Veenendaals dagblad Buiten kQ Vierhonderd gulden voor sigaren- industrie Oude en nieuwe IJsselbrug Philips en aannemers willen weer praten met vakbonden Militaire regering in Jordanië Feijenoord toch op t.v. lekker lui fm Treffer union Streekmuseum Rhenen van antiek beroofd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Abonnementsprijs omhoog (na nieuwe gevechten) Interlokaal- en vrijetijdstarief worden 1 februari goedkoper HOESSEINS TROON WANKELT LUNS STRENG BEWAAKT NA VAGE TIP OVER BEDREIGING Egypte: overleg is dood POLY SELECT matras nieuw van J8**0 CHOCOLADE CIJFERS (Van onze financieel-economische redaktie Ingaande volgend jaar worden wijzigingen aangebracht in de telefoon en telegraaftarieven. Welkom aandenken lakei* en slopen DEFINITIEF Vrijwel overal droog Bm» voor padaotle en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10965 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement W P.W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 16 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I6 voor een Bellen dubbeltje in groter gebied DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) is gisteren onder strenge politiebewaking naar Schiphol gereden. Na de opening van de Staten-Generaal vertrok minister Luns in allerijl naar Schiphol voor het vliegtuig naar New York. Hij zal daar de 25ste Algemene Vergadering van de V.N. bijwonen. De extra veiligheidsmaatregelen werden genomen omdat de Haagse politie een tip had gekregen dat minister Luns zou worden bedreigd. Volgens de politie zou „uit niet duidelijke berichten zijn gebleken, dat van bepaalde zijde agressie op minister Luns zou worden gepleegd". Gisternacht stond de ambtswoning van minister Luns al onder strenge poli tiebewaking. Tijdens de jubileumzitting van de V.N. wordt de grootste verzameling staatshoofden en regeringsleiders uit de wereldgeschiedenis verwacht. Het hoogtepunt van de viering valt op 24 oktober, de dag waarop 25 jaar gele den het Handvest van de Verenigde Naties werd geratificeerd. Voor zijn vertrek heeft minister Luns meegedeeld, dat in Rome de 7 landen van de Westeuropese Unie het afgelopen weekeind enkele voorlopige richt lijnen hebben opgesteld ter bestrijding van vliegtuigkapingen. De richtlijnen zullen nog nader door de 7 landen worden besproken, „hoewel het natuur lijk niet de bedoeling is dat de plannen tot de W.E.U.-landen beperkt blij ven, maar in een veel groter forum moeten worden opgevolgd en uitge werkt". aldus de minister. Per 1 januari 1971 gaat het abonnement omhoog met f 1,- per maand. Het stadsgesprek wordt in prijs verhoogd van 7 naar 10 cent, waar echter te genover staat dat voor deze 10 cent een veel groter gebied zonder tijdtelling kan worden bereikt Het telefoonverkeer over grotere afstanden wordt aanmer kelijk goedkoper. Voor het telefoonverkeer met geheel overig Nederland gaat één tijdtarief gelden dat belangrijk lager is dan het huidige. Zo gaat een gesprek van vier minuten van Vlissingen naar Gronin gen 80 cent kosten tegenover thans 91 cent. Voor de avonden en in het week end (vrijetijdstarief) kan worden ge beld voor half geld (thans 2/3), terwijl het tijdstip van ingang 's avonds wordt vervroegd van 19.00 naar 18.00 uur. Het tariefsysteem sluit aan bij de maatschappelijke ontwikkelingen in ons land, die ertoe hebben geleid, dat vrijwel iedereen thans wel familie of kennissen heeft in verschillende pro vincies en steden, terwijl steeds meer bedrijven ontstaan met vestigingen in 'nee gehele land. Voor PTT betekenen deze tariefherzieningen in de telefoon- aector géén verhoging van inkomsten: de verhoogde opbrengst van de abonne menten wordt nl. gecompenseerd door de verminderde opbrengst van de ge sprekken. De wijziging van abonnementen zal in gaan op 1 januari 1971. De datum waarop de herziening van de gespreks tarieven van kracht wordt is verschil lend voor elk telefoondistrict en ligt in de eerste zes weken van 1971. Elke abonnee krijgt van te voren persoonlijk bericht over de datum van ingang. Be halve de hiervoor reeds genoemde zijn in de telefoonsector nog enkele andere Tkeze en gene van de ouderen on der ons zullen zich wellicht herinneren, dat indertijd de Am sterdamse wijnfirma Ferwerda en Tieman vele jaren een fraaie, origi nele maandkalender aan haar af nemers offreerde. Dit was toen lang niet zoveel in de mode als tegen woordig, doch het zal minder om de reclame zijn geweest dan om de fraaie muurtooi, dat dit relatiege schenk zozeer op prijs werd gesteld. Menigeen bewaarde de kalender bladen, maar weinigen bezitten ze compleet, want ze liepen van 1902 af 17 jaren zonder onderbreking voort en de laatste verscheen in 1918 na de dood van de kunstenaar, die ze onvermoeid tekende: Th. van Hoytema (1863-1917). Ze stel den litho's voor van vogels en bloe men; een zeer kunstzinnige pro- duktie van een begaafd, fijngevoe lig kunstenaar, die ons gelukkig ook minder vergankelijk werk in pren tenboeken heeft nagelaten. Wie kan zich daarvan nog „Uilengeluk" ,,Hoe de vogels aan een koning kwamen" of Vogelvreugdvoor de geest halen, alle op steen gete kende juweeltjes, waarvan ik mij gelukkig prijs althans het laatste te bezitten. Overigens valt er nauwe lijks aan te komen, want ze zijn allang atiquarisch en de mooiste van alle ,,Het lelijke jonge Eendj e"naar Andersen's beken de sprookje en daterend van 1893, bracht in 1969 liefst f 450,- op! Het is een goede gedachte geweest van de uitgeverij A. G. Schoonde r- beek te Laren ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan hiervan een heruitgave te verzorgen, die, le klas uitgevoerd met 31 platen in vijf kleurendruk, op album-formaat nochtans slechts f 19,75 kost. Het zal voor alle vogelvrienden en kunstliefhebbers een welkom aan denken vormen aan een oorspron kelijke artiest, die ons de sprook jesachtige wereld van wiek en sneb binnenleidt met zijn lithografiën en zuiver kunstenaarschap. Vakge noten en kenners als Roland Holst, Knuttel, Jan Veth en Plasschaert hebben Theo van Hoytema om strijd geprezen en nu hij na tiental len jaren weer in de publiciteit komt, zal hij stellig nieuwe vrien den maken. 16 sept. '70 A, B. WIGMAN tariefswijzigingen voorzien t.w. op het gebied van huistelefonie en mobilofo- nie. Voor de reeds jaren lang noodlijden de openbare telegraafdienst viel aan ta riefverhoging niet te ontkomen. De prijs voor een binnenlands telegram van 10 woorden of minder wordt ver hoogd van ƒ3,- tot ƒ3,50, met elk vol gend woord ƒ0,25 meer (thans ƒ0,20.) De tarieven voor internationale tele grammen blijven gelijk of ondergaan enige verhoging. Het abonnement voor een telexaansluiting wordt verhoogd van 120.- tot 130,-. DEN BOSCH Werkgevers- en werknemersorganisaties in de sigaren- industrie zijn in principe akkoord ge gaan met uitkering van 400 gulden aan de werknemers in de bedrijfstak van 23 jaar en ouder. Werknemers beneden 23 jaar krijgen een uitkering gerelateerd aan het leeftijdsloon. Part-timers krijgen een aan de werk tijd gerelateerde uitkering. De uitke ring wordt voor de helft op 1 oktober en voor de andere helft op 1 december uitbetaald. Nadere uitvoeringsmaatre gelen worden nog door partijen uitge werkt. In deze bedrijfstak werken on geveer 7500 mensen. De suikerverwerkende industrieën zullen hun (in totaal ongeveer 30.000) werknemers per 1 oktober een voorlo pige extra-uitkering geven. Werkne mers van 21 jaar en ouder krijgen een uitkering van 225 gulden; de werkne mers beneden die leeftijd een uitkering met een afbouw van 25 gulden per jaar. Dit is besloten in afwachting van defi nitieve besprekingen tussen werkgevers en -nemers over de extra-uitkering van 400 gulden op vijftien oktober aan staande Het met de NV Philips geaffilieerde, muar onder de cao in de metaalindus trie vallende bedrijf van Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo (O.) heeft met de vakbonden overeenstem ming bereikt over een uitkering van 400 in 1970 en verwerking daarvan in de loonschalen per 1 januari 1971. Voor de jeugdige werknemers wordt de uitkering gestaffeld. De directie van Anton Hunink heeft zich bereid verklaard tot een uitkering van 200,- ineens, en een direct in gaande loonsverhoging van 5 procent. Dit is gunstiger voor de werknemers dan 400,- ineens. CAIRO Egypte heeft verklaard dat het Amerikaanse vredesinitiatief voor het Midden-Oosten dood is, maar eraan toegevoegd, dat het 't bestand aan het Suez-Kanaal zal blijven eerbiedigen, zolang Israël het niet schendt. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Machmoed Riad, die het Amerikaanse initiatief de dag tevoren nog slechts „bevroren" had genoemd, verklaarde nu op een persconferentie in Cairo: „Het is nu wel duidelijk dat de Verenigde Staten hebben gefaald in hun rol van onpartijdige bemiddelaar en zijn teruggevallen op hun politiek van steun aan de Israëli's. Door hun politiek van massale economische steun aan Israël en hun besluit nieuwe „Phantoms" en andere wapens aan dat land te leveren, hebben de VS dat kan ik nu wel zeggen een einde ge maakt aan hun initiatief". DEN HAAG De werkgeversorgani saties, samenwerkend in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf hebben de werk nemersbonden uitgenodigd tot een ge sprek op korte termijn over een extra inkomensverbetering over 1970. Ook gisteren hebben in tal van plaatsen bouwvakkers niet gewerkt. In Amsterdam hebben dinsdagmiddag ruim 3000 bouwvakkers een demonstra tieve tocht gehouden om kracht bij te zetten aan hun eis tot uitbetaling van de 400 gulden. Philips heeft de vakorganisaties uitge nodigd voor een gesprek hedenmiddag. De onderhandelaars voor de werkne mersorganisaties hebben meegedeeld bereid te zijn opnieuw te praten, mlt» ze de zekerheid konden krijgen dat dit zinvol zou zijn en over een inkomens verbetering van 400,- bruto zou wor den gesproken. Van de kant van de leiding van het concern is de onderhandelaars daarop geantwoord dat de hervatting inder daad zinvol moet zijn. De mededeling dat Philips het over leg wil hervatten heeft in verscheidene vestigingen geleid tot het besluit weer aan het werk te gaan. Zo is in Stadska naal dinsdagavond om zeven uur het personeel weer aan de slag gegaan. Daar, en ook bij de VSF in Leeuwar den hadden de werknemers de hele dag gediscussieerd. In Almelo en in Win terswijk is gistermorgen door een deel der werknemers niet gewerkt, evenals in Groningen en Dordrecht. Nadat de werknemers van Johan de Witt in Dor drecht 's middags het werk hadden hervat, gingen die van Volt in Tilburg weer met werken ophouden. In Utrecht, Hoorn, Den Haag, Breda, Roosendaal, Eindhoven, Nijmegen, Hil versum, Zwolle, Alkmaar, Drachten, Huizen, Doetinchem en Hilversum werd gediscussieerd. In sommige bedrijven was het onrustig. De onrust binnen het AKZO-concern heeft zich gisteren opnieuw uitgebreid. AMMAN Kolonel Mohammed Daoed is benoemd tot premier en minister van Buitenlandse Zaken, in een nieuwe Jordaanse regering, zo bericht radio-Amman. Generaal Habes Majali is volgens de Jordaanse radio benoemd tot opperbevel hebber van het leger, als opvolger van generaal Machmoed Hadissa. De nieuwe Jordaanse regering, die in de nacht van dinsdag op woensdag is ge vormd, bestaat uitsluitend uit militairen. Snel nadert de nieuwe IJsselbrug bij Zwolle haar voltooiing. Over veertien dagen zal minister-president De Jong de brug sinds pinksteren gedeeltelijk opengesteld offi cieel in gebruik stellen. Het steeds drukker wordende verkeer zal dan zijn verlost van het knelpunt dat de oude brug (links of de foto) jaren lang heeft gevormd. Minister van Defensie in de nieuwe Jordaanse regering is generaal Moet- lak Eid, en vice-premier is kolonel Na zei El Abbioeri. De post van Binnen landse Zaken, Godsdienstzaken en Isla mitische zaken wordt bezet door kolo nel Saleh El Sjaraf. Het eerste besluit van het nieuwe militaire kabinet was de benoeming van generaal jlabes Majali tot opperbe velhebber van het Jordaanse leger, al dus radio-Amman. Koning Hoessein heeft volgens de radio met deze benoe ming ingestemd. Het ontslag van de regering Refai kwam minder dan een uur na de aan kondiging van een overeenkomst tussen de regering en de Palestijnse guerril la-strijders, om een einde te maken aan de gevechten tussen deze twee partijen in Jordanië. Gisteren is er op ongeveer 24 kilome ter ten noorden van Amman gedurende enige uren gevochten tussen Palestijnse guerrillastrijders en Jordaanse militai ren. Tot de doden zou een 15-jarige zoon ADVERTENTIE van een Jordaanse generaal behoren. Michael Laurent, fotograaf van de AP, meldt dat de stad Irbid in het noorden, waar de gevechten oorspron kelijk twee dagen geleden, begonnen, geheel in de handen der Palestijnse commando's is. Koning Hoessein heeft in een inter view, dat in Parijs gepubliceerd, werd, gezegd dat het zal uit lopen op een definitieve krachtmeting tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse vluchtelingen in zijn land. In een vraaggesprek met Jean-Fran- gois Chauvel van het blad Le Figaro zei de koning, dat „deze toestand niet kan voortduren. Iedere dag zinkt Jordanië dieper weg. Er moet vrede komen of oorlog". Naar dinsdag in Amman bekend werd, zijn de leiders der Bedoeïnen- stammen in Jordanië overeengekomen, dat elke Bedoeïen die zich bij de com mandostrijders aansluit, zijn leven heeft verspeeld. Voor het verraad van een enkeling, zal volgens oud gebruik telkens de hele stam verantwoordelijk worden gesteld. De guerrillaorganisatie El Fatah meldde dat de Jordaanse au toriteiten in het zuiden van het land zijn begonnen met de verdeling van wapens onder de Bedoeïenenstammen. ROTTERDAM Hoewel het Feijenoordstadion nog niet geheel is uitverkocht hebben het bestuur van sportclub Feijenoord en de directie van het stadion besloten de N.O.S. toestemming te geven voor een recht streekse televisiereportage van de woensdagavond te spelen wedstrijd tussen Feijenoord en UT Arad. O KAAPSTAD Minister-president Balthazar Vorster heeft in het parle ment verklaard, dat hij bereid is non-agressiepacten te sluiten met alle zwarte buurstaten. Hij voegde hieraan toe: „Na dit verklaard te hebben en na het initiatief genomen te hebben, hoop ik, dat een einde zal komen aan de schandalige verhalen over Zuid-Afri ka's doeleinden". Voor wie zichzelf het beste gunt ln de binnenstad van Rhenen, aan de Molenstraat, is de afgelopen nacht het oudheidkundig streekmuseum be roofd van een zeer groot deel van zijn kostbare antieke collecties, waaronder een unieke compiete verzameling mid deleeuwse munten. Hoewel vanmorgen nog geen volledige inventarisatie ge maakt kon worden van het verlies, omdat er eerst nog vingerafdrukken in het leeggeroofde museum genomen moesten worden, staat volgens de con servatrice, mej. Aleid van de Bunt reeds vast, dat er voor vele duizenden guldens gestolen is. ADVERTENTIE De daders hebben zich door het in slaan van een ruit toegang weten te verschaffen tot het museum. Uit een eerste vluchtig onderzoek is al gebleken dat met grote kennis van zaken te werk is gegaan, want behalve de waardevolle muntenverzameling zijn het juist aller lei voorwerpen van belangrijke oud heidkundige waarde, welke zijn ver dwenen, zoals een gildekist de mooi ste waarover het museum beschikte een antieke klok, talrijke tinnen voor werpen, w.o. een kostbaar inktstel, pe perbussen, een koperen weegschaal, twee achttieneeuwse schaven, asbakken, een zeventiende-eeuwse tabaksdoos, tondeldozen, en een aantal antieke te gels. De juiste omvang van het aantal ver miste voorwerpen, waarvan -de geld waarde moeilijk precies vast te stellen is, zou pas over enkele dagen, na de in ventarisatie, bepaald kunnen worden. Weerstverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Matige, aanvankelijk aan de Wadden- kust nog krachtige wind krimpend naar zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur Zon op: 06.17 onder: 18.51 Maan op: 19.13 onder: 09.05

De Vallei | 1970 | | pagina 1