Volksfront sluit deur voor bemiddeling Geen uitzicht op spoedige vrijheid overige gijzelaars Plan Rogers bevroren is Vrijspraak bij proces in Pretoria ROEMEENS TOESTEL GEKAAPT „Niet meer dan f 200.-" zeggen grote drie Proces over moord zonder lijk #*DRAKA Groot tekort bij Britse handel NAVO-leger te klein Beroep mr. R. verworpen ZEVENTIEN CHAUFFEURS ONTSLAGEN Ook tweede Nederlandse gijzelaar vrij DENTOFIX-) Dutschke moet uit Engeland Verloren Joden naar Israël STAKING BIJ GEN. MOTORS Verkiezing in Bordeaux steeds feller Meer cholera in Israël PHILIPSUNILEVER, AKZO Vlie^tuigkaper was Amerikaan Na looneis Zes man gepakt wegens bezit verdovende middelen DIEFSTAL UIT RAADHUIS OPGEHELDERD DINSDAG II SIPTlMBtR 1970 KUNSTGEBIT? Riad niet naar New York de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas NEDERLANDER KRITIEK ADVERTENTIE Gevoelt U zich onzeker met Uw Metbehulpvon" Dentofix kunt U weer ailet kauwen I „Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag ^door het 's morgens eerst even met het spe- ale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on- hadelijke, smaakloze hechtmiddel ver ent Uw tandprothese gedurende de ge ile dag een stevig en betrouwbaar hou- rast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U it lachen, spreken of hoesten zonder in eilijkheden te geraken. Als U iedere och- d wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, nt U verder vergeten, dat U een kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen |et verschil constaferenl Weer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te taebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en örogisferijen a f. 2,51 per ftlQSfic strooi flacon. BERN/AMMAN Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina houdt op een onbekende plaats in Jordanië nog altijd circa vijftig gijzelaars vast en niets duidt erop dat ze spoedig zullen worden vrijgelaten. Het internationale Rode Kruis beraadslaagt als bemiddelingsinstantie over de verder te nemen stappen, terwijl zijn nog in Amman aanwezige vertegenwoordigers proberen na te gaan, waar de overgebleven gijzelaars worden vastgehouden, wie zij zijn en welke Palestijnse organisatie nu de geschiktste onderhandelingspartner is. Het Volksfront heeft al bekend gemaakt niet meer van onderhandelen te wil len weten. Israël heeft intussen bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban laten weten, dat het al voldoende aan de inspanningen voor de gijzelaars bijdraagt door zich niet te verzetten te gen de door het volksfront geëiste vrijla ting van zeven Palestijnse commando strijders die in Wes-Europa gevangen zitten. Deze zeven zouden zeker o p- nieuw proberen Israëdiërs te doden, en hun vrijlating hield dan ook „voor nog onbekende Israëli's een doodvonnis of verminking in", aldus Eban. De vrijla ting van Arabische gevangen door Is raël sloot hij echter niet nadrukkelijk uit. De minister ontkende dat de 450 Arabieren, die het afgelopen weekeinde in de bezette gebieden waren aange houden als tegengijzelaars zouden wor den gebruikt. CAIRO De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Riad heeft zijn bezoek aan New York ADVERTENTIE VEL LONDEN De balans van de zicht bare handel van Groot-Brittannlë in augustus sluit met een tekort van 231 miljoen pond sterling, vergeleken met een overschot van 134 miljoen pond sterling over juli (herzien), zo heeft de board of trade het Britse minis terie van Economische Zaken maandag bekendgemaakt. In augustus heeft de uitvoer 508 mil joen pond sterling f.o.b. bedragen te gen 675 miljoen pond in juli. De in voer nam toe van 595 miljoen in juli tot 811 miljoen pond sterling c.i.f. in augustus (zonder militaire vliegtui gen). Het ministerie deelde mede, dat voornamelijk de verstoringen die de nationale havenstaking in juli heeft veroorzaakt, het tekort met zich heb ben meegebracht. Volgens de board bedraagt de aanpas sing voor seizoensinvloeden voor au gustus 72 miljoen pond sterling en voor juli 54 miljoen pond sterling, t Britse Centrale Bureau voor de Statistiek schat het overschot op de onzichtbare handel voor de laatste tijd op ruim 40 miljoen pond sterling per maand. LONDEN De radicale Westduitse studentenleider Rudi Dutschke zal nog deze maand Engeland moeten verlaten. Van officiële zijde werd verklaard „dat het niet.in het openbaar belang was Dutschke toe te staan zijn verblijf in Engeland te laten voortzetten." Dutschke, „Rode Rudi", was op 11 april 1968 te West-Berlijn neergescho ten. De dader was de 23- jarige huis schilder Josef Bachmann, die veroor deeld werd, maar daarna in de gevan genis zelfmoord pleegde. Dutschke was tegen het eind van 1969 naar Engeland gekomen, het had nauwelijks opzien gebaard. Hij mocht er blijven op de voorwaarde dat hij niet aan politieke activiteiten zou mee doen. Waarom de Duitser nu het land moet verlaten is nog niet bekend. Het minis terie van Binnenlandse Zaken, dat hierover door middel van de emigratie voorschriften beslist, geeft als regel op dergelijke maatregelen geen tekst en uitleg. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in dö pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 000 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op waar hij bij een zitting van de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties aanwezig zou zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. De reden van het uitstel ligt in de aangekondigde Amerikaanse vliegtuigleveranties aan Israël, en in de „ongegronde aanvallen van de Verenig de Staten op Egypte", zo bericht het persbureau voor het Midden-Oosten. Riad deed een beroep op de grote vier weer het initiatief te nemen, om dat de Verenigde Staten hun vredesini tiatief kennelijk „bevroren" hebben, en het viermogendhedenoverleg verhinde ren. Hij meende dat de grote vier nau we richtlijnen aan VN-bemiddelaar Jarring moeten geven. Egypte heeft hierover al contacten opgenomen, aldus Riad' Het besluit van Riad zijn reis naar New York af te zeggen, betekent vol gens politieke waarnemers opnieuw een vermindering van de kansen op voort zetting van het vredesoverleg. In poli tieke kringen werd vermoed, dat Israël zijn boycot van het overleg ongedaan zou maken, als de ministers van Bui tenlandse Zaken van de betrokken lan den in New York bijeen zouden komen. Israël heeft de besprekingen van het begin af aan op ministersniveau willen voeren. Intussen heeft Israël maandag bij de VN-commissie, belast met het toezicht op de naleving van het bestand, de 14de klacht ingediend oVer een Egyptische bestandssohending' Volgens de klacht heeft Egypte raketbatterijen van het type SAM-3 en SAM-2 vooruitgescho ven tot binnen 30 km van het Suez- kanaal. Binnen een zone van 20 km van het kanaal zouden bovendien herstel werkzaamheden worden uitgevoerd' De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban zei maandag op een persconferentie in Tel Aviv, dat Egyptische en Russische bestandsschen dingen de schorsing van het vredes overleg hebben veroorzaakt en dat alle initiatieven uit Moskou en Cairo tot hervatting van de besprekingen kunnen leiden. Eban wilde het plan-Rogers niet dood verklaren, „want wat dood is kan men niet meer tot leven wekken". Het over leg kan hervat worden als „de be standsschendingen gecorrigeerd wor den", aldus Eban. Volgens de Israëlische pers betreft de Israëlische klacht van maandag de ern stige bestandsschending tot dusver, om dat voor het eerste SAM-3 raketten binnen een afstand van 30 km van het Suez-Kanaal zijn gebracht: De arrestaties vormden naar zijn zeg gen een onderdeel van een onderzoek naar de activiteit van het Palestijnse Volksfront in Israël. Intussen zijn 75 van de 450 arrestanten na verhoor vrij gelaten. Een aantal zou in hongersta king zijn gegaan. „Aan de gemoedstoe stand van dr. Habasj heb ik geen bood schap", antwoordde Eban, toen hem ge vraagd werd of de arrestaties niet de woede van het Volksfront zouden wek ken. Eban vond dat het ftont zich in West-Europa te gemakkelijk in cellen had kunnen organiseren en verweet de betrokken landen „laksheid". De Israëlische regering heeft volgens persberichten het Volksfront recht streeks gewaarschuwd, dat ingeval de gegijzelde vliegtuigpassagiers iets overkomt, voor het eerst doodvonnissen ten uitvoer zullen worden gebracht te gen veroordeelde leden van het front in Israël. Ook zouden er dan strenge maatregelen worden genomen tegen fa milieleden van veroordeelde comman dostrijders, waarbij o.a. hun huizen zouden worden opgeblazen en gelden geconfisqqueerd. Vliegtuigkapers moeten naar het oor deel van secretaris-geneeraal Oe Thant van de Verenigde Naties, ongeacht hun nationaliteit of politieke achtergrond, uitgeleverd en voor een internationaal tribunaal gebracht worden. Op een bij eenkomst van het Amerikaanse genoot schap voor de VN verklaarde Oe Thant in New York, dat de landen en volken soevereiniteitsaanspraken moeten laten varen en de moed dienen op te bren gen, tot nieuwe aangepaste internatio nale rechts- en ordemiddelen, te ko men. De wereld heeft volgens hem geen andere keus. VN-ambtenaren verklaar den dat Oe Thant niet doelde op het Internationale gerechtshof in Den Haag, maar op een nieuw in te stellen tribu naal. Een Nederlandse gijzelaar die door de Arabische guerrilla's is vrijgelaten, fleeft verteld, dat 28 Amerikanen nog steeds onder bewaking worden vastgehouden in twee bungalows in het gebied van Am man. Rudolf Swinkels, een steward van het gekaapte toestel van de TWA, zei, dat er zich onder de Amerikanen een twaalfjarig kind bevond, maar dat de meesten van middelbare leeftijd waren. Swinkels in in Amsterdam geboren en werd vrijgelaten, omdat hij een Ne derlander is. Hjj is de tweede van een groep die als „rkijgsgevangenen" wordt vastgehouden, die is vrijgelaten. Swinkels vertelde dat drie beman ningsleden van het vliegtuig, waaron der de gezagvoerder en tien andere personen zaterdag kort na de ontplof fing gebracht werden naar een bunga low met twee kamers ongeveer ander half uur rijden van het vliegveld in de woestijn. i Hij werd overgebracht naar een bun galow op een kwartier afstand van het centrum van Amman en daar vrijgela ten. Een andere groep gijzelaars werd op dezelfde manier overgebracht, aldus Swinkels. Volgens Swinkels wachtten de gijze laars allemaal in angstige spanning op hun vrijlating, maar waren zij allen „in goede gezondheid en vol goede moed". In München stak maandag een van de vrijgelaten gijzelaars, mevrouw Ma rianne Morris, de loftrompet over de heer Swinkels. Volgens deze ex-stewar dess en echtgenote van een TWA-vlie ger, had de heer Swinkels voortdurend de kinderen bijgestaan, het vliegtuig gereinigd en angstige gijzelaars ge troost. De Palestijnse vliegtuigkapers geven Israël de kans om meer wapens te vra gen voor zijn zelfverdediging en zijn het werktuig voor de sabotage van het Amerikaanse vredesinitiatief, zo heeft radio-Cairo maandagmiddag gezegd. De Egyptische radio voorspelde in PRETORIA In Pretoria zijn we gentien van de twintig Afrikanen, on der wie 5 vrouwen, die daar terecht stonden op beschuldiging van wat ge noemd werd „terroristische activi teit" en „deelneming aan een samen zwering om