Rinus Michiels: „Dit had nooit mogen gebeuren99 Europa-Cupvoetbal Kurt Linder: „Spel van PSV leek nergens naar VOETBALPROGNOSE Rosewall leider in klassement 4ndere opzet ministerie van landbouv Toenemend protectionisme haart Nixon veel zorgen I m x Fotografen raakten hun films kwijt PROEFPROCES IN ISRAËL Opnieuw zege volleyballers 140 km/u op waterski's Sporttoto W.K. schaken Maatregelen voor verguningen in niet-woningbouw Hinderlijke fabriek werkte jaren zonder vergunning Middenstands partij in oprichting STILSTAND IN GROEI BIJ UTILICO Minder tevreden Commentaar spelers 99 GEMIS VERRAST L ANDSK AM PI O EIS EIS BEKERWINNAAR Brief over handelsbescherming aan congres BEZORGD RUNNERS-IP Mevrouw Suharto vol lof over koningin Optimisme voor toekomst DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 TIRANA Trainer Mislim Alia van 17 Nendori Tirana was dolgelukkig. „Na een achterstand van 0-2 had ik niet verwacht dat mijn elftal nog zo goed zou terugkomen, maar mijn spelers hebben tot de laatste minuut gevochten en ik geloof dat die uitslag van 2-2 voor ons niet onverdiend is. Wij hadden een grote handicap dat Kazanxhi van de scheidsrechter niet mocht meespelen en dat pas kort voor rust zijn schoenen weer in orde waren. Met Kazanxhi was Nendori volgens mij duidelijk sterker. Ajax heeft bij vlagen goed gespeeld. Ik heb met bewondering gekegen naar sommige combinatiepatronen van hen, maar ik geloof toch dat de ploeg het in de toekomst heel wat beter zal moeten doen om enig succes te hebben in het toernooi om de Europa Cup. Doordat Kazanxhi in de eerste helft „buitenspel" stond en ik onze onzekere doelman Konomi moest vervangen, kreeg ik tegen het slot moeilijkheden doordat ik geen invallers meer kon ge bruiken. Dat Ishka als derde vervanger voor Frashevi een moment binnen de lijnen heeft gestaan, berustte op een misverstand. Dat wij in de laatste fase van de wedstrijd zo sterk verdedigend speel den, kwam niet doordat onze spelers moe waren, maar omdat er twee ge- TIRANA Frans Hemelrijk en Bob Friedlander, twee van de Ne derlandse fotografen, die met Ajax meevlogen naar Tirana, heb ben het vertrek vanaf het vliegveld Rinas bij Tirana met ongeveer drie kwartier vertraagd. Het twee tal was woensdagmorgen de stad ingegaan en van hen had Friedhan- der een aantal plaatjes geschoten van de achteraf-straten en van de daar wonende Tiranezen. „Tirana" heeft dat niet bijzonder op prijs gesteld. Zij werden beschuldigd van het fotograferen van militaire objecten en van Albanezen, zonder hun daarvoor toestemming te heb- van de wedstrijd. Vlak voor het vertrek van het vliegveld Rinas werden de fotogra fen ter controle opgeroepen en al hun films werden opgeëist, ook die -van de wedstrijd. Frans Hemelrijk van het week blad „Goal" was het eerste slacht offer van de Albanese veiligheids dienst. Hij raakte werkelijk alles kwijt. Bob Friedlander had meer geluk. Op 't moment dat de aan dacht van de controlerende veilig heidsdienaren minder op hem was gericht, verwisselde hij met een voor een fotograaf verrassende vingervlugheid onbelichte films voor de voor hem kostbare belichte, die hij vervolgens weg moffelde in zijn onderbroek. Tot het geluk van free-lance fotograaf Friedlander lieten de veiligheids agenten het bij een summiere fouil lering. Een vluchtig aftasten van het lichaam, waardoor hij, nadat zijn bagage minutieus was onder zocht, toch zonder groot verlies naar de vertrekhal mocht terugke ren. Vijf nieuwe en een belichte film lichter. Fyiedlander en ANP-fotograaf Ben Hansen hebben Hemelrijk toe gezegd dat hij een deel van hun materiaal mag gebruiken. blesseerden in de ploeg