Over de grenzen Kaping Boeing in Amerika mislukt NIXON NAAR EUROPA JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT Amerikaanse hulp op andere leest NOOR HAMBRO PRAESES VN-ASSEMBLEE Sovjet-gezant in Peking Labiel Bankbetvaker schiet tekenaar neer «V Vliegtuigkapers in arrest gesteld Vliegtuig brak in tweeën Het kan verkeren GOED DAT ER POLITIE IS. Schipbreuke lingen leefden op zeewier qametuwtydmee-ga mar de mh! Ie zou het niet geloven! En of het inbrekers waren! WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 WASHINGTON Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat president Nixon op zondag 27 september ver trekt naar Europa. Hij zal dan bezoe ken brengen aan Italië, Spanje en Groot-Brittannië, en wellicht ook aan Frankrijk en Joego-Slavië. West-Duitsland is dus niet genoemd. Het eerste land dat de president, verge zeld van zijn vrouw, bezoekt is Italië. Te Rome zal Nixon door de Paus in audiëntie worden ontvangen. Hij is in Italië de gast van president S aragat. Na het onderhoud met de Paus zal hij zich aan boord begeven van het vlag- geschip van de zesde vloot, dat ligt op de rede van Napels waar het zui delijke hoofdkwartier van de NAVO is gevestigd. Van het dek van het vliegdekschip Saratoga af, zal de pre sident een vlootoefening aanschou wen. In Madrid zal hij een onderhoud heb ben met generaal Franco. Dan gaat men naar Engeland, waar een onder houd en een maaltijd met minister president Heath op het programma staan. Dit is het officiële reisplan. Over be zoeken aan Frankrijk en Joego-Sla- vië is door het Witte Huis niets ge zegd. „Ergens tijdens zijn reis" zal de presi dent een onderhoud hebben met de Amerikaanse vredesonderhandelaars in Parijs, de heren David Bruce en Philip Habib. Maar of dit in Frank rijk zal zijn heeft men nog niet mee gedeeld. Volgens de plannen keren de heer en mevrouw Nixon op 5 oktober naar Washington terug. HONOLOELOE Twee mannen en een vrouw zijn na twee maanden rond gezwalkt te hebben in hun twaalf me ter lange sloep, op 422 mijl ten noord westen van Honoloeloe meer dood dan levend opgepikt door de Niagara Falls, een koelschp van de Amerikaanse ma - rine. De Amerikanen Julian Ritter (50) en Laurenê Louise Kokx (21) en de West duitser Winfried Bernard Herringhof, waren volkomen uitgedroogd en door de elementen geteisterd. Maar zij zullen er wel weer bovenop komen, zei de medische officier aan boord van de Niagara Falls. Volgens Ritter hadden zij al zes we ken zonder voedsel gezeten, toen zij werden gevonden. Zij waren op 17 juni vanuit Tahiti een reis begonnen met hun boot, de Galilei. Op 1 augustus werd het door de kustwacht als vermist opgegeven. Volgens Ritter waren zij in leven ge bleven door het eten van nootmuskaat, kruidnagels, andere specerijen en zee wier. Volgens de medische officier van de Niagara Falls zouden zij, als zij niet gevonden zouden zijn, nog ongeveer drie vier dagen geleefd hebben. SAN FRANCISCO Een poging om een Boeing 707 van Trans World Air nes, op weg van Los Angelos naar San Francisco te dwingen naar Noord- Korea te vliegen, is mislukt. De kaper een 35-jarige tekenaar van spotprenten uit Reseda, Californië werd neergescho ten door een particuliere bewaker van een bank. Het vliegtuig dat 55 pasagiers en ze ven bemanningleden aan boord had, KAAPSTAD De Zuidafrikaanse premier Vorster heeft in Kaapstad ver klaard, dat hij maatregelen zal nemen tegen Zuidafrikaanse kerken, als deze nieuwe geldelijke bijdragen geven aan de Wereldraad van kerken. Hij zei het nemen van sancties als zijn plicht te beschouwen, in het geval de Zuidafri kaanse kerken niet uit zichzelf enige stand bewaren tot de Wereldraad van kerken. MÜNCHEN Gisteren zijn de vier Hongaarse vliegtuigkapers drie man nen en een vrouw die zondag een Roemeens vliegtuig, op weg naar Praag hadden gedwongen koers te zetten naar München, door de Westduitse autoritei ten gearresteerd. De vrouw, die twee zoontjes bij zich. had, is naderhand toegestaan zich naar het vluchtelingenkamp te Zirndorf, bij Neurenberg, te begeven. Hongarije heeft de uitlevering van de mensen geëist. De Duitse autoriteiten zeggen hieraan geen gevolg te kunnen geven, zolang zij zich onder arrrest bevinden. Bovendien heeft men nog hun verzoek tot het krijgen van poli tiek asiel in behandeling. was zijn reis in wew Nork begonnen en had tussenlandingen gemaakt in Chica go en Los Angeles. Op