Twente liep stuk op Sparta NEC schonk Feyenoord treffer in troosteloos duel Oppermachtig FC Utrecht kreeg MVY er niet onder: 0-0 H.S. had het moeilijk tegen Volendam: 2-1 Go Ahead niet zo zwak als AZ DWS schakelde wel (weer) Cruyff, maar niet Ajax uit:4-0 Totozoals het moest Stand van zaken geschorst Duitse Lotto Adriaanse voor een wedstrijd de kaart: 2-0 Telstar speelde heter NAC in Verlies Ut Arad MAANDAG 14 SfcrifcMBtR 1970 Terwijl Cruyff krimpend van pijn op de grasmat ligt maken de DWS'ers zich al gereed voor het vor men van een muurtje tegen de vrije trap, die komen gaat. FC Twente Sparta 01 P.S.V. Ex'sior 3—0 N.A.C. Telstar 20 Holl.Sp. Volendam 21 Ajax D.W.S. 4—0 Haarlem A.D.O. 12 Utrecht M.V.V. 0—0 Feyenoord N.E.C. 10 A.Z.'67 Go Ahead O—l 1) F'noord 4 4 0 0 11—2 8 2) Sparta 4 4 0 0 12—3 8 3) A.D.O 4 4 0 0 9—3 8 4) P.S.V. 4 3 1 0 9—3 7 8) Ajax 4 2 1 1 6—1 5 5) Twente 4 2 X 1 4—3 5 9) H.Sp. 4 2 1 5—4 5 6) N.E.C. 4 1 2 1 33 4 (11) Utr. 4 1 1 2 6—7 3 (10) H'lem 4 0 3 1 4—5 3 7) D.W.S. 4 1 1 2 4—6 3 (14) G'head 4 1 1 2 4—7 3 (12) V'dam 4 1 0 3 5—8 2 (18) N.A.C. 4 X 0 3 4—9 2 (13) T'star 4 0 2 2 3—8 2 (16) M.V.V. 4 0 2 2 1-4 2 (15) Ex'sior 4 0 1 3 2—10 1 (17) A.Z.'67 4 0 1 3 1—7 1 Programma a.s. ZONDAG: FC Twente—AZ'67 SpartaPSV ExcelsiorNAC TelstarHolland Sport VolendamAjax DWSHaarlem ADO—FC Utrecht MWFeijenoord NECGo Ahead ENSCHEDE Vrijwel van het moment, dat Kowalik in de elfde minuut Sparta tegen FC Twente naar een voorsprong schoot, heeft de Rotterdamse ploeg in het stadion Dieckman onder zware druk gestaan. Onafgebroken rolde een stroom van goed opgezette oostelijke combinaties naar het doel van Doesburg, die gelegenheid kreeg naar een voortreffelijke vorm te groeien. Sparta ging kennelijk uit van het standpunt dat één treffer voldoende was en dat het zaak was dat kostbare bezit met alle macht te verdedigen. Dat gebeurde door zo'n man of zeven in het eigen strafschopgebied te concentreaaa. En hoewel veel van het Enschedese aanvalsgeweld natuurlijk op deze over macht stuk liep, kreeg de FC Twente toch ook een reeks goede mogelijkhe den. Daarbij ontbrak dan echter vaak het toch wel vereiste beetje geluk of de juiste richting. In de tweede helft was het Rotter damse afweerwerk aanzienlijk minder constructief dan daarvoor, hetgeen re sulteerde in een boeking voor Kristen sen, terwijl scheidsrechter Brouwer, die overigens veel toeliet, zeven minute- voor het einde Klijnjan naar de kleed kamer stuurde wegens het stompen van Achterberg. Vlak daarvoor had Sparta een unieke kans het duel defintief in zijn voordeel te beslissen onbenut gela ten. Kenderesi, invaller voor de zater dag plotseling ziek geworden doelman Schrijvers, stopte een door Kristensen genomen strafschop. FC TWENTE: Kenderesi, Van Iersel. Drost, De Vries en Achterberg; Huv» en Vander Vall (Streur); Nagy (W. v. d. Kerkhof), Jeuring, B&hlplatz en R. v. d. Kerkhof. SPARTA: Doesbuag; Venneker, Ter Horst, Eykenbroek en Visser; v. d. Ven en Walbeek; Heyerman, Kowalik, Klijn jan en Kristensen. Scheidsrechter: Brouwer Toeschouwers: 16.500. Wim van Hanegcm zoekt steun hij Miel Pijs in de wedstrijd FetjenoordN EC. DEN HAAG In een weinig bekoor lijke wedstrijd heeft Holland Sport bei de punten op Houtrust gehouden. Ge makkelijk hebben de Hagenaars het ALKMAAR De zege van Go Ahead op AZ '67 was verdiend, maar het vertoonde spel lag beneden eredivi- siepeiL Beide teams misten een schut ter. Vooral AZ *67 zal het zeer moeilijk krijgen als er niet spoedig versterking van de aanval opdaagt. Voor de rust was het duel nog het beste om aan te zien. Aan weerszijden werden enkele goede aanvallen opgezet, maar niemand was in staat deze acties doeltreffend af te ronden Geestman leek tenslotte te gaan scoren voor Go Ahead, maar AZ-doelman Vooys, een van de weini ge uitblinkers, dook het harde schot uit zijn doel. In de tweede helft veroverde Go Ahead een veldoverwicht, maar de AZ-defensie, waarin Visser ontbrak, hield gemakkelijk stand. Negen minu ten voor het einde viel het voor Go Ahead bevrijdende doelpunt. De naar- voren gekomen Koenders liep zich vol komen vrij op links. Zijn voorzet bracht Geels in gunstige positie en te- gen diens kopbal, die via de paal doel trof, had Vooys geen verweer In de rasterende minuten kon AZ de achter stand niet meer wegwerken. Go Ahead-doelman Van Zoghei had een rustige middag. AZ'67: Vooys; Man, Kabel, Van Veen en Vonk; Stapper (Beenders, De Jong en Van der Ban; De Jager, Liberda en Vredenburg. Go Ahead: Van Zoghei; Veenstra, Warnas, Somer en Koenders; Smid en Geestman; Geels, Hoekema, Beek en Van Marwijk (Verdonk). Scheidsrechter Pijper. Toeschouwers 7000. BOEKAREST De Roem ise kam- pioensploeg Ut Arad, woensuag tegen stander van Feijenoord in de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor titelhouders, heeft zondag de derde competitie-wedstrijd verloren. Met 30 bleef Universitatea, baas in eigen huis. Ut Arad bezet nu met vier punten de derde plaats op de ranglijst door een slechter doelgemid- delde dan Universitatea, Cluj en Poli- tehnica Iasi met eveneens vier punten uit drie wedstrijden. niet gehad. De jonge Volendammers speelden, gesteund door hun onmisken bare technische kwaliteiten, volledig op balbezit en het tempo lag dan ook bij zonder laag. De Haagse voorhoede slaagde er niet in zich naar behoren te ontworstelen van de zware dekking van de drie „Jonken" en Klaas Zwarthoed, veelal aangevuld met Kwakman en Hoogland. Daar kwam nog bij dat Rog geveen en Van Maurik te veel tijd no dig hadden om de bal onder controle te krijgen. De uitvallen van Volendam, dat fy siek in de minderheid was, bevatten zelfs meer gevaar. Tot de rust kon Vo lendam gemakkelijk stand houden, te meer daar de juiste „voeding" van de achterste linie van Holland Sport uit bleef. Vooral Theo Valkenhoff was zwak bij het afgeven, waarmee hij het gemis van de geblesseerde Guus Haak ongewild een extra accent gaf. In de tweede helft pakte Holland Sport de zaken wat energieker aan. Na acht minuten kwam een voorzet van Van der Bol bij de hoog opspringende Roggeveer terecht, waarbij de 19-jarige doelman Mari, invaller voor de gebles seerde Ruiter, half mistastte. Rogge veen maakt zich onmiddellijk weer meester van de wegstuitende bal en schoot hard raak: 1-0. Het verzet van Volendam was gebroken. Van der Hei de zorgde na twintig minuten, uit een hoekschop van Muller, voor de beslis sende treffer. Weliswaar scoorde Billy Bond zes minuten voor tijd nog tegen, maar er zat voor Volendam geen punt meer in. Holland Sport: Ixmwerens; Valken hoff. Kronshorst, Verlangen en Dor jee; Muller, v.d. Bol (Kloor) en Van der