Over de grenzen Nixon: kapingen is kankergezwel NIXON OOK NAAR ZUID-SLA YIË P form J?esinb- Britse protesten bij uitwijzing Dutschke TUMULT IN BERLIJN BIJ ROLLING STONES Times is geschokt over ons land Feller Premier Ceylon in Parijs Suenens wil pauskeuze aan de bisschoppen Geen proeftijd voor Britten in E.E.G. Zuster van Fidel valt Cuba aan Geen wapens meer voor N.-Ierse politie Meer cholera in Rusland Ceylon republiek Massaal ontslag in Madrid échte ~W graan-genever die is van verhoeven! VERHDEVEM Reggio weer in rep en roer Geen vervolging Deiregger Frans stadje vol appelmoes KANKER Niet naar ons land Gecompromitteerde generaal zal aftreden alléén bij: en nergens anders! Liberale traditie geschonden DWAAS Ham en eieren in gevaar? DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 Mevrouw Meir naar Nixon NEW YORK De Israëlische eerste minister mevrouw Golda Meir is gis teravond aangekomen voor besprekingen inzake het Midden-Oosten met pre sident Nixon en andere leden van de regering. Er waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Mevrouw Meir ver klaarde bij haar aankomst, dat er in Israël geen neiging bestaat om een aanval te beginnen op Arabische landen. „Ons verlangen gaat altijd uit naar vrede", ■ei mevrouw Meir op het vliegveld. Het is de tweede maal dat mevrouw Meir sinds zij in maart 1969 premier werd, een bezoek brengt aan de Ver enigde Staten. Dit tweede bezoek komt op een ogenblik dat de Amerikaans- Israëlische betrekkingen nogal gespan nen zijn. Israël is verontwaardigd over het feit dat de Verenigde Staten pas heel laat de Israëlische klachten over schendin gen van het bestand erkenden. Wash ington is ontevreden over de Israëli sche beslissing niet deel te nemen aan het vredesoverleg onder auspiciën van dr. Gunnar Jarring, zolang Egypte de status quo aan het Suez-Kanaal niet heeft hersteld. Op een persconferentie op het vlieg veld riep mevrouw Meir op tot een ge zamenlijk front van alle landen die be trokken zijn bij de vliegtuigkapingen van vorige week. Zij ontkende dat Israël de bestands- overeenkomst zou hebben geschonden KYOTO Juanita Castro, een zus ter van de Cubaanse premier Fidel Castro, heeft in Kyoto verklaard te vrezen, dat Cuba een Russische kolo nie wordt Zij noemde de landhervorming van Fidel Castro „gronddiefstal". Juanita Castro woont in Kyoto de vierde bijeenkomst bij van het anti communistische wereldver bond, die dinsdag is begonnen. Na aanvankelijk aan de zijde van haar broer te hebben gestreden, vertrok zij in 1964 naar Ame rika, omdat de Cubaanse revolutie er volgens haar niet in geslaagd zou zijn ware democratie te vestigen. (zoals de V.S. hadden gezegd, door ver kenning per vliegtuig aan het Suez- Kanaal) en zei, dat er in Israël geen neiging bestond om het standpunt ten aanzien van de ruil van Arabische ge vangenen voor de vastgehouden gijze laars te verzachten. Over de gijzelaars zei mevrouw Meir: „Het spijt mij, diegene die in onze ge vangenissen zitten zijn mannen en vrouwen die veroordeeld zijn. Zij heb ben Israëli's gedood of daar een poging toe gedaan". Met betrekking tot de regeringswis seling in Jordanië zei mevrouw Meir: „Het schijnt dat koning Hoessein weer een poging heeft gedaan om het land bijeen te houden en de rust weer te laten terugkeren". Zij zei dat het uitgangpunt van de Israëlische politiek was om zich niet te bemoeien met de binnenlandse aangele genheden van andere landen, maar aangezien Jordanië een buurland is, „is het van belang voor ons wat daar ge beurt". „Het is voor iedereen veel beter als alle landen in het Midden-Oosten stabiele regeringen hebben", zo zei zij. President Nixon heeft woensdag in een toespraak tot studenten van de uni versiteit van Kansas in Manhattan het kapen van vliegtuigen door Arabi sche guerrillastrijders een „kankerge zwel" genoemd en gezegd dat dezelfde tactiek van geweld en terreur zich uit breidt in de Verenigde Staten. „De tijd is aangebroken dat wij erkennen dat er geen plaats is voor geweld en terreur in een vrije