Over de grenzen Bij visitering blijkt: Koninklijke Bols schenkt prins Bernhard Gevangenisstraf voor handel in pornografie Zwembad voor werknemers Kapper eist uitkering van kliniek NIET-GEORGANISEERDEN ONTVANGEN GEEN STAKINGSUITKERING Dakloos gezin huist in 2 oude auto's helpt tegen verkoudheid V ergaderingen Statenfractie D'66 openhaar HEINTJE' TEPAARD Spannend Mia Farrow hertrouwd WERELDRAAD VAN KERKEN GAF 200.000 DOLLAR VOOR BESTRIJDING RACISME f 100.000,- Jury GG 125 zondag nog open Gretsjko terug van inspectie Johnny Jordaan krijgt Edison kwistig met beeldjes Principe-besluit bonden Spijkenisse schaft raadsstenograaf af JOINT-VENTURE BOVEMA EN I.P.C. BOOKS ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 V eel passagiers op Schiphol zijn „gewapend AMSTERDAM Vlak voor zijn ver trek naar Indonesië heeft dr. T. B. Si- matupang, lid van het uitvoerend comi té van de Wereldraad van Kerken en voorzitter van de nationale Raad van Kerken in Indonesië, gisteren in Am sterdam een toelichting gegeven op een besluit van de Wereldraad van Kerken om 200.000 dollar beschikbaar te stellen aan organisaties, die het racisme be strijden. Het adviescomité van de Wereldraad, zo verklaarde de heer Simatupang, heeft ren lijst opgesteld van organisa ties, die voor steun in aanmerking ko men. Hierbij heeft het de aantekening gevoegd, dat de bedragen niet mogen worden gebruikt voor militaire doelein den, maar uitsluitend voor zaken die in overeenstemming zijn met de ideeën van de Wereldraad van Kerken in zijn strijd tegen politieke, sociale en eco nomische onrechtvaardigheid. Ds. Van Veen. lid van het adviesco mité. zei: „Er zal geen paternalistische controle worden uitgeoefend op de be stemming van de gelden. Het geld is gegeven en dan vragen wij niet meer wat er mee gebeurt". Afrika krijgt het grootste deel van de 200.000 dollar om dat, volgens de wereldraad van kerken, de nood daar het hoogst is. In Neder land zijn het Angola-comité en de dr. Eduardo Mondlane Stichting uitgeko men voor financiële steun. In Zuid-Afrika noemde een dagblad het besluit van de Wereldraad van Kerken „een zedelijke rechtvaardiging voor mensen die duivelswerk doen". De Raad van Kerken in dat land heeft verklaard de daad van de Wereldraad te betreuren, maar daarin geen aanlei ding te zien om haar relatie met het overkoepelend kerkenorgaan te verbre ken. NIEUW VENNEP Na met een fer me klap op een reusachtige jeneverfles de nieuwe fabriek van de NV Amster damse likeurstokerij der erven Lucas Bols te Nieuw Vennep symbolisch te hebben geopend, heeft prins Bernhard vrijdag uit handen van jhr. A. W. G. van Riemsdijk, president van de raad van bestuur van Bols, een cheque ont vangen van 100.000. De prins zal nog nader beslissen welke bestemming hij aan deze gift zal geven. Vlak voor de officiële opening deelde de prins mee, dat koningin Juliana aan de Erven Lucas Bols het predikaat „Koninklijke" heeft verleend. Jhr. Van Riemsdijk vroeg de prins lid te willen worden van de vereniging „Vrienden van Lucas Bols". Vervolgens deelde hij mee. dat het voltallige personeel ter gelegenheid van de opening 100,- ineens zal ontvan gen. SCHIPHOL Buiten de luchthavenpolitie en de bedrijfsbeveiliging der K.L.M., die uiteraard ook niet stil zitten in deze dagen van kapingen, heeft de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie (aan het begin van dit jaar reeds van 20 op 40 man gebracht) thans versterking gekregen uit de distric ten Utrecht en Alkmaar. In totaal bestaat die versterking uit 31 manschappen, die hun gezinnen vaar wel moeten zeggen en tot nader order in Amsterdam gelegerd zijn. kant der luchtvaartmaatschappijen en komt de lucht dus niet in. Er is dan ook nog geen enkel geval van weige ring op Schiphol voorgekomen. Gepoogd wordt, alle