845 miljoen meer voor onderwijs Voor openbaar vervoer 29,5 miljoen meer ONTWIKKELINGSHULP KRIJGT 1% VAN NATIONAAL INKOMEN Zorgen over kapingen Landbouw: aandacht voor afvloeiing Toename kosten van sociale voorzieningen Militaire kostenstijgingen erg hoog MEER DAN VIER MILJARD „Prijsstijging meer dan 4 procent" VERKEER EN WATERSTAAT MINISTER ROOLVINK: Mr. Burger lid Raad van State Nota over culturele betrekkingen MTS MAASTRICHT TITEL VOOR HTS-ERS SCHIPHOL PTT NIEUW ONDERZOEK NAAR PERSPECTIEF VAN FRUITTEELT en diplomaten MINISTER NELISSEN i AOW EJS AWW ARBEIDSMARKT DINSDAG 15 SEPTEMBER f770 LEERLINGENSCHAAL ZAL NOG VERDER WORDEN VERLAAGD TNe begroting van Onderwijs en Wetenschappen voor 1971 geeft een totaal U bedrag te zien van 7,5 miljard, 845 miljoen meer dan voor 1970 het geval wasvan deze stijging wordt een deel 285 miljoen) veroorzaakt door correcties in verband met algemene salarismaatregelen per 1 januari a.s. De stijging van de uitgaven van O. en W. houdt o.m. verband met een verdere verlaging van de leerlingenschaal bij het kleuter- en basisonderwijs. Voorge steld wordt per 1 januari 1971 maatregelen te treffen om de leerlingenschaal bij het basisonderwijs terug te brengen tot 36 leerlingen per klas. Bij het kleu teronderwijs wordt de schaal per 1-1-1971 teruggebracht tot 37 leerlingen. Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide delen mee dat het vooront werp voor een nieuwe wet op het basis onderwijs naar onderwijsinstanties ge stuurd is met het verzoek vóór 1 okto ber a.s. hierover adviezen uit te bren gen. Op het ministerie wordt op de grondslag van het voorontwerp een concept-overgangsregeling van de oude op de nieuwe wetgeving ontworpen. Het ligt in de bedoeling om met in gang van het schooljaar 1971-1972 maatregelen te treffen voor een verdere taakverlichting van de hoofden van la gere scholen. Dit houdt in dat, afhanke lijk van grootte van de school; voor een aantal schooltijden het salaris van een extra (part-time) onderwijzer wordt vergoed. Een grondige herziening van de leerstof van het voortgezet onderwijs is, aldus de bewindslieden, noodzake lijk. Uitbreiding van de betrekkelijk kleine groep deskundigen die hiermee bezig is, is een eerste vereiste om het onderwijs op doeltreffende wijze verder te vernieuwen. Een goede voortgang van de huidige onderwijsvernieuwing is vooral afhankelijk van de bereidheid en bekwaamheid van de leraren; de toekomstigen lerarenopleiding dient vooral afgestemd te zijn op de onder wijskundige behoeften van morgen. In 1969 en 1970 zijn in totaal 36 mts- ctn omgeschakeld van een driejarige naar een vierjarige opleiding; het laat zich aanzien dat in 1971 alle mts-en het nieuwe programma zullen volgen. Voor de uitvoering van de Experi mentenwet en voor regionale en plaat selijke schoolbegeleidingsdiensten is 2,1 miljoen uitgetrokken. De resultaten van de intensieve stu die ten aanzien van het toekomstige be leid ten behoeve van de werkende jon geren zijn in een nota neergelegd waarvoor wij naar elders in deze edi tie verwijzen. De minister is van plan zijn opvat ting over de herstructurering van het wetenschappelijk anderwijs neer te leggen in een voorontwerp van wet. In grote lijnen stelt hij zich achter de voorstellen die prof. dr. K. Posthumus in zijn nota's heeft gedaan. Rond ƒ8 miljoen heeft de minister uitgetrokken voor subsidiëring van niet-universitaire theologische opleidin gen te Amsterdam, Heerlen, Tilburg, Utrecht en Kampen. Het toegenomen studentenaccrès heeft ertoe geleid dat voor 1971 boven de verwachte uitbreiding met 1626 per soneelsplaatsen nog 349 extra plaatsen over de twaalf instellingen voor weten schappelijk onderwijs