dit laatste vlieg veld was de kaper, die werd geïdentifi ceerd als Don Irwin, ingestapt. Kort na het vertrek uit Los Angeles overhan digde hij de stewardess een briefje waarop stop: „Ik heb een pistool en wil naar Noord-Korea". De gezagvoerder, die het briefje van de stewardess kreeg, liet weten dat hij in elk geval een landing in San Fran cisco zou moeten maken om brandstof in te nemen. Dat stond de kaper toe. De piloot lichtte daarop het vlieg veld van San Francisco in en verzocht een aantal politiemannen gereed te houden. Hij waarschuwde echter niet eerder aan boord te gaan dan nadat hij een sein zou hebben gegeven. Op het vliegveld van San Francisco gaf de kaper, die volgens de passagiers een zeer nerveuze indruk maakte en de ene sigaret na de andere rookte, de vrouwen en kinderen onder de passa giers toestemming het toestel te verla ten. Korte tijd later hoorde de controle toren op het vliegveld een lawaai dat aan een vechtpartij deed denken en de dringende stem van de piloot om assis tentie. De politie vond de kaper voorover gezakt in een stoel, ernstig gewond door een kogel in de buik. Het schot was afgevuurd door de 34-jarige Robert Denisco, een employé van de firma Brinks, die zich heeft gespecialiseerd in de beveiliging van de geldzendingen. ADVERTENTIE Als je zeW «nel werkt en slagvaardig boeltaslngon moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna- mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Een 35-jarige man heeft ge tracht, een Boeing-707, op weg van Los Angeles naar San Fran cisco, te kapen en te dwingen naar Noord Korea te vliegen. De man- werd kort na de landing in San Francisco door een bewaker van een geldzending aan boord van het toestel neergeschoten. Op de foto het zwaarbewaakte toestel op het vliegveld van San Francisco. WASHINGTON President Nixon heeft een verregaande wijziging van de Amerikaanse hulp aan het buitenland voorgesteld. In een boodschap aan het Congres stelt de Amerikaanse president voor, een groot deel af te stappen van de bilaterale hulp en in plaats daarvan de ontwikkelingslanden te helpen via internationale organisaties. Volgens hem is de wereld in grote mate veranderd en verliezen de huidige hulpprogramma's hun doelmatigheid. Het hulpprogramma van 1800 miljoen dollar is dit jaar door het Congres met 200 miljoen dollar bekort, maar volgens president Nixon, „is het antwoord niet de buitenlandse hulpprogramma's te staken, maar ze te hervormen". Het Amerikaanse bureau voor inter nationale ontwikkeling zou langzaam moeten verdwijnen en het aantal Ame rikaanse ambtenaren dat in het buiten land aan ontwikkelingsprogramma's werkt, zou drastisch moeten verminde ren. Dit is mogelijk, als steeds meer Amerikaanse buitenlandse hulp via multilaterale organisaties wordt geleid. NEW YORK De algemene vergadering van de Verenigde Naties is voor de 25e keer bijeen gekomen, terwijl steeds luider gevraagd werd om samenwerking tussen de grootmachten, ten einde een oplossing te vinden voor het Midden- Oosten en andere dringende problemen. De openingszitting was gewijd aan formaliteiten, zoals het kiezen van de Noor se ambassadeur Edvard Hambro tot voorzitter en het aanhoren van zijn toe spraak en die van de scheidende voorzitter, mevrouw Angie Brooks uit Libe ria. Mevr. Brooks deed in haar laatste toespraak als voorzitter van de verga dering een oproep tot de Verenigde Na ties, maatregelen te nemen tegen het kapen van vliegtuigen en het ontvoeren van diplomaten. Zij noemde deze inci denten „een nieuw soort bedreiging voor de internationale vrede en veilig heid". Ook beschouwde zij de situatie in het Midden-Oosten na het in het slop raken van de vredesonderhande lingen al zeer ernstig. De crisis scheen haar nu te zijn teruggekeerd tot een „toestand van i»nverzoenlijkheid". In een toespraak kort na zijn verkie zing tot voorzitter van de vergadering riep Hambro op tot het zoeken naar nieuwe vormen voor de georganiseerde internationale samenwerking. Volgens hem moet elk land leren zich de ge meenschappelijke belangen van alle landen ter wereld aan te trekken en moet elke natie ervan doordrongen zijn dat de afhankelijkheid van elkaar een grotere internationale solidariteit ver eist. Hambro zei: „Wy hopen en vertrou wen erop dat alle staten, supermachten zowel als kleinere landen, bereid zijn de Verenigde Naties sterker te maken, opdat in gezamenlijke acties