Veenendaals dagblad Luchtrovers blazen drie machines op Massa-arrestaties in Israël Bonden en bazen dringen aan op werkhervatting in Rotterdam Ver. Staten overwegen weer hulp aan Israël Buiten kQ Betuws beste oogstfrmtcorso Bloedige gevechten in Noord-Jordanië Bijna 100 zigeuners neergestreken in recreatiepark Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Timothy Leary ontsnapt AUTO VLIEGT UIT BOCHT DRIE DODEN Trein bij Geldermalsen uit rails UITWIJZING MISLUKTE Honderd gulden voorschot AMMAN De wereld verkeert nog in het onzekere over het lot van ongeveer vijftig gijzelaars, die door de Pales tijnse vliegtuigkapers worden vastgehouden „ergens in Jordanië". Het zijn de laatste van de ongeveer driehon derd mensen die nog niet terug zijn uit de drie gekaapte vliegtuigen van Zwitserland, Engeland en Amerika. De machines zelf werden door de luchtrovers op het verlaten vliegveld in de woestijn van Jordanië opgeblazen. Voor een waarde van 130 miljoen werd in enkele ogenblikken ver nietigd. Bomen-herkomst 1 j TEGENZET NIET KLASSIEK KRITIEK Tijdelijk regen PHILIPS AKZO Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 14 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I4 NOG 50 GIJZELAARS IN DE HANDEN DER PALESTIJNEN Vanmorgen vroeg werd na een bijeenkomst van de crisisstaf van de vier be trokken landen (Zwitserland, Duitsland, Engeland en de V.S.) bekendgemaakt, dat het internationale comité van het Rode Kruis, zijn inspanningen tot vrij lating van alle nog gevangen passagiers zonder discriminatie, zal voortzetten. Het vernietigen van de drie machines in Jordanië, dat machteloos moest toe- wen, heeft het verbond van Palestijnse verzetsorganisaties nog ernstiger ver deeld dan al het geval was. Het ver bond, waarvan Jasser Arafat, leider van El Fatah, voorzitter is, heeft voor- WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, heeft zaterdag meege deeld, dat de Amerikaanse regering overweegt de economische hulp aan Is raël na acht jaar te hervatten. Hij zou binnenkort een beslissing bekend ma ken. Volgens de minister hebben de Is- raëliëers „ernstige economische proble men". Rogers sprak voor een subcommissie ▼oor de toewijzingen uit de Senaat, waarbij hij er voor pleitte een be snoeiing van een half miljord dollar op het door de regering gevraagde bedrag van 2,5 miljard dollar voor hulp aan het buitenland ongedaan te maken. XTele jaren geleden organiseerde 5 de Ned. Heide Mij. een aar- dige cursus in bosbouw voor ama- S teurs en we leerden daar in kort bestek en zeer populair alles wat met het boswezen in verband stond. Ik herinner mij, hoe we door wij- jj Ien houtvester M. de Koning geïn- strueerd werden over de houtge- wassen en dat we een lijstje van S hem kregen over de boomsoorten, waarmee in de loop van enkele eeuwen de eentonigheid der meeste Z bossen van ons land werd verbro- ken. Het was een rij van belang, die voorts geenszins werd opge- dreund, maar door de K. werd Z gelardeerd met veel interessante 5 historische bijzonderheden. Uit de notities stip ik het een en ander Z aan. De afwiseling in het boom- Z Z assortiment was tijdens de middel- Z eeuwen al niet groot; wat men be- zat, was veelal van de kruistoch- Z ten afkomstig. Vooral fruitbomen 5 en sierheesters. Als houtsoorten Iuit Midden-Europa kwamen spoe- dig nadien naar ons land figuren Z als fijnspar, zilverden, lork en es- doorn, maar toen in 1492 Amerika werd ontdekt verschenen zij het S vaak pas na tientallen jaren de weymouth-den, waarvan Ao 1550 S al een exemplaar aanwezig was bij Parijs. Aanvankelijk een mooie Z aanwinst, die echter de laatste de- Z cennia uitsterft door het optreden Z van een gevaarlijke zwamziekte. ln datzelfde jaar bracht de beken- 5 de botanicus Clusius de wilde kas- tanje uit KI.