Over de grenzen Verzoenende taal van Husak NIET-GEBONDEN LANDEN BREKEN MET Z.-AFRIKA EN PORTUGAL CONGRES LIEP UIT OP VREEMDE VERTONING Twee Belgen gedood bij manoeuvres FLORYN TUC-congres niet tegen de EEG rrico Pyromaan in Antwerpen Volksfront „Geen steun van intelligentia 99 Ha fijn...een borrel van floryn! 42 HELLO DOLL Y MAAKT RECORD 12,90 Mevrouw Meir aan het front deefteliiig Bankschandaal in Bazel ij na erfenis van 4 ton verspeeld V.S. verwerpen excuus van Rusland en Egypte Agnew keert zicli weer eens te»en El Fatah-leider gepakt in Israël Kabouterhuis doorzocht op hasjiesj Prinsjesdag Bomaanslag in West-Berlijn attractiesin Bij linksen" OP STRAAT niet vergeten... Ftico eten OP VERKENNING BIJ DE DIEREN VRIJDAG II SEP.EMBrZ JGC PRAAG De Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Husak heeft ge zegd. een tegenstander te zijn van „per manente zuiveringen" en deed daar mee de eerste stap tot een verzoening met de Tsjechoslowaken, die tegen zijn politiek van de harde lijn zijn. In een redevoering op een bijeen komst van mijnwerkers in Ostrava gaf Husak toe, dat zijn bewind de steun van belangrijke groepen zoals die van de technisch geschoolden, moest ont beren. De partijleider gaf toe dat „er wel licht vergissingen zijn gemaakt" bij de zuiveringen in de communistische par tij, die nu reeds een jaar hebben ge duurd en waarbij duizenden aanhan gers van de vroegere partijleider Alexander Dubcek werden weggewerkt. Zonder te onthullen hoeveel mensen er uit de partij gezet zijn, verzekerde Husak, dat het mogelijk zou zijn dat een aantal van hen weer in de rangen van de communistische partij zouden worden genomen. Hij zei verder dat „er ongetwijfeld de mogelijkheid geschapen zou worden voor het rechtzetten van vergissingen in individuele gevallen". „De betrek kingen met de mensen buiten de partij ook met diegenen die de partij heb ben verlaten moeten kameraad schappelijk zijn", zo had Husak gezegd volgend het officiële Tsjechoslowaakse persbureau CTK. De opmerkingen van Husak schenen ook bedoeld als waar schuwing voor extremisten, die de zui veringen gebruiken om hun persoonlij ke rekeningen te vereffenen „Miljoenen van onze werkers staan nog buiten de partij en dat zal wel zo blijven", zo zei Husak, „zij zijn ook eerlijke werkende mensen, burgers van onze maatschappij met gelijke rechten, met wie wij deze maatschappij opbou wen en tot ontwikkeling brengen". Husak zei dat een „modern land. zoals Tsjecho-Slowakije niet kan wor den geleid, niet kan worden ontwikkeld zonder een technologische intelligentsia. Het is noodzakelijk de intelligentsia te betrekken bij het werk in de fabrie ken... om gebruik te maken van hun kennis bij de verbetering van de pro- duktie". Husak kondigde voor deze herfst een campagne aan, die er op gericht zal zijn om „alle lagen van de intelligentia de mogelijkheid te geven in hun werk of op politiek gebied hun positieve hou ding ten aanzien van een socialistische opbouw, ten anzien van onze poitieke lijn, te bewijzen". Husak beschreef de zuivering van de communistische partij, die nu bijna ten einde is, als een noodzakelijke opera tie", die positieve resultaten had, maar waarbij ook fouten gemaakt zouden kunnen zijn. De Israëlische premier, me vrouw Golda Meir, (met kijker) en minister van Defensie, Mosje Da jan. zijn zelf bij het Suez-Kanaal gaan kijken naar de Egyptische stellingen. Achter mevrouvi Meir staat de staf-chef van het Israëli sche leger, generaal Bar Lev. ADVERTENTIE kaatsheuvel Ga d'er weer eens heen LOESAKA De in Loesaka verenig de niet-gebonden landen hebben don derdag besloten