de Zuidafrikaanse regering met geweld omver te werpen", niet schuldig bevonden en vrijgelaten. Rechter Gerrit Viljoen besloot hiertoe op grond van een verzoek van de ver dediging van de 19 verdachten, waarin was gesteld dat de betrokkenen al eer der waren vrijgesproken van het me rendeel van de aanklachten. Dat was in februari jh gebeurd, toen zij waren aangeklaagd op grond van de wet op de bestrijding van het communisme. Direct na hun vrijspraak waren zij toen echter in hechtenis genomeiv en opnieuw aangeklaagd, ditmaal op grond" van de „wet inzake het terrorisme". Wat de laatste verdachte in het pro ces betreft, Sello Ramotse, had de ver dediging gesteld dat zijn proces in strijd was met het volkenrecht, omdat zijn arrestatie buiten Zuid-Afrika was gebeurd. Deze man was door Rhodesi- sche troepen in Botswana aangehouden en vervolgens aan Zuid-Afrika uitgele verd. Rechter Viljoen wees dit verzoek om vrijlating af. Dit proces zal op een later te bepalen tijdstip worden voort gezet. Op de publieke tribune, waar vrien den en verwanten van de verdachten hadden plaatsgenomen, ging een ge juich op toen rechter Gerrit Viljoen de invrijheidstelling van de verdachten bevai. De officier van Justitie, J. H. Lieben- berg, heeft de gelegenheid gekregen om beroep aan te tekenen. Onder de 19 vrijgelatenen bevindt zich mevrouw Winnie Mandela, de vrouw van de Afrikaanse nationalisti sche leider Nelson Mandela, die al lan ge tijd gevangen zit. De nu vrijgelatenen hebben zestien maanden gevangen gezeten, voor het merendeel cellulair. BRUSSEL Elf Belgische gezinnen emigreren vandaag gezamenlijk naar Israël. De families noemen zichzelf „ver loren joden". Zij zeggen afstammelingen te zijn van Spaanse „schijnchristenen" of Maranen. Zij geloven dat hun voorouders door de inquisitie gedwongen werden het christendom te aanvaarden, maar dat zij in het geheim trouw bleven aan de joodse godsdienst. De in totaal 64 personen zullen zich in Bersjeba vestigen. Zij zijn afkomstig uit Italië, maar werkten in Belgische mijnen. een commentaar op het nieuws dat de komende besprekingen tussen de Israë lische premier Golda Meir en president Nixon van de Ver. Staten „zeker voor namelijk zouden handelen over de vier vliegtuigkapingen en de gevaren, die Israël en de rest van de wereld van de kant van de Arabische commando's be dreigen." Egypte zal een fanatieke Palestijnse groep niet toestaan om de Arabische pogingen tot vrede in gevaar te bren gen." DETROIT Om middernacht Ame rikaanse tqd zijn 350.000 Amerikaanse arbeiders in staking gegaan die bij 150 autofabrieken van General Motors in de Verenigde Staten en in Canada werken. De staking werd zondag uitgeroepen door de „United Auto Workers Union" toen onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst waren vastgelopen. De werknemers eisten o.m. een flinke salarisverhoging, onbepaalde levenson- derhoudtoeslag en ouderdomspensioen van vijfhonderd dollar (achttienhonderd gulden) per maand na dertig dienstja ren. De vakbond heeft Ford en Chrysler niet bij de staking betrokken. De laatste niet omdat de onderhandelingspositie van de werkgevers door General Motors zou worden vastgesteld en Ford niet omdat men daar bezigis met de ontwik keling van een nieuwe kleine auto om te concurreren met de buitenlandse in voer en omdat de Ford-fabrieken in 1967 al door een staking van twee maanden zijn getroffen. VICTORIA HALTON (13) was een van de vele schoolkinderen die de kaperij van de VC-10 meemaakten. Met 58 andere vrijgelaten gijzelaars kwam ze zondag aan op een van Londens vliegvelden na een terugreis over Nicosia. PARIJS Bij de verkiezingsstrijd in Bordeaux tussen premier Jacques Cha- ban-Delmas en Jean-Jacques Ser- van-Schreiber