UT A rad in Nederland PSV gaat nieuwe poging wagen Basketbalteam stelde teleur Minzame ontvangst voor Ajax Magere puntenzege Jan Lubbers Schaakteam als derde geëindigd Te paard over de Wadden Sportkalender 01 Meer cholera in Israël Nederlander hoofd r.k. congregatie in Italië Op klaarlichte dag ingebroken bij juwelier aan Kalverstraat PRETTIGER GEEN SPELBREKER Opnieuw zege volleyballers RELAXEN GEKOOKTE SCHELVIS 'MET BIETJES EN BOTERSAUS GEEN NADEEL OPTIMISME SPORT IN 'T KORT Russ Gevaarlijkste spelen Noel Field overleden Chinese cockney- generaal overleden DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 ROTTERDAM Met een dik uur vertraging arriveerde gistermiddag op Zestienhoven met een Iljoesjin 14 het elftal van Ut Arad. Trainer Nicolae Dumitrescu heeft de beschikking over vijftien spelers. Het zijn George Gornea, Gravila Birau, Io- sif Lereter, Eugen Pojoni, Ladislau Brosowschi, Miscea Petescu. Miscea Axente. Viroel Sima, Otto Dembrovski, Florin Dumitrescu. Flavias Domide, Mi- hai Jivan, Petru Schiopu, Dumitru Ca- linen en loan Batrana. Direct na aankomst begaf het gezel- ichap zich naar het Atlanta hotel. „Vanavond wordt er niet meer ge traind. De spelers hebben zondag een 7.ware wedstrijd gehad en vandaag een vermoeiende vliegreis", zei Dumitrescu. De Roemeense trainer kampt overi gens nog met problemen rond de op stelling. ..Ik zal die pas later bekend maken. Nee, geblesseerde spelers heb ik niet. Het is meer een tactische kwes tie". De nederlaag van 30 die Ut Arad zondag heeft geleden tegen Universitea stipte Dumitrescu ook nog even aan' Het is meestal zo, dat voor een belang rijke wedstrijd een minder belangrijke wedstrijd wordt gespeeld. De spelers zijn er dan dikwijls met hun gedachten niet helemaal bij". Bang voor het helse kabaal dat de supporters op de tribunes kunnen ma ken was de Roemeente coach niet. „Het is een aangenaam gehoor. Het kan voor mijn jongens de wedstrijd alleen maar prettiger maken". ROTTERDAM Wreed was het lot dat PSV vorig seizoen uitschakelde voor de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. Het elftal uit Eindhoven, op dat moment in glanzende vorm spelend te gen gerenommeerd AS Roma, werd er vernietigend door uit zijn ritme ge haald. Vormverlies en een kleine, men tale inzinking waren de naweeën van de harde maatregel die de UEF-regle- menten ontsierde. Morgen gaat PSV een nieuwe poging wagen om in het ^als Europa Cup II aangemerkte toernooi zijn image op internationaal niveau op te poetsen. Het lot kan daarin geen spelbreker meer zijn. De UEFA heeft de aange vochten beslissing geschrapt. Bij een gelijke stand na twee wedstrijden waarin wel de doelpunten gescoord in een uitwedstrijd dubbel zijn blijven tellen, wordt er op de normale wijze verlengd. Daarna wordt een beslissing verkregen door strafschoppen. Tegenstander in de eerste ronde is het Tsjechische Gottwaldof, uit het gelijk namige Tsjechische industriestad.Gott- waldof, onbekend in het internationale voetbal, lijkt voor PSV weinig hinder nissen op te leveren voor de eerste gro te stap naar volledige internationale er kenning. Gottwaldof, gelegen in Zuid-Moravië telt ongeveer 75.000 inwoners. Pas in 1949 werd de stad deze naam toebe dacht, na daarvóór op de wereldkaart te zijn aangemerkt als Zlin. Voor de Tsjechoslowaakse industrieën werden genationaliseerd, vond men in Zlin het hoofdkantoor van de Bataschoenen, die overigens nog altijd in grote mate wor den geproduceerd. De voetbalvereniging Gottwaldorf is een onderdeel van 26 gecombineerde verenigingen. Amateurverenigingen, waarvan echter wordt aangenomen dat de voetballers op de loonlijst van een staatsonderneming staan. Bepaalde fa ciliteiten voor training en dergelijke geeft die status niet. Gottwaldof maakte vorig jaar zijn entree in de hoogste top van het Tsje chische voetbal. Met slechts twee ploe gen onder zich wist de club zich ter nauwernood te handhaven. De aanpas sing vergde evenwel