Felle kritiek oppositie op plannen van kabinet Aantal posttarieven 1 februari omhoog Aankomst bij Ridderzaal Is het waar dat 'kaas uit het vuistje' de tanden van kinderen steviger maakt? NA 52 JAAR HUWELIJKSLEVEN Bejaarde doodde z'n vrouw: eis 7 maanden VRIJ VEEL LOFMAAR OOK SCHERPE KRITIEK Dagbladcommentaren op kroonrede Gunstige reacties regeringspartijen Mariniers pleegden bankoverval* De Niet tikt senatoren op de vingers Nederlander in Griekenland veroordeeld Brieven en briefkaarten niet duurder Jaar vakantie* studenten ontlokt protest Commissie voor onderzoek milieubeheer Prins Bernhard naar Tanzania WOENSDAG IS SSPTËMBIR 1970 „TE KORT AANWEZIG" VAN THIEL DEN UYL SCHEIDING GEEN MUS Caféhouder in buik gestoken Mr. Van Vollenhoven in oktober naar Indonesië ADVERTENTIE Van een onzer redacteuren DB?C HAAG Troonrede en miljoenennota hebben gistermiddag op en om het Binnenhof een stroom van reacties op gang doen komen; uiteraard is de discussie over de conjunctuurmaatregelen van de regering daarbij het meest op de voor grond getreden. Uitermate fel heeft de oppositie op de aangekondigde maatrege len gereageerd; vooral de mededeling dat de regering van plan is artikel 10 van d« Loonwet te gaan toepassen heeft felle reacties bij met name de PvdA en de vakbeweging veroorzaakt, maar ook in werkgeverskringen staat men aarzelend tegenover dit onderdeel van de regeringsplannen. In de kring van de fracties van de regeringspartijen zjjn troonrede en miljoenennota over het algemeen vrij posi tief ontvangen. Ook AR-fractieleider mr. B. W. Biesheuvel die op Prinsjesdag 1969 opvallend veel kritische kanttekeningen plaatste, was nu vrq gunstig over de regeringsstukken gestemd. KVP-fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer liet zich zelfs zeer prijzend uit: „De in het algemeen verre van populaire maatrege len die de regering met de verkiezingen in zicht voorsttlt, getuigen van moed en karakter". De heer Schmelzer zei gistermiddag: „Zonder nu op alle afzonderlijke voor gestelde maatregelen die in de miljoe nennota worden gepresenteerd in te gaan meen ik als eerste algemene in druk te kunnen geven: een krachtige maar ook, in grote lijn een evenwichti ge aanpak." Hij vond het begrijpelijk dat de regering niet een loonstop maar #en matiging in de loonstijging nastreeft. CH-fractievoorzitter J. T. Mellema vond, evenals mr. Biesheuvel, het totale pakket van maatregelen „onontkoom baar". Beide politici wensten zich nog hun oordeel over de maatregelen afzon- DEN HELDER In het kader van de marineoefening „Heisdeur", die momenteel in Den Helder wordt gehouden, is de zaak maandagmor gen een beetje uit de hand gelopen. Drie gewapende mariniers in burger drongen de bank binnen, ter wijl een vierde buiten in de auto wachtte. De mariniers eisten geld, en hebben naar hun zeggen meege deeld. dat het hier een oefening be trof. Dit is schijnbaar niet begrepen, want iedereen (ook het publiek, waaronder vblen, die hun aow kwa men halen) schrok zich naar. De lo- kettisten renden gillend weg en de bankdirectie sloeg alarm. De politie is hierna, volgens d evoor bankover vallers geldende instructie, met groot materieel uitgerukt. Toen zij bij de bank aankwam, vertelde een hevig geschrokken oefeningsleider haar de situatie. Inmiddels was een op de fiets voorbijrijdende agent van poli tie mét de hand aan zijn pistooltas de bank binnengerend, maar geluk kig is het niet tot actie gekomen, omdat de mariniers hem binnen tien seconden konden uitleggen, wat er aan de hand was. Wel heeft de poli tie de mariniers meegenomen naar het hoofdbureau, om eens door te praten, wat er eigenlijk was ge beurd. Dat de oefening werd gehou den was natuurlijk bekend. Maar overeengekomen was, dat de burge rij hiervan niets of weinig zou mer ken. Gebleken is, dat iemand heeft verzuimd, de politie en de bankdi rectie van tevoren op de hoogte te stellen, waarvoor de marine dan ook uitgebreid excuus heeft aangeboden. Van een onzer redacteuren DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. M. de Niet, heeft gistermiddag in een korte vergadering van deze Kamer (na afloop van de opening van het parlementaire jaar in de Ridderzaal) zijn mede-senatoren gevoelig op de vingers getikt: „Ik ver oorloof mij als uw voorzitter de op merking dat de gemiddelde duur van uw aanwezigheid per vergadering be paald niet indrukwekkend is en ver zoek u dringend daarin drastisch ver andering te brengen". De vermaning van de heer De Niet had betrekking op het door velen telkens weer te constateren- feit, dat bij de aanvang van de dinsdagvergade- 7-ingen in het algemeen veel Eerste- Kamerleden aanwezig zijn en dat later op de middag dit aantal aanzienlijk pleegt te slinken, tijdens de avondver gaderingen zijn vaak hoogstens enkele tientallen leden in het Kamergebouw. De heer De Niet sinds een jaar voor- ziter van de Eerste Kamer als opvol ger van prof. Mazure is daar kenne lijk bijzonder ontevreden over. Hij con stateerde overigens met méér vol doening dat gemiddeld 61 van de 75 leden (een deel van) de vergaderingen bezoeken. Bij acclamatie werden' ir. E. H. A. Kraayvanger (KVP) en prof. W. F. de Gaay Fortman (AR) als ondervoorzit ters van de Eerste Kamer herkozen. In de Tweede Kamer werd gistermid dag mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP) weer als eerste op de voordracht voor het voorzitterschap gekozen; als eerste en tweede ondervoorzitter werden op nieuw drs. G. M. Nederhorst (PvdA) en R. Zegering Hadders (VVD) voorgedra gen. Als lid van de Tweede Kamer werd mr. J. N. Scholten (AR) beëdigd: hij neemt de plaats in van de heer J. A. van Bennekom. die onlangs voor het Kamerlidmaatschap bedankte. Minister dr. H. J. Witteveen (Financiën) bood de Kamer, der traditie getrouw, de miljoe nennota aan. derlijk voor te behouden. De heer Melle ma uitte enkele bezwaren tegen het voor stel van "de regering om de bevoegdheid te krijgen via een machtiging door het parlement conjuncturele schommelin gen af te stoppen. „Dit beknot de parle mentaire controle en dat betreur ik," aldus de heer Mellema die zei met gro te belangstelling het SER-advies over deze zaak te zullen afwachten. De voorzitter van de WD-fractie mr. W. J. Geertsema betoogde dat het pak ket conjunctuurmaatregelen hoe on aangenaam het sommigen ook zal tref fen redelijk evenwichtig is. Wél vroeg hij zich af waarom de regering de omzetbelasting uitsluit wat deze conjunctuurmaatregelen betreft. „De verhouding directe indirecte belastingen wordt steeds verder in de richting van de directe scheefgetrokken." Algemeen werd een nadere precise ring van het prijsbeleid gevraagd; men vond de aanduiding hiervan in de stuk ken nog te vaag. De heer Geertsema is het met de regering eens dat alle voor waarden vervuld zijn om artikel 10 van de Loonwet toe te passen. „De rijksbegroting wordt dit jaar on der erg moeilijke omstandigheden aan geboden; in velerlei opzicht bespeur ik een continuïteit van het beleid die mijn instemming heeft. De vereiste structu rele dekking vind ik ook beter dan de vorige jaren, aldus mr. Biesheuvel die ook de aangekondigde adviesaanvraag door de regering aan de SER inzake de werking van artikel 8 (van de Loonwet (waarin het gaat om mogelijk ingrijpen van de regering in afzonderlijke c.a.o.'s) erg belangrijk vond Minister Roolvink ziet het feit dat hij deze adviesaan vraag vervroegd naar de SER zendt als een „uitgestoken hand" in de richting van de felle tegenstander van dit arti kel, vooral de vakbeweging. Algemeen werd in de kringen van de regerings fracties de hoop uitgesproken dat alle partners (overheid, werkgevers en werknemers) zich samen buigen over de dit najaar te behandelén problemen. PvdA-fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl had slechts weinige goede woorden voor de regeringsmaatregelen over. „Bij zijn eerste optreden in 1967 heeft het kabinet zich als voornaamste taak ge steld: het tot stand brengen van een evenwichtige economische