Veenendaals dagblad Alles dreigt mis te gaan Buiten Bij Philips nog geen akkoord Geen oase van rust Deel gijzelaars al vertrokken uit Amman Groep zigeuners mocht niet in land blijven Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Snackbar 't Noorden Iedereen was uitgeput Ongeluk met vleugelboot Diefstal in raadhuis te Bolsward Griek wijkt uit naar Rusland Vrouwen beroofd en mishandeld Er moet iets aan kapen gedaan worden Treinongeluk Kwart werkers lieeft al toezegging over f400,- LSD-fabriek" ontdekt Ontploffing op torpedoboot President JSixon: Koel en onvast Heide exact OPPOSITIE TOESLAG OOK ZIJ Grote FRIKADELLEN Q 0C Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 12 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I3 REGERING DIEP IN DE ZORGEN Tornado teistert Venetië VENETIË De lagune van Venetië ie gisteravond geteisterd door een he- vige tornado. Op de kust werden zes mensen door de tornado gedood en werd zware schade aangericht aan huizen, ge was en een ziekenhuis. Honderden men sen werden gewond. Daarna bracht de tornado een motor boot met 60 mensen tot zinken in de haven van Venetië. Volgens een functio naris van de Venetiaanse vervoersdienst zou het aantal doden wel eens meer dan 40 kunnen bedragen. Reddingsoperaties werden ingezet bij het licht van tientallen sleepboten, om dat de tornado het grootste gedeelte van Venetië zonder stroom had gezet. Politie en leger hielden duizeriden Venetianen die nieuws wilden weten over hun verwanten op een afstand van het getroffen gebied, dat er uitzag alsof het door een bomaanval was getroffen. Na twee en een half uur zoeken deel den kikvorsmannen mee dat zij 18 lichamen hadden gevonden aan boord van de motorboot en dat zij nu de on middellijke omgeving afzochten naar andere slachtoffers. De boot ziet er uit als een auto na een frontale botsing, zei een van de kikvorsmannen. Hij ligt helemaal in elkaar. Het dak is ingezakt, de stoe len zijn allemaal losgerukt en de ramen zitten er niet meer in. MILAAN Tijdens een hevig nood weer zijn vrijdag ten noorden van Mi laan een passagiersterrein en een goe derentrein met elkaar in botsing geko men. Een passagier werd gedood, een ander ligt naar men vermoedt nog tus sen de wrakstukken. Ongeveer dertig mensen liepen verwondingen op. i i W7e kunnen de hei bloeiend of j niet op allerlei manieren j benaderen. De een ziet haar als onderdeel van een boeiend land- j schap, de ander taxeert haar op j mogelijkheid van recreatie, voor een volgende heeft zij waarde als militair oefenterrein en dus zijn er nog de ontginners, de vrienden van landelijke historie, de dichters, ro manciers, fotografen en kunstschil ders. Kortom, ze biedt elk loat wils. Er zijn ook mensen, die de plant als zodanig, dus op de keper be schouwen, haar speciale inwendige constructies bestuderen, waardoor b.v, een te snelle verdamping van het opgenomen water, cq. uitdro ging in perioden van watergebrek, wordt tegengegaan. Botanici zeg gen dat de calluna een water-regu lerend vermogen bezit en spreken over afsluitbewegingen of deftiger ,,xerochasme"Een der beste hei- dekenners, prof. dr. W. Beijerinck, heeft eens de moeite genomen om het aantal bladeren en bloemen aan een plant van 1 m hoog te be palen; zij werd daartoe gedroogd en van beloverde twijgjes en bloei- sel ontdaan. Door weging van de bruto massa's en het tellen van na menging hieruit genomen porties, kon bij benadering de hele tooi wor den berekend. De geduldige on derzoeker kwam tot ca. 400.000 blaadjes en 7900 bloemen! Rekent men per vrucht gemiddeld 20 za den, dan komt men voor deze éne plant op niet minder dan 158.000 zaden. Stelt men de bladoppervlak te op 3 vierk. mm, dan is het to tale oppervlak der proef struik 1,2 vierk. m. Hieruit zien we, dat de hei wel kleine organen bezit, maar dat deze in dergelijke verbijsteren de hoeveelheden optreden, dat ze zich door de grote zaadproduktie snel kan uitbreiden. Zo'n exacte bestudering maakt het b.v. duide lijk, dat de calluna bij gunstig weer haar stuifmeel over het veld kan laten wolken als dennen of rogge. DEN HAAG Diep in de zorgen is de regering het laatste weekeinde voor Prinsjesdag ingegaan. Op vele fronten zetten de ontwikkelingen die zij vreest, zich voort of lijken de zaken muurvast te zitten. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Roolvink gisteren de zorgen voor de gevolgen van de loongolf geuit. Htf schrift het echter onjuist te vinden zo kort voor Prinsjesdag iets naders over het beleid uiteen te zetten. De regering heeft veel zorg over de economische situatie, speciaal voor 1971 en volgende jaren. Als gevolg van de loongolf dreigt het mis te gaan met de prijzen, de werkgelegenheid en de betalingsbalans. Omdat het zo kort voor Prinsjesdag is vindt het kabinet het niet juist, zo deelt minister Roolvink in zjjn brief aan de Tweede Kamer mede het te voeren beleid uit de doeken te doen. In de brief wordt een overzicht gege ven van de gebeurtenissen sinds het ont staan van de stakingen. Het aantal koppelbazen, dat in het bedrijfsleven opereert, schat de minister op zes tot achthonderd. Deze koppelbazen lenen twintig tot dertigduizend mensen uit. De vrees van de regering dat een loongolf tot hogere prijzen zal leiden, wordt gedeeld door de oppositie. In een reactie op de brief van minister Rool vink, zegt de socialistische fractieleider drs. Den Uyl dat de PvdA er alles op zal zetten de prijzen in de hand te hou den. Inmiddels is bij algemene maatregel van bestuur besloten dat over vier we ken koppelbazen en uitleenbureaus een vergunning nodig hebben om personeel uit te lenen. Daarmee kan men een van de oorzaken van alle onrustverschil in beloning tussen vast en uitleenpersoneel aanpakken. Het aantal uitzendbureaus voor admi nistratieve krachten is naar schatting 130. Zij lenen 45 tot 50 duizend mensen uit. In het Waterweggebied verdienen de uitgeleende krachten over het alge meen veertien procent meer dan de vas te werknemers. Het staat voor de minister vast, dat bij de stakingen groepen aan het werk zijn, die de gelegenheid hebben aange grepen om arbeidsonrust te kweken, teneinde het normale overleg tussen werkgevers en werknemers te onder mijnen. Minister Roolvink deelt in zijn brief nog mee, dat de regering niet heeft overwogen om in de stakingen in te grijpen op grond van de wet buiten gewone bevoegdheden burgerlijk gezag. EINDHOVEN Vrijdagavond laat zijn de besprekingen tussen de raad van bestuur van Philips en de werknemers organisaties over het akkoord van 1 september tussen de centrale organisa ties van werkgevers in de vakcentrales gestrand. Het overleg heeft, njet acht schorsingen, van kwart over negen vrij dagmorgen af voortgeduurd. De werknemersorganisaties zullen nu op korte termijn vergaderingen met hun leden beleggen om opening van zaken te geven. De raad van bestuur van Philips was bereid een inkomensverbetering van 200,bruto te geven en daarnaast rond de periode van Kerstmis en Nieuw jaar in combinatie met de gebruikelijke kerstgratificatie nog eens honderd gul den. Daarnaast wilde de raad van bestuur de beloning van de vaklieden en de ploegentoeslagen mee in het pakket be trekken, maar de werknemersvertegen woordigers zijn van oordeel dat de zaken geheel op zichzelf staan en buiten het akkoord over een inkomensverbetering vallen. TOESLAG Ook werd voor de ruim 14.000 ploegen- werkers voorgesteld de ploegentoeslag te verhogen met ƒ9,per maand. Bo vendien werd een gunstiger werktijden regeling rondom de feestdagen voor gesteld. Bij de afsluiting van de collec- 12 sept. 1970 A. B. Wigman. UTRECHT Bjjna een kwart van de rond twee miljoen werknemers in ons land heeft in de een of andere vorm een toezegging over een extra uitkering van f 400 volgens het akkoord in de Stichting van de Arbeid tussen