Heide; Van Maurik, Roggeveen en Roodnat. Volendam: Man; K. Zwarthoed, Jonk (Kip) Jac Jonk en Jan Jonk (Bol); Hoogland, Kras en Kwakman (J. Zwar thoed); Bond, A. Mühren (De Boer) en Plat. Scheidsrechter Dorpmans; toeschou wers 8500. NIJMEGEN De strafcommissie van de KNVB heeft de speler Co Adriaanse van FC Utrecht voor één wedstrijd ge schorst en hem bovendien een boete opgelegd van 150 gulden. Adriaanse haalde zondag 6 september in de uit wedstrijd tegen NEC in het Goffert- stadJon in Nijmegen een aanvaller van de tegenstander, Hennie Oosterveld, zon der dat de bal in de buurt was, onder uit, waarvoor hij van scheidsrechter Boosten een officiële waarschuwing ont ving. Adriaanse was gisteren in de thuis wedstrijd van FC Utrecht tegen MW dan ook niet van de partij. De uitslag va* <k> zaterdag gehouden trekking van de Duitse Lotto. 6 uit 49, was als volgt 5, 15, 2-^. 29. 40, 46. Ex tra getal 38. Olympisch" getal 5805. I 2 3 FC Twente-Sparta Ifxll NAC-Telstar SOD Holland Sport-Volendam [x]| Haarlem-ADO I llxlfl FC Utrecht-MW I II Ifxl AZ '67-Go Ahead I Ifxll I SVV-HVC SOO DFC-GVAV DOS Vitesse-Cambuur fx]| FSC-Graafschap I Ifxll I Veendam-Willem li I Ifxll I Blauw Wit-Heracles fx]| VW-Limburgia I II Ifxl Zondagavond om 22.00 uur hadden zich reeds zestien deelnemers met dertien juibt voorspelde uitslagen gemeld bij het bureau van de sporttoto in Den Haag. De cijfers van sporttoto vijf zijn: aantal deelnemers 738.828; inleg f 1.463.075.totaal prijzenbedrag f 658.384.eerste en derde pr(js f 230.434.—; tweede prijs f 164.596.—; extra prijs f 32.920. BREDA NAC, dat ditmaal de be- proefde verdediging in het veld bracht, omdat At Graaumans van zijn verwon ding was hersteld, heeft, vooral gezien het betere spel na de rust. verdiend ge wonnen. De zege had zelfs hoger kunnen zijn. Tenminste drie goede scoringskan sen bleven namelijk onbenut. Telstar werkte de overwinning van de Breda- naars eigenlijk in de hand. De ploeg han teerde namelijk het wapen van de bui- tenspelval. Aanvankelijk had die taktiek succes. Na 24 minuten echter lanceerde Brouwers de Pool Franckiewicz. die vrij voor doel kwam en doelman Van der Meeren geen kans gaf. Na de hervatting hadden de gasten hun speelwijze veranderd. NAC bleef echter sterker. Door goed voorbereidend werk van Franckiewicz en diens land genoot Pogrzeba kreeg uitblinker Brou wers in de 75e minuut een kans. die hij niet miste. NAC Van der Merwe; Van Gorp. Vermeulen, Graaumans (Pogrzeba) en Bakker; Delmotte en Quaars; Bleh. Bouwmeester, Franckiewicz en Brou wers. TELSTAR Van der Meeren; Driesen. André, Zwaan en Wijn gaarde; De Wit en De Vries; Van Egmond, Stanlc Lecher man en Fens (Bond). Vooral voor de rust was de FC Utrecht oppermachtig. Maar ja, doelpunten be slissen nu eenmaal. Na de hervatting probeerde de thuis club de winst te forceren, waardoor de achterhoede nogal wat risico's ging ne men. Daardoor kon MW met snelle uitvallen via Mraz en Brokamp toch nog wel eens gevaarlijk worden. De FC Utrecht bleef sterker, ook toen na rust Cabo en Olsen plaats hadden gemaakt voor Visser en Cote. Jan Groenendijk brak twee minuten voor het einde bij een kop-duel zijn neusbeen, terwijl in de slotfase Pleumeekers wegens te hard spel en doelman Körver wegens onno dig tijd rekken in het boekje van scheidsrechter Klopper kwamen. FC