„MOORD OP GOOSJE DEED ME T MEEST" „De waarheid aan het ziekbed Handbaltoernooi voor scholieren precies waarnaar ze zochten Daders wisten Wachtmeester-I Abrahamse 25 jaar bij rijkspolitie Poppenshow in Leersum Broeder C. Griffioen gaat naar Wageningen Mogelijkheid van komplot wordt niet uitgesloten Duitsers op studiebezoek in Veenendaal Pech Onderweg cursus in Ede Op 19 september in Rhenen AL KID V. D. BUNT NA KRAAK IN MUSEUM: WE ZOUDEN ZE EIGENLIJK DANKBAAR MOETEN ZIJN OMDAT ZE NIETS HEBBEN KAPOT GEMAAKT Eerste bijeenkomst N.C.V.B. IDEAAL GOOSJE ONVERVANGBAAR GOED VAN DE HAND DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 LEERSUM De Leersumse afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen opent op 29 september het verenigingsseizoen met een vergadering in de Johanneskerk aan de Lomboklaan. Mej. Van Hees uit Amstelveen vertoont na het huishoudelijke gedeelte een pop penshow van nationale klederdrachten. De poppen zijn ook te koop. De bijeen komst begint om half acht. RHENEN Zoals al eerder werd be richt is het provincialaat van de Paters van de Heilige Geest in Rhenen opge heven. De orde trok zich terug op het klooster in Gemert en het klooster op de Hugt in Rhenen zal worden ver kocht. De enige die nog was overgeble ven was broeder C. Griffioen, een be kend figuur in het Rhenense stads beeld. Maar ook hij staat op punt van vertrekken. Broeder Griffioen gaat dezer dagen zijn intrek nemen in de R.K. Pastorie in Wageningen, Geertjesweg 21. „Ik wil graag iedereen in Rhenen danken voor het vertrouwen dat men in mij heeft gesteld. Gelukkig ben ik niet helemaal voor de Grebbestad ver loren. Als pastoraal medewerker van de parochchies in Wageningen en Rhenen hoop ik nog veel voor de mensen hier te kunnen doen. Ter verduidelijking kan ik nog meedelen, dat ik voor hon derd procent religieus blijf verbonden aan mijn instituut," aldus broeder Grif fioen. Wanneer men broeder Griffioen wil spreken, of wanneer men contact met hem wil opnemen, dan kan men hem bereiken op de Pastorie in Wageningen, telefoon 08370-3816 of op de R.K. Pasto rie in de gemeente Rhenen. ELST Tijdens de eerste maande lijkse bijeenkomst van de NCVB van dit seizoen, hield ds. A. Noordergraaf uit Ede gisteravond in het gebouw Pniël een boeiende causerie over het onderwerp „De waarheid aan het ziek bed". „Veelal gebeurt het, dat aan het bed van een ongeneeslijk zieke door fami- litieleden met opzet niet over de nade rende dood wordt gesproken. Men ver zwijgt moedwillig de waarheid, maar praat over een mogelijk spoedig her stel, omdat de algemene stelling is dat dit psychisch en lichamelijk beter voor de zieke zou zijn. Men vergtet daarbij, dat de zieke dikwijls zichzelf reeds op zijn naderend einde heeft voorbereid en daar vrede mee heeft", aldus ds. Noor dergraaf. „Een ieder van ons draagt een angst complex in zich. De dood is iets waar men liefst niet over praat. Daarom is het beter, dat er in Christelijke gezin nen juist wel vrijuit over het einde van dit leven wordt gesproken. Wij Christe nen hebben immers ons geloof in het eeuwige leven? Waarom dan bevreesd om die waarheid onder ogen te zien? Christus draagt ons leven, dag en nacht. Wij laten de dood achter ons en gaan vol vertrouwen het leven tege moet. Zó moet ons denken en handelen zijn", aldus ds. Noordergraaf, voor wiens lezing zeer veel belangstelling bestond. De kleine zaal van Pniël kon de met interesse luisterende aanwezigen ter nauwernood herbergen. De avond werd begonnen met Psalm 147 vers 2a en 3b, het openingsgebed door mevr. Van Malenstijn, het lezen van Psalm 147, waarover een meditatie werd gehouden, en de notulen over de maand mei 1970. Hierna volgde de lezing door ds. A. Noordergraaf, waarover na de pauze gelegenheid tot discussie werd gegeven. Tijdens de pauze werden nog twee nieuwe leden gemeld, zodat het totaal aantal thans 94 is. Op 20 oktober a.s. belegt de NCVB haar jaarvergadering eveneens in het gebouw Pniël. VEENENDAAL De gemeente Vee nendaal krijgt vrijdag buitenlands be zoek. De „Ausschuss für Wirtschaft und Planung der Stadt Aurich" maakt een studiereis om hier diverse objecten te bezichtigen. Het gezelschap, bestaande uit tien personen, wordt 's morgens in het raadhuis ontvangen en zal kennis maken met de technische school, het zwembad, de rioolwaterzuiveringsin stallatie en de SIB-modelflats. De com missie heeft ook een bezoek aan En schede op het programma staan. VEENENDAAL Op 10 oktober start de ANWB met een cursus „Pech Onderweg" in Ede, in de Lagere Tech nische School aan de Amsterdamseweg 56. Het doel is om automobilisten een zekere mate van handigheid bij te bren gen in het opsporen en verhelpen van storingen, zowel thuis voor de deur, all onderweg. Als instructeurs fungeren er varen wegenwachten en technochefs van de ANWB. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het ANWB-kantoor te Arnhem, Bergstraat 2, tel. (085)- 454541. ELST Wachtmeester le klas se der Rijkspolitie te Eist, J. Abra hamse, heeft er dinsdag 22 septem ber 25 jaar trouwe dienst opzitten. Bijzondere aandacht verdient wel 't feit, dat de heer Abrahamse in de gemeente Rhenen werd gestatio neerd en al die jaren niet van standplaats is veranderd. Hij viert het heuglijke feit temidden van zijn familie, collega's en vrienden. Om dat de heer Abrahamse kan bogen op een zeer uitgebreide kennissen kring, moest hij verscheidene avon den reserveren. Het politievak heeft altijd zijn in teresse gehad. Toen hij in 1945 bij het korps werd ingedeeld, was hij hulpmarchausse. In die periode be zat de marechausse een dubbele taak, nl. toezicht op de militairen en tévens op de burgerbevolking. In '46 vond er een reorganisatie plaats. Voor het toezicht op de burgerbevol king, kwamen er twee groepen. Rijkspolitie en Gemeentepolitie. De heer Abrahamse heeft voor de eerste gekozen en daar nooit spijt van gehad. Hij was inmiddels aspi rant geworden. In 1947 werd hij be vorderd tot wachtmeester en in '62 werd dat wachtmeester le klasse. Wat animeerde hem om bij de po litie te gaan? „Wel, al heel vroeg verloor ik mijn ouders en mijn opvoeding werd voltooid in een weeshuis. De marine trok me erg aan en op een gegeven moment zag ik kans me daar op te geven. Ook al met de bedoeling aan het weeshuisleven, dat me helemaal niet beviel, een eind te maken. Dat kwam me duur te staan, want ik werd gestraft en kreeg 14 dagen cel straf van de weeshuisdirecteur. Dat was me wat in die tijd, ik moet er niet aan terugdenken. Toen ik oud genoeg was om het huis te verlaten, brak de oorlog uit en werd ik ongelukkigerwijs naar Duitsland getransporteerd, zoals zo veel anderen. Maar ik wist te ontko men en dook onder in Culemborg. Na de bevrijding heb ik me bij de BS aangemeld en op die manier kwam ik op 21-jarige leeftijd bij de politie en had ik mijn ideaal be reikt". Toen wachtmeester Abrahamse 8 jaar geleden naar Eist kwam, wist hij al hoe het leven daar zou zijn. Doordat hij al die tijd in Rhenen werkte, kende hij Eist tamelijk goed. Hij vertelt: „Het beviel uitstekend, dat ik juist Eist als standplaats kreeg toegewe zen. Eist was zich op dat tijdstip volop aan het ontwikkelen, wat een uitgegroeid en afwisselend werkter rein voor mij betekende! Ik had daar echt zin in, hoewel ik in Rhe nen ook altijd met interesse had ge werkt en nog van tijd tot tijd werk, omdat ze door personeelsgebrek tij dens extra drukte, vaak een beroep op mij doen. Het Elster publiek is over 't al gemeen vrij rustig. De mensen be zorgen elkaar en mij weinig last. Moet ik een bekeuring maken, dan wordt dat vrij laconiek opgevat. Men zegt dan: „Nou ja, ik heb het ook verdiend, nietwaar". De jeugd heeft zijn bijzondere aandacht. Op initiatief van de heer Abrahamse is door de gemeente Rhenen extra speelruimte (om te RHENEN Voor de vqfde maal organiseert de Rhenense Handbal Club „RHC" het jaarlijkse schoolhandbaltoernooi komende zaterdag 19 september op het ge meentelijk sportpark „Candia". Als regel werd het toernooi gehouden in de maand mei, maar wegens organisatorische moeilijkheden kon dat dit jaar niet het geval zijn. Desondanks is het RHC gelukt aan het begin van een nieuw schooljaar het jaarlijks terugkerend evenement op touw te zetten. Er is een behoorlijke inschrijving ge weest. Er wordt gespeeld van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags en niet minder dan twee