Van Lennep introduceerde nieuwe Porsche NEESKENS PASTE ZICH SNEL AAN BIJ AJAX „De ploeg heeft me geweldig opgevangen Brazilië importeert voetballers Jef Dorpmans voorlopig op non-actief Weer winst volley ballers Nog meer tennissers naar Hunt Schakers gelijk met Mongolië 25-1.75 Teruggang in emigratie SPORT IN 'T KORT Ronde van Catalonië Steevens won in Frankrijk NAAR ZEIST VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 sport ZANDVOORT GJjs van Lennep heeft de nieuwe Porsche 917 op het cir cuit van Zandvoort geïntroduceerd. Tij dens een officieuze training voor de in ternationale races van de Nederlandse Autorensport Vereniging, die zondag worden gehouden, zorgde de Nederlan der voor een rondetijd van 1 min. 23,1 sec., wat neerkomt op een gemiddelde van 182 kilometer per uur. In zijn snelste ronde benaderde Van Lennep de tijden van de Grand Prix- renwagens op de 4193 meter lange baan. De Fransman Jean Pierre Beltoi- se bijvoorbeeld, die dit jaar als vijfde werd afgevlagd in de Grote Prijs van Nederland, had in die race voor zijn snelste ronde een langere tijd no dig dan Van Lennep. De mogelijkheid bestaat dat nog een Nederlander zondag de beschikking zal krijgen over een zeer snelle wagen. De Brit David Piper, die betrokken was bij een ongeluk op het circuit van Le Mans, kan namelijk op Zandvoort niet starten. Hij had een Porsche 917 en een Lola T 70 ingeschreven. Er is goede hoop dat Rob Slotemaker een van deze wagens in de slotraces van dit ren- sportseizoen zal rijden. Hoogtepunt van de Trophy of the Dunes races van het komende weekein de is de wedstrijd .van deze sportren- wagens, die gaat over veertig ronden, 168 kilometer. Er staan vijf wedstrijden op het programma. Gijs van Lennep et zijn nieuwe Porsche 917. Johan Neeskens, aanwinst van Ajax, hier in actie tijdens een oefenwedstrijd tegen Standard Luik. Sinds dien heeft de van RCH afkomstige voetballer zich snel aangepast bij de Amsterdammers. TIRANA Ook in het ovenhete Albanië bleef het bloed van Johan Neeskens op de bij hem gebruikelijke lage temperatuur. Ajax' verse vedette wandelde door lijn eerste duel in het toernooi om de Europese voetbalbeker als of het een vriendschappelijk treffen met Heracles betrof. De heer H. J. W. Pil zal per 1 oktober de heer G. A. van Amerongen opvolgen als directeur van de Jaap Eden-kunstijsbaan in Amsterdam. De heer Pil is vanaf de opening in 1961 in dienst van de kunstijsbaan. In het kleine Stadion Gemal Stafa, waar 25.000 Albanezen al licht hyste risch werden als de bal in het bezit kwam van een van hun verdedigers, bedreef Neeskens zijn sport als een volledig geschoolde prof. Met het strak ke uniform van Ajax (een degelijke Nederlandