x 100 meter estafette lagen de zaken iets anders. Daar had Nederland wel kans op een finaleplaats, mits Anke Rijnders deel had uitgemaakt van de ploeg. Anke Rijnders, die 's avonds voor de zware opgave stond om Nederland eventueel aan een medaille te helpen in de finale 200 meter vrij slag, werd gespaard. Twee nummers op één dag zou teveel van haar krachten vergen. De KNZB is tijdig op de hoogte geweest van het feit, dat Anke Rijnders tweemaal zou moeten starten en dat men op haar niet behoefde te rekenen, want de Amersfoortse kwam zeker in aanmerking voor de finale. Nu ging het Nederlandse kwartet volledig de mist in. Sia Telkamp (1.03^8), Yvonne van Kuilenburg (1.02,3), Cora Schouten (1.02,9) en Frasquita Smits (1.04,2), kwamen tot een gezamenlijke tijd van 4.13,2. On geveer gelijke tijden als in Leeuwarden. Met die tijden had men toen al moeten besluiten de ploeg thuis te laten. AMSTERDAM Dc Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie KNWU over weegt om op het punt van public rela tions voorzieningen te treffen, waar door in de toekomst op wereldkam pioenschappen en andere grote toer nooien communicatie-stoornissen zoals die in Leicester hebben plaats gehad voorkomen worden. „Leicester", zo deelde Unievoorzitter dr. Van Dijk gisteren mede, „is niet geworden wat we ervan gehoopt had den. Maar zo slecht als het uit de di verse kringen naar voren kwam was het toch ook weer niet. De kritiek heeft het wielerimago geen goed gedaan en de buitenwacht heeft weer eens een heel slechte indruk gekregen van wat er in de wielrennerij gaande is". Vooruitblikkend naar 1972, het jaar In Hoogeveen is gisteren het huwe lijk voltrokken tussen topschaatser Jan Bols en de 25-jarige mej. Marchje Wieburg. Een grote menigte en een fanfare wachtten het jonge paar bij het stadhuis op. van de Olympische Spelen in München, zijn enkele maatregelen afgekondigd. Zo zal een door het Nederlands Olym pisch cdmité gesubsidieerde conditie training in de komende winter worden gehouden. De amateurrenners die wor den uitgenodigd om aan die conditie training deel te nemen, dienen zich te realiseren dat zij voor 1 januari 1973 geen prof-licentie zullen kunnen krij gen. BUENOS AIRES Er heerst grote verslagenheid in Argentinië na het ver lies van Estudiantes de la Plata woens dagavond in Rotterdam tegen Feijen- oord (0-1). Over het algemeen had men zeker gerekend op een onbeslist en daarmee op een derde wedstrijd in Ma drid voor een „aanverwant" publiek. Men was veelal de mening toegedaan, dat de kwaliteit van het vertoonde spel laag was en dat niet de beste teams van Europa en Zuid-Amerika tegenover elkaar stonden. RIJSSEL De tweede etappe van de Ronde van het Noorden voor beroeps renners is donderdag gewonnen door de Nederlander Gerard Vianen. De etappe ging van Calais naar Rijssel over een afstand van 187 kilometer. Vianen won de sprint van een kopgroep die uit zes man bestond. De Belg Hooyberghs, die tweede werd, kwam in het bezit van de leiderstrui. Uitslag: 1. Vianen (Ned) 187 km in 5 uur 16 min en 57 sec; In dezelfde tijd: 2. Hooyberghs (Belg); 3. Berckmans (Belg); 4. Hautsebaut (Belg); 5. Tschan (W.D1); 6. Eyers (Belg). Op 2 minuten en 7 seconden onder y n de Nederlanders: 9. Krekels, 10. Steevens; 14. Benjamins, 16. Harry Jan sen, 19. Rentmeester. ROTTERDAM De loting voor de wedstrijd van de tweede ronde in het toernooi om de Nederlandse voetbalbe ker wordt zondag 20 september, na de competitiewedstrijd ADO-FC Utrecht op het terrein van ADO gehouden. Uit de eerste ronde, die op 16 augus tus werd gespeeld, bleven 25 clubs over. Ajax, als bekerhouder, lootte voor die ronde vrij. Er zijn dus nog 26 ploegen, waarvan er voor de tweede ronde, die op 8 no vember wordt gehouden, zes zullen worden vrijgeloot. Er komen dus in de tweede ronde tien ontmoetingen. De tien winnaars daarvan worden voor de derde ronde (achtste finales) gevoegd bij de zes vrijgelote teams zodat er straks zestien verenigingen overblijven. AMSTERDAM Er zijn in de sport commissie van de KNWU kort na el kaar twee vacatures ontstaan. De eerste kwam niet onverwacht. Het bedanken van mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong maakte voor hem de weg vrij om in maart van het volgens jaar de voor zittershamer van de dan als praeses scheidende dr. P. van Dijk over te ne men. Een verrassing was wel het bedanken als lid van het hoofdbestuur en als lid van de sportcommissie van Arie Zwar- tepoorte, die, zoals de heer Van Dijk donderdag op een bijeenkomst in Am sterdam zei, „de teleurstellingen en de kritiek van de wereldkampioenschap pen in Leicester blijkbaar niet goed heeft kunnen verwerken". Zwartepoor- te was al aangewezen door de KNWU om, met het oog op de Olympische Spe len van München, als contactman met het NOC op te treden, wat een latere benoeming tot chef d'équipe moest in houden. Daarvoor heeft de KNWU nog geen nieuwe kandidaat. Misschien hoopt men op inkeer van Zwartepoorte want: „Wij hopen, dat zijn liefde voor de wielersport zó groot zal zijn, dat hij weer in ons midden zal terugkeren", zei