stonden. In Amsterdam zullen wij het nog moeilij ker krijgen, maar ik ben er van over tuigd, dat mijn spelers ook daar van de eerste tot de laatste minüut zullen vechten. Dat is het enige dat wij kun nen doen". Rinus Michels was uiteraard aanzienlijk minder tevreden met het gelijke spel. „Dit had natuurlijk nooit mogen gebeuren, maar je kunt er wei nig aan doen. Je kunt je voetballers niet naar Siberië sturen omdat zij niet hebben gewonnen. Dat Nendori gelijk kwam is het gevolg van zowel een tac tische als een toevallige fout. Als ik de ploeg had laten verdedigen en er zou den doelpunten zijn gevallen, zou ie dereen hebben kunnen zeggen dat ik te vroeg in de verdediging ben gegaan. Bovendien was er geen enkele aanlei ding toe. Integendeel. Ik geloof dat het te gemakkelijk is gegaan. Na een paar moeilijke eerste minuten in de tweede helft liep het weer goed. Ik geloof ook dat de talrijke onderbrekingen door blessures Nendori was aan het eind van zijn krachten de lijn uit ons spel hebben gehaald. De gedachte aan de gemiste kans als gevolg van onderschatting van de te genstander leeft ook sterk bij de spe lers. Ruud Krol: „Nadat je verschrikkelij ke moeilijkheden had verwacht, ging het allemaal misschien wat te gemak kelijk. Die tegenpartij was niet moei lijk, maar zij speelden erg chaotisch en daar kun je je erg moeilijk op instel len". Heinz Stuy: „Ik raakte de bal kwijt bij het eerste doelpunt doordat een tegen stander tegen mij opliep. Ik kreeg een stoot tegen mijn elleboog en daardoor verloor ik de greep op de bal". Nico Rijnders: „Het leek wel of Nen dori met al die krampgevallen, meer last van de warmte had dan wij. Ik geloof dat de doelpunten, die tegen ons werden gemaakt, onnodig waren. Wij hebben het misschien iets te ge makkelijk opgenomen. Voor de wed strijd zouden wij dolblij zijn geweest met een gelijk spel, maar nu is het werkelijk een teleurstelling. Het was eigenlijk onbegrijpelijk. Je speelt op zekerheid om je voorsprong vast te houden, of om hem te vergroten, maar zij maken een doelpunt. Het hoeft nog niet erg te zijn. Ik geloof dat wij deze ploeg in Amsterdam gemakkelijk kun nen pakken". Wim Suurbier: „Het was lang gele den dat ik doelpunten heb gemaakt. Nadat wij de verwachte problemen, de tegenpartij was minder sterk dan ver ondersteld, het publiek hield zich rus tig, wij hadden minder last van de warmte dan Nendori, dacht ik, hadden overwonnen, meenden wij te snel dat wij er al waren. De voorsprong was eigenlijk een te grote en een te gemak kelijke meevaller. Daar hebben wij niet goed op gereageerd. Maar toch hadden wij moeten winnen, want eigenlijk heeft Nendori in de hele wedstrijd maar twee kansen gehad". EREDIVISIE FC Twente AZ '67I Sparta PSV1 Excelsior NAC3 Telstar Holland Sport1 Volendam Ajax3 DWS Haarlem1 ADO FC Utrecht2 MVV Feijenoord3 NEC Go Ahead3 EERSTE DIVISIE SVV Blauw-WitI HVC DFC3 GVAV Vitesse1 SC Cambuur FSCI De Graafschap Heerenveen3 Wageningen VeendamI Willem II FC Den BoschI Helmond Sport Heracles2 TWEEDE DIVISIE Gooiland PEC3 ZFC NO AD1 RCH - Roda JC2 EDO SC Drente2 De Volewijckers VVV1 Limburgia Fortuna VI Baronie Hermes DVS1 Eindhoven RBC 3 De wedstrijden met ervoor staan op de toto van deze week. A Het spelersbankje van Ajax: v.l.n.r. een tolk, Cruyff, Krol, Bockel en Hoogenboom. GOTTWALDOF PSV-trainer Kurt Linder maakte na afloop van het verlo ren duel tegen Gottwaldof een ver moeide indruk. „Ik ben natuurlyk blij dat het niet 51 geworden is", zo zei hij, „maar het spel van PSV leek na tuurlijk nergens naar. Natuurlijk kre gen de jongens een klap met dat vroege doelpunt, dat overigens een duidelijke verdedigingsfout