DINSDAG UITSPRAAK IN GEDING BOUW- PATROONS EN BONDEN Ex-gijzelaar ir.G. de Koning: Palestijnse kapers waren niet vijandig jegens ons Werkende jeugd jaar langer Z:Zp naar school Adviesaanvraag aan SER B. en W. Utrecht willen plan- Herzberger verwerpen DINfDAG IS SEPTEMBER 1970 Kabinet wil in '71 lonen bevriezen DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeït dinsdag, namens het kabinet, aan de Sociaal-Economische Raad een zgn. ge richte adviesaanvraag doen uitgaan over het voornemen in 1971 een loonpauze in te stellen. Het kabinet is voornemens io'n op artikel 10 van de Loonwet gebaseerde maatregel te nemen. in de adviesaanvraag deelt minister Roolvink o.m. mee. dat de aan de gang zijnde loonbeweging nu nog niet is te overzien, maar dat het kabinet niette min meent dat een loonmaatregel nu al niet meer kan worden ontbeerd. Nader moet worden bezien of de tij delijke verlenging van de geldende ar beidsvoorwaarden (daar komt in feite een loonpauze op neer.) gepaard moet gaan met uitzonderingsmaatregelen die de Wet op de loonvorming van april jl. kent. Voorts eist de rechtvaardigheid dat de maatregel wordt gedifferentieerd omdat immers mag worden aangeno men, zo schrijft de minister verder o.m. dat extra uitkeringen niet algemeen en aeker niet tot het door de twee verbon den van industriële werkgevers en de drtë vakcentrales overeengekomen maximum zullen worden betaald. Daanaast zal ook een krachtig prijsbe leid moeten blijven bijdragen aan mati ging van nominale ontwikkelingen. Ook de repercussies van de recente uitkerin gen op de prijzen verdienen alle aan dacht, aldus de minister. Gezien de urgentie en de tijd van voorbereiding in verband met de moda liteiten van de loonmaatregel wil het kabinet voor november a.s. het advies van de S.E.R. ontvangen. HERSTEL OVERLEG V>a adviesaanvraag aan de S.E.R. en ook aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft mee ten doel het georganiseerde overleg op eentraal ni veau te herstellen. Minister Roolvink heeft op een toe lichtende persconferentie o.m. meege deeld aan het parlement te hebben toe gezegd de werking van de Loonwet rond de jaarwisseliing te zullen onder werpen aan het oordeel van het geor- geniseerde bedrijfsleven. Dat bedrijfsle ven heeft hem eind 1967 unaniem gead viseerd over de Loonwet en met dat advies is de wet. met artikel 8 tot stand gekomen. De adviesaanvraag moet z.i. ook wor den beschouwd als een uitgestoken hand. al zal men misschien spreken'van een knieval. Minister Roolvink heeft verder o.m. meegedeeld dat in de adviesaanvraag geen duur van een loonpau/.e is ge noemd. Dat is een zaak voor advies van het georganiseerde bedrjfsleven. Pas als dat advies binnen is zal het kabinet een beslissing kunnen nemen. De minister is geen tegenstander van indexeringsclausules, maar dan moeten die z.i. wel zo worden toegepast dat niet alle prijsstijgingen voortvloeiende uit loonstijgingen via dergelijke cluasu- les weer verwerkt worden in de con- tracten. Het is hem bekend dat men zich in de enkele sectoren van het be drijfsleven daarover bezint. Hij wacht nog op advies dat hij de S.E.R. over indexering heeft gevraagd VERHIT De conjunctuur in ons land was reeds verhit voordat de loonbeweging op gang kwam na de koppelbazenaffaire. Ze wordt nu nog meer verhit door die loonbeweging en het kabinet is van oordeel dat de daaruit ontstaande over- besteding beperkt moet worden. De nu aan de dag gekomen arbeids onrust noemde de minister een hoogst ernstige aangelegenheid. Als men de ha venstaking van 1947 huiten beschouwing laat, is dit de moeilijkste situatie die ons land na de Tweede Wereldoorlog heeft gekend. Als men alles, hoe impopulair en hoe vervelend ook, doet om die situatie te keren, dan gebeurt dat met het oog op de toekomst. Zo'n situatie ontslaat het kabinet niet van verplichting die maat regelen voor te stellen die het geheel weer in geordende banen