de diplomatieke be trekkingen met Portugal en Zuid-Afri- ka te verbreken, zolang zij zich niet houden aan het VN-besluit over ontko- lonisering en rassendiscriminatie, zo i BAZEL Het bestuur van het Kan ton Stad-Bazel heeft meegedeeld, dat •r, in verband met het onderzoek naar een verlies van 30 miljoen dollar gele den door het Zwitserse dochterbedrijf van de United California Bank uit Los Angeles vier arrestaties zijn verricht. Tot de gearesteerden behoren dr. Paul Erdman, onderdirecteur van het kantoor in Bazel, en Alfred Kaltenbach, een der afdelingschefs. Beiden waren zondag afgetreden. Er is nog niet bekendgemaakt waar van deze vier personen verdacht wor den. Het enorme verlies van de bank wordt toegeschreven aan het drijven van handel, voornamelijk in cacao, zon der dat hiervan toestemming was ge geven. De naam van het Zwitserse bedrijf luidt: United California Bank in Basel A.G. De directeur van de United Califor nia Bank Los Angeles, Frank King, heeft meegedeeld, dat men overwoog het bedrijf in Zwitserland, waarin men een aandeel had van 58 percent, te gaan sluiten. De overige 42 percent is in handen van privé-beleggers en van een Scandinavisch bankiersconsortium. Het hoofdkantoor in Los Angeles gaat thans na, hoe de bank in Bazel er precies voorstaat. Men werkt nu aan een plan tot schadeloosstelling aan be waargevers en crediteuren. De federale bankcommissie, die het beleid van het bankvak in Zwitserland bepaalt, gaat ook een onderzoek instel len. Het door het bedrijf te Bazel opgelo pen verlies, is het hoogste ooit door een bank in Zwitserland geleden. CHICHESTERN (Engeland) Pe ter Ascher heeft bijna een erfenis verspeeld van vier ton en dat alles om een bedrag van honderd gulden. Ascher, (27) zal het bedrag erven als hij 48 is, mits hij voor die tijd nooit is veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar of meer. Vandaag heeft hij toegegeven hon derd gulden te hebben gestolen van zijn hospita. Maar de rechter gaf Ascher, die werkt bij een bookmaker, een tweede kans. Hij gaf hem een straf van f 150,- boete of een gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. De vreemde erfenis was Ascher nagelaten door zijn excentrieke stief vader. die stierf toen Peter zeven was. Als Peter Ascher voor zijn 48- ste jaar gevangenisstraf van twee jaar oploopt, gaat het geld naar een katholieke charitatieve organisatie. .VASHINGTON Amerika heeft het Russische en Egyptische argument verworpen, dat de wapenstilstands overeenkomst aan het Suezkanaal de verplaatsing van raketinstallaties toelaat. „Stilstand betekent stilstand", zo verklaarde de woordvoerder van het State Departement, Robert McCloskey. In de overeenkomst stond dat in de bestandszones slechts acti viteit mocht worden verricht die ge richt was op het onderhoud van be staande installaties op de gegeven plaatsen. Deze bepaling was door alle partijen aanvaard, aldus McCloskey. Israëlische premier Golda Meir zal volgens mededelingen van Ameri kaanse functionarissen waarschijnlijk volgende week donderdag in Wa shington met president Nixon be raadslagen. Israël vreest dat de aan leg door Egypte van nieuwe raketin stallaties aan het Suez Kanaal het machtsevenwicht in het gebied heeft verstoord, en mevrouw Meir zal ze ker om meer straalvliegtuigen vragen teneinde dit evenwicht te herstellen. merika heeft naar verluidt al inge stemd met de levering van tenminste nog veertien Phantom-toestellen, ook donderdag geen commentaar ge- maar Nixons perschef Ziegler, wilde ook donderdag geen commentaar ge ven op die berichten. Hij verzekerde opnieuw, dat Amerika geen