zullen warden verdeeld. De commissie voorbereiding medische faculiteit Maastricht biedt de minister in de eerste maanden van 1971 een plan in hoofdlijnen aan voor de vestiging van deze faculteit die onderdeel zal zijn van een toekomstige rijksuniversiteit. De uitgaven voor rijksstudietoelagen stijgen sterk; de voor 1971 geraamde uitgaven (ruim ƒ300 miljoen) gaan de vastgestelde begroting 1969 ongeveer f 90 miljoen te boven. De begroting van Verkeer en Waterstaat beloopt voor 1971 een totaal van f,62 miljard, ruim 394 miljoen meer dan voor 1970. Minister Bakker en staats secretaris Keyzer delen mee dat het bedrag dat ten behoeve van het openbaar ver voer uitgetrokken wordt 205,5 miljoen) aanzienlek boven dat van de afgelopen jaren ligt (in 1967 ging het nog om een aanlooppost van 40 miljoen, In 1970 was het 176 miljoen). Hiermee wil men een situatie scheppen waarin niet alleen goe de mogelijkheden worden geboden voor wie op het openbaar vervoer is aange wezen, maar waardoor ook aan automobilisten een aantrekkelijk alternatief ge boden wordt. Voor de instandhouding van het openbaar vervoer zijn rijksbijdra gen niet de enige remedie, men zal zich moeten inspannen om het kostenpeil te drukken en om, met name in de grote agglomeraties, een grotere samenhang in het openbaar vervoer tot stand te brengen. Door middel van rijksbijdragen wordt geprobeerd de infra-structuur zo te maken, dat het openbaar vervoer zo veel mogelijk van de andere verkeers- soorten wordt gescheiden. Per 1 november 1971 zullen vergoe dingen worden gevraagd voor het ge bruik van de luchtwegen boven on* land. In eerste aanleg wordt slechts ca. 15 pet. van de werkelijke kosten in re- Minister Bakker kondigt aan dat op kening gebracht, initiatief van Nederland een ministers- Verdere versterking van de kapitaal conferentie van de Consultative Ship- structuur van de KLM zal noodzakelijk ping Group wordt voorbereid; daar zal zijn. Op de begroting is een aanloop- de scheepvaartpolitiek nader onder post opgenomen van 15,5 miljoen die ogen worden gezien. Gedurende een pe- de Nederlandse vliegtuigindustrie in Ook dit jaar wijdt de begroting van de minister van onderwijs een paragraaf aan de te grote schoolklassen. Ge streefd wordt naar vermindering. De omvang van de ontwikkelingshulp wordt volgend jaar op 1 procent van het nationaal inkomen gebracht; de Ne derlandse bijdrage in de ontwikkelings bijstand wordt nl. op f 970 miljoen begroot, een stijging met ruim 26 pro cent. Zoals men weet werd enkele jaren geleden al door minister Udink meege deeld dat de regering ernaar streefde om in 1971 de 1 procent te bereiken; dit plan wordt dus gerealiseerd. Het bereiken van deze doelstelling DEN HAAG De regering is zeer bezorgd over „de misdadige praktijken" van het kapen van vliegtuigen, en sa botage en bomaanslagen tegen vliegtui gen en vliegvelden en zal met kracht activiteiten bevorderen om de bestaan de situatie te verbeteren, aldus heeft minister Luns in een toelichting op zijn begroting meegedeeld. Tot nu toe hebben zich ca 250 geval len van kaperij voorgedaan, terwijl verdragsmatige verplichtingen om deze te voorkomen of te verhinderen nog steeds ontbreken. Het vèrdrag van DEN HAAG Minister dr. G. H. Veringa van onderwijs hoopt binnen afzienbare tijd een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan afgestudeer den van Hogere Technische Scholen de titel van ingenieur technische academie, afgekort tot ing. wordt verleend. Aan afgestudeerden van riode van her-structurering van de Ne derlandse koopvaardij moet overheids steun in overweging worden genomen, aldus de minister. Schiphol moet verder aangepast wor den aan de eisen van het