Veenendaals dagblad Blanco volmacht voor Majali Iraakse troepen helpen Arafat Vakcentrales verdeeld over meedoen in SER Raiffeisen- en Coöp. Centrale Boerenleenbank gaan samen Buiten „Kabouters" in raadzaal ingerekend wegens hasjiesj-roken Extra geld om Gelderse diiken te versterken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rel in Amsterdamse gemeenteraad Geen akkoord grafici over f 400,- -DEZEWEEK- Gelderland: Gewestelijke verschillen: aanleiding tot communicatie. Vrij warm j amandelspeculaas Vrouw kreeg baby na val in Dierens Kanaal Oudstrijder en vader van 15 UITBRENGEN ADVIES OVER LOONPAGZE AMMAN De krachtmeting tussen de strijdkrachten van koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnse verzets strijders in Jordanië is vanmorgen omstreeks 4.00 uur (Ned. tijd) begonnen. De twee partijen beschuldigen elkaar ervan, de vijandelijkheden te zijn begonnen. Uit Beiroet kondigde de Palestijnse verzetsorganisatie Al Fatah aan, dat koning Hoessein de pantsereenheden van het Jordaanse leger bevolen had naar het centrum van Amman op te rukken, om de bases van de guerrilla-strij ders te vernietigen. Bijna tegelijkertijd verkondigde de Jordaanse radio-om- roep, dat „artillerie van revolutionaire elementen" het vuur geopend had op het hoofdkwartier van het Jordaanse leger. Bovendien waren de onderkomens van gezinnen van officieren van het kamp te Zarka onder artillerievuur ge nomen. Maar korte tijd later meldde radio-Amman, dat de Jordaanse troepen de orde in Zarka hadden hersteld. De in Jordanië gelegerde Iraakse troepen hebben het bevel gekregen, zich aan de zijde van de guerrilla-strijders te scharen in hun strijd tegen de troepen van de Jordaanse militaire regering. Achter tralies 1 ARAFAT roomboter- j 250 gram 2,— Maison Kramer ELSEVIERS WEEKBLAD 70 cent. Bw. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 P-W., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei** opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 17 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I7 BURGEROORLOG IN JORDANIË DEN HAAG De vakcentrales zijn verdeeld over hun medewerking aan het SER-advies over een loonpauze per 1 januari dat minister Roolvink heeft aangevraagd. Het NKV wil eerst de adviesaan vrage van de minister nader bestude ren. In principe wil het katholiek vakverbond best over de lonen pra ten, zolang het overleg de minister geen normen in handen geeft voor een mogelijke ingreep in afzonderlijke cao's (het omstreden artikel 8 van de loonwet). Van de andere vakcentrales heeft het NVV al laten weten dat het in geen geval zal meewerken. Het CNV is wel bereid over het "SER-advies te praten, al ziet het christelijk verbond er geen aanvaard baar compromis inzitten. Bij een be vriezing van de lonen zouden vooral in het Waterweggebied, spoedig weer zwarte lonen opduiken, zo meent het CNV. De Jordaanse regering heeft maar schalk Habes Majali, die door koning Hoessein werd benoemd tot opperbe velhebber van het leger, chef van de generale staf en militair gouverneur van Jordanië, blanco volmacht ver strekt om het hoofd te bieden aan de situatie die is ontstaan door de algeme ne aanvallen van subversieve elemen ten, die de ïcest uiteenlopende wapens waaronder artillerie gebruiken te ven de stellingen van het Jordaanse le ger, aldus een door Radio-Amman om geroepen communiqué. Het Jordaanse opperbevel heeft een order gericht aan alle militairen, „waar zij zich ook bevinden", het leven te sparen van commandostrijders die zich overgeven, hen goed te ontvangen en op te nemen in de eigen gelederen. Maarschalk Majali heeft bekendge maakt, dat de Jordaanse strijdkrachten de orde van de stad Zarka hebben her steld. Sinds juni zijn in Jordanië het leger en de Palestijnse commando's voortdu rend slaags met elkaar. De Jordaanse strijdkrachten omvatten ruim 60.000 man, namelijk 58.000 bij het leger, 2.000 bij de luchtmacht en 250 bij de kleine marine. 