Utrecht: Lelieveld: Hildebrand, Van Oudenallen, Van Stijn en Blaauw; Olsen (Cote), Cabo (Visser) en Nieu- wenhuis; Teunissen, Groenendijk en v.d. Merkt. MW: Körver: Pleumeekers. Quadak- kers. Herben en Szefer; Toennaer Bonfrère en Prins; Mraz, Mares en Brokamp. Scheidsrechter Klopper. Toeschouwers 15000. ROTTERDAM Het zou niet van werkelijkheidszin hebben getuigd tussen twee cupwedstrijden door topvoetbal in het Rotterdamse stadion te verwach ten. Maar evenmin had men gedacht, dat het tegen NEC op zo'n troosteloze vertoning zou uitdraaien. Wel was de speelwijze van de bezoekers daarvoor in eerste instantie verantwoordelijk. Sterk verdedigend en vertragend waren de Nijntegenaren erop uit Feijenoords spel te ontregelen en zelfs het gokje, om door middel van uitvallen tot een mogelijke toevalstreffer te komen scheen in het tactische plan niet opgenomen. Overigens zou ook dat stellig weinig effect hebben gehad, want kwaliteit was in de Nijmeegse aanval niet aan wezig. Die bezaten alleen doelman De Bree en „ausputzer" Pijs. Maar al te graag haakte Feijenoord op het tempc- loze voetbal van NEC in. En hoewel spelers als Kindvall en Wery het lieten afweten bleek de technische superiori teit van de Rotterdammers nog altijd goed genoeg voor een groot overwicht, dat voor de rust in een half dozijn reële kansen resulteerde. Hierbij lieten de afmakers verstek gaan, maar met een iets opvoeren van het tempo zou NEC beslist voor de rust al door de knieën zijn gegaan. De tweede helft was al niet beter en voor de enige sensatie zorgde Van Daele, woensdag bejubeld, zondag bijna verguisd, die even voor tijd op nog geen twee meter voor een leeg doel staande over schoot. Toch viel er een doelpunt. Tragisch voor NEC, omdat Mellaard een kopbal met een mooie boog in eigen doel zag verdwijnen. Gelukkig voor Feijenoord, omdat het werd gemaakt bijna drie minuten na het verstrijken van de officiële speeltijd in de eerste helft, waarin geen oponthoud voor bles sures of dergelijke was voorgekomen. Het was een van de vele onbegrijpelijke daden van de heer Van der Kroft, die op soms verbijsterende wijze in de ma laise deelde. Feijenoord: Treytel; Schneider, Israël Laseroms, (Boskamp) en Van Duiven- bode; Van Hanegem (Romeyn) en Jan sen; Wery, Kindvall, Van Daele en Mou- lijn. NEC: De Bree; Cornelis, Pijs, Eggen- kamp en Mellaard; Bonnen, Davidovic en Dekker; Jendrossek, De Jong en Janssens. Scheidsrechter Van der Kroft. Toe schouwers 49.000. Doelman De Bree van NEC is geslagen bij deze kopbal van Kind vall, maar tot zijn grote geluk ging de bal net naast. Misschien heeft DWS het Johan Cruyff-complex bij Ajax vernietigd. Zeker heeft DWS. en met name oud- Ajacied Soetekouw, de speelmogelijk- heden van Johan Cruyff voor weer een aantal weken vernietigd. Slechts zestien minuten speelde Cruyff. In de 74 minu ten daarna gebruikte een oppermachtig Ajax vier van de ongeveer tien plukba- re doelkansen. Zonder Cruyff kon Ajax dus scoren, zonder Cruyff kon Ajax ook DWS langzaam wurgen. Ajax won het duel op zijn macht, zijn grotere techniek, zijn betere conditie, maar nog niet door het flonkerende, flitsende aanvalsspel waarop het een vijftal jaren geleden zijn reputatie begon te bouwen. Ajax had méér doelpunten moeten maken. In de massale verdediging van de stadion stadgenoot