werk gevers en werknemersorganisaties. Dit heeft de heer A. de Boon, vice-voorzit- ter van het NVV, berekend. Gebleken is, dat de Stichting van de Arbeid de gebeurtenissen in het Water weggebied juist heeft beoordeeld. Naar de mening van de heer De Boon heeft het juiste inzicht van de Stichting van de Arbeid niet betekend, dat de moei lijkheden zijn bezworen, want in ver schillende bedrijfstakken en bedrijven zijn nog besprekingen gaande. De heer De Boon verwacht, dat de rest van het bedrijfsleven zich aan de reeds getroffen overeenkomst op basis van het akkoord van de Stichting van de Arbeid zal aanpassen. Terwijl vrijwel alle vakbonden enorm in de weer zijn om voor hun leden de extra uitkering van f 400,gerealiseerd te krijgen, is ook het personeel van de drie vakcentrales en de daarbij aange sloten bonden tot de conclusie gekomen, dat hun „werkgevers" met het extraatje over de brug moeten komen. Bij het NVV heeft „Mercurius", de bond van handels- en kantoorpersoneel, bij het dagelijks bestuur van de centrale en bij de aangesloten bonden voor het in totaal duizend man tellende perso neel om de uitkering van f 400,— ge vraagd. De adviescommissie arbeids voorwaarden heeft een positief advies uitgebracht, dat aanstaande maandag in de verschillende beleidsinstanties zal worden besproken, tieve arbeidsovereenkomst in 1968 werd afgesproken dat, zo enigszins mogelijk, voor 1 april 1971 de afzonderlijke va kantieregelingen voor handarbeiders en beambten tot een regeling zouden wor den omgebouwd. Daarvoor werd ook een gedeelte van de salarissen gereserveerd. Voorgesteld werd ook van 1 januari 1971 af de minimumvakantie te ver hogen van 17 tot 19 dagen en voor alle cao-medewerkers van 45 jaar en ouder de maximumvakantie vast te stellen op 23 dagen. Voor vele medewerkers zou dit leiden tot een vakantieverbetering van een of twee dagen per jaar. De N.V. Philips betreurt het dat dit ook in het stichtingsakkoord passende pakket voorstellen voor de vakorganisa ties niet aceptabel bleek, doch hoopt dat het overleg spoedig kan worden her opend. ADVERTENTIE per stuk NU Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12501 P.S. Eigen voorgebakken patates per kilo 1.10. 0 SOESTDIJK Koningin Juliana heeft vandaag op paleis Soestdijk een delegatie van de internationale vrouwelijke Zionisten organisatie ont vangen. U ziet de koningin temidden van de delegatie. BOLSWARD Tjjdens het bezoek dat de echtgenotes van acht staatssecre tarissen in gezelschap van mevrouw Rjjpstra, echtgenote van de commissaris der koningin in Friesland vrjjdag brach ten aan het historische raadhuis van Bolsward, heeft een insluiper op brutale wijze z\jn slag geslagen. Hierbij werden drie zeer kostbare zil veren bekertjes ontvreemd, die, in ei gendom van het weeshuis van Bolsward in de raadszaal in een vitrine werden bewaard. Het weeshuis te Bolsward werd in het jaar 1554 gesticht door Hid Hero die haar zilveren schoentjes vermaakte aan de twaalf schamele wezen van Bolsward. Deze schoentjes mochten nimmer worden ontvreemd. In latere jaren heeft men de schoen tjes echter laten omsmelten tot drie zilveren bekertjes en een schenkkan. De indruk bestaat dat een buitenlander de dader is. Terwijl de burgemeester zich met het gezelschap naar de zaal boven de raad zaal begaf, moet de dader zijn slag hebben geslagen. AMMAN Hoewel het in Amman al veel minder rumoerig is dan begin deze week is het nog lang geen oase van rust. Voortdurend worden schietpartijen gemeld. 