1Jet onderwerp voor vandaag is in volkomen tegenspraak met het kopje, dat nu al etterlijke jaren mijn bescheiden natuurkalendertje siert. Dat ik er nochtans over te spreken kom, ligt aan het feit, dat het houden van vogels in de kooi noodzakelijk was voor het bestu deren van gedrag, zang, trek, rui enz. De grootste ornithologen en vogeltekenaars hielden vroeger die ren achter tralies, of moesten veel al genoegen nemen met huiden en preparaten. Overigens herinneren velen zich ongetwijfeld, dat ieder een het heel gewoon vond er geve derde huisgenoten op na te houden nu dit door de wet bemoeilijkt wordt, neemt men zijn toevlucht tot exoten vooral de kleine hand werksman en huiswerker, de kleer- en schoenmaker hield van zulk op geruimd gezelschap en bracht met kneu, vink of sijsje wat vertier bij vaak geestdodende arbeid in ka mertje of pothuis en zolderver trek. Het is wel zeventig jaar geleden, dat in ons Schoolmeestershuis een zwarte lijster leefde, die allengs meer-en-meer wit in de veren kreeg, wat wellicht geweten moest worden aan dl te eenzijdig voedsel. Wat wist men in die tijd van vita minen, fosfor, magnesium en calo rieënUitheemse bonte vogels wa ren in ons dorp echter nagenoeg onbekend; in het algemeen bestond er trouwens minder interesse voor de tropische of subtropische geur makers dan tegenwoordig. Folmer en Nieuwenhuizen trokken er in najaar en winter langs de dreven van de Geld. Vallei welgemoed met lokkers, net en lijmstokken op uit, om op het elze-, duizendknoop-, distel- en meidezaad sijzen, putters en vinken te vangen, terwijl zij 's zomers naar de nesten van goud vinken in de jonge fijnsparren zochten, om de uitgenomen jongen thuis op te fokken. Dat kon lang niet iedereen, doch de brievengaar der Maassen had er veel verstand van en hield allerlei gevederd goed, tot kruisbekken toe, in zijn volière. Ik zag dat liever dan parkieten, rijstvogeltjes en oranje kanaries. 17 sept. '70 A. B. WIGMAN Er zftn 12.000 man Iraakse troepen in Noord-Jordanië, die volgens sommi ge berichten, onlangs met nog 6.000man zouden zijn versterkt. De Iraakse president waarschuwde voor elke poging om de guerrillabewe ging te liquideren. De regerende Baath-partij deelde in een afzonderlij ke verklaring mee, dat zij al haar krachten mobiliseerde om paraat te zijn voor de strijd zij-aan-zij met de com mando's. Volgens de guerrilla-radio heeft Ara fat, voorzitter van het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, een boodschap gezonden aan alle Arabische staatshoofden. Hij doet daar in een beroep op hen onmiddellijk tus senbeide te komen „om een eind te maken aan het bloedbad, dat gericht is tegen het Jordaanse volk en zijn natio nale eenheid". De leiding van de Arabische verzets beweging heeft in Amman bekendge maakt dat men de schorsing van het Volksfront, de extreme organisatie die vorige week de vier vliegtuigen liet ka pen, heeft opgeheven, George Habasj, leider van het Volksfront, zei in een vraaggesprek met "Stern" desnoods een derde wereldoorlog te willen riskeren om zijn doelstellingen te bereiken. De Palestijnse verzetsbeweging kreeg de steun van Syrië dat een beroep deed op „alle progressieve Arabische krach ten om de weg te blokkeren voor de huurlingen die nu in Jordanië aan de macht zijn". Het centrale comité van het Pales tijnse verzet en het Jordaanse verbond (vakbonden en genootschappen van in tellectuelen) hadden woensdag opgeroe pen tot een algemene staking met in gang van heden. De actie had ten doel de afkeer van het volk van Jiet nieuwe militaire be wind in Jordanië en de vastberaden heid te strijden tot dit bewind ten val is gebracht tot uitdrukking te brengen, zo wordt in de oproep gezegd. In Washington beraadslaagde presi dent Nixon nog dinsdagavond aat met zijn voornaamste militaire en burgerlij ke adviseurs over de toestand in Am man. Volgens de Newyorkse Daily News was overleg geweest met koning Hoessein over een mogelijke Ameri kaanse interventie. Zulks zou echter zijn verworpen omdat het „de zaken wel licht voor het gehele Midden-Oosten zou vastzetten". De Jordaanse ambassadeur in Syrië is ontboden op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Damascus en heeft de waarschuwing in ontvangst geno men, dat Syrië niet werkeloos kan toe zien, dat de Palestijnse guerrilla-strij ders In Jordanië" worden „afgeslacht". Arafat heeft 20 a 30.000 man onder zijn bevel, doch licht bewapend. In Amman is een uitgaansverbod uitge vaardigd. ADVERTENTIE Alleen a.s. vrijdag en zaterdag S ter kennismaking HET KWALITEITSHUIS Vanaf heden: Heerlijke roomborstplaat in 3 smaken ARNHEM Is er nu „helaas" nog een overschot aan kleuterleidsters, in 1971 zal er naar alle waarschijnlijkheid