snel groeiende luchtverkeer; in de komende jaren zal o.m. de capaciteit van het bestaande stationsgebouw verdubbeld moeten worden en staat de bouw van een nieu we pier op het program. Ook is verdere uitbreiding van platformen en bestaan de pieren nodig. Tot en met 1975 gaat Schiphol naar verwachting 350 mil joen investeren; het rijk zal de daar voor benodigde lening van ongeveer 150 miljoen garanderen. In de loop van dit begrotingsjaar worden de studies afgesloten voor de plaatsbepaling van de tweede nationale luchthaven (het gerucht gaat dat deze staat moet stellen deel te nemen in het Airbusproject (de ontwikkeling van een vliegtuig van ca 250 passagiers voor d« korte afstanden). Zoals al gemeld stelt de regering voor de opcenten die ten bate van het Rijks wegenfonds geheven worden op de mo torrijtuigenbelasting zo te verhogen dat de middelen van het fonds met ca. 12 pet zullen stijgen. Deze verhoging is slecht* voldoende om de kostenstijgingen t/m 1970 op te vangen. Binnen afzienbare tijd kunnen rap porten tegemoet gezien worden over snelheidslimieten buiten de bebouwde kom, auto's te water, categorie-aandui ding van voertuigen en de eerste fase van het onderzoek ongevallen op spoor- wegoverwe gen. De kachtige ontwikkeling van het PTT-bedrijf zal ook 1971 kenmerken, zou worden gesitueerd bij het Brabant- verwacht minister Bakker (verdubbe- se Steenbergen, red). Eerstdaags komen ling van het aantal girorekeningen in de resultaten van de studie over de vijf jaar, per jaar 8 pet meer aansluitin- geeft Nederland de mogelijkheid zowel de bestaande programma's aanzienlijk uit te breiden als enkele nieuwe initia tieven te nemen. Hierbij is een belang rijke plaats ingeruimd voor de finan ciering van de ontwikkelingsbijstand via internationale organisaties en van multilaterale hulpprogramma's om bij te dragen aan de versterking van de structuur van de internationale samen- Tokio, dat ook door Nederland "is be- Minister Lardinois (landbouw en vis serij) vraagt in de memorie van toe lichting op zijn begroting bijzondere aandacht voor het zich onverminderd voortzettende afvloeiingsproces in de landbouw en de specifieke problemen als gevolg van de ongunstige economi sche toestand in de fruitteelt en het klei-akkerbouwgebied van Noord-Gro- ningen. Evenals enkele van zijn ambt genoten accentueert hij de toenemende aandacht voor het leefmilieu. Ook in de komende jaren zullen land- en tuinbouw zich voor ingrijpen de en moeilijke aanpassingsprocessen geplaatst zien; naar de mening van de regering zal de oplossing in belangrijke mate gevonden moeten worden in een landbouwbeleid, gericht op een verdere afvloeiing van mankracht, minder maar grotere bedrijven en de terug keer dan wel het behoud van een even wichtige marktsituatie. De minister vindt versterking van de begeleiding van rijkswege van het voor de landbouw even ingrijpende als noodzakelijke proces van de afvloeiing nodig. Mede daarom zijn voor het nieu we begrotingsjaar de geldmiddelen van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw sterk verhoogd, nl. van 57 tot 77 miljoen. De draag kracht van het Borgstellingsfonds voor de landbouw is voor 1971 opnieuw aan zienlijk versterkt, mede in verband met de voor 1970-'71 in uitzicht gestelde overbruggings - financieringsregeling voor de fruitteelt als de prijsontwikke ling van fruit opnieuw ongunstig mocht zijn. Ondanks alle moeilijke situaties in de landbouw ziet de minister toch wel wat economische pluspunten, o.a. verster king van de economische structuur, een aanzienlijk grotere bewerkingscapaci teit per man met een stijging van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw. „Ondanks halvering