niet meer dan een seizoen. In de bekercompetitie dwong Gott waldof de nationale kampioen Slovan Bratislava twee keer een gelijk spel af: 3 en 00. Via strafschoppen werd de Tsjechische beker veroverd. Trainer van Gottwaldof is de oud voetballer Oldrich Subrt, een full-time oefenmeester, die het elftal van een klein fabrieksclubje opwerkte tot een gevreesde tegenstander. Gottwaldof speelde nimmer in een Europees toernooi. Tot enkele vriend schappelijke duels in Italië en Roeme nië bleef het internationale contact be perkt. J SOFIA Het Nederlandse heren- team heeft maandag in Sofia in de voorronden van het wereldkampioen schap volleybal met 31 van Finland gewonnen. De setstanden van de ont moeting, die voor Nederland de tweede achtereenvolgende zege opleverde, wa ren 15-8, 15-8, 11-15, 15-6. Het Nederlandse team speelde een uitstekende wedstrijd, evarieerd in de aanval en solide in de verdediging, waarbij vooral Harry Velthuis opviel. Offensief maakten vooral de naar Blokkeer teruggekeerde Jaques de Vink en Joop Tinkhof grote indruk. De basi sopstelling van de Nederlandse ploeg was: Constandse - Trompetter - De Vink - Tinkhof - Velthuis - Trompet ter, allen spelers van AMVJ, R.C. en Blokkeer. Vandaag komt Nedeland uit tegen Albanië, dat eveneens tot dusver twee keer won. Daarna volgen nog wedstrij den tegen West-Duitsland en Turkije. De eerste twee uit de groep waarin Ne derland speelt, gaan zeker over naar de eindronden, mogelijk zelfs de eerste FEIJENOORD WORSTELT MET ERNSTIGE KATER 17 t/m 26-9: Wielrennen, 10e Ronde v.d. Toekomst (Am). 18 en 19-9: Autos port, Tocht van Alva, Laren. 19-9: At letiek, 10 Engelsemijl, wegwedstr. Ude; idem 20 km wegwedstr. Heerde; paar- desport, conc. hipp. Apeldoorn. 19 en 20-9: Atletiek, Frankr., West-D., Ned., 5-kamp (d) in Fr.; Kanosport open nat., wedstr. Hengelo; autosport, Trophy of the Dunes-races; idem rit MAC. Ede; idem grote prijs van Canada. 19 t/m 27-9: Hockey, toernooi Eur.beker, Brus sel. 20-9: Gewichtheffen, jeugdkamp; wielrennen Ronde van Silvolde (Nw. Am.); paardesport, Gouden speld. (Eur.Kamp. Am. en D.) Duindigt; atle tiek finales comp. Junioren; autosport, oscarrit RACZ; motorsport, nat. wegra- res Veenendaal (Zuid-Limb.) 23-9: wielrennen, Ronde van unspeet legerpl.am. 23 t/m 4-10; Volleybal, we reldkamp (d en h), Sofia. ROTTERDAM Feijenoord worst eld met een levensgrote kater. Enigszins vermoeid liepen de spelers gistermorgen rond al vorens zij zouden vertrekken naar het Sportcentrum van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond in Zeist, waar zij voor de wed strijd tegen UT Arad in retraite gaan. De ontmoetingen tegen Estudiantes om de Wereldbeker en NEC voor de competitie hebben het uiterste gevraagd van Happels equipe. Gegroeid naar de strijd om de we reldtitel, lijkt het voor de Rotterdamse elf moeilijk weer terug te schakelen naar de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen. Theo van Duivenbode, de Rotterdam se linksachter, sprak het ware woord: „Het is te kort achter elkaar". Van Duivenbode, zoals altijd goed lachs, achtte het daarom van groot be lang dat het team weer in concentratie ROTTERDAM Dat de Nederlandse verwachtingen (coach Burgert zei ver leden week: „We mikken op een derde plaats") in het twaalfde toernooi om de Europese basket-ball te hoog gespan nen waren, bleek maandagavond in Rot terdam. De volstrekt niet excellerende Poolse ploeg had niet de minste moeite de Nederlandse meisjes met ruim ver schil te verstaan: (548). Eén speelster in Oranjeshirt hoeft zich de kritiek, die na het laatste hoornsignaal van alle kanten over het Nederlandse team werd uitgestort, niet aan te trekken: Ria de Roos. Als deze international van Blue Stars kort na het begin van het tweede helft, waarin zij later tengevolge van vijf persoonlij ke fouten werd vervangen, niet had „gevlamd" en Nederland snel aan zes punten had geholpen was de nederlaag nog heel wat desastreuzer