PERSONEEL ONTEVREDEN OVER ONDERNEMINGSRAAD GEEN VERTROUWEN IN DIRECTIE BIJ F400.- OVERLEG s steun voor PvdA, KVP en D'66 openheid weer bestuderen ■KI jKopqcE^ wp» Heeft catechisatie Samenwerking nog een toekomst? A M 4 Nota over communicatie in de maak Trekking loterij p E L CHEVROLET BURLERLUKE STAND Or cel 'Ji W interwerk Avondmaal Betuwe Besluit Uit Zondagen weg N oorzitter Oorlog Taakverdeling redesweek Bazaar VAN WOUT BLAUWKOUS VLEUGELLAM WEINIG SYMPHATIE VEENENDAAL V.A.B. GEEN ONRUST BEMIDDELING VRIJDAG II SEPTEMBER 1970 Staking bij Hollandia-tricot B. en W. gaan Er is gisteren druk overleg geweest om de werknemers van HoUandia Tricotage te bewegen weer aan de slag te gaan. De stakers voeren twee motieven aan. Ten eerste eisen zij dat de directie met de raad van commissarissen overleg gaat plegen over de vierhonderd gulden en verbetering van een aantal secun daire arbeidsvoorwaarden, zoals deze bijvoorbeeld deze week zijn overeenge komen bij de Carolan N.V. Daarnaast wil men een goed functionerende onder nemingsraad. die enkele maanden geleden min of meer op nonactief werd ge steld. Een woordvoerder van de directie noemde de staking vanmorgen 'n treu- Volgens de traditie moet komende maandagavond de folkloristische bui weer over ons komen. Persoonlijk was ik er nog niet zo heilig van over tuigd, dat de traditionele lampegie- tersavond op de veertiende van deze maand zou moeten plaatsgrijpen, maar plaatsgenoten die nauwere ban den met de historie onderhouden, hebben beslist dat dit wel de geijkte datum is. Niet dat ik me er zorgen over gemaakt heb, maar als je niet beter weet kun je toch wel in een vervelende tweestrijd komen. De lampegietersavond gemakzuchti ge voorouders die er niet voor voel den om de scherpe medeklinkers in de mond te nemen hebben daar ..lammeliedjesavond" van gemaakt de lampegietersavond nu wordt vol gens de overlevering gehouden op de maandag die het dichtst in de buurt van de zeventiende ligt. Waarom het zo moeilijk moet is me in al m'n Veenendaalse levensjaren nooit geheel duidelijk geworden. We hadden toch evengoed de methode van de Staten-Generaal kunnen vol gen door op de zoveelste maandag van deze maand de lampions voor de draad te halen en de saliemelk op te zetten? Maar nee, het is de maan dag die het dichtst bij de zeventiende valt. Misschien gaat er een oude magische gedachte achter schuil, mogelijk een stuk bijgeloof dat van die bewuste zeventiende moet uitgaan. Ik wil daar verder niet op ingaan, want het zou me spijten als de een of andere groe pering omderwille van het beginsel niet langer aan het volksfeest zou kunnen deelnemen. We moeten op passen met dat soort dingen. Even heb ik gedacht dat de lampegie tersavond zou kunnen zijn geboren in een tijd, dat er nog geen verzeke ringsagenten en pompbedienden wa ren die kalenders uitdeelden, ja zelfs zo lang geleden dat er nog geen scheurkalenders ten bate van de zen ding werden verkocht, maar die ver onderstelling heb ik moeten laten varen, want men was in ieder geval van één datum op de hoogte, de ze ventiende september. Op de maandag het dichtst daar bij dus. Maar hoe nu gehandeld als die datum precies even ver van twee maandagen af ligt? Dan is er dus evenveel reden om te zeggen de maandag vóór die datum als de maandag erna. Geen nood, ook daar voor hadden de lokale geschiedkundi gen de oplossing voor het grijpen: in dat geval is het de maandag daar voor. En zo komt het dat we ons aanstaande maandagavond weer zullen vergapen aan de versierde karren en ons daar na zullen storten in de sloten chocola of de meer traditionele volksdrank: de saliemelk. Ik