lange-af- stand-machines, dus over het alge meen de viermotorige straalvliegtui gen, de extra beveiliging te geven door de passagiers ervan te visiteren en te fouilleren. Men gaat er van uit, dat deze machines, vooral die op de lijndiensten, het meeste gevaar lopen, omdat ze voldoende brandstof in hun tanks hebben om het Midden-Oosten te bereiken. Daarnaast echter worden steek proefsgewijs ook lijntoestellen voor Europese vluchten gecontroleerd, met name Zwitserse, Engelse en Duitse. De rijkspolitie is gisteren met de KLM in overleg getreden omdat zich bij de controle der handbagage zoveel praktische problemen voordoen. De politie dringt er bij de reizigers en bij de KLM met klem op aan het aantal stukken handbagage drastisch te be perken. De BOAC heeft reeds een desbetreffende maatregel getroffen passagiers mogen uitsluitend die handbagage meenemen, die zij tijdens de vlucht beslist nodig hebben. Dat kunnen handtasjes, rookwaar of lec tuur zijn. Alle overige bagage moet zoveel mogelijk in het vrachtruim met de grote bagage worden vervoerd. Dit bespaart, aanzienlijke tijd bij de visitatie en is dus voor iedereen van belang. Met name verzoekt de rijkspolitie het publiek om grote fotocamera's, blikken met koekjes, kistjes met bon bons e.d. waarin immers handgrana ten kunnen worden verstopt, niet mee te nemen als handbagage. Zij zijn ingeschakeld bij de uitge breide bewaking van Schiphol en bij de intensieve visitering van honder den reizigers, die zich dagelijks in schepen op continentale vluchten. Ook lopen zij wacht in de grote vertrekhal en in het nauwe gangetje van het sta tionsgebouw waar het kleine El Al kantoor is gevestigd. Bij de visitering zijn voorts J5 da mes ingeschakeld: 11 van de gemeen telijke politiekorpsen in ons land en 4 van de douane op Schiphol, die in het visiteren der vrouwelijke reizigers al grote routine hebben. In de afgelopen dagen zijn op ette lijke passagiers wapens aangetroffen, maar behalve in het geval van de Joegoslavische Canadees, die donder dagavond werd gearresteerd, is geen andere reiziger aangehouden. In som mige gevallen hadden zij antieke wa pens bij zich of overigens niet onge vaarlijke souvenirs. Schietwapens, voorzien van wettige vergunningen, werden toch afgenomen en ofwel aan de bemanning meegegeven, die deze wapens tijdens de vlucht onder haar hoede nam, of ook wel in het vracht- ruim opgeborgen, nl een aantal ge vallen confisceerde de politie steek wapens, die weliswaar niet onder de vuurwapenwetten van ons land val len, doch die er vervaarlijk uitzagen. De kapingen der vliegtuigen hebben tot overigens merkwaardige toestan den op juridisch gebied geleid, want in feite behoeft niemand zo'n steek wapen af te geven of zich zomaar aan een visitering te onderwerpen. Ie dereen mag dit weigeren, doch wie het weigert wordt op zijn beurt ge troffen door een weigering van de Johnny Jordaan met Tante Leen. AMTERDAM De „Edisons po pulair 1971" (ditmaal maar liefst 28!) zijn dit jaar toegekend aan Paul van Vliet, Udo Jürgens, Peggy Lee. Dus ty Springfield. Mel Tormé, Louis Armstrong, Quincy Jones. Fabeltjes krant, Ekseption, Chris Hinze, Frans Halsema, Herman van Veen, Robert Stolz, The Band, Chicago. Crosby. Stills, Nash and Young, The Dil- lards. Boh Dylan, The Everly Bro thers, Golden Earring, Jimi Hen- drix, Joni Mitchell. FUvis Presley, Rod Stewart, Neil Young en Johnny Jordaan. De bekroningen betreffen platen die tussen 1 september 1969 en 31 augustus 1970 in Nederland werden uitgebracht. De jury die de platen beoordeelde bestond uit: W. Duys, T. Flesseman. P. Jacobs (als niet mee stemmend voorzitter), F. de Kok, T. de Nooy, J. de Roo en E. Wilbrink. Voor zover de bekroonde artiesten aanwezig kunnen zijn zullen zij hun ïidison tijdens het Grand Gala du Disque