uitgevallen. In die tweede twintig minuten be reikte het Nederlandse spel een diepte punt. Twintig punten leverde die twee de speeltijd slechts op. Met uitzonde ring van Ria de Roos schoten alle meis jes Burgert zette er tien in even onzuiver. Zij verdedigden voorts zo slecht, dat herhaalderlijk een Poolse volkomen vrij stond. Polen, dat het toernooi zo teleurstel lend begon door van Frankrijk te ver liezen, bleek over enkele speelsters te beschikken, die naarmate het toernooi vordert betere prestaties gaan leveren. Met name Janina Wojtal en Zdislava Oglozinska toonden zich in deze wed strijd die Polen in punten op gelijke voet bracht met Frankrijk, complete basket ballspeelsters. ADVERTENTIE (4 personen) 1 kg vis, of Yz kg visfilets, 1/2 Mer water, scheutje citroensap, zout, peper, kruiden (wortel, ui, peterselie, selderij, tijm, laurierblad). Breng het water aan de kook met het citroensap, zout en kruiden. Leg de schoon- '31 breng het geheel aan de kook. Temper het vuur en laat de vis zachtjes gaar worden (8 a 10 minuten) totdat het visvlees ondoorschijnend is. Haal de vis uit het kooknat en dien ze op met botersaus. Geef er eens gekookte gemaakte en gewassen vis erin en bietjes bij. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktsehap ^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Den Haag^ ging. „We moeten kunnen relaxen. Daar hebben we geen buitenstaanders bij nodig. We groeien dan weer naar elkaar toe. Dat is een enorm voordeel". Feijenoord moet dus weer worden opgepept. Happel, de coach van de Rot terdammers, zag er geen problemen in zo kort na de wedstrijd tegen Estudian tes. „We hebben niets te winnen woensdag, wel alles te verliezen", zei de Oostenrijker die over de wdstrijd van Feijenoord tegen NEC niet meer wilde loslaten dan dat hij blij was met de twee punten. Ook over Ut Arad, de tegenstander van morgen, weigerde Happel zich uit te laten. „Ik zou de Roemenen alleen maar prikkelen. Ze spelen al tegen de wereldkampioen wat voor hen een ex tra stimulans is. Ik ben heel goed op de hoogte van hun spel". Happel noemde het geen nadeel dat de eerste wedstrijd in het stadion wordt gespeeld. „De Roemeense ploeg rekent hier op een kleine nederlaag om dan thuis te kunnen toeslaan. Feijenoord kan tegen deze tegenstan der in Arad, als het nodig is, ook offen sief spelen. Dat hebben we getoond in Buenos Aires tegen Estudiantes. Ik stuur de jongens ook niet met één con cept het veld in. Ze moeten op een be paald ogenblik kunnen overschakelen. Aan de aanwezigheid van trainer Di- mitrescue afgelopen woensdag bij de wedstrijd Feijenoord - Estudiantes tilde de Oostenrijker niet zwaar. „Hij heeft niet veel kunnen zien. Dat was voor ons een voordeel. Zondag heeft zijn ploeg ook een moeilijke wedstrijd ge had. Wij zijn bovendien veel professio neler ingesteld dan de Roemenen, die óók niet over zoveel spelers kunnen be schikken als Feijenoord". Een ondertoon van optimisme dus in Happels woorden. Moulijn zag er wel een gevaar in. „Er ligt een zekere mat heid over alles wat verband houdt met De Nederlandse Badminton Bond heeft voor de komende zes weken de Engelsman Ken Broek aangetrokken om zowel centrale als regionale trainin gen te leiden. De ruim vijftigjarige En gelsman is als trainer werkzaam ge weest in Jamaica en Zuid-Afrika. Voldoet het experiment met een bondstralner, dan zal de heer Broek het volgend jaar weer naar Nederland ko men. Wellicht kan dan worden gespro ken over een vaste aanstelling. deze wedstrijd. Daar moeten we toch voor oppassen. We zullen hier toch wel met 20 moeten winnen. De Roemenen zullen dan in hun thuiswedstrijd èruit moeten komen. Wij krijgen dan gele genheid om te spelen". Een mening die Theo Laseroms on derschreef. „De aanloopperiode is een tikje sloom. We moeten nu overschake len. De Wereldbeker vergeten. Het gaat nu weer om de Europa Cup." JERUZALEM Drie buitenlandse me dische deskundigen een Amerikaan, een Engelsman