maatschappij, wie de da ders ook zijn en wat hun zaak ook is". „Bij een systeem dat voorziet in de middelen voor vreedzame verandering, rechtvaardigt geen zaak geweld in de naam van verandering", aldus de Ame rikaanse president. Heden reist premier Meir door naar Washington, waar zij vrijdag met pre sident Nixon en minister van Buiten landse Zaken zal spreken. ADVERTENTIE WASHINGTON Door het Witte Huis is meegedeeld, dat president Nixon gedurende zijn negendaagse reia door Europa, die op 21 september be gint, ook een bezoek zal brengen aan Zuid-Slavië. Het is de eerste maal dat een Amerikaanse president aan dit land een bezoek brengt. Eerder was reeds bericht dat Nixon op zijn Europese reis Italië, Spanje, en Engeland zou bezoeken. Perssecretaris Ronald Ziegler zei, dt er „op dit mo ment" nog geen plannen waren het BONN Het Westduitse ministerie van Defensie maakt bekend, dat briga de-generaal Joachim Oster is benoemd tot opvolger van generaal-majoor Karl Theodor Molinari als commandant van het vierde militaire district dat aan Frankrijk grenst. Generaal Oster, thans plaatsvervan gend bevelhebber va n het instituut voor defensie van de NAVO te Rome, zal de komende lente zijn nieuwe post gaan betrekken. Tot het zover is zal aan het hoofd van het vierde district generaal-majoor Günther Tischle staan. Molinari, die 53 jaar oud is, treedt per 30 september af. Hij was bij ver stek na het einde van de tweede we reldoorlog in Frankrijk ter dood ver oordeeld, maar naderhand werd zijn naam door een Duitse rechtbank gezui verd. Hij is evenwel van mening, dat, als hij onder deze omstandigheden zou aanblijven, zijn „nut" als commandant bij de Franse grens aanvechtbaar zou zijn. In 1851 werd Molinari in Metz na een zitting van vijf minuten ter dood ver oordeeld, daar hij medeplichtig zou zijn aan de terechtstelling van 105 Franse en twee Belgische verzetsmensen in de Franse Ardennen, in 1944. Molinari was toen majoor van een regiment ge vechtswagens. ADVERTENTIE "uw betrouwbare interieur-adviseur' Deventer: Broederenstratl 22-28 Zntphen: Beukentraat CT-P5 Almelo-Enschede Hengelo programma van de reis van de presi dent verder uit te breiden, maar voegde daaraan toe, dat het natuurlijk altijd mogelijk blijft nieuwe landen aan het schema toe te voegen. Ziegler sloot de mogelijkheid uit dat Nixon ook naar Frankrijk of West- Duitsland zou gaan, „wegens verdere verplichtingen in oktober". Welke die verplichtingen waren weigerde Ziegler te zeggen. De perssecretaris zei nog, dat president Tito, Nixon reeds lang gele den had uitgenodigd voor een bezoek aan Joego-Slavië. Nixon wil op 5 oktober naar Wash ington terugkeren. Het wordt Nixon's tweede reis naar Europa en diens derde buitenlandse reis als president. Een bezoek aan ons land, dat vorige maal werd „overgeslagen", en dat een officiële uitnodiging heeft gezonden, staat niet op het programma. BELFAST De Noordierse politie heeft met kleine meerderheid besloten, geen wapens meer te zullen dragen. Verleden jaar is de politie ontwapend op advies van een Engelse commissie van onderzoek. Nu heeft een enquête onder de agen ten van de „Royal Ulster Constabulary1 aangetoond, dat de Nooordierse agenten hun wapens niet terug verlangen. 1186 agenten verklaarden zich voor een niet-gewapende politie, 108 tegen, terwijl ongeveer een derde van de agenten geen stem uitbracht. Ook in Engeland is de politie niet gewapend. Wel blijft het mogelijk in noodtoe stand de politie van wapens te voor zien. Rechtse parlementariërs in Noord-Ier- land hebben aangedrongen op het op nieuw bewapenen van de politie. Zij zullen met hun actie voortgaan, aldus verklaarde een woordvoerder van de groep, Robert Mitchell. Hij zei dat het merendeel van de agenten die hun me ning niet hadden gegeven in de enquê te, voorstanders van herbewapening waren. MOSKOU Terugkerende vakantie gangers melden dat ten minste vier steden nog „gesloten" zijn behalve voor medisch personeel met speciale passen, vanwege de cholera. Die steden zijn Astrakan, aan de