was. De Tsjechen kre gen daar juist een extra stimulans door en wij hadden niet gerekend op het enorme enthousiasme van Gottwaldoff. Matheid en een zekere passiviteit be heerste ons spel. Zo iets gebeurt ons geen tweede keer, hoop ik". Linder was vooral slecht te spreken over het zwakke spel van Strik, het geen de paniek in de defenie nog in de hand had gewerkt. „Hij voerde de mandekking slecht uit en ook nadat ik hem naar het midden had gestuurd ging het nog niet". Linder, die zijn pupillen in de rust vermanend had toegesproken, wees nog op het gemis van een echt professionele instelling bij PSV. „Toen er in de eer ste helft een speler van Gottwaldof ge blesseerd was geraakt schonk iemand van ons een uitgooi bij wijze van spor tief gebaar aan een tegenstander. Dat mag toch niet gebeuren? We spelen niet zo maar een vriendschappelijke wedstrijd. Soms vroeg ik me af: zijn wij de profs of zijn zij het?" Voor Jan van Beveren was het resul taat een onverteerbare zaak. „Niet te geloven, niet te geloven", mompelde hij voor zich heen. „Het was een chaos in de achterhoede. Waar was dat nou voor nodig. We hebben gewoon slecht ge speeld. Als die Tsjechen meer doelpun ten maken hebben we niets te klagen. DEN HAAG Ir. J. A. P. Franke, sinds februari 1953 directeur-generaal van de voedselvoorziening en de visse rijen bij het ministerie van landbouw en visserij, zal op zijn verzoek binnen kort van zijn functie worden ontheven. Do heer Franke heeft zich op verzoek van de menister bereid verklaard nog enige tijd ter beschikking te blijven in verband met een voorgenomen her structurering van het departement. De tegenwoordige directeur-generaal van de Landbouw, ir. J. W. Wellen,zal de leiding op zich nemen van een di rectoraat-generaal, dat zich dan zal uit strekken over alle directies, die zich bezig houden met landbouwproduktie, handel in en verwerking van agrarische produkten. In dit directoraat-generaal zullen naast de directies van het tegen woordige directoraat-generaal voedsel voorziening (zonder visserijen), de di recties landbouwonderwijs, landbouw kundig onderzoek, bedriifsontw;kke1;rw. alsmede de veeartsenijkundige diensten de plantenziektenkundige "'or den opgenomen. Voorts kan de benoeming tegemoet worden gezien van ir. S. Herweijer, thans directeur van de cultuurtechni sche dienst, tot directeur-generaal aan het ministerie van Landbouw en Visse rij. De heer Herweijer,, in wiens opvol ging nog zal moeten worden voorzien, zal belast worden met de leiding van een tweede directoraat-generaal, waar in alle bemoeienissen van het ministe rie met de grond en het water worden ondergebracht. Dat geldt derhalve voor de cultuur-technische dienst en de stichting beheer landbouwgronden, grond- en pachtzaken, staatsbosbeheer, faunabeheer, de directie der visserijen, alsmede planologische en milieuhygi ënische aangelegenheden. Minister Lardinois stelt zich voor, dat de nieuwe departementale structuur met ingang van 1 januari 1971 zijn be slag zal krijgen. Dan is het een verloren zaak". De 46-jarige trainer van Gottwaldof, Oldrich Dubrt, toonde zich verrast over het spel van zijn team. „Het is lang geleden dat ik mijn ploeg zo fraai aan het werk zag. Misschien alleen in die tweede helft tegen Bohemians in Ier land", sprak de kleine, grijze trainer opgewekt. „Vooral Urban was voor mij een openbaring. Maar natuurlijk hadden wij meer doelpunten moeten maken. Nu geef ik de beste kansen aan PSV. In Nederland zijn we toch kansloos". GAZA Vier Arabische guerrilla strijders zijn door een Israëlisch mili tair tribunaal in Gaza schuldig bevon den aan misdrijven waarvoor zij ter dood