WIJ VOEREN TE MAKKELIJK EEN MEDEMENS AF NAAR TEHUIS OF INRICHTING Vijf miljard mensen in „Europa 2000" Barbacuënde" Shepherds Impressie van twee toneelprodukties „Dagsluiter" ds. Van den Bosch uit Ginneken TOEKOMST VOL Heer Bommel en de Slijtmijt MORGEN Samenwerking VPRO-Pacifica programmaos Beangstigend Derde wereld Discriminatie EGOÏSME JUIST DAAROM II MAARTEN TOONDER STRIP UIT DE KERKEN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 Ds. Adri van den Bosch uit Ginneken: „Ik wou me keren tegen de geweldig oppervlakkige manier, waarmee tegenwoordig maar ge sproken wordt over liefde tot de medemens. We „moeten lief zijn voor elkaar" en we moeten medemenselijk zijn en al die kreten meer. Maar ik vraag me af of we vaak wel beseffen wat we zeggen". een toespraak van dominee Van den Bosch uit Ginneken". Ik ga wat rechter in mijn stoel zitten als de om- roepster dit zegt en daar verschijnt hij op mijn scherm: de grijze haren wat korter dan de vorige keer. meen ik. en wat minder krullen, maar die zelfde stem. Hij praat over „Liefde en Verdriet" en dan zegt hij ongeveer dit: „Weet u, er wordt zo gemakkelijk over naas tenliefde en over ouderliefde en over kinderliefde en over huwelijksliefde gesproken. En zo gemakkelijk wordt iemand, die niet meer kan, afgevoerd tiaar een tehuis. Heel vaak zal het niet anders kunnen, maar vaak is het ook een weigering om te lijden aan de liefde wanneer een kind in een tehunis wordt gedaan". Als ik in zijn plezierige werkkamer in Ginneken tegenover hem zit en vraag of hij geen reacties heeft gehad van van mensen, die zich op het hart getrapt voelden, zegt ds. A. C. D. van den Bosch: „Neen, niet een. Ik zeg nog maals er zijn veel gevallen waarin het niet anders kan, maar de mensen zijn soms te gemakkelijk. Dan zeggen ze mij te vlug: Natuurlijk gaat oma of Jantje naar een inrichting." Dominee Van den Bosch is al tweeëntwintig jaar als geestelijk advi seur verbonden aan een tuchtschool voor jongens. „Iedereen doet daar reuze z'n best", zegt hij, „maar mijn diep gewortelde geloof is, dat kinderen beter in een HASSELBY Aan het slot van vier dagen intens beraad in Hasselby, een voor stadje van Stockholm, over de toekomst van Europa heeft een panel uit weten schap en publiek gepoogd een synthese te vinden voor behandelde problemen. De vier dagen zjjn besteed aan zestien studies uit vrijwel alle wetenschappelijke milieus over de komende dertig jaar, verricht op initiatief van de Fondation ouropéenne de la Culture in Amsterdam, die verantwoordelijk is voor het plan „Europa 2000". Binnen dat plan worden vier projecten uitgewerkt over opvoeding en onderwijs, de mens in de industrie van de toekomst, de problemen van de ur banisatie en de vraagstukken van het platteland. De Italiaan dr. A. Peccei, die min of meer het ondernemerschap vertegen woordigde, liet zich veel optimistischer over de toekomst uit dan vertegen woordigers van de jonge generatie. Uit de jeugd kwamen zeer sombere gedach ten tevoorschijn omtrent een „onont koombare ramspoed" voor de komende samenleving. Dr. Peccei geloofde aan voldoende verbeeldingskracht binnen Juropa om een verstandige toekomst te kunnen bereiken. Namens de vrouwen sprak de Parijse sociologe Evelyne Sullerot, die in het colloquium de echte culturele proble men had gemist: problemen over vrije tijdsbesteding bijvoorbeeld, maar ook die van geboortenbeperking en abortus. Prof. W. Albeda van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, ging er t.a.v. de participatie der arbei ders aan de toekomstige ontwikkeling vanuit dat de vakbonden minder pro gressief zijn dan men zou