Strengere bewaking voor Schiphol Prins vie Roolvink: Geen leeftijdsgrens K orporaalsveren igi 1 ïg vierde lustrum ISI ed. Heidemij zal overgaan op concernstructuur Belasting ontdoken: eis van 30.000 „Spanningen in economie waren te groot, er moest iets gebeuren" Werk bij Heidemij groeit BRAAT! Zuidmoliikkers bieden Polak petitie aan DrsDen Uyl staat achter vakbeweging Bezorgdheid over studie tandartsen Pr. Bern hard kwart eeuw inspecteur- generaal Regering wil burgerluchtvaart beschermen Paul de Waart overleden Sandra's ouders doen gemeente proces aan Dolle Mina's veroordeeld V crmogcnsdcJict berecht B. Goudzwaard Gepromoveerd BEZWAREN De wet op ondernemingsraden ISA AAISRIJDIISG IWOR POLITIE-AUTO Er zijn ruim 450Ö leden ADVIES Gasveld onder Eninien REACTIE POLITIEKE ASPECTEN POLITIEK VRIJDAG II SEPTEMBER 1970 DEN HAAG De regering zal het uiterste doen om de burgerluchtvaart te gen daden van geweld te beschermen, hoewel het niet mogelijk is om een vei ligheid van honderd procent te bereiken. Minister Polak (Justitie) zei dat gis teren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de KVP'er ir. Corne- lissen. Htf deelde mee dat het kabinet van harte achter de resolutie van de' Verenigde Naties staat, waarin een beroep wordt gedaan op alle partijen oni de passagiers en bemanningen van de deze week gekaapte vliegtuigen onmiddellijk vrjj te laten. Minister Polak herinnerde ook aan een al in maart door de regering inge diend wetsontwerp. Dat ontwerp stelt strenge straffen op het kapen van vliegtuigen en ander gedrag dat de vei ligheid van het luchtverkeer in gevaar brengt. Minister Polak somde een aantal vei ligheidsmaatregelen voor Schiphol op: regelmatige patrouille door de po litie van Haarlemmermeer; bewaking (door diensten van de de toegai installaties op het vliegveld; speciaal toezicht op de veiligheid van alle KLM-vluchten door de bewa kingsdienst van de KLM onderzoek van de luchtpost door de PTT; verscherpt toezicht door mare chaussee en douane (ook patrouille van recherchepersoneel in burger in aan komst en vertrekhallen) om sabotage te voorkomen, speciale bescherming van vluchten naar het Midden-Oosten; toestellen die bijzonder gevaar kunnen lopen, worden door de politie bij aankomst en vertrek begeleid en tijdens de aanwezigheid op Schiphol onder bewaking gesteld: alle passagiers van lange afstands- vluchten en steekproefsgewijs passa giers voor andere vluchten, worden sinds zondagavond gefouilleerd. Hun handbagage wordt ook nagekeken. een speciale veiligheidscommissie zal alle maatregelen op elkaar afstem men. De socialistische fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren al laten weken enkele bezwaren tegen het wetsontwerp inzake luchtpiraterij te koesteren. De fractie liep daarmee vooruit op het voorlopig verslag van de Kamer op het wetsontwerp, dat over enige tijd zal verschijnen. Een ernstige leemte in het wetsont werp vindt de PvdA dat ook in de toe komst het opzettelijk in gevaar brengen van de burgerluchtvaart volgens de Ne derlandse wetgeving niet strafbaar zal zijn als het gebeurt door buitenlanders en gericht is tegen buitenlandse vlieg tuigen, buiten Nederlands grondgebied. De consequentie daarvan is dat ple gers van aanslagen op buitenlandse vliegtuigen hier niet strafbaar zullen zijn als zij erin slagen naar Nederland te ontkomen of naar Nederland worden teruggestuurd als het gekaapte vlieg tuig van Schiphol is opgestegen, aldus de PvdA-fractie. NIJMEGEN Met een feest neemt de Nijmeegse universiteit zaterdag het nieuwe gebouw voor de klinische tand heelkunde in gebruik: een complex van 6 verdiepingen, wat aan bouw- en in richtingskosten een uitgave