Kaspische Zee en de havens aan de Zwarte Zee: Odessa, Cherson en Kertsj. De autoriteiten hebben niet meege- deel hoeveel gevallen er zijn. De eerste werden vijf weken geleden gemeld, al thans bekend. In Kertsj zouden drie personen zijn overleden aan de cholera, en in Astra kan „een aantal", volgens de Pravda, die er niet bij zegt of dit het totaal is tot nu toe. Volgens de Izvestia zijn er van Mos kou en Kief uit, medische ploegen naar Kertsj gevlogen om de bevolking van die stad, 130.000 mensen tellend, te on- deraoeken. B0UDEN PRMSJESDA8 PEKNMtf ter gelegenheid van pnnijMdH 1970 iliit Oranje Munt Dan Haag aan original* 21,9 karaat* gedegen gouden panning, mat 2 echte robijntje*, 2 achta briljant) an 2 echt* saffiertjes, g*j*t mi da klauran van da Nederland** vlag. D* eoortqde taant d* 6 veretenfcm derail. U ztat in volgerds van link* naar recht* da princjaa Wdlem Alexan der, (midden boven) Johsn Friao, Bemkerd, Conetanhjn, Cartoe, Meu- D* achtereinde toont kat Binnenhof, nadert eeuwen het symbool van democratie voor one volk en van ana voreten huie. A He penningen zijn ganummaid, graat mat 6 echte edelsteentjes en vooraten van een garantie- en een venteke- nngebewijs. A. 1000 ewemplaren 7 gr 22,9 mm èf124,- B. 500 exemplaren 124 gr 28 mm kf17§,- 6. 100 ewemplaren 90 gr 38 mm lfS7B,- D. 90 exemplaren 90 gr 38 min Snpen mCLUCtCFB.T.W. Ta bestellen bij banken, jvwehere en rechtstreek* bij on* nieuw* hoofd kantoor: ORANJE MUNT DIN HAAB Lange Rotan BA - Tal. 070 - 84.89.24 Kan gouden panning, m HA| atiL hanït »V1 Bn nlffVI I9VII UVBII BRUSSEL Leo kardinaal Suenens heeft gezegd dat de volgende paus zou moeten worden gekozen door een gewone synode, een raad waarin elke bisschop er 15 vertegenwoordigt. Van zo'n synode zouden 150 bisschop pen deel moeten uitmaken. „Op deze manier zou men meer kansen hebben op de verkiezing van jongere men sen", zei de kardinaal op een pers conferentie. Hij oefende scherpe kri tiek uit op het huidige college van kardinalen, dat een paus kiest. Het zou een ramp zijn voor de „geloof waardigheid" van de volgende paus, of van defeenen die na hem kwamen, als zij gekozen werden door een or gaan dat niet representatief was. „Het college van kardinalen dat thans de paus kiest, bevat in verhouding te veel Italianen en sommige kardinalen hebben er zitting in om tal van rede nen, omdat zij iets „moeten hebben bereikt" als zij 75 jaar zijn geworden, en daarom moeten worden geëerd". In Nederland wordt, zei kardinaal Sue nens, een poging ondernomen bij het kiezen van een nieuwe bisschop van Rotterdam te rade te gaan bij leken. De kardinaal hield zijn persbijeenkomst in het kader van het grote congres van RK-theologen te Brussel. COLOMBO De Ceylonese minister van Cultuur heeft op een politieke bij eenkomst bekendgemaakt, dat op twee maart van het volgend jaar de repu bliek zal worden uitgeroepen. Een grondwetgevende vergadering, bestaan de uit de leden van het huis van afge vaardigden, werkt aan een constitutie voor een „socialistische democratie", al- 1 dus de minister. A Voor een officieel bezoek aan Frankrijk is mevrouw Bandara- naike, de premier van Ceylon, in Pa rijs aangekomen. Haar bewind is op de Chinese volksrepubliek georiën teerd. MADRID In de Spaanse hoofdstad zijn 3.000 bouwvakarbeiders ontslagen, omdat zij deel hadden genomen aan een staking, die uitgeroepen was door de „arbeiderscomités", een verboden vakbeweging. De op 7 september be gonnen staking was sterk verlopen: van de twintigduizend bouwvakkers die aanvankelijk het werk neerlegden zet ten er nog maar 3.000 de staking voort. De arrestatie van een groot aantal strijdvaardige leiders van de arbeiders comités vorige week heeft de stakings beweging een gevoelige slag toege bracht. Stakingen zijn in Spanje verboden. LONDEN Een storm van protest is in Engeland opgegaan na het besluit van de Britse regering om Rudi Dutschke op 30 september het land uit te wijsen. Deze revolutionaire studen tenleider uit Duitsland zou drie jaar in ADVERTENTIE ANN01792 njuiver ■natuurprtriukt •zacht smaakvol exclusief REGGIO Dl CALABRIA In de Italiaanse stad Reggio di Calabria heb ben zich woensdagavond opnieuw hevi ge botsingen voorgedaan tussen de po litie en demonstranten, die protesteren tegen de aanwijzing van Catanzaro als districthoofdplaats. Betogers bekogel den. De politie gebruikte op haar beurt traangas, waarop veel demonstranten de kathedraal invluchtten. De aartsbisschop, Giovanni Ferro, liet de kerk ontruimen en sluiten. In een telegram aan de minister van Binnen landse Zaken Restivo en premier Co lombo protesteerde hij ertegen, dat de politie een traangasgranaat in de kerk had gegooid. Het was de derde achtereenvolgende avond dat zich in Reggio onlusten voor deden. De stad is verlamd door een al gemene staking. Veel inwoners trekken weg uit vrees voor nog ernstiger ge welddaden». Boven een grot# toegans weg tot de stad hadden onbekenden woensdag een spandoek aangebracht met de woorden „de tijd van de stenen is voorbij die van d« wapens gaat binnen.** Cambridge gaan studeren waar hij de laatste twee jaar al heeft gewoond. Dutschke kreeg destijds in Berlijn twee kogels in het hoofd. De afgelopen periode in Engeland werd hij daarvoor behandeld, maar nog steeds is de scha de aan zijn hersens niet volledig her steld. Hij heeft nog moeite met lezen en spreken. De weigering van de Britse minister van Binnenlandse Zaken om de ver blijfsvergunning van Dutschke te ver lengen, geschiedde op formele gronden. De student beloofde destijds dat hij zich in Engeland niet met politiek zou bemoeien. Daaraan hield hij zich stipt. Vooral aan de universiteit van Cam bridge leidde de houding van de rege ring tot felle protesten. Wanneer die straks tot ongeregeldheden zullen lei den, is dat niet de schuld van Rudi Dutschke, zegt men daar, want die zou bij het begin van het nieuwe academi sche jaar al het land uit zijn. De Times veroordeelt het besluit van de regering als: „Buitengewoon dwaas, schandelijk, bang, insulair en moreel verkeerd". ,Groot-Brittannië heeft een reputatie van grootmoedigheid zowel als van li beralisme in stand te houden", aldus het blad. Ook de Nationale raad voor de burgerrechten veroordeelde de be slissing inzake de Duitse student scherp. „Dit is een gevaarlijk precedent dat de Britse reputatie bedreigt als een toevluchtsoord voor mensen in nood". Dutschke's Amerikaanse vrouw Gret- chen heeft beroep aangetekend: de Dutschkes hebben een meisje van tien maanden en een van twee jaar. Eén keer per maand moet de vroegere revo lutionair naar een specialist. Hij neemt geregeld medicijnen in tegen epilepsie. WEST-BERLIJN Met traangas en wapenstok trad de Westberlijnse politie woensdagavond op tegen enkele honderden jongeren, die de „Deutschlandhalle" wilden bestormen, waar de Rolling Stones een popconcert zouden geven. Er vielen bijna zestig gewonden, onder wie vijf politieagenten. Dertien jongelui werden gearresteerd. Bijna alle ruiten bij de ingang van de zaal gingen aan scherven. De Rolling Stones werden onder politie-escorte de zaal binnengeleid, die overvol was omdat er zo'n drieduizend valse toegangsbewijzen waren verkocht. MONACO De bekende Franse ocea- nograaf Cousteau heeft op een perscon ferentie in Monaco verklaard, dat het leven in de oceanen als gevolg van de vervuiling met veertig procent is ver minderd. Tot deze conclusie was hij ge komen op een onderzoekingsreis van drie en een half jaar met „Calypso over de wereldzeeën. BRUSSEL De EEG heeft gisteren ernstige bedenkingen uitgesproken te gen het Engelse verzoek om een „pe riode van inwijding" van een jaar aan het begin van een. overgangsperiode, om de noodzakelijk administratieve en wettelijke aanpassingsmaatregelen te nemen. Aan het einde van de eerste dag van besprekingen na het zomerreces deelden vertegenwoordigers mee, dat de West duitse ambassadeur Hans Georg Sachs, Engeland gezegd zou hebben dat de zes EEG-landen het verzoek in overweging zouden nemen. Hij zou daaraan toege voegd hebben, dat de zes vinden dat Engeland