-Azië naar Europa, Z Z voorlopig nog in Engeland. Met de pavia uit Amerika vormde hij een Z bastaard, de bekende fraaie rood- bloeier. Lodewijk XIV zond nadien Z 5 plantkundigen naar de Franse Z l bezittingen in Amerika en deze zaai. S den vreemde zaden in de konink- 5 lijke parken, om in 1638 die van de acacia (Robinia, genoemd naar 5 Jean Robin een botanicus). Hierop S volgde de balsemden, doch zulke S S aanwinsten dienden voorlopig nog S ter versiering van klooster-, paleis- en kasteeltuinen. Aan de bosbouw l werd dn die jaren nog niet gedacht. S 14 sept. 1970. A. B. Wigman. lopig het contact met het bevrtfdings- front geschorst. Egypte, Jordanië, maar ook Irak heb ben zich tegen de vernieling en het verder vasthouden van gijzelaars ge kant. Deze vijftig waaronder zes West duitsers, acht Zwitsers, vijf Britten en ft de rest Israëliërs of mensen met dubbe le Amerikaans-Israëlische nationaliteit (onder wie vijf vrouwen) willen de mannen van het bevrijdingsfront ruilen voor de in Duitsland, Zwitserland en Engeland vastgehouden vliegtuigkapers, benevens voor een aantal ongenoemde in Israël vastgehouden Arabische verzets lieden. Ook Paus Paulus heeft zich ge schaard in de rij van hen die de vlieg tuigkapingen openlijk afkeuren. Hij meende dat dit de zaak van de Palestij- nen, waarvoor hij wel begrip vroeg, in geen enkel opzicht goed zou doen. Bo vendien zond de Paus een afgezant naar het Midden-Oosten, om de zaak van de gijzelaars te bepleiten. De onderhandelingen die een delega tie van het internationale comité van het Rode Kruis, Jacques Freymond, in Amman met de Palestijnen heeft ge voerd, zijn zondag opgeschort. De dele gatie zal spoedig uit Amman naar Genève terugkeren. Libië heeft zijn diensten aangeboden om te bemiddelen voor de vrijlating van de Westduitse en Zwitserse gijze laars. De regering in Tripoli heeft Bonn en Bern hiervan op de hoogte gesteld. Israël deed een tegenzet door in het weekeinde 450 Arabieren, onder wie tachtig vrouwen, in het bezette gebied op te pakken. Hoewel een woordvoer der van het leger verklaarde, dat de gearresteerden ervan worden verdacht tot de Palestijnse verzetsbeweging te behoren, wordt algemeen aangenomen, dat de razzia ten doel heeft de hand te leggen op een aantal Arabieren, die als „tegen-gijzelaars" moeten fungeren voor de in Jordanië gegijzelde Israë liërs. Onder de gearresteerde Arabieren bevinden zich enkele verwanten van George Habbash, de leider van het Volksfront voor de „bevrijding" van Palestina, dat voor de vliegtuigkapin gen verantwoordelijk is. In goedingelichte kringen in Tel Aviv is vernomen, dat een delegatie van vooraanstaande Arabieren onder wie de voormalige burgemeester van Gaza, Munir El Rais, door Israël naar Am man is gezonden, om de Palestijnse lei ders te waarschuwen voor de ernstige gevolgen als niet alle inzittenden van de gekaapte vliegtuigen worden yrijge- laten. De meeste arrestaties zijn ver richt op de westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza. Een van de leiders van het Volks front zei zaterdag in een vraaggesprek: „De oorlog die wij voeren is er niet een van het klassieke type. Het is geen oor log der rijken. Wij zijn een verzetsbe weging". Een andere leider van het volksfront, zei in een vraaggesprek met een Ita liaanse krant, dat het front door zal gaan met het kapen van vliegtuigen. Hij kondigde binnenkort een nieuwe kaping aan en zei dat deze niet de laat ste zou zijn. „Als het moet zullen wij de wereld opinie wakker schudden door in de ge hele wereld dood en verderf te zaaien", aldus deze leider, die door het blad „Bassan" wordt genoemd. „Wij zullen blijven doden, omdat dit het enige is dat de mensen wakker schudt". De Palestijnen hadden zondag de vrijlating van zeshonderd in Israël ge vangen gehouden Arabische verzetslie den geëist als voorwaarde voor de vrij lating van de Israëlische gijzelaars. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina reageerde zondagavond op de arrestaties in Israël met het drei gement van „onvoorstelbare" represail les tegen Israël. Een woordvoerder van De brand en verwoesting van de drie gekaapte machines op Daw- sons Field (vliegveld van de revolu tie). het front noemde de Israëlische daad „barbaars". In officiële ^Amerikaanse kringen was men zondag do mening toegedaan, dat ook na de vrijlating van het grootste gedeelte van de in Jordanië vastgehou den vliegtuigpassagiers het gemeen schappelijke onderhandelingsfront te genover de Palestijnen intact dient te blijven. Men is van mening, dat het Rode Kruis het meest geschikt blijft om contact met de ontvoerders te houden, teneinde de vrijlating van de veertig gijzelaars te bewerkstelligen. Egypte heeft vandaag opnieuw felle kritiek geleverd op de Palestijnse vliegtuigkapers, die eraan herinnerd worden, dat zij een voorwendsel geven voor buitenlandse interventie en Israë lische massa-arrestaties, die niet het doel zijn van de Palestijnse revolutie. Het semi-officiële dagblad Al Ach- ram, dat geacht wordt de regeringspoli- tiek accuraat te weerspiegelen, heeft in een fel hoofdartikel verklaard, dat de kapingen en het vernietigen van de drie gekaapte vliegtuigen weinig te ma ken hebben met het bevrijden van be zet gebied. Het blad schrijft, dat de avontuur zoekende Habash-groep het prestige van de Arabieren saboteert. Verder juicht het blad de uitzetting van het volksfront voor de bevrijding van Palestina uit het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie toe. TIEL Meer dan 60.000 toeschou wers trok zaterdag het tiende Betuw- se oogstfruitcorso. Dat aantal was door de regen kleiner dan werd ver wacht; de organiserende stichting 4-stromenland had op minstens 80.000 mensen gerekend. Het corso be staande uit zeventien geheel van fruit en fruitprodukten vervaardigde praal wagens werd door de jury beoor deeld als het beste uit de geschiedenis van dit unieke Betuwse evenement. De wagen van Buren (getiteld; „De schil van een appel is als de jurk van een vrouw" behaalde de hoogste eer; lof van de jury. Buurmalsen-Tricht (eerste prijs) trok de aandacht met „Decennium", een wagen geïnspireerd op het 10-jarig bestaan van het corso. De foto toont deze wagen. AMMAN Radio-Amman maakte bekend, dat er in het noorden van Jordanië een als „bloedig gevecht" gekenschetste botsing had plaatsgehad tussen militairen van het Jordaanse leger en eenheden van het Palestijnse bevrüdingsfront. Aan beide zijden zouden doden zijn gevallen. Het gevecht zou zijn geleverd in het ge bied van Al Toerra in de buurt van de bestandslijn met Israël. De bij het indicent betrokken Pales tijnen behoorden tot El Fatah en niet tot het Palestijnse bevrijdingsleger, al dus sommige kringen. Volgens deze kringen, zouden de Jordaanse militai ren met artillerie het vuur hebben ge opend op twee voertuigen van de com mando's, waarbij twaalf Palestijnen werden gedood. In Noord-Jordanië is een 3.000 man sterke brigade van het Bevrijdingsfront gelegerd. Die