dr. Van Dijk ook. VINCENT Op de tweede dag van het Europees bVjartkampioenschap li bre, dat donderdag in de Italiaanse plaats Vincent is voortgezet, heeft Henk Scholte een overwinning geboekt en een nederlaag geleden. De tweede Ne derlandse deelnemer Hans Sundquest verloor twee keer. De uitslagen van de tweede ronde zijn: Hose (W-Dld) - Scholte (Ned) 500-17; Spielmann (W-Dld) - Sundquest (Ned) 500-0; Dufetelle (Fra) - Scherz (Oost) 500-127; Oddo (It) - Vervest (Belg) 500-217. Derde ronde: Corin (Belg) - Sund quest 500-182; Höse - Aguilera (Spa) 500-66; Scholte - Vervest 500-43; Spiel mann - Dufetelle 500-129. AMSTERDAM Ajax' fameuze spitsspeler Johan Cruyff is donderdag ochtend door de sportarts Rolink ge keurd en hersteld bevonden van een blessure, die hem enkele weken heeft belet te spelen. Zaterdag zal Ajax dus weer voltallig kunnen aantreden voor de derby tegen DWS. MILAAN Met bestuur van de In ternationale Federatie voor de Auto sport (FAI) zal op 25 oktober tijdens een vergadering in het Italiaanse Modena beslissen of de wereldtitel voor formule I-renwagens eventueel postuum aan de onlangs overleden Oostenrijker Jochen Rindt zal worden toegekend. Het bestuur wil eerst de resultaten afwachten van de strijd om de Grote Prijs van Canada (20 september), Ver enigde Staten (4 oktober) en Mexico (25 oktober). Tot nu toe was het gebruikelijk dat overleden coureurs het door hen behaal de puntentotaal behielden. Nimmer heeft dat er toe geleid dat de wereldti tel bij een overledene terecht kwam. Het bestuur van de FIA heeft voorts meegedeeld dat met de constructeurs is overeengekomen dat deze nog meer aandacht aan de veiligheid van hun produkten zullen gaan besteden. Van de zijde van de bandenfabrieken is reeds meegedeeld dat een aantal nieuwe vin dingen voor het volgende raceseizoen aan de Sportcommissie van de FIA zal worden voorgelegd. DEN HAAG Zes top-sportmensen, hebben een telegram gestuurd aan mi nister Klompé van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, waarin zij zich solidair verklaren met de inhoud van de nota Sport '70 en aandringen op de benoeming van een bewindsman voor de sport. Gaarne zouden zij over deze onderwerpen een gesprek hebben met mejuffrouw Klompé. Het telegram was ondertekend door Ton Boot, Jan Janssen (als voorzitter van de Vereniging van Beroepswielren ners), Ard Schenk, Hilda Slaman, Mie- ke Sterk en Roel Wiersma (als voorzit ter van de Vereniging van Contractspe lers). SIEGEN Nederland heeft donder dag tijdens de schaak-olympiade in Siegen in de wedstrijd tegen Brazilië met 2-0 de leiding genomen. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Scholl - Camara 1-0 en Ree - Rocha 1-0. Partijen Langeweg - Toth en Hartog - Paiva werden afgebroken. De Italiaan Bitossi heeft donder dag in Tarragona het eerste gedeelte van de eerste etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. De Spanjaard Ra mon Saez eindigde als tweede in de zelfde tijd als de winnaar. De Hongaar Villanyi heeft don derdag in Fontainebleau (Fr) het Euro pese kampioenschap in de moderne vijfkamp voor junioren gewonnen. FOREST HILLS De Australiërs Ken Rosewall en Tony Roche hebben er donderdag tijdens de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen in Fo rest Hills voor gezorgd, dat Australië, ondanks de voortijdige eliminatie van Roy Emerson, Rod Laver en Fred Stol- le, toch goed vertegenwoordigd zal zijn in de halve finales heren-enkelspel. De 35-jarige Ken Rosewall, die het dit jaar op Wimbledon tot de finale bracht, distantieerde zich met opval lend gemak van de Amerikaan Stan Smith 6-2, 6-2, 6-2. De anticipatie, het volleren en de backhand van de „kleine meester", al deze wapens waren weer vlijmscherp geslepen. Tony Roche, dit seizoen geplaagd door een steeds terugkerende elleboog blessure, ontdeed zich niet zonder moeite van de taaie Nieuwzeelander Brian Fairlie via een cijferreeks, die getuigt van een oplopende moeilijk heidsgraad: 6-3, 7-5, 7-6. Fairlie had een goede kans de derde set te winnen, maar halverwege de strijd om vijf ge wonnen punten bij de stand 6-6 ser veerde hij een dubbele fout. Arthur Ashe heeft de kans om de Verenigde Staten evenveel halve fina listen te schenken als tennisvijand Aus tralië. Hij moet dan echter wel winnen van Wimbledonkampioen John New- combe. Gebeurt dit niet dan is de stand 3-1 voor Australië, want de vierde plaats in de halve finales is voor de Amerikaan Cliff Richey, die zijn land genoot Dennis Ralston uitschakelde. ADVERTENTIE Mena Moeriaü! De Zuidmolukse strijdkreet schalt door 'Nederland. Lees deze week in Accent alles, feiten en achtergronden, over het Ambonezen-probleem. Plus een interview met oud PvdA kamerlid J.A.Scheps. Deze week in Accent! Abortus Ja of Nee! Fel en geëmotioneerd zijn de discussies over legale abortus in Nederland. Zo nuchter en zakelijk mogelijk geeft Accent opening van zaken. Deze week. Autobezitters: Ook deze week weer interessant nieuws in onze vaste rubriek Automobilisme. Deze week in Accent overal verkrijgbaar

De Vallei | 1970 | | pagina 13