denken. Zij zijn eerder conservatief in de revolutio naire benadering van een veranderende samenleving. Binnen het colloquium werd voorts een pleidooi gehouden voor beter on derwijs, vooral op basis van een Euro pees televisienetwerk. Wat de ecologische toekomst der mensheid betreft, bracht prof. J. P. Harroy uit Brussel op de conferentie een rapport uit over de eruptieve ont wikkelingen door de bevolkingsexplosie en door de technologische gang van za ken. De problemen gaan zeer beangsti- Harroy zag de Fondation Européenne nen in het zicht rond het jaar 2000. Er zijn op korte termijn impopupaire maatregelen nodig, vooral in financieel opzicht. Prof. Harroy stelde in dit opzicht de VS ten voorbeeld. Waar alle krachten nu worden gemobiliseerd om het leef milieu te redden. In de derde wereld daarentegen staat men volledig mach teloos en gaat de vernietiging van het milieu onstuitbaar verder. Europa heeft een Europese aanpak nodig en prof. Harroy zag de Fondation Europeenne de la Culture als een mogelijke motor daarvoor. De Nederlandse ecologist dr. W. H. van Dobben. directeur van het instituut voor ecologisch onderzoek te Arnhem, zag de mens uit de industrialiserende gebieden vluchten en ried aan, het hele patroon van produktie en consumptie te veranderen, waardoor degene die last voor de mens gaat opleveren er ook voor zal moeten betalen. In Zweden is het voorbeeld al aanwezig en het is niet toevallig dat de VN daar in 1972 een groot congres over milieubescherming gaan houden. Hij zag geen nut in een Europese aanpak. Het zal op wereldschaal moe ten gebeuren. De jonge landen voelen zich inmiddels bedreigd. Men verwijt daar de industrielanden hun redelijk- goedkope industrie wel te gebruiken en de derde wereld te dwingen het milieu te beschermen met veel duurdere fa brieken, die dan ook duurdere produk- ten maken en aldus de economische achterstand van de derde wereld op de ontwikkelde landen slechts vergroten. Om zich tot het Nederlandse voor beeld te beperken zei dr. Van Dobben dat de voorwaarden voor raffinaderijen veel strenger zullen moeten worden dan bijvoorbeeld in de Arabische woestijn, en als zij dan zo nodig vlak aan zee moeten staan, moeten zij er ook maar voor boeten. Men zou de industrieën door een extra-belasting op de goede vestigingsplaats misschien kunnen dwingen naar de ontwikkelingslanden uit te wijken, waarmee het mes dan aan twee kanten zou gaan snijden. De buitenparlementaire acties tegen hinderlijke en zelfs gevaarlijke indus trieën nemen toe. De jeugdige verte genwoordigers in Hasselby zagen daar om dan ook een toenemende actie in de toekomst. Het zou er zelfs nog van kunnen komen dat raffinaderijen en stadhuizen worden aangevallen of zelfs worden opgeblazen als de maatschappij geen maatrgelen neemt of de industrie ertoe dwingt *e zelf te nemen. Er komt bovendien een heel nieuwe discriminatie boven: de ondernemer merkt weinig van de milieuvervuiling, omdat hij zich ver van zijn fabrieken vestigt De werkende mens daarentegen raakt steeds verder vergiftigd en in het jaar 2000 zal een toenemende ongelijk heid hiervan het gevolg zijn. Uit de mond van de Londense Shell-econoom N. Beale kwam een heel ander geluid: de wetenschap is er nog niet mee klaar, zei hij. Natuurlijk kool- monoxyde is naar de mening van veel geleerden nog steeds een grotere luchtverontreiniger dan wat de mens in de atmoesfeer brengt. De bedreiging van het leefmilieu zou weieens veel meer uit de zonnecyclus kunnen voort komen dan uit de menselijke beïnvloe ding. Dr. S. Jensen van het Max Planck- instituut te Berlijn vond dat men maar eens, moet ophouden