55 FRANKFORT In de binnenstad van Frankfort heeft de politie vermoe delijk de grootste „LSD-fabriek" van West-Duitsiand ontdekt. Ze trof er zelf gefabriceerde LSD aan met een waarde van verscheidene mil joenen mark. De in beslaggenomen gróndstoffen zouden voldoende zijn ge weest voor minstens 20.000 LSD-reis- jes. Er werden vier jongelui, in leeftijd va riërend van 19 tot 23 jaar gearresteerd. Onder hen was ook een 19-jarig meisje dat al vier weken vermist werd. AMMAN Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft besloten akkoord te gaan met de besluiten van het Centrale Comité van het Palestijnse verzet om alle gijzelaars naar Amman te brengen en hen met uitzondering van de Israëlische passagiers met een militaire hoedanigheid uit te wisse len tegen de zeven Palestijnse comman doleden die in West-Europa gevangen zitten. De Swissair zei intussen over inlich tingen te beschikken dat alle gijzelaars, die zich op het revolutievliegveld be vinden, naar Amman zijn overgebracht. Vrijdagavond kwamen in het Jordan ATHENE Een Griekse luchtmacht officier is met een militair vliegtuig van het type Dakota naar de Sovjet-Unie uitgeweken. De uitgewekene is de 36-jarige Em manuel Maniadakis. Hij steeg donder dagavond van een luchtmachtbasis op Kreta op en landde op het eiland Rho- dos om bij te tanken. Daar vertelde hij, dat hij belast was met een opdracht. Donderdagavond nog steeg hij van Rho- dos op in de richting van Zuid-Rusland. Hij is op de Krim geland. In een op de luchtbasis van Rhodos achtergelaten brief heeft de officier de redenen van zijn vlucht gegeven. Deze hadden te maken met zijn gezin. WASHINGTON Drie bemannings leden werden gedood en verscheidene anderen gewond toen vrijdag een ont ploffing ontstond aan boord van een Amerikaanse torpedojager voor de Zuidvietnamese kust. Volgens woordvoerders op het Pen tagon vond de ontploffing plaats in een vuurmond. De Joegoslavische president en me vrouw Tito zullen van 6 tot 9 oktober een bezoek brengen aan België. Het bezoek vindt plaats op uitnodi ging van de Belgische koning en ko ningin. BEST Een groep zigeuners die don derdagavond vanuit België in Best arri veerde, is gisteravond door de Rijks politie in Venlo over de grens gezet. In de korte tijd dat zjj in Best waren, heb ben ze twee oude vrouwen mishandeld en van hun geld beroofd. Kruidenier Van Rooij, die donderdag avond even weg was, had enkele zigeu ners in huis toen hij thuiskwanp Ze zei den dat ze moesten bellen, maar toen ze weg waren miste de kruidenier een geldkistje met vijfhonderd gulden. Bisteren hebben de zigeuners ondanks strenge politiebewaking nog kans gezien op drie plaatsen in Best in te breken. Bij alle drie adressen werd geld ver mist. Twee landbouwers in de buurt van het kamp dat zij tijdelijk hadden be trokken, misten gisteravond hun kippen. De politie weet bijna zeker dat dit alle maal het werk van de zigeuners is. De Bester politie, met versterking van enkele groepen uit de buurt, heeft gis teren haar handen vol gehad om de zi geuners uit het dorp te weren. Als er inkopen gedaan moesten worden, mocht één van de zigeuners met zijn auto het dorp in, begeleid door een politieman. Rond drie uur kwam een grote groep zigeuners de politie vertellen dat zij het dorp in wilde om te eten. Toen zij ech ter te horen kregen dat hiervoor geen toestemming gegeven werd, stelden zij een ultimatum: ze moesten voor vier uur gegeten hebben, anders zouden ze met hun auto's het politiekordon verbreken. In allerijl werd de mobiele kolonne van het district Eindhoven in het ge weer geroepen. Die verscheen precies op tijd. De zigeuners hadden tientallen ton nen over de weg getrokken en met grote wegklinkers werd naar de politie ge gooid. Toen zij echer de grote overmacht van de politie zagen, trokken zij zich terug. Lange tijd heeft het er naar uitge zien dat de zigeuners niet naar Duits land zouden vertrekken. Een groot ge deelte van hen wilde naar België en weer een ander deel naar Luxemburg. Het ministerie van justitie verbood hun echter naar een Beneluxland te gaan. Burgemeester mr. De Leeuw van Best is toen omhangen met zijn ambtsketen en begeleid door tientallen politieman nen naar de zigeuners getrokken en heeft hen aan het verstand proberen te brengen, dat het de eis van de regering