is het maandag gekomen tot felle wederzijdse beschuldigingen. Op een persconferentie beschuldigde Cha- ban-Delmas zijn tegenstander van „tekstvervalsing" nadat Servan-Schrei- ber op dezelfde dag zijn tegenstander van „ambtsmisbruik" beschuldigd had. Achtergrond van de beschuldiging is het plan tot vestiging van een Ford fabriek in de buurt van Bordeaux. Ser- van-Schreiber heeft een brief gepubli ceerd van Henry Ford, waarmee hij wil bewijzen, dat het besluit tot vestiging van de Ford-fabriek eerst genomen werd na de dood aan de gaullistische afgevaardigde van Bordeaux, Jacques Chabrat, dat wil zeggen, op het tijdstip dat Chaban-Delmas zijn kandidatuur voor de vrijgekomen zetel voorbereid de. Servan-Chreiber trok tegelijkertijd de integriteit van zijn rivaal in twijfel en bestempelde de Ford-affaire als ver kiezingsmanipulatie. Enige uren later antwoordde Cha ban-Delmas, dat men hier te doen had met een „lage tekstvervalsing". Hij zegt alles in het werk te zullen stellen dat een „man zonder verantwoordelijk heidsbesef zoals Servan-Schreiber nooit het roer van mijn land in handen krijgt". De tot nu toe gehouden enquêtes wij zen alle op een overwinning voor Chaban-Delmas. Servan-Schreiber re kent zelf op een tweede plaats. JERUZALEM Vandaag werd hier bekend gemaakt, dat er 17 nieuwe cho leragevallen zijn geconstateerd, het hoogste aantal op een enkele dag. Het totale aantal bekende gevallen bedraagt thans 120. Men heeft de haard van de .ziekte in de buurt van Jeruzalem kunnen lokali seren. MÜNCHEN Een groep Hongaren, heeft maandag een vliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij „Tarom", dat op weg was van Boeka rest naar Praag gedwongen van koers te veranderen en op het vliegveld München-Riem te landen. De groep be stond uit drie jonge mannen, een vrouw en twee kinderen De drie mannen hielden de beman ning van het „BAC-l-ll"-vliegtuig met handvuurwapens in bedwang. Zij zei den ook een bom op het toilet te heb ben geplaatst. Na de landing in West-Duitsland werden de ongeveer 60 passagiers on middellijk in veiligheid gebracht waar na de politie naar de bom ging zoeken. Er bleek echter geen helse machine te zijn geplaatst, slechts een namaakbom van klei. De kapers hebben allen verklaard het met de politieke omstandigheden in hun land oneens te zijn, en hebben in West-Duitsland politiek asiel gevraagd. De groep bestond uit een gezin van vader, moeder en twee zoontjes van 2 }/2 en 5 jaar oud, en twee vrienden. Ook een Oostduitse passagier verklaar de later asiel te vragen. ROTTERDAM/UTRECHT De directie van Unilever en de vakbonden zijn het gisteravond niet eens geworden over „de 400 gulden". Unilever wH (evenals Philips en AKZO) niet verder gaan dan f 200 bruto. „De thans bij Unilever en de Unile- ver-bedrijven geldende salarisschalen zijn in goed overleg met de vakbonden tot stand gekomen", aldus de directie. „De in 1970 overeengekomen verhogin gen zijn. ook in het licht van hetgeen elders het geval is, niet onaanzienlijk ?;eweest". Tevens zijn in een aantal Uni ever-bedrijven contractsherzieningen tot stand gekomen met een looptijd van slechts acht a negen maanden. Dit be tekent dat binnen een periode van één jaar in deze bedrijven tweemaal een algemene salarisherziening aan de orde zal zijn. Bovendien is bij het tot stand komen van de cao's met de vakbonden nog dit jaar overeengekomen dat nader overleg slechts zou plaatsvinden indien de ontwikkeling van de kosten van le vensonderhoud, met inachtneming van een gegarandeerde reële welvaartsver hoging van circa drie procent, hiertoe aanleiding zou geven. Dit is thans nog niet het geval. „Unilever", aldus de directie is derhal ve van mening dat de situatie in de Unileverbedrijven geen