Wordt 11 onwel, in stop de vluchtstrook dat Liever bekeuring te weinig dan ongeluk te veel Natalia: Ik iets Anders De vriendelijke man die het allemaal best begrijpt Officier van justitie en kantonrechter stellen het duidelijk: Dieren zijn „gevaarlijk" Huwelijk Heer Bommel en de Slijt mijt „Animator" Barend Barendse: programmaos Moeite met begip ..proj TELEVISIE MAARTEN TOONDER S1R1P TELEVISIE RADIO UIT DE KERKEN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 V heer Johannes Marinus Kreukniet is vrijgesproken. ..Mij op het standpunt stellende dat de heer Kreukniet inderdaad onwel was geworden, luidde mijn eis ontslag van rechtsvervolging", zegt de Rotterdamse officier van justi tie, mr. W. D. Meeter. Het vonnis van de kantonrechter was dienovereenkomstig. Misschien weet u het nog de heer J. M. Kreukniet (36), directeur van een handenfirma, was op Rijksweg 21 bij Rhoon met zijn auto op de vluchtstrook gaan staan „omdat ik mij zeer misselijk en duizelig voelde", zoals hij verklaarde. Men sen van de rijkspolitie gaven hem een „bon", omdat hy niet op de vluchtstrook mocht staan en hy kreeg een oproep om voor de kantonrechter te verschynen. Nu is dat met de vluchtstrook een moeilijk ding. Men mag er niet staan vooral om het naderhand onnodig in voegen in het verkeer te voorkomen. Bovendien kan op drukke dagen, wan neer er ergens een ongeluk is gebeurd, politie, brandweer of ambulance de plek van de ellende doorgaans alleen nog maar via de vluchtstrook bereiken. Een van de verkeersbelangen, die mr. Meeter voorlegt is, ook: een vrije vluchtstrook waarborgt een mogelijk heid tot uitwijken bij noodtoestanden. En tenslotte: wie een auto op een vluchtstrook ziet staan, is geneigd naar links uit te wijken, hetgeen gevaar voor passerend verkeer kan opleveren. Nu heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag vier jaar geleden al een serie aanbevelingen ge daan. Men mag op die vluchtstrook wel staan in „gevallen van noodzaak" en als zo danig worden genoemd: d% uitoefe ning van politie-, brandweer-, we genwacht en geneeskundige dienst; technische storing aan het motor voertuig; verlenen van daadwerkelij ke hulp bij een ongeluk; het zijn van getuige van een ongeluk en zich als zodanig beschikbaar houden; werk aan de weg; bijzonder slechte weers omstandigheden; ziekte of onwel worden van inzittenden van het mo torvoertuig; plotseling optredende noodzaak van sanitaire stop voor ou deren of kinderen en tenslotte: het controleren van de lading. En dan wordt nog gezegd dat niet als noodgeval gelden: uitrusten. eten, bermtoerisme, kaartlezen, fotograferen, sanitaire stop in het algemeen en het opnemen van lifters. Afgezien van het feit, dat „sanitaire stop" gewoon een vinding van een uit drukking is, is het natuurlijk wel zo. dat uitrusten als men moe is bepaald niet op de rijstrook hoeft te gebeuren. Mr. Meeter zegt, dat de afritten van onze Nederlandse autowegen eigenlijk vlak bij elkaar liggen, vier tot vijf kilo meter (de langste afstand bedraagt ruim tien kilometer, de korste éen kilo- WARWICK (Engeland) De gezond heid van kinderen, de in het bezit zijn van aapjes, schildpadden, hamsters en witte muizen loopt ernstig gevaar. Dit is verklaard door dr. Oliver Graham-Jo nes van Londen's Koninklijke Veteri naire Hogeschool. Hei gevaar is zijn inziens het grootst voor kinderen die deze dieren knuffe len en kussen. Apen kunnen mazelen verspreiden en geïmporteerde knaagdieren kunnen besmet zijn met builenpest. „In duizen den woningen leven schildpadden, die bac terieën bi.j zich dragen, die levens middelenvergiftiging kunnen veroorza ken Niemand trekt zich daar iet* van aan". meter). En men wordt niet moe van de ene op de andere seconde. Zich ineens ziek voelen kan natuurlijk wel. Wie zich meestal plotseling niet goed voelt staat binnen de twee secon den op die vluchtstrook, want doorrij den en brokken maken zou