Sociale bewogenheid blijft punt één Laken-Sets Oudste inwoonster van Eist 95 jaar Max Heijmans dicteert: turquoise Kwaliteit te kust en te keur Fijne Autos zijn bijzonder gevaarlijke dingen Nachtelijk plakverbod in België Kinderhulp Oost-Nederland in nieuw gebouw Gestapo-proces uitgesteld Staking in Britse auto-industrie Franse minister zwaar ziek VRAGEN OVER WAPENBEZIT Flat in aanbouw stort in 1 Centra Spaarkaart 4,50 1 Centra Spaarkaart f 12,— WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 Centra's Priisbewijzen: „Wie de publikaties over de kinder bescherming van de laatste tijd leest kan er misschien niet meer in geloven, dat zo'n bestuur van de Stichting Kin derhulp Oost-Nederland nog ergens blij mee kan zijn. We zijn het tóch. bij de opening van dit nieuwe gebouw. Niet omdat we onbekend zouden zijn met de noodzakelijkheid van wijzigin gen in de huidige structuur, maar ge woon omdat dit nieuwe pand weer een slap vooruit betekent op de lange weg naar efficiënt werken". Dit zei mr. A. Roselaar, voorzitter van de stichting, gistermiddag bij de opening van het nieuwe gebouw aan de Sweerts de Landasstraat in Arnhem. De commis saris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, verrichtte de ope ningsplechtigheid. Mr. Roselaar stelde vast, dat de kwa litatieve verbetering van het maat schappelijk werk vooral mogelijk is ge worden door de sterke professionalise ring. Daarbij moet echter bepaald niet het werk worden onderschat, dat vele oud-bestuursleden van de in deze stich ting gefusioneerde instellingen hebben gedaan. Zij bekroonden dat werk door te berusten in delegatie van bevoegdhe den, terwijl de oude werkwijze toch «en deel uitmaakte van hun leven, vol van sociale bewogenheid. Wat verwacht men anno 1970 van de kinderbescherming? Een foutloze en vakkundige behandeling van elke pupil, maar toch ook diezelfde sociale bewo genheid. waarmee het werk indertijd op gang is gebracht. Ideëel kan hier veel worden bereikt door de uitvoeren de maatschappelijke werkers intensief BERLIJN Het proces tegen de vroegere chef van de Berlijnse Gestapo, Otto Bovensiepen, is voor onbepaalde tijd opgeschort, wegens diens slechte gezondheidstoestand. De Westduitse rechter besloot verder het arrestatiebe vel tegen de 65-jarige verdachte in te trekken, zodat hij in 'n ziekenhuis kan worden behandeld voor zijn hartziekte. Een arts verklaarde voor de rechtbank dat Bovensiepen pas over tenminste drie maanden weer terecht zou kunnen staan. De vroegere Gestapochef heeft op 25 augustus een hartaanval gehad. Bovensiepen en twee andere Gestapo mannen, de 58-jarige Kurt Venter en de 66-jarige Max Grautstück, verschenen op 9 december voor de rechter op be schuldiging van medeplichtigheid aan de moord op ongeveer 30.000 Berlijnse Jo den. Het proces tegen Venter en Grautstück wordt voortgezet. Omdat de Duitse wet eist dat een proces dat langer dan 10 dagen wordt onderbroken, ongeldig wordt verklaard, zal tegen Bovensiepen een nieuw proces moeten worden aan gespannen. bij het beleid te betrekken, materieel door schaalvergroting. Immers, dan eerst wordt het mogelijk om met steun van fleit subsidiebeleid prak tij kbegeleiding in te voeren en specia listische hulp te bekostigen. De aanstel ling is daarvan een voorbeeld geweest. Veel waardering toonde mr. Roselaar voor het werk dat de medewerkers van Kinderhulp in het afgelopen jaar onder moeilijke omstandigheden hebben ge daan, waarbij hij in het bijzonder