Scherpenzeel bij Utrecht en samenvoeging 3 dorpen kreeg krappe meerderheid DE INSTUIF BEGINT AAN NIEUW Tegen hoteldirecteur f250,- boete voor te geeist Barre bier was vroeger een „echte" nieuwsbron Kuif als handvat voor de meester Gesprek met minister over concentratie van frui VEILING SEPTER TIEL prijzen Uitje op zaterdagavond Frov. Staten hadden veel bedenkingen Studie voor hele z.o.-hoek Belangstelling viel tegen Expositie in streekmuseum MAN STEEKT MEISJE MET MES Uit de oude doos door Rik Valkenburg Ketting Filmcursus BETROKKENHEID VOORDELEN AMENDEMENT Burgerlijke Stand Kale knikker Bekkentje DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 17TRECHT De angst dat het provinciaal bestuur van Gelderland in een later stadium niet meer hereid zal zijn Scherpenzeel aan de provincie Utrecht af te staan heeft provinciale staten >an Utrecht gisteren met knappe meer derheid doen hesluiten akkoord te gaan met de samen voeging van Scherpenzeel, Woudenberg en Renswoude. De koppeling samenvoeging en grenscorrectie, waardoor Scherpenzeel bij Utrecht wordt gevoegd werd door veel leden van Provinciale Staten als een handicap ervaren vol mondig ja te zeggen tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht, deze kwestie nu voor te leggen aan de minister. Een amendement op het voorstel, afkomstig van het statenlid De Wilde (PPR) in die richting haalde even min de eindstreep. Tegenstanders van het G.S.-voorstel voerden aan dat het verstandiger zou zijn eerst een studie te maken van de herindelingsprohleniatiek van geheel zuidoost Utrecht dan een fragmentarische benadering van deze materie zoals naar hun mening nu in het bewuste voorstel werd gedaan. Voor- en tegenstanders waren het over een ding roerend eens: er zal over een groot aantal punten een zware wissel getrokken worden op de wijsheid van de nieuwe raad na de samenvoeging om aan alle pro blemen. zoals welke plaats wordt kerngemeente en waar komt de zetel van het plaatselijk bestuur, het hoofd te bieden. Gezien de omvangrijkheid en gecom pliceerdheid van deze materie bepleitte de heer De Wilde het instellen van een vaste commissie voor dit soort aangele genheden. Hij achtte bestuursconcen- tratie voor de gehele provincie van be lang uit een oogpunt van ruimtelijke ordening maar wilde dit niet beperkt zien tot samenvoeging van Scherpen zeel, Renswoude en Woudenberg. De argumenten voor samenvoeging van Leusden en Stoutenburg en herin deling van het gebied ten noorden van Amersfoort vond hij klemmender dan de gedachten die ontwikkeld waren bij het opstellen van het onderhavige voorstel. Ook had volgens hem de vraag ver houding bestuurder-bestuurde iets meer aandacht verdiend dan in het voorstel tot uitdrukking was gebracht. „We zijn niet tegen dit voorstel omdat het verstrekkende gevolgen heeft voor deze streek, maar we Willen wel weten wat we doen mei het totaalbeeld van het gehele gebied", aldus de heer. De Wilde. „Nu niet en nooit niet", aldus de heer H. Haanschoten (CH) in zijn motivering dat hij zijn stem zou onthouden aan het voorstel. „Ik mag dan als een antieke- ling worden aangemaakt, ik hecht daarvoor te veel waarde aan het histo risch gegroeide van de drie onderschei dene gemeenten". Ook hij lanceerde de ontkoppelingsgedachte dat samenvoe ging los moet worden gezien van de overgang van Scherpenzeel naar de provincie Utrecht. De heer Van der Burg (VVD) had uit het aangedragen cijfermateriaal in het voorstel niet