A Is plannen regering doorgaan: Belasting na 1 januari gr draka VEL Zigeuners grens over na eindeloos geharrewar NIET ALLE BELASTINGBETALERS VOELEN „WIEBELTAX" IN BEURS Gratis reizen 2 septemberdagen voor65+ers Burgemeesterszoon kreeg bij examen vreemde extra kans Vakcentrales op werkbezoek naar Gelderse probleemgebied voordelig uit met NS Beiroet weert kapers ,Op Schiphol zijn 4 startbanen voldoende'' DEINING IN HELMOND En ANWB-berekening blijft dan nog aan voorzichtige kant ROOSKLEURIG AARDIG VAST de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" VERKEERSLEIDERS „BEVALLING" OP 7 JANUARI VEEL LEVENS MIDDELEN GOEDKOPER LANDBOUW ONTKEND Zorgen om afnemen van werkgelegenheid in Rivierengebied en de Achterhoek LEEGLOOP Kwiek brood: de lekkere manier om slankte blijven. RECREATIE PROEFSCHRIFT H uwelijkskans en partnerkeuze DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 Autokosten volgend jaar minstens f 170.- hoger DEN HAAG Een populaire kleine auto komt zijn eigenaar volgend jaar op tenminste 170 gulden méér te staan dan hij nu al kost, als althans alle begro tingsplannen op dit gebied doorgaan. „Dat komt dan neer op een keurig, schoon, weekloon. En het komt aardig in de buurt van de helft van de beroemde vierhonderd gulden die de Nederland se economie doet wankelen". Zo vat de chef van de afdeling tech nische voorlichting van de A.N.W.B, de heer D. E. Griever, het samen. Hij heeft uitgerekend wat Nederlands meest verkochte auto, de Opel Kadett, volgend jaar per kilometer gaat kosten. Als hij daarbij bewust aan de heel voorzichtige kant blijft, komt hij toch al op een verhoging van 3,5 pet. Uitsluitend de verhogingen berekenend die nu al vrijwel vast staan, komt Griever voor een Opel Kadett van 6500 gulden op een kilometerprijs van 25,25 cent voor 1971, tegen 24,4 cent nu. Dat verschil van 0,85 cent per kilometer komt neer op 170 gulden voor het hele jaar bij een jaarkilometrage van twin tigduizend. Daarmee rekent Griever echter be wust erg rooskleurig. „Er zijn een stuk of wat onbekende factoren", legt hij uit. „De kostprijzen van de autofabrie- ke.i bijvoorbeeld kunnen omhoog gaan. Dat heb ik niet ingecalculeerd. Zo kun nen de verzekeringspremies omhoog gaan, kan de restwaarde dalen, kan de benzine nog weer eens duurder worden en kunnen de reparatiekosten door stij gende werkplaatstarieven heel wel om hoog gaan". „Als van dat alles maar een deel zou gebeuren, kom ik al uit op een verho ging van 1,85 cent, in plaats van 0,85 cent die nu al aardig vast staan. Die verhoging van 1,85 cent per kilometer, die ook helemaal niet ondenkbaar is, zou dan neerkomen op 370 gulden méér autokosten per jaar. Let wel, voor zo'n goedkope kleine auto als de Kadett." De motorrijtuigenbelasting blijft zoals zij is, maar de bijbehorende opcenten voor het Rijks wegenfonds zouden vol gens de begrotingsplannen met dertig procent omhoog moeten gaan. Hieronder de bedragen die voor de meest voorkomende auto's na 1 januari in totaal betaald zouden moeten worden, met tussen haakjes het huidige tarief. Alles afgerond in guldens. Aust. Sev./Morris 850 146 (125) BMW 1800/2000 267 (229) Chevrolet Impala 384 (332) Citroën Deux Chevaux 122 (104) Citroën Ami 8 170 (145) Citroën ID/DS 316 (270) DAF 44 170 (145) Fiat 500 122 (104) Fiat 600 146 (125) Ford 12 M 219 (187) Ford 17 M 243 (208) Ford Cortina195 (166) Mercedes 200/220 316 (270) Austin/Morris 1100 195 (166) Opel Kadett 170 (145) Opel Rekord 243 (208) Peugeot 504 243 (208) Renauld 4 146 (125) Renauld 8 170 (145) Renauld 16 243 (208) Simca 1000 195 (166) Simca 1301 243 (208) Skoda 1000 MB195 (166) Trabant 146 (125) Vauxhall Viva 195 (166) Volkswagen 1200 170 (145) ADVERTENTIE BEIROET De Libanese minister raad heeft besloten gekaapte vliegtui gen te verbieden in Beiroet te landen, behalve als de machine dreigt te veron gelukken. De ministerraad bepaalde te vens dat gewapende burgers niet op het vliegveld worden toegelaten, ook niet als zij in het bezit zijn van een wapen vergunning. POPPEL Met groot