acht mij niet de aangewezen figuur om op deze plaats een verantwoorde uiteenzetting te geven over het lokale volksgebeuren. Ik laat dat graag over aan schrijvers die zich in deze mate rie een zekere deskundigheid hebben eigen gemaakt. Laat ik mij beperken tot het uit de wereld helpen van mis verstanden die her en daar schijnen te sluimeren bij lieden die zich niet tot de inboorlingen van dit volkje mogen rekenen. Vooral mensen die vanuit zuidelijke richting de grote ri vieren zijn overgestoken kunnen hier aan mank gaan. De lampegietersavond is niet een soort carnavelletje dat zich in een paar uur moet voltrekken. Het publiekelijk verschijnen van personen in ver momming, ook al zijn dat maar klei ne mensjes, is voor sommigen onder u misschien altijd het sein geweest om plaats te nemen achter forse pin ten bier en hartige hompen. Zo niet op de lampegietersavond. U zou er de volksaard geweld mee aan doen. Slechts op één plaats gaan de benen georganiseerd van de vloer. Op het beatbal voor het jonge goed dat de leeftijd voor de optocht achter de rug heeft. Voor de test is het meelopen of braaf kijken en zich daarna laven aan de volksdrank met bijbehorende theebeschuitjes. Wat u voor daarna nog in huis wilt halen, staat u natuurlijk vrij, maar met het hele volk broederlijk te sa men in een zaal zitten, zoals u in het Achterhoekse of het Limburgse ge wend was is er hier niet bij. Wij vor men een stam van individuele pret makers. Daar hebt u maar genoegen mee te ne men. Of u mocht pogingen willen ondernemen deze rotsvaste gewoonte aan stukken te slaan door tegen alle traditie in een zo massaal mogelijk 1 feestje te bouwen. Als u met alle ge weld samen met uw plaatsgenoten de lampeglazen eens wilt heffen, ga uw gang. Wij hebben 'er eigenlijk nooit bij stil gestaan dat er niets op tegen is. Wout Blauwkous. rige gang van zaken. „We vinden het lammer dat de stakers geen begrip hebben voor ons standpunt dat we eerst het volgende week te voeren cen traal overleg willen afwachten. We moeten de regels van het spel in acht nemen. Wel wordt er vandaag met de raad van commissarissen overleg ge pleegd". Een deel van hei personeel kwam M vanmorgen naar het bedrijf en doodde - de tijd in de kantine; de rest bleef thuis. In de overige vestigingen van de Hol- landia Tricotage fabriek te Lopper- sum. Soest. Alphen aan de Rijn en in België werd tot vanmorgen normaal ge werkt. De vakbondsbestuurders J. C. Havinga (CNV-Unitas) en H. Hannink (NVV-De Eendracht) werden gisteren opgeroepen om met de directie te on derhandelen. Enkele stakers zeiden gis teren al dat het bedrijf plat zou blijven tot de bonden met bevredigende resul taten van het gesprek met de directie zouden terugkeren. Reden van de staking is niet in de eerste plaats de strijd om de vierhon derd gulden, ofschoon wordt aangeno men dat de daarmee samenhangende arbeidsonrust katalyserend heeft ge werkt. Het personeel heeft nu de kans gegrepen om haar misnoegen ten op zichte van de directie op deze wijze te tonen. Een gebrekkig functionerende ondernemingsraad is het mikpunt van de ernstigste kritiek. In vakbondskrin gen wordt zij als „vleugellam" geka rakteriseerd, sinds al enkele maanden geleden bijvoorbeeld de Unitas-leden op één na hun zetel ter beschikking stelden, toen voortdurend communica tiestoornissen met de1 directie optraden. Elders in Veenendaal bleef de arbeids onrust over het al of niet uitkeren van de vierhonderd gulden tot gisteravond in het algemeen binnen de perken. En kele honderden werknemers zijn er al (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De fracties van de