VERINGA NU OFFICIEEL LIJSTTREKKER KVP Dr. Veringa: van strafrecht naar de politieke top Vuurgevecht van onderwereld en politie eist in Arnhem dode Proefproces over porno-plaat MR. BEERNINK SLOOT PARLEMENTAIR JAAR Schmelzer uit de Tweede Kamer In Venetië 41 doden Koninklijk paar bij herdenking in Oranjehotel Overvaller na achtervolging gegrepen Bekwaam bewindsman AR-radicalen stichten partij Dode bij de verkiezingen in België ONTVOERDE PASSAGIERS NIET ONTEVREDEN HOND BEET KAMERLID D'66 VRAAGT IN WETS ONTWERP SCHRAPPING ARTIKEL 8 JOERI DANIËL VRIJ MAAR VERBANNEN APPEL ACTIE VOOR ARTIS Kom, zwartkijker Jacques Pills f kies uw sportster en .winde Mars prijzen marathon i Parachutisten op hei bij Ede gedropped UIT DE KAMER MINISTER SAMENWERKING Onrust over f 4009 duurt voort ARTIKEL 8 Expo '70 ten eind» RIJSCHOLEN Bennekommer (terug uit gijzeling in de woestijn): Gert Timmerman als producent genoemd ga naar het postkantoor en geef uwTVaan MAANDAG 14 SEPTEMBER 19, J Van een onzer redacteuren DEN HAAG De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft zaterdag bij acclamatie dr. G. H. Ver inga, nu minister van Onderwijs en Wetenschap pen, benoemd tot nationaal lijsttrekker van'de KVP voor de Tweede-Kamer verkiezingen van april 1971. De heer Veringa zal de eerste plaats bezetten op de vier regionale lijsten die de KVP zal indienen, Noord-Brabant, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland en de noordelijke en oostelijke provincies mét Utrecht. Partijvoorzitter mr. A. van der Stee deelde zaterdagmiddag mee dat minis ter-president P. J. S. de Jong zich niet beschikbaar heeft gesteld voor het lijst aanvoerderschap omdat hij in dr. Veringa de politieke leider van de KVP ziet. Fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer gaat zich na de verkiezingen uit de Tweede Kamer terugtrekken; hij is van mening dat hij zijn functie moet overdragen na de fractie acht jaar ge leid te hebben. Wel heeft hij zich voor een Eerste-Kamerzetel beschikbaar ge steld. Het partijbestuur hoopt dat de heer Schmelzer volgend jaar. als hij daarvoor gevraagd wordt, minister wil worden (er gaan in Den Haag geruch ten dat de heer Schmelzer eventueel in aanmerking voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken zou willen komen). Ten aanzien van dr. Veringa gaat het partijbestuur ervan uit dat deze minis ter-president, minister of voorzitter van de Kamerfractie wordt: het bestuur wil hem wat dit betreft helemaal vrij laten. Wat de Tweede-Kamerfractie betreft: elf van de negenendertig KVP-ers in de Tweede Kamer hebben al meegedeeld niet voor een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst in aanmerking te willen komen, nl, mej. T. Kok en de heren Schmelzer, C. A. A. van Beek, B. J. van Buel, dr. N, H. L. van den Heuvel, E. J. M. Kolfschoten, K. J. van Laak, oud- staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meij er, J. H. J. Maenen, C. J. van der Ploeg en prof. dr. J. Th. M. de Vreeze. Van hen komen de heren Maenen en Van der Ploeg uit de vakbeweging voort; het ziet ernaar uit dat hun plaats zal worden ingenomen door o.m. de loon- specialist. van het NKV de heer Frans van der Gun die tevens vice-voorzitter van de KVP is. De heer Van der Gun verloor in juni op het nippertje zijn zetel in het. college van Gedeputeerde Staten van Utrecht waarvan hij slechts enkele maanden deel uitgemaakt had; voor alle zekerheid had hij in die tijd zijn functie in het NKV aangehouden.... Een andere gegadigde voor een plaats in de KVP-banken in de Tweede Kamer is oudstaatssecretaris van financiën dr. W. Hoefnagels die na zijn verblijf op de Kneuterdijk (als lid van het kabi- net-Cals) enige tijd directeur van de Bank