ad ministrateur Beke noemde. „Zonder hem zouden we hier vandaag niet heb ben gestaan", aldus de voorzitter. BRUSSEL De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Harmegnis, heeft samen met de gouverneurs van de Belgische provincies een aantal maatregelen uitgewerkt, die erop neer komen dat het de Belgen verboden zal zijn om van nu af aan tot IJ oktober (de dag van de Belgische gemeente raadsverkiezingen) van 's avonds tien uur tot 's ochtends zeven uur affiches te plakken of verkiezingsleuzen aan te brengen. Ook heeft de minister in deze uren het vervoer van verkiezingspropa gandamateriaal, affiches en gevaarlijke materialen verboden. Overtreders van het verbod worden voor de rechter gedaagd. De maatregelen zijn genomen na het incident eind vorige week, waarbij le den van Volksunie en van de Vlaamse Militanten Orde een afficheplakker van het Waalse front des Francophones (FDF) tijdens een nachtelijke ontmoe ting zo met knuppels bewerkten, dat de man stierf. Rijkswacht en politie zullen in de grote centra patrouilleren en toezien op naleving van het verbod. Voor de ver gadering met de gouverneurs had mi nister Harmegnis overleg gepleegd met de Belgische premier Eyskens, die juist terug was van een bezoek aan Turkije. LONDEN In de Britse auto- en aanverwante industrie staken thans 40.000 mensen. Het tot nu toe hierdoor door de autoindustrie geleden verlies wordt geschat op meer dap 40 miljoen pond. Een van de gevolgen is dat het pu bliek meer dan ooit wagens van buiten landse makelij bestelt, dit jaar reeds ruim 21 pet meer dan vergeleken bij 1969. De staking was begonnen met een bij de AGN Sankey-fabriek, die wielen en onderstellen maakt voor vele merken. Alle stakingen zijn het gevolg van de eis naar hogere lonen. De buitenlandse fabrikanten van de populaire merken varen er wel bij. De Volkswagen heeft verleden in Groot Brittannie 24.000 auto's verkocht en re kent dit jaar op een omzet van 40.000. Sperziebonen M 69 Frisco nieuwe oogst, per blik Pencees X 59 per rol 5 stuks Erwtensoep 121 v8 ■M/x» i/onri/A 1/. KliL- met worst, Keurko, per blik FroliclSCr 98 voor uw hond, pak 500 gram 10 Vissticks 13? 14)9 uk de diepvries, per pak mm Snijworst 4Mf 59 tJnox. Der 100 aram Unox, per 100 gram Aanbiedingen geldig *9 September, uitverkocht voorbehouden. centra per >08t"> Lakens en slopen met fijn blauw-wit borduursel. Van zuiver Twents graslinnen, apprèt-vrij. Goedgekeurde kwaliteit door Ned. Ver. van Huisvrouwen. Alle slopen met hotelsluiting. 1 -PERSOONS 1 laken 150 x 250 cm 1 sloop 60 x 70 cm Uw prijs: Bestelnummer C 80O1 2-PERSOONS 2 lakens 180 x 250 cm 2 slopen 60 x 70 cm Uw prijs: Bestelnummer! C8W1 Renault die een wachttijd heeft van drie maanden, verwacht dat de omzet dit jaar 50 pet hoger zal zijn dan die van 1969, toen er ruim 20.000 Renaults verkocht werden. Mercedes-Benz ver wacht een stijging van 25 pet en Volvo is ook verre van pessimistisch. Lord Stokes, de voorzitter van de raad van bestuur van British Leyland, merkte op: „Onze auto-industrie is thans door een soort waanzin bevan gen". LE MANS De Franse minister van Staat, belast met de zorg voor culturele zaken, Edmond Michelet. is getroffen door een hersenbloeding. Hij was per auto op weg haar Le Mans voor de installatie van een cultureel comité voor het departement Sarthe. Voor Nederlands modekoning Max Heijmans blijkt de langere mode een bron van inspiratie te zijn geweest. Hij ontwierp een feestelijke, zeer