Partij van de Arbeid, de KVP en D'66 deden gisteravond in de raadsvergadering een initiatiefvoorstel tot openbaar heid van de vergaderingen van een aantal raadscommissies. Het voorstel kwam, na een debat van bijna een uur, niet in stemming, omdat B. en W. te kennen gaven dat ze de zaak intern nog eens willen bestuderen. Burgemeester P. Bode maakte tegelijk bekend dat een nota over participatie van en een communicatie met de burgerij op stapel staat. Deze kan na de behandeling van de begroting worden verwacht. zeker van dat ze de onverwachte mee valler binnenkort ineens of in termij nen zullen ontvangen, in andere bedrij ven wacht men rustig af welk resultaat het centrale overleg zal opleveren. Dit geldt met name in de textiel- en ta baksbranche. Het standpunt van de directies om dit overleg af te wachten wordt in deze sectoren vrijwel geaccepteerd. Bij an dere bedrijven moet de 400,- nog worden besproken met de onderne mingsraden. De directie van SKF liet de onderne mingsraad gisteren weten dat men tot uitkering zal overgaan. Alle werkne- VEENENDAAL GEBOREN: Adriana Elizabeth, d.v. F. A. Romijn en A. G. Hermsen; Jan Willem, z.v. J. W. v. d. Burg en R. G. Diepeveen; Gustaaf Adolf, z.v. W. C. H. van Apeldoorn en H. M. van Charante; Martijn Cornelis- zoon, z. v. C. J. M. Lambooij en J. van Buuren; Dianne, d.v. D. Eshuis en M. J. de Vries; Wilhelm, Alberto Mairco, z.v. R. A. Frankel en A. H. van Kolfscho ten; André Peter, z.v. G. Bos en D. Re- bergen; Johannes Aalbertus, z.v. E. Chr. Wijnands en J. Kroesbergen; Arend Dirk Jacob z.v. D. J. van Barne- veld en J. Kalter; Willem Jacob, z.v. W. J. Brouwer en A. v' d. Haar; Jan. z.v. J. Pol en H. de Rooi; Ronald Olaf Jürgen, z.v. A. A. van 't Hoog en H. M. van Ravenswaaij; Teunis, z.v. G. Rob- bertsen en A. van Egdom; Hendrika, Klaasje Johanna, d.v. C. Smit en J. Fasse; Martinus Joseph Godefridus Ig natius, z.v. H. A. J. J. Waterreus en W. M. Verspaget; Cornelia, d.v. J. van Leeuwen en C. Blankestein; Marinus, z.v. P. A. J. van Viegen en en C. ter Burg; Martinus, z.v. M. Stomphorst en H. van Geffen. ONDERTROUWD: C. van der Sluis en A. K. Mollema; J. L. van Schuppen en J. J. de Kleuver; D. H. Roks en N. J. Duijster; L. Z. Brussaard en D. H. Leu- venink; W. Kloot en H. van Harm. GETROUWD: H. van de Haar en J. van Ingen (Echteld); A. Drost en J. van Veldhuizen (Ede); F. A. Rosbag (Rhe- nen) en G. Breeschoten; T. v. d. Weert en H. Reineking (Amersfoort); A. M. Janssen (Ede) en J. Veen vliet; Chr. M. Schoonderbeek en G. van der Pest; J. C. van der Pol (Rhenen) en B. H. ter Hogt; E. G. Veldhuizen (Scherpenzeel) en H. van den Brink; te San Miguel (Spanje); J. A. Monaos Vieites en V. Otero Sua- OVERLEDEN: J. Verwoert wedn.; G. van Engelenburg; W. v. Beek; J. A. de Vries. wed. v. Naarding; C. van Ojik, wed. H. Slotboom; G. A. M. Diepeveen. RHENEN De eerste Rhenense kip pen, konijnen en cavia's fokkersvereni ging, die in augustus zo'n daverende tentoonstelling hield in gebouw „Irene", met daaraan verbonden een bijzonder mooie verloting gaat zaterdag om twee uur 's middags in gebouw „Irene" de trekking organiseren. Dat gebeurt door notaris S. J. Vleer, die wordt bijgestaan door wethouder T. van Lienden en de maatschappelijk werker van de ge meente Rhenen, Je heer B. Both. De uitslag wordt direct na de trek king opgehangen in de showroom van garage De Rhoter. De officiële trek- kinglijsten zijn vanaf volgende week woensdag verkrijgbaar. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer C. Koppius, Domineesbergweg 26 van 12 september tot 12 oktober. ADVERTENTIE KIRPKSTEIN ▼UN KMI) A AL ornr-MOTOM wed. G. van de Weerd; J. Wijman, wed. v De Kievid; W. van Overhagen wed: E. Roelofsen; J. van Doorn; G. Doorn; G. VroegindeweijH. Middelhoven wed. J. C. G. de Ruiter; P. Klumpe- naar, wed. A. Gasbeek; W. v. d. Bruin- horst. Burg. stand Scherpenzeel GEBOREN: Benita Odine, d.v. M. E. de Jong en H. B. Willemsen, Glashorst 29. GEHUWD: P. J. van Vollenhoven en D. C. Hoytema van Konijnenburg. mers boven 20 jaar komen ervoor in aanmerking, de jongeren krijgen 250,-. De uitbetaling gebeurt niet in eens, maar in vier maandelijkse termij nen van 100,-. Commentaar van de directie: „De uitbetaling van 400,- be tekent voor ons een extra loonpost van een half miljoen gulden. Dat is dermate veel, dat dit verstrekkende gevolgen heeft voor onze budgettering en kost prijsanalyse". In hoeverre dit zijn weerslag zal vin den in de produktprijzen bij SKF kon gisteren nog niet worden meegedeeld. „Het is in ieder geval een maatregel die weinig sympathie ontmoet, gezien de achtergronden die eraan ten grondslag liggen", aldus ide directie die er nog op wijst dat in het recente verleden nog meer maatregelen moesten worden ge nomen die geldverslindend werkten, zoals arbeidsverkorting, vier-wekelijkse loonbetalingen en het project voor inte gratie. Zowel bij Panter als bij Rit meester wordt, zo verklaarden beide directies, het ovejleg afgewacht tussen de vakbonden en de Federatie van de Nederlandse Sigarenindustrie. Drs. Koomen van Ritmeester: „Bij ons is al les rustig want het personeel weel dat we ons houden aan de afspraken die bij dit overleg uit de bus komen". Bij Frilandia verklaarde woordvoer der v.d. Kooy: „We wachten het cen traal overleg af en willen daarom op Het fabriekscomplex van Hollandia- tricot was gistermiddag een toon beeld van rust. Een groot deel van het personeel had zich al stakende in de kantine teruggetrokken. dit moment ons standpunt niet bekend maken. De materie moet eerst de daar toe geëigende kanalen zijn gepasseerd". Onrust onder de werknemers is bij Fri landia volgens hem niet te bespeuren. De heer Van de Kooy is overigens van mening dat de vele perspublikaties over de uitbetaling van de 400,- geen goed doen aan de arbeidsrust in de be drijven. Volgens hem kunnen die beter achterwege blijven. Bij Staflex KVSW was nien niet bereid ook maar het minste commen taar te leveren over de stand van za ken. Desondanks is bekend geworden dat het werk in de weverij van de VSW enige tijd is stilgelegd. Na bemid deling door vakbondsbestuurder Han nink (NVV - De Eendracht) werd de staking opgeheven. Ook bij de Scheepjeswolfabrieken is nog geen beslissing genomen omdat men ook daar het centrale overleg wil afwachten. Wel heeft de ondernemings raad het persbericht dat Carolan N.V. tot uitbetaling overgaat op de directie tafel gedeponeerd, bij wijze van vraag wat de werknemers bij dit bedrijf mo gen verwachten. De heer C. G. van Hal. net benoemd tot socialistisch fractieleider, las het voorstel voor. Het vond bij de overige partijen nauwelijks steun. De meerder heid voelde er óf niets voor, óf men wilde slechts instemmen met een voor zichtig begin van openbaarheid van en kele. zich duidelijk daartoe lenende commissievergaderingen, waarin zaken van algemene aard aan de orde komen. Als woordvoerder van de CH-fractie verklaarde de heer A. Visser enigszins huiverig tegenover het voorstel te staan. Hij wil een commissie beschou wen als verlengstuk van B. en W. bij de beraadslaging over preadviezen. Hij voelt wel voor een nadere verklaring van het standpunt der commissies, wanneer dergelijke preadviezen wor- G. J. VAN DEELEN (S.G.P.) opdoeken i li Voor het orgelfonds