Populaire 1971 vrijdag 26 fe bruari in het RAI-congrescentrum in Amsterdam in ontvangst kunnen ne men. ARNHEM De tentoonstelling GG 125 in het park Presikhaaf. die zaterdag zou sluiten, is met een dag verlengd. Zondag 13 september zal zij nog open zijn van 12 tot 18 uur. De tentoonstel ling GG 125 (125 jaar groei in Gelder land), georganiseerd door de Geldersche Maatschappij van Landbouw ter gele genheid van haar 125-jarig jubileum, geeft een beeld van de groei op allerlei terreinen, niet alleen dat van de land bouw. LONDEN Gisteren zijn in een Londense kerk de 40-jarige Ameri kaanse musicus André Previn en de 25-jarige filmactrice Mia Farrow in het huwelijk getreden. Twee weken geleden was de echtscheiding van Previn van kracht geworden. Mia Farrow is de vroegere vrouw van Frank Sinatra. Op 26 febniari heeft het echt paar. dat al op een landgoed bij Reigate in Surrey woonde, een tweeling gekregen. mwmmmwmmmnmwmwmnmvwmm W JAMBOL (Zuidwest-Bulgarije)De werknemers van de Dimitar Dimov- fabriek voor kunststoffen hebben de beschikking gekregen over een groot zwembad, waarvan zij in hun vrije tijd gebruik kunnen maken. Overi gens beschikken vele grote bedrijven in Oost-Europa over waterbassins ten behoeve van eventuele brandbestrij ding. EMMEN De hoofdbesturen van de Algemene Bedrijfsgroepen-Centrale, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en Sint Willibrordus hebben, gesteund door de drie vakcentrales, een principe besluit genomen om geen uitkering aan ongeorganiseerden te doen. Wel worden deze geregistreerd omdat het een prin cipebesluit betreft en niemand nog kan zeggen hoe lang deze staking nog zal duren. In de Enkalonfabriek te Emmen Is naar schatting 60 pet. van de 40000 werknemers bij de vakorganisatie aan gesloten. De heer F. Drabbe. hoofdbestuurslid van de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale, zei dat hij niet verwacht, dat de ongeorganiseerden nu niet meer aan de staking zullen deelnemen. Overigens is het nog helemaal niet zeker, dat de on georganiseerde stakers over de gestaak te dagen helemaal geen inkomen zullen hebben. Het is namelijk gebruikelijk om bij onderhandelingen tussen bonden en de directie van een onderneming waar wordt gestaakt ook de doorbeta ling van het loon over de gestaakte uren aan de orde te stellen. Als het tot een onderhoud met de directie van het AKZO-concern komt, zullen de bonden zeker deze eis op tafel leggen. Een be langrijk punt daarbij is dat er groepen werknemers zijn die op verzoek van de directie het bedrijf hebben verlaten omdat er voor hen tengevolge van de staking niets meer te doen viel. Zij kunnen moeilijk als „echte" stakers worden gezien. De heer Drabbe zei, dat de bonden op het ogenblik een ware toevloed van nieuwe leden te verwerken hebben. Er zal nog over moeten worden gepraat of de nieuwkomers ook in ^nmerking ko men voor een stakingsuitkering van de vakbonden of dat de uitkering afhanke lijk wordt gesteld van een bepaalde ui terste datum van inschrijving. UTRECHT Het uit man, vrouw en drie kleine kinderen bestaande dakloze gezin Verheul huist sedert enkele dagen in twee oude auto's op de Kanaalweg in Utrecht. De politie kreeg donderdag avond de tip van omwonenden „dat er mensen in auto's sliepen". Bij een na der onderzoek bleek dat het echtpaar eerst kortelings in het huwelijk was getreden. De vrouw beweerde tegen over de politie dat zij enige tijd geleden van haar vorige man was gescheiden. Het huis werd aan haar ex-echtgenoot toegewezen, zodat zij en haar kinderen twee jongens van tien en acht en een meisje van vijf op straat stonden Haar nieuwe echtgenoot had kennelijk ook geen dak boven het hoofd en toen besloot het gezin zich op deze oorspron kelijke wijze „autonoom" te vestigen. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten De sociale dienst van de Utrechtse gemeentepolitie heeft contact opgeno men met de Raad voor de kinderbe scherming. „De toestand is. zeker voor de kinderen, onhoudbaar. Daar moet iets aan worden gedaan", aldus een woordvoerder van de politie. Totdat een betere oplossing is gevon den blijft het gezin domicilie houden in de oude auto's. ROTTERDAM De gemeente Spijke nisse zal geen woordelijke verslagen van de gemeenteraadsvergaderingen meer laten maken. De notulen zullen voortaan worden beperkt tot een kort zakelijk verslag, waarin de besluitvor ming, de stemverhoudingen en de stern- motivering naast de essentie van de discussies worden opgenomen. Daar naast wordt al het gesprokene vastge legd op geluidsbanden. Deze worden gedurende de lopende en de twee daarop volgende zittingsperioden bewaard. Een ieder zal in de gelegenheid worden ge steld om desgewenst de banden af te luisteren. Spijkenisse is met deze wijziging van notuleren de eerste gemeente in Neder land. Redenen voor deze wijziging zijn onder andere kosten- en tijdsbesparing. Ook bleek deze wijze van notuleren goedkoper en rationeler dan het aanstel len van een stenograaf, zoals in diverse gemeenten gebruikelijk is. DEN HAAG Dc president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker. zal maandag 21 september uitspraak doen in een kort geding waarin de 60-jarige Haagse dameskap per A. Hakker een voorlopige uitkering vraagt van de Ooglijderskliniek in Den Haag. De kliniek is in mei door de rechtbank in Den Haag schadeplichtig gesteld jegens de heer Hakker wegens het feit dat deze tijdens zijn verpleging in de kliniek voor een netvliesloslating, in januari 1966. emholie in een been heeft gekregen. Het been moest worden afgezet. De heer Hakker had het personeel van de ooglijderskliniek een aantal ma len gewaarschuwd dat hij pijn in het been had. De kliniek ging van het vonnis over de schadeplichtigheid in beroep. De heer Hakker vroeg daarop in een kort geding hem een voorlopige uitkering te doen toewijzen van 30.000,-. Hij kan geen werk meer in zijn kapsalon ver richten en is daardoor financieel zo in moeilijkheden geraakt dat hij zegt te vrezen voor de liquidatie van het be drijf. Namens de ooglijderskliniek zei mr. J. A. M. Smit uit Amsterdam vrijdag dat uit de financiële jaaroverzichten van het kappers bed rijf van de heer Hakker niet duidelijk blijkt dat deze financieel aan de grond zit. Bovendien stelde hij dat de heer Hakker uit diens levensverzekeringen eventueel onge veer 15.000,- kan lenen. De noodzaak van een onverwijlde voorziening In een kort geding vond mr. Smit niet aange toond. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De vier man sterke fractie van D'66 in de Provinciale Sta ten van Gelderland gaat haar vergade ringen openbaar maken; zij heeft dit meegedeeld aan de afdelingen van D'66 in deze provincie. Er komen twee soorten vergaderin gen: „gewone" fractievergaderingen waarin het praktische optreden in de Statenvergaderingen aan de orde wordt gesteld en gecombineerde fractie-werk groep-vergaderingen waarin het beleid van de fractie wordt besproken en be paald. Deze laatste vergaderingen wor den geleid door een niet-Statenlid, ..waardoor een kritische begeleiding van de fractie mogelijk wordt". Na de algemene beschouwingen in de Staten die in december worden gehou den gaat de fractie verschillende af delingen van D'66 bezoeken. DEN HAAG De rechtbank In Den Haag heeft gisteren twee handelaren/ boekverkopers veroordeeld tot gevange nisstraffen en geldboetes en een tot een geldboete, wegens het in bezit hebben of verspreiden van pornografie. De tijdschriften en drukwerken die door de rechtbank als aanstotelijk voor de eerbaarheid worden beschouwd, zijn aan het verkeer onttrokken. De 24-jarige