machtsvertoon en na eindeloos geharrewar is de rijks politie in Brabant er gisteren in ge slaagd een groep van 93 Oosteuropese zigeuners bij Poppel over de Belgische grens te zetten. De zigeuners die al een week door het zuiden van ons land zwerven ge bruikten de meest fantasierijke midde len om hun uitzetting te verhinderen en te vertragen. Banden liepen plotse ling leeg, vrouwen kregen barensweeën en motoren wilden niet starten. De 93 ingezette politiemannen moes ten groot geduld aan de dag leggen. Vier uur was er voor nodig om de mor- Inkomen 1 10.000 20.000 30.000 183.000 Vrijgezellen 2e moot 3% saldo 2e moot 3% 45 -f 45 Gehuwden geen kind. 37 29 2 kind. 43 16 5 kind. geen bel. saldo 2e moot 3% saldo 2e moot 3% o ft 8 27 105 98 107 116 148 109 88 49 43 11 19 57 205 197 209 227 288 226 200 162 83 29 9 65 526 764 785 903 3392 3177 3135 3071 saldo +2866 2413 2350 2168 ADVERTENTIE zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een september kalendertj e m In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger DEN HAAG In Vele gevallen zullen belastingbetalers komend jaar de invoering van de nieuwe wiebeltax van drie procent, niet in hun porte monnee voelen. De belastingverlaging die voortvloeit uit de zogeheten tweede moot van de belastingcorrectie, zal bij hen de verhoging door de wiebeltax overtreffen. De wiebeltax is echter een tijdelijk middel om onze economie weer in de hand te krijgen. Over een jaar zal ze zeer waarschijnlijk worden opgehe ven. De belastingcorrectie blijft dan ge woon gehandhaafd. Hieronder volgt een overzicht van de invloed van tweede moot en wiebeltax op een aantal inko mens: Wie bijvoorbeeld twintigduizend gulden verdient en twee kinderen heeft, wordt van de „gecombineerde operatie" negentien gulden per jaar beter. Wie dertigduizend gulden verdient en vijf kinderen heeft gaat er op 1 januari 65 gulden per jaar op vooruit. Voor vrijgezellen beneden 45 jaar met een inkomen van tienduizend gul den verandert er niets. Dat is niet het geval voor mensen met inkomens van 183 duizend gulden, van welk bedrag af het maximum tarief voor de inkom stenbelasting geldt. Een vrijgezel in de ze klasse moet straks bijna drieduizend gulden extra betalenen vaders van vijf! kinderen meer dan tweeduizend. Het is voor velen een moeilijke zaak dat minister Witteveen (Financiën) met zijn ene hand belastinggeld teruggeeft en het met de andere weer opstrijkt. De tweede moot van de belasting correctie is een aanpassing van de ta rieven van de loon- en inkomstenbelas ting aan de waardevermindering van de gulden. De minister heeft haar toe gezegd en zijn wetsontwerp is door het parlement aangenomen. SCHIPHOL De luchtverkeersleiders van Schiphol twijfelen sterk aan het nut van een v^fde landingsbaan voor de luchthaven. „Door een betere spreiding van het verkeer over de vier bestaande banen kan de grote capaciteit van Schiphol veel beter worden benut", zo wordt ge zegd. „Wanneer eenmaal door de intensieve groei van het luchtverkeer meer dan vier banen nodig zijn dan zal het ver keer zo druk zijn. dat naast Schiphol elders in het land een tweede interna tionale luchthaven moet worden ge bouwd". rende groep over té dragen aan de Bel gische rijkswacht. 's Morgens ging ongeveer tweederde van het gezelschap de grens over. De rest die aanvankelijk toestemming had gekregen nog in Nederland te blijven omdat in het ziekenhuis van Tilburg familieleden van hep. waren opgeno men, sloot zich later op de dag vrijwil lig bij de grote groep aan. De zigeuners die via Venlo naar Hil- varenbeek waren getrokken, hebben zich daar betrekkelijk rustig gehouden. De sterkste staaltjes leverden de vrouwen. Een vrouw vertoonde plotse ling alle verschijnselen van een acute bevalling. Een dokter constateerde dat het inderdaad zo was, besloten werd haar naar een ziekenhuis in Tilburg te rijden. De vrouw schrok zo toen ze een am bulance zag dat ze weigerde in te stap pen. Na een uur besloot ze toch mer te gaan. Haar familie moest dan wel bij haar blijven. Tot