kan terug brengen. Het ergste zou zijn voor die verantwoordelijkheid op de vlucht te slaan. Indien het tot een loonpauze komt zou het onverantwoord zijn wanneer niet-loontrekkenden zich daarvan niets zouden hoeven aan te trekken, aldus de minister. De overheid heeft echter al leen de bevoegdheid maatregelen te ne men voor werknemers die onder een c.a.o. vallen. AMSTERDAM Volgende week dinsdag zal de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. beslissen of de drie vakbon den nog acties voor hun leden in de bouwnijverheid mogen voeren. SCHIPHOL ,Van vijandschap tegenover ons heb ik bij de Palestijnse commando's niets gemerkt, integen deel. iedereen is naar de omstan digheden goed behandeld. Ook de Israëlische passagiers". Dat vertelde gistermiddag de 12-jarige ir. Gerrit de Koning uit Brn- nekom kort na zijn aankomst op Schip hol. Zondag werd hij nog met 250 ge gijzelde passagiers van de drie gekaap te en opgeblazen vliegtuigen in Jorda nië vrijgelaten. Op de Amsterdamse luchthaven werd ir. De Koning, die als werktuigkundige twee maanden in het sjeikdom Oman weekte, verwelkomd door zijn vrouw Het kaapavontuur begon in Dubai aan de Arabische Golf. Daar ging inge nieur De Koning vorige week woensdag aan boord van het Britse BOAC-toestel dat enkele uren later in de buurt van Beiroet door drie met pistolen gewa pende Palestijnse guerrilla's werd ge kaapt. ..Toen de kaping eenmaal een feit was", vertelt ir. De Koning, „zette het toestel na enkele omzwervingen koers naar Israël. Daar werd op bevel van de kapers een zogenaamde ereronde boven Tel Aviv gemaakt. Korte tijd later arri veerden wij in Beiroet en kwamen nog meer gewapende Palestijnen aan boord, waaronder een vrouw, 's Middags om vijf uur maakten wij een perfecte lan ding op woestijnstrip in Jordanië, waar op dat moment al twee andere toestel len stonden. De .118 passagiers van de machine Btoesten het de eerste dag doen met het «ten dat zich nog in het vliegtuig be vond. De volgende dagen zorgden de commando's voor voedsel en water. Ir De Koning: „Donderdag werden de Arabische. Indiase en Ceylonese passa giers van boord gehaald. Er bleven zes tig passagiers (waarvan circa dertig kinderen) in het toestel. In de cockpit waren inmiddels al springstoffen opge slagen". VRIENDELIJK De sfeer tussen de kapers en de gij zelaars was volgens de Nederlandse werktuigkundige vriendelijk. ,,'s- Avonds hebben we zelfs met de ka pers gevoetbald. De commando's verzekerden ons ech- Ir. G. H. W. de Koning uit Bennekom keerde maandagmiddag uit Beiroet op Schiphol terug. Op de foto ir. De Koning met zijn echtgenote op de lucht haven. ter dat zij de toestellen niet op zouden blazen met mensen erin. Alle operaties rond de vliegtuigen werden op nog geen kilometer afstand gadegeslagen door Jordaanse legereenheden". Om een uur zaterdagmiddag werden de drie toestellen definitief ontruimd. De gegijzelde passagiers werden ge dwongen toe te zien hoe de luchtreuzen door een aantal hevige explosies wer den vernield. Ir. De Koning werd daar na naar Amman en later naar een ge heime plaats, die hij niet wil onthullen getransporteerd. Zondag volgde zijn vrijlating. Hij is ervan overtuigd dat zijn vrijla ting te danken is aan de bemiddeling van minister Luns, die onlangs in Jor danië is geweest en aan de Nederland se ambassadeur. De aannemers hadden een kort ge ding aangespannen om de vakbonden acties voor een uitkering van f 400, ineens te laten verbieden. De raadsman van de werkgevers, mr. A. J. Haakman, zei dat de stakingen die nu gaande zijn of dreigen, in strijd zijn met de (wette lijke) normen van het maatschappelijk verkeer tussen werknemers en werkge vers. Mr. Haakman wees erop dat de CAO bindend is en dat deze overeenkomst nog altijd geldt tot 1971. Hij zei tevens dat de staking op deze gronden niet gerechtvaardigd was. De oorsprong van de slakingen ligt volgens hem in het