voldoende tijd moet hebben om de noodzakelijke maatregelen te nemen tussen het tijdstip van de on dertekening van het verdrag van Rome en het moment van ratificatie. Verwacht wordt dat een definitief antwoord op het Britse verzoek gege ven zal worden op de volgende bijeen komst van afgevaardigden van de ver schillende ministers van Buitenlandse Zaken op 1 en 2 oktober in Brussel. De volgende vergadering van de minister raad zal op 27 oktober plaats hebben in Luxemburg. De EEG heeft ook beloofd dat zij zal nagaan, of het landbouwbeleid geen moeilijkheden zal opleveren voor het traditionele Engelse ontbijt van „ham and eggs en thee met melk". De EEG drinkt slechts 23 procent van de melk die zij produceert op. De rest wordt verwerkt tot zuivelprodukten. In Enge land wordt 68 procent van de melkpro- duktie opgedronken. De gemiddelde Engelsman eet 15 kilo spek per jaar. Slechts wat betreft eie ren is het consumptiepatroon van En geland gelijk aan dat van de EEG. MÜNCHEN De Westduitse autori teiten hebben voor de derde maal in 16 maanden tijds, besloten dat bisschop Matthias Defregger niet zal worden vervolgd voor wat zijn rol zou zijn ge weest bij het terechtstellen van 17 Ita liaanse dorpelingen in 1944. Namens het ministerie van Justitie van de deelstaat Beieren werd meege deeld, dat de zaak, op „wettische gron den", als gesloten moest worden be schouwd en niet, omdat men de hulp bisschop had vrij gesproken „van elke samenhang" met de terechtstelling in het dorp Filetto. Men ging hier niet nader op in. ADVERTENTIE MARSEILLE Woedende fruittelers hebben woensdag in de straten van de Franse stad Cavaillon (in de Provence) tweehonderd ton appelen uitgestort. Door er met hun vrachtauto's over heen te rijden maakten ze er vervolgens appelmoes van. De fruittelers, die protesteerden tegen het feit dat ze geen schadeloosstelling hebben ontvangen voor de door hagel aangerichte vernielingen aan hun oogst, zetten de straten af om te verhinderen dat de bevoking zich van de appelen meester zou maken. Verkeer was in de binnenstad van Cavaillon urenlang onmogelijk. De bur gemeester heeft laten weten dat een speciale belasting zal orden geheven om het reinigen der straten te bekosti gen. LONDEN In Engeland hebben velen steeds meer moeite de woelige dingen te volgen die m Nederland gebeuren. Laat staan ze soms te be grijpen. Het kwaliteitsdagblad Times staat paf. Daarvan getuigde gisteren een opvallend hoofdartikel onder de sprekende kop: „Is dit Holland?" Het begint zo: „Welke Europese regering vindt het nodig om te waarschuwen dat er krachtig zal worden opgetreden tegen groepen die de vrijheid misbruiken teneinde hun overtuiging en gedragspatroon op te dringen aan andere mensen? De Grieken? De Polen? Noord-Ier- land?" „Het zal voor de meeste mensen als een verrassing komen te ontdek ken dat het antwoord is: De Neder landse", zo shhrijft de Times. Wat is er toch gebeurd met de so lide tevredenheid van Rembrandts burgers?", vraagt het blad zich af dat vervolgens alle, bijna revolutio naire veranderingen opsomt die zich in Nederland voltrekken. Als gedeeltelijke verklaring voor deze verandering ziet de Times de reactie tegen de vroeger zo so bere puriteinse samenleving, waar in alles erg formeel verliep. Dat er een geweldadige poging komt om de orde te herstellen, betwijfelt de Times. Het blad wijst erop dat de extreme partijen van links en van rechts met uitzondering van de Ka bouters, stemmen hebben verloren. Het hoofdartikel besluit: „De Ne derlanders zijn op het moment een zeer verbijsterend volk, maar het is in strijd met hun natuur om hun zor gen op te lossen met het geweer". Het nummer van gisteren bevatte ook nog een artikel van de Amster damse correspondent van de Times over de Troonrede en de Miljoenen nota waarin vooral werd gewezen op de ondermijnende rol van de Maoïs ten in Amsterdam en Rotterdam. 