en een functionaris van de wereldgezondheidsorganisatie zijn op uitnodiging van de Israëlische regering in Jeruzalem aangekomen voor overleg over de situatie ten aanzien van de cholera in Israël en de bezette Arabi sche gebieden. Hier hebben zich tot nu toe 103 ge vallen van cholera voorgedaan waarvan twee met dodelijk afloop. De cholera in de havenstad Odessa aan de Zwarte Zeer is nagenoeg be dwongen. Dit is zaterdag meegedeeld door radio-Moskou. Volgens een func tionaris van het ministerie van Volks gezondheid is men de ziekte de baas geworden door een zeer stringente inentingsactie en voorzorgsmaatregelen. De cholera in de Sovjet-Unie werd be gin augustus bekendgemaakt. De mees te gevallen zouden zich hebben voorge daan in Astrakan. De ziekte zou aan een aantal mensen het leven hebben gekost. De eerste titel bij de wereldkam pioenschappen schermen is gewonnen door de Westduitser Friederich Wessel. De 25-jarige student in de rechten uit Bonn zegevierde in de individuele wed strijd op floret, evenals vorig jaar in Havanna. De tweede plaats was voor de Rus Leonid Romanov, die bij de onlangs in Turijn gehouden Universaide kampioen werd en de derde voor de Pool Marek Dabrowski. TIRANA „Natuurlijk blijft er woensdagmiddag geen plaats onbezet". Eddy, de gids van Albtourist, het Alba nese staatsreisbureau beschouwde het maandagmiddag in het tropisch warme Tirana als een vanzelfsprekendheid, dat 25.000 Albanezen woensdag naar de wedstrijd tussen 17 Nanduri en Ajax zullen komen kijken. Die belangstelling manifesteerde zich ook bij de aankomst van de Ajax-bus bij het zeer comfortabele Dajti-hotel in het hart van deze 200.000 zielenstad. De afstand schuchter bijna, bekeek een groep van bijna 100 Tiranezen de aan komst van Ajax. Zij onderbraken daar voor hun wandeling ver het impone rende Skanderbergplein en de boule vard van nieuw Albanië, waarop tout-Tirane zich wandelend leek op te houden. Wandelen over de immens bre de boulevard, niet of nauwelijks gehin derd door de enkele auto of de spaarza me fiets, die deze rustige' promenade van zeer zomers geklede wandelaars doorkruiste. Tirana manifesteerde zich anders dan alle plaatsen waar Nederlandse verte genwoordigers voor Europese beker toernooien zich tot nu toe hebben ge meld. Geen supporters, die opdringerig een toekomstige nederlaag voorspellen, geen opwinding, slechts rust. „Maar dat zal woensdag anders zijn", profeteerde Eddy-de-gids. Een dergelijke prognose over hét stadiongebeuren had Ajax ook al ontvangen van het Zweedse Atvida- berg, dat in de voorronden van het toernooi der bekerwinnaars door de Al banese vertegenwoordiger was uitge schakeld. De ontvangst van 17 Nanduri op het vliegveldje Rinas, 27 km. van Rirana, halverwege de hoofdstad en de kust, was uiterst vriendelijk, voorkomend zelfs. Voor het gezelschap van Ajax stond een consumptie en de secretaris van 17 Nanduri klaar. Het gesprek werd via een tolk in het Duits gevoerd. De moeilijk geachte financiële regeling werd soepel opgelost. 17 Nanduri draagt de kosten van 25 Ajaetieden in Tirana, Ajax betaalt voor 21 Albanezen. Het verblijf van 17 Nanduri in Neder land zal mogelijk iets langer zijn, om dat zij zijn aangewezen op de weinig frequente vliegverbinding met de rest van Europa. Uit het gesprek bleek dat het inter nationale contact van het Albanese voetbal beperkt bleef tot een aantal be kerwedstrijden en dat het nationale elftal drie jaar geleden zijn laatste in terlandwedstrijd speelde tegen West- Duitsland in de kwalificatie voor dè Europese kampioenschappen van lan denteams. Voor Mexico was de in schrijving van Albanië niet geaccep teerd omdat de Albanese voetbalbond zich niet binnen de vastgestelde termijn had aangemeld. Drie spelers van het huidige 17 Nan duri (17 november, de dag waarop in 1944 Tirana door de Partizanen werd bevrijd van de Duitse bezetters) ston den in het Albanese elftal dat tegen West-Duitsland speelde. Het zijn de