van rond 32 miljoen gulden vergde. In dit grootste en modernste gebouw voor de tandheelkunde in Nederland werken in het komende studiejaar 400 studenten, van wie 90 eerstejaars. Bij een ontvangst, die vooraf ging aan de opening, gaf drs. J. J. M. de Leeuw, als directeur van de faciliteit der genees kunde in Nijmegen, donderdagmiddag naast alle vreugde over de nieuwbouw ook uiting aan een algemeen heersende bezorgdheid in Nederland over het aan tal studenten dat doubleert of afvalt. In de voorbije negen collegejaren schreven in Nijmegen 475 studenten in voor een tandheelkundige opleiding. Van hen werden er inmiddels 100 tot tandarts bevorderd, 130 staakten voor tijdig de studie, terwijl er 245 nog in opleiding zijn. De opleiding van de studenten in de tandheelkunde kost de gemeenschap 25.000 per jaar. Alleen al de 130 uit vallers in Nijmegen vertegenwoordig den 180 studiejaren. Dit vermenigvul digt met 25.000, leidde tot een verlo ren investering van 4.500.00. Bij de nieuwbouw in Nijmegen is re kening gehouden met de modernste on derwijsmethoden. Er zijn speciale func tionarissen aangesteld voor studiebege leiding en coördinatie en ook is overge gaan tot het instellen van een test om de geschiktheid voor het vak bij de aankomende tandheelkundige student te meten. Het wordt onder de nieuwe omstan digheden in Nijmegen nu mogelijk geacht, om de minimale studiejaar voor de tandheelkunde met behoud van de kwaliteit terug te brengen van 6 tot 5 jaar. AMSTERDAM De (radio)journalist Paul de Waart is in Amsterdam over leden. Hij is 72 jaar geworden. Maandag wordt hij begraven. Als radioreporter heeft hij vrijwel alle belangrijke gebeur tenissen in het Koninklijk Huis versla gen. Hij was ook de eerste radio-journalist die in de Sint Pieter in Rome werd toe gelaten bij de begrafenis van paus Pius XI en de kroning van paus Pius XII. Tot voor kort was hij hoofd van het historisch archief gesproken woord van de NOS-radio. DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer gisteren gewaarschuwd d" Wet onder nemingsraden niet te perfectionistisch te maken. De wet moet volgens hem vooral als een raamwet worden gezien, waarin tegenover rechten van de werk nemers directe plichten voor de onder nemers staan. De uitvoering van de wet wil minister Roolvink zoveel mogelijk aan de belanghebbenden zelf overlaten. De minister wilde vooralsnog geen uitspraak doen over een pikant amen dement van de antirevolutionairen dr. Goudzwaard en drs. Boersma. Dat amendement, door de minister zeer belangrijk genoemd, komt kortweg DEN HAAG De ouders van het Rijswqkse meisje Sandra de Bruin (12), dat vorig jaar mei ernstig gewond raakte toen zei door een politieauto werd aan gereden, hebben een proces tegen de ge meente Rijswjjk aangespannen, waarin zjj vergoeding van alle geleden en nog te betalen schade eisen. Het meisje is maandenlang in het zie kenhuis verpleegd en nog steeds niet de oude. Zij heeft volgens de dokter een ernstige hersenbeschadiging opgelopen. De politieman T. v. H. (22), die de politieauto bestuurde, was door de kan tonrechter tot een boete van honderd gulden veroordeeld. In hoger oeroep eiste de Haagse officier van justitie mr. Van 't Veer, vrijspraak, omdat de agent niet door rood licht zou zijn gereden en met hoge snelheid had gereden omdat hij een andere auto achtervolgde. De ouders van het meisje zijn veront waardigd over het feit dat de verdediger van de politieman, de advocaat mr. N. Brink uit Wassenaar, in zijn pleidooi het meisje weer gezond noemde. Volgens de ouders is het meisje er nog steeds ernstig aan toe. HELMOND Zes Dolle Mina's uit Helmond zijn door de Helmondse kan tonrechter veroordeeld