boekverkoper M. A. uit Den Haag werd wegens de verkoop van tijdschriften met afbeeldingen van seksuele handelingen tussen vrouwen en dieren veroordeeld tot een gevangenis straf van 'zes weken. De officier van justitie, jhr. mr. Van de Poll. had in deze zaak een gevangenisstraf geëist van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met. een proeftijd van drie jaar. In een tweede zaak werd M. A. we gens het verkopen van pornografische foto's in een boekwinkel in Den Haag veroordeeld tot zes weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis was hier een geld boete van 700,- of 70 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf voor waardelijk. Wegens het in bezit hebben en tentoonstelling van een serie sex-ar- tikelen werd de boekverkoper veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest De officier had hiervoor twee maanden gevange nisstraf geëist waarvan een voorwaar delijk. Een broer van de boekverkoper, de 30-jarige handelaar K. H. A. uit Den Haag, werd wegens het in voorraad hebben (in 1967) van een partij voor de eerbaarheid aanstotelijk geachte tijd schriften, foto's en drukwerken veroor deeld tot een boete van 500,- of 25 dagen hechtenis. De officier van justitie had tegen hem een geldboete van 700,- of 70 dagen hechtenis geëist, plus een voorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen. De 28-jarige handelaar G. B. uit Rot terdam kreeg een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar, alsme de 100,- boete of tien dagen hechte nis. In zijn winkel in Den Haag waren door de politie tijdschriften in beslag genomen waarvan het overgrote deel als pornografie werd beschouwd. BRUSSEL De jonge Nederlandse zanger en filmspeler Heintje heeft zich laten inschrijven voor de wedstrijden van de halve finale paardrijden voor junioren om het kampioenschap van België. Deze wedstrijden worden zon dag op de baan „Piet" te Dendermonde gehouden. Het zangidool is verplicht aan deze wedstrijden deel te nemen om zijn kansen veilig te stellen voor de finale die op 20 september te St. Kwintens- Lennik verreden wordt. Naast de kam pioenschappen paardrijden staat er zondag te Dendermonde voor de eerste maal een basketballwedstrijd te paard (pakobal) op het programma. HAARLEM De N.V. Verkoopmaat schappij Bovema in Heemstede en IPC Book Limited in Londen hebben een gezamenlijke dochteronderneming op gericht die de naam draagt Music for Pleasure (Nederland) N.V. De vennootschap heeft ten doel het vervaardigen en verhandelen van grammofoonplaten, halfprodukten en produkten der elektronische en elektro technische industrie. MOSKOU De Sovjet-minister van defensie, Gretsjko, is gisteren naar Moskou teruggekeerd na een inspectie van drie dagen van de Sovjet-troepen langs de grens met China, en een be zoek aan Mongolië. Hij was daarbij vergezeld van gene raal Jepisjew van het leger, maarschalk Koetauchow van de luchtmacht en een aantal andere hoge functionarissen van zijn ministerie. Het blad van het Rode Leger, „Rode Ster" schreef twee dagen geleden dat er o.m. een uitgebreide inspectiereis is ge maakt langs de troepen en installaties aan de grens met China. IJjet is in Chili in Zuid-Amerii een vreemde situatie. Als zovele Latijns-Amerikaanse lan den was en is de kloof tussen arm en rijk er buitengewoon groot. De rijken leven In gruwzame weelde, de armen in gruwelijke armoede. Op zich zou dit nog de kans in nivel lering inhouden. Maar het nare hier bij is, dat bij de rijken geen enkel besef van sociale verplichtingen is te vinden en geen bereidheid aan enige minumum-eis tegemoet te komen. Dat is in heel Zuid-Amcrika de kwaal. Want dit maakt, dat bewegin gen als die van Fidel Castro vat krij gen op de Zuidanierikanen die geen uitkomst meer zien. Wie in honger en armoe gezeten is. kijkt