brigade stond onder bevel van het Iraakse oppercommando maar is overgedragen aan het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie. Dit laatste is door radio-Bagdad be kendgemaakt. In Syrië heeft het front 5.000 man onder de wapens. Het centrale comité had onlangs Sy rië en Irak verzocht al deze manschap pen onder zijn eigen commando te bre- gen. Volgens radio-Amman die geen ver liescijfers bekendmaakte, zou de Jor daanse stafchef generaal Masjoer Hadi- ta „snel en vastbesloten" aan het „be treurenswaardige gevecht" een einde hebben gemaakt. De zaak aldus de ra dio zal worden onderzocht en de ver antwoordelijken zullen streng worden gestraft. Er zouden 12 mannen van de Fatah en twee legermilitairen zijn gedood. Het centrale comité der verzetsbewe gingen heeft nog niets over het gebeur de gemeld. Een dagblad van de guerrillastrijders SCHUDDEBEURS Drie personen zijn gistermiddag in het Zeeuwse Schuddebeurs om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten ver moedelijk door te hoge snelheid uit de bocht vloog. Een vierde inzittende werd gewond. De slachtoffers, die bij het ongeval uit de wagen werden geslingerd, zijn: A. Vlasblom (38) en L. G. Bijl (41) beiden uit Rotterdam en H. J. Schreuder (34) uit Delft. Voorts kwamen bij verkeersongeval len om het leven: J. de Bruin (22) uit Den Helder, W. Steegh (63) uit Tegelen, J. Berden (59) uit Blerick, Ant. Broders (15) uit Achthuizen, W. Nahumery (35) uit Groningen, Jac. Entjes (21) uit Cu- lemborg, mevr. M. Groeger (42) uit Breda, J. Nijpjes (20) uit Willemstad en K. Kooiker (18) uit Staphorst. AMSTERDAM Een onbekende omstreeks 60-jarige man is zondag avond om half negen in de Amstel- straat te Amsterdam door een passe rende personenauto gegrepen en op slag gedood. Volgens de politie was de man in kennelijke staat plotseling de rijbaan opgelopen. heeft zaterdag bekendgemaakt, dat er bij de gevechten eerder deze maand 148 doden en 521 gewonden zijn gevallen. Irak heeft zondagavond beweerd, dat de Israëlische troepenbewegingen in het gebied langs de bestandslijn met Jordanië steeds verder in omvang toe nemen. Bovendien zou Israël de activi teit van zijn luchtwapen in het desbe treffende gebied hebben opgevoerd, zo wordt gezegd in een telegram uit Am man van het Israëlische persbureau, dat hooggeplaatste Jordaanse militaire zegslieden citeert. SAN LUIS OBISPO (V.S.) Dr. Ti mothy Leary de voorvechter van het ongelimiteerd gebruik van marihuana en LSD die thans een gevangenisstraf uitzet van „zes maanden tot tien jaar", is verdwenen uit de zogenaamde „open gevangenis. Toen hij zich gisteravond om midder nacht moest melden, kwam hij niet op dagen. Leary, oud-docent aan d Uni versiteit van Harvard en schrijver van zes boeken verrichtte in de gevangenis administratief werk. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11J5 uur: Veel bewolking met tydciyk regen. Matige tot vrq krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 06.14 onder: 18.56 Maan op: 18.45 onder: 06.43 ROTTERDAM Twee zaken aan het loonfront trekken vandaag extra de aandacht: a) de pogingen die in het werk worden gesteld om de havenar beiders in Rotterdam weer aan het werk te krijgen; b) het kort geding van de werkgevers in de bouw tegen de vakbonden, dat vandaag aan de orde komt. De Rotterdamse havenbedrijven zijn bereid per werknemer een voorschot van 100 uit te betalen mits zij van daag het werk hervatten. Dat heeft het bestuur van Scheepvaartvereniging Zuid meegedeeld, Het bestuur hoopt daarmee enigszins tegemoet te komen aan eventuele geldschaartste