Hoofdpunten van regeringsbeleid Volgend jaar 5000 huizen meer Tal van wetten in voorbereiding Minister Nelissen (Ec. Zaken): Flexibel prijsbeleid blijft noodzakelijk Voor scheppende kunsten komt meer geld vrij Minister Beernink over Binnenlandse Zaken: Grondwetsherziening wordt zaak voor het volgende kabinet Politie Laatste begroting van dit kabinet VOLKSHUISVESTING DEN HAAG BEJAARDENWONINGEN Hef kabinet-De Jong kondigt in zijn we"selljk de mogelijkheden van kapi- „hoofdpunten van het rege^ing^^beleid,, en in de memories grote slagvaardigheid bij het te voeren van toelichting op de begrotingen van de verschillende minister Bakker de indiening aan van ministerie» een gróót aantal wetsontwerpen en projecten "beWv^n^nijd.n in*Ï7L£h«£ aan. Een van de belangrijkste mededelingen is dat bet woningbouwprogramma-1971 in vergelijking met dat voor het nu lopende jaar wordt opgevoerd met ongeveer vijfduizend woningen; minister schut noemt in zijn be- inspanning om zo spoedig mogelijk een groting een totaal aantal woningen, (waarvan de bouw in 1971 in gang wordt gezet) van 130.000 a 131.000. op Accent verbeteren van goed leefklimaat in Gemeentefonds onder loep GRONDWET Ministerie van Justitie INDUSTRIE MILIEU AARDOLIE Beleid gericht op minder gevangenen per inrichting AGGLOMERATIES EXPERIMENTEN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 Extra aandacht voor woningbouw in 1971 (Van een onzer redacteuren) Het bouwprogramma van woningen is voor 1971 met vijfduizend woningen opgevoerd tot 130.000 woningen. De mi nister kondigt verder aan dat 1 april 1971 een begin zal worden gemaakt met de harmonisatie van de huurprijzen voor bestaande woningen. Daarbij zul len de huren van de in de laatste vijf jaar tot stand gekomen gesubsidieerde woningen als maatstaf dienen. Om te bereiken dat de huurverhogin gen van oude woningen in absolute be dragen niet uitgaan boven de bedragen waarmee de huren van de gesubsidieer de nieuwe woningen door middel van de jaarlijkse huurverhogingen worden ver hoogd, is de grens van de jaarlijkse aanpassingen voor de te harmoniseren huren op 12 procent gesteld. Ook de huurliberalisatie zal in 1971 worden voortgezet. De rijkssteun voor de woningbouw zal door een nieuw verdeelsysteem meer worden toegespitst op die gebieden en categorieën van woningbehoevenden die daaraan het meest behoefte hebben. Ter bevordering van de woningpro- duktie zal een zekere matiging van de nieuwbouw buiten de woningbouw wor den betracht, met name in de lands delen met de grootste spanning op de arbeidsmarkt. Bij de 108.000 in 1971 te subsidiëren woningen zijn 12.000 a 14.000 bejaarden- woningen begrepen. Voor de verbetering van het oude woningbestand en voor stadsvernieuwing worden ruimere mid delen beschikbaar gesteld. Ter waarborging van de vereiste kwaliteit en omvang van de woning- produktie bij een aan het bestaande woningbestand aansluitend huurniveau, blijft het stelsel van objectieve wo- Biingsubsidies vooralsnog gehandhaafd. Ter versteviging van de zelfstandig heid va n won ingcorporaties zal' binnen- J taalverstrekking te verruimen en een i, .li i beleid te bevorderen. Tenslotte kondigt .j c Kcn> «een. mee aai ae regering naar De regering deelt mee dat z(j na de verschoning van het rapport van de com missie-Biesheuvel („Openheid-openbaarheid") een stuurgroep onder voorzitter schap van staatssecretaris mr. C. van Veen (Binnenlandse Zaken) in het leven ge roepen heeftde werkzaamheden van deze groep vorderen snel. De regering staat op het standpunt dat de vorming van de^ jónge mên^"na van dp opcenten op de motorrijtuigen- van Suriname en de Nederlandse Antil- zijn intrede in de maatschappij voort- belasting noodzakelijk zijn. In het ko- len binnen het kader van het bestaande durend behoort door te gaan: zij heeft