Relmakers hadden maar weinig kans Rode Kruis start in Amerongen eigen afdeling I.T.T. neemt NOBO over Vijftien arrestanten snel voor rechter Uitgifte van nieuwe CJP's GG125 was financieel geen succes Chr. politie ambtenaren vieren feest Wedvlucht van Luchtreiziger Brandje in cafetaria Kettingbotsing Weer winst voor handballers Twee gewonden bij aanrijding Rode Kruis wil eigen colonne oprichten GEEN KLAP POSTEN PATROUILLES De traditionele gekostumeerde kinderoptocht trok in Veenendaals cen trum gisteravond veel belangstelling. Sommige groepen hadden erg veel werk van hun uitmonstering gemaakt, zoals deze levensgrote sneeuwpop pen. Het slot van de stoet werd gevormd door een aantal praalwagens waarop verschillende zaken werden uitgebeeld. VEENENDAAL Tot na half een vannacht bleef het onrustig in Veenen daals centrum, als sluitstuk van de viering van Lampegietersavond. Onge regeldheden behoren kennelijk evenzeer tot de traditie als de lampionoptocht, maar het verloop ervan was gisteravond minder ernstig dan vorig jaar. Toch verzamelde de politie vijftien arrestanten, in leeftijd variërend van 14 tot 20 jaar. Zij zullen waarschijnlijk al op vrijdag 9 oktober worden berecht, aldus officier van justitie mr. J. C. Pieters, die evenals burgemeester P. Bode het verloop van de acties op de voet volgde. Al vrij kort na de lampionoptocht kreeg de baldadigheid en vernielzucht de overhand in de Hoofdstraat. Eerst werden stukken hout met spijkers op straat gegooid om de passerende auto's te hinderen, en later werd een schut ting vernield, waarvan de planken voor hetzelfde doel werden gebruikt. In eerste instantie had de politie het verkeer over Hoofdstraat en Kerkewijk volledig vrijgegeven, en geen afzettin gen aangebracht, zoals vorig jaar het geval was. Zo kon het verkeer, ondanks de hinder die groepen jongelui veroor zaakten, een functie vervullen in de kalmerlngstaciiek van het politiekorps. Omstreeks kwart voor negen werden toch aan weerszijden van de Hoofd straat dranghekken geplaatst. Kort daarop „volgden de eerste arrestaties, nadat het publiek gesommeerd was zich te verwijderen. Er werd gedreigd met geweld, maar ondanks het vertoon van lange wapenstokken, is er nauwelijks •en klap gevallen. Diverse knapen werden in de kraag gepakt en afgevoerd naar het politiebu reau. Dat was tevens de essentie van het politieoptreden, zoals dat al lange tijd tevoren was gepland. Van het be gin af aan trachtten de agenten de ge moederen te sussen, en zodra dat niet meer hielp kwam er versterking, en werden arrestaties verricht. Het Vee- nendaalse korps kreeg assistentie van een mobiele eenheid uit Ede. Afgezien van de vernielde schutting •n wat deuken in auto's die er met stukken hout in werden geslagen zijn bij de politie geen schadegevallen bekend. Al vrij snel had de politie de situatie onder controle, en in de Hoofdstraat waren in het algemeen meer toeschou wers dan relmakers. Slechts bij de Markt concentreerden zich groepjes vrij jonge knapen, die enkele malen provocaties deden door een verrijdbare stellage dwars op de weg te zetten. Bij het verschijnen van de politiewagens stoven ze echter direct weer uiteen. De toenemende regenval spoelde de laatste restjes vandalisme weg. Wel werd daarna nog de voorruit van een politieauto met een steen ingegooid, wat voor de inzittenden opnieuw aan leiding was om gehelmd de wagen te verlaten en de Hoofdstraat (met zachte hand) schoon te vegen. De