voor Handel en Scheepvaart de Rotterdam geweest is. Voor het lidmaatschap van de KVP-fractie in de Tweede Kamer heeft zich ai een zeer groot aantal gegadig den aangemeld; de "selectie-commissie" staat onder voorzitterschap van party voorzitter Van der Stee; ook drs. Schmelzer maakt er dee] van uit. De aanmeldingstermijn sluit op 26 septem ber. Dat de heer Schmelzer zich bereid heeft verklaard een zetel in de Senaat te bezetten hangt samen met het feit dat ook de Eerste Kamer volgend jaar ontbonden wordt als gevolg van de wij zigingen in de grondwet die nu aanhan gig zijn en wellicht worden aanvaard. Bij grondwetswijziginging moet ook de Eeerste Kamer in haar geheel (door Provinciale Staten) gekozen worden. ADVERTENTIE VENETIË Het dodental als gevolg van de cycloon die vrijdag Venetië om omgeving trof, is gestegen tot 41. Meer dan 200 mensen zijn gewond. De schade wordt geschat op ongeveer 12 miljoen gulden. De cycloon trof twee kampeerplaatsen en bracht een passagiersboot tot zinken. In totaal zijn 19 buitenlanders gedood, 16 Duitsers plus een Amerikaan, een Engelse en een Fransman. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zaterdagmorgen de 25ste dodenherdenking bijgewoond van de stichting Oranjehotel. Aan het hoofd van een stoet van honderden oud gevangenen en nabestaanden van gevan genen liep hef koninklijk paar naar do dencel 601, een van de vier cellen van het complex in Scheveningen waar in de oorlog honderden Nederlanders hun laat ste uren doorbrachten alvorens zy op de Waalsdorper vlakte werden gefusilleerd. Voor de deur van de cel, waarin de do denboeken lagen opengeslagen, legden velen bloemen neer. NIJMEGEN Een 20-jarige opper man uit Njjmegen heeft zaterdagmor gen een overval gepleegd op een schoe nenwinkel in de Bloemerstraat in Nij megen. De jongeman vervoegde zich om- itreeks tien over half elf in de winkel, schijnbaar met de bedoeling schoenen te kopen. Eenmaal aan de beurt trok hij echter een pistool en eiste geld. Op het gillen van een der verkoopsters kwam de eigenaar van de zaak, de heer J. van Eertweg aansnellen. De overval ler zag nog kans een tasje van een ver koopster te pakken, griste de portemon- naie eruit en ging er vandoor. De heer Van de Eertweg en enkele omstanders zetten meteen de achtervolging in. Na ongeveer tien minuten kon de twintigjarige opperman worden over meesterd en aan de inmiddels gearri veerde politie worden overgeleverd. Het geld uit de portemonnaie (dertig gul den) had hij nog op zak. Het pistool bleek een alarmpistool te zijn. PARIJS De voormalige echtgenoot van de overleden Franse zangeres Edith Piaf, de zanger Jacques Pills, is in het afgelopen weekeinde in een ziekenhuis in Parijs overleden. Hij was 64 jaar. Pills is slechts enkele dagen na Edith Piafs laatste echtgenoot, Theo Sarapo, die bij een auto-ongeluk om het leven kwam, overleden. Jacques Pills is ook gehuwd geweest met de eertijds bekende rFansq zange res Lucienne Boyer. Hij maakte deel Van een onzer redacteuren DEN HAAG De nieuwe nationale lijstaanvoerder van de KVP voor de Tweede-Kamerverkiezingen van april 1971. dr. G. H. Veringa, is uit het Noor den afkomstig: op 13 april 1924 werd hij in Groningen geboren. Hij doorliep er ook de rijks-HBS en studeerde aan de Groningse rijksuniversiteit rechten. Daarna vertrok hij naar de Verenigde Staten en studeerde aan de Fordham University in New York politieke en sociale wetenschappen. In 1949 promo veerde hij tot doctor in de wijsbegeerte op een proefschrift over „The sociologi cal school in criminology". Na zijn terugkeer uit de VS, waar hij ook docent aan het Manhattan College te New York was, werd hij assistent van de Groningse socioloog prof. dr. P. J. Bouman. In 