mende zittingsjaar zal daartoe een Statuut zo volledig mogelijk moeten haar inzichten over de wijze waarop de wetsontwerp tot wijziging van de wet worden uitgeoefend. In een gezamenlij- bevolking aan het ontwerpen van een op het Rijkswegenfonds worden inge- ke commissie van de drie landen zal welzijnsbeleid zou kunnen deelnemen diepd- overigens bestudeerd worden welke al- Ook kan een wetsontwerp tot wijzi- ternatieven zich voordoen voor een ging van de rechtspositie van de PTT nieuwe rechtsorde en welke consequen- (wordt een NV) worden verwacht. In ties daaraan zijn verbonden. IR. SCHUT kort bij de Tweede Kamer een wet tot wijziging van de Woningwet worden Ingediend; daarbij gaat het o.m. om het vaststellen van uniforme voorwaarden voor van de gemeente te verkrijgen en reeds verkregen leningen. Wat de ruimtelijke ordening betreft: de regering houdt vast aan de demar catielijn voor de kust van Voorne; zij wijst de ontwikkeling van zeehavenin dustrie op Voorne-Putten en in de Hoekse Waard van de hand. De inrich ting van landelijke gebieden is in toe nemende mate onderwerp van geza menlijke studie van departementen en provinciale en gemeentelijke overhe den. De vraag welke maatregelen zijn treffen om een verdere verspreiding van het verstedelijkingspatroon tegen te gaan wordt met de provinciale be sturen besproken. De totale uitgaven uit het Gemeente fonds worden voor 1971 weer hoger ge raamd: 4,59 miljard (ter vergelijking: 1961: 1,4 miljard). Ingediend is een wetsontwerp tot verbetering van de verdeelsleutel van het Gemeentefonds. De onderzoekingen naar mogelijkheden voor verdere verbeteringen van deze verdeelsleutel, o.m. door vaststelling of wijziging van verfijningen worden voortgezet. Daarbij wordt primair gedacht aan algemeen werkende structurele facto ren die financiële moeilijkheden voor gemeenten kunnen meebrengen zoals stedelijkheid (bijv. historische binnen stad), het doorsneden zijn door een groot vaarwater e.d. Het overleg met de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft o.m. tot de conclusie geleid dat specifieke onderzoekingen in ver schillende sectoren van de gemeente huishouding zullen moeten worden ver richt. Ten slotte wordt door minister Beer- nink meegedeeld dat gestreefd wordt naar het creëren van een financieel statuut voor gewesten om deze in staat te stellen de aan hen toevertrouwde be voegdheden ook metterdaad uit te oefe nen. in een memorandum over de wetgeving op het gebied van het maatschappelijk en cultureel welzijn vastgelegd. Nadat het overleg hierover zal zijn afgesloten hoopt zij binnen afzienbare tijd een wetsontwerp aan de Staten-Generaal te kunnen voorleggen. Veel accent zal verder blijven liggen op de bevordering van een goed leefklimaat. Ook wil de regering de leerplicht met Ingang van 1 augustus 1971 verlengen en een verdere verlaging .van de leer- lingenschaal bij het lager en kleuter onderwijs tot stand brengen. Haar be leid met betrekking tot de werkende jongeren, gericht op het verbeteren van hun positie in vergelijking met hun leeftijdgenoten wil de regering met kracht voortzetten. Minister Beernink (binnenlandse za ken) herinnert eraan dat een aantal wetsontwerpen inzake herziening van de grondwet reeds is ingediend. Enkele andere ontwerpen, o.m. tot herziening van de grondwersbepalingen inzake de grondrechten, zullen de Kamer berei ken. Op korte termijn zal een voorstel worden ingediend tot subsidiëring van instituten die blijkens hun doelstelling wetenschappelijke arbeid verrichten ten behoeve van de in de Tweede Ka mer vertegenwoordigde groeperingen. Nog in het lopende kalenderjaar kan een wetsontwerp verwacht worden waarbij de mogelijkheid geschapen wordt tot het instellen van regionale bestuurdeenheden. De regering heeft ook het plan met de