koppelbazenvraag- stuk. „Dit speelt echter niet in de bouwnijverheid „HACHELIJK" Mr. M. Rood de raadsman van de vakbonden wees de opmerking van zijn confrater van de hand. „Het koppelba- zenvraagstuk speelt wel degelijk in de bouwsector. Onderaannemingen zijn in de bouwwereld verre van ongebruike lijk". zo zei hij. Hij noemde het een hachelijke zaak dat alle bedrijfstakken willen praten over een uitkering ineens, terwijl al leen de bouwondernemers hardnekkig blijven weigeren. Mr. Haakman zei echter dat de werk gevers wel over een nieuwe CAO wil len onderhandelen Mr. Rood wees de president erop dat wanneep hij de vakbonden zou verbie den acties te voeren er een grote chaos zou ontstaan. „Het is volkomen duidelijk dat de rad draaiers direct zullen klaarstaan. Ik vrees, dat hierdoor de werkgevers in een positie komen die ze zelf niet am biëren. Het is voor de werkgevers toch nuttig dat de vakbonden de stakingen kanaliseren zodat de schade uiterst be perkt blijft." „ONREDELIJK" Mr. Haakman noemde het een onre delijke zaak zo ineens f 400,te vra gen terwijl de werkgevers bezig zijn met allerlei sociale verbeteringen. „Weet u wel wat het bouwbedrijf dit gaat kosten? Honderdvijftig miljoen gul den. Een staking van 10.000 bouwva karbeiders kost de ondernemers een miljoen gulden per ctag De bonden houden daar geen rekening mee Ze weten niet eens waar dat geld vandaan moet komen". Mr Rood trok de woorden van zijn opponent in twijfel.. Hij wees zelfs op het nut dat de vakbonden voor de werkgevers in deze kwestie hebben. ..De raddraaiers willen 75 gulden per week extra loon hebben terwijl wij niet meer dan 400 gulden ineens vragen. Dat is heel wat minder". Mr. Rood wees erop dat overal onrust is ontstaan die nu niet meer is tegen te houden. De werkgevers hadden dit geding aange spannen om door de bonden acties te laten verbieden zodat de onrust zal be tijen. UTRECHT Het in staat van oprich ting verkerende „Overkoepelend comité binnenstad" in Utrecht, heeft maandag middag meegedeeld, dat B. en W. van Utrecht de gemeenteraad willen voor stellen het ontwerp voor een muziek centrum op het Vredenburg in het cen trum van de stad. dat is gemaakt door de architecten ir. H. Hertzberger en ir. K. F. G. Spruit, te verwerpen. B en W. zouden de raad willen voorstellen ver der in zee te gaan met de architecten ir. A. Bodon en dezelfde ir. Spruit, om dat die op basis van wat een „bebou wingsstudie" voor het plein wordt ge noemd, wel een ontwerp zouden kunnen maken dat voldoet aan de door het ge meentebestuur gestelde eisen In tien jaar tijd zal de huidige leerplicht \an 8 jaar zich kunnen ontwikkelen tot een 12-jarige volledige onderwijs plicht, waarin o.m. het participatie-onder wij» als een nieuwe en volwaardige vorm van voortgezet onderwijs fungeert. Dit zeggen staatssecretaris mr. J. II. Grosheide van Onderwijs en Wetenschap pen en minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de nota over de werkende jongeren, die vandaag de Tweede Kamer bereikt. Met ingang van 1 augustus 1971 moet dan de leerplicht van 8 tot 9 jaar verlengd worden, waardoor in beginsel alle jongeren van 6 tot 15 jaar verplicht zijn tot het volgen van volledig dagonderwijs. In individuele gevallen kan die volledige leer plicht vervangen worden door een partiële plicht voor een dag per week. Ver plicht zou dan partieel onderwijs voor een dag per week moeten worden voor leerplichtvrijen beneden 16 jaar. In de nota wordt gedacht aan een beleid, dat uit drie delen bestaat: het in versneld tempo verwezenlijken van mogelijkheden in de bestaande onder wijswetten, het toewerken naar nieuwe vormen van part-time-onderwijs en het honoreren van het recht op onderwijs voor werkende jongeren door' wettelij ke verplichtingen. Voor 1971 worden de kosten geraamd op 45 miljoen gulden, een bedrag dat in 1973- 74 opgelopen zal zijn tot 135 miljoen gulden. NIEUWE VORMEN De nota gaat uit van de