met alle gepraat en tot daden moet overgaan, wil men niet te laat komen met de oplossingen. Het komt anders tot revolutionaire uit barstingen, ook op dit terrein. Ook hiervoor zullen de studenten de straat opgaan om een oplossing af te dwingen. slecht gezin kunnen zijn dan in een in richting. In een inrichting worden ze gehospiteerd, ze worden geraffineerd in het ontduiken van de regels. Liever een pleeggezin dan dit". En even later als hij zijn been over de stoelleuning gooi, onderstreept de predikant nog eens zijn mening: „Als ik zelf in een geweldige puinhoop zou zit ten, dan was het laatste dat ik deed de Kinderbescherming inschakelen. Dan worden kinderendossiers en in een ge zin of pleeggezin bestaan geen dossiers. Hij heeft deze aanloop willen nemen om uit te komen bij het „ongelukkige kind" of bij demente ouders. „Natuurlijk, het is vreselijk moeilijk om ze te blijven verzorgen. Neem een doktersgezin, waar de arts het vele werk niet zoekt; het komt op hem af. In zo'n gezin wordt men zo in beslag genomen door het werk, dat ik het ge woon vind als een inrichting wordt in geschakeld". Maar ik kan me een ander gezin voorstellen, waar geld verdienen als hoog6te goed wordt geprezen. En als men daar een ongelukkig kind in een inrichting stopt, dan zeg ik: is het niet het egoïsme dat de plaats van het kind en de plaats van de eigen verantwoor delijkheid inneemt?" Het zij verre van dominee Van den Bosch om een aanval te doen op de vele inrichtingen, noch om „de voor treffelijke kwaliteiten van vele tehui zen" in twijfel te trekken. Maar dan zegt hij zo losjes: „Het was vroeger gewoon dat je zelf bleef zorgen". Hij vindt dat iedereen enorm goed moet overwegen, voor er een beslissing wordt genomen. Hij kent een oude man, die een zwaar zieke vrouw heeft. Iedereen raadde aan: Gaan jullie toch op een verzorgingsflatje, maar de man hield vol: „We gaan niet, IK verzorg mijn vrouw". „Die man bracht een stuk menselijk heid in zijn buurt", aldus ds. Van den Bosch. Regels die op een bepaald moment de voor de maatschappij „lastige" mensen kunnen verplichten in een tehuis over te stappen? Dominee Van den Bosch zal zich er tot zijn laatste snik tegen ver zetten. „Je moet de vrijheid hebben om desnoods door het stof te kruipen en dat voor die ander over te hebben", zegt hij. „Liefde en verdriet horen al tijd bij elkaar. Men zou steeds de uiter ste consequentie van die liefde moeten nemen en dus voor iemand die lastig voor je is, blijven zorgen". En dan komt het verhaal van de man, die zijn vrouw die niet lopen kon altijd in een wagentje duwde en overal heen bracht. Op dit moment ligt die man in het ziekenhuis en elke dag gaat zijn vrouw ten kostte van een hoop moeite in haar wagentje naar het zie kenhuis op bezoek. „Dan denk ik: dat is toch veel meer waard dan al die glanzende auto's, zal ik maar zeggen", aldus de predikant. Als dominee Van den Bosch uit Gin neken voor het kijkscherm praat, is hij geen „dagsluiter" meer; die term is af geschaft en zijn werk is nu een toe spraak". Al dertien jaar houdt hij „toespraken" tot kijkend Nederland en iedereen kent hem. In het begin vond hij dat leuk toen een tijdje vervelend, vervolgens weer leuk en nu? Reuze gemakkelijk, want het geeft je een stuk introductie en dat is belangrijk bij het werk dat ik moet doen". En dan herhaalt ds. Van den Bosch nog eens: „Let wel, ik veroordeel nie mand, ik constateer alleen maar dat liefde en pijn, liefde en verdriet bij el kaar horen. Was er geen liefde, alleen maar onverschilligheid, dan haalde men zijn schouders op. Maar juist omdat die ander je niet onverschillig