aanleiding geeft op dit moment een inkomensverbete ring te overwegen". Zij heeft er echter begrip voor dat de verklaring van de stichting van de Arbeid en de ontwik kelingen die zich daarna hebben voor gedaan, ook bij haar werknemers be paalde verwachtingen hebben gewekt. Delegaties van de raad van bestuur van AKZO en de vakbonden zijn maandagavond na een urenlang beraad over de moeilijkheden rond de extra uitkering van 400 gulden eveneens zon der resultaat uit elkaar gegaan. Het ge sprek vond op verzoek van de AK- ZO-directie plaats in „De Baak" in Noordwijk. De AKZO-woordvoerder gaf van nacht geen nader commentaar op het Noordwijkse beraad. Hij kondigde aan Generaal Goodpaster DUSSELDORP Generaal Andrew J. Goodpaster, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa heeft vandaag gezegd, dat zijn strijd krachten zwakker worden, terwijl de Russische militaire kracht „groter is dan wat de wereld ooit heeft gezien". „Déze Russische strijdkrachten zijn veel sterker dan uitsluitend voor de verdediging nodig zou zijn en zij wor den alleen maar groter, niet kleiner", aldus Goodpaster. Volgens Goodpaster betekent dit, dat het veiligheidsevenwicht verschuift, dat de afschrikkingsmarge kleiner wordt en de gevaren voor het Westelijke bondge nootschap groter worden. Hij deed deze uitspraken in een toe spraak tot de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Duitsland. Goodpaster drong aan op een grotere toewijzing van mensen, geld en perso neel voor de geallieerde legers. Hij/ legde uit dat de strategie van de NAVO-strijdkrachten vraagt om af schrikking door een systeem van voor waartse verdediging. LONDEN De man die op 6 septem ber samen met Leila Khaled een mis lukte poging deed tussen Nederland en Engeland een El AL-vliegtuig te kapen en daarbij werd doodgeschoten, is ge ïdentificeerd, als Patrick Joseph An- guello, een Amerikaans staatsburger, die woonde in Nicaragua. Dit is door Scotland Yard meegedeeld. De identifin catie geschiedde door de Amerikaanse FBI aan de hand van de vingerafdruk ken van de kaper. Anguello, die behalve een Ameri kaans ook twee valse paspoorten bij zich had, was in Californië geboren en met zijn ouders naar Nicaraqua geëmi greerd. Hij zou in Latijns-Amerika als agitator bekend hebben gestaan, maar de Amerikaanse federale recherche be schikte niet over aanwijzingen dat hij contact onderhield met de Palestijnse commandostrijders, die nu de vrijlating van Leila Khaled en teruggave van Anguello's lijk eisen. Amerika heeft het lijk niet, zo is vernomen. LONDEN In Londen is maandag het proces begonnen over de vermoedelijke moord op de 56-jarige Muriel McKay. Het lijk van mevrouw McKay heeft de politie nooit kunnen vinden. De verdachten zijn twee broers afkomstig uit Trinidad, de 34-jarige Arthur Hosein en de 21-jarige Zimodee Hosein. Zij zouden mevrouw McKay „bij ver gissing" vermoord hebben. Het zou aanvankelijk de bedoeling geweest zijn om de echtgenote van Rupert Murdoch te ontvoeren. Murdoch is de president directeur van de uitgeverij waar McKay als onderdirecteur werkt. Ten tijde van de misdaad was Murdoch echter in Australië en hij had zijn auto aan McKay ter beschikking gesteld. Volgens de aanklacht, hebben de twee broers mevrouw McKay op 29 decem ber van het vorig jaar ontvoerd. Zij zouden de vrouw naar Hertfordshire ge bracht hebben. De ontvoerders eisten van haar man een losgeld van 9 miljoen gulden. Vanwege de hoogte van dit bedrag dacht de politie aanvankelijk aan een grap. Speurtochten naar de vrouw bleven echter zonder resultaat. Op 7 februari maakte de politie bekend, dat zij beide broers had gearresteerd op beschuldiging van moord. De verdachten hebben verklaard onschuldig te zijn. Men verwacht