kunnen worden veroordeeld. Op een later tijdstip zal vonnis worden ge wezen. Waarnemers zien het proces, dat werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van het internationale Rode Kruis, als een proefzaak sinds de berichten dat Israël de Palestijnse commando's heeft gewaarschuwd, dat doodvonnissen ten uitvoer zullen worden gelegd, wan neer de gijzelaars uit de gekaapte vliegtuigen iets overkomt. Drie van de beklaagden leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina dat de vliegtuigkapingen uit voerde werden schuldig bevonden aan moord op drie Israëlische militai ren en een Arabische vrouw, de vierde aan beschieting van militairen in een vluchtelingenkamp. Een vijfde man kan tot tien a vijftien jaar gevangenisstraf worden veroordeeld, wegens sabotage en het lidmaatschap van de groep. De leeftijden der beklaagden variëren van twintig tot vierentwintig jaar. Israëlische veiligheidstroepen hebben vandaag nog eens 75 Arabieren, die vast werden gehouden omdat zij in verbinding zouden hebben gestaan met het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, vrijgelaten, aldus werd in militaire kringen vernomen. Ongeveer 150 van de 400 Arabieren die werden opgepakt zijn nu vrijgela ten uit de gevangenissen op de weste lijke Jordaanoever en de Gaza-strook nadat bij ondervragingen gebleken was dat zij niets te maken hadden met het Volksfront, zo meldden deze bronnen. SOFIA Het Nederlandse volleybal team, dat zich dinsdag al geplaatst had voor de eindronde van het toernooi om- het wereldkampioenschap, heeft in het kwalificatietoernooi opnieuw een over winning behaald. Nederland versloeg West-Duistland met 30. De setstanden waren: 15-12, 15-13 en 15-7. In de eerste twee sets ging de strijd vrijwel gelijk maar in de beslissende fase bleek de Nederlandse formatie tel kens sterker. De derde set was een for maliteit. De ontmoeting in het zeer warme Sofia duurde ruim anderhalf uur. Uitblinkers bij Nederland waren Frank Constandse en Harry Veldhuis. Finland en Albanië, die woensdag met 30 van resp. Turkije en Grieken land wonnen, spelen om de tweede plaats, die recht geeft om plaatsing in het eindtoernooi. Nederland heeft vandaag zijn laatste wedstrijd tegen Turkije. CAEN De Fransman Jean- Yves Parpette (23) heeft op het ri viertje de Ome op waterski's een snelheid bereikt van 140 kilometer per uur en aldus een officieus wereldrecord gevestigd. Parpette, tweede bij de laatst gehouden we reldkampioenschappen en viervou dig kampioen van Frankrijk, werd voortgetrokken door een auto, die op een weg naast het riviertje reed. A Moment uit de wedstrijd 17 Nen- doro-Ajax: een spectaculaire redding van Stuy. Links Vasovic. DEN HAAG De uitslagen van de wedstrijden die voorkomen op sporttoto nr. 5. zijn als volgt: Feijnoord - Arad 1JL Nendori - Ajax 22 Gottwaldov - PSV 21 Spartak - Basel 32 Fenerbahse - Zeiss 04 Götteborg - Legia 04 Ujpest - Rode Ster 20 Cagliari - St. Etiënne 30 Glentoran - Waterford 13 Benfica - Ljubljana 11 Saloniki - Chelsea 11 Vorwarts - Bologna 00 Aberdeen - Honved 31 Juist ingeviuld ziet het formulier er als volgt uit: 3-3-1-1-2-2-1-1-2-3-3-3-1. LONDEN Dank zij zijn overwin ning in de Amerikaanse kampioen schappen te Forest Hills staat de Aus tralische tennisser Ken Rosewall nu op de eerste plaats in het klassement van de Grand Prix (in totaal 200.000 dollar aan prijzen) van de internationale ten- nisfederatie (ILTF). De winnaar van de Grand Prix ontvangt 24.000 dollar. De eerste acht in het eindklassement mo gen deelnemen aan het „meestertoer- nooi" dat in december in Tokio wordt gehouden. Het voorlopig klassement luidt: 1. Ken