achterstand die werkende jongeren hebben ten op zichte van leeftijdgenoten, die langer onderwijs genieten. Het aantal jongeren tot 18 jaar dat onderwijs noch vorming krijgt, bedroeg in het afgelopen school jaar ca. 221.000, waarvan 68.000 jongens en 153.000 meisjes. Daarbij waren resp. 3000 en 10.000 veertienjarigen Vastge steld wordt, dat deze achterstand niet zozeer door geringe persoonlijke aanleg en ambitie als wel door sociale handi cap wordt veroorzaakt. Gedacht wordt nu aan zodanige ver anderingen bij basis- en voortgezet on derwijs. dat belemmeringen worden weggenomen. In de tweede plaats moet naast de bestaande vormen vah voortgezet onderwijs een nieuwe vorm tot ontwikkeling worden gebracht ten behoeve van de meer praktisch inge stelde jongeren. Is daarin voorzien, dan zijn ook de materiële voorwaarden ge schapen om de deelneming aan voort gezet volledig dagonderwijs verplicht te stellen. Het belangrijkste element van de maatregelen in de arbeidssfeer wordt dan ook een volledige leerling- status van de jongeren tot 18 jaar ge noemd. Dit vraagt om voorzieningen zowel op het terrein van de arbeidsver houdingen als dat van de arbeidsmarkt. Men krijgt immers te maken met grote aantallen jongeren in een soortgelijke positie als hun leeftijdgenoten, die voortgezet onderwijs volgen en daarbij stage lopen in het bedrijfsleven. STAGE-LOON Veel aandacht besteedt de nota aan hei beloningsvraagstuk en aan de rechtspositie-elementen die daaraan zijn gekoppeld. Het is de bedoeling dat de beloning zoals die er nu uitziet, ver dwijnt en dat uiteindelijk, als het par ticipatie-onderwijs is verwezenlijkt, een beperkte stage-vergoeding over blijft. Zo is de situatie ook bij b.v. hts-ers. die stage lopen. Tegelijkertijd kan dan worden overwogen of de ou ders van deze jongeren kinderbi jslag en belastingaftrek kupnen krijgen zoals ook ouders van studerende jongeren hebben. Wat de gevolgen voor de arbeids markt aangaat, verwacht wordt, dal het kwalitatieve effect van de voorzienin gen goed zal aansluiten bij de ontwiKke. lingen die in het beroepsleven gaande zijn. Hiertegenover staat, dat de ver lenging van opleiding en vorming het aantal arbeidsproduktieve uren van jonge werknemers zal doen verminde ren en dat het aanbod van ongeschool de werknemers zal afnemen. Er zal compensatie moeten komen, die deels spontaan zal ontstaan, zodra het kwali tatieve element gaat doorwerken, aldus de nota. Overigens mag ook niet uit het oog verloren worden, dat het gaat om de versnelling van een proces de groei van de deelneming aan het voort gezet onderwijs dat toch doorgang zal vinden. De verwezenlijking van de plannen zal ook sterk afhankelijk zijn van de waarde die de jongeren en het bedrijfs leven er zelf aan blijken toe te kennen, aldus de beide bewindslieden, die te kennen geven dat wat hen betreft belangrijke prioriteiten aan het pro gramma gegeven zullen worden. DE TROONREDE DEN HAAG „Ingrijpende maatregelen" heeft koningin Juliana aangekondigd In de dinsdagmiddag door haar uitgesproken Troonrede, welke maatregelen noodzake lijk zijn ter verzekering van de toekomstige werkgelegenheid, van de welvaart en hel welzijn in ons land. De letterlijke teksl van de Troonrede luidt ..Leden van de Stalen-Generaal. |n onze vernieuwende maatschappij verschuiven normen snel. Daarbij treden spanningen op tussen behoud en vernieuwing, die echter nimmer zullen mogen leiden tot het prijsgeven van fundamentele waarden. In die situatie is verdraagzaamheid jegens elkaar van groot belang. Hel verlangen om mee te werken aan de ontwikkeling van de maatschappij vereist bereidheid tot samenwerken en tot respecteren van de opvattingen van anderen. De regering draagt hierbij een eigen verantwoordelijk heid. Zij zal dan ook voortgaan met de moeilijke opgave om de wetgeving aan te passen aan de zich wijzigende levensopvattingen, zoals het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding. Zij