omdat zij Hel- monds binnenstad hadden volgekalkt met de leuzen „Gelijke arbeid, gelijk loon". De Dolle Mina's voerden tot hun ver dediging aan, dat de Helmondse politie verordening op dat gebied verouderd was. Zij voelden zich door deze veror dening, waarin het verboden is om aan te plakken en te kalken in de Hel mondse straten, belemmerd in hun vrijheid. Zij verzochten de kantonrech ter deze bepaling nietig te verklaren. Mr. Van de Heuvel dacht er anders over. Het slot van de zitting was. dat de Dolle Mina's tot de maximumstraf van vijftien gulden boete werden veroor deeld. Bovendien kregen zij te horen, dat zij de schade van 213 gulden, die de benadeelden hadden opgelopen, moes ten betalen. UTRECHT De l andelijke Korp« raalsvereniging heeft donderdag i Utrecht haar vijfjarige bestaan gevien Hoewel de vereniging nog maar betrek kelijk kort bestaat, heft ze al ruim 450(i leden. Dat betekent, dat ze een flinke bres heeft geslagen in het ledenbestand van de andere, al veel eerder opgerich te organisaties van beroepsmilitairen. Op de feestelijke vergaderingin Utrecht bleek echter zowel uit de woorden van voorzitter M. C. A. Meij er, als uit toespraken van vertegen woordigers van de andere organisaties, dat aanvankelijk nogal gespannen ver houdingen in de afgelopen jaren aan zienlijk zijn verbeterd. De LKV is per J januari 1969 toegetreden tot het georga niseerd overleg militaire ambtenaren. De heer Meijer zei in zijn feestrede dat de LKV hoopt, dat er nog eens een tijd zal komen dat kan worden volstaan met één vereniging voor het totale mi litaire personeel. Voorlopig gaat de '.KV echter door met de behartiging an de specifieke belangen van de kor- iraals. Dat betekent onder meer. dat ze zal streven naar volledige gelijktrekking van de voorschriften voor de korpo- raals-messes met die voor de officiers- en onderofficiersmesses, extra salaris verhogingen voor beroepskorpaals van boveri de vijftig jaar ter verbetering van de pensioengrondslag en een ver goeding voor militaire personeel dat meer dan vijftien procent van zijn wedde aan woninghuur moet betalen. De vergadering werd onder meer toe gesproken door generaal-majoor B. H. Jansen, plaatsvervangend opperofficier personeel Koninklijke Landmacht hierop neer: als de onderneming een NV is en op het besluit de goedkeuring van de raad van commissarissen is ver eist wordt die goedkeuring niet gegeven alvorens de ondernemingsraad een ad vies heeft uitgebracht aan de bestuur ders en de raad van commissarissen. Als de ondernemingsraad dat vraagt roept de ondernemer met het oog op dat advies een vergadering bijeen waarin de raad van commissarissen, de bestuurders en de leden van de onder nemingsraad (of vertegenwoordigers daaruit) aanwezig zijn. Minister Roolvink zegde de Kamer toe dat hij de Sociaal-Economische Raad zal vragen om advies over de vorm van overleg in ondernemingen met minder dan honderd werknemers. Als ruggesteuntje voor deze toezegging legde drs. Boersma in die richting nog een motie op tafel. Drs. Nijpels (D '66) vroeg in een mo tie om een wettelijke regeling voor de mocratisering van de voornamelijk kléine bedrijven waar geen onderne mingsraden tot stand komen. Na de bezwaren van de Kamer liet minister Roolvink de leeftijdsgrenzen vallen. Hij verwees naar een nota over de werkende jeugd die volgende week zal verschijnen. Het ligt voor de hand, zei de minister, dat in de toekomst de jongeren niet meer op zo'n jeugdige leeftijd in het bedrijfsleven gaan. De betekenis van de leeftijdsgrenzen komt dan inderdaad te vervallen. Over de moties en amendementen zal volgende week worden gestemd. Voor het begin van de donderdag avond gehouden