1950 aanvaardde hij een aVnbtelijke werkkring; bij het minister- rie van justitie was hij o.m. directeur van de jeugdgevangenis in Zutphen en directeur strafrechttoepassing. In 1964 werd dr. Vereninga benoemd tot bui tengewoon lector in het penitentiair recht aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen en in 1965 werd hij bui tengewoon hoogleraar in dit vak, dit alles naast zijn werk op het minister i£. van justitie in Den Haag. Ook vond nog de tijd om deel uit te makg^var) de gemeenteraad van zijn ^onplaats Rijswijk Z.H. v Vrij onven^chts wertj hem in het voorjaar 1967 gevraagd minister oncyrvvijs en wetenschappen in het kabine/Ejg Jong te worden als opvol- ?er^5n prof. mr. I. A. Diepenhorst. Hij -Szich op verbluffend snelle wijze in *>fTuiterst complexe materie van dit ministerie ingewerkt, daarin bijgestaan door de op dit departement toen al er varen staatssecretaris mr. J. H, Gros heide, heel wat stormen heeft dr. Ver inga op het ministerie aan de Nieuwe Uitleg, in de beide Kamers én op de universiteiten en hogescholen moeten doorstaan; hij is verantwoordelijk voor de nu in behandeling zijnde bestuurs- hervorming aan de universiteiten en hogescholen. In de Kamers geniet hij, ook bij de oppositie, bijzonder veel goodwill door zijn voortreffelijke kennis van zaken, zijn integriteit en soepelheid van veest, maar ook zijn vasthoudendheid als dit noodzakelijk is. Hij is groot voorstander van een zo hecht mogelijke coöperatie tussen de KVP. en ARP en de CHU en hij zal als lijstaanvoerder van zijn partij nauw samenwerken met zijn collega's van deze beide partijen: mr. B. W. Biesheu vel en drs. B. J. Udink, van wig-Q^ aatste ook al officieel als nationa aanvoerder is aanvewezen'. Over zijn voorkeur voc£,^menwer_ de verkiezing met PvdA of WD laat de In&QpAfiërh uit. EINDHOVEN/EMMEN De on rust rondom de „vierhonderd gulden kwestie" heeft zich dit weekeinde voornamelijk op twee plaatsen ge concentreerd: Bij Philips en het con cern Akzo. In Emmercompascuum is een actiecomité gevormd, dat de sta kers financiële steun wil verlenen. Er is een girorekening geopend op naam Akzo. In de gemeente Emmen wordt van het Comité Ongeorganiseerden met steunlijsten gewerkt. Het overleg tussen de bonden en Phi lips over de inkomstenverbetering van vierhonderd gulden is afgebro ken door de werknemersdelegatie. Zij heeft ook haar werk in allerlei com missies en overlegorganen waarin de vennootschap en de werknemersorga nisatie samenwerken gestaakt. Het heeft de bonden gestoken dat Philips poogde zaken bij het overleg te betrekken, (beloning vaklieden, ploegenwerkers. vakantieharmonisa tie), die met de kwestie van de vier- hondrd gulden niets te maken hadden. „Werknemers, die niet beter weten, zouden daardoor kunnen worden mis leid'', zei de heer R. Baarda, secre taris van de metalbedrijfsbond NW. Bij Philips in Stadskanaal is als reac tie hierop een staking uitgebroken. De vijfhonderd werknemers van de metaalwarenfabriek Gispen in Cu- lemborg krijgen de vierhonderd gul den. In de grafische sector zijn de onderhandelingen opgeschort tot woensdag. In de bouw wordt vandaag onder meer overlegd in Groningen op een bouwopject. van de Groninger bouw onderneming Nedam. Directeur L. Folkers van de Nedam heeft echter al laten weten dat de vertegenwoordigers van de bonden ..wel een kop koffie en een sigaar kunnen krijgen" maar geen vierhon derd gulden". De 1200 werknemers van Badger in het Waterweggebied krijgen het geld wel, evenals de 5000 van het grondborings- en buizenaan- legbedrijf Bolegbo. /erin ga zich nog niet uit het eertijds Pills et Tabet. befaamde zangduo MOSKOU De Sovjetschrijver Joeri- Daniël die zaterdag na vijf