ontwikke ling. Het is triest om te moeten consta teren dat met het eind van deze kabi netsperiode in zicht de economie choati- scher, de inflatie groter, de sociale ver houdingen gespanner en de inkomens tegenstellingen schrijnender zijn dan sinds lang het geval geweest is," aldus de heer Den Uyl die geen vertrouwen kon uiten in de maatregelen die de re gering nu heeft aangekondigd. In deze situatie werkt de aangekon digde loonstop als een botte bijl. Het is onbegrijpelijk dat de regering nalaat door terugneming van de verkeerde loonwetbepalingen het overleg met vakbonden te herstellen." Ook de voorzitter van de fractie van D'66, mr. H.A.F.M.O. van Mierlo, was uiterst kritisch gestemd; hij is van me ning dat nu eerst artikel 8 van de Loonwet moet worden ingetrokken vandaag dient D'66 terzake een initia tief-wetsvoorstel in. Sterke nadruk leg de mr. Van Mierlo gisteren op het in de hand houden van de prijzen. Ver der de nadruk legde mr. Van Mierlo gisteren op het in de hand houden van de prijzen. Verder kritiseerde hij met het oog op de oververhitting het toch doorgaan van de tweede tranche van de inflatiecorrectie. (Van onze financieel-economische redactie) In verband mtt de belangrijke stijging van het loon-, prijs- en rentepeil bestaat b(j de PTT het voornemen om met ingang van 1 februari 1971 een aantal tarieven te wijzigen. Bij de post gaan de tarieven omhoog voor drukwerken, pakjes, post pakketten en periodieken. Aantekenen en spoedbestelling gaan met 25 cent om hoog. Niet duurder worden binnenlandse brieven en briefkaarten, alsmede inter nationale brieven tot en met 20 gram. De verhoging van de posttarieven is nodig ter afremming van de stijgende verliezen bij dit bedrijfsonderdeel. Zon der de verhoging zou de post in 1971 110 miljoen (1969: 38 miljoen) en op wat langere termijn zelfs meer dan 200 miljoen per jaar verlies lijden. Als gevolg van de tariefsaanpassing wordt het tekort volgend jaar terugge bracht tot ruim 50 miljoen. De posttarieven die verhoogd zullen worden zijn reeds vrijwel vier jaar on veranderd gebleven, en waren verlies gevend. Ook na de aanstaande verho ging zullen ze nog niet kostendekkend zijn. Het betreft op de eerste plaats de tarieven voor drukwerken en periodie ken. Drukwerken worden tussen 20 en 250 gram variërend van 3 tot 10 cent duurder. Pakjes van 250 gram tot 3 kg gemiddeld vijftig cent duurder. De bestaande tarieven voor postpak ketten worden met 25 cent verhoogd, behalve de zwaarste categorie (7-10 kg), die 50 'cent duurder wordt. Brail - lestukken worden portvrij. In de prak tijk zegt dit weinig, omdat hierop een symbolisch braille-porto van 1 cent per kilogram werd geheven. Evenals bij de losse post gaan ook bij de partijen de afmetingen een grotere rol spelen bij de prijsbepaling, dit in verband met de manier van bestelling, al of niet in de bus. De grootgebruiker die een partij "belstukken" aanbiedt, zal met ingang van 1 februari 1971 in het algemeen 5 cent per stuk extra moeten betalen. Het tarief voor het verzenden van post wissels wordt verhoogd van 1,- tot 1,25. Postincasso's worden verhoogd van respectievelijk 0,80 tot 1,- (lx aanbieden) en van ƒ1,- tot f 1,25 (2x aanbieden). Voor aantekenen en spoed bestellingen (ook intern verkeer) gaat de prijs omhoog van f 1,- naar 1,25. Het huidige zgn. nieuwsbladtarief wordt niet verhoogd. Voor periodieken die tot nu toe onder het nieuwsbladta rief vallen, zal het posttarief in fasen, d.w.z. in een aantal jaren worden opge trokken, totdat het niveau van het nor male partijentarief voor drukwerken is bereikt. Nou en of. Tanden en kiezen toestaan voor een groot deel uit kalkverbindingen. Om ze te 'bouwen en te onderhouden' moet er genoeg kalk komen. Waarvandaan? Uit zuivel- produkten zoals kaas: daar zit meer in en makkelijker opneem baar dan waar ook. Dus: als u uw kinderen een lekkere plak 'kaas uit het vuistje' meegeeft bij de schoolboterhammen, dan snoepen ze niet alleen veilig- ze voorkomen nog tandbederf