raadsvergadering in Driebergen heeft een afvaardiging van de krakers van het Seminarie Rijsen- burg aan de voorzitter van de raad een grote taart aangeboden, onder het mot to: „Een goede buur is goud waard". HILVERSUM In „De Zwaluwen berg" in Hilversum heeft prins Bernhard gisteren z(jn zilveren jubileum als in specteur-generaal gevierd. „Die functie heeft mij veel voldoening geschonken. Als ik mijn werk wat moet beperken wat inderdaad het geval is zal ik zeker deze functie niet neerleggen", zei de Prins. Generaal Le Fevre de Montigny zei dat indertijd niet. iedereen even geluk kig was met. de nieuwe functie van in specteur-generaal van de Prins. „Thans is er echter geen twijfel meer mogelijk. Een krijgsmacht zonder inspecteur- generaal zou ondenkbaar zijn", aldus de generaal. Namens de drie krijgsmachtonderde len bood minister Den Toom de Prins twee affuiten aan, die vroeger aan boord van schepen werden gebruikt voor het scheepsgeschut. Ook kreeg de Prins een onderwaterhuis voor de film camera „als cadeau dat u nu eens niet in een kamer hoeft te zetten of aan een museum hoeft te schenken". Vice-admiraal H. M. van den Wall Bake, voorzitter van het comité ver enigde chefs van staten, vergeleek de Prins met een militaire ombudsman tot wie elke militair zich met zijn proble men kan wenden. „Dat verhoogt het ge voel van rechtszekerheid en dus het moreel", aldus de vice-admiraal. Prins Bernhard bekijkt met minis ter Den Toom. de onderwaterca.me- ra, die hij heeft gekregen. ARNHEM De Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij gaat de structuur van haar organisatie het ko mende jaar sterk moderniseren. Daar mee wil men een duidelijke aanpassing verkrijgen aan de veranderde maat schappelijke omstandigheden. Schaal vergroting en een verbetering van de efficiency spelen daarbij tevens een be langrijke rol. Dat heeft de president- directeur van de K.N.H.M., ir. F. Sonne- veld, vandaag medegedeeld tijdens de algemene vergadering van de Maat schappij, die in hotel Haarhuis te Arn hem werd gehouden. Het organisatiepatroon van de Kon. Ned. Heidemij gaat het karakter krijgen van een concern, als begin 1971 een adviesbureau en de Heidemij Nederland zullen worden geformeerd, beide met een vrij grote zelfstandigheid. Voorts zullen naast de reeds bestaande dochter ondernemingen nog een aantal n.v.'s worden opgericht, die ieder hun eigen werkterrein krijgen. Het adviesbureau en de Heidemij Ne derland, die samèn de werkorganisatie van de K.N.H.M. zullen vormen, krijgen een sterk commercieel karakter. De werkorganisatie zal circa 8500 werk nemers tellen, waaronder 2500 vaste per soneelsleden en heeft een omzet van 300 miljoen gulden. In Nederland zijn er dertig vestigingen. De buitenlandse ac tiviteiten worden over vijfendertig lan den verspreid. De werkorganisatie K.N.H.M. is en blijft het eigendom van de Kon. Ned. Heidemaatschappij. Het advies-, tevens ontwerpbureau, zal een onafhankelijk ingenieurs- en architectenbureau wor den en zich richten op het verstrekken van adviezen op planologisch, land schappelijk- stedebouwkundigen recrea tief gebied. Het neemt op geen enkele HAARLEM De rechtbank in Haar lem heeft donderdag zaken behandeld tegen de directeur van een naamloze vennootschap, een bedrijfsleider en twee leveranciers, die betrokken zou den zijn geweest bij valsheid in ge schrifte. Bovendien werd de directeur ver duistering van 37.500 en het doen van een onjuiste of onvolledige aangifte voor de inkomstenbelasting voor de ja ren 1964, 1965 en 1966 ten laste gelegd. Ook de bedrijfsleider had zich, ver dacht van belastingfraude, te verant woorden. De directeur, de 56-jarige G. M. ter W. uit Zandvoort had de leiding van een NV in Halfweg. Blijkens de dag vaarding had hij samen met zijn be drijfsleider, de zestigjarige P. H. uit Zwanenburg een vervalste factuur ge boekt in de administratie van de ven nootschap, hoewel hij een bestelling voor een lager bedrag voor eigen reke ning had gedaan. Uit het verhoor van de installa teur-winkelier bleek dat de goederen werden geleverd aan de directeur en diens zoon. Op de facturen werden an dere goederen vermeld dan geleverd waren, evenals andere bedragen. Uit de boeken van deze verdachten werd dui delijk dat hun eigen administratie wel in orde was. De officier van Justitie eiste tegen de directeur wegens valsheid in geschrifte en ^verduistering een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en wegens het doen van onjuiste belasting aangifte, waardoor hij voor f 18.000 te laag was aangeslagen, een boete van dertigduizend gulden, subsidiair zes maanden hechtenis. Tegen de bedrijfsleider eiste hij we gens valsheid in geschrifte een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en wegens het doen van valse belastingaangifte een boete van vier duizend gulden, of een maand hechte nis. De winkelier hoorde wegens valsheid in geschrifte een boete van 500 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden tegen zich eisen. EMMEN De Nederlandse Aard- oliemaatschappü heeft het voornemen binnenkort een gasveld onder de ge meente Emmen in exploitatie te nemen. Het in het afgelopen half jaar ge pleegde overleg haeft er toe geleid, dat de NAM heeft afwoeien van het instal leren van acht hoorplaatsen rond de be bouwde kom van Emmen. Er wordt nu gedacht aan een centrale hoorplaats, van waaruit onder schuine hoeken naar alle zijden geboord kan worden. Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de tractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, heeft zich deze week onomwonden achter de eisen van de vakbeweging gesteldeen extra uitkering van vierhonderd gulden aan werknemers. Elke eis die verder gaat wijst hij echter onvoorwaardelijk af. „Ja. ik heb me achter het akkoord in de Stichting van de Arbeid gesteld, waarin die extra uitkering werd over eengekomen, zegt hij met klem. Ik ben van oordeel dat beide partijen moeten hebben geweten dat er op een breder front dan in de metaal en de haven nieuw loonoverleg zou komen. Als je in een gespannen economische situatie de metaal vierhonderd gulden geeft, is het duidelijk dat de bouw en andere bedrijfstakken meegaan Wan neer er in de haven een verhoging van 25 gulden bruto per week wordt overeengekomen, gaan andere onderde len van het vervoerswezen bijvoor beeld buschauffeurs onherroepelijk mee. „Drs. Bakkenist, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse onderne mingen roept nu, dat het niet de bedoe ling is om er een algemene loonronde van te maken. Zijn kruistocht mist ge loofwaardigheid". „Als ze mij een week of zes geleden zouden hebben gevraagd: „Ben je voor die vierhonderd gulden?" dan zou ik er ongetwijfeld zwaar op zijn gaan stude ren. Het staat vast dat de spanningen in onze economie zo hoog zijn opgelo pen dat een reactie op het loonfront niet kon uitblijven. Den Uyl noemt die spanningen nog eens: De investeringen in het bedrijfs leven en- de groeiende vraag uit het buitenland. „Zo'n situatie maakt het voor een ondernemer, die nieuwe ma- DRS. J DEN UYL chines heeft, gemakkelijk honderden guldens extra te betalen, voor een ar beider om deze machines te laten be dienen. De investeringen zijn de pot uitgerezen en men heeft er niets aan gedaan". Wie is „men"? „De regering. Het kabinet heeft bij voorbeeld het bouwvergunningenbeleid voor de bedrijfssector praktisch