zal echter tevens krachtig optreden tegen groepen die de geboden vrijheid misbruiken om op onverdraagza me wijze anderen hun opvattingen en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen. Dë regering wil de communicatie tussen bestuur en bevolking verbeteren en de inspraak bij de beleidsvoorbe reiding vergroten. Zij denkt hierbij in het bijzonder aan het rapport openbaarheid openheid, het memorandum om trent het maatschappelijk en cultureel welzijn en het rap port van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. De regering zal de uitkomst van het beraad hierover in wetsvoorstellen omzetten. De toeneming van de welvaart die ons volk zich in de afgelopen jaren heeft verworven, geeft reden tot voldoe ning. Zij roept ook nieuwe problemen op. De schadelijke neveneffecten voor ons leefmilieu worden zorgwekkend. De groei van de welvaart zal in toenemende mate moeten worden gericht op verbetering van de omgeving waarin wij leven. Velen zijn zich in dit Europese Natuurbescher mingsjaar meer bewust geworden van het belang van de bescherming en het behoud van natuurterreinen en van de noodzaak verontreiniging van lucht, water en bodem tegen te gaan. De wetten inzake de luchtverontreiniging van oppervlaktewateren zijn hiervoor noodzakelijke in strumenten. Het verheugt de regering dat bij de bestrij ding van de verontreiniging van lucht en water ook de internationale samenwerking meer gestalte krijgt. VToor een op de toekomst gericht onderwijsbestel acht de regering een ingrijpende herziening van t kleuter- en 'ager onderwijs nodig. Ook zullen maatregelen worden getroffen ter verdere verlaging van de leerlingenschaal bij dit onderwijs. Uit de u heden aangeboden nota blijkt dat de regering 'oveel mogelijk wil bevorderen dat de positie van de verkende jongeren gelijkwaardig wordt aan die van leef tijdgenoten die nog voortgezet onderwijs ontvangen. De regering streeft ernaar spoedig de noodzakelijke herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs te verwezenlijken. Zij zal bijzondere aandacht schenken aan de verdere vormgeving van het wetenschapsbeleid. l_|et woningbouwprogramma zal voor 1971 met 2.000 wo ningen worden verhoogd. In't belang van de woning bouw wordt de afgifte van rijksgoedkeuring voor die de len van het land waar de spanning op de arbeidsmarkt in de bouw het grootst is, getemporiseerd voor bouwwerken in de sectoren nijverheid, handel en verkeer. Deze tijde lijke maatregel wil de regering laten volgen door een investeringsheffing van beperkte duur. waartoe een ont werp van wet aan u zal worden voorgelegd. Voortgaande liberalisatie en invoering van huurharmonisatie zullen het bouwen van voldoende goede nieuwe woningen stimule ren. Voor de verbetering van de bestaande woningvoor raad is de begroting aanzienlijk opgevoerd. De rijkssteun voor de woningbouw zal door een nieuwe wijze van ver deling meer worden toegespitst op die categorieën van woningbehoevenden die daaraan het meest behoefte heb ben. Mede door het ingevoerde systeem van aanvullende individuele huursubsidie wordt meer rekening gehouden met de lagere inkomensgroepen. Ile s^er^e expansie van onze economie manifesteert zich ook dit jaar in 'n belangrijke toeneming van produktie in- en uitvoer en werkgelegenheid. De verbetering van het reëel vrij besteedbaar loon is aanzienlijk. Het uitke ringsniveau van de a.o.w. en a.w.w. is extra verhoogd. De laatste maanden voltrekt zich echter de groei van de totale nationale bestedingen in een te snel tempo, met name als gevolg van de ontwikkeling van de investerin gen in bedrijven en van de particuliere consumptie. Hier door loopt de spanning op de arbeidsmarkt en de kapi taalmarkt verder op en tekent zich sedert kort een gevoe lige verslechtering van de handelsbalans af. De spanningen ontladen zich nu bovendien in onver wachte. aanzienlijke extra loonuitkeringen. De