flankverdedigers Stashewi en Kasmi en de aanvalsspits Zhega. Srashewi is wel een van de gevaarlijkste voetballers van Albanië". Zes jaar geleden behoor de hij ook tot de Albanese ploeg, die toen in de voorronden van het wereld kampioenschap tegen het Nederlands elftal van Denis Neville speelden. De Albanese kampioen 17 Nanduri is afgelopen zondag de competitie begon nen met dertien andere ploegen in de eerste divisie. De tegenstander van Ajax won met 1-0 van het pos gepro- ROTTERDAM J. N. Lubbers, de Amsterdamse bokser in het zwaargewicht, miste in de Rotterdamse Rivièrahal zelfvertrouwen. Na zjjn zware nederlaag te gen de Brit Enifer in Amsterdam stond hij gisteravond tegen de Westduitser Ackers; een massieve en geroutineerde knaap met teveel vet op z(jn maag. Jan Lubbers, die zich veel te vaak liet verleiden tot het lijf-aan-lijfwerk, maakte bijna geen gebruik van dit zwakke punt bij Ackers, die hij in zijn carrière al eens had verslagen. Ook zijn linkse directe schoot te weinig naar voren. Goed, de Nederlan der pompte wel een hoop lucht weg bij zijn tegenstander, maar indruk maak te Jan Lubbers nauwelijks. Dat gebeurde ook niet in de achtste en laatste ronde. Het enige, wat Jan Lubbers er aan overhield, was een zege op punten. Weliswaar belangrijk, maar toch geen overwinning, behaald door klasse. De met een donkere huid omspannen Nederlandse middengewicht Arrindell bleek weinig techniek te bezitten. Arrin dell, gezegend met een veel langere reach dan zijn tegenstander, de Frans man Emmanuello, gebruikte zijn recht se directe veel te weinig. Emmanuello, eveneens een rechts voorstaande pugilist trachtte met in vechten Arrindell af te bluffen. Het lukte vrij aardig, maar aangezien de Fransman wegens te laag inkomen twee openbare waarschuwingen kreeg, moest hij de zege aan de Nederlander laten. De partij had met echt boksen weinig te maken. moveerde Beslichja uit de ln Noord- Albanië gelegen plaats Lezha. Voetbal is in Albanië de meest populaire tak van sport, op afstand gevolgd door bas- kit-ball, volleybal en atletiek. De toe schouwers, die een competitiewedstrijd willen bijwonen, wordt het vel niet over de oren gehaald. De beste tribuneplaats A Johan Cruyfj, die nis toeschouwer meegaat, verzorger Salo Muller en De Haan in de tax-free shop van Schiphol voor het vertrek van Ajax naar Albanië. in het Gemal Staf a-stadion kost drie leks, ongeveer 90 cent, maar er zijn ook kaartjes voor twee lek; Voor interna tionale wedstrijden zijn de entreeprij zen opgeschroefd tot zes, drie en twee leks. SIEGEN Het Nederlandse schaak team heeft de laatste wedstrijd in de voorronden om het wereldkampioen schap voor landenteams in Siegen met 4-0 gewonnen van Turkije. Daardoor eindigde de Nederlandse ploeg op slechts een half punt achter het team va» de Verenigde Staten op de derde plaats. Nederland, dat 28 punten verzamelde, zal nu worden ingedeeld in de B-groep van de eindronden. Een zeer goed re sultaat. Oostduitsland met 30 1/2 pnt. en de Verenigde Staten met 28 1/2 pnt. gaan over naar de A-groep van het eindtoernooi. Voor de A-groep hebben zich ge plaatst: titelhouder Rusland, Spanje, SYDNEY De uit Obdam afkomsti ge pater J. Dekker is gekozen als pro vinciaal overste van de congregatie van het allerheiligste sacrament in Austra lië. Pater Dekker wrd in 1923 geboren als oudste zoon in een landbouwersge zin in Obdam. In 1946 nam hij zijn in trek in het Kartuizerklooster te Park minster in Engeland. Om gezondheids redenen moest hij echter naar Neder land terugkeren. Later trok hij naar een Kartuizerklooster te Calci in Italië, waar hij vier jaar bleef. Opnieuw moest hij om gezondheidsredenen zijn studie opgeven. Na enige jaren als kantoorbediende en bloemist in Obdam te hebben ge werkt, trok hij in 1954 naar Australië. Twee jaar later trad hij als lekebroeder toe tot de congegatie van het allerhei ligste sacrament. Na zijn noviciaat stu deerde hij filosofie in Templestowe