Rosewall (Aus.) 42 pnt; 2. Cliff Ri- chey (VS) 39; Tony Roche (Aus.) 31; 4. Rod Laver (Aus.) 5. John Newcombe (aus) 28; 6. Arthur Ashe (VS) 27; 7. Jan Kodes (Tsj.) 23; 8. Zeljko Franulovic (Zsl) 22; 9. Ilie Nastase (Roem.) 21; 10. Dick ,Crealy (Aus.) 20 punten. SIEGEN In Siegen werd het we reldkampioenschap schaken voor lan denploegen voortgezet. De uitslagen zijn, Finale groep a: Spanje Oost- Duitsland 2-1 (1); Roemenië Ver. Staten 1-2 (1); Argentinië Hongarijë 1/2 ïl 1/2 (2); Canada Tsjecho-Slowa- kijë 1-2 (1); Bulgarijë Zuidslavië 1-2 (1); Rusland West-Duitsland 2 1/2-1 12. Stand na de tweede ronde: Rusland 5 1/2; Zuidslavië 4 1/2 (1); Hongarijë 4 (2); Tsjecho-Slowakijë 4 (1); Verenigde Sta ten, Oost-Duitsland 3 1/2 (1), West- Duitsland 1/2, Argentinië 2 1/2 (2); Bul garijë 3 Spanje 3 (1), Roemenië 2 1/2, Canada 2 1/2. Finale groep b: Nederland Mongo lië 1 1/2-1 1/2 (1) Scholl Miagmarsu- ren 1/2-12, Ree Ikhagva 1/2-1/2 Lan- geweg -Zoright afgebr. Zuidema-Gun- gabazar 0-1. Oostenrijk Indonesië 2-0 (2) ZwedenIsraël 1-3, Finland Denemarken 1-3. Groep C: Griekenland Noorwegen 1-2 (1), België Iran 1 2/2 1 1/2 (1), IJsland Brazilië 1 1/2- 1/2 (2). DEN HAAG De uitslagen van de wedstrijden, woensdag gespeeld voor het toernooi om de Europese voetbalbe kers luiden: Slovan (Tsj)-BK 1903 (Den) 2-1 (rust 1-1)- Spartak (Rusl)-FC Basel (Zwits) 3-2 (1-0). US Cagliari (It)-St. Etienne (Fr) 3-0 (2-0). Epa Larnax (Cypr.)Borrussia Mön- chen Gladbach 0-6 (0-3). Panathinaikos (Gr.)Jeunesse d'Esch (Lux) 2-1 (2-1). Celtic (Schotl.)-Kokkola (Finl.) 9-0 (6-0). Rosenborg (Nw.)Standard Luik (Belg) 0-2 (0-1). Everton (Eng)-Keflavik (IJsl) 6-2 (2-1). Glentoran (Noord-Ierland)-Waterford (Ierl) 1-3 (1-3). Fenerbahce (Turkije)-Carl Zeiss Jena (Odld) 0-4 (0-1) Atletico Madrid (Sp)-Austria Vienna (Oost) 2-0 (1-0). Stroemsgodset (Nw)-FC Nantes (Fra) 0-5 (0-2). Icska (Buig.)Hak a Valkeakosten (Fin) 9-0 (5-0). Olimpya (Zsl.)Benfica (Port.) 1-1 (0-1). Hibernians (Malta)-Real Madrid (Spa) 0-0. Vorwarts (Odld)-Bologna (It) 0-0. Karpatas (Rus)-Straua (Roem.) 0-1 (0-0). Goestepe (Turk)-US Sportive (Lux) 5-0 (3-0). Kickers Offenbach (Wdl)-FC Brugge (Belg) 2-1 (0-1). Aberdeen (Schotl)-Honved (Hong) 3-1. Cardiff City (Wales)-Larnaca (Cyp. rus) 8-0 (5-0). Manchester City (Eng)-Linfield (N. Ierl.) 1-0 (0-0). Aris (Griek)-Chelsea (Eng) 1-1 (0-0). Aalborg (Denm)-Gornik Zabrze (Po len) 0-1 (0-1). Wacker Innsbruck (Oost)-Partizani (Alb) 3-2 (1-2). FC Zürich (Zwits)-Akureyri (IJsl) 7-1 (3-0) IVu ook in Gelderland DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en ruimtelijke orde- nisg) heeft de gemeentebesturen in de provincies Gelderland en Noord-Bra bant laten weten dat hij de „regeling voor de goedkeuring van bouwwerken zo heeft gewijzigd dat de bevoegdheden van de gemeenten in deze provincies tot het verlenen van rijksgoedkeuring voor gebouwen voor de nijverheid en voor handel en verkeer, bijzondere ge bouwen en overheidsgebouwen m)et in gang van 16 september 1970 beperkt is tot werken met een bouwsom van ten hoogste 100.000. In de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht was deze beperking sinds enige tijd al van kracht met „uit zondering" van de gemeenten Amster dam, Rotterdam en Den Haag waarvan de bevoegdheid zich uitstrekt over wer ken met een bouwsom van tenhoogste 1 miljoen. De beperking houdt, aldus het minis terie, in feite in dat er in deze provin cies niet meer van uitgegaan worden zoals in de laatste tijd het geval was dat rijkskeuring voor nieuwe werken prompt zal kunnen worden verleend. Minister Schut schrijft in zijn brief dat zich in toenemende mate een schaarste aan