de indruk gekregen dat er nu zo'n haast gemaakt moet worden met. dit voorstel. Hij bepleitte voorzichtigheid met be trekking tot het getalscriterium dat in het voorstel was genoemd vooral ook omdat de betrokkenheid van de inwoners bij de gemeentelijke zaken in Woudenberg duidelijk was aange toond door het bijeenbrengen van geld voor eeninstructiebad en een dorpshuis. Ook hij bepleitte opschor ting van een beslissing en een studie over de totale herindelingsproblema- tiek voor zuid-oost Utrecht. CPN-afgevaardigde de heer Schreu- ders was er nog niet van overtuigd dat het voeren van een krachtig beleid sa menhangt met de omvang van een ge meente. Door samenvoeging lossen we problemen over voorzieningen niet op temeer omdat dit gebied door wooneen heden geen aaneengesloten geheel vormt", aldus de heer Schreuders. Hij was verder de stellige overtuiging toe- gedana. dat de verhouding bestuurder- bestuurde door samenvoeging geweld wordt aangedaan. Vrijwel alle sprekers betuigen hun erkentelijkheid dat nu in tegenstelling tot vrceger provinciale staten gelegen heid krijgen zich over dergelijke vraag stukken uit te spreken. Dat bracht gedeputeerde jhr. De Geer van Oudegein tot de conclusie dat deze gang van zaken in een behoefte voor ziet. Hij onthulde dat met betrekking tot herindeling van andere gemeenten in de provincie, zoals bijvoorbeeld de gemeenten langs de Utrechtse Heuvel rug. al gesprekken gaande zijn. Als voordelen van samenvoeging van Scherpenzeel. Renswoude en Wouden berg noemde hij het wegvallen van een UTRECHT De behandeling in provinciale staten van Utrecht van Utrecht van de geeentelijke her indeling van Scherpenzeel, Rens woudc en Woudenberg kreeg giste ren niet de publieke belangstelling die de provinciale bestuurders er van verwacht hadden. Er tpas een geluidsverbinding aangebracht tus sen de Statenzaal en een commis siekamer maar deze laatste werd niet gebruikt. Op de publieke tribune was wel aanwezig de burgemeester van Woudenberg en Renswoude de heer J. A. Hosang met in zijn gezel schap de gemeente-secretarissen van beide gemeenten en een drie tal wethouders. Burgemeester Ho sang. enthousiast voorvechter voor het behoud van de autonomie van zijn gemeenten toas door de uitein delijke beslissing van de staten al lerminst uit het veld geslagen. ..We zullen nu eens zien hoe de minister en eventueel de volksver tegenwoordiging hierover denkt", zo vertrouwde hij na afloop van de vergadering zijn gehoor toe. Opvallend was de afwezigheid van Scherpenzeelse bestuursfunc- tionarissen. Er was zelfs geen tvaarnemer om eventueel verslag uit te brengen van de beraadsla gingen, die overigens de volle mid dag in beslag namen. onderlinge concurrentie, een krachten bundeling voor gevaren van buitenaf en het meer opgewassen zijn van grote re gemeentelijke bestuurseenheden te gen de steeds zwaarder wordende eisen die aan een gemeentebestuur worden gesteld. Ook voor de aanpak in regionaal ver band van bepaalde problemen zag hij meer heil in grotere gemeenten dan in het handhaven van kleinere bestuurlij ke eenheden. „Hierdoor ontstaan een stel partners van een gelijk niveau", aldus de gedeputeerde. Hij onderstreepte nog eens dat het initiatief tot grenscorrectie en samen voeging van Utrecht was uitgegaan en hij waarschuwde tegen het aanvaarden van de grenscorrectie en het verwerpen van de samenvoeging. „We komen bij de staten met dit voorstel omdat we ervan overtuigd zijn dat