Staten-Generaal te overleggen over de invoering van een nationaal nummersysteem voor perso nen en het daarvoor inrichten van een centrale basisregistratie met computer apparatuur. Minister Schut schrijft o.m. dat het beleid met betrekking tot huisvestings vraagstukken zich meer en meer richt op de noden van de lagere inkomens- Minister Polak (justitie) kondigt in z(jn memorie van toelichting een om vangrijk programma aan: hij denkt o.m. aan indiening van de volgende wetsontwerpen: indexatie van onderhoudsvorderin gen in het familierecht; herziening van het penitentiaire recht: inzake de terbeschikkingstel ling, op het stuk van de voorwaarde lijke veroordeling en de voorwaarde lijke invrijheidstelling en de rechts positie van gedetineerden; herziening van de strafrechtelijke bepalingen inzake belediging1 (inclu sief belediging van een vreemd staatshoofd) de gratieprocedure. De noodzaak tot ocördinatie in het vervogingsbeleid wordt, aldus mr. Po lak, voortdurend sterker; het aantal onderwerpen dat ter sprake komt in de coördinatiecommissies van het openbaar ministerie neemt sterk toe; men komt ook voor steeds moeilijker vragen te staan. Speciaal worden de overtredingen van de Opiumwet genoemd. De strafbe palingen zelf raken de wetgeving waar bij vooral de belangen van de volksge zondheid de doorslag moeten geven. Het openbaar ministerie is zich ervan l>ewust dat het van genuanceerd beleid moet voeren met In elk geval onder scheid tussen gebruikers, gebruikers/ handelaars en handelaars. Justitieel in grijpen zou in bepaalde gevallen anders kunnen uitvallen als er voldoende op vangmogelijkheden waren. De mening over wat aanstotelijk is voor de eerbaarheid wijzigt zich; een speciale commissie uit het openbaar ministerie is ingesteld om eenheid in het vervolgingsbeleid te bevorderen. Waarom het aantal gedetineerden in Nederland veel lager is dan in andere landen heeft in wetenschappelijke kring nog weinig aandacht; er is dus evenmin een analyse van de gevolgen daarvan voor het beleid dat erop ge richt blijft in de inrichtingen een zo normaal mogelijk leefklimaat tot stand te brengen. Wat de kinderbescherming betreft betoogt de minister dat de hele struc tuur niet op korte termijn kan worden herzien; gezocht wordt naar tussentijd se oplossingen voor deze problematiek (o.a. samenwerking tussen plaatselijke instanties en tussen interne en externe kinderbescherming alsmede regionali satie). Dit kabinet, met in tegenstelling tot vorig jaar minister Nelissen op Economische Zaken, heeft voor 't laatst in de zittingsperiode de rijksbegroting ingediend. De stof voor lange discussies is er weer. Volgend jaar «ijn er Kamerverkiezingen. Dan zal een nieuwe ploeg ministers achter de regeringstafel zitten. het belang van een gezonde ontwikke ling van de PTT vindt de regering het vaart. Minister Nelissen (economische za ken) deelt mee dat de regering haar algemeen stelsel van preferenties door de EEG in werking te laten treden on verminderd voortzet. Het industriebe leid richt zich in toenemende mate op versterking van de industriële struc- Daarvan vallen er 48.700 (v.j. 45.000) in de woningwetsector. 59.300 v.j. tuur waarbij een zo groot mogelijke 55.000) in de sector gesubsidieerde particuliere woningen waarvan 10.000 a harmonie wordt nagestreefd zowel in 11.000 co^Hewon^en - en,22.000 i 33.000 (y.j. 25.000) in de -ie „n- t gesubsidieerde sector. Het kabinet heeft dus rekening gehouden met de wen- milieuhygiëne, sen die in de Tweede Kamer leven en tot uiting zijn gekomen in het woning- bouwdebat van begin juli. Minister Roolvink (sociale zaken) kondigt bijzondere aandacht voor de problemen van de oudere werknemers aan; ook hoopt hij dat spoedig beslis singen genomen kunnen worden over het vraagstuk van de pensioenen in het