al onze gezamenlijke problemen kunnen wor den opgelost. Het handvest van de Ver enigde Naties was in de voorbije 25 jaar voldoende flexibel gebleken", al dus Hambro, „om aan de zich steeds veranderende situaties het hoofd te bie den." Volgens de nieuwe voorzitter moeten de Verenigde Naties vooral hun functie van vredesbewaarder verder uitbouwen. Het is volgens hem niet voldoende dat de VN het gebruik van geweld pro beert tegen te gaan en allerlei geschil len op vreedzame wijze wil oplossen. Het belangrijkste is dat de problemen van materialisme en ideologie die de mensen vaak tot geweld drijven, wor den onderkend en opgelost. „Vijand schap tussen rassen, onenigheid over de fundamentele menselijke rechten en de onverdraagzaamheid tussen groepen, kunnen in dezelfde mate als conflicten tussen landen een bedreiging vormen voor de internationale vrede. Het is daarom nodig dat de vredesmachine van de VN verder wordt ontwikkeld zodat de organisatie handelend kan op treden voordat een situatie uitmondt in gebruik van geweld en macht". De president stelt voorts een nieuw Amerikaans „internationaal veilieheids- bijstandsprogramma" voor, waarbij mi litaire hulp afzonderlijk zou moeten worden verleend. President Nixon stelt het congres voor, de hulp via internationale instel lingen zo snel mogelijk te vergroten' Hij vraagt alle andere landen die ont wikkelingshulp verlenen, de verplich ting op te heffen dat het ontvangende land hulp, voor de kredieten ankopen in het donor-land moet doen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft Vasili Tolstikof benoemd tot ambassa deur in de Volksrepubliek China, het geen duidelijk wijst op een verbetering van de Chinees-Russische verhouding. Volgens het persbureau Tass ,is Tosti kof, die in 1917 geboren is, sinds 1962 eerste secretaris geweest van de regio nale communistische partij in Leningrad. Volgens Tass werd de benoeming bekend gemaakt door het presidium van de Opperste-Sovjet. Rusland heeft de laatste drie jaar geen ambassadeur in China meer gehad. NEW YORK Gisteren is een Dou glas DC-8 van de Alitalia met 146 pas sagiers en tien bemanningsleden aan boord tijdens de landing op het vlieg veld Kennedy t e ver doorgeschoten en voorbij de baan tot stand gekomen. De romp van de machine brak in tweeën. Er ontstond geen brand. In to taal 71 passagiers en vijf bemannings leden zijn gewond geraakt bij het onge luk. ADVERTENTIE Vorig* Ik liet 's om half twaalf nog even mijn hondje uit. Dat beest scharrelt wat tussen de rozen struiken in het plantsoen. Stopt zo'n auto met een blauwe lamp op.Politie! Wat doetu daar? Ik laat mijn hondje uit. Waar is dat hondje dan? Ik roepen en fluiten, maar komen ho maar! Of ik mijn papieren wou laten zien - maar wie heeft er nou papieren als hij om half twaalf nog even - enfin, een gezeur van jewelste! Toen ze eindelijk opkrasten had ik kou gevat. Zaten zeker om werk verlegen. Van-de-week Mijn vrouw lag er al in toen ik de gordijnen dicht deed. Achter kijk ik op het magazijn van een tassenfabriekje aan de straat achter de onze. En ik zag een vent op het dak rondscharrelen. Ik zeg tegen mijn vrouw„Geen licht maken! Ik ga de politie opbellen." Die kwam gauw ge noeg, maar toen was die man van dat dak al verdwenen. Ik dacht nog toen ik ging slapen: ze zullen wel hebben gedacht, dat ik er zo een ben, die zich van alles verbeeldt. Maar de volgende dag nam een van die rechercheurs de moeite mij te komen vertellen hoe het was afgelopen. In die achterstraat hadden zij een man aange troffen, die beweerde, dat-ie zijn hond uitliet, maar dat had hij niet kunnen waarmaken. Ze hadden hem het vuur na aan zijn schenen gelegd, en toen bad hij doorgeslagen. Hij had op de uitkijk gestaan, en zijn maat hadden zij op het kantoor van die zaak gevon den. Die eigenaar van dat fabriekje is me nog komen be danken. Ik zei: laat maar zitten - Als er momenteel iemand ls die meer nog dan de Palestijnen eei definitieve oplossing zou willen vooi het oonflict in hel. Midden-Oosten meer in het bijzonder het Palestijnse vraagstuk, dan is het koning Hoes sein van Jordanië. Deze Arabische monarch, gezeten op zijn labiele troon in Amman, heeft de laatste tijd steeds meer spoken op zich zien afko men, die hij ondanks allerlei manipu laties niet heeft kunnen verdrijven. Er is in zijn land een toestand ont staan van welhaast permanente bur geroorlog en zo hij al