de belangen van de inwoners in de toekomst hiermee het beste zijn ge diend. Het verwerpen van de samen voeging betekent dat de procedure weer geheel opnieuw moet worden in gezet en dan is het nog de vraag of Gelderland bereid zal zijn Scherpenzeel aan Utrecht af te staan", aldus de gede puteerde. De heer De Wilde was er van over tuigd. dat Gelderland best begrip zou weten op te brengen voor het stand punt eerst de herindeling van het gehe le gebied tot onderwerp van studie te maken. Zijn amendement het voorstel in die zin te wijzigen dat over samen voeging van de drie gemeenten voorlo pig niet gesproken wordt werd verwor pen met 23 tegen 20 stemmen. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten tot grenscorrectie en samenvoeging van de drie gemeenten kreeg in dezelf de stemmenverhoudig de meerderheid. Het woord is dus nu aan de minister. VEENENDAAL De Stichting Jeugdwerk „De Instuif" start vandaag niet het werk in het nieuwe seizoen. Er is een druk heiaden programma, dat de jeugd te verwerken krijgt, onder leiding van nagenoeg de gehele staf die nu bestaat uit hoofdleider J. van der Spek. mej. Melse en de heren Huiskamp en Molenmaker. Meisjes en jongens van 811 jaar kunnen 's maandags bij De Instuif te recht van 4.305.30 u.; De 11- tot 13-jarigen van 6.307.30. De dinsdag is eveneens voor deze groepen gereserveerd op dezelfde tij den. De tieners vanaf 14 jaar zijn wel kom van 7.30 u. tot 9 u. De woensdag is weer helemaal voor de jongsten: de meisjes van 2.30 u. tot 3.30 u„ en meisjes en jongens samen van 4.30 tot 5.30 u. Ook op donderdag kunnen deze beide groepen terecht op dezelfde tijd. en de jongens tussen 11 en 13 jaar bovendien van 6.30 tot 7.30 u. Van 7.30 u. tot. 9 u. staan de deuren voor de tieners open. Vrijdag kunnen de jongste jongens- en meisjesgroepen bij De Instuif aan kloppen tussen 4.30 u. en 5.30 u„ en de oudere van 6.30 tot 7.30 u. De jeugdclubs vergen slechts geringe financiële offers. Kinderen tot 11 jaar betalen een kwartje per keer. tot 13 jaar dertig cent en de tieners vijfendertig cent. Ook voor de oudere jeugd van 14 tot 18 jaar en boven de 18 jaar staan op maandag van 8 tot 10 uur. op woensdag van 7.30 tot 10 uur, en op vrijdag van 8 RHENEN In het Streekmuseum te Rhenen (Molenweg 25) exposeert An- dries van der Beek van 21 september tot en met 10 oktober assemblages, oliever ven, lino's en aquarellen. De tentoon stelling is behalve op zondag en woens dag dagelijks geopend van 11 uur tot 12.30 uur en van 14 uur tot 17 uur. Appelen kl 75/op 70/75 65/70 60/65 55/60, 1, 2; xBloemee 40-51. 28-34; xJames Grieve 1. 17-32, 16-27. 13-20, xJames Grie ve 2, 14-25, 12-23, Cox's Orange Pippin 1. 32-36, 26-31, 20-24, Cox's Orange Pip pin 2. 28-33, 23-27, 14-21, Goudreinette 1, 2, 23-30, 18-21, Notarisappel 2, 12-16, Fabrieksfruit per 100 kg f 10.00. rood f 7.40. Kroet per 100 kg zuur f 7.50. rood f 7.40, zoet f 7.50. Peren: xTriomphe de Vienne 1. 24-38, 29-35, 25-27, xTriomphe de Vienne 2, 28-33, 22-25. 20-23, Beurre Hardy 1. 28-35, 26-31, 23-26. Beurre de Merode 1, 16-18, 14-16,, St. Remy 25-31. 15-21; Winterjan 25-30; Gieser Wildeman 41-46 21-30. Peren Kroet per 100 kg f 3.00. Pruimen 1, 2; R. Victoria 34-90, 23- 33, xKwetsen 38-71, 30-37; Bramen per doosje van half pond 51-56, Groenten: Andijvie 23-26; Spinazie 67- 70: Princessebonen 57-1.35, 42-56; Snij bonen 54-1.15, 38-53; Uien 30-35; Prei 46-38. 