versnelling in de loon- en prijsstijgingen die reeds werd gevreesd, krijgt daarmee een zeer gevaarlijke impuls. De betalings balans zal nog veel ongunstiger worden. Delen van het bedrijfsleven zullen in ernstige moeilijkheden kunnen ge raken. hetgeen zijn effect op de werkgelegenheid niet zal I ke regering is vast besloten aan deze ongunstige ontwik- keling 't hoofd te bieden. Zij kondigt daartoe het vol gende programma van maatregelen aan: Op de rijksbegroting 1971 zal een bedrag van 140 miljoen gulden worden geblokkeerd. Op korte termijn bereikt u een ontwerp van wet dat een voorstel bevat tot het conjunctureel hanteren van de tarieven van enige belastingen. Op basis van die wette lijke bevoegdheid wil de regering per 1 januari 1971 voor de duur van 12 maanden cL ^rieven van de loon- en inkomstenbelasting, de vt benzine-accijns en de bijzonde, personenauto's verhogen met 3 tijdr van kracht zijnde tarieven. Mede versterking van het restrictieve monetaire be leid zal worden overgegaan tot een beperking van het consumptief krediet en van het door de overheid garan deren van leningen buiten de woningbouwsector. De regering is van mening dat de in artikel 10 van de Wet óp de Loonvorming vermelde voorwaarden zijn vervuld. Zij heeft dan ook het voornemen aan dit arti kel toepassing te geven. Daartoe richt zij hec^en een adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad. De beoogde matiging van de loonontwikkeling zal door voortzetting van een krachtig prijsbeleid worden onder steund. De regering acht deze ingrijpende maatregelen noodza kelijk ter verzekering van de toekomstige werkgelegen heid, van de welvaart en het welzijn in ons land. Liet welslagen van dit programma hangt mede af van het te voeren begrotingsbeleid. Meer dan ooit is thans een begroting vereist die een evenwichtig en gezond beeld vertoont. Een verdere verlaging van invoerrechten en een verlenging van de tijdelijke verlaging van suikeraccijns, en vooral de stijgende gemeentelijke uitgaven voor de sociale zorg, vereisen enkele nieuwe fiscale maatregelen. Daartoe wordt voorgesteld op 1 januari 1971 het normale tarief van de omzetbelasting te brengen op 14 procent en het verlaagde tarief op 4 procent te handhaven. Een aan tal artikelen gaat van het normale naar het verlaagde tarief over teneinde de invloed op de kosten van levens onderhoud beperkt te houden. De inkomstenbelasting op het privé-gebruik van auto's dat door de onderneming wordt bekostigd, zal worden verzwaard door een meer op de werkelijkheid afgestemde waardering. chapsbelasting, de rbruiksbelasting op .cent van de op dat Renteverrekening zal worden ingevoerd bij bepaalde te innen en terug te betalen belastingen. Bij de gekozen opzet van de rijksbegroting kan in 1971 worden volstaan met een aanzienlijk geringer beroep op de open kapitaalmarkt dan dit jaar, hetgeen de financie ring van gemeentelijke investeringen ten goede kan ko men. Lkfechoon landelijk gezien de inkomensontwikkeling ook in de landbouw en visserij niet onbevredigend is, zijn er bepaalde sectoren, groepen en gebieden, zoals het noor den, die bijzondere zorg vereisen. In de begrotingsvoorstel len die u heden worden aangeboden, vindt u de beleids voornemens van de regering inzake deze en andere be langrijke onderwerpen van staatszorg. P|it jaar wordt de oprichting herdacht van de Verenigde Naties. In de 25 jaar van haar bestaan is de volkeren organisatie 'n onmisbare functie gaan vervullen bij de hand having van de wereldvrede, vooral door het bevorderen van de internationale samenwerking op economisch en cultureel gebied. Het in deze kabinetsperiode gestelde doel om de Neder landse ontwikkelingshulp in 1971 1 procent van het natio nale Inkomen te doen bedragen, wordt bereikt in de be groting die u heden wordt aangeboden. De taken en ver plichtingen die in de ontwikkelingsstrategie voor de jaren zeventig worden neergelegd, dienen