niet zo nauw als er van verdachte zijde „hulp" wordt geboden. fn Chili leek er een tussenweg mogelijk toen zes jaar geleden de christen democraat Frei tot president gekozen werd. Hij beloofde vele hervormin gen, vooral voor de arme landloze boeren. Maar het programma kon maar gedeel telijk en gebrekkig uitgevoerd wor den. En bij de nieuwe verkiezingen grepen de Chilenen naar het uiterste en kozen de Marxist dr. Allendc, be wonderaar van Fidel Castro. Of men daar goed aan gedaan heeft, zal moeten blijken. Het lijkt eerder op een noodsprong in het ongewisse, het uitdrijven van de duivel door Beëlze bub. De moeilijkheden zijn ook al begonnen. Allendc kreeg niet de vereiste meer derheid, zodat het Congres, het ge meenschappelijke parlement de defi nitieve keuze zal moeten doen. De christen-democraten van Erei zitten daarby op de wip. Bovendien dreigt een ingreep van de hoge mili tairen in Chili, die ook Frei al vele malen de voet dwars hebben gezet. En het middel dat zij bicden is erger dan welke kwaal dan ook, want in alle Zuidamerikaan.se landen die mi litaire dictatuur hebben, is de sociale toestand erger dan ooit. A anhangrrs van de conservatie kattdi- Jorge Alessandri hebben hun strijd voortgezet om het Congres te verhin deren de marxistische kandidaat Sal vador Allende voor de komende zes jaar tot president van Chili te keizen. De christendemocraten, die een sleu telpositie innemen bij deze verkie zing. bewaren het stilzwijgen. Zij schijnen verdeeld te zijn over de mo gelijkheid om Alessandri te steunen of achter Allende te gaan staan om hun oude tegenstanders, de conserva tieven, een nederlaag toe te brengen. DR. ALLENDE rger dan kwaal „Het gehele zakenleven staat stil en wij wachten alleen maar af wat er zal gebeuren", aldus een belangrijke importeur. Sommige industriëlen, die Alessandri gesteund hebben, bereiden zich er op voor om hun werknemers te ontslaan. Anderen dachten erover hun werknemers een lange vakantie te geven. Maar de houding van de meeste Chile nen en buitenlandse investeerders is om af te wachten wat er gebeurt. Allende heeft woensdag een radiotoe spraak gehouden waarin hij het land verzekerde dat „de rechten van het individu gerespecteerd zullen worden zelfs het recht om naar het bui tenland te reizen". Allende beschuldigde de aanhangers van Alessandri ervan dat zjj een po ging deden om „en kunstmatige pa niekstemming" te kweken. Voor dc derde opeenvolgende dag daal den de koersen op de twee beurzen in Chili, omdat angstige investeerders die veel hadden gekocht in het voor uitzicht van een overwinning van Alessandri nu weer alles van de hand wilden doen. Chili gaat spannende dagen tegemoet tot 20 oktober de stemming plaats heeft. De christen-democratische partij heeft als voorwaarde voor haar steun in het Congres voor de bevestiging van Allende de eis gesteld, dat de Volksunie van Allende afdoende ga ranties geeft voor de fundamentele democratische rechten. In een radiorede heeft senator Benja min del Prado, voorzitter van de christen-democraten, gewaarschuwd voor het risico het Chileense demo cratische stelsel om te zetten in een regime „dat geleidelijk het naakte bestaan van de vrijheid en de eerbied voor de waarden van de mens zal negeren." Hij vroeg ook om garanties dat Allende niet zal ingrijpen in de universiteiten en het leger en dat het onderwijs „niet onderworpen zal worden aan officiële politieke indoc trinatie en bevoogding". Verder vroeg h(j garanties dat de vak beweging en de politieke partijen geëerbiedigd en niet onderdrukt zul len worden. D" medewerkers van Allende hebben toegegeven dat als Allende door het Congres bevestigd wordt als presi dent hij zeker in het begin langzaam van stapel zal moeten lopen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5