is, heb je verdriet". Ook de TROS- elevisie gaat tu een openlucht- orogramma brengen in de geest van het zo succesvolle VPRO-piknik. Wel een beetje laat in het seizoen, maar dat zal de pret wel niet drukken. Op de Barbacue- party" (zo heet het programma officieel) van vanavond zijn onder meer The Shepherds te gast in de bossen van het recreatie gebied „De Beekse Bergen" te Hilvarenbeek (Nederland 1, kwart voor tien). Twee toneelprodukties worden op de voet gevolgd in het klankbeeld „Gevecht voor een open doekje", dat de NOS-radio vrijdag van 15.00 tot 15.45 uur via Hilversum I uitzendt. Het programma is samengesteld door Maarten Nederhorst en Bert van der Zouw. „Een open doekje" is een bekende toneel term, waarmee een spontaan applaus tijdens de voorstelling wordt bedoeld. Als er zo'n open doekje komt, weet de acteur dat hij succes heeft. Maar wat hij allemaal heeft moeten doen om dat succes te behalen, liegt er niet om. Dat zijn de samenstellers van het klankbeeld zich ter dege bewust geworden, toen zij twee toneelprodukties eens wat nader gingen bekijken. Dat waren TELEVISIE NEDERLAND I 18.15 NOS: Voetbal: filmverslag van de gisteren gespeelde wedstrijd Ajax/Nenduri Tirana. 18.45 Pipo de Clown. 18.55 (K) Journ. 19.04 TROS: (K) Three Ekseptaonaa Days, profiel van een Neder- landsp popgroep. 19.30 (K) Wat een familie!, TV-eerie 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 TROS: (K) De dief van Wash ington, TV-serie. 2L10 (K) Wereld op wielen, autoru briek. 21.45 (K) Barbecue-Pairty, muzikaal a musementsprogr 22.30 NOS: (K) Journ. 22.35 De toekomst van de kerksa menvattende reportage van de laatste dag van het theologen- congres in Brussel. Plm. 23.15 Einde uitzending. NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Clowr 18.55 (K) Journ. 19.04 Den Haag Vandaag. 19.09 Van Gewest tot Gewest, rog. journ. 19.49 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. 20.00 NOS: (K) Joum. 20.20 VPRO: Berichten uft ae tomer 20.40 (K) Het moment van de waar heid, Italiaanse speelfilm. 22.20-22.25 NOS: (K) Joum. DUITSLAND 1 (Reg. progr.: NDR: 18.00 (K) Docu mentaire. 18.30 (K) ACt. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau- Magaztn. 19.26 (K) Graf Yoster gibt „Kees de Jongen" bij Centrum en „Leonardo's laatste avondmaal" en „Duivels bij daglicht" bij de Haagse Comedie. „Kees de Jongen" is een toneelspel van Gerben Hellinga naar het ge lijknamige boek van Theo Thijssen. Peter Oosthoek voert de regie. Kees wordt op het toneel uitgebeeld door twee jonge acteurs: Hans Dagelet en Wim van der Grijn. Joris Diels regisseert bij de Haag se Comedie de twee éénakters van Peter Barnes, een jonge Engelse to neelschrijver, wiens stuk „De heer sende klasse" met Henk van Ulsen in de hoofdrol door het Nieuw Rot terdams Toneel werd opgevoerd. In de twee éénakters bij de Haagse Co medie spelen onder anderen Anny de sich die Ehre, tv-serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 10.20-10.45 Schooltele visie. 18.00 (K) Sebastian, tv-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met nws. 19.25 (K) Amusementsprogr.). 20.00 (K) Journ. en weeroverz. 20.15 Documentaire film. 21.15 Kontraste: uit de serie Ost und West. 22.00 (K) Journ. com mentate progr. 23.05 (K) Journ. DUITSLAND II 18.05 (K) Act. en muz. 19.10 Die Ttir ins Unbekannte, t.v.-spel. 19.45 (K) Nws., act. en weerber. 20.15 (K) Circus Sarrasani. Aansluitend: nws. 21.35 Informaties en meningen over de economie. 22.20 (K) Nws. en weerber. 