arbeidskrachten op de bouwmarkt in de provincies voordoet; vooral de woningbouw ondervindt hiervan nade lige gevolgen. Onverminderd blijft van kracht dat géén rijksgoedkeuring vereist is voor: onderhouds- en sloopwerken, het bou wen en verbouwen, herstellen of uit breiden van woningen, boerderijen, en overige agrarische gebouwen en ker ken, weg- en waterbouwkundige wer ken en in deze opsomming niet ge noemde werken waarvan de kosten de ƒ50.000 niet te boven gaan. Zoals al gemeld is de regering van plan deze bijzondere vergunning maat regel in 1971. te vervangen door een tijdelijke heffing op de aannemingssom van deze bouwwerken in de sector han del, nijverheid en overheid. Een wets ontwerp is daartoe in voorbereiding; minister Witteveen noemde deze week een percentage van 10 15 voor deze nieuwe heffing. De bemanning van het Australi sche jacht Gretel 2 heeft bij het be stuur van de New York Yacht Club een protest ingediend tegen het Amerikaan se jacht Intrepid, dat ergens in de eer ste race om de American Cup, de meest begeerde trofee voor 12-meterjachten, een overtreding zou hebben begaan. De Intrepid, bekerhouder, won de eer ste race met een voorsprong van meer dan vijf minuten op de Australiërs, die echter ernstige vertraging kregen, doordat een van hen over boord viel. CJ WASHINGTON President Nixon heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de neiging tot protectionisme in de Verenigde Staten. Nixon schrijft in een bood schap aan het Congres, waarin hjj een toelichting geeft op zyn wetsvoorstellen, dat hy de in 1969 ingediende wet tot bevordering van de handel had voorgesteld als middel om de handelsovereenkomsten van de Verenigde Staten te versterken. Dit hield in dat wereldhandel en -produktie uiteindelijk de basis moeten vormen voor de welvaart der ontwik kelingslanden. Tezelfdertijd, zo schrijft Nixon, zou het wetsontwerp een uit voerbaar programma hebben geschapen van tariefaanpassingen voor indus trieën, bedrijven en werknemers die door de invoer benadeeld zouden wor den. Ook zou het wetsontwerp de ver mindering of afschaffing van andere handelsbelemmeringen bevorderen, zoals de afschaffing van het stelsel van de American selling price, dat bepaalde sectoren van de chemische industrie in de Verenigde Staten beschermt. Nu dit wetsontwerp op goedkeuring wacht, zo schrijft Nixon, wil ik weder om mijn bezorgdheid uitspreken over het steeds luider aandringen op be scherming, dat naar voren komt in de debatten in het Congres. Alhoewel president Nixon verklaard heeft voorstander te zyn van invoercon tingenten voor textielgoederen, is hij zoals bekend tegen de overige bepalin gen van een verstrekkend wetsontwerp, dat een Congrescommissie reeds heeft goedgegeurd en dat reeds kan rekenen op aanzienlijke steun binnen het Con gres. Deze wet zou de president mach tigen tot een contingentering van de in voer van een groot aantal produkter die binnenlandse industrieën bedreigen Regeringsfunctionarissen hebben reeds verklaard dat de goedkeuring van dat wetsontwerp in zijn huidige vorm zou kunnen leiden tot een internationale handelsoorlog. Dynamo (Roem)-Paok (Griek) 8-9 (Ruststand 1-0). Universitatea (Roem)-Dozsa (Hong) 2-1 (0-0). Wiener Sportclub (Oost)-Beveren (Belg) 0-2 (0-0). Eskisehir (Turk)-Sevilla (Sp) 1-9 (0-0). lives Kissat (Finl)-Sturm (Oost) 4-1 (2-1). Katowice (Polen)-FFC Barcelona (Sp.) 0-1 (0-0). Victoria (Port)-Angoulême (Fr) 3-0 (0-0). FC Barreirense (Port)-Dynamo (TA. SI) 2-0 (1-0). Hibernian (Ierl)-Valencia (Sp) 0-1 (0-2). KB (Den.)