Veenendaals dagblad Gijzelaars naar Amman Buiten Wankel bestand in Jordanië STAKING LEGT IN VEENENDAAL HOLLANDIA PL A T Geen extraatje van f400 voor ambtenaren Gelderland moet voor 8016000 boeren kwijt WERKGEVERS WILLEN KORT GEDING TEGEN DE BOUWBONDEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Een er bij I Spoort naar Wassenaarse wapens Van de regen in de drup zingende dolfijnen... Fusie van 3 verenigingen 9 Maatregelen op til tegen ro versbasis Irak dringt aan op vrijlating BERN De voorstellen van het Volksfront voor de ,.be vrijdiug" van Paslestina zijn in hun huidige vorm on aanvaardbaar. Tot deze conclusie zijn de vertegenwoor digers van Zwitserland, West-Duits land, Engeland en Amerika gekomen, die gezamenlijk via het internationale comité van het Rode Kruis onderhandelen over de vrij lating van de inzittenden der gekaapte lijntoestellen in Jordanië. Er zijn tegenvoorstellen via het Rode Kruis naar Jordanië gezonden. De oude voorstellen hielden in, dat de Palestijnen de vrouwen, kinderen, zieken en bejaarden zouden vrijlaten, in ruil voor de Palestijnen die in Zwitserland. West-Duits- land en Engeland worden vastgehouden. LAATSTE NIEUWS Van Adamswege MILITAIREN ISRAËL Britten vertrokkenDuitsers gereed Stijgende onrust in bouw DREIGING „De rode lap op de stierv POLITIE VINDT PISTOOL BIJ TUINHUISJE WEL ƒ400,- aL DOLFINARIUM VTB N.V. zonnige perioden Bur. voor redactie,en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0.25Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., f 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.Y. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG II SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I2 WESTEN WIJST EISEN VAN KAPERS AF ln Hotel Continental in de Jor daanse hoofdstad Amman heb ben vrouwen en kinderen onderdak gevonden die tot de inzittenden be hoorden van de geko.apte vliegtui gen. Zij mochten de vliegtuigen verlaten, maar er is geen sprake van dat zij vrij in hun bewegingen zouden zijn. Zij zijn net zo goed gij zelaars als de honderden andere passagiers die in de brandendhete vlieg tuigkabines moesten achter blijven. Bovendien zijn zij van de hitte van de woestijn tussen de ko gels van Jordaniërs en Palestijnen terecht gekomen. Irak heelt bij het centrale comité van het Palestijnse verzet en het volksfront poor de bevrijding van Palestina stap pen gedaan om de vrijlating te verkrij gen van de passagiers van de drie ge- GENEVE De Palestijnse guer- j kaapte lijnvliegtuigen die zich in Jor- rillastrijders die in de woestijn in danië bevinden. Dit heeft een officiële Jordanië de drie gekaapte vliegtui- haakse woordvoerder donderdagavond gen bewaken, hebben er donderdag voor radio-Bagdad bekendgemaakt. Het een gijzelaar bij gekregen. fewone l>™Kramma werd er voor on- Een Amerikaanse vrouw aan boord derbroken. van de Boeing-707 van de lucht- volgens de woordvoerder heeft Irak vaartmaatschappij I rans World Air- verzoek gedaan „teneinde de vijand lines bracht namelijk een kind ter ejk voorwendsel voor een buitenlandse wereld. Volgens een woordvoerder interventie te ontnemen". Hij zei dat van hel Internationale comité van j Irak de „grote vier" in de Veiligheids- het Rode Kruis verliep de geboorte raad van zijn stappen op de hoogte ..rekening houdend met de plaatse- heeft gesteld. Men zinspeelde op be- lijke situatie", vlot en maken moe- paalde plannen teneinde de luchtro- der en kind het goed. I versbasis in de woestijn te overvallen. Hij wist niet of het kind een inmiddels heeft de gezagvoerder van Nixon zou overtuigd zijn, dat