van de her vormde gemeente te Eist kwam een gift binnen van 600 gulden. Tijdens een bijzondere dienst in de Johanneskerk zal het startsein worden gegeven voor het kerkelijke jeugdwerk in Leersum. Aan de dienst die wordt gehouden op 13 september zullen een zang- en een muziekgroepje meewerken. Om eens rustig te kunnen praten over de viering van het heilig avondmaal zal de kerkeraad van de gereformeerde kerk te Rhenen een extra vergadering beleggen waarbij ook de gemeenteleden zullen worden uitgenodigd. Hierdoor en door het aanstaande huisbezoek hoopt men er achter te komen waarom zoveel ge meenteleden niet deelnemen aan de viering van het Avondmaal. Deze vraag stelt ds. Th. Ferwerda, predikant van de gereformeerde kerk te Veenendaal, zichzelf en de lezers van „Centraal Weekblad". Toch heeft h(j geen lange inleiding nodig om tot de conclusie te komen, dat de catechisaties nog wel degclyk toekomst hebben. Nog sterker: de predikant voorspelt een glorieuze come-back van de catechisaties en daarom is hij het meer dan zat. wanneer door allerlei buitenstaanders smalend wordt ge praat over „die aflopende zaak van de catechisaties". De samenwerking met de gerefor meerden en de bouw van hel ge meentecentrum zullen de onderwer pen van gesprek vormen tijdens een gemeentevergadering van de her vormde gemeente te Leersum op 24 september. Waarom de predikant er zo van overtuigd is, dat de catechisaties nog een lang leven beschoren zal zijn in de verschillende kerkverbanden? Daar zijn volgens hem verschillende redenen voor aan te voeren. Een niet erg doorslaggevende is naar on ze mening de uitspraak van een meisje tegenover een stage-lopende theologische kandidaat: „We zitten hier niet omdat we moeten, maar omdat we willen!" Volgens ds. Ferwerda viel bij deze spontane uiting opeens het zoge naamde probleem van de catechisa ties in stukken en bleek er helemaal geen probleem te zijn, maar een frisse kring van jongelui, die met elkaar in discussie waren en naar elkaar luisterden. Door de catechisaties ontstaat een groepseenheid, die het op vele plaat sen verlopen veren ingingswerk gaat overnemen. De catechisaties blijken een oneindig betere brug naar de kerkdienst te zijn dan de talloze vormen van jeugd-, kinder diensten of wat dan ook. Ds. Ferwerda geeft toe, dat dal ook komt door de persoonlijke band van predikant tot catechisant. Een veel gesmade persoonsverbinding maar naar zijn mening onontbeerlijk voor de opbouw van een gemeente. Heel wat kerkleden zitten ook aan de kerk vast door dat dunne draadje van een predikant, bij wie ze vroe ger op catechisatie gingen, belijdenis deden, die hen trouwde en hun eer ste kind doopte. Zo'n .ezelsbruggetje' blijkt voor elke generatie weer van onmisbare waarde te zijn en ds. Ferwerda geeft de verzekering dat hij en zijn collega's zich er graag voor lenen. Uiteraard zonder dat de -«--w predikanten daarbij op een voetstuk JLIl3.li.0Il worden gezet. Overigens is de schrijver van mening, dat dit allang verleden tijd is, tot grote vreugde van de predikanten zelf, die liever als gespreksleiders met de jeugd omgaan dan als een soort heilige wezens. Wel vraagt de predikant of de ou deren hun beeld van de catechisaties willen loslaten, want dat is niet meer van deze tijd. Met Pasen 1971 zal ds. E. H. Broe- kema zijn werk als hervormd predi kant in Overlangbroek en Leersum beëndigen. Tot diaken van de hervormde wijkgemeente 2 te Rhenen is be noemd de heer G. Gaspersz. In een meditatie in het kerkblad citeerde de Rhenense hervormde predikant ds. P. L. J. Wapenaar iels uit psalm 104. Het citaat kwam een beetje verkeerd