30-36: Komkommers groene per stuk 20-24; Koolraap 9-11; Sla per 100 krop 6.00-13.00; Savooie kool groene 10-22; Rode kool 11-15; Tomaten per bakje e a 3.90-4.20 e b 4.50-4.60 e c 2.90- 3.10; Tomaten per bakje 2.20-3.60; Aard appelen middel 19-23. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. GESLAAGD VEENENDAAL De heer D. Th. Thoomes te Veenendaal slaagde aan de Rijks Pedagogische Academie te Arnhem voor het examen ter verkrijging van de akte volledig bevoegd onderwijzer (hoofdakte). Hij verwierf het hoogste aantal punten van alle kandidaten. tot 10.30 uur de deuren wagenwijd open. In de weekeinden wordi „De Pomp" om de week open gesteld op zaterdag van 7.30 tot 10.30 uur, op zon dag van 2.30 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. BURG STAND THENEN. Geboren: Gerard Dorus. z.v. A. van den Brink en A. C. Hofman. Eist; Christina Antoinette, d.v. T. J. J. van Kessel en A. M. Murk. Veenendaal; Undine Marion, d.v. H. de Groot en A. Rietdijk, Veenendaal; Marja Hendrika Albertha, d.v. W. A. B. S. Taken en W. Venema; Ruth, z.v. P. van Mourik, en L. Lodder, Eist. Ondertrouwd: H. van Laar. 23 j, te Haarlem en H. M. van der Haar, 21 j, te Rhenen; G. Mol 22 j te Rhenen en C. T. A. Maassen. 22 j. Ie Rhenen; M. G. van Burken, 22 j„ te Veenendaal, en M. P. Bergman. 21 j. te Rhenen; J. Nieu- wenhuis. 22 j, te Rhenen en .J. M. van Ginkel 24 j, te Rhenen; P. A. J. Fran ken, 19 j, te Ede en C. H. Broekhuizen, 18 j te Rhenen. Gehuwd: D. Zweede te Wagningen en M. J. G. van Moorsel, te Rhenen. Overleden: W. van Overhagen. 76 j, e.v. E. Roelofsen, Veenendaal; M. H. Boelhouwer. 76 j. geh. gew. met W. Baars; G. Vroegindeweij. 90, j. geh. gew. met C. van Stift. Veenendaal. Elders geboren: Te Nijmegen: Marcel, z.v. B. H. Wenting en W. C. Reijers; Te Wageningen: Roeland Antoenie. z.v. G. A. Volmer en W. A. J. de Jong; Te Ede: Peter, z.v. H. P. Schenkels en E. A. Kaizer. ROTTERDAM De 20-jarige kleu terleidster W. van Otter!o uit Rotter dam is woensdagavond rond negen uur in Overschie door een onbekende man zes maal met een mes in de rug en armen gestoken. Zij moest met ernstige verwondingen worden opgenomen in een Dijkzigtziekenhuis. De onbekende man had de kleuter leidster al geruime tijd gevolgd, voor hij bij het, tunneltje dhder dc rijksweg Rotterdam- Den Haag plotseling een mes tevoorschijn haalde en de jonge vrouw daarmee van achteren aanviel. ARNHEM Negentig cent voor een kopje koffie met slagroom (in plaats van 80 cent) en 3,25 voor een uitsmijter (in plaats van 3,10), dat alles is de tijd van de prfjzenbeschikkingen goed voor 2500 gulden boete. Dat overkwam de directeur van het Rhenense hotel De Grebbeberg, de 55-jarige R.V. Maar zo hardvochtig als de economi sche politierechter in Arnhem had op getreden tegen de prijsverhogingen, zo mild dacht, gisteren de Arnhemse pro cureur generaal mr. S.- van IJsendoorn er. voor het hof. over. Hij vroeg 250 gulden boete, want uiteindelijk had V. de prijzenbeschikking overtreden. Het argument van de hotelier was dat hij een week na het in werking treden van de prijsstop al ontheffing had aangevraagd; weliswaar op aanra den van de controleur van de economi sche controledienst, die onmiddellijk bij hem op de stoep stond, maar evenzeer met gunstig gevolg. Hij mag van Den Haag 3,25 voor een uitsmijter blijven rekenen. ..En dat is helemaal niet duur in vergelijking met andere restaurants in die omgeving", dat voegde de contro leur die het proces verbaal opmaakte er gisteren eerlijk aan