22.30 plm. 23.15 Satirisch progr. mmmmm 6980 Heer Bommel zat bij de zuider toren van de zon te genieten. Van hieruit kon hij een oogje houden op de puin hopen van zijn garage, die zienderogen tot stof vervielen. Last van indringers had hij niet; de eerste bezoeker, die zich na dagen aandiende was de heer Steen- breek. „Goede middag", sprak deze. „Daar ben ik weer, zoals afgesproken. Welnu, u hebt uw punt bewezen; de Rommel- damse Bank is bezig onder onze handen tot poeder te vervallen! U krijgt uw zin, 49 van de Cementtrust is van u, als u ons het geheim van de slijtage geeft. Ik heb een daartoe strekkend contract bij me". Zo sprekende trok hij een papier uit zijn tas en hield dat heer Ollie voor. Maar die aarzelde. Hij liet zijn blikken dwalen over de grijze heuvel voor hem, waar de zomer wind stofwolkjes overheen joeg, en zijn gelaat betrok een beetje. „Het geheim van mijn schuurtje", her haalde hij met stille stem. „Hm; ik heb daar nog eens over gedacht. Maar ik kan mijn gasten toch niet aan door en door verharde figuren overgeven? Zoiets doet een heer niet, als u begrijpt wat ik be doel. En wat heb ik aan 49 van een cementtrust? ïk houd helemaal niet van cement! Natuursteen en zwaar eikehout, dat is mijn stijl". De secretaris verstijfde. „Ik kan uw gedachten niet volgen", verklaarde hij stijfjes. „Er zit natuurlijk een geslepen bedoeling achter. Maar u gaat te ver, meneer Bommel. Een beter bod kunt u niet krijgen". TELEVISIE NEDERLAND I 10.46-12.00 NOS/NOT: Schooltele visie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Ost und West, docu mentaire serie. 11.15 Zorniges Schweigen, Engelse speelfilm. 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journ. 16.35 (K) Nws. 16.40 Voor de kinderen. 17.05 Die al ten und neuen Abenteuer des Dra- chen Ferdinand, beeldverh. 17.25 Po litieke uitzending voor te jeugd. 17.55-16.00 (K) Nws. DUITSLAND II 16.68 Economie, tv-cursus. 17.25 (K) weerber. voor vakantiegangers. 17.30 (K) Nws. er. weerber. 17.85 (K) Sport. RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.30 Lichte grammo- foonmuz. en reportages. (8.00 Nws; 8.11 Radiojourn; 8.30-8.33 De groen teman.) NOS: 9.00 Internationaal spectrum: klass. en mod. muz. (opn.). (9.35-9.40 Waterstanden.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen: populair veraoek- platenprogr, (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Horlepiep: volksdansmuziek uit Oost-Rusland. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Blik op de wereld: informatief progr. 12.30 O verheidsuitzending Uitzending voor dé landbouw. 12.40 Licht kwartet (gr.). 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Voor de midden stand. 13.25 Klass. pianoconcerten (gr.), EO: 14.00 Ruimte: radio-maga zine met gewijde muziek, lezingen en korte overdenking. NOS: 15.00 Gevecht voor een open doekje: twee toneelprodukties op de voet gevolgd. 15.45 Toerismo: toeristische informa tie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vri dag: muz. commentarenportages, interviews, berichten en telefonische reacties. (16.00 Nws. 17.55 Mededelingen; 18.00 Nws; 18.20 De Vrije Gedachte; 19.30 Nws.; VARA: 21.00 Stereo: Ra- diophilharmonisch orkest en solist: klass. en semi-klass. muz. 22.40 Nws. 22.50 Mededelingen. 22.55 Acttuali- teiten. 23.05 Stereo: Prettig week end: licht platenprogr. 23.55-25.