over, nl. „de zonda gen (in plaats van de „zondaren": zullen van de aarde vergaan". Ds. Wapenaar dankt zijn gereformeerdi collega, ds. Goldschmeding voor. diens speurzin, waarvan deze blijk geeft in het contactblaadje van zijn eigen gemeente. Laatstgenoemde predikant wist niet dat zijn her vormde ambtsbroeder zo gebukt ging onder zijn ambt, dat hij alle zondagen wilde laten vergaan. Tot voorzitter van de jeugdcom missie van de hervormde gemeente te Amerongen is benoemd de heer Bert Berendsen, in de plaats van mej. G. G. Dommerholt die na 11 jaar het presidium neerlegde. De geregelde bezoekers van de be jaardenmiddagen georganiseerd door de gereformeerde kerk te Leersum gaan 17 september a.s. een middagje uit. Het vertrek is gesteld om twee uur vanaf de Johanneskerk. Op verzoek van de generale syno de heeft de raad van de gerefor meerde kerk te Rhenen besloten om het oorlogsvraagstuk te bespreken met de gemeenteleden. Dit zal ge beuren op gespreksavonden die per wijk zullen worden belegd. De ver slagen van deze wijkavonden zullen later tijdens een vergadering van de gehele gemeente ter discussie wor den gesteld. Daarna zal een eindrap port worden opgemaakt en aan de synode worden aangeboden. De kerkeraad van de gereformeer de kerk te Leersum heeft de taken als volgt verdeeld: praeses ds. J. Goldschmeding, vice-praeses A. van Geenhuizen, scriba J. de Vries en preeklezer C. Kap. De gereformeerden in de Betuwe zullen geen speciale uitnodiging krijgen voor de daar in deze maand te houden kerkdienst. De raad van de gereformeerde kerk te Rhenen onder welks opzicht de Betuwe staat besloot hiertoe omdat het gaat om een peiling van de normale interesse voor deze diensten. Het interkerkelijk Vredescomité te Leersum zal zich in de week van 20 27 september met het volgende programma presenteren Op zaterdag 19 september zal de Vredeskrant huis aan huis bezorgd worden. Het thema van de vredes- week: „Verenig-de-naties" wordt daarin belicht. In de plaatselijke kerken wordt op zondag. 20 september een kerkdienst in dit teken gehouden. Gedurende de vredesweek zal er, vanaf maandag 21 september dage lijks van 4 tot 8 uur een wereldwin kel geopend zijn in het gebouw Re- hoboth (Scherpenzeelseweg). waar produkten uit de ontwikkelingslan den gekocht kunnen worden. Ook de schoolkinderen zullen zich bezig houden met het thema van de vredesweek. De werkstukken van de kinderen zullen gedurende de ope ningstijden van de wereldwinkel in Rehoboth te bezichtigen zijn. Op woensdag 23 september, zal in Rehoboth een discussieavond plaats vinden onder leiding van de heer Paul van Tongeren te Bilthoven. Onderwerp „Verenig de naties". Het Leger des Heils in Veenendaal gaat weer een bazaar houden, en vraagt in een circulaire om artikelen die daar kunnen worden verkocht. Ook giften op de girorekening zijn altijd welkom. De opbrengst van een en ander wordt gebruikt ten behoe ve van het werk ter plaatse. Het Leger verzoekt nog artikelen voor de bazaar alleen af te geven aan personen die in het bezit zijn van een geldige volmacht, waarop een duidelijk stempel van het Leger des Heils staat. LEO COINI (D 66) over ti, zonder u den gepubliceerd. „Als er erg belangrij ke zaken aan de orde zijn, is er mis schien wel behoefte aan een soort hea ring", zei hij. Hij betwijfelde overigens of het publiek wel belangstelling voor commissievergaderingen zal hebben, en kwam tot de stelling: „Of je ziet er geen hond, of je moet de mensen, als ze komen, inspraak geven..." Drs. H. Hiensch (ARP) gaf te kennen dat zijn fractie ernst wil maken met de openheid. De ARP wilde het voorstel niet steunen, maar