jaar uit een arbeidskamp is ontslagen, begon van daag zijn leven als banneling. Hij moet gaan leven in de stad Kaloega, die 190 km ten zuiden van Moskou ligt. „Ik voel me vermoeid en ik wil rus ten", zou hij heben gezegd toen hij de Vladimir-gevangenis verliet. Hoe het is met Daniëls gezondheid is niet bekend. Hij werd samen met de schrijver An drei Sin j af ski in september 1965 gear resteerd en hun proces, vijf maanden later, baarde veel opzien en leidde tot protesten van intellectuelen in de hele wereld. De twee mannen werden toen be schuldigd van „ideologische spionage" en „belediging van de staat" in hun boeken, die het land waren uitgesmok keld en die in de vrije wereld waren gepubliceerd. Sinjafski zit nog gevangen. Hij. de „aanvoerder" kreeg twee jaar langer dan Daniël. Daniël heeft de meeste tijd doorgebracht in het arbeidskamp te Potma maar werd tien maanden gele den overgebracht naar de „strenge ge vangenis" te Vladimir, omdat hij had deelgenomen aan een hongerstaking voor betere behandeling. Toen hij werd ontslagen werd hij be groet door zijn zoon Alexander die stu dent is, door zijn schoondochter en door een vriend wiens naam niet bekend is geworden. Dit drietal bracht hem per auto naar Kaloega. AMERSFOORT De werkgroep Bundeling, die in juni werd gevormd door uitgetreden A.R.-leden en A.R.-ra- dicaien, heeft zaterdag in Amersfoort besloten om over twee maanden een „Evangelische solidariteitsparty", op te richten. Eén van de initiatiefnemers, drs. J. P. Feddema, oud-lid van het dagelijks en centraal bestuur van de ARP in Kamercentrale Amsterdam en van landelijke organisatie van de ARP, zaterdag dat Bundeling niet strijdt to confessie, maar tegen de huidige ini: lijke verdeeldheid der confessionele p tijen. De op te richten Evangelische solic riteitspartij wenst geen samenwerki 'met de behoudende krachten in en ror om de VVD'. Zolang de confessionele partijen i willen erkennen, dat evangelische pc tiek niet is te realiseren in samenwi king met de VVD, maken zij zich uite ongeloofwaardig en kunnen zij moei! nog spreken van een voorhoede-politi vanuit het Evangelie' zo zei de heer Fe dema. OSAKA De grootste en opvalle ste wereldtentoonstelling van alle tijc' de Expo '70 van Osaka, is gisteren sloten. Zij heeft zes maanden geduv 77 landen hebben eraan deelgenor c het aantal bezoekers bedroeg absolute record 64.202.352. De vorige Expo die van 1967 in M< real had er iets meer dan 50 milj gehad. De sluiting had plaats omr door uitgebreide ceremopieën, toe.1 ken en parades door de Japanse k' prins Akihito. De Japanse regering het terrein van de tentoonstelling aa daarop een groot wereldcentrum de bestrijding van de vervuiling lucht en water te vestigen. D'66 zal nog de~e week in de Tweede Kamer een i> ^iatiefwetsontwerp in dienen onv- kei 8 in de Loonwet A>ger'mg in c.a.o.'s) te 5C' ppen. He;-overleg tussen regering en bon- J/n, vastgelopen op dat artikel 8 moet weer op gang komen, aldus D'66. Het wetsontwerp krijgt de steun van de fractie van de Partij van de Arbeid. Morgen beslist de Kamer wanneer het wetsontwerp wordt be handeld. Afgevaardigden van de autorijscho len in Nederland hebben besloten de minister van economische zaken een telegram te sturen, waarin wordt verzocht de stop op de lesprijzen op te heffen. In een telegram aan de mi nister van verkeer en waterstaat wordt er op aangedrongen met spoed de ontwerpwet autorijscholen in be handeling te nemen. Krijgen zij geen gehoor, dan willen de rijscholen met vierduizend auto's uit het hele land naar Den Haag rij den. ARNHEM De 34-jarige Arnhemse koperslager G. J. J. Boshoven is dit week einde in Arnhem gedood tijdens een vuurgevecht tussen de politie en