en veertig teams zullen tegen elkaar uitkomen. In de ochtenduren zijn dat hoofdza kelijk leerlingen van lagere scholen en 's middags scholieren van het middel baar onderwijs. Door het ontbreken van enkele sterke teams is de strijd dit jaar méér open dan normaal. Bij de lagere scholen schijnt de St. Cunera-school uit Rhenen hoge ogen te zullen gooien. Maar de scholieren van deze onderwijsinstelling aan de Stationsweg zullen terdege re kening moeten houden met de Bantuin- school. Bij de middelbare scholen is Wage ningen wederom favoriet. De voor het eerst deelnemende Wilhelminaschool uit Rhenen kan hier voor een verras sing zorgen. Een nieuwtje is dit jaar de instelling van een prestatiebeker. Gelet wordt niet zo zeer op prestatie maar meer op sportiviteit, spelkwaliteit, enthousiasme, gedrag en kleding. moest. Maar de aard van het pu bliek vind ik /rijwel niet veran derd". Wat heeft u tijdens uw 25-jarige loopbaan het meest aangesproken? „De moord op Goosje van Pigge- len, die nog steeds niet is opgelost. Het is een kwestie van jaren en wanneer komt dc ontknoping van dit drama? Dat is afwachten, terwijl de zaak nog steeds in onderzoek is". De heer Abrahamse op 15 januari 1924 op -Oostkapel !e geboren is een rasechte Zeeuw. Hij is koppig op de juiste manier en rust niet, voordat er iets bepaalds is rechtgezet. Hij heeft een harde maar gedegen oplei ding ontvangen van de adjudant groepscommandant Van Doesburg en adjudant Gerssen. „Ik heb van beiden veel geleerd, wat ik aan de praktijk kan toetsen en ben daar zeer dankbaar voor". Zijn gevarieerde taak bestaat o.m. ook uit contacten met de buiten landse gastarbeiders in de gemeente het controleren van hun werk- en verblijfsvergunning, binnenkomst en vertrek. Dit laatste gebeurt in sa menwerking met een ambtenaar van de gemeente Rhenen. Volgende dinsdag is er groot feest ten huize van de familie Abrahamse. Ten eerste komen 's ochtends de su perieuren op bezoek, 's middags is er van twee tot vijf receptie voor ie dereen en 's avonds komen de colle ga's. „Ik zag hier maar bouwen en bou wen en de speelruimte in het ge drang komen. Dat kon ik niet langer aanzien. Ik vind, dat het aan ons volwassen is, de jongeren in dezen de helpende hand te bieden om hen geestelijk volwassen te maken. Het is onze taak hun gezelligheid te ver schaffen en ruimte te scheppen, zo dat zij zich kunnen ontplooien. Voorts zijn de kinderen hier arg gehoorzaam, ik heb nooit moeilijk heden met hen. Het ligt er maar aan, hóe je ze tegemoet treedt". Graag zou de ondernemende politie man zien, dat er in Eist een jeugdhuis werd opgericht, waar de kinderen zich, ongeacht hun leeftijd, op aller lei manieren kunnen vermaken. „Echt vind, dat er hier vegï meer gedaan moet worden op dit gebied. Hoewel ik waardering heb voor en kele plaatselijke verenigingen, waarvan de besturen zeer veel van hun vrije tijd voor de jeugd opoffe ren. Hierbij denk ik aan het jeugd voetbal, waaraan al veel aandacht wordt besteed en waar de kleine jongens dol op zijn. Misschien komt dat, doordat ik zelf een enthousiast voetballiefhebber ben". Wat vindt u van het publiek vroe ger en nu? „Niet veel verschil, wel had je vroeger directer contact met de mensen. Dat kwam natuurlijk, ook, doordat de bewoners nog niet zo tal rijk waren en je alles op je fietsje af (Van een onzer verslaggevers) RHENEN Tin is in. Net als ko per. En andere antieke voorwer pen. Dat is de verklaring van mej. Aleid v.d. Bunt, conservatrice van het historisch streekmuseum in de Rhe nense Molenstraat, voor de inbraak die gisternacht werd gepleegd. Samen met haar assistent G. de Jager was zij gisteren bezig de rommel die de inbre kers hebben gemaakt op te ruimen, en precies na te gaan wat vermist wordt. „Het moeten mensen zijn geweest die wel kijk hebben op de zaak", oordeelt zij. „Ze hebben alleen dingen van grote waarde meegenomen. Ik schat het totaal op vierduizend a vijfduizend gulden". Assistent De Jager ontdekte woens dagmorgen dat in het museum ingebro ken was, toen hij kort voor negen uur het bescheiden pand dat op de Mo numentenlijst staat betrad. „Ik zag het aan het zand dat op de mat bij de voordeur lag", vertelt hjj. „Even