was dat zij naar Duitsland zouden gaan. Na een uur confereren zijn de zigeu ners tenslotte voor deze eis gezwicht. Intercontinental Hotel al 23 gijzelaars aan. Het waren twee Amerikaanse pas sagiers van de Boeing-707 van de TWA en 21 passagiers van de VC-10 van de BOAC negentien Indiërs, een Indonesiër en een inwoner van Saoedi- Arabië. Ztj werden begeleid door ge wapende guerrillastrijders en leden van het Jordaanse leger. Zij verklaarden goed te zijn behandeld, maar zeer ver moeid te zijn. Zeventig passagiers van de zondag gekaapte lijnvliegtuigen van de Swissair en de TWA, die eerder deze week naar het Intercontinental Hotel in Amman werden gebracht, hebben hun paspoor ten teruggekregen en toestemming ge had om naar Cyprus te vliegen. In de loop van de avond zijn ze in Nicosia aangekomen. Ze verklaarden allen goed te zijn behandeld. Verschei dene Indiase vrouwen droegen babies in hun armen en zagen er moe uit na hun beproevingen in de woestijn. De babies waren zo moe dat zij op de schouders van hun moeders bleven sla pen, ondanks de flitslichten van de vele fotografen en televisieploegen. Het was de bedoeling dat later nog een vliegtuig naar Griekenland zou ver trekken. WASHINGTON President Ntxon heeft vrijdag een beroep gedaan op alle regeringen, het luchtverkeer te staken naar landen die vliegtuigkapers weige ren te straffen of uit te leveren. Aan boord van Amerikaanse Rjnvliegtuigen zullen onmiddellijk zowel op internatio nale als binnenlandse vluchten gewapen de veiligheidsfunctionarissen worden ge plaatst. Dat zullen voor een deel mili tairen zjjn. Nixon wil voorstaan spoedbijeenkom- sten van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart ter bespreking van zijn sanctievoorstel. „Aan de drei ging van de luchtpiraterij moet het hoofd worden geboden c/nmiddellijk en doeltreffend", aldus de Amerikaanse president in zijn verklaring. Amerika stelt de stateh waar gekaap te vliegtuigen landen, verantwoordelijk voor de bescherming van levens en eigendommen van Amerikaanse staats burgers. Nixon riep alle landen op tot aansluiting bjj de internationale con ventie tegen vliegtuigkapingen. Het reeds op een aantal vliegvelden in gebruik zijnde Amerikaanse superbe veiligingssysteem zal tot alle andere daarvoor in aanmerking komende lucht havens in de V.S. worden uitgebreid. Amerika is bereid dit systeem, dat voor het eerst in 1969 in New York werd be proefd en bestaat uit een combinatie van elektronische controle en psychologische maatregelen, ter beschikking te stellen van alle werkelijk geïnteresseerde lan den. Nixon heeft zijn regering opdracht ge geven aanvullende veiligheidsmaatre gelen uit te werken, w.o. nieuwe metho den voor de opsporing van wapens en explosieven. Ook zal onmiddellijk worden nagegaan in hoeverre reeds bestaande militaire controle-apparatuur de bevei liging ten goede kan komen. Hij heeft ook formeel de aanstelling bevolen van gewapende bewakers op een groot aantal binnen- en buitenlandse vluchten. BELGRADO Bij de uitmonding van de Morava in de Donau, in de buurt van Belgrado, is vrijdag de vleugelboot Smederevo in aanvaring gekomen met een baggervaartuig. Bij het ongeluk kwamen twee men sen om het leven en werden er 21 ge wond. Aan boor! van de vleugelboot bevon den zich 62 passagiers en vijf beman ningsleden. (Van onze weerkundige medewerker) Dit weekeind blijft het weer in Gelderland nogal veranderlijk. Er is kans, dat een nieuw regengebied later op de zaterdag of anders zon dag tot onze contreien doordringt. Het is een uitvloeisel van een nieu we depressie bij Ierland. De temperatuur blijft op een niveau van 16 a 17 graden C., dat is bijna normaal voor de tijd van het jaar. Ten oosten van de lijn Noord-Scan - dinavië-B ale aren blijft het fraai zo merweer met zon. Vorig jaar september kregen we tussen de negende en de vijftiend vijf zomerse dagen

De Vallei | 1970 | | pagina 1