pleitte voor het in stellen van een functionele commissie met een adviserende stem en voor be perkte openbaarheid, voorzover het be paalde Onderwerpen van algemene aard betreft. De liberale mevrouw Buddingh zei dat desnoods een experiment kan wor den gedaan met een of twee commissies met een proeftijd van een half jaar. Toch zou de voorzitter dan de bevoegd heid moeten behouden ook besloten vergaderingen te beleggen, als het zo uitkomt. Haar voornaamste bezwaren: „Als we alles openbaar maken, verandert de aard van commissievergaderingen vol komen. Als er publiek of pers bij is, wordt de zaak al gauw „verpolitiekt" en de bijeenkomsten zouden langer du ren. omdat iedereen mooi in de krant wil ..De SGP-fractie is niet zo erg voor openheid", bekende de heer G. J. van Deelen. „In besloten vergaderingen kan redelijk worden gepraat en het resul taat daarvan komt in de openbare raadsvergadering op tafel. De pers ver schaft daarover dan ruimschoots vol doende informatie. Bovendien kan ie dereen altijd inlichtingen vragen aan raadsleden", vond hij. De SGP-woord- voerder hield zijn confraters voor dat de raad voldoende openheid biedt en dat meer openheid" averechts zou wer ken: „Dan kunnen we de gemeenteraad beter opdoeken en iemand anders laten regeren..." De KVP, D'66 en de PvdA lichtten afzonderlijk hun gemeenschappelijk voorstel toe. De argumenten van de KVP-er Hendriks richtten zich vooral op de bevordering van een „tweerich tingsverkeer" en het kweken van actie ve belangstelling voor het welzijnsbe leid. De tegenwerpingen van de overige fracties sneden volgens hem geen hout. omdat de raad nog niet de kans heeft gehad het systeem op zijn merites te beoordelen. „Wie zich afzijdig houdt, geeft blijk van angst voor het nieuwe, of van onzekerheid en niet van een brede visie. We kunnen de klok in Vee nendaal niet stilzetten", zei hij. Nog iets feller verwoordde Lei Coïni ('66) zijn standpunt: „In Veenendaal huldigt men nog een principe van „over u, maar zonder u", terwijl de voordelen van openheid legio zijn". Hij ging nog een stap verder door te stellen dat in een volgende fase het publiek bij ^en commissievergadring vragen zou moe ten kunnen stellen. Het gevolg daarvan zou zijn, dat een raadslid eindelijk eens uit zijn ivoren torentje komt. aldus Coïni. „We moeten onze eigen principes en mentaliteit toetsen aan het algemeen belang en dat staat of valt met vroeg tijdige informatie, zoals alle partijen ook in hun verkiezingsprogramma's hebben gezegd". Burgemeester Bode gaf om te begin nen een juridische uiteenzetting van de bevoegdheden van de raad ten aanzien van de handelingen van en in een com missie en noemde het vervolgens „een kwestie van intuïtie" om te beoordelen of en wanneer iets rijp is voor open baarheid. Hij vond het standpunt, om algemene meerderheid in te voeren te globaal en te ongenuanceerd: het zal onder meer de vorming van sub-com missies in de hand werken, waarin dan de ondanks alles toch nog vertrouwelij ke zaken besproken worden. Hij vroeg de raad om B. en W. nog wat tijd te geven om de zaak intern te bestuderen. De heer Hendriks zag er een aanwij zing in dat het college de boot wil af houden, maar verklaarde zich evenals zijn partners akkoord toen de heer Bo de beloofde haast achter de zaak te zet ten. al wilde hij geen toezeggingen doen over het tijdstip waarop het standpunt van B. en W. bekend wordt gemaakt. Nog ruim een uur bleef de gemeente raad bijeen om de nieuwe leden van elf commissies van advies en bijstand te verlenen. Voor de samenstelling daar- yan zie men elders in deze editie.

De Vallei | 1970 | | pagina 3