onge moeid gelaten. Het heeft niets willen doen, het heeft vertrouwd op zelf regu- 'erende krachten". Bent u het dan niet eens met NVV-voorzitter KIoos. die meent dan onze economie best een stootje kan hebben?" „Toch wel. Ik geloof ook dat onze economie best een stootje kan heb ben, in die zin, dat we niet structu reel dus in wezen is verzwakt. Maar dat is iets heel anders dan de conjuctuur uit de hand te laten lo pen". „Zo'n extra loonsverhoging remt de buitenlandse vraag en de investerin gen af. Dat zal een beteugeling bete kenen van onze economisché span ningen. Die rem komt echter helaas te laat. De arbeid is te goedkoop ge worden in verhouding tot de ontwik keling van de prijzen voor investe- ringsgoederen. Dan krijg je een enor me krappe arbeidsmarkt". Even belangrijk zijn voor Den Uyl de sociaal-psychologische en de poli tieke aspecten. „In deze tijd van wel vaart proberen de werkgevers op alle manieren mensen te krijgen. Maar het minimum-loon mag geen 160 gulden worden, het moet 157 gul den en twee kwartjes blijven. Is hel een wonder dat de mensen het gevoel hebben: Wij delen niet in de wel vaart? „Ook de oude baas knecht verhoudingen staan zeker in de havens nog steeds overeind. Hel werkt allemaal mee aan een toestand van spanning. Vervolgens de fatale rol van Roolvinks loonwet, waardoor er geen overleg tussen overheid, werkgevers en werknemers meer is. „Dit alles moet het besef hebben gegeven: de regering en de zittende macht gaan hun gang en wij. arbei ders, staan er buiten. Ik heb dit tij dens de bijeenkomst in Rotterdam duidelijk gemerkt". „Ik begrijp die onvrede best. Daar om sta ik achter de 25 gulden bruto per week met de kans op verdere verbeteringen op basis van het rap port over de loonstructuur in de ha vens, dat de werkgevers voor 1 no vember hebben toegezegd. Hoe zal uw houding tegenover de vierhonderd gulden zijn als u nu mi nister van Economische Zaken was? „Ik zou in een veel eerdere fase hebben ingegrepen in de ontwikke ling van onze economie. Toen begin vorig jaar de b.t.w. werd ingevoerd werden de prijsschroeven losge draaid; toen begin van dit jaar de belastingcorrectie in werking trad, is de conjunctuur over de kop gejaagd. Ik kan uw vraag overigens niet pre cies beantwoorden".! „Uit ervaring zou ik wel hebben geleerd hoe te voorkomen, dat een situatie in onze economie als die van vandaag zou ontstaan". U heeft u als eerste fractievoor zitter achter de eis van de vakbewe ging geschaard. Daarmee is het niet alleen meer een sociaal-economische, maar ook een politieke zaak gewor den. „Ik ben ook de eerste politicus ge weest die zich tegen buitensporige ei sen heeft opgesteld. Ik heb mijn ver antwoordelijkheid genomen. De eisen van „Arbeidersmacht" en van Fré Meis heb ik afgewezen, omdat ik wil opkomen voor een gelijke behande ling van iedereen, ook tussen de werknemers. Daarom vind ik een vaste bedrag van vierhonderd gul dens een goede zaak". „Als- ik de situatie in Rotterdam beoordeel kijk ik ook naar het noor den of naar Twente. Ik vind het zwijgen in de politiek, zoals deze week is gebeurd, geen teken van kracht. De bevolking moet de indruk hebben dat de regering is ondergedo ken. „Als het gehele land in beweging is en de regering laat niets horen, moet je tot de conslusie komen: ,Ze schit tert door afwezigheid". wijze zelf uitvoering van werken ter hand. De voorbereiding en uitvoering van werken in de cultuurtechnische sfeer, vanouds een belangrijk deel van het K.N.H.M.