particuliere bedrijfsleven nadat de SER daarover advies zal hebben uitgebracht. Minister Lardinois (landbouw en vis- groepen en hij wijst in dit verband op serij) vestigt de aandacht, op de pro- het 1 juli ingevoerde systeem van aan- duktiviteitsstijging in de landbouw en vullende individuele huursubsidie, de zich in snel tempo voltrekkende ver waarvoor volgend jaar aanzienlijk mindering van de agrarische beroeps- meer geld beschikbaar is dan dit jaar. bevolking. Voor de begeleiding van dit Minister Bakker (verkeer en water- proces zal de regering aanvullende staat) verwacht dat in het voorjaar van voorzieningen treffen. Voor hen die in 1971 de dam in het Brouwershavense de landbouw werkzaam blijven wordt Gat gesloten zal kunnen worden; De bij de voorgestelde belastingmaatregel Grevelingen, tot nu toe een zilte zee- rekening gehouden met de omstandig- arm met bij eb droogvallende gronden, held dat noodzakelijke aanpassingen tot zal daardoor veranderen in een op de stand gebracht moeten worden, duur zoet binnenmeer met eilanden. Wat het Koninkrijksbeleid betreft In verband met de kostenstijgingen deelt vice-premier Bakker mee dat de de wegenbouw zal een verhoging zelfstandigheid en de eigen identiteit Ook minister Nelissen (Economische Zaken) uit zijn zorg over de conjunctu rele ontwikkelingen en memoreert 't plan van de regering om de bestedin gen af te remmen. Hij accentueert nog eens de noodzaak van het voeren van een flexibel prijsbeleid „De regering hecht grote waarde aan het periodieke overleg met de Prijzenoverlegcommissiedaarbij zal van tijd tot tijd worden bezien in hoeverre de economische omstandigheden en de verwachtingen daar omtrent voor de nabije toekomst een aanpassing van het prijsbeleid noodzake lijk maken". Ten aanzien van de fusieprobleinatiek deelt de minister mee dat aan de SER is gevraagd het uitbrengen van adviezen op dit punt zoveel mogelijk te bespoedigen. Binnenkort zal aan de Commissie economische mededinging advies worden ge vraagd omtrent de aanvaardbaarheid van mededingingsregelingen bij aanbeste dingen. Kernpunt van deze mededingings regelingen is dat de inschrijvingsbedra gen in onderling overleg tussen de ge gadigde ondernemingen worden vast gesteld waarbij zij de door hen voor de uitvoering begrote bedragen verhogen met een bedrag aan zogenaamde opzet ten. Grote aandacht wijdt de minister van Economische Zaken aan de milieupro blematiek. „De aanpak van milieupro blemen vergt middelen die uit de door de economische groei verkregen ruimte moeten worden verkregen; het tegen gaan van een verdere verontreiniging van het leefmilieu en de vermindering van de bestaande verontreiniging zal de produktiestructuur en de prijsverhou dingen niet ongemoeid laten, aldus mr. Nelissen, die betoogt dat voor bepaalde bedrijfstakken uitgaande van het principe „de vervuiler betaalt" de uitgaven voor speciaal voor dit doel te treffen voorzieningen in het algemeen gesproken, tot meer of minder ingrij pende wijzigingen in de kostenstruc tuur leiden. Bij het regionale beleid zal het selectie ve een grotere rol kunnen gaan spelen. De mogelijkheid zou bijvoorbeeld ge opend kunnen worden geen premies toe te kennen in die gevallen waarin het desbetreffende project niet of van wei nig belang voor het industriële patroon resp. de structuur van de regio wordt geacht. Hierover zal een adviesaan vraag naar de SER gaan. In de loop van dit parlementaire jaar zal een wetsontwerp worden ingediend met betrekking tot het aanhouden van voorraden aardolie; dit aanhouden van voorraden is nodig om onverhoopt op tredende tijdelijke onderbrekeningen in de aanvoer te kunnen opvangen. Op het ogenblik gebeurt dit door middel van een gentleman's agreement met een aantal oliemaatschappijen. Minister Nelissen wil nog tijdens de ze