ieders verbazing ver scheen ze enkele uren later weer bij de caravan. Te voet. Er bleek niets aan de hand te zijn. DEN HAAG Op 1 januari zullen vijftien soorten levensmiddelen goed koper worden omdat de 12 procent BTW voor deze artikelen wordt ver laagd tot 4 procent. Deze tegemoetko ming in de kosten van levensonder houd is des te belangrijker omdat juist op die dag het BTW-tarief van 12 pro cent over de hele linie wordt ver hoogd naar 14 procent. De prijsdaling kan de komende maan den alleen nog worden doorkruist door een eventuele prijsstijging van bijvoor beeld grondstoffen, loonkosten etc. De vijftien soorten levensmiddelen zijn: aardappelen, cacaopoeder, maïzena, puddingpoeder, bouillons en soepen, vruchtenconserven, gebak, koekjes en biskwies, geraffineerde suiker, chocola demelk, condens, koffiemelk, volle melkpoeder, room en vla. Een kilo ge raffineerde suiker van 1,11 gulden zal dus 1,04 gaan kosten en een pakje pud dingpoeder van veertig cent zal 36 cent gaan opbrengen. Een soortgelijke „verhuizing" van het 12 procent BTW-tarief naar het 4 pro cent-tarief zal in de landbouw worden toegepast. Daar geldt de prijsverlaging voor- fok- en controlediensten, kunst matige inseminatie en landbouwwerk. HELMOND Op het Carolus Baro- meuscollege in Helmond is opwinding ontstaan over de vreemde gang van za ken bij het eindexamen van de Ge- mertse burgemeesterszoon Jan-Hein de Wit. De jongen zou afgelopen zaterdag zonder duidelijke aanleiding een twee de verlengd examen hebben mogen af leggen voor de vakken Grieks en La tijn. Ofschoon de zeventienjarige burge meesterszoon ook in derde instantie zakte, vraagt men zich in Helmond af waarom hem deze extra kans is gebo den. Zowel de vader van de jongen, burgemeester Hein M. A. C. de Wit als de voorzitter van de commissie van ge committeerden die over het herexamen besliste, weigeren elke tdelichting. Volgens het ministerie van onderwijs zou de burgemeester een klacht hebben ingediend bij staatssecretaris Groshei de. De staatssecretaris zou via de in specteur van het onderwijs onder wie Helmond ressorteert, de gecommitteer den hebben verzocht de zaak opnieuw te bekijken. Het ministerie verklaarde ons gisteravond desgevraagd dat de ge committeerden om „humane redenen" tot een tweede examen hadden beslo ten. Zij zouden slechts tien minuten hebben laten verlopen tussen het eerst* examen en het verlengde examen. it werd gisteravond evenwel ont kend door de conrector van het college, de heer N. de Bresseh. „Er zaten twee uur tussen en dat is volkomen regle mentair", zei hij. „Wij hebben ervan opgekeken dat wij telefonisch de mededeling kregen dat Jan-Hein de Wit een verlengd exa men zou krijgen voor Grieks en Latijn. Vooral omdat dit examen schriftelijk zou worden afgelegd, terwijl monde ling normaal is. Wij op school zijn ech ter een uitvoerend orgaan en wij heb ben ons bij de beslissing neergelegd". (Van onze financieel-economische redactie) Op 6 en 7 oktober zal een delegatie uit het Landelijk Overlegorgaan van da drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) een werkbezoek brengen aan de pro vincie Gelderland. Aanleiding hiertoe is zeer in het bijzonder de problematiek ten aanzien van da afnemende werkgelegenheid in het Gelderse rivierengebied en Oostelijk-Gel- derland (De Achterhoek). „Terwijl voor een reële opbouw van een blijvende werkgelegenheid het aan tal arbeidsplaatsen in de industriële sector in Gelderland jaarlijks met 2.000 moet toenemen, is volgens het in fe bruari verschenen rapport van het Eco nomisch Technologisch Instituut(ETI) in de periode tussen 1966 en juli 1969 het aantal arbeidsplaatsen in deze sec tor met 10.000 (8.000 mannen en 2.000 vrouwen) teruggelopen. Dit komt in feite dus neer op een achteruitgang met 16.000 arbeidsplaatsen over genoemd tijdvak", aldus de heer G. van Olphen, voorzitter van het districtsbestuur Gel derland van het NVV, tijdens een gisteL ren gehouden persconferentie. De ge middelde cijfers ten aanzien van de werkloosheid in de provincie