7wedem heeft als zoveel andere landen, een punt gezet achter zijn Senaat. Of dat een heel verstandige maatre gel is, zal moeten blijken. De mati gende en corrigererende uitwerking van dit staatscollege, moet toch niet onderschat worden, tegenover het ge win aan snelheid, dat ook maar rela tief is. Als gevolg van deze ingreep, moeten zeseneenhlaf miljoen Zweden aan staande zondag naar de stembus om een nieuwe Riksdag te kiezen, een uitgebreide Tweede Kamer, die van 233 tot 350 leden is gekomen. Van deze 350 zullen er 310 direct ge kozen worden en de rest volgens een stelsel van evenredigheid over da partijen verdeeld worden. Het nieuwe parlement zal maar drie jaar zitting hebben, in plaats van zoals nu vier jaar. De verkiezingen vallen samen met die voor de provin ciale en gemeenteraden. Het aantal kiezers is sterk vergroot, omdat de leeftijd voor actief en pas sief kiesrecht op 20 jaar is gebracht. Om splinterpartijen te weren, is be paald, dat men tenminste vier pro cent van het totaal uitgebrachte stemmen moet behalen, wil men voor een zetel in aanmerking komen. Uit gezonderd van deze regel is slechts de partij die in een van de kieskrin gen twaalf procent van de stemmen op zich weet te verenigen. TYe nieuwe grondwet, geeft het parle ment het recht door middel van een motie van vertrouwen, een mi nister te dwingen heen te gaan. De minister van zijn kant, mag dan ech ter naar het middel van parlements- ontbinding grijpen. Mogelijk zal in de nieuwe zitting ook het hoofdstuk „staatshoofd" aan de orde komen in de Riksdag. OLOF PALME tanden op elkaar Actueel is het vraagstuk „monarchie" of „republiek" echter niet. De Zweed se koningen hebben hun taak als de mocratisch staatshoofd altijd zonder strubbelingen uitgevoerd. 1932 heeft Zweden een so ciaal-democratisch kabinet ge vinds M cj„ had. Dat wil niet zeggen dat de socialisten ook de absolute meerderheid bezaten in het parlement. Maar wel waren zij de grootste partij die de premier le verde. Tot 1968 was dat de partijlei der Tage Erlander. Daarna volgde hem de vroegere minister van Onder wijs, de 42-jarige Olof Palme op. Was Erlander een man van weinig uit schieters. Palme was een veel uitge sprokener type. Zijn geëngegeerd zijn met de „derde wereld", bracht hem met zijn afwij zen van de Amerikaanse politiek in Vietnam, binnenslands nogal wat sympathie van de radicalere jonge ren. Naar buiten was het succes niet groot. Amerika riep een tijd zijn ambassa deur terug en de nieuwe (neger)- ambassadeur, had nogal eens moeilijk heden. FYe oppositie bestaat uit de Centrum partij, de liberalen, de conserva tieven en de communisten. Daarvan boekte bij de laatste verkie zing het Centrum behoorlijke winst. De communisten hebben ondanks hun veroordeling van de Russische inval in Tsjccho-Slowakije, in 1968 heel wat stemmen verkoren. Volgens de laatste telling kregen zij bij de pro vinciale verkiezingen nog slechts drie procent. Dat zou hen uit het nieuwe parlement houden. TYe verkiezingsstrijd is tot nog toe zeer rustig verlopen. De voor naamste kwestie was de herziening van het onderwijs. De oppositie wenste een einde aan het geëxperimenteer, teneinde een leer- sfeer terug te brengen. De socialisten werd verweten, dat zij hun schoolpo litiek op het vormen van de grote massa hadden afgestemd, en de kwa liteit van het onderwijs niet genoeg hadden bewaard. Begaafden kregen volgens de opposi tie steeds minder kansen tegenover de minder begaafden. Maar de strijd is nu wat feller gewor den, nu de financieel-economische politiek in het verkiezingsfront is ge bracht. Dc leider van de Centrum partij, heeft voorgesteld een groot krediet in het buitenland op te ne men, teneinde daarmee in het bin nenland het rentepeil omlaag te brengen. In Engeland is gebleken dat de algeme ne toestand er minder toe doet bij de kiezer, dan de aanslagen op de huis houdbeurs. Daar moest Wilson tot zijn schade ondervinden dat de uit stekende betalingsbalans het aflegde tegen de prijsverhogingen als gevolg van een staking. Daarom zit er voor Palme ook de kans op verliezen in. Misschien niet van de meerderheid. Wel van een aantal zetels.

De Vallei | 1970 | | pagina 17