relmakertjes hadden overigens nauwelijks kans, want op diverse plaatsen waren op bovenverdiepingen politiemensen geposteerd, die alle groepsbewegingen direct aan de wagens konden rapporteren. „Het is eigenlijk nog met een sisser afgelopen", concludeerde burgemeester Bode vannacht. Hij complimenteerde de EDE Het Amerikaanse concern I.T.T. (International Telephone and Te legraph) heeft de NV NOBO banketfa- briek in Ede overgenomen. Het Edese bedrijf, dat 250 werknemers telt, zal onder dezelfde directie proberen de po sitie op de Europese markt te vestigen. Momenteel exporteert de NOBO reeds naar o.a. Duitsland en België. De overname van de NOBO, een fa miliebedrijf dat in 1934 in Ederveen door de huidige directeur de heer A. van Bochove werd opgericht, zal het mogelijk maken het bedrijf verder te doen uitgroeien om zodoende het hoofd te kunnen bieden aan de in het buiten land reeds gefusioneerde banketfabrie- ken. I.T.T., in de V.S. met Continental Baking op de Food-markt, zal de NOBO know- how en research ter beschikking stellen. De NOBO, die op de Nederland se biscuit-markt de grootste omzet heeft, blijft in Ede gevestigd omdat daar voldoende mogelijkheden bestaan varder uit te breiden. Onrustige Lampegiet liep met een sisser af (Van een onzer verslaggevers) politie met het tactvolle optreden, dat tot de laatste minuut werd volgehou den, ondanks gegooi met stenen en fles sen. Tegen kwart voor één werden aan de Bergweg nog twee ruiten van wo ningen met bakstenen ingegooid. De daders zijn nog niet gegrepen. De arrestanten, van wie sommigen ook afkomstig uit Ede, werden na ver hoor heengezonden, of moesten door hun ouders worden afgehaald. Tot in de kleine uurtjes bleef de poli tie patrouilleren, maar zelfs de van het popfestival „Lammeliet" in garage Van Schoonhoven terugkerende muzieklief hebbers waren vrij snel uit het straat beeld verdwenen. De Lampegieters-optocht zelf kan als vanouds geslaagd worden genoemd. Er waren leuke groepen te zien, die samen voor een kleurrijke stoet zorgden. Het traditionele gebeuren was hier en daar 's middags al duchtig ingeluid met flin ke hoeveelheden vuurwerk. VEENENDAAL De Luchtreiziger nam deel aan de wedvlucht vanaf St. Ghislain H (213 km). De duiven werden om 7.10 uur in vrijheid gesteld. De eer ste werd geklokt om 9.26 uur. De uitslag was A. v. Barneveld 1; W. J. van Dam H. Beljk 3; H. van Kooten 4-7-9; A. Spies 8. Gemeentelijk voorlichtingsambtenaar J. van Offeren was gisteravond een van de vele vaders die hun kroost in de op tocht vergezelden. VEENENDAAL Zondagavond Is tijdens afwezigheid van de cafetaria houder H., wonend aan het Verlaat, een brandje ontstaan. Tevens deed H. aan gifte bij de politie dat hy wat geld ver. miste. De brandweer wist de brand te be perken tot de kelder en het portaal. Ver moedelijk hebben onverlaten zich toe gang tot de cafetaria weten te verschaf fen door een zijraam. Door de brand zijn elektrische leidingen gesmolten en viel de gehele stroomvoorziening uit. Naar de juiste toedracht van het ontstaan van de brand en die de brandstichter(s) zijn stelt de politie een onderzoek in. VEENENDAAL Op Rijksweg 12, ter hoogte van het viaduct, heeft zich zondagavond omstreeks 11.00 uur een omvangrijke kettingbotsing voorgedaan, waarbij een vijftal personenwagens waren betrokken. Stukken hout werden gisteravond op het plaveisel van de Hoofdstraat gedepo neerd met de bedoeling het verkeer te hinderen. Kort daarna