achteraf te recht een vervolging kunnen uitlokken. In het geval van de heer Kreukniet die twee dagen na het gebeurde op die vluchtstrook door zijn dokter vier we ken rust kreeg voorgeschreven heeft de Officier van Justitie inderdaad aan genomen dat hij onwel was. Mr. Meeter: „Hierbij werd aangete kend dat het optreden van de Rijkspo litie correct was, aangezien van ge noemde onpasselijkheid ter plaatse niets was gebleken en pas achteraf aangenomen kon worden dat verdachte inderdaad goede redenen had om van de vluchtstrook gebruik te maken". En dan heeft de Officier nog iets ge zegd dat deugd doet. Mocht er dan al eens iemand misbruik van maken, alla toe dan maar. Maar in elk geval hoeft de goedwillende autorijder niet te den ken: ik rijd door anders kost het me een boete of meer. Want mr. Meeter zegt ook: „Voorts is door de Kantonrechter en het Openbaar Ministerie duidelijk gesteld dat wij lie ver zien dat sommige lieden, die ten onrechte beweren onwel te zijn, niet bekeurd worden voor het stilstaan op de vluchtstrook, dan dat anderen uit vrees niet geloofd te worden misse lijk en wel maar doorrijden, met alle gevaren van dien". We mogen de Officier èn de kanton rechter dankbaar zijn voor dit stand punt. A Een beetje stoppen op de vlucht strook langs de autowegen is ver- boden. Een beetje uitrusten ook. Maar wie plotseling ziek wordt, die moet maar één ding doen: de auto op de vluchtstrook zetten. Natalia Makarova vier jaar gele den met naast zich Anatoli Nisne- vitsj en Sonia Gaskell (geheel rechts). LONDEN Gaat Natalia Makarova toetreden tot het Nederlands Nationaal Ballet? Dit vroeg men zich af in Lon- dense halletkringen. De Russische dan seres bleef ruim een week geleden in Londen achter, waar zij met het Russi sche Kirov Ballet optrad. De voornaamste reden waarom de ballerina haar vaderland en het be roemde Russische gezelschap vaarwel zei is zoals zij zelf zegt: „Ik wil verder, in moderne balletten dansen, iets nieuws doen in mijn kunst. Het lijkt me dat ik daar veel meer kans voor heb hier in het Westen dart tot dusver in de Sovjet-Unie". Natalia Makarova vertelde verder dat ze enorm verlangt om onder talentvolle choreografen te dansen. In dit verband gaan de gedachten in Londen vanzelf uit naar Rudi van Dantzig en het Na tionaal Ballet, die hier grote indruk maakten met hun optreden. Natalia Makarova logeert bij vrien den in de buurt van Londen, maar haar verblijfplaats wordt streng1 geheim ge houden. Het Nationaal Ballet gaf het volgende commentaar: „Makarova heeft in 1966 bij ons als gastsoliste opgetreden en toen een grote indruk op ons gemaakt. Voor de mogelijkheid van een nieuwe serie gastvoorstellingen staan we uiter aard open. We hebben echter nog geen pogin gen gedaan om haar een vast contract aan te bieden, omdat we geen misbruik willen maken van de kennelijk nogal emotionele situatie waarin ze nu ver keert". AMSTERDAM Een Nipo-onder- zoek heeft uitgewezen dat 45 pet. van de Nederlandse kiezers niet weet, waaraan een zogenaamde progressieve politiek te herkennen is. De andere vijfenvijftig procent geeft zeer uiteenlopende definities van het begrip progressief. De enquête is ge houden onder een representatieve groep van 1007 kiezers. BRISTOL Marianne en Ivor Ilolldier hebben een dubbel huwe lijksfeest gevierd. Het eerste werd gehouden op het stadhuis en het tweede in de salon van een ta- toeëerder. vor heeft thans de woorden „tot de dood" op zijn linkerpols en Ma rianne „ons scheidt" op haar rech terpols. De gehele boodschap komt over wanneer zij eikaars handen vasthouden. De 32-jarige Ivor en zijn 25-jarige bruid zijn al lang gek op tatoe- ringen. Marianne heeft een tijger familie op haar rug getatoeëerd. W'ie regelmatig aan zf|n televisietoestel gekluisterd zit kent hem wel: „Oei, oei. oei. denk om de puntjes". Barend Barendse. Beter het fenomeen Ba rend. Fenomeen, want hy is zeer