tot een verge lijk komt met de Palestijnen, dan zullen zijn regering en/of het leger als zij menen dat er bijvoorbeeld te veel concessies zijn gedaan, het ver gelijk aan hun (woestijn)-laars lap pen. Politieke waarnemers in de Jordaans® hoofdstad omschrijven de positie van Hoessein als „stuurloos tussen de re gering, het leger en de Palestijnse verzetsstrijders". Zij baseren zich daarbij op twee feiten: hoge Jordaan se officieren, die in deze kritieke da gen tot de voornaamste vertrouwens mannen van Hoessein behoren, drin gen er bij hem op aan, met de guer rillastrijders „nu eindelijk eene schoon schip te maken", de rege ring en enkele kringen van het leger proberen Hoessein duidelijk te ma ken, dat voorzichtig manoeuvreren tegenover de verzetsstrijders nog het enige redmiddel is voor de monarchie en het bewaren van de band met Egypte, die Hoessein als een onduld bare kwelling voelt. Een probleem dat daar nog is bijgeko men, is het feit dat de Palestijnse ver zetsbeweging niet meer als een een heid moet worden gezien. Het centra le comité van de verzetsbeweging on der leiding van Jasser Arafat wil „Palestina bevrijden" en verzekert dat het noch in Jordanië, noch in an dere Arabische landen politieke doe len nastreeft. Dr. George Habbasj en zijn Volksfront voor de Bevrijding van Palestina spreken echter over het afschaffen van alle politieke Ara bische systemen, ook die van Nasser en Hoessein, en het oprichten van een groot-Arabisch rijk volgens het principe van het Leninisme-Marxisme (invloed van China). Tn verband met het plan-Rogers en de akkoordverklaring met onder handelingen over het conflict in het Midden-Oosten, kreeg Hoessein van Nasser de vrije hand om met de Pa lestijnse verzetsstrijders af te reke nen. Volgens waarnemers vonden Nasser en Hoessein dat de Palestij nen namelijk een bedreiging vormden voor die onderhandelingen en dat zou hun positie alleen maar schaden. Die HOESSEIN voetveeg in eigen huis „afrekening" is tot nu toe met veel doden en gewonden onbeslist geëin digd, met een derde bestandsakkoord binnen vijf dagen. Hierbij is dan nog niet inbegrepen de veranderde situa tie na de vliegtuigkapingen. Vele politieke en militaire kringen in Jordanië hebben het Hoessein nog moeilijker gemaakt, door evenals Nasser op een definitieve afrekening met de guerrillastrijders aan te drin- gen. De eisen van de Palestjjnen luiden: het staatsgezag wordt in handen gelegd van een door hen beheerde „volks- autoriteit", die dan zal afrekenen met alle tegenstanders van de Palestijnen in de regering, het leger en bij de politie, hetgeen erop neer zou komen dat alle rechtsverhoudingen volko men zouden worden weggevaagd. Volgens politieke waarnemers ziet Hoessein het gevaar hiervan wel, maar blijft hij bang voor een „defini tieve afrekening" met de Palestijnen, omdat dit naar zijn mening in een enorm bloedbad zou eindigen. En weinigen spreken hem daarbij tegen. Afgezien van het feit dat de vredeson derhandelingen toch enigszins in het slop zijn geraakt, is het duidelijk dat er bij Hoessein van onderhandelen op dit moment geen sprake kan zijn. (~)ok Israël vindt dat Hoessein in een bijzonder moeilijke positie te recht is gekomen. Realistische politici in Jeruzalem rekenen bij de komende vredesonderhandelingen onder leiding van Gunnar Jarring, zo die doorgang mocht vinden, in ieder geval niet op hem. Ook stelt men zich in Israëlische krin gen steeds meer de vraag: wat komt er als Hoessein weggaat? Te oordelen naar de huidige toestand in Jordanië die meer en meer gaat lijken op een latente burgeroorlog, ziet men in Is raël, mocht Hoessein verdwijnen, ai chaotische en anarchistische toestan den voor zich. Zo er nog een bewijs voor nodig was geweest, zegt men in Israël, dan heb ben de jongste vliegtuigkapingen wel bewezen dat Hoessein allang geen baas meer is in eigen huis. Objectieve waarnemers twijfelen er niet aan of een val van Hoessein, be werkstelligd door guerrillastrijders, zal vroeg of laat tot een Israëlische interventie leiden. Het schijnt dat een dergelijk idee echter niet alleen In Israël bestaat. Onlangs verscheen in een Israëlische krant een kort be richt, zonder commentaar en niet be vestigd of tegengesproken, dat Egypte Israël langs niet genoemde kanalen de vraag had gesteld, wat men in Je ruzalem zou zeggen van een Egypti sche interventie in Jordanië.

De Vallei | 1970 | | pagina 11