een tekort zijn. De oorzaak daarvan is dat er in 1968 door veelal verkeerde en alarmerende persberichten een veel te klein aantal toekomstige kleuterleid sters de opleidingsscholen ls gaan be volken". Ook op andere wijze dan door het ro ken van stickies, onderscheidden de Kabouters zich gisteren tijdens de vergadering van de Amsterdamse raad van mederaadsleden. Zo veror berde Kabouter Guy Kilian tijdens de vergadering op zijn gemak een sap pig peertje. Naast hem Opperkabou- ter Roel van Duyn die nog meedong naar de gisteren toegewezen achtste wethouderszetel. AMSTERDAM Twee leden van de vijf man tellende raadsfractie van de Kabouters zijn woensdagavond tijdens de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad aangehouden wegens het roken van hasjiesj in de raadzaal. Frans van Bommel en Connie Bos werden door rechercheurs de raadzaal uit geleid en overgebracht naar het hoofdbureau voor het opmaken van proces verbaal. Aan het begin van de vergadering had burgemeester Samkalden de Ka bouters verzocht het roken van hasjiesj achterwege te laten. Toen hij aan Van Bommel vroeg of deze aasjiesj rookte, toonde deze demonstratief zijn sigaret. Hierop schorste de burgemeester de vergadering om de recherche gelegen heid te geven op te treden. De recher cheurs verzochten de vier op dat mo ment aanwezige kabouters mee te gaan naar de koffiekamer om zich te laten fouilleren. Alleen Roel van Duyn wei gerde en liet zich ter plaatse in de raadzaal onderzoeken. Hij en zijn fractiegenoot Guy Kilian bleken inder daad geen stikjes te roken. Bij de hervatting van de zttting merk te burgemeester Samkalden op dat hij in voorkomende gevallen gebruik zou kunnen maken van het recht krachtens het reglement van orde om alle raads leden, die een overtreding begaan, de toegang te weigeren. Ook tijdens de middagzitting waren reeds rechercheurs op de publieke tri bune aanwezig omdat verwacht werd dat het hasj-incident eerder zou wor den uitgelokt. Volgens een verklaring, waarmee de Kabouters het stickje roken wilden rechtvaardigen, is wetenschappelijk aangetoond dat tranquillizers, slaappil len, amfetaminen, asperientjes, tabak en alcohol schadelijk zijn voor de ge zondheid. „Maar miljoenen roken ta bak". Het is, aldus de verklaring, niet wetenschappelijk aangetoond, dat soft drugs schadelijk zijn voor de gezond heid, wel dat het leven onder een taboe schadelijk is voor de geestelijke ge zondheid". De Kabouters willen, "dat soft-drugs worden gelegaliseerd, de sluikhandel AMSTERDAM De grafische werk gevers- en werknemersorganisaties hebben gisteravond geen overeenstem ming bereikt bij hun gesprek over een uitkering van 400. De nu ontstane si tuatie kan, zo zeggen de grafische bon den tot ernstige complicaties aanleiding geven. De bonden eisten 400 bruto. De werkgevers met uitzondering van de reproduktiesector wilden niet verder gaan dan een advies aan de leden van hun organisaties tot betaling van een bedrag van één weekloon bruto, met een maximum van 250. Daarbij zou ongewijzigd gehandhaafd kunnen wor den de bijsturing loonindexering in de grafische cao per 1 november, die ook tot een loonsverhoging voor alle grafi sche werknemers zal leiden. Zie voor meer nieuws van het loon- front pag. 2 „Onrust in de bouw neemt steeds toe". verdwijnt, de bestaande hypocriete si tuatie wordt doorbroken en de kwalijke sociale gevolgen van het gebruik door legalisatie worden opgeheven. D» Rhedense huis vrouw J. Menning- Wicherlo hier met man en kind thuis gefotogra feerd is gisteroch tend op nogal spec taculaire wijze be vallen van een dochter. Vlak voor de be valling in een abriekskantoortje moest zij door twee voorbijgan gers worden gered uit het Dierens Ka naal. Bij de geboor te kreeg zij assis tentie van haar redders en een po litieagent. De vrouw was in het kanaal geval len, toen zij omdat zij de geboorte voel de naderen, op de fiets onderweg was naar de fabriek waar haar man werkt. Langs het talud van het kanaal was zij duizelig afgestapt en naar bene den gerold. Twee voorbijgangers, J. Donker uit Rheden en G. Hutjens uit Arnhem, visten haar uit het water en brach ten haar naar de fabriek. Samen met een gealarmeerde hoofdagent assisteer den zij bij de bevalling van dochter Merijen Johanna Hendrika (7,5 pond). ARCADIA (Florida) Walter Lee Martin, die