bij de ge zinnen van de werknemers uit de ha ven. Uitbetaling zou dinsdagmiddag kunnen plaatshebben. De drie erkende vakbonden hebben er in een gemeen schappelijke brief aan alle 14.000 werk nemers op aangedrongen het werk te hervatten. „Laat U niet langer misbrui ken voor extreem politieke doeleinden", zo wordt gezegd. „Vergelijk de nuchte re cijfers en trek uw eigen conclusies". B(j enkele havenbedrijven is men van morgen „behoorlek aan het werk ge gaan", verklaart de SVZ. Op initiatief van de vroegere vak bondsleider Leen van Os is een com missie van goede diensten gevormd met de sociaal economen prof. dr. P. J. A. ter Hoeven en prof. pater H. Hoefna gels en met mr. W. H. Fockema An- dreae; voorzitter van de Kamer van koophandel in Rotterdam. Op een sta kingsvergadering vanmorgen in Odeon in Rotterdam hebben Leen van Os en Wim ÏHulsker, de voorzitter van de be drijfsgroep havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NBV) een dringend beroep op de havenarbeider» gedaan het werk te hervatten. De bijeenkomst was uitgeschreven door de zogenaamde oommissie uit de bedrijven, vooral vertegenwoordigers van ondernemingsraden die nog steed» voorbeen loonsverhoging van 37,50 gul den zijn. In totaal ruim tweeduizend werkne mers bij verschillende afdelingen en bedrijven van Philips zijn maandag morgen in staking gegaan. Zij zijn on tevreden met de beloofde uitkering van 200,- in plaats van 400. In Eindhoven staken enkele tiental len arbeiders bij de lapierfabriek en bij een technische werkplaats. In Stadskanaal staken circa 1000 man pro- duktiepersoneel en in Zwolle, waar 1200 man zijn tewerkgesteld staakt eveneens het produktiepersoneel. Zes honderd man hebben het werk neerge legd bij Philips Dordrecht en 300 man van de onderafdeling van John de Witt in Gorcum. De raad van bestuur van het AK- ZO-concern heeft de industriële vak bonden uitgenodigd voor een gesprek. De AKZO wil een nadere toelichting geven op haar standpunt met betrek king tot extra uitkering. Datum en plaats voor gesprek moeten nog worden vastgesteld. De vakbonden beslissen vandaag of ze aan de uitnodi ging gevolg zullen geven. UTRECHT De trein uit Tiel is vanmorgen om kwart over tien by het binenkomen van het station Geldermal sen op een wissel naast de rails ge raakt. De oorzaak is nog niet bekend. De trein had slechts een geringe snel heid en persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De reiziger» legden de laatste paar meters naar het station lopend af. Voorlopig is het trein verkeer in beide richtingen over het andere spoor geleid. BREDA Drieënnegentig zigeuners hebben hun toevlucht gezocht in het recreatiepark De Beeksebergen in Hil- varenbeek. Eerst arriveerde daar za terdag groep van 38 personen. Die had afgelopen week eerst in Best vertoefd, was toen door onze justitie uitgewezen en bij Velo over de grens gezet, maar werd door de Westduitse autoriteiten niet toegelaten. Die groep (bestaande uit zigeuners uit Joegoslavië, Hongarije, Albanië, Tsjechoslwakije, Italië en Rus land) kreeg in de loop van het weeu- eind „versterking" van zigeuner», die eveneens uit landen van achter het ij zeren gordijn afkomstig zijn. Zij beschikken niet over geldige pa pieren. Zij zijn ons land binnengeko men via België. Vandaag wordt in Den Haag beraadslaagd over de te nemen maatregelen. De politie treedt nog niet op tegen de groep, maar heeft de be volking wel gewaarschuwd, dat de zi geuners zich op diverse plaatsen heb ben schuldig gemaakt aan diefstallen en geweldplegingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1