dat het proces ongeveer een maand zal duren. dat het personeel vandaag per circulai re nader zou worden ingelicht. Nadat het personeel van de NV De Vitrite-fabriek in Middelburg maandag het werk had neergelegd heeft de di rectie van deze NV (een Philipsdoch- ter) 's midags na overleg met de werk nemersorganisaties gezegd bereid te zijn alle werknemers vallende onder de CAO-Vitrine en op 14 september 1970 dienst, inclusief de jeugdigen, eind ok tober 400,- bruto uit te keren. Ook de Batavus-fabrieken in Heeren veen zullen de 400 gulden uitkeren maar de kerstgratificatie zal dan moe ten vervallen. Het NVV-personeel krijgt ook 400,-. DEN HAAG Advocaat-generaal mr. J. Remmelink heeft gisteren voor de Hoge Raad geconcludeerd tot ver werping van het beroep in cassatie van de 61-jarige Haarlemse rechter mr. R. Mr. R. was door het gerechtshof in Den Haag schuldig bevonden aan d® dood van de achttienjarige Henk Lam- mers op 21 februari 1968 en veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maan den en ontzegging van de rijbevoegd heid. BREDA Een loonconflict tussen d® chauffeurs van meubelfabriek Meurop in Breda en de centrale directie van dit bedrijf in het Belgische Mechelen heeft maandagmiddag geleid tot ontslag op staande voet van alle zeventien chauf feurs. De chauffeurs eisten gisteren een uitkering ineens van vierhonderd gul den bruto en een loonsverhoging van 37,50 bruto per week' Omdat de Bre dase directeur op vakantie is, vaardigde de hoofddirectie twee onderdirecteuren af naar Breda' Deze gingen niet verder dan een aanbod van tweehonderd gul den bruto ineens. De chauffeurs beslo ten daarmee niet akkoord te gaan. Dat had direct ontslag tot gevolg. De chauf feurs zijn geen van allen lid van een vakbond. Zij hebben de hoop dat de directie toch voor hun verlangens zal bezwijken, omdat de fabriek al met een tekort aan chauffeurs kampt, heel moeilijk aan andere chauffeurs kan ko men en dan duizenden guldens verlies lijdt als de meubels niet afgeleverd kunnen worden. AMMAN Het Palestijnse Volks front heeft gisteravond de tweede Ne derlandse gijzelaar, Rudolf Swinkeli, steward aan boord van de Amerikaanse Boeing, vrijgelaten. De Nederlandse ambassadeur in Am man, mr. A. C. Vroon, zei „Ik heb d« invrijheidstelling van de heer Swinkels verkregen dank zij de bemiddeling van een Arabische vriend". DELFT De Delftse politie heeft, ln samenwerking met de politiekorpsen van Den Haag en Amsterdam, zes per sonen aangehouden, die worden ver dacht van handel in verdovende midde len. De belangrijkste arrestatie ver richtte maandagmiddag de hoofdstede lijke politie met de aanhouding van de 26-jarige student C. J. van W. Hij was in het bezit van tien kilo hasjiesj. Hij wordt als voornaamste handelaar be schouwd. Voorts werden in Delft aangehouden de 20-jarige bankwerker .J L, de 21-jarige schoonmaker P. van de A. en de 19-jarige drummer P. T. V. De zaak werd aan het rollen gebracht door de arrestatie van de 21-jarige Rijswijkse bankwerker L. A. J. van S., die in het bezit was van een half pond hasjiesj. Hij werd gearresteerd door de Haagse politie. De politie in Delft is ervan overtuigd, dat alle arrestanten handel den in verdovende middelen en er flink aan verdienden. De betrokken handel den niet alleen in hasjeisj maar ook in LSD. De middelen werden bij de ver dachten thuis aangetroffen. BREMEN Drie driehonderd jaar oude zilveren bekers die hij vorige week vrijdag had gestolen uit de vitrine in de raadszaal van het gemeentehuis van Bols ward zijn gisteren de ^6-jarige H. R. M. uit Oldenburg in Duitsland nood lottig geworden. M. werd in Bremen gegrepen toen hij de bekers bij een antiquair voor 1800 mark te koop aan bood.

De Vallei | 1970 | | pagina 10