-Sliema Wanderers (Ierl) 7-0 (2-0). Trakia (Bulg)-Coventry City (Eng) 0-4 (0-2). Spartak (Tsj)-Atletico Bilbao (Sp) 2-0 (1-0). Falster (Den)-Hertha BSC (W. Dl.) 2-4 (1-2). Lausanne Sports (Zwits)-Victoria Se- tubal (Port) 0-2 (0-0). Hadjuk (Zd Sl)-Slavia (Buig) 3-0 (2-0). Hibernian-Malmö (Zweden) 6-0 (2-0). Partizan (Zd Sl)-Dynamo Dresden (O Did) 0-0. Bayern (W Dld)-Glasgow Ranger» (Schotl) 1-0 (1-0). Ruch (Polen)-Fiorentina (It.) 1-1 (0-0). Lazio (It)-Arsenal (Eng) 2-2 (0-0). Anderlecht-Zeleznicar (Zd SI) 5-4 (2-3). Spartak (Tsj)-Olympique (Fr) 2-0 (1-0). Juventus-US Rümelingert (Lux) 7-0 (5-0). SOEST Een groot deel van de N.V. chemische industrie Randstad in Soest, bljjkt al enkele jaren zonder hinderwetvergunning en andere ver eiste papieren te werken. De buurt bewoners hebben herhaaldelijk ge klaagd over hinder door stank, lucht verontreiniging en lawaai. De bepaling, dat tussen zes uur 's avonds en zes uur 's morgens niet gewerkt mag worden, is ook talloze malen overtreden. Bovendien blijkt het bedrijf, dat vitaminen voor vee voederindustrieën vervaardigt, zich ook in strijd met planologische voor schriften te hebben uitgebreid. B. en W. van Soest hebben de di rectie van dit, midden in de woon bebouwing gelegen bedrijf, gelast alsnog vergunningen voor de illegaal tot stand gekome« uitbreidingen, aan te vragen. Dit is|lnmiddels gebeurd. De raad wordt echter voorgesteld de vergunningen niet te verlenen, „omdat zonder ontheffing tot stand gekomen wijzigingen en uitbreidingen niet dienen te worden gesanctio neerd", aldus het college. DEN HAAG Met een forse adver tentie in enkele dagbladen heeft de Ne derlandse Middenstands Partij zich gis teren als zoveelste politieke partij ge presenteerd. Initiatiefnemers zijn enkele Amster damse zakenlieden. Centraal staat ver mindering van de belastingdruk voor kleine zelfstandigen, ondernemers en middenstanders. De NMP moet overi gens nog officieel worden opgericht. De oprichters weten nog niet wanneer er een ledenvergadering wordt gehouden. Ze zijn in elk geval van plan om mee te doen aan de Kamerverkiezingen. Le den heeft de nieuwe middenstandspar tij nog niet. In de advertentie wordt belangstellenden gevraagd zich te mel den. Het vijfduizendste lid krijgt dui zend gulden. Via een bon kan men ook alvast opgeven of men Kamerlid wil worden. De nieuwe partij wil o.a. drastische bezuinigingen op alle ministeries door efficiency. Wel moet er een uit het be drijfsleven afkomstige minister voor middenstandszaken komen. Andere punten zijn: vrijmaken van de hele wo ningbouw, waardevast maken van pen sioenen en AOW, drastische maatrege len tegen misbruik van sociale uitke ringen, meer geld voor eerste hulp langs de wegen, meer geld voor sport- voorzieningen, voor wegenbouw en on derwijs. DJAKARTA Mevrouw Suharto, de echtgenote van de president van Indo nesië, heeft in een vraaggesprek met het persbureau Antara gezegd, dat zij tijdens het bezoek van haar en haar echtgenoot aan Nederland door Konin gin Juliana als een zuster is behandeld. Mevrouw Suharto zei, dat zij en de president bij dit bezoek zéér op hun gemak waren gesteld. „Ik had zelfs het gevoel dat de Nederlandse vorstin mij tijdens mijn verblijf in Nederland als haar zuster behandelde", aldus me vrouw Suharto, die verder zei dat zij met koningin Juliana niet over gewich tige zaken had gesproken. Maar slechts over „onze kinderen, hun hebbelijkhe den en dergelijke". ROTTERDAM Utilico heeft in het loekjaar dat op 30 juni eindigde niet de gewenste groei beleefd. Het vermogen bleef praktisch onveranderd, hoewel 135.800 nieuwe aandelen werden uitge geven. Sinds de oprichting in 1968 is de koers van de aandelen gestegen van 200 tot 212 procent.

De Vallei | 1970 | | pagina 9