van de mankracht 90 pet. meer produktie in 1969 dan in 1953", constateert de bewindman. Ook het grote exportoverschot stemt tot vol doening. DEN HAAG Minister Lardinois wil, zo deelt hij mede In de toelichting op de landbouwbegroting, een nieuw onderzoek laten instellen naar de per spectieven van de fruitteelt in ons land. Dat zal dan gebeuren door een onaf hankelijke instelling. De minister acht dat noodzakelijk als gevolg van de on gunstige prijsontwikkeling van het fruit in de laatste jaren. Uit de sinds geruime tijd al voortdu rende situatie in deze sector van de land- en tuinbouw heeft de minister de voorlopige conclusie getrokken dat de concurrentiekracht van de Nederlandse fruitteelt in de eerste plaats moet wor den gezocht in de produktie van voor ons klimaat aangepaste rassen (waarbij aan de goudreinet wordt gedacht) en aan een betere afzetorganisatie. Voorts ral er naar moeten worden gestreefd dat het produktie-areaal nog sterker wordt ingekrompen. Hoewel het algemene beeld van de in ternationale zuivelmarkt een wat gun stiger aanblik biedt, verwacht minister Lardinois van Landbouw en Visserij, zoals hij in zijn toelichting op de land bouwbegroting stelt, nog geen definitie ve oplossing van het zuivelvraagstuk in het algemeen en van de botermoeilijk- heden in het bijzonder. Hij verwacht wel dat de botervoorraden niet zo hoog zullen zijn als begin vorig jaar. Ook meent hij dat uitbreiding van de EEG met name met Engeland wel een zeker soulaas voor het botervraagstuk kan betekenen. Afremming van de groei van de melkproduktie in de EEG-landen en een sterker bevordering van het boter- verbruik ziet de minister als essentiële onderdelen van het zuivelbeleid. werking gedurende het Tweede Ont.- wikkelingsdecennium dat 24 oktober in New York afgekondigd zal worden. De regering blijft haar volle mede werking geven aan de totstandkoming van een internationale ontwikkelings strategie voor de jaren zeventig waarin de taken en verplichtingen worden neergelegd die nieuwe richting moeten geven aan de ontwikkelingsinspannin gen van alle betrokken leden. Voor beelden van nieuwe initiatieven; be schikbaarstelling van bedragen voor participatie in het aandelenkapitaal van de Wereldbank, voor de Internationale Financieringsmij en voor de financie ring van de buffervoorraad voor tin, als uitvloeisel van de Vierde Internationale Tinovereenkomst. Verhogingen: bij dragen aan het VN-wereldvoedselpro- gramma, het VN-ontwikkelingspro- gramma en van de doelbij dragen voor VN-ontwikkelingsinstituten. Bij de bilaterale samenwerking geven de programma's voor hulp aan Surina me en de Nederlandse Antillen, hulp via consortia en IGGI, hulp aan Zuid oost-Azië, medefinanciering van parti culiere organisaties en humanitaire hulp belangrijke verhogingen te zien evenals de overheidsbijdrage aan de financieringsmij voor ontwikkelingslan den. krachtigd, voorziet slechts in het ver zachten van de gevolgen van kaperij. Minister Luns herinnert eraan dat de vorige algemene vergadering van de VN, op Nederlands initiatief, een reso lutie heeft aangenomen waarin bij de staten wordt aangedrongen op het straf baar stellen van kapen en het vervolgen van kapers. De toelichting op de begroting van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevat voor de eerste maal een para graaf over de bescherming van diplo maten. Afdoende bescherming van personen en gebouwen is wellicht onmogelijk, maar de regering streeft naar een zo goed mogelijke beveiliging tegen aan slagen op Nederlandse diplomaten en consuls in het buitenland, en buiten landse vertegenwoordigers in Neder land. Niet alleen dat de fysieke bedrei ging van haar vertegenwoordigers iede re regering met zorg vervult, ook het mogelijke wegvallen van communica ties tussen regeringen kan tot meer on gewenste of zelfs gevaarlijke situaties leiden, aldus minister Luns. gens dit wetsontwerp de titel mge- Allerlei belangen (o.a. milieufactoren) nieur agrarische academie worden zuilen bij de beslissing daarover afge- toegekend. wogen moeten worden. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) constateert in de toelichting op zijn begroting geduren de de 25 na-oorlogse jaren aanzienlij ke vooruitgang op velerlei gebied, mede dank zij de economische groei. „Langzamerhand is men er zich evenwel van bewust geworden dat de welvaartsontwikkeling gepaard gaat met kwalijke neven-verschijnselen; de sterke uitbreiding van de produk- tiegroei met alle voordelen daaraan verbonden, kan een bijzonder onguns tige invloed op het leefmilieu heb ben". Deze welvaartsontwikkeling met haar gunstige en minder gunstige neven verschijnselen heeft uiteraard conse quenties voor het beleid van 't depar tement; de voortdurende economische groei zoals die volgens de prognoses de komende jaren wordt verwacht, vindt de minister zeer belangrijk en een voorwaarde om een aantal be- DEN HAAG De kostenstijgingen bij het militaire apparaat waren in de afgelopen kabinetsperioden dermate hoog, dat de regering heeft gemeend compenserende fondsen tot een bedrag van f 95,- miljoen aan het defensie budget voor 1971 te moeten toevoegen. Minister W. den Toom van Defensie deelt in zijn toelichting bij de defensie begroting mee,dat deze begroting voor 1971 4.046.113.000 bedraagt, waarvan 997.949.000 voor de marine, 1.929.635.000 voor de landmacht, 959.001.000 voor de luchtmacht en 143.578.000 voor nog niet-toegedeelde uitgaven. De vele zorg, aan de doelmatigheids bevordering gewijd, hebben tot belang rijke besparingen geleid, maar deze zijn meer dan teniet gedaan door de scher pere dan verwachte stijging van de ex ploitatieuitgaven. Dit heeft tot gevolg gehad, dat verschillende voorzieningen waarop gerekend was, moesten worden beperkt of getemporiseerd, aldus minis ter Den Toom. Hij voegt daaraan toe, dat ondanks de financiële bepaald moeilijke omstan digheden in de afgelopen drie jaren be langrijke moderniseringen tot uitvoe ring gebracht zijn of un uitvoering werden genomen. De minister noemt als sprekende voorbeelden: de vol tooiing van tet project mechanisatie van de artillerie, de voortgang in de vernieuwing van de verbindingsmidde len en het begin van uitvoering van de tankvervanging bij de koninklijke landmacht, de vliegtuigvernieuwing en de automatisering van het waarschu wingssysteem bij de koninklijke Lucht macht en de onmiskenbare voortgang zij het op enkele onderdelen in wat vertraagd tempo in het vlootver- nieuwingsplan bij de Koninklijke Mari ne. De grootste teleurstelling, die minis ter Den Toom in de huidige kabinets periode heeft moten incasseren is dat, ondanks de tot stand gebrachte aan zienlijke kostenbesparingen, tenslotte toch een situatie is ontstaan, waarin de krijgsmachtsdelen urgente voorzienin gen hebben moeten beperken of uitstel len om binnen de gestelde financiële grenzen te kunnen blijven. Tegen de groeiende macht ter zee van de Sovjet-Unie steekt de teruggang in de maritieme macht van het Westen gevaarlijk af, vindt minister Den Toom. Hij deelt mee, dat de NAVO zich thans beraadt over de wijze waarop verder in de tekortkomingen kan worden voorzien Vooralsnog verschuift het beeld van de krachtsverhouding ter zee zich ten na dele van de NAVO. De minister zegt in zijn opsomming van minder gunstige ontwikkelingen dat Nederland zich genoodzaakt zag een aantal bezuinigingsmaatregelen