enkele be ruchte onderwereldfiguren. Hij kreeg een kogel door zijn hoofd. Dat is zaterdag vastgesteld bij de sectie door dr. Voortman. Het is nog niet duidelijk of het slachtoffer door zijn eigen vrienden is neergeschoten of door de politie. Bij de sectie is de kogel niet gevon den. Volgens een woordvoerder van de politie kan daarom nog niet met zeker heid gezegd worden wie de dodelijke kogel neeft afgevuurd. Het vuurgevecht speelde zich zater dagmorgen in alle vroegte omstreeks half drie af op de Korenmarkt in het hart van Arnhem. De Arnhemmer was op de rug van een rechercheur ge sprongen, toen de politie probeerde een andere onderwereldfiguur, de 26-jarige Jani v.d. B. te arresteren. De bedreigde rechercheur sloeg de koperslager van zich af, waarna de man zich opnieuw klaarmaakte voor de aanval. Aldus de lezing van de politie. Een fractie van een seconde later zakte hij in elkaar. De rel had een tamelijk onschuldig begin, toen twee rechercheurs Jani v.d. B. zage lopen in een steeg. De man werd gezocht in verband met een vechtpartij. Jani v.d. B. gleed bij het wegrennen uit en de politie kon hem gemakkelijk aanhouden. Toen hij de politiewagen werd ingewerkt, meende een van de re chercheurs een klik van een revolver achter zich te horen. Hij draaide zich om en zag een vriend van de arrestant. Op dat ogenblik zag de arrestant kans de benen te nemen. Na een snelle achtervolging waarbij de politieman waarschuwingsschoten laste, werd Jani v.d. B. opnieuw gearresteerd. Vervol gens liep hij gedwee meen totdat acht mannen een café uitkwamen en de po litie te lijf gingen. Toen ontstond de chaotische schiet en knokpartij op de Korenmarkt, waar op een gegeven ogenblik 130 140 mensen bijeen waren om toe te kijken. In het tumult slaagde Jani v.d. B. er opnieuw in de benen te nemen en nu definitief. De politie moest een charge uitvoeren om het plein schoon te vegen en weer wat overzicht te krijgen. Jani v.d. B. was gisteravond nog niet gevon den. De politie arresteerde wel drie van zijn helpers. De 25-jarige H. G. van B., de 25-jarige T. F. en de 34-jarige A. K., die allen in het Spijkerkwartier wonen. Wapens zijn bij hen niet gevonden. Maar agenten hebben wel verschillende mannen wapens zien hanteren. Er is een uitgebreid onderzoek be gonnen naar de chaotische en verwarde gebeurtenis op de Korenmarkt. Daar aan werkt ook de rijksrecherche mee. ADVERTENTIE Zie pag. EDE De jaarlijkse dropping van Britse parachutisten op de Ginkelse hei in Ede is zaterdag ondanks de regen normaal doorgegaan. Tachtig para's, vrijwel allemaal vrijwilligers, die in de vrije weekeinden oefenen, sprongen in groepjes van 12 tot 16 man op 800 voet hoogte uit twee Argosy transportvlieg tuigen van de Britse RAF. Vele honder den mensen hadden de regen getrotseerd en waren gewapend met paraplu's naar de hei gekomen om dit schouwspel te zién. Na afloop van de dropping werden bij het Airbornemonument op de hei de luchtlandingen van 26 jaar geleden herdacht. BRUSSEL Een lid van de FDF, dc uiterst anti-Vlaamse partij in België, is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden nadat leden van de anti- Waalse Volksunie en van de Vlaamse Militanten Orde hem en een collega hadden afgetuigd met knuppels en stoelpoten. De twee FDF-mannen waren affiches aan het plakken voor de gemeente raadsverkiezingen op 11 oktober toen ze plotseling besprongen werden door on geveer tien man die in een busje waren komen aanrijden. De overledene, een leraar van omstreeks dertig jaar, vader van twee kinderen, stierf terwijl hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. De politie heeft inmiddels een aantal daders van de overval aangehouden. De minister van Binnenlandse