-werkpakket, worden voort gezet door de nieuwe Heidemij Neder land, die men dus actief zal zien bij ruilverkavelingen, waterschapswerken het realiseren van recreatieprojecten, het aanleggen van groenvoorzieningen en dergelijke. De ontwikkelingen op het gebied van verstedelijking en luchtverontreiniging en meer vrije tijd hebben de behoefte aan een tweede woning versterkt. De bouw daarvan werkt naar het oordeel van de heer Sonneveld niet remmend op de woningbouw in zijn totaliteit. Hij achtte het integendeel noodzakelijk, dat de bouw van grotere aantallen „tweede woningen" tegen een aantrekkelijk prijsniveau binnen het bereik komt van bredere lagen der bevolking. Belangrijk achtte de heer Sonneveld het voorts om tot een zo goed mogelijk gebruik van de ruimte te komen waar bij de moderne vormen van ruilverkave ling volgens hem een belangrijke rol spelen. In dat verband betreurde nij het dat bij de realisering van ruilverkave lingen door gebrek aan middelen een steeds grotere achterstand is ontstaan tussen voorbereiding en uitvoering van de projecten. ARNHEM De directie van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij deelt in het op de algemene jaarvergadering te Arnhem behandelde jaarverslag over 1969 mede dat zowel het ledental, dat thans de 12.000 na dert, als het aantal werkzaamheden, vooral opdrachten tot voorbereiding van projecten, een stijgende tendens ver tonen. Het aantal vaste medewerkers is in het verslagjaar met ruim honderd man gedaald tot 2500. De financiële positie van de KNHM is. dank zij beperking van de investeringen, niet ongunstig. De orderportefeuille van voorbereide en aanbestedingsklare projecten is in omvang toegenomen doch het ontbreken van kredieten bij lagere publiekrechte lijke organen was er de oorzaak van dat een aantal werken niet op het vast gestelde tijdstip in uitvoering kon wor den genomen. De groei van bouwkun dige projecten was in geldswaarde 70% hoger dan het voorgaande jaar. De waarde van geleverde prestaties in Europa was 25% hoger dan in 1968, in omvang 30% meer. In Joegoslavië werd gewerkt aan de aanleg van een proefpolder van 600 ha, in Spanje aan een plan voor de drainage van de vallei van de Ebro en in Hon garije is men bezig met de ontwikke ling van de Tisza-vallei. Een irrigatie systeem voor de Jordaanvallei, en wer ken in Irak en Saoedie-Arabië vormen andere activiteiten van de Heidemij. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK SZATERDAGS GEOPEND VAN 10 TOT 13 UUR DEN HAAG Ongeveer 200 Zuid- molukkers hebben donderdag in Den Haag een demonstratieve tocht gemaakt naar het ministerie van Justitie. Een deputatie van zes mannen en vrouwen onder leiding van de heer H. Hukom uit Den Helder overhandigde minister Polak in het ministerie een petitie, waarin ge vraagd wordt de 33 Zuidmolukkers, die in het huis van bewaring in Schevcnin- gen zitten, vrjj te laten, en zo dit niet mogelijk is, ze een „goede berechting te geven en niet te zwaar te straffen". Ook werd gevraagd leden van de de putatie bij de 33 Zuidmolukkers in Scheveningen toe te laten. Minister Polak antwoordde dat de 33 overeenkomstig de Nederlandse wetten zullen worden berecht. „Ze zullen alle rechten hebben die iedere verdachte hier heeft. Ik ben ervan overtuigd dat de rechter ze een rechtvaardige behan deling zal geven", aldus de minister. Hij deelde de delegatie mee dat de rechter commissaris over een verzoek tot be zoek aan de Zuidmolukkers in Scheve ningen moet beslissen. ROTTERDAM Dr. B. Goudzwaard lid van de Tweede Kamer voor de ARP is gisteren aan de Rotterdamse Economische Hogeschool gepromoveerd op het proefschrift „Ongeprijsde schaarste". De opzet van het proefschrift is om artikelen, die tegenwoordig schaars worden en dus geld gaan kosten schoon water, frisse lucht etc in te passen in de wetenschap van de econo mie.

De Vallei | 1970 | | pagina 7