te ne men, die de paraatheid van de lucht strijdkrachten in vredestijd tijdelijk enigszins hebben beperkt. De paraat heid voor oorlogstijd is daardoor nau welijks beïnvloed. Enkele hoofdpunten uit de defensie begroting zijn: In het komende voorjaar zal een be slissing worden genomen over een luchtafweersysteem op het onderstel van een Leopardtank. Gedacht wordt aan de aankoop van 100 vuurmonden, waarmee een bedrag van 650 miljoen is gemoeid. Er worden voorbereidingen getroffen voor het ontwerpen van nieuwe fregat ten, die in de tweede helft van de ze ventiger jaren de plaats van de huidige onderzeeboot jagers moeten kunnen in nemen. De Sikorski-helikopters van de marine zijn verouderd. Hun taak zal worden overgenomen door het squa dron Agusta-Belle-helikopters, waar van er nog drie zullen worden aange schaft. In het voorjaar van 1971 zal moeten worden beslist over de Nederlandse deelname aan de modernisering van ge leide wapens van het type „Hawk". De minister deelt verder mede, dat ook in de toekomst vernieuwingen bij het personeelsbeleid bij de krijgsmacht moglijk zullen zijn, mits daardoor geen afbreuk wordt gedaan aan de doelmatigheid, de paraatheid en de ge vechtsbereidheid. Een voorstel tot wijziging van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst is in een vergevorderd stadium. Er zal dan de mogelijkheid worden geschapen, dat de gewetensbezwaarde een her- de hogere 1 andbouwscholenzal^ vol- vijfde baan van Schiphol beschikbaar, gen op de telefonon en een jaarlijkse groei van het telecommunicatieverkeer met 10 11 pet.). Basis voor de groei is de maatschappelijke behoefte die blijkt uit een vraag naar PTT-diensten bij ta rieven die een redelijke rentabiliteit op het vermogen opleveren. Alleen bij het vervoer van nieuwsbladen en druk werk, telegraaf en draadomroep is dit niet het geval, deze sectoren zijn sterk verlieslijdend. De PTT zal in 1971 geen bijdrage van het Rijk voor zijn inves teringen nodig hebben. Tariefsverho gingen (al eerder aangekondigd) zullen in 1971 een meeropbrengst van 70 miljoen opleveren. Meegedeeld wordt dat met de voor bereidende grondaandkoop voor de bouw van de Hemspoortunnel (bij Zaandam), de bouw van een derde sluis in de Volkerakdam en met de ver ruiming van de Dordtse Kil een begin zal worden gemaakt. Binnenkort wordt een wetsontwerp ingediend dat gezondmaking van de fi nanciële positie van de Nederlandse Spoorwegen beoogt. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming tot lid van de Raad van State te verwachten van mr. J. A. W. Burger, lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A. Mr. Burger zal de vacature ver vullen, ontstaan door het vertrek van mr. J. in 't Veld. Mr. Burger, die 66 jaar oud is, was van 1930 tot 1943 advocaat en procureur te Dordrecht Van 1943 tot 1945 was hij in het Londense kabinet minister van Binnenlandse Zaken. Van 20 november 1945 tot 15 september 1962 was mr. Bur ger lid van de Tweede Kamer. Sinds 5 juni 1963 maakt hij deel uit van de Eerste Kamer. Ook is mr. Burger lid van het Europees Parlement en van de Beneluxraad. Minister Luns (buitenlandse zaken) deelt mee dat hij en zijn ambtgenoten van onderwijs en CRM op zeer korte termijn een „Nota betreffende de inter nationale culturele betrekkingen" bij de Tweede Kamer zullen indienen. Belangrijke aspecten van het beleid vormen de bevordering van de kennis van de Nederlandse taal en letterkunde (die alom ondergewaardeerd zijn) en, vooral in Europees kader, die van de jeugduitwisselingen die zozeer aan de internationale verstandhouding ten goede komen. Bijzondere a andacht zal besteed worden aan de intensivering van de culturele betrekkingen met In