er in deze jongen of een meisje is. Artsen en j de VC-10 van de Britse luchtvaart- zaak ferm moet worden ingegrepen. verpleegsters van het rode kruis maatschappij BOAC. die woensdag ge- He* Pentagon gaf donderdag zijn S verleenden assistentie b4.de beval- kaapt werd en nu op een landings- koeriers die geheime documenten moe- S ling. strook in de woestijn op zeventig kilo- tep vervoeren, en alle hoge officieren meter van het vliegveld van Amman opdracht voortaan met militaire vlieg- staat, verklaard dat het voedsel aan tuigen te reizen. Het bevel geldt voor- boord schaars wordt. „Het eten gaat loP>S alleen voor die gebieden, waarin een probleem worden", zo zei hij. Niet ver van de VC-10 staan de Douglas DC-8 van „Swissair" en de Boeing 707 van „Trans-World-Airlines" die zondag gekaapt zijn. Vanmorgen is een convooi vrachtwagens naar de basis vertrokken met alle mogelijke zaken en etën voor de gijzelaars. In de loop van donderdag hebben de guerrillastrijders 22 Arabische passa giers van de VC-10 vrijgelaten en naar hotels in Amman gebracht. Een van de Arabieren mocht zijn Britse verloofde AMMAN Alle passagiers van de drie gekaapte vliegtuigen, die in de Jordaanse woestijn staan, zullen on middellijk naar Amman worden over gebracht, heeft het centraal comité van de Palestijnse bevrijdingsbeweging van morgen bekend gemaakt. 11 vele jaren bestaat er een nog steeds groeiende belangstel ling voor de oorsprong en afstam ming van de mens, waarbij gedul dige onderzoekers stap voor stap de geweldige afstand tussen het huidige geslacht en de in een schimmig grijs verleden opdoemen de oer-v oor vaderen van 2000.000 jaren geleden en allengs opklim mend, proberen te overbruggen. Dit is bijzonder fascinerend en het verrassende vind ik, dat zulke we tenschapsmensen hun stof vaak in populaire en nochtans verantwoor de trant weten op te stellen, zodat iedereen er wat aan heeft. Ik denk hierbij aan de wijze, waarop Her- bert Weudt in zijn. volkse boek ,lk zocht Adam," het voetspoor van de eerste voorhistorische ras sen volgde; het verscheen reeds jaar geleden en ik hoop voor u, dat het nog niet is uitverkocht bij uitge ver W. de Haan. Er verscheen trouwens dezer dagen een kleiner, maar niet minder animerend werk je, waarin een andere Herbert op zijn manier aan het wie.getouw dei- mensheid trok f H. Pothorn: .Aap, mens en evolutie uiig. Zomer en Keuning, 12,90, ge til. met origin, tekeningen van de auteur). Hierin worden onze voorouders ten voeten uit opge voerd, het publiceert de laatste opgravingen en vondsten, is popu lair in de goede zin van het woord en mag worden beschouwd als een praktisch compendium der vele verschenen literatuur. Dit is bij zonder makkelijk, want geen mens kan bijhouden, wat er in dit op zicht haast overal tn de wereld ge beurt. Hier hebben wij alles in kort bestek duidelijk geformuleerd en daarbij aantrekkelijk, vaak zelfs schilderachtig van taal. Het gaat in dit werkje vooral over Darwin's eens zo sterk aangevochten theo- riën, doch het moet gezegd worden, dat D. nooit beweerde, dat wij van de apen afstammen; wèl opperde hij de mogelijkheid van een ge meenschappelijke voorouder en daar is Pothorn het mee eens. 11 sept. 1970. A. B. Wigman. meenemen. De commandostrijders hebben de VC-10 inmiddels de naam Leila Khaled gegeven. Leila Khaled is de Palestijnse verzetsstrijdster die een vergeefse po ging deed zondag een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al te kapen. Zij wordt nu in Engeland vastgehouden. In Londen is bekendgemaakt dat Lei- la Khaled sinds woensdagavond gevan gen