populair by een groot deel van de natie. Maar Barend deelt ons volk in twee kampen, want een tenminste even zo groot deel van de kijkers verzucht als Barend weer eens commentaar geeft,: „Ik wou dat hy eindelijk z'n kop eens dieht hield." Barend (komend uit een familie van toneelspelers en zeelieden, midden vijftiger en altijd goedlachs) geeft daar allemaal niet om. Waar hij ook komt, werkt hij geducht aan zijn image van de vriendelijke man die het allemaal wel begrijpt. Hat blijkt vooral als hij met de ploeg van de N.C.R.V. weer eens op pad is voor een Zeskamp of een Spel zonder Grenzen. Op Schiphol, waar hij met. de ploeg meegaat, lacht iedereen hem toe en Barend lacht terug. Het is duidelijk: waar andere landelijke bekendhe den er z.ich met een beleefde groet van af maken, werkt Barend als voor een zaak van belang. Hij móet herkend worden, daar leeft hij van. ...longen", zegt hij, „in Groningen, bij de Nederland se uitzendingen van Spel zonder Grenzen, z.ijn alle kranten hij mij geweest. Daar heb ik een prachtig stuk publiciteit uitgesleept. Daar liepen nogal wat mensen rond. Maar waar schreven de kranten over? Over Barend, hoor. Ach jongen, vertel mij niets. Ik maak het gewoon Barend is een rasechte Amsterdammer. Daar wil hij ook voor uitkomen. „Ik woon aan de rand van de stad. maar ik ben in het centrum geboren. Weet ie wat je eens moet doen? In de winter, als er sneeuw ligt. 's morgens vroeg langs de grachten gaan wandelen. Dat is zo prachtig." Terug naar de hedendaagse werkelijkheid. Barends rol als commentator van onder meer Zeskamp en Spel zonder Grenzen. „Welnee", zegt hij. „Ik ben geen commentator of presentator. Ik ben animator. Net als die mensen die op Zandvoort, op Assen of bij een stoc-kar-race staan. Die roepen ook: Kijk, daar komtie aan, en dan kijkt iedereen die richting uit. Dat doe ik ook bij de televisie." Dat Barend daarbij nogal eens een foutje maakt (bijvoorbeeld een 38- jarige Italiaanse bankdirecteur een 24-jarige schoorsteenveger noemen, omdat hij dat leuker vindt) deert hem niet. „Dat houdt de mensen at tent. Dan merk je tenminste dat ze luisteren. Het publiek wil dat trou wens." „Ik.neem geen blad voor de mond. Wat dat betreft ben ik eerlijk. Als het niet zo was zou ik het ook zeg gen. Vertel mij wat. Ik werkte al in 1954 bij de televisie. Mijn vrouw moest op de hoek in het buurtcafé gaan kijken om te zien wat haar man op dat blauwe ding uitspookte." Toch is dat duidelijk een tijd waar naar Barend niet terug verlangt. Na zijn entree in de wereld van de tevee, onder meer met zijn wieler- verslagen, heeft hij het nu naar zijn zin. Hij werkt op freelance basis en NEDERLAND I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Den Haag Vandaag. 19.09 Première, programma over kerk en samenleving. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NOS-programma's in het ko mende winterseizoen. 20.25 Voetbal: Feyenoord/Uzinale Textile Arad In Rotterdam. (21.15-21.25 P.P.: uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond.) 22.15 (K) Uitzending van de Stich ting Socutera. 22.30 Studio Sport. 22.55-23.00 (K) Journaal. NEDERLAND II 18 45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 VARA: (K) Van je ras-ras-ras. documentair programma over kinderspel. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA: (K) De Virginian, Wes tern-serie. 21.35 (K) Het intieme leven van het roodborstje, documentaire film 22.00 HIRO: HIRO-Magazine. 22.20-22.25 NOS: (K) Journaal DUITSLAND I (Regionaal programmaNDR 18.00 Cultuurspiegel. 18.30 (K) Ac tualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Stewardessen, tv-serie. 19.59 Pro- prammaoverzicht. WDR: 18.00 (K) Sebastian, tv-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute. met nieuws 19.25 (K) Mein Freund Ben, tv-serie.) 20.00 (K) Journaal en weero verzicht. 20.15 Documentaire film. 21.05 (K) Spel zonder grenzen. 