kabinetsperiode het ontwerp voor een nieuwe Elektriciteitswet indienen. Een bijzondere regeling voor energie- intensieve bedrijven („giganten") is in voorbereiding. De regering streeft er naar voor het eind van de zittingsperio de van het kabinet een nota over de problematiek van kernenergiebeleid bij de Kamer in te dienen. Als uitgangspunt voor de raming van de kosten van gevangenissen en huizen van bewaring is een gemid deld aantal gedetineerden aangehou den van 2.900 (de begroting 1970 was gebaseerd op 3.400 gedetineerden, maar het gemiddelde van het eerste halfjaar 1970 was 2.700). zo staat in de toelichting van het ministerie van Justitie. Het beleid ten aanzien van de ge detineerden blijft er op gericht in de inrichtingen een zo normaal moge lijk leefklimaat tot stand te brengen, onder meer door verbouwingen, ver anderingen in het regime en goede opleiding van het personeel. In de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk kondigt minister Klompé een voorontwerp van wet met betrekking tot het maatschappelijk en cultureel welzijn aan. Begonnen is met de opstel ling van een nota over het kunstbeleid: de minister hoopt over de vraagstukken die daarin aan de orde zullen moeten komen op korte termijn het overleg met de wereld van de kunsten te kun nen gebeginnen. Voor de scheppende kunsten zijn in de begroting weer vrij belangrijke ver hogingen opgenomen. Voor een zekere vergoeding aan schrijvers in verband met het uitlenen via bibliotheken stelt de minister een extra bijdrage van 200.000 aan het Fonds voor de lette ren voor. Ter verbetering van de subsi- Minister Beernink Binnenlandse Zaken) deelt mee dat de Staatscom missie van advies inzake de Grond- en Kieswet naar verwacht wordt vóór de Tweede-Kamerverkiezingen van 1971 haar eindrapport zal uitbrengen het ter hand nemen van 'n algehele Grond wetsherziening op basis van voorstellen in dit eindrapport zal aan het volgen de kabinet moeten worden overgela ten. De gedeeltelijke grondwetsherziening die op basis van voorstellen die de Staatscommissie in haar tweede rapport heeft gedaan in voorbereiding is, begint nu gestalte te krijgen. De verschillende wetsontwerpen zullen met het oog op de 28 april 1971 te houden Kamerver kiezingen uiterlijk 9 maart 1971 in eer ste lezing de Staten-Generaal gepas seerd moeten zijn. Binnenkort zal het ontwerp voor een nieuwe Wet gemeenschappelijke rege lingen die o.m. de weg zal openen tot gewestvorming op ruime schaal aan de Tweede Kamer aangeboden worden. Een eerste ontwerp-structuurschets voor de bestuurlijke indeling die het hele land omvat zal hopelijk voor het eind van het komende kalenderjaar ge reed komen. Gestreefd wordt vóór het eind van het nieuwe zittingsjaar een wetsontwerp voor de bestuurlijke organisatie van Groot-Amsterdam in te dienen; dat nog in dit zittingsjaar een wetsontwerp tol herziening van de Rijnmondwet zal worden aangeboden wordt wel gehoopt maar kan niet worden toegezegd; voor de Eindhovense agglomeratie kan voor het komende parlementaire jaar de in diening van een wetsontwerp in uit zicht gesteld worden. Met betrekking tot de Haagse agglo meratie zal de betrokken gemeentebe sturen worden gevraagd of een voorzie ning op basis van de nieuwe wet ge meenschappelijke regelingen wenselijk wordt geacht. Dezelfde weg zal worden gevolgd ten aanzien van een aantal ge bieden, met name ook agglomeraties, waarvoor blijkens de structuurschets voor gewestvorming aanleiding bestaat en een initiatief uit het gebied zelf uit- De mogelijkheid om de opleiding van de mobiele eenheden van de ge meentepolitie landelijk aan te pak ken wordt bestudeerd, aldus deelt de minister van Binnenlandse Zaken mee. Het is wenselijk gebleken meer aandacht te besteden aan de taak van de gemeentepolitie op het stuk van