zit „op grond van de bepalingen van de vreemdelingenwet", zij kan nu zonder meer maximaal vijf dagen wor den vastgehouden. Zij heeft inmiddels verklaard ervan overtuigd te zijn dan zij binnenkort zal worden vrijgelaten. Zij is trots op haar aandeel in de mis lukte kaperij en zou verder hebben ge zegd dat zij haar collega die werd doodgeschoten, pas de dag voor zij in Amsterdam aan boord van het Israëli sche vliegtuig gingen, ontmoet had. Het Amerikaanse ministerie van De fensie is bereid militairen te laten mee reizen met vliegtuigen om kapingen te voorkomen als de regering en de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen hierom zouden vragen. De kwestie wordt op het ogenblik door regerings functionarissen besproken. Een besluit hierover is dan ook nog niet gevallen. kapingen ..waarschijnlijk" zijn. Het hoofdkwartier van de NAVO onthulde dat er aan boord van de Boeing-747, die op het vliegveld van Cairo door guerrillastrijders werd op geblazen. geheime documenten waren. Deze zullen voortaan nog slechts per militair toestel worden verzonden. Van goedingelichte zijde in Londen is meegedeeld, dat de Britse luchtvaart maatschappijen ook overwegen onge wapende wachten te laten meereizen met toestellen die naar het' Midden- Oosten vliegen. De luchtvaartmaat schappij BOAC maakte bekend dat ie dereen die naar het Midden-Oosten wil, minstens 72 uur van tevoren een plaats moet bespreken. De Britse luchtvaartmaatschappijen die op het Midden-Oosten vliegen, heb ben voorts besloten dat de vluchten naar dit gebied in het algemeen zullen doorgaan. De Swissair heeft alle vluch ten op het M.-Oosten gestaakt. ..Egypte is tegen luchtpiraterij. is dat altijd geweest en zal dat altijd blijven", zo heeft een gezaghebbende medewer ker van de minister van Voorlichting Mohammed Heikal in Cairo verklaard. Waarnemers in Jeruzalem achten het waarschijnlijk dat Israël zal moeten toegeven aan ten minste een gedeelte van de eisen van het PFLP en een aantal guerillastrijders zal moeten vrij laten. „De vraag is nu hoeveel", aldus een waarnemer. „De woede van mevrouw Meir in haar redevoering was waar schijnlijk vooral te wijten aan het feit dat zij weet dat Israël geen keus heeft..." Mevrouw Meir zei in haar rede dat de wereld nu gestraft werd voor zijn meegaandheid in de afgelopen twee jaar toen Israëlische passagiers, die het slachtoffer van luchtpiraterij waren ge worden, in Algiers en Damascus wer den vastgehouden. AMMAN De Jordaanse regering nië te verlaten. Zij kregen te horen dat enn de Paestijnse guerrilla's hebben gis teren laat hun derde bestandsovereen komst in vijf dagen tijds gesloten. De gevechten zijn gestaakt, maar de vraag is voor hoelang. De vorige overeenkomsten werden niet langer dan enkele uren geëerbie digd. Waarnemers zien enige reden tot optimisme in het feit dat ditmaal bij de vergadering met Jordaanse ministers, ook het radicale volksfront voor de be vrijding van Palestina was vertegen woordigd. dat zich van vorige akkoorden al direct had gedistantieerd. Vooral in de hoofdstad Amman is woensdag zwaar gevochten. Nimmer in de vier crises die Jordanië sinds no vember 1968 doormaakte bereikte de strijd zo'n omvang. Twee ziekenhuizen meldden dat er al voor de avond vier doden en 68 gewonden waren binnen gebracht. In de voorgaande dagen vie len in geheel Jordanië al meer dan 300 doden en gewonden. Na de afkondiging van het nieuwe gestand stroomden veel mensen de straat op, en levensmiddelenzaken kre gen een enorme drukte te verwerken. Het vliegveld van Amman is weer open maar de telefoonverbindingen