toe. „Zo'n ontheffing", overwoog de pro cureur. „heeft toch wel een zekere te rugwerkende kracht. Het isonredelijk heni nu de volle boete op te leggen, al had hij meteen een ontheffing moeten vragen". Het hof doet over veertien da gen uitspraak. Onder de iele /.aken die modern \eenendaa! zo /eer in de aandacht bren gen, komt men ook /,o hier en daar een kapperszaak tegen. In een kap salon ziet het er heel anders uit dan vroeger het geval was. Zat men toen maar op een gewone stoel, nu ziet dat er wel even anders uit alsook de te hanteren instrumenten. In het doen en laten is trouwens ook heel wat verandering gekomen, met name van de herenkappers. Kon men vroeger op woensdag en zaterdag bijna niet „geknipt" worden, vanwege de voor rang voor het scheren op die dagen, momenteel is scheren nog een zeld zaamheid, terwijl diverse kappers het niet eens meer doen. Jan Verhoef weet nog wel het een en ander te vertellen over de in- en uitrichring van dit ambacht in de oude tijd. „In de 'goeie ouwe tijd' gingen de meeste mannen eens per week, op zaterdagavond, naar de „barrebier Voor de kapitale som van drie centen, later werd het vijf cent en tijdens en na de oorlog van 14-18 werd het zelfs een dubbeltje, schoor hij de prikkeldraadachtige gezichts haren, lijkend op een barrière weg. Dan kon men er weer een week te gen. 's Zaterdagsavonds na de brood maaltijd knapte de man en vader zich een beetje op en dan klink het „Nou Gaaregie" o£ „Jannegie, ik gaoi dan mör effe."... Twee bekende „barrebiers" in Veenendaal waren Hannes van de Poel en Jan Pas. De eerste woonde in het „hekkie", een rij woninkjes in het Gelderland tegenover de Julia- nakerk. Daar woonden De Gooyer, de „Gelderse" diender en nog een paar mensen, waaronder ook Hannes van de Poel Jan Pas woonde in de Grutter- straat. In de week gingen deze man nen hun klantenrayon af, om de men sen die dat verlangden en er tijd voor hadden, te knippen en te sche ren. Des middags kwatnen er zo nu en dan wat schooljongens aan hun woning, die van de meestal wel heel erg weelderige haardos verlost moesten worden. De hoofden werden dan egaal kaal geknipt, hoogstens liet zo'n jongen een „kuif", een soort handvat staan. „Ik was ook steeds gewoon zon versiersel ie laten staan. Maar op een keer liet ik mijn schedel zo kaal knippen als een biljartbal. Dat had de volgende oorzaak. Ik zat. op school toentertijd bij een al wat oudere onderwijzer. meester Van der Wal. Deze man had de lieflijke gewoonte om, als je eens wat onoplettend was, of stie kem een woord met je buurjongen wisselde, met vervaarlijke passen op j je toe te stappen, en je dan bij je voorste hoofdharen te grijpen, je hoofd achterover te wippen en je in die toestand de nodige reprimandes toe te voegen. Dat vond ik vervelend en ik zon op een middel om de man eens voor schut te zetten. Ik ging op een zekere avond naar Hannes van de Poel en vroeg hem of hij voor geld en goeie woorden het haar wil de knippen. „Zeker jonchie". zei Hannes, goat er mör zilte. Het kuiffie laoten staon?".... „Nee" zei ik, „knip alles er mör glad af." Enkele minuten later stond ik met een „kale knikker" weer buiten. De volgende morgen probeerde ik al spoedig in de klas mijn omgeving aan het lachen te maken, wat wel gelukte. Maar de meester lachte niet. Daar kwam hij met dreunende stappen en boze ogen al op mij af en poogde zijn gewone handgreep toe te passen. Helaas miste de man zijn houvast, tot grote