ordemaatregelen. In 1974 en latere jaren zal er bij de gemeentepolitie een verhoogde personeelsafvloeiing zijn wegens functioneel leeftijdsontslag. Minister Beernink deelt mee dat hij zich be raadt over een aantal maatregelen om aan de situatie het hoofd te bie den. blijft. Wijziging van de Provinciewet met betrekking tot de verantwoordings plicht van GS tegenover de Staten en eventuele invoering van de verant woordingsplicht van de commissaris der Koningin aan de Staten is in voor bereiding. Minister Beernink hoopt het tweede deel van „De Gemeentewet herzien" dit zittingsjaar te publiceren. De voorgenomen wijziging van het decoratiestelsel heeft nader beraad ge vergd; vertrouwd wordt dat het betref fende voorstel binnenkort aan de Sta ten-Generaal zal kunnen worden aan geboden. De regeringsnota over het Ombuds- manvraagstuk zal nu in het parlement worden behandeld. De minister kondigt verder de indiening aan van een wets ontwerp tot wijziging van de Wet op de lijkbezorging; daarin wordt een aanpas sing aan de eisen des tijds aan de orde gesteld. De stuurgroep die de noodzakelijke ontwikkeling bestudeert van de lokaal georganiseerde hulpverkenning tot re gionale hulpverleningsorganisaties voor vredes- en oorlogsdoeleinden beijvert zich haar eerste rapport in ok tober aan te bieden. Besloten is lot samenvoeging van de Directie organisatie rijksdienst en het Bureau van de raadsadviseur voor de automatisering tot een nieuwe Directie overheidsorganisatie en -automatise ring. Naast de eerder voor spreiding aan gewezen diensten en instellingen zijn onlangs het In Amsterdam en Rotter dam gevestigde Centraal Diergenees kundig Instituut en het in Delft geves tigde Internationaal instituut voor luchtkartering en aardkunde aangewe zen voor verplaatsing naar Lelystad resp. Enschede. De studie over de sa menstelling van een tweede spreidings- lijst is nog gaande. In afwachting van een rapport over „ambtenaar en werkstaking" acht het kabinet het gewenst voor het over heidspersoneel op het stuk van de werkstaking de status quo vooralsnog te bandhaven. Het blijft dit personeel verboden te staken zij het dat de straf rechtelijke sanctie op stakingen van overheidspersoneel zal vervallen. MEJ. MR. M. A. KLOMP dieverhoudingen met de muziekonder- wijsinstellingen is een extra bedrag van f 600.000,— uitgetrokken; in de post „muziek" is 450.000 uitgetrokken om te kunnen beginnen met hei nemen van een aandeel in de pensioenlasten van orkestlieden. Toenemende druk op de begroting wordt veroorzaakt door het veilig stel len van landschappelijk waardevolle gebieden bij de uitvoering van cultuur technische en waterstaatkundige wer ken. Bij „volksontwikkeling en recreatie" krijgt vooral de permanente educatie grote aandacht: 500.000 is uitgetrok ken voor experimenten op dit terrein. Op het terrein van de lichamelijke vor ming en sport is een onderzoek in voor bereiding naar omvang en achtergron den van de ongeorganiseerde en recrea tieve sportbeoefening. Verwacht wordt dat in het komende jaar voor 10 12 sportzalen subsidie kan worden gege ven. Een voorontwerp van wet voor het gehele openbaar bibliotheekwezen /al binnenkort met betrokkenen worden besproken. Tot en met 1973 wordt geen verhoging van de omroepbijdragen ver wacht. Het subsidie-percentage voor de wijk- opbouw (nu 40) en voor regionale wel- zijnsstichtingen (nu 45) wordt op 50 ge bracht. Staatssecretaris Van de Poel wil de Bijstandswet structureel zó wijzigen dat de wetgever nadere algemene rege len kan stellen waardoor meer eenheid m het beleid wordt bevorderd; de wijzi gingen zullen allereerst betrekking hebben op de invoering van een lande lijke norm. Intussen wordt naar wegen gezocht om de samenwerking van ge meenten op dit punt te bevorderen. fro

De Vallei | 1970 | | pagina 13