donesië. Het ligt in de bedoeling ook met. de Sovjet-Unie de culturele ba trekkingen nader aan te halen. DEN HAAG Naar de mening van minister mr. R. J. Nelissen (Ecoonomi- sche Zaken) dient thans rekening t# worden gehouden met enige overschrij ding van de raming van vier procent prijsstijging voor het gehele jaar 1970. Hij heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meegedeeld, er op wijzend dat bij de prijsontwikkeling rekening dient te worden gehouden met de recente ont wikkelingen in de loonsfee* Deze Hawk-raketten staan nu nog op de Nederlandse bases in West-Duits- land. Het is echter de vraag, hoe lang ze daar nog zullen blijven. Volgens de defensiebegroting zal dit jaar een beslissing worden genomen over hun vervanging. nieuwd volledig onderzoek krijgt bij de Raad van State met beslissing door de Kroon. Ook wordt overwogen de be zwaarde, die voor de raad van advies verschijnt, in de gelegenheid te stellen zich te laten vergezellen door een ver trouwensman. langrijke sociale problemen te kun nen oplossen. De minister verwacht dat de komende jaren meer dan voorheen het accent komt te liggen op de problematiek van de inkomensverdeling; hij hoopt van harte dat het gevraagde advies van de SER op dit gebied spoedig klaar zal zijn. Bij de loononderhandelingen wordt in de praktijk het reëel vrij beschikbare inkomen steeds meer beschouwd als een belangrijke richtsnoer. Een voor deel van deze aanpak vindt de minis ter dat men zich zó bewust wordt duidelijk een keuze te moeten maken tussen collectieve voorzieningen en particuliere wensen. Overigens wordt verwacht dat de kosten voor de so ciale voorzieningen de komende jaren verder zullen toenemen. De heer Roolvink neemt aan dat de netto AOW- en AWW-uitkeringen geleidelijk op het niveau van het net to minimumloon worden gebracht. De oplossing van de problemen omtrent een aanvullende pensioenverzekering voor alle werknemers zal ongetwij feld een stuk dichterbij komen; de eendrachtige wil om deze gecompli ceerde zaak op te lossen is duidelijk aanwezig. De minister vertrouwt dat de komende jaren verder een volksverzekering te gen arbeidsongeschiktheid haar be slag zal krijgen; daarnaast zijn eer lang wijzigingen noodzakelijk in de wettelijk geregelde zieten kosten- verzekering; de bestaande verdeling van lasten met name voor hen die vallen onder de be jaarden verzekering en de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring vindt de minister onbevredigend De voorzieningen ingevolge de AWBZ moeten worden uitgebouwd met die van extramurale zorg. Als het, aldus de minister, in de toe komst meer dan tot nu toe gebruike lijk wordt dat ook de vrouw met ge zinsverantwoordelijkheid bedrijfsar- beid verricht zullen binnen en buiten het bedrijf voorzieningen nodig zijn. Een wettelijke regeling met betrekking tot de arbeidsmarkt is nagenoeg in ontwerp gereed. De fundamentele doelstelling van het beleid is, om op korte en langere termijn een harmo nische ontwikkeling van de arbeids markt te bevorderen door een slui tend stelsel van voorzieningen, een gemeenschappelijk zaak van overheid en bedrijfsleven. Het beleid van de minister is er mede op gericht de arbeidsbureaus tot een advies en informatie-instituut bij uit stek te maken voor iedere beroeps beoefenaar, man of vrouw, werkne mer of zelfstandig. Staatssecretaris Kruisinga vindt meer onderzoek nodig om tot een exacter beoordeling te komen van welvaarts factoren die de gezondheid ongunstig kunnen beïnvloeden. De zorg van de overheid voor het menselijk leven en milieu in ons land vereist in toene mende mate wetenschappelijk onder zoek waarvoor 40 miljoen is ge raamd.

De Vallei | 1970 | | pagina 7