in de staat Victoria en van 1960 tot 1962 theologie in Rome. De toenmalige bis schop van Haarlem mgr. Doodewaard, wijdde hem daarna priester in de paro chiewerk van Obdam. WENEN Noël Field, een voorma lige ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die destijds een belangrijke rol heeft ge speeld in het proces tegen de Hongaarse communistsche leider Laszlo Rajk, is op 66-jarige leeftijd in Boedapest overle den. In een korte verklaring van het Hongaarse persbureau MTI, werd Field een „bekende strijder voor de commu nistische beweging" genoemd. Field was in 1949 in het proces in Boedapest, waar Rajk schuldig werd be vonden aan hoogverraad, genoemd als Amerikaans geheim agent. Bfajk werd opgehangen en Field gevangen gezet. Na Stalins dood werd Rajk gereha biliteerd en Field uit de gevangenis vrijgelaten. Hij kreeg politiek asiel in Hongarije, waar hij bleef wonen tot zijn dood. De laatste jaren werkte hij als vertaler bij een uitgeverij in Boe dapest. Tijdens het proces tegen Alger Hiss in de VS werd Field er van beschul digd, altijd een communistische agent te zijn geweest. EINDHOVEN PSV zal het in zijn eerste duel in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen het Tsjechische Gottalwof zonder achterspeler Lazar Radovic moeten doen. Hij werd in het duel met Excelsior, vorig eweek zaterdag, ernstig aan een knieband geblesseerd. Manager Ben van Gelder: „Het is onmogelijk dat Radovic meespeelt. Zij blessure is te ernstig". Over zijn plaatsvervanger heeft oe fenmeester Linder nog geen beslissing genomen. Joegoslavië, Oost-Duitsland, Verenigd# Staten, Roemenië, Hongarije, Argenti nië, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, West-Duitsland en Canada. AMSTERDAM Op klaarlichte dag hebben inbrekers zondagmiddag rond vier uur uit de juwelierszaak Paola Rossi in de Kalverstraat te Amsterdam voor circa 100.000 aan gouden en zil veren sieraden, juwelen, colliers en hor loges gestolen. Om toegang tot de juwelierszaak te krijgen hadden de inbrekers vanuit een in verbouwing zijnd belendend perceel een gat in een ongeveer 50 cm dikke onbeveiligde muur gehakt. De brand kast, waar vele kostbaarheden in opge borgen waren en de met traliewerk be veiligde etalages werden ongemoeid ge laten. De door alarm gewaarschuwde politie constateerde bij aankomst dat de daders reeds met de buit waren ver trokken. Waarschijnlijk hadden zij bij vertrek uit de winkel het alarm in wer king gesteld. SCHIERMONNIKOOG Voor het eerst sinds mensenheugenis is zaterdag een wadloper te paard overgestoken van Schiermonikoog naar het Noord- groningse wadloopcentrum Pieterburen De Schiermonnikoger Johan van D(jken zat in het zadel van het ros Kitty, dat aan de teugel werd gehouden door de wadloopgids Abel Dijkstra. De heer Hooghuis, directeur van de Schiermon- nikoogse VVV en zijn vrouw volgden de expeditie belangstellend. De tocht die niet geheel zonder moeilijkheden verliep duurde van elf uur 's morgens tot drie uur 's middags. De WV toonde hevige belangstelling voor dit experiment. Als de plannen doorgaan kunnen badgasten de komende zomer op de paarderug de oversteek naar het vasteland maken. LONDEN „Two gun Cohen", de brutale Cockney (Londense in boorling) die geneeaal in het Chine se Kwomintang leger is geweest, is op 84-jarige leeftijd gestorven. Morris Cohen werd in het East End de armste buurt van Londen geboren en dankte zijn bijnaam aan de gewoonte twee pistolen aan zijn koppel te dragen. Voor de eerste wereldoorlog ver trok hij uit Groot Brittanië naar Ca nada, waar hij per toeval in contact kwam met de Chinese politieke organisator Soen /at-sen. Na in de oorlog dienst gedaan te hebben ging Cohen naar China als adjudant van Soen. Na de overwinning van de Chine se communisten in 1949, was hij naar Canada teruggekeerd. In 1956 heeft hij Peking bezocht en ver klaard onder de indruk te zijn van wat Mao Tse-Toen, had gepresteerd.

De Vallei | 1970 | | pagina 15