werd een schut ting gesloopt om het materiaal daarvan voor hetzelfde doel te gebruiken. AMERONGEN Sinds 3 september jl. heeft Amerongen er weer een ver eniging bij en wel een eigen afdeling van het Rode Kruis. In 1944 besloot een groepje mensen in Amerongen om ook wat aan Rode kruiswerk te gaan doen en omdat de groep te klein was voor zelfstandig opereren besloot men zich aan te slui ten bij de afdeling Doorn. Deze samenwerking was steeds voor treffelijk en toch had men van beide kanten in de loop der jaren een zeker gevoel van onbehagen. Dit kwam om dat Amerongen eigenlijk wel een zeke re zelfstandigheid zou willen hebben en Doorn zag dit ook duidelijk en drong er meermalen op aan dat men zou trach ten in Amerongen een eigen afdeling op te richten. Mede op aandringen van de burge meester van Amerongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch werd dan eindelijk dit jaar besloten om het idee van een eigen afdeling een te gaan realiseren, er werd voor dit doel een oprichtingscomité in het leven geroepen bestaande uit: J. A. de Beun, L. D. Boelhouder, J. A. van den Bosch-Feith, H. J. Doude van Troostwijk, dr. A. C. Kars, J. Over- eem-Valk, H. Sasburg, D. J. van Vee- nendaal en M. A. Vink-Maarse. Het comité heeft al verschillende vergaderingen belegd, zowel plaatselijk als met het Rode Kruis afd. Doorn en met het hoofdbestuur. Sedert 3 septem ber kreeg het oprichtingscomité toe stemming om als zelfstandig orgaan te gaan optreden. Ook de financiën zijn voorlopig geregeld. Men heeft nagegaan wat er van Amerongse zijde in Doorn was binnengekomen en men heeft in Doorn besloten om een bepaald bearag aan de afd. Amerongen in oprichting te overhandigen. Een eigen afdeling betekent, dat men in Amerongen zelf de bloedplasma- avonden zal gaan organiseren, vermoe delijk voor het eerst in april 1971, dat er voor wat betreft het Henri Dunant- schip een plaatselijk opnamebeleid zal kunnen worden gevoerd en dat er in Amerongen een eigen ziekenauto gesta tioneerd zal worden. Momenteel heeft men nog de beschikking over een huur wagen van het Rode Kruis. Zoals be kend is in de gemeenteraad reeds aan de orde geweest zelf een wagen aan te schaffen. Momenteel telt de Amerongse afde ling 170 leden. Dit is voor de activitei ten, die men zich ten doel stelt niet voldoende. Naast deze 170 leden is er een 25-tal EHBO'ers in het bezit van het diploma, die de Rodekruis-colonnes vormen. De samenwerking tussen EH BO en Rode Kruis Amerongen is meer dan voortreffelijk. Het oprichtingscomité heeft zich ten doel gesteld om in Amerongen minstens 500 leden te krijgen. Er zal dus aan de weg getimmerd dienen te worden. Men heeft dan ook besloten om deze week huis aan huis een uitnodiging voor het bijwonen van een demonstratie van het Amerongens Ambulance team in de bus te gooien. Deze demonstratie zal wor den gehouden op zaterdag, 26 septem ber van 15.00 tot 16.00 uur op De Hof. Ook is op deze datum de door het Nut te houden rommelmarkt. Het Nut heeft zich spontaan bereid verklaart om de actie van het Rode Kruis te steunen. Wat het Rode Kruis is en doet kan men tevens op zaterdag 26 september a.s. vernemen van 20.00 tot 23.00 uur in het Dorpshuis tijdens de DOE MEE- MET-HET-NUT Avond waar tevens een Rodekruis-stand aanwezig is. Ook zullen dan de dia's en films van de 5-mei viering in Amerongen worden vertoond die zo grandioos is verlopen. Verder zal volgende week een circu laire met een folder worden