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Badlnerle: klass. muz. (7.30 Nws. 7.32 Act.; 7.50 Overwe ging; 8.00-8.10 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnas. Lange, Leo de Hartogh, Carel van der Plas en Wim de Rooij. Woensdag was de première van de beide éénakters in het HOT-theater. Zaterdag is de première van „Kees de Jonigen" in de Haarlemse Stads schouwburg. Daartussenin dus vrij dag de eerste en waarschijnlijk laat ste „voorstelling" van het NOS- klankbeeld „Gevecht voor een open doekje" met impressies van de twee voorstellingen in wording. Impres sies van wekenlang hard werken voor een hopelijk succesvolle con frontatie met het kritische publiek. De VPRO-radio is van plan te gaan samenwerken met het Ameri kaanse radiostation Pacifica. Pacifi- ca is een niet-eommerciële zender. De vier lokale radiostations zijn gevestigd in New York, Houston, I/Os Angelos en Berkeley (San Fran cisco). Het is de bedoeling dat de VPRO actualiteiten, interviews en reportages met Pacifica gaat uitwis selen. voor de vrouw) 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klass. müz. (gr.), 11.00 Nws. 11.03 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Ste reo: Van twaalf tot twee, gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualitei ten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stero: Licht en semble en licht trio. TROS: 14.55 Concert a la ca<rte: Operettemuz. (opn.). 16.00 Nws. 16.03 Stero: Dis co-drive-in: de showbusiness op de korrel genomen. 17.30 Sportkompas, met reportage hockeytoernooi om de Europabeker voor landenteams in Brussel (NOS) NCRV: 18.00 Koor met licht orkest. 18.19 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu: act. 19.00 Wereld panorama. 19.10 Stereo: Veel go- vraagde gewijde muz. (gr.). 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse in ternationale oriëntatie in kerk, zen ding en oecumene. 19.50 Kinderkoor met instrumentale begeleiding. 20.05 Stereo: The sound of musical: musi calfragmenten. 21.30 Stereo: De stuurlui aan de wal, een uitzending in de serie Over de grens. TROS: 22.00 Act. 22.30 Nws. 22.40 De Beyaerd-Hier, caberetprogr. 23.10 Apollo XXI: een fantastische ruim tevaart mysterie. 23,30 Stereo: Mid night special: licht muziekprogr. 23.55-84.00 Nws. HILVERSUM in VARA: 9.00 Nws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00-10.02 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 De Felix Meurders show. VPRO: 12.00 Nws 13.03 Top-30. (13.00-18.03 Nws.). TROS: 14.0 Nwp. 14.03 Suzie Cream Cheese: licht pla tenprogr. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muz. Boetink. (16.00-16.02 Nws.) 17.00 Nws. 17.05-18.00 Zingende Bou gie: gevarieerd platenprogr. voor de automobilisten Ned. Jlerv. Kerk Beroepen: te Ridderkerk C. den Boe* te Zeist; te Lunteren (2e pred. pl.): P. J. Bos te Ameide. Aangenomen: naar Hoenderloo (toez.): M. Jorritsma te Nootdorp. Gereformeerde Kerken 3eroepen: te Dordrecht, te Eetfde Gorssel en te Voorburg: dr. A Dekker, kand. te Bazel, tijdelijk te Rotterdam. Aangenomen: naai' Boskoop: C. van der Tas te Amsterdam. Praeparatotr geëxamineerd kand J W. van Harten, Kometenstraat 29. Hilversum, in verband met verdere studie nog niet beroepbaar. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg: M. Brandes te Hengelo. Bedankt: voor Kaapstad (Zuid-Afri- ka): L. Douw te Enschede-Z.W. (»ereformeerde Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Beroepen: te Haren: J. H. Veefktev te Krommenie. Vrij Evangelische Gemeenten Aangenomen: naar Franeker: W. de Goede te Nijverdal, die bedankte voor Winschoten. Bedankt: voor Apeldoorn: D. de Jon ge te Yerseke. Gereformeerde Gemeenten Beroepen: te Oostkapelle: C. van de Poel te Yerseke. Bedankt: voor Middelharnis en vooi Slikkerveer: G. J. van den Noant t* Capelle aan de IJssel Tweetal te Rotterdam-West A. Breg man te Rijssen en A. Hoogerlan< te Werkendam te Rotterdam IJsselmonde A. Hoogerland te Wer kendam en C. Wisse te Elspeet

De Vallei | 1970 | | pagina 5