haalde Pijlman een eerlijke voldoende, groeide Flinkevleugel uit tot de beste man van het veld en speelde doelman Jongbloed foutloos. Voor de doelman en tussen de goede flankver dedigers lag het centrum echter her haaldelijk open doordat Bianchi de plannen van Ajax slechts incidenteel doorzag en de bepaald niet in zijn spelkwaliteiten uitgegroeide Soute- kouw snelheid en wendbaarheid miste. Ajax heeft dit zwakke hart van een dapper, maar kansloos elftal overbelast en daaraan is DWS ten onder gegaan. DWS verkoos een verdedigende opstel ling met Dijkstra en Overweg als mid denvelders. Joop Brand zette daarmee in feite zelf zijn handtekening onder het vonnis. De middenvelders hebben verschrikkelijk hun best gedaan, maar ze waren niet meer dan kilometervre ters, die voor hun aanval niets positiefs konden doen. Die aanval, hoe erg Deij- kers ook zijn best deed, was een te verwaarlozen factor. Ajax begreep dit en ging vanaf de eerste minuut duwen, daarmee zichzelf opsluitend in een be perkt gebied. De lange verdediging van DWS doorstond die afweerslag redelijk, al moest Cruyff bij zijn eerste rush in deze competitie onreglementair worden afgestopt. Soetekouw deed dat in de elfde minuut, herhaalde het een paar minuten later, vlak voor Cruyff naar de kleedkamer strompelde, tegenover een andere Ajacied en werd door scheidsrechter Boogaerts „geboekt". Nadat aVn Dijk en Swart de openings treffer op het gladde en natte gras hadden laten liggen, scoorde Keizer uit een pass van Swart elf minuten voor de rust. In de tweede helft werd het over wicht van Ajax tegen het steeds moei zamer werkende DWS, dat alleen dank zij Flinkevleugel eenmaal tegen de lat schoot, nog groter. Drie keer spleet het centrum van de DWS-verdediging ga pend open. Van Dijk (2) en Suurendonk maakten de treffers. Rijnders, Keizer en Swart echter hadden de produktie in de tweede helft makkelijk kunnen ver dubbelen, want Ajax bleef tot de laat ste minuut stevig werken en dat is te gen een kwalitatief mindere ploeg als DWS een garantie voor succes. Niet voor werkelijk goed voetbal. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Va- sovic en Krol; Neeskens en Rijnders; Swart, Cruyff (Suurendonk), Van Dijk en Keizer. DWS: Jongbloed; Pijlman, Bianchi, Dijkstra en Soetekouw; Flinkevleugel. Overweg en Nuninga; Seeman, Deijker? en Vermolen. UTRECHT De FC Utrecht mag dan in deze wedstrijd 80 van de 90 mi nuten in de aanval zijn geweest, de thuisclub mag toch van geluk spreken, dat MW toch nog niet met de winst ging streken. eEn doelpunt van Mraz punt van Mraz werd door scheidskeeh- werd door scheidsrechter Klopper af gekeurd omdat de geblesseerde Bro kamp volgens de fluitist hinderlijk bui tenspel lag. Overigens zouden de Maas trichtenaren daarmee wel wat teveel van het goede hebben gekregen, want FC Utrecht beheerste het spel volkomen. In de eerste minuut had Teunissen al pech door uit een voorzet van Nieu- wenhuis tegen de paal te koppen en in het verdere verloop van de strijd moes ten achtereenvolgens Quad ackers, Bonfrère en Pleumeekers de al gepas seerde doelman Körver assistentie ver lenen en de bal van de doellijn werken. De Jong (voorgrond) en Liberda van AZ'67 konden in deze situatie Ruud Geels niet verhinderen Go Aheads enige treffer te scoren. I

De Vallei | 1970 | | pagina 9