nieuwe richting te geven aan de inspanning van alle betrokken landen. De regering zal hieraan haar volle medewerking geven, even als aan het tot stand komen van een algemeen stelsel van handelspreferenties voor de ontwikkelingslanden. Van essentieel belang voor het bereiken van een meer stabiele internationale veiligheid zijn de besprékingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over beper king van de strategische nucleaire bewapening en het ontwapeningsoverleg te Genève. Voorzover het binnen haar vermogen ligt, draagt de regering het hare hiertoe bij, evenals tot het herstel van de vrede in de gebieden die thans door oorlogsgeweld worden geteisterd. De regering ziet het daarnaast als een belangrijke taak. zowel binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie als daarbuiten, mede te werken aan het streven naar vermin dering van de spanningen en vergroting van de veiligheid in Europa. In dit verband wordt in het bijzonder gedacht aan een evenwichtige beperking van de militaire midde len. De grondslag voor de veiligheid van het koninkrijk blijft intussen handhaving van de Nederlandse deelne ming aan een Atlantische strijdmacht, modern uitgerust en van voldoende omvang om een mogelijke tegenstander, vooral ook met conventionele middelen, te kunnen weer staan en hem te kunnen weerhouden van het uitoefenen van politieke druk. Nederland dient zich in verband hier mede een passende defensie-inspanning te blijven ge troosten. |Ae ontwikkelingen in de Europese Gemeenschappen se dert de Haagse conferentie van staats- en regerings hoofden stemmen hoopvol voor de toekomst van de Europe se integratie. Van wezenlijke betekenis hiervoor acht de re gering 't slagen van de onderhandelingen over de uitbrei- dig van de gemeenschappen. Zij steunt de verdere inte gratie op economisch, sociaal en monetair gebied. De een wording van West-Europa blijft zij zien als einddoel. De verschijnselen van groeiend protectionisme baren de regering zorg. Mede in het kader van de Europese Ge meenschap blijft zij ijveren voor een vrij internationaal handelsverkeer op de grondslag van eerlijke concurrentie. T\e regeringen van Suriname, de Nederlandse An tillen en Nederland zijn overeengekomen het overleg over de toekomstige verhoudingen tussen de landen van het koninkrijk in het komende parlementaire jaar te in tensiveren. Nederland zal de economische en sociale ont wikkeling van deze landen in toenemende mate steunen. LV is in de komende maanden nog een omvangrijk 'J programma van wetgeving af te werken. Hieronder valt de eerste lezing van de wetten tot grondwetsherzie ning. Van de reeds ingediende voorstellen acht de rege ring vooral van belang de behandeling van de wet hou dende wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen, de wet ter invoering van een jaarlijkse bijstelling van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, voorstellen voor structurele wijzigin gen van de inkomstenbelasting, de vestigingswet detail handel, de herziening van het ondernemings- en het ven nootschapsrecht, de wettelijke regeling van werkstaking, een wijziging van het onteigeningsrecht, de herziening van het echtscheidingsrecht en voorstellen over de be scherming van de persoonlijke levenssfeer. De regering stelt zich voor onder meer nog te komen met voorstellen betreffende het instellen van regionale bestuurseenheden. een vernieuwing van de wet toezicht kredietwezen, een wet tot wijziging van de rechtspositie van de PTT. een wijziging van de Huurwet en de Wo ningwet. een wijziging van de Algemene Bijstandswet en van de Wet op de bejaardenoorden. Ik wens u toe, leden van de Staten-Generaal, dat vruchtdragende discussies u voldoening schenken in het verantwoordelijke werk dat u wacht. Moge Gods zegen op u en uw werk rusten. Hiermede verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend".

De Vallei | 1970 | | pagina 11