hilariteit van de school makkers. Natuurlijk werd het mij wel op een andere wijze ingepeperd, maar ach, dat nam je dan maar voor lief. Het voorgestelde doel was be reikt en met een paar tintelende oren van de klappen die je gehad had zat je nog stiekem na te gniffe len. Een enkele maal gingen de man nen op een avond in do week naar Hannes of Jan Pas om het haar te la- tten knippen, maar de zaterdagavonu was „de" avond voor de barrebier. Dan was het er druk en gezellig voor de mannen. De bewerking had plaats, ik blijf nu maar bij Hannes, in de nogal smalle huiskamer. Een lange rij stoelen lang de wand bood plaats aan de bezoekers, terwijl er één elk op zijn beurt, plaats nam in de „scheerstoel". een leuningstoel met zafp, welke hij van tijd tot tijd tot staun van het achterhoofd. De klant hield een koperen bekkentje in zijn hand, gevuld met warm wa ter, Hannes smeerde zijn vingers vol met zeep, welke hij van titjd tot tijd in het warme water doopte en de bewerking begon. Met de hand werd het aan de beurt, zijnde gelaat ingezeept, waar na de baard werd weggeschrapt. Al vloeide er een enkele maal ook een druppel bloed, dat nam men nog al gemoedelijk op. Zo'n sneetje werd vanzelf beter. Zo'n avond bij de „barrebier" was voor veel mannen echt een evene ment. Men hoorde en besprak nog eens wat nieuwtjes. Sommige man nen hadden „niks gin haost". Als er eens iemand was, die door bijzonde re omstandigheden wel haast had, mocht hij gerust „effe feurgaon". Sterke staaltjes werden er ook verteld. Zo kwam op een zaterdag avond het gesprek op het fietsen. Dat is toch heel merakel mit die dinge", zo nam een al wat oudere man het woord. „Van de week kwam der zo'n vent an op de fiets en die fietste het Bovenaind op. En opeens verloor die de ketting. Ik riep-em heel hard achteran. „Heul heu! je verliest je ketting!: Mör hij hoorde niks, hij ree mör deur"- Men kan begrijpen dat er bij de ..barrebier" nog wel eens gelachen werd.... Het Gelderland, waar Hannes van de Poel de koppen knipte. VEENENDAAL Met een druk bezochte receptie en een diner in hotel La Montagne vierde gisteren de Yee- nendaalse afdeling van de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland het 25-jarig jubileum. Onder de belangstellenden waren vertegen woordigers van andere politieorgani saties en burgemeester P. Bode. 's Morgens begon de jubileumdag met een wijdingsdienst in het gebouw Sola Fide aan de Eikenlaan. Hier was ook burgemeester Bode aanwezig. Voorganger ds. J. Overduin hield een meditatie naar aanleiding van Jesaja 5 vers 20 „Wee hun die het kwade goed noemen en het goede kwaad...." en Ro meinen 13. Hij vertelde onder meer de anekdote van de politieman die hem in Amsterdam snapte, toen hij per fiets over een brugje fietste, dat slechts voor voetgangers was bestemd. Toen de predikant zijn beroep moest noemen, liet de man een proces-verbaal achterwege onder voorwaarde dat de dominee de volgende zondag zou pre ken over „Doe wel naar mijn woorden, niet naar mijn daden". Ds. Overduin merkte ep dat. het. poli tiewerk, juist in deze moeilijke tijd, geen gemakkelijke opgave is; de politie doet het eigenlijk nooit goed. Neemt zij maatregelen die achteraf overbodig blijken, dan wordt, het als provocatie uitgelegd, en in het omgekeerde geval vordt haar nalatigheid verweten. „Dat s even onzinnig als wanneer men een dokter telkens zou verwijten te vroeg of te laat te hebben ingegrepen", aldus de predikant. Ds. Overduin