verzonden. Onderana de circulaire treft men een strook aan waarop men zich kan aan melden als lid van het Rode Kruis. De bestuurder van een personenauto S. de V. uit Enschede, had zijn wagen op de vluchtstrook geparkeerd, om eeh defect aan de motorkap te verhelpen. Hierdoor raakte kennelijk de heer S. van G. uit Groesbeek zijn concentratie op zijn stuur kwijt en begon plotseling te remmen, waarbij hij probeerde de geparkeerde auto van De V. te ontwij ken. Door deze ongelukkige manoeuvre, bleven de gevolgen niet uit. De achter hem rijdende J. D. A. uit Apeldoorn botste tegen hem aan, terwijl de daar achter rijdende twee wagens de ket tingbotsing een compleet beeld gaven. Alle vijf auto's liepen zware schade op, terwijl één ervan total-loss werd gereden. De heer J. D. A. en zijn vrouw moes ten mee lichte verwondingen naar tet Streekziekenhuis te Bennekom worden vervoerd, om daar verbonden te wor den. VEENENDAAL Evenals vorig jaar bestaat er in de maand september weer de mogelijkheid tot het aanvragen en verlengen van een Cultureel Jongeren Paspoort voor het nieuwe seizoen (1 ok tober 1970 tot 1 oktober 1971). Zoals bekend geeft een dergelijk paspoort aan de houder ervan tegen sterk gere duceerde prijs toegang tot een groot aantal voorstellingen en uitvoeringen in het gehele land op het gebied van toneel opera, dans, cabaret en muziek. Eveneens zijn de rijksmusea, vele ge meentelijke musea en tentoonstellingen van beeldende kunst voor C.J.P.-houders gratis of tegen gereduceerde prijs toe gankelijk. Naast de mogêlijkheid van het tegen gereduceerde prijs verkrijgen van een aantal culturele tijdschriften ont vangt iedere C.P.J.-houder kosteloos tien keer per jaar een informatieblad met agenda en beschouwingen over de uitvoeringen, tentoonstellingen enz., welke tegen verminderde prijs kunnen worden bezocht. Een C.J.P. kan aangevraagd worden door alle belang stellende jongeren van 15 tot en met 23 jaar, alsmede door studerenden, die een dagopleiding volgen en dienstplichtige militairen tot en met 26 jaar. Aanmel- dingskaarten zijn op het Raadhuis, af deling onderwijs c.a., verkrijgbaar. Na invulling dienen deze met een pasfoto op de genoemde afdeling te worden ingeleverd. De prijs bedraagt 3,50. Nadrukkelijk zij er nog op gewe zen da", het bovenstaande alleen geldt voor inwoners van de gemeente Vee- Iiendaal. RHENEN Voor de tweede maal in successie hebben de heren van het eerste RHC-team kans gezien te win nen. En dat terwijl de ploeg pas voor het eerste jaar uitkomt in de regionale derde klasse. Nu was Fidelitas uit Amersfoort tegenstander van de Rhe- nenaren. Precies zoals verleden week bppon de wedstrijd met zeer snel spe' en precisieschoten, vooral van de hand van C. v. d. Pol, die van Fidelitas meer een sparringpartner dan een tegenstan der maakte. De Amersfoortse selectie- ploeg kon voor rust slechts één opening vinden in de RHC-verdediging. De RHC-voorhoede drong met gemak door tot voor het doel, alsof zij van geen ver dediging wist. De stand bij rust toonde duidelijk de RHC-meerderheid op het veld, namelijk 8-1. Na de rust bracht RHC de stand op 10-1. Aangezien het al zeker wist dat de overwinning in zicht was, deden de RHC'ers het verder kalm aan. De ver dediging verslapte enigszins, maar dit mocht in het geheel niet hinderen. De eindstand werd 13-8 in het voordeel van RHC. Volgende week wordt gespeeld tegen BHC uit Bussum. VEENENDAAL Gistermorgen deed zich op de