met de buitenwereld zijn nog verbroken. De Syrische radio ging intussep don derdag fel te keer tegen de „verdorven Jordaanse autoriteiten die permanent samenzweren tegen het Arabische ver zet en bloedige botsingen uitlokken." Britse onderdanen begonnen donder dag op advies van hun regering Jorda- degenen wier aanwezigheid in dat land niet beslist noodzakelijk was, beter konden vertrekken. Met normale lijn diensten vertrokken donderdag tegen de 200 Britten naar Beiroet. In Bonn deelde een officiële woord voerder mee, dat de Westduitse rege ring evacuatie overweegt van de gezin nen van haar ambassadepersoneel in Jordanië. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donderdag mee gedeeld. dat er opnieuw een Amerikaan die aan de ambassade in Amman was verbonden, wordt vermist. Het gehele produktiepersoneel van de Holland-ia Trieotagefabriek te Veenen daal in totaal circa 250 personeelsleden is vanmorgen in staking gegaan. De stakers eisen overleg over de 400,en verbetering van een aantal secun daire arbeidsvoorwaarden, zoals die deze week bij een ander Veenendaals textielbedrijf, Carolan N.V., zijn overeengekomen. Ook al door het ontbreken van een goed functionerende ondernemingsraad hebben de stakers weinig ver trouwen in het toekomstige loonbeleid van de directie. Gistermiddag legden de werknemers in de zg. stoffenafdeling reeds het werk neer. Daarna volgden de overige afdelingen, zoals het atelier en de wasserij, d« drogerij en het magazijn. Met uitzondering van het administratieve personeel ging er vanmorgen niemand aan het werk. Meer bijzonderheden over de staking en de achtergronden daarvan op pagina S. DEN HAAG Het kabinet is niet bereid om aan de 125.000 ambtenaren een extra uitkering van 400.te ge ven. Staatssecretaris Nan Neen (Binnen landse Zaken) zal dit besluit op 17 sep tember in het georganiseerd overleg aan de ambtenarenbonden meedelen. Het kabinet vindt zo'n uitkering in strijd met de loonpolitiek voor het overheidspersoneel. Het belangrijkste onderdeel van dit beleid is de afspraak, dat de ambtenaren dc trend van het bedrijfsleven zullen volgen. Pas wanneer er inderdaad loonsver hogingen zullen zijn geconstateerd, kunnen do ambtenaren hier meedelen. Zo blijft de onrust over het al dan niet uitkeren van de 400 per man voortduren. Vooral de bouw ondervindt er hinder van. Stakingen van korte of langere duur zijn gemeld uit Middelburg (de Delta), Rotterdam (waar de Amerikaanse firma die voor ASZO bouwt is teruggekomen op een eerdere toezegging, de 400 in twee etsppes uit te betalen). Enschede (Nijhuis), Apeldoorn (Nijhuis en Ne- dam), Zwolle (Provinciehuis), Deventer (IJsselbrug), Utrecht (Universiteitscen trum De Uithof) en uit. Amsterdam waar op tal van bouwwerken het werk regelmatig stil ligt, evenals in de pro vincie Brabant waar ook heel wat ar beidsuren verloren gaan doordat de bouwvakkers onderling discussiëren of besprekingen voeren met bestuurders van de bonden Volgens de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid dreigt een complete staking bij een groot aan tal objecten in Amsterdam, de Zaan streek en andere delen van Noord-Hol land. In Groningen hebben de erkende bouwbonden bereikt, dat de stakende ARNHEM Tot 1980 zullen nog 16.000 Gelderse landbouwers de spa de voor een ander werktuig moeten verwisselen. Tienduizend van hen bezitten nu nog een eigen bedrijf. Dat zijn de harde cijfers uit een rapport over de ontwikkelingen in de agrarische sector, in Gelderland, dat gisteren door het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Arn hem openbaar