bepaalde zich met name tot een bespreking van het gezag en de uitoefening daarvan. Er is volgens hem bij veel mensen tegenwoordig sprake van een hoge mate van ongeïnteres seerdheid. een vacuüm. „Als dat va cuüm niet wordt opgevuld met gezonde lucht, dan gebeurt het met gifgas", zei hij. „Het gezag moet tact- en liefdevol worden uitgeoefend, trouw aan de zaak en trouw aan de mens. Dat vereist van u als politiemensen vingertoppenge- voel..." Een politieman is geen dominee, al dus ds. Overduin. maar dat wil niet zeggen dal hij zijn werk niet in de geest van Christus zou moeten doen. DEN HAAG In zijn eerstkomende maandelijkse gesprek met de minister van Landbouw gaat het Landbouw schap spreken over mogelijkheden voor modernisering van dp afzei van hard fruit. Uitgangspunt zal daarbij zijn een nota. die het centraal bureau van de Tuinbouwveilingen aan dit onderwerp heeft gewijd. Het centraal bureau vindt het veilingsysteem nog altijd de beste afzelmethode voor de Nederlandse fruitteler, maar wel dienen de omstan digheden waaronder geveild wordt drastisch te worden verbeterd. Versterkte en versnelde veilingcon- centraiie wordt beschouwd als het bes te middel hiertoe. Het centraal Bureau wil daarom steun voor de totstandko ming van regionale, dus grote, veilin gen. indien hierbij een combinatie met groenten mogelijk is maakt dit het ge heel sterker, doch dit is niet in alle gebieden mogelijk. Volgens het Centraal Bureau is er in Nederland plaats voor een tiental van dergelijke regionale vedlingen De be langrijkste gebieden waar zo'n concen tratie tot stand zou moeten komen zijn West-Friesland, de IJsselmeerpolders, de provincie Utrecht, de West-Betuwe. de Oost-Betuwe. Limburg, 't noordelijk deltagebied en het zuidelijk deltage bied. Inen kelt van deze gebieden is al een concentratie op gang gekomen, doch in veruit, de meeste gebieden is volgens het Centraal Bureau in wezen nog niets bereikt. Het Centraal Bureau stelt voor, de steun aan de totstandkoming van regio nale veilingen, overeenkomstig wat el ders in de EEG geschiedt, te laten be staan uit drie elementen: investerings subsidie van maximaal 40 procent voor onroerend 20 pet. voor roerend goed, rentesubsidie waardoor de rente voor lang krediet wordt teruggebracht tot 4 pet., voor lang krediet tot 6 1/2 pet. startsubsidies van achtereenvolgens maximaal drie. twee en een procent van de fruitomzet in de eerste drie ja ren na ingebruikneming van de regio nale veiling. Gedurende een overgangs periode, die uiterlijk aan het eind van het seizoen 1971/'72 mott eindigen, wil het Centraal Bureau voor veilingen die meewerken aan het tot stand komen van regionale veilingen alvast een tege moetkoming van 2Vz ct. p. kilo voor ge poold, centraal gesorteerd en in "blok ken" aangevoerd fruit. Minister Lardinois heeft bij verschil lende gelegenheden de bereidheid uit gesproken, concrete plannen voor reor ganisatie van het afzetsysteem in de richting van fusie en centale afzet fi nancieel te steunen. TIEL In de Agnietenhof gaat op 12 oktober een film- en tv cursus van start. Door de samenwerking van enke le filmbonden is het mogelijk geworden om voor belangstellenden in het vier- stromenland deze cursus, die de film en tv in al z'n facetten zal behandelen, tegen sterk gereduceerde prijs te orga niseren. Door enkele beroepskrachten zullen de lessen gegeven worden. Tot dusver hebben zich 24 cursisten opge geven.

De Vallei | 1970 | | pagina 13