versto ring van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten zal toestaan. Volgens hem duidden de jongste berichten er niet op dat daar sprake van was. wordt uit betrouwbare bron vernomen. Dit besluit maakt deel uit van een reeks maatregelen die zijn neergelegd in een algemene resolutie over ontkolo- nisering en apartheid. Aanbevolen wordt ook de handel met Portugal. Zuid-Afrika en Rhodesië te staken en geen landingsrecht te verlenen aaa vliegtuigen die zich naar een van deze drie landen begeven. Aan de voorzitter van de conferentie wordt verzocht de betrokken westelijke staten te vragen geen hulp meer aan de drie landen te verlenen. Gevraagd werd om de oprichting van een fonds voor steunverlening aan de strijders tegen kolonialisme, rassendis criminatie en apartheid in Afrika. De Verenigde Naties werden de meest effi ciënte organisatie genoemd om de vre de te bewaren. De mislukkingen van de VN werden geweten aan onvoldoende bereidwilligheid van bepaalde leden. Gevraagd werd om de toelating van de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties. De komende algemene vergade ring van de VN werd opgeroepen reso luties aan te nemen over vriendschap en samenwerking tussen staten, over het versterken van de vrede, ontwikke lingshulp, dekolonisatie, ontwapening, het uitroepen van de Indische Oceaan tot vredeszone en over het vreedzaam gebruik van de zeebodem. De resolutie over het Midden-Oosten vraagt de onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezet te Arabische gebieden en om politieke en economische sancties tegen Israël, als het de resolutie van de Veiligheids raad van 1967 blijft negeren. Gevraagd werd om de onmiddellijke vrijlating van de twee in Israël gevangen zittende Algerijnen. In zijn slotwoord tot de conferentie zei Kaoenda: „Wij zijn verenigd in ons streven naar vrede en ontwikkeling, economische onafhankelijkheid is van vitaal belang om politieke onafhanke lijkheid te garanderen en veilig te stel tenWij hebben geen ideologie, be halve de ideologie van vrede en ont wikkeling gebaseerd op vrijheid en rechtvaardigheid". e? TEL AVIV Naar de Israëlische au toriteiten eerst nu hebben bekendge maakt, is een maand geleden in Israël een van de leiders van de Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatah gearres teerd. De man zou de naam Salim Ben Khassein Zraiee dragen. Hij wordt ver antwoordelijk geacht voor moord-aan- slagen, sabotagedaden en roofoverval len in de bezette Gaza-strook. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv werd Zraiee gearresteerd op een Liba nese boot, toen hij probeerde naar Li banon te vluchten. Een rede voor de late aankondiging van de arrestatie is niet bekend maar waarnemers vermoeden dat het ver band houdt met een onderzoek naar de vertakkingen van El Fatah. De Algerijnse regering heeft besloten de „stem van Al-Assifa" (militaire af deling van El Fatah) toestemming te geven met ingang van 14 september ra dio-uitzendingen variuit Algerije te verzorgen. Volgens waarnemers is de maatregel opnieuw een bewijs dat Algerije de Pa lestijnse verzetsbeweging wil steunen. Zeker nu die beweging moeilijke tijden doormaakt. BRUSSEL De Belgische kardinaal Suenens heeft donderdag heftig gereageerd op gebeurtenissen die zich in de Capucijnenkerk in de Brusselse wtyk „De Ma- rollen" hebben afgespeeld. In deze van traditie en historie doortrokken oude Brus selse stadswijk, waarvan de bewoners enige tijd geleden hevig in verzet kwamen tegen plannen van het stadsbestuur om delen van de wijk te slopen en te vervan gen door grote kantoorgebouwen, speelt zich deze