Gelder land lijken op het oog gunstig (1,2 pet), maar zijn geen goede maatstaf voor genoemde probleemgebieden. Aan deze ontwikkeling is tot nu toe te weinig aandacht geschonken, zeker op lande lijk niveau. Hier moet verandering in komen. Wij hopen dat het werkbezoek hiertoe de stoot kan geven", aldus de heer Van Olphen. De heer T. H. van Tongeren (NKV) wees op snel verminderde werkgele genheid in de steenfabrieken en de landbouw, die niet door de metaalindus trie kan worden opgevangen. Het ge- DIKMAKER ADVERTENTIE SLANKMAKER Een produkt van de King Com Bakkerijen. volg zal zijn een steeds verdere leeg loop, hetgeen ook zijn weerslag zal hebben op het onderwijs en het cultu rele leven in deze gebieden. Over het algemeen is het ook zo, dat de bevol king door wezen en aard niet erg indus- trie-minded is. Goede voorlichting door 't Rijk zou van wezenlijk belang kunnen zijn. Een ander probleem voor de toekomst dient zich aan door het feit dat de Gelderse bevolking jaarlijks met 24.000 zielen toeneemt, hetgeen, gezien de teruggelopen industriële werkgele genheid, bepaald somber afsteekt". De heer P. R. Grund (CNV) deelde mee dat het werkbezoek op 6 oktober om half tien 's morgens aanvangt in het Huis der Provincie, waar door een aan tal deskundige sprekers korte inleidin gen zullen worden gehouden gevolgd door een discussie met de delegatiele den. 's Middags van twaalf tot één uur is er een ontvangst door het College van Gedeputeerde Staten. In de middag wordt een bezoek gebracht aan Tiel, waar in de Agnietenhof de heer dr. G. W. Borrie van de Stichting Belangenge meenschap Rivierengebied een verhan deling over de werkgelegenheid zal houden. Hieraan aansluitend is een pendel-discussie, waar waarschijnlijk ook werkgevers aan zullen deelnemen, 's avonds wordt in het NKV-gebouw in Tiel een bijeenkomst met kaderleden van de diverse vakorganisaties gehou den. De tweede dag van het werkbezoek wordt de delegatie om half tien 's mor gens in Doetichem ontvangen door het bestuur van de Stichting Streekbelan- gen Oost-Gelderland. De tweede-voor zitter van deze Stichting, de heer W. A. Bruggink, zal dan een inleiding houden, Ir. A. H. H. Robbé Groskamp, directeur van de Gelderse Tramwegen zal spre ken over het openbaar vervoer en de heer J. Vet, directeur van de Gelderse Vereniging van Vreemdelingenverkeer, geeft zijn visie over de ontwikkeling op het gebied van de recreatie. Ook in Doetinchem wordt een bijeenkomst ge houden met de kaderleden van de ver schillende vakverenigingen. Ter afsluiting van dit tweedaags werkbezoek wordt die dag om drie uur 's middag in het Huis der Provincie door de delegatieleden een persconferen tie gehouden, die een samenbundeling zal zijn van de indrukken tijdens dit werkbezoek. De delegatie zal bestaan uit de heren A. H. Kloos, F. J. Willems. drs. G. J. van der Hoeven, F. Falkeisen, R. Langebeek en G. van Olphen (NW), P. J. J. Mertens, P. J. J. van Hout, Th. Loerakker, W. J. L. Spit, drs. G. van Haaren, J. Broens en T. H. van Tonge ren (NKV) en J. Lanser, A. Borstlap, L. C. van Dalen, P. Tjeertsma, drs. G. H. Terpstra en P. R. Grund (CNV), alsme de bestuurders van verschillende bon den in Gelderland. NIJMEGEN Jonge vrouwen trou wen het liefst met mannen die ongeveer drie jaar ouder zjjn. Jongemannen en oudere vrouwen hebben voorkeur voor evenoude huwelijkspartners. Dit blijkt uit een onderzoek dat drs. P. O. M. Brackel uit Nijmegen heeft in gesteld naar partnerkeuze in Nederland. Morgen promoveert hij op dit onderwerp aan de Katholieke Universiteit van Nij megen tot doctor in de sociologie. Zijn drie delen omvattende proefschrift ls getiteld: Huwelijkskans en partner keuze. In zijn proefschrift tracht drs. Brackel een wetenschappelijke prognose te geven van de toekomstige paarvorming onder de bevolking. Dit is onder meer be langrijk voor het woningbeleid, gezond heidszorg. de belastingheffing en het verzekeringswezen. Tot nog toe bestond er geen wetenschappelijke bijdrage op dit gebied.

De Vallei | 1970 | | pagina 15