werd gemaakt. De prognose is gebaseerd op de cijfers van 1956 tot 1967, toen een derde van de Gelderse agrarische beroepsbevolking afvloeide. Dat wa ren toen 19.000 man. Bovendien veroudert de Gelders* boerenstand. Het aantal bedrijfs- hoofden dat ouder is dai 50 jaar is hier groter dan elders in het land. ruim 53 pet tegen 47 pet. Meer dan de helft van hen heeft geen opvol ger. Dat betekent dat er in Gelder land nog ruim 7001 boerenbedrijven zijn waarvan het voortbestaan hoogst onzeker is. Het rapport ver wacht dat vooral in die hoek de klap pen vallen. De boer die zijn bedrijf moet op doeken. omdat het niet meer loont, moet zich overigens niet laten ver leiden een snertbaantje aan te ne men, aldus dr. C. van den Hoeve, directeur van hel districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Gel derland. Hij zei dit ter introductie van het rapport. „Als Mansholt zegt: de afvloeiing moet nog eens twee maal zo snel. dan zeggen wij: het L> nu de goede tijd om werk te vinden. De werk loosheid beleeft een laagterecord". Het is daarom dat het districtsbu reau van nu af duidelijk aan de weg gaat timmeren om de boer er op at tent te maken dat de arbeidsbureaus hem beter de weg kunnen wijzen in de beroependoolhof dari hij zelf er ooit in zou slagen. De voorlichtingscampagne wordt gevoerd in eendrachtige samenwer king van arbeidsbureaus, standorga nisaties en rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Speciale teams van spe cialisten uit verschillende richtingen zullen voortaan de boeren die van werkkring willen veranderen terde ge kunnen adviseren. Omscholingscursussen in Zwolle, Doetinchem en Nijmegen, trainings toelagen voor werkgevers die in hun fabriek een opleiding willen ge ven, en studietoelager zijn evenzo- vele mogelijkheden om snel omge schoold te raken. Wat het landbouwonderwijs be treft kan aan het al genoemde rap port ontleend dat ook daar het aan tal leerlingen aan de behoefte moei worden afgestemd, en derhalve ver minderd. .Zie ook elders in di blad. DEN' HAAG De werkgeversorgani saties in de bouwnijverheid, die in de raad van bestuur bouwbedrijf verenigd zjjn. hebben tegen de drie werknemers organisaties in de bouw een kort ge ding aangespannen om zodoende te be reiken. dat de werknemersbonden zich onthouden van acties, die hun leden en andere arbeiders stijven in hun streven om van hun werkgever een extra uit kering over 1970 te verkrijgen buiten hetgeen in de cao voor de bouw is overeengekomen. Voor iedere dag, dat de gedaagde or ganisaties het gevraagde niet nakomen wordt een dwangsom van een miljoen gulden gevraagd. Verder is gevraagd de werknemersorganisaties tc bevelen hun leden binnen twee dagen na te wijzen vonnis aan te zeggen zich van hande lingen tegenover hun werkgevers te onthouden, die ten doel hebben de ex tra uitkering te krijgen. Ook in dit ge val is voor het iedere dag in gebreke blijven van eenzelfde dwangsom ge vraagd. Het kort geding zal maandag dienen voor de president van de rechtbank te Amsterdam. „Als je in een situatie waarin de kweste van de extra uitkering het hele bedrijfleven zo bezig houdt een kort De Coöperatieve aan- en verkoopvcr- eniging van Azewjjn-N'etterden, Beek en Dich teren-Wijnbergen gaan een l'usic aan. De ledenvergaderingen hebben er inmiddels hun goedkeuring aan ge geven. De praktische uitwerking begint rond 1 oktober. geding aanspant, werkt dat als een rooie lap op een stier", zei de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, de heer A. Buys, toen hij hoorde dat de werkge vers een kort geding hadden aange spannen om