week een zeer onorthodox en internationaal congres af onder het motto „Society in conflict". Een van de gebeurtenissen tijdens dit congres was een in de Capucijnerkerk, door de Amerikaanse theoloog Harvey Cox uit Harvard geleide dienst onder het motto „feest en oorlog", waaraan onder anderen medewerking werd ver leend door het Amsterdamse „bewe gingstheater". Tijdens deze dienst, waar gezamen lijk werd gezongen, brood verdeeld, be zittingen uitgewisseld en gedanst werd, lagen twee leden van het „bewegings theater" geketend op het altaar. Er ont- BRUSSEL Twee Belgische dienst plichtigen zijn omgekomen en een derde werd gewond toen een Leopard-tank van de Belgische cavalerie inreed op een afdeling infanterie. Dat gebeurde in West-Duitsland, waar 6500 Belgische militairen momenteel deelnemen aan de meest grootscheepse militaire oefenin gen in tien jaar tijd. die in West-Duits land buiten militair oefenterrein wor den gehouden. Een van de militairen was op slag dood. De andere werd, zwaar gewond, met een helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Keulen, waar hij later stierf aan de opgelopen verwondingen. De derde dienstplichtige die lichter gewond werd, is opgenomen in een zie kenhuis in de buurt. De Belgische militairen houden ma noeuvres in een 120 km lang en 50 km breed gebied dat begrensd wordt door de Roer, de Rijn en de Moezel. Opdracht van de troepen is „zich te oefenen in het verdedigend gevecht in omstandigheden die zo dicht mogelijk de moderne oor logsvoering benaderen". De Belgische bevelhebber van de eerste divisie in Duitsland, Generaal Roman, die deze woorden aan de voor avond van de manoeuvres uitsprak, kon niet weten dat hem kort daarna twee doden gemeld zouden moeten worden. Zijn reactie na het ongeval: „Het is vreselijk, maar het behoort nu eenmaal tot de gevaren van legeroefeningen van deze omvang." Het ongeluk is gebeurd in een ha verveld. waar de infanteristen zich hadden opgesteld. Twee tanks deden een aanval op dit veld waarbij de eerste een van te voren overeengekomen baan volgde. De tweede tank week ech ter van deze koers af en verpletterde de infanteristen. 99 SPRINGFIELD De Amerikaanse vice-president Agnew heeft in Spring field in de staat Illinois, de verkiezings campagne van de republikeinen voor de Congres-verkiezingen op 3 november geopend. In zijn toespraak keerde hij zich fel tegen de „primitieve linksen" die het Congres overheersen. „Deze campagne stelt ons voor een duidelijke keuze tussen de primitieve linksen en de gematigde, conservatieve aanhangers van president Nixon". Agnew zal zijn campagne vooral richten op de werkende blanken. „Door de oude elite zijn zij verworpen, maar zij zijn tot hoeksteen geworden van de nieuwe meerderheid". De verkiezings- reis van Agnew zal twee maanden du ren. Hij zal 35 staten bezoeken. Men verwacht dat hij met name die staten zal bezoeken, waar de republikeinen de meeste kans hebben om een zetel van de liberale democraten ov$r te nemen. In de binnenhaven te Middelburg is donderdag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 40-jarige onge huwde J. M. uit Amemuiden. De man werd sinds zondag vermist. ADVERTENTIE ïs A De musical Hello Dolly slaat in New York alle records. Onlangs werd zelfs het legendarische record van My Fair Lady gebroken. De spelers en speelsters vierden het met een reuzentaart. BRIGHTON Het Congres van het Britse vakhond de Trade Union Con gress (TUC) dat in Brighton wordt gehouden, heeft donderdag geen gehoor gegeven aan verzoeken van linkse vak verenigingen, zich uit te spreken tegen toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap. Het congres gaf er de voorkeur aan af AMSTERDAM Twee rechercheurs van het bureau bijzondere zaken van de Amsterdamse politie hebben donderdag in opdracht van officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker een onderzoek ingesteld in de woning van het Kabouterraadslid Connv Bos. Mr. Hartsuiker zei, dat de aanleiding voor dit onderzoek een krantebericht was geweest, waarin werd gemeld, dat mej. Bos en andere Kabouterraadsleden tijdens- de laatste raadsvergadering hasjiesj hadden gerookt. Volgens een politiewoordvoerder wa ren de rechercheurs correct en vriende lijk door het raadslid ontvangen. Zij hadden met haar toestemming in de wo ning rondgekeken, maar geen hasjiesj of andere drugs gevonden. te wachten wat de voorwaarden voor deze toetreding zullen worden. Een motie van de bond van ketelma kers, waarin de oppositie tegen de Brit se toetreding werd aangedrongen, werd verworpen met 5.746.000 tegen 3.215.000 stemmen. Dit betekent echter niet, dat alle tegenstanders voor toetreding van Groot-Brittannië zijn. De meesten wil den echter op dit moment de gedachten aan een lidmaatschap van de EEG niet verwerpen, daar niemand precies weet wat dit lidmaatschap zal gaan inhou den. De vergadering stemde met overwel digende meerderheid voor een voorstel een afwachtende houding aan te ne men. Het voorstel werd ingediend door secretaris-generaal Victor Feather. Hij was van mening dat het slechts van belang was dat de politiek op juiste en democratische wijze gevoerd zou wor den. Hij kondigde aan, dat er een bui tengewone vergadering zal worden ge houden, als de voorwaarden tot toela ting bekend zijn. De meningen van de andere sprekers waren verdeeld: de leider van de bond van kantoorpersoneel. Roy Grantham, was van mening, dat „Europa ons nodig heeft, en wij Europa". De metaalarbeiders meenden dat al leen de grote industrieën voordeel zou den hebben van het lidmaatschap. De bond van hoger vervoers personeel bracht daar tegen in dat Engeland bui ten de belangrijke groepen in de we reld zou blijven als zij niet zouden toe treden. stond wanorde toen bezoekers van de dienst, die het met de gang van zaken niet eens waren, luid begonnen te pro testeren. Deelnemers verlieten de kerk onder het zingen van „we shall overco me", zetten hun zang op het nabijgele gen Vossenplein voort en „verbroeder den" vervolgens met de daar inmiddels toegestroomde gehelmde agenten. Kardinal Suenens nu heeft over de ze gebeurtenissen zijn „diepe veront waardiging" uitgedrukt. Hij heeft zijn afkeuring uitgesproken over „allen die aan de wanordelijkheden in de kerk hebben deelgenomen en die hierdoor blijk hebben gegeven van het meest elementaire gebrek aan eerbied voor heilige plaatsen en voor de menselijke waardigheid". De meeste Brusselaren hebben met de reeks gebeurtenissen in de Marol- lenwijk, die zich aandient als „con gres", maar ook als „anti-congres" of „happening-congres" nog al wat moeite. Dat komt waarschijnlijk omdat de or ganisatoren willens en wetens alles in het werk gesteld hebben om de tradi tionele congresvorm te vermijden. De deelnemers, onder wie de cineast John Taylor, de componist Ed Summer- lin, Mosje Davidowitz van het Joodse studiecentrum in Philadelphia, de Brusselse filosoof Jean van Lier, de Belgische minister voor Wetenschaps beleid Theo Lefèvre, architecten, politi cologen, kunstenaars, journalisten en theologen uit de gehele wereld, ont moeten elkaar op straat, in lokalen en kerken, discussieren er met elkaar of ervaren er de manifestaties van (even eens deelnemende) muzikale, agitatie, of