op 15-jarige leeftijd twee maal werd gewond toen hij als sol daat in Vietnam vocht, is vandaag vader van een zoon geworden terwijl hij voorbereidingen trof om de lagere school af te maken. Alma Lee Jones, de moeder van Mar tin, zei, dat de 17-jarige vrouw van haar zoon, Rosa Lee, het leven had geschonken aan een zoon, Walter Lee Martin jr. Martin kwam in augustus in het brand punt van de belangstelling te staan toen bleek, dat hij drie jaar in het leger had gediend hoewel hij pas 15 jaar oud was. Volgens zijn moeder werd Martin op 12-jarige leeftijd vrijwilliger. ADVERTENTIE (Van onze financieel-economischo redactie) In een gemeenschappelijke verkla ring hebben de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven hedenmorgen bekend gemaakt te streven naar een zo volle dig mogelijk samengaan van de beide centrale banken. Dit samengaan moet te zijner tijd leiden tot verdere ratio nalisatie van enerzijds de organisato rische opbouw en anderzijds het vesti- gings- en dienstverleningsbeleid met betrekking tot de aangesloten banken. De nieuwe organisatie zal kunnen be schikken over 1233 banken, 2850 ves tigingen, een personeelsbestand van 13.000 personen en een balanstotaal van ruim 18 miljard gulden. De doelstelling die aan de bundeling van krachten ten grondslag ligt is ge richt op het intensiveren en verbetering van de dienstverlening aan het publiek en aan het voorkomen van onnodige in vesteringen, alsook de overweging dat de voortschrijdende concentratie in het coöperatieve bedrijfsleven een toeneming van de omvang van de individuele kre dieten aan de desbetreffende kredietne mers tot gevolg heeft en die het wense lijk maakt de basis van deze krediet verlening te verbreden en de financie ring daarvan door een gezamenlijk or gaan te doen behartigen. Binnen afzienbare tijd wordt opge richt de Coöperatieve Raiffeisen-Boe- renleenbank met zetel te Amsterdam. De kantoren van de centrale banken in Utrecht en Eindhoven zullen ook in de nieuwe organisatie een belangrijke functie blijven vervullen. De Neder landse Bank heeft in beginsel geen be zwaar tegen het samengaan. De betrok ken vakorganisaties en ook de onderne mingsraden van beide centrale banken zijn ingelicht. Gezien het gebrek aan bankpersoneel valt geen afvloeiing van personeel te vrezen. •- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Gisteren, dus juist een dag na de door de regering aangekon digde bestedingsbeperking, heeft minis ter Bakker van verkeer en waterstaat aan drie Gelderse waterschappen een aanvullende subsidie In de kosten van de dijkverzwaring toegezegd. Hij deed dat tijdens een in Den Haag gehouden bespreking met de gedepu teerden mr. H. P. Jager, mej. mr. J. M. C. van Driel en mr. O. W. A. baron van Verschuer, die er bij de minister op aandrongen meer overheidsgeld be schikbaar te stellen voor de circa twin tig jaar vergende verzwarings werk zaamheden aan de Gelderse dijken. Drs. Bakker bleef bij zijn al eerder in- genomenstandpunt, dat het rijk 60 pet. van de kosten verbonden aan de verho ging en de verbreding van de rivierdij ken, voor zijn rekening neemt. Hoewel hij van dit percentage niet wilde afwij ken, ging hij toch in zoverre op de wen sen van de drie leden van GS in, dat hij aan drie momenteel al daadwerkelijk bij de dijkverzwaring betrokken water schappen Tielerwaard, Bommelerwaard en Brummen-Voorst, een extra finan ciële ruggesteun wil geven. Dat extraatje bedraagt voor het pol derdistrict Tielerwaard 13,75 pet voor het polderdistrict Bommelerwaard 15 pet en voor het polderdistrict Brummen- Voorst 12 pet. Deze aanvullende subsi dies gelden voor een periode van vijf jaar. Volgens gedeputeerde mr. Jager is de minister „uit praktische overwegin gen" tot deze maatregel gekomen. In het gebied van de drie genoemde waterschappen is de dijkverzwaring een urgente zaak; door de aanvullende subsidie van rijkswege zal de realise ring ervan nu in een versneld tempo kunnen worden aangepakt. In totaal moet een dijklengte van 475 kilometer in Gelderland de komende jaren verzwaard worden. Volgens een raming van 1985 zal hiermee meer dan 200 miljoen zijn gemoeid. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige zuidelijke wind. Vrjj warm. Morgen: Zon op: 06.10; Maan op: 19.30; onder: 18.49. onder: 10.36.

De Vallei | 1970 | | pagina 1