hen van verdere acties voor de 400-uitkering af te houden. Ook het NVV, het NKV en het CNV zijn eensluidend in hun commentaar op de aankondiging van het kort geding tegen de drie werknemersorganisaties. De Tielse politie heeft hel twintigjarige meisje Lisettc ter Haar uit Tiel aange houden omdat zij een pistool in haar bezit had. Zü had het wapen op het moment van haar arrestatie in haar handtasje. De politie die bijzonder vaag doet over het meisje gelooft het spoor gevonden te hebben naar de leveran ciers van vuurwapens aan de Ambone zen die in Wassenaar de residentie van de Indonesische ambassade hebben be zet. Lisette ter Haar zou deze maand trou wen met de zoon van de heer T„ een van de Ambonezen die in de Scheve- ningse gevangenis vast zit. Kort geleden heeft zij bij de gevangenis gedemon streerd tegen het vasthouden van haar a.s. man. werknemers van de Nedam, die zich aanvankelijk achter de Fre Meis had den gesteld, weer aan de slag zijn gegaan. Tijdens een bijeenkomst met de districtbestuurders van de erkende bonden besloten de werknemers don derdag nün oude eisen los te laten en achter de eis van de bonden, een extra uitkering van 400 te gaan staan. Circa 500 vertegenwoordigers van dé ongeveer 8000 Amsterdamse bouwvak kers hebben donderdagavond de situa tie in verband met de loononrust be sproken. Na afloop van de vergadering werd meegedeeld dat dinsdag 15 sep tember een demonstratieve optocht door Amsterdam wordt georganiseerd om de eisen vpor de 400 bruto kracht bij te zetten. Het aanlal onrustpunten in de indus triële bedrijven neemt ook toe. Maar naarmate de onrust toeneemt wordt ook de bereidheid van de bedrijfsdirec ties tot het voeren van besprekingen met de vakbonden over de extra uitke ring groter. Donderdagochtend was al een flink aantal verzoeken om bespre kingen bij de vakbonden binnengeko men. Toch is in een aantal bedrijfstakken al overeenstemming bereikt om de 400 uit te betalen. Zo hebben de er kende houtbewerkersbonden donderdag met de werkgeversorganisatie in het houtbedrijf overeenstemming bereikt over deze uitkering. De ongeveer 8000 bij deze cao betrokken werknemers kunnen kiezen uit een uitbetaling in twee termijnen van 200 te betalen op 1 oktober en 1 december, of twee ter mijnen van ƒ140 te betalen op dezelfde data en daarbij een betaling van een wekelijkse toeslag van 7,50 per week van 7 september af. De jongeren (tot 23 jaar) ontvangen deze bedragen op procentuele basis van de leeftijdsgroep waarin zij thans zijn ingedeeld. Ook de mijnondernemingen zullen 18 december aan de personeelsleden van 23 jaar en ouder een eenmalige uitke ring ineens verstrekken van 400. Per soneelsleden die op die datum niet ge durende het gehele jaar in dienst zijn geweest, ontvangen een evenredig ge deelte. Over de verwerking per 1 ja nuari 1971 van de eenmalige uitkering ineens werd eveneens overeenstemming verkregen. De raad van bestuur van het AKZO- concern heeft de ondernemingsraden van de AKZO-bedrijven die het bestuur hadden gevraagd weer contact op te ne men met de bonden over de 400- kwestie, geantwoord dat de raad niet zal aarzelen het initiatief tot een dergelijk contact te nemen „zodra hij tot de con clusie komt dat ditzinvol is". ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Tal. 03410 6041. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond lot zaterdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Zonnige perioden en hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Z.on op: 06.09: onder 19.03. Maan op: 17.59. onder 01 20.

De Vallei | 1970 | | pagina 1