theatergroepen, zoals Musica Elec- tronica Viva uit Parijs: Cumbres Sen sorial Community uit New York, het bewegingstheater uit Amsterdam en Polu-positionen uit Berlijn. De organisatoren hebben er zie' -e beperkt, de congressisten de mk.Jeien te verschaffen in een duidelijke poging hen niet alleen te laten bespreken maar ook te beleven. Wat ze met die midde len doen is tot op zekere hoogte hun zaak. Meestal worden in de ochtend uren in bepaalde groepen concrete on derwerpen besproken waarna 's avonds gezamenlijke meetings volgen. Er zijn drie hoofdthema's: de mens in zijn na tuurlijke omgeving, de mens in zijn so- cio-politieke omgeving en de mens en het transcedente. De bevolking van de Marollen intussen schijnt zich in en rond het gebeuren heel wel thuis te voelen. ADVERTENTIE V BRUSSEL Donderdag is er voor de derde maal in drie dagen tijd brand uitgebroken in een opslagplaats in de Antwerpse haven. Dinsdag en woensdag werden al grote partijen jute door het vuur vernield, maar donderdag woedde de brand in een grpte partij katoen, opgeslagen in een loods die op het eind van de middag al over een lengte van 120 meter volledig verwoest was. Ook ditmaal, evenals woensdagavond, kreeg de Antwerpse brandweer die met groot materieel was uitgerukt, as- sitentie van de bemanning van de Ita liaanse jager „Sangiorgio" en de twee Japanse oorlogsbodems „Katori en Ki- kuzuki," die een informeel bezoek aan Antwerpen brengen. Een café-restaurant, dat in de buurt van de brand is gelegen moest uit veiligheidsoverwegingen ontruimd wor den. Verder moest de politie de wijde omtrek afgrendelen om ongevallen te voorkomen. Bij de nieuwe brand, zijn ongeveer 13.000 balen katoen van 200 kg in vlammen opgegaan. De technische dienst van het parket in Antwerpen .is met een onderzoek begonnen, omdat vermoed wordt dat er bij vier branden (ook donderdagochtend blijkt nog een kleine brand gewoed te hebben in een partij jute) in nauwelijks 48 uur, kwaadwil ligheid in het spel is. rPerw!jl de aandacht van vrijwel d hele wereld thans gericht is op eei klein stukje van de Jordaanse woes tijn, waar commando's van het Volks front voor de „bevrijding" van Pa lestina (V.B.P.) haast 300 gijzelaars en drie gekaapte vliegmachines vasthou den, zit de leider van het volksfront, dr. George Habasi. in Noord-Korea, Namens het V.B.P. is te Beiroet ver klaard, dat Habbasj Pjongjang be zoekt, de hoofdstad van Noord-Korea. „maar dat dit niemand behoeft te ver bazen, omdat de operaties van de laatste dagen veel te ingewikkeld wa ren voor een man om te leiden". I j voegde eraan toe: „W'Ij hebben er altijd op gewezen dat het front een collectief leiderschap bezit dat ge grondvest is op Marxistisch-Leninis- tische principes. Wij kennen geen per soonlijk leiderschap". In Westerse diplomatieke kringen is men van oordeel, dat Habbasj in het Verre-Oosten is met als voornaamste doel meer hulp en wapens van China Jos te krijgen. China wordt steedg meer de „lieveling" van de Arabische revolutionairen nu zijn voorganger, de Sovjet-Unie, zich meer met het doen en laten van Egypte is gaan bemoeien. I Ye bedoeling van de kaperijen is voor al Amerika, hel land achter het vre desplan en de leverancier van wapens aan Israël, ervan te doordringen dat de commando's nog heel wat mans zijn en dat zij veel wanorde kunnen stichten onder de buitenlandse belan gen in de Arabische wereld als men Palestina niet terugkrijgt. „Wij Palestijnen lijden al 22 jaar, waar om zou de rest van de wereld ook niet lijden?" Dat is een van de ant woorden die een jonge guerrilla-strij der van het volksfront gaf op