Zaken, Har- megnies, heeft onmiddellijk nadat hij van het gebeurde op de hoogte was ge steld, contact gezocht met zijn collega van Justitie, Vrdnckx. Harmegnies heeft verklaard deze zaak zeer ernstig op te nemen. Hij heeft iedereen opgeroepen het hoofd koel te houden en kalm te blijven. Inmiddels werd ook bekend dat zich in de nacht van vrijdag op zaterdag een soortgelijk incident, overigens met een minder tragische afloop, heeft voorge daan in Namen. Daar hebben propa gandisten van een kleine plaatselijke partij een socialistische kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezingen mishan deld. De man moest zich onder dokters behandeling stellen. Deuren en ramen van het café dat de socialist, drijft, wer den met hakenkruisen en het opschrift „SS" beklad. De aanvallers sloegen op de vlucht toen de Rijkswacht ter plaat se verscheen. LONDEN/ZURICH Eenenzestig passagiers en leden van de bemanning van de gekaapte Britse Viscount-10 zijn zondagavond in Londen aangekomen. Onder hen bevonden zich ongeveer twintig kinderen, die de vakantie bij hun in het Midden-Oosten werkende ouders hadden doorgebracht. De BOAC heeft deze ouders een gratis retour vlucht naar Engeland aangeboden. Het gezelschap werd op het vliegveld be groet door staatssecretaris Joseph Do- ber, die in een verklaring verzekerde dat de regering alles doet om de vrijla ting van de nog door de Palestijnen gevangen gehouden gijzelaars te be werkstelligen. De 24-jarige Arabische vltegtuigkaapster Leila Khaled zou niet eerder worden vrijgelaten dan nadat de Britse regering garanties zou hebben gekregen voor de vrijlating van de an dere gijzelaars, zei hij. Een van de passagiers gaf een relaas van de gebeurtenissen na het opblazen van de drie vliegtuigen. Hij zei dat het konvooi bussen, waarin de passagiers hadden plaatsgenomen om naar Am man te worden gebracht, door Jordaan se militairen werd omsingeld. Palestijn se guerrillastrijders deden een uitval en enkele verschrikkelijke ogenblikken lang vreesden wij beschoten te zullen worden, zei hij. Volgens de passagier deed het incident zich voor toen de Pa lestijnen de toestellen in de lucht had den laten vliegen. „Toen de Jordaanse tanks naderbij kwamen werden de Pa- AMSTERDAM Een aantal be kende artiesten hebben zaterdag middag, in het ka der van de actie Artis moet blij ven", appels uit gedeeld aan inwo ners van de hoofd stad. Op de foto Ted de Braak, die met zijn Farce Ma- jeur-team present was, in actie. kV AMSTERDAM Mr. J. F. Hartsui ker. hoofd van het arrondissementspar ket in Amsterdam wil via een proef proces de rechter laten uitmaken of een grammofoonplaat in juridisch opzicht een geschrift is. Aanleiding tot deze actie is de eerste „porno-plaat", die onlangs op de markt is gebracht. Fragmenten van deze plaat zijn 15 augustus in het VARA-pro- gramma „Dit is het begin" ten gehore gebracht. In deze uitzending welke zan ger Gert Timmerman als „ongehoord" verwierp, hoewel zijn stem duidelijk werd herkend. Mr. Hartsuiker maakte zijn plan voor een proefproces zaterdagmiddag bekend in het VARA-programma „Dit is het begin". De gemeentepolitie van Naar- den-Bussum heeft vorige week vrijdag een gesprek met de VARA gehad. Naar aanleiding daarvan is een proces-ver baal opgemaakt dat de basis moet vor men voor het proefproces. Mr. Hartsuiker weet nog niet wie hij gaat vervolgen: de maker van de plaat, de verspreider of de VARA. In ieder geval staat vast dat er een proces komt. Als zijn persoonlijke mening gaf mr. Hartsuiker te kennen dat wat er op de plaat te horen valt, aanstotelijk is voor de eerbaarheid. 7DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft zaterdag namens de Koningin de zitting 1969-1.970 van de Staten-Generaal offi cieel gesloten. Zoals gebruikelijk vond de sluitingsplechtigheid plaats in de zaal van de Eerste Kamer waar de bei de Kamers in verenigde vergadering bijeen waren. De minister was in een rijtuig van Huis ten Bosch gekomen na daar afgehaald te zijn door twee pelo tons rijkspolitie te paard. Mr. Beernink inspecteerde op het Binnenhof de Rijkspolitiekapel en twee pelotons van de opleidingsschool van het korps rijks politie te Arnhem. De plechtigheid duurde ook nu kort; de minister dankte in naam van de Ko ningin de leden van de beide Kamers voor hun toewijding en ijver en memo reerde dat ïh het nu afgelopen parle mentaire jaar een groot aantal onder werpen zowel door de regering als door de Kamerleden zelf aan de orde gesteld is. Ook werd een groot aantal interna tionale contacten gelegd en was er een goed parlementair contact met Surina me en de Nederlandse Antillen. Het gebeuren buiten op het Binnen hof was weer een kleurrijk schouwspel voor Hagenaars en toeristen. Inmiddels wordt op en om het Binnenhof alles in gereedheid gebracht voor morgen, Prinsjesdag. Mr. M. de Niet is opnieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Morgen zal de Tweede Kamer een voordracht voor haar presidium opstellen. Aangenomen wordt dat mr. F. J. F. M. van Thiel weer als eerste op de voordracht zal staan. lestijnen bijzonder nerveus. Het wa« een verschrikkelijk moment", aldus de ze passagier. De 13-jarige Victoria Hilton vond d« belevenis maar „bijzonder vervelend", „Ik was slechts even bang, bij het be gin van de kaping. De Palestijnen zijn zeer aardig voor ons geweest", ver klaarde zij. Een andere jeugdige passagier, de 15-jarige Nigel Hatcher, toonde de ver slaggevers vol trots zijn verzameling handtekeningen van de Palestijnse commando's en een sleutelring met de inscriptie „De verdrukten en de honge renden zullen overwinnen". Op het vliegveld van Zürich arri veerde zondagavond een groep van ne gentig vrijgelaten passagiers. In de loop van heden worden nog twee vliegtuigen met vrijgelatenen uit Amman ver wacht. In totaal zijn met drie charter vliegtuigen ongeveer 250 passagiers en bemanningsleden van de gekaapte vliegtuigen zondag uit Amman vertrok ken. De te Amman aangekomen Neder landse ir. Gerrit de Koning uit Benne- kom heeft tot journalisten verklaard, dat er tot zijn groep die gisteren te Amman was gearriveerd, 21 personen behoorden 16 mannen en Vijf Israëli sche vrouwen. „Omdat Londen juffrouw Khaled vasthoudt en men haar niet naar Ne derland heeft gezonden, ben ik nu vrij. Da's de politiek", aldus de heer De Ko ning. Hij vertelde nog dat de groep gijze laars waartoe hij had behoord niet zwaar was bewaakt en dat men door de commando's „op een ontspannen en be leefde manier" was behandeld. Een van de Israëlische vrouwen was in tranen uitgebarsten omdat zij bang was oat haar man, die elders werd vastgehouden, was doodgeschoten. „Maar de commando's schenen erg met die vrouw te doen te hebben, en zij brachten haar man, levend en wel". Berichten, dat een passaglere van een der gekaapte vliegtuigen in Jordanië een baby ter wereld had gebracht, be rusten op een misverstand. Dit deelde een functionaris van het Rode Kruis zondag mee toen hij uit Jordanië in Genève terugkeerde. De geboorte was vorige week gemeld door' het hoofdbureau van het Rode Kruis in Genève. ADVERTENTIE (dan kijkt u véél prettiger) HENGELO De heer S. C. Weijera die morgen als lid van de Tweede Kamer zou worden geïnstalleerd, zal waarschijn lijk een week moeten wegblijven. De heer \Veijer8 is door een hond in zijn gezicht gebeten en moest zich in Hengelo laten behandelen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5