vrouwelijke collectie, prachtig vallend met lange, soepele lijnen, die gezien de enthousiaste reacties van het publiek bijzonder in de smaak viel. Ook deze japon met kort jasje, afgebiesd met zandkleuri ge vos, u ui gevoerd in turquoisekleurige wollen stof. Heijmans' kleur voor het komende seizoen is een diep turquoise en op de schoorsteenmantels in de witgekalkte salon wordt die tint geaccentueerd door twee kunstobjecten van glanzend plastic, ontworpen door Carlo Andreoli. Het is een kleur die lijnrecht indruist tegen de roest- en paarsrode tinten die zijn Franse collega's hebben gebracht. Maar het is een prachtige kleuf, die streng door Heijmans wordt doorgevoerd in zuiver zijde, in wollen tweed en bedrukte jerseys Hij combineert het vooral met beige en bruin. Typerend voor Heijmans: een klassieke coupe met veel horizontale naad verwerking; opstaande colkragen; om het hoofd sluitende helmhoedjes; de lange rok, die ruim over de knie valt, komt voor in een gerende versie en in een wijdere met een stolpplooi aan de voorzijde; de sluike rokken hebben dikwijls een brede rand van vossebont, die vreemd genoeg niet het even wicht verstoort, hoewel het bijbehorend jasje slechts tot in de taille reikt. Daarnaast zijn er veel doorknoopjaponnen, waar van heel decent slechts twee knopen vanaf de zoom zijn open gebleven. Overslagrokken hebben brede taillestukken, waardoor het hoge lijfje wordt bena drukt. Het is een mode voor smalle, lange vrouwen en wie anders geproportioneerd toch aan dat korte jasje bij de lange rok wil, zal beslist weer een step- in of panty moeten dragen. Gelukkig zijn dat soort ondergoederen tegenwoor dig heel wat vriendelijker van snit en kleur dan een aantal jaren geleden. De hoge taille komt ook bij de langharige bont jassen tot uitdrukking, die Heijmans voor Van Daal Meijer heeft ontworpen. Het zijn voluptueuze mo dellen, in de taille bijeengehouden door een leren ceintuur en gedragen met leren laarzen en dito baret. Of met een geplooide rok onder een dwars verwerkt middenstuk. Er zijn grapjes in de Heijmans-collectie, hoewel hij die vooral bewaart voor zijn „diffusion", de luxe-boetiekcollectie. Een mollige beverjas blijkt een voering te hebben van beige kunstleer en er hoort een japon zonder mouwen bij van hetzelfde ma teriaal. Er zijn geruite capes over bijpassende rokken, er is een midi wikkelrok over een knielange japon (de kortste die er was), een enge grijsharige vos com pleet met kop, pootjes en staart over een preutse donkerblauwe tailleur en daarbij degelijk molières. Instappakjes waarvan de broekspijpen met omslag op de kuit eindigen, voorzien van knielaarzen uit hetzelfde materiaal en goudlamé avondpakken met een sjaal op nomadische wijze om het hoofd gewik keld. Diep tuquoise is de kleur die Max Heijmans voor deze winter heeft uitgekozen. Zelfs in de ruiten van deze midirok met cape komt de kleur, die Heijmans zelf „Provinciaal blauw" noemt, te rug. ELST De oudste inwoonster van Eist. mevr. A. (Aaltje) Rijkse-Over- eem wordt donderdag 17 september 95 jaar. Zij is slechts enkele weken ouder dan de heer G. Overeem, die in oktober 95 jaar hoopt te worden. In haar witte huisje op Zwijnsber- gen woont zij al haar hele leven. Hot is daar heerlijk rustig, bijna geen verkeer. Zij vertelt: „Ik ben hier geboren en opgegroeid en alleen in de oorlog ben ik een tijd van deze plaats weggeweest, gedwongen, om dat de Duitsers het hier tot z.g. spergebied haddein verklaard. Toen ik hier introuwde. heb ik mijn ou ders tot hun dood verzorgd". Zij woont nu samen met haar 66-jarige ongetrouwde zoon en ge niet nog een uitstekende gezondheid. Gezichtsvermogen en gehoor zijn zeldzaam. Zij bezit bovendien nog een zeer scherp verstand en er is niet veel, dat haar ontgaat, hoewel oma Rijkse bijna niet buiten haar propere huisje komt. Blijkbaar komt zij uit een sterk geslacht, want haar moeder werd 94 en haar vader is 92 jaar geworden. De vitale oude vrouw, die al ruim 66 jaar weduwe is, heeft vroeger nijpende armoede gekend. Terwijl zij alleen vijf kinderen moest groot brengen, die in leeftijd slechts wei nig verschilden, ontving zij sleohts 1.50 per week (alleen in de winter maanden), die ze zelf van het Ge meentehuis in Rhenen moest afha len. Een fiets bezat zij niet, geld voor een openbaar vervoermiddel was er niet, zodat er niets anders overbleef dan lopen. Nu waren er in haar jonge tijd veel mensen, die bij gebrek aan een vervoermiddel, per dag kilometers liepen om hun doel te bereiken. Men was er dus aan gewend. Oma Rijkse was echter iemand, die niet bij de pakken neerzat en zo heeft zij allerhande manieren ge- DEN HAAG De Tweede Kamerle den Boot en Van Schaik (beiden kvp) hebben de ministers van justitie en van defensie schriftelijk gevraagd of ed in ons land inderdaad enkele honderddui zenden wapens illegaal in omloop zijn. De Kamerleden verzoeken de rege ring betrouwbare gegevens omtrent de omvang van diefstal van militaire wa pens en over de bewering, dat die om vang zo groot is, dat er een burgeroor log mee kan worden gevoerd. vonden om wat meer te verdienen. Als het om haar kinderen ging. zag ze er niet tegenop het zwaarste werk te verrichten. Haair huisje, dat vlak aan de weg ligt. maar dat toch gedeeltelijk schuil gaat onder bomen, staat er al meer dan honderd jaar. Het ver keert nog in een uitstekende condi tie. Oma Rijkse doet nog veel van haar huishouding zelf, maar het zware werk wordt door haar jongere familieleden gedaan. Haar linnen kast verzorgt ze zelf. Dat ziet er dan ook allemaal perfect uit. Ze leest ook nog wel eens. Heel vaak slaat ze de bijbei open en leest daarin, maar kranten vindt ze ei genlijk zondig. „Door mijn hele leven te blijven lezen, kan ik ook goed lezen, maar naar school ben ik niet zo vaak ge weest, er moest immers gewerkt worden!" Zij is beslist niet gesteld op al het lawaai van auto's en vliegtuigen. „Voor geen geld ga ik in een auto. Ik vind het verschrikkelijk gevaar lijke dingen". Ook televisie en radio zijn uit den boze. 's Zondags mag de radio be slist niet aan en televisie hebben w« niet", zegt haar zoon onderdanig en spijtig, maar hij heeft nu eenmaal veel respect voor de principes van zijn moeder. Hoewel de pittige oma niet veel drukte meer kan hebben, zal z« straks toch een bescheiden feest vie ren temidden van een deel van haar uitgebreide familie. Zij heeft tiental len kleinkinderen en achterkleinkin deren. Ook zijn er al wat achter- achterkleinkinderen. ALMER1A (Spanje) Gisteravond zijn de lichamen van zes bouwvakar beiders geborgen, die bedolven lagen onder de resten van een acht-verdie- pingen hoog flatgebouw in aanbouw. Zij werden zes uur nadat het gebouw instortte, gevonden. Zeven andere gewonde arbeiders wa ren al eerder uit het gebouw gehaald. Pogingen tot redding van 22 an dere arbeiders, aarvan men aanneemt dat zij nog onder de brokstukken vast zitten, zijn in volle gang.

De Vallei | 1970 | | pagina 4