verder atond e en plaat board die daar niet hoorde, en toen zag ik de ravage hier binnen." De inbrekers braken een aantal kas ten open, nadat zij via een raam aan de achterzijde van het museum waren binnengegaan. Zij moeten tenminste met z'n tweeën zijn geweest, om de deels zware voorwerpen te kunnen versjouwen, en ze door een raam naar buiten te brengen. Daar moet ook hun auto hebben gestaan. Behalve een vrij unieke muntenver zameling, waarvan de waarde nauwe lijks is vast te stellen, namen ze een waardevolle kist van een schippersgilde mee (de mooiste die het museum rijk was), een pendule uit 1880, een 17de-euwse tabaksdoos met inscripties, 4 tegels uit 1600, 2 blokschaven uit 1770, en verder tinnen voorwerpen, zoals een peperbus, inktstellen en lepels, evenals een zeer kostbaar koperen weagschaal- tje. „Het is een klap voor het museum", zegt Aleid v. d. Bunt, „maar ik zal er niet wakker van liggen. Ik denk dat de verzekering de schade wel zal dekken, al ie zeker de verzameling munten niet op Ook deze kast werd, vermoedelijk met een schroevedraaieropen gebroken, door de inbrekers, die wis ten wat waarde heeft en wat niet. Conservatrice Aleid v.d. Bunt bij de ravage in een der opengebro ken kasten: „We zouden eigenlijk dankbaar moeten zijn Op de bovenste foto: een recher cheur onderzoekt het raam dat de inbrekers als ingang gebruikten, s zijn geldwaarde te schatten. Die is dan ook nagenoeg onvervangbaar. Er waren enkele Romeinse exemplaren bij, veel middeleeuwse en een aantal gedenk penningen. Ze zijn allemaal weg. Het typische is, dat de inbrekers duidelijk gezocht moeten hebben naar de waar devolste dingen. Het zijn dan ook be slist geen leken op dit gebied geweest". Mej. v. d. Bunt kreeg gisteren toeval len een brief van een museum in Hat- tem (Dijkpoort), waarin meegedeeld wordt dat daar op 9 september een soortgelijke inbraak werd gepleegd, kort na een volledige restauratie. Te vens wordt melding gemaakt van een ander museum in Overijssel. In Hat- tem gebeurde het tijdens de wedstrijd Feijenoord-Estudiantes toen er nie mand op straat was, en in de andere plaats tijdens een grote brand elders, toen ieders belangstelling daardoor werd getrokken. Aleid v. d. Bunt: „Mogelijk zijn het dezelfde daders geweest. Misschien zijn ze met een strooptocht door Nederland bezig. Het is ook niet zo moeilijk de buit weer kwijt te raken. Vooral het koper en tin kun je bij veel opkopertjes goed van de hand doen. Ook de oude munten zijn erg in zwang, en er wordt De rijkspolitie in Rhenen opende gis termorgen het onderzoek, met na te gaan of vingerafdrukken te vinden wa ren. Vermoedelijk droegen de daders echter handschoenen. Bovendien werd het onderzoek bemoeilijkt door de hoge leeftijd van de museuminventaris; af drukken op antieke meubelstukken zijn nauwelijks te vinden. De politie wil in dit stadium slechts weinig mededeling doen. Wel is men op de hoogte van een serie soortgelijke in braken, zoals in Doorn en in de Achter hoek gedurende de laatste paar maan den, waarbij steeds antieke voorwerpen werden meegenomen. Op dit moment wijst nog niets in de richting van een groots opgezet antiekroofkomplot, maar de mogelijkheid wordt niet uitgesloten. In elk geval zal ook worden nagegaan of de werkwijze van de Rhenense in brekers overeenkomst vertoont met die in andere plaatsen. Anderhalf jaar'geleden werd ook al in gebroken in het Rhenense museum. Toen werd niets vermist. Voor de daders is het overigens geenlmoeilijk karwei ge weest, want het gebouwtje is gemakke lijk toegankelijk. Er was 's nachts tot nu toe ook geen bewaking. Of dat nu anders wordt was gisteren nog niet be kend. Aleid v. d. Bunt, die tien jaar voorhet meuseum werkt, ziet ondanks alles een voordeeltje in het gebeurde: „Het bete kent in elk geval extra publiciteit...." En: „We zouden de daders eigenlijk nog dankbaar moeten zijn, omdat ze niets onnodig hebben kapot gemaakt..." Het onderzoek naar vingerafdruk ken was gisteren in volle gang. Of het iets opleverde is niet exact be kend, maar vermoedelijk droegen de inbrekers handschoenen. voetballen) voor de kinderen vrijge maakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 3