kruising Ambachtsstraat- Boslaan-Parallelweg een aanrijding voor, waarbij twee automobilisten wa ren betrokken. De Rhenenaar J. C. L. reed met zijn bestelwagen op de Parallelweg, toen hij ter hoogte van de Ambachtsstraat geen voorrang kreeg van de Veenendaalse automobilist E. J. van de H. Door deze foutieve handeling werd de auto van Van de H. total-loss gereden, waarbij hij en een inzittende A. van de L., verwondingen opliepen. Zij moesten zich onder behandeling van hun huis arts stellen. De bestelwagen werd even- „Mr. Albert Show", een van de bands die ter gelegenheid van Lampegieters avond optraden in het „popfestival" in garage v» Schoonhoven. Enkele honder den jongelui luisterden verder naar „Blue Planet" en „Earth and Fire". ARNHEM De tentoonstelling „125 jaar groei in Gelderland", die de vorige week ter gelegenheid van het jubileum van de Geldersche Maatschappij van Landbouw in Arnhem werd gehouden, is financieel gezien zeker geen succes geworden. Van de verwachte 100.000 bezoekers, een aantal waarop de ex ploitatie was gebaseerd, zijn er slechts nauweiyks meer dan 55.000 op komen dagen. De organisatoren hebben het weer be slist niet mee gehad. Op de regenach tige dagen woensdag en zaterdag was het bezoek uitgesproken slecht. Alleen op donderdag werd het verwachte dag totaal, ruim 20.000 gehaald. De ver lenging van de expositie op zondagmid dag bracht met circa 5000 bezoekers ook niet veel soelaas. De belangstelling voor de stands, in het algemeen zeer goed verzorgd/was groot maar voor de ver schillende evenementen was de inte resse niet bemoedigend. Zo werden voor het congres vrije tijdsbesteding slechts vier personen ge boekt zodat drt moest worden afgelast. Ook de nationale viswedstrijd kon, mede door gebrek aan belangstelling, niet doorgaan. De paardensportevenementen, waarvoor op een neventerrein tribunes met een capaciteit van 7000 mensen waren opgesteld, trokken slechts enige honderden bezoekers. Voor het gebeuren op amusementsgebied was de belang stelling ook matig. Het ziet er naar uit dat de finan ciële afwikkeling een beroep zal moe ten worden gedaan op de garantiefond sen. SCHERPENZEEL De afdeling cherpenzeel van het ed. Roode Kruis gaat een colonne oprichten. Er zijn de laatste jaren EBO cur- sussen georganiseerd door de afdeling Scherpenzeel. Omdat men die nu meer in praktijk wil gaan bréngen en men meer georganiseerd wil gaan optreden is men tot dit besluit gekomen. Hier door heeft het ook meer doel om de herhalings cursussen te volgen. De be doeling is dat men bij eventuele ram pen of ernstige ongevallen in of buiten Scherpenzeel meer georganiseerd te werk kan gaan. Men moet) natuurlijk een zeker kader vormen en tot een ze kere taakverdeling te komen. Er hebben zich reeds 25 personen op gegeven en deze krijgen ook dit jaar weer een herhaling en 'n speciale op leiding voor de colonne. De heer Van Velzen uit Zeist zal weer als docent optreden en colonne-arts is W. C. van Vulpen. VEENENDAAL Morgen, woensdag 16 september gaan de leden van de Bond van chr. politie-ambtenaren in Neder land het 25-jarig bestaan van de Vee nendaalse afdeling- vieren. Zij doen dat met een wljdingsdienst in het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan (aan vang 10 uur). Hierin zal voorgaan ds. J. Overduin. Ds. G. C. Vijzelaar treedt op als organist. Morgenmiddag reclpieert het bestuur van vijf tot half zeven in hotel „La Montagne".

De Vallei | 1970 | | pagina 3