ook. Belangrijk. Koningin Juliana nijgt voor hef vaandel, terwijl prins Bernhard de eregroet brengt bij aankomst voor de Ridderzaal. ARNHEM „Ik heb liever gevan genisstraf. Ik ben hier in het huis van bewaring buitengewoon lief behan deld. Dat had in een bejaardencentrum niet beter gekund. Ze stonden altijd voor me klaar. Ze hebben me helemaal tot rust gebracht. Nerveus snuivend zong Hubertus C., de 79-jarige oudgemeentesecretaris uit Beek bij Nijmegen, gisteren voor de Arnhemse rechtbank de lof van het ge vangeniswezen, waarmee hij in aanra king was gekomen doordat hij zijn 74-jarige vrouw had doodgestoken. Toch wilde- de officier van justitie, mr. J. H. G, Boekraad, de bejaarde zo gauw mogelijk van het gevangeniswe zen naar de psychopatenzorg overheve len. Hij eiste wegens doodslag zeven maanden gevangenisstraf plus terbe schikkingstelling van de regering, wat door de aftrek van het voorarrest zou betekenen dat Hubertus volgende maand al zou worden overgebracht naar een behandelinrichting. De raadsman, mr. F. K. R. C. Sassen, leek dat ook de beste oplossing temeer daar was verzekerd dat zijn cliënt ndet in een psychopaten-asiel zou terechtko men, maar in een speciale inrichting voor bejaarden. Hubertus zelf was het er echter helemaal niet mee eens. „Ik heb mijn hele leven een minderwaar digheidsgevoel gekregen en dat wordt door een terbeschikkingstelling nog er ger vrees ik". Hij had er genoeg van patiënt te zijn. Zijn misdrijf was ook gepleegd toen hij bang was niet onder het patiënt-zijn uit te kunnen komen. Het 52-jarige huwelijk met het slachtoffer was nooit een groot: succes geweest. Hij was veel gaan drinken en daarop was hij tijdelijk in een psychia trische inrichting terechtgekomen, wat hij aijn vrouw altijd had verweten. Toen hij uit dé inrichting kwam, was er een scheiding tussen tafel en bed uitgesproken (als rooms-katholieken wilden zij niet verder gaan, maar later waren zij toch weer bij elkaar gaan wonen. Naarmate zij ouder werden, sle ten de scherpe kant van hun weder zijdse grieven af. Toen de vrouw in 1968 tegen alle adviezen in uit een zie kenhuis wegging, verzorgde hij haar zelfs een half jaar lang. Daarom beleefde hij het als een top punt van ondankbaarheid dat de vrouw december 1968 weer een eis tot echt scheiding instelde. Hangende die eis moest hij het huis verlaten, „en dat vond ik op mijn leeftijd verschrikke lijk". Als compromis vroeg hij toen zelf onder curatelestelling aan, wat bete kende dat zijn vrouw niet meer hoefde te vrezen dat hij het huishoudgeld zou verdrinken. Die toestand van rechte loosheid voelde hij echter als zo'n ver nedering dat hij begin dit jaar pogin gen ging doen de curatele op te heffen. Zijn vrouw was al akkoord, maar zijn jongste zoon, die toeziend curator was, weigerde tijdens een bezoek aan en zei zelfs dat hij het huis uit moest. Toen die zoon 's avonds nog eens zijn moeder belde, was bij Hubertus de bom gebarsten. Hij had een broodmes ge pakt en had zijn vrouw vijf keer gesto ken. Zij was bijna onmiddellijk dood. Tegen de politieman die hem ontwa pende een buurvrouw had de vrouw horen schreeuwen had hij gezegd: „Ik heb er helemaal geen spijt van, want zij heeft mij vijftig jaar het leven onmogelijk gemaakt". Gisteren bleek die opvatting wel te zijn veranderd. „Ik vind het verschrik kelijk wat er is gebeurd en ik heb er God ook vergiffenis voor gevraagd, Het zal tot mijn dood toe een zware last voor me zijn", snikte hij. De officier had primair in zijn dag vaarding gezegd dat Hubertus met voorbedachte raad had gehandeld, maar dat kon hij niet bewijzen. De verdachte ontkende dat ook met alle kracht in zijn 79-jarige lichaam: „Tpt kalm be raad eai rustig overleg zou ik nog niet in staat zijn geweest. Ik zou nog geen mus kwaad doen". Met dat, laatste waren de deskundi gen die hem hadden onderzocht het niet helemaal eens. Zij rapporteerden dat hij altijd zozeer met zichzelf bezig was geweest, dat hij tot een explosie van geweld kon komen. Vooral omdat herhaling daarvan niet uitgesloten leek vroeg de officier de eenzame man zijn vijf kinderen hebben zich met één uitzondering, een kloosterzuster die binnenkort naar verre oorden vertrekt, NIJMEGEN De Nijmeegse biolo- genvereniging vindt het onaanvaard baar dat biologiestudenten in Nijmegen thans gedwongen worden in februari 1971 voor een jaar met „vakantie te gaan. Dit zal het gevolg zijn als op 22 sep tember de faculteitsvergadering van de katholieke universiteit in Nijmegen een voorstel betreffende het instellen van een wachtlijst voor de praktica gedu rende het tweede semester van het nieuwe studiejaar zal goedkeuren. Mocht dit voorstel worden aangeno men dan zal dit als consequentie heb ben dat alleen de eerste honderd inge schreven studenten de praktica zullen kunnen volgen. De overigen moeten een geheel jaar wachten. Bovendien zal er dan aan het einde ran het studiejaar 1970-1971 met nog grotere wachtlijsten moeten worden gewerkt. Het feit dat men de studenten niet op de hoogte heeft gesteld en ook nu nog in het ongewisse laat is volgens de bio- logenvereniging bijzonder duister en afkeurenswaardig. van hem afgekeerd ter beschikking te stellen. „Ik héb helemaal geen wrok tegen iemand", bestreed Hubertus de psychia trische conclusie. „Van herhaling zal geen sprake zijn". Voor het geval d« rechtbank er toch anders over zou den ken, informeerde hij nog na zijn laatste woord; „Als die terbeschikkingstelling doorgaat, kan ik dan in hoger beroep?" Op dat punt gerustgesteld, drukte hij zijn zwarte gleufhoed weer op het kale hoofd en liep hij kalmpjes en voorzich tig, zorgvuldig de trapleuning vasthou dend, terug naar zijn lieve bewaken. ALEXANDROUPOLIS De 34-jarige Nederlander Hans Mieremet is gisteren in de Griekse stad Alexan- droupolis wegens het in bezit hebben van 21 kilo hasjiesj veroordeeld tot zea jaar en een boete van 3600 gulden. Mieremet, die in Hamburg woont, was 10 september per auto uit Turkije gekomen. Toen de politie zijn auto on derzocht werd de hasjiesj gevonden. DEN HAAG Het bestuur van de centrale organisatie TNO heeft besloten tot de instelling van een commissie voor het onderzoek ten dienste van het mi lieubeheer. De installatie van deze com missie zal plaats vinden op 17 september De commissie zal zich bezig houden met de coördinatie van het onderzoek en met de inventarisatie van problemen met betrekking tot het milieubeheer. In de commissie zullen vertegenwoordigd zijn de overheid, de wetenschap en belan gengroeperingen. AMSTERDAM Caféhouder J. G. C Tapperwijn is gisteren ernstig gewond in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen nadat hij tijdens een woordenwisseling in zijn café met een mes in de buik gestoken werd. DEN HAAG Prins Bernhard is dinsdagmiddag voor enige weken naar Tanzania vertrokken. DJAKARTA In oktober zal de heer Pieter van Vollenhoven als gast van het Indonesische directoraat-gene raal voor het toerisme een bezoek aan Indonesië brengen. Hij zal centraal Ja va bereizen en een aantal historische plaatsen bezoeken. De Nederlandse am bassade te Djakarta kon over het be zoek niets meedelen. Een groot aantal Nederlandse dag bladen heeft commentaar geleverd op de troonrede en de miljoenennota. De Tijd schrijft: De twee staatsstuk ken vervoeren een onbedekte lading explosieven naar de Kamer dwars door het slagveld van falend sociaal overleg en stakingstumult. Het is niet onwaar schijnlijk, dat het kabinet nu op wan kelen staat. Al schijnt er voor deze re geringscombinatie geen alternatief te zijn. Het kabinet zit opgescheept met een naar conjunctuurpakket en het moet ermee naar de hel en terug. Geen evenwichtig pakket van maat regelen schrijft Het Vrije Volk. van een kabinet, dat "zo graag de verkiezingen tegemoet zou zijn gegaan als de kam pioen van de belastingverlaging. De golf van gebeurtenissen die ons land de laatste tijd overstromen is gedeelteijk veroorzaakt door een fout klimaat. Een harde hand zal aan dit bedorven kli maat niet veel meer kunnen goedma ken. Het is niet juist, de maatregelen een bestedingsbeperking te noemen, aldus het Algemeen Dagblad. We behoeven de broekriem niet aan te halen, ze mag tenminste op hetzelfde gaatje blijven staan. Het kabinet wil voorkomen, dat die riem straks geen gaatjes genoeg meer heeft. De maatregelen vormen de prijs, die wij met z'n allen moeten be talen voor de onrust in de havens en in andere bedrijfstakken. Dit kabinet kan terugzien op een redelijk vruchtbaar beleid, dat een batig politiek saldo op levert. Het Vaderland noemt het moedig van dit kabinet om vlak voor het einde van de regeringsperiode met een flinke be lastingverhoging te komen om het dol- draaden van de economie te voorkomen. Het probleem is. dat wat nu werd op gezet als een bestedingsbeperking straks niets anders zal blijken te zijn dan een verschuiving van de bestedin gen van de burgers naar de overheid. Ook de bladen van het Rotterdam mer-kwartet gebruiken het woord moed, wanneer zij schrijven over de ge presenteerde maatregelen van dit kabi net. De regering heeft zich slagvaardig getoond, omdat zij nu reeds de recente moeilijkheden op loongebied volledig in het regeringsbeleid heeft verwerkt. De maatregelen worden evenwichtig genoemd, omdat alle bevolkingsgroepen een deel van de last moeten dragen, waarbij de minst draagkrachtigen zo min mogelijk worden getrofffen. Toch is de regering erin geslaagd de uitgaven voor belangrijke prioriteiten belangrijk te verhogen, aldus het Rot terdammer-kwartet. Het Parool: Dit afkoeiingsprogramma zal wel niet gemakkelijk verkoopbaar zijn. Het is een gejongleer geworden van geven met de linker- en nemen met de rechterhand, want via de infla tiecorrectie worden de betalers van loon- en inkomstenbelasting 300 mil joen geschonken, terwijl hun tegelij kertijd ongeveer 400 miljoen wordt afgenomen per drie procent-wiebeltax. De loonpauze zal wel het minst te verkopen zijn, zeker voor een regering die al van huis uit niet veel vertrouwen bij de werknemers geniet. De maatregelen zijn in werkelijkheid bedoeld de zeer snel stijgende investe ringen veilig te stellen, vindt De Waar heid. Nu is een nederlaag voor het ka binet bereikbaar. De Volkskrant schrijft: „Bij dat alles en dat is ongetwijfeld de zwaarste ingreep komt dan nog de aankondi ging, dat de regering gebruik wil ma ken van artikel tien van de Loonwet, die een loonpauze mogelijk maakt. De ontwikkeling mag terecht wat zorg ge ven, met ook nog dit paardemiddel aan het bestedingsbeperkingspakket toe te voegen, maakt het kabinet- De Jong de indruk dat het zelf nog meer over zijn toeren is geraakt dan onze economie". Volgens „De Telegraaf" spreekt al leen de passage over de economie dui delijke, zij het harde taal. Het pakket maatregelen is, helaas bittere noodzaak. De Haagsche Courant wijst op de po litieke betekenis van troonrede en mil joenennota. Voor de regeringspartijen wordt het volgens dit blad nu pompen of gezamenlijk verzuipen, Want als de coalitie dit gezamenlijk economisch be leid tolereert, zal zij er als geheel de electorale gevolgen van moeten dragen. Het Financiële Dagblad vindt de mil joenennota een knap en solide stuk werk. Het blad is van oordeel, dat wan neer men de gehele kabinetsperiode be kijkt, dit kabinet haar doelen op finan cieel-economisch gebied heeft bereikt: een dalend begrotingstekort en een uit ga venpeil, dat binnen de gestelde norm van 6 procent expansie blijft. Het Deventer Dagblad meent, dat wanneer het kabinet werkelijk naar het middel van een algemene loonpauze grijpt dit op een psychologisch zeer slecht moment gebeurt. Maar, vindt men in Deventer, bijzondere omstan digheden vragen tijdig bijzondere voor zieningen. Het in de Zaanstreek verschijnende dagblad de Typhoon de eerste krant die breekt met de traditie de troonrede woordelijk te publiceren schrijft dat dit kabinet zijn laatste jaar ndet ingaat met de feestmuts op, maar met de val helm.

De Vallei | 1970 | | pagina 7