ds vraag hoe zij de kapingen van ver keersvliegtuigen kunnen rechtvaardi gen. „Twintig jaar lang zijn we gematigd op getreden en wat heeft dit ons opge leverd? De Israëli's hebben honderd duizenden van ons volk na de oorlog van 1967 verdreven. W'U hebben niets te winnen bij gematigd optreden, maar we kunnen alles winnen met geweld". Deze verbitterdheid, die gepaard gaat met jeugdig fanatisme dat opgezweept wordt door een ideologie die geba seerd is op de Aziatische visie van het Marxistisch-Leninisme is het ken merk van de commando's van het volksfront. Maar deze verbitterdheid en deze poli tieke opvatting is niet het alleen recht van het volksfront onder de Palestijn se vluchtelingen. Wat hen echter on derscheidt van de andere commando groepen, is de doeltreffende wijze waarop zjj hun acties uitvoeren. Het volksfront kan zich erop beroemen (met een spottende variant op de slag zin van de Pan American Airways) „de meest ervaren luchtkapers ter wereld" te zijn. De eerste maal daT zij een vliegtuig in het Midden-Oosten kaapten was in juli 1968, toen zjj een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al dwongen koers te zetten naar Al gerije. Inmiddels blijft de man achter de ka pingen, de 44-jarige George Habbasj op het ogenblik een raadsel. Er schijnt namelijk achter de schermen een klei ne paleisrevolutie aan de gang te zijn. Habbasj was tijdens de laatste kapin gen niet in het Midden-, maar het in het Verre-Oosten. De tweede man, Ahmed Al-Tamani zou volgens bepaalde zegslieden een greep naar de macht hebben willen doen. Dit zou de beyeidheid verklaren van het volksfront om het ultimatum te verlengen tot zondagmorgen. George Habbasj heeft medicijnen gestu deerd aan de Amerikaanse universi teit van Beiroet, een plaats waar vele Arabische revolutionairen hun oplei ding ontvangen. Hy zit bijna een kwart eeuw lang in de Arabische po litiek en de oprichter van de Ara bische nationalistische beweging, waaruit het volksfront is ontstaan. Habbasj is niet overal in dr Arabische wereld een welkom man. Verscheide ne regeringen hebben een prijs op zijn hoofd gesteld. De laatste tijd is hij hijzonder geliefd geworden onder de Palestijnen en vormt daardoor een bedreiging voor de ^rote man van El-Fatah, Tassir Arafat. Het volksfront voor de „bevrijding" van Palestina, telt naar schatting een strijdmacht van vierduizend man. De leiders zijn George Habbasj. Achmed Al-Tamani en Heytam Ajoehi. Zij worden gefinancierd door Irak en door particulieren. De wapens komen voornamelijk uit Oost-Europa en Irak. Verder worden wapens gekocht op de open markt en wordt gebruik ge maakt van buitgemaakte Israëische wapens. Mijft de vraag: als het geld voor de militaire opleidingen, de dure vlieg reizen en dc wapens eens gebruikt was voor huizen en hanen voor de Pa lestijnse vluchtelingen. Zou er dan Teen Palestijns vraagstuk meer zijn? BERLIJN In de afgelopen nacht 1> een bomaanslag gepleegd op een Kroa tische leider in ballingschap, dr. Bran- ko Jelitsj. De ontploffing kwam toen dr. Jelitsj zijn woning verliet. Hij werd licht gewond. De Kroaat, een tegenstander van het regime van Tito, had zich kort na de Tweede Wereldoorlog in West-Duits land gevestigd en staat daar nu aan het hoofd van een politieke bannelingenor ganisatie. Hij is lid van de christen-democrati sche partij van oud-bondskanselier dr Kiesinger. ADVERTENTIE Wishful talk van Koos Postema in „Zomaar een Zomer avond" Han Rensenbrink op T.V. Hoe dan ook Rensenbrink'* prachtige boek ts verkrijgbaar bij Iedere boekhandel Oorspr. prijs 27,50 Speciale herdruk

De Vallei | 1970 | | pagina 6