22 20 (K) Journaal, commentaar en weeroverzicht. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Westlich von Santa Fé, tv-film. 19.10 John Klings Abenteuer. tv- serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 (MK) Informa ties en meningen. Aansluitend: Nieuws 21.00 Interview mit Herbert K, tv-spel. 22.45 (K) Nieuws en weerbericht. 22.55 Discussie, plm 23.45 Einde. 6979 Amos W. Steinhacker was niet oor niets op de top van de maatschappe lijke ladder geklommen. Hij maakte on middellijk zijn gevolgtrekkingen en sprong op. „Slijtage!" riep hij uit. „Deze pas ge bouwde bank slijt onder onze handen weg! Maar ik weet wie hier achter zit. Ik herken het ragfijne werk van O BB. Hij is bezig ons op een uiterst subtiele ma nier te laten merken, dat hij het geheim van de slijtage in handen heeft! Waar is zijn kluis?" „R-rechtdoor", stamelde de directeur. die hem hijgend volgde. „Als u de heer Bommel bedoelt, is het nummer dertien aan uw linkerhand. Maar hij is een ge ziene klant! Waarom zou hij zoiets le lijks doen? En hoe?" „Dat is nu juist de vraag!" riep AWS krachtig voortdravend. „Dat is zijn ge heim, en daarmee heeft hij de Verenigde Bouwsyndicaten in de holte van zijn hand. Hij kan de beton en het cement laten rijzen of dalen. Waar is zijn kluis?" „Hier. meneer Steinhacker". fluisterde de bankoverste. die aan het einde van zijn adem was. „Deze is het Maar wat denkt u hier te vinden? Er is niets te zien. Alles ziet er keurig uit, en dat kan ook niet anders met al dat gewapend be ton en staal. En zonder de heer Bommel kunnen we hier niet binnengaan". „Oho!" riep de president uit. „Wacht maar even!" Hij hief een vuistje op en liet dat krachtig op de deur neerkomen. Er klonk een droog, scheurend geluid, en daarop zakte de kluis in gruis en poe der in elkander. „Alsjeblieft", hernam AWS. „Daar heb ik je. En noem me niet meneer; ik ben geen bankbaas!" NEDERLAND I i0.45-12.00 en 14.25-14.50: Schooltele visie. DUITSLAND T 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Die Postanweisung, tv-film. 11.30 Informaties, meningen en act. 12.20 Voordracht. 12.50 Inter nationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nieuws. 16.40 Voor de kinderen. 17.25 (K) Swing in. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Staat en muziek. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws, 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Klassieke kamer muziek (opn.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: popu lair verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws.). 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten) 12.30 Modern platteland, praatje. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Gaudea mus 25 jaar Gaudemus kwartel 15 jaar: I. Officiële opening door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Wek. H. E. Dr. M A. M. Klompé. II. Gaudeamus-kwar- tet: moderne muziek. 14.30 Aspecten van proza en poëzie: schrijvers over zichzelf 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Birth: licht pla- tenprogramma. 17.30 O. een rondje- radio. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal 18.20 Uitzending van D'66. 18.30 Stereo: Licht ensemble met intermezzo van licht orgelspel 19.0o Stereo: Dansor- kest The Sky masters: moderne mu ziek. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: radio catechese. 19.50 Memo: pas versche nen theologische en aanverwante li teratuur. AVRO: 20.05 Stereo: Mitri- date, Rè di Ponto. opera van Mozart, uitgevoerd door het orkest van het Mozarteum te Salzburg, m.m.v. so listen (opn.) 22.10 Stereo: Pianoreci tal (opn.): klassieke en moderne mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelin gen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Ste reo: Mitridate, Rè di Ponto (3e acte). 23.40 Muziek voor middernacht, licht nstrumentaal kwartet. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Badinerie: klassieke mu ziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actua- 'iteiten. 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws) 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnastiek voor de vrouw). 9 40 komt alleen als hij in het kleine commentaarhokje moet zitten. Ver der regelt hij alles telefonisch. In het hele land treedt hij op als presentator bij de voorronden van de talentenshow Rodeo. „Maar op het scherm presenteren, dat doe ik niet meer. Dat heb ik niet meer nodig." Voor Barend is fietsen dé sport. Hij fietst zelf regelmatig. „Weet je, het is de enige sport waarvoor je niets nodig hebt. Nou ja, een fiets. Maar die kan je desnoods nog van je buur meisje lenen." Schoolradio. NOS: 10.00 Wat heeft dal kind?: pedagogische kroniek. 10.20 Stereo: Muziek uit dè Barok. KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast. gev. progr. (12.26 P^ededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.41 Hier en Nu: act. 14.00 Stero; The Kilima Ha- waiians show: 14.30 Stereo: moderne kamermuziek (opn.) 15.00 Evange- lisch-Lutherse middagdienst. NOS: 15.30 Meer over minder - honderdste uitzending. NCRV: 17.45 Hier en Nu: sportact. 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en harmonie-orkest. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu: act. 19.00 Spektrum: maatschappelijke vraagstukken na der belicht. 19.15 Leger des Heils- kwartier (gr.). 19.30 Entr'acte: een gev. progr. tussen zomer en winter. 21.00 De jeugd op eigen wieken, se riehoorspel (deel 16). 21.25 Jeugd koor. (opn.). 21.50 Kerkorgelconcert: klass. muz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag. 22 50 Vakantietoeslag: actuele infor matie over alle facetten van het toe risme. 23.15 Stereo: Jazz-Time. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 3 NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Terug van weggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef...!: een instrumentaal programma. 10.00 Nws. 10.30 Muziek bij de koffie. (11.00 nieuws). NOS: 12.00 Nws. 12.03 Pop-Slick. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Waarom niet: ontspannen lunchpro- gramma. 14.00 Nws. 14.03 Holster een mixture van pop en country. (15.00-15.02 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 10RRRR.... popmagazine. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Draai jijofdraalik: ver zoekplaten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blauwkapel-Groenekan H. Jongerden te Veenendaal - te De- demsvaart G. Wiltink te Oostermeer pn Eestum (Utr.). Bedankt voor Colijnsplaat (toez.), H F. Venema te St. Johannisga (wijk- emeente Delfstrahuizen. Beroepen te Ridderkerk C. den Boer te Zeist, te Dedemsvaart G. Wiltink te Oostermeer- te Doorwerth c.l. (toez.) H. F. Venema te St. Johan- nesga (wijkgemeente Delfstrahui zen)- te Dinteloord en te Stolwijk (2e predikant) plaats J. den Hoed te Meerkerk- te Nieuweroord J. L. Ravesloot te Veen (N.B.). angenomen naar Noordoostpolder (wijkgemeente Luttelgeest-Mark- nesse) K. Schaap te Noordoostpol der (wijkgemeente Luttelgeest- Kraggenburg) - naar Sommelsdijk A. van de Beek te Poederooyen. die bedankte voor Hollandscheveld. 3rdankt voor De Bilt (toez.) drs. S. Meijers te Ermelo - bedankt voor Nijkerk (toez.) R. J. van de Hoef te Papendrecht. Beroepen te Oldekerk W van de Kolk te Coevorden. Beroepen te Deven>r J .P. Kakes te Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken Vrygemaakt. Beroepen te Ermelo J. H. v. cL Hoe ven te Drachten. Bedankt voor Mariënberg H. Moatert te Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Almelo en te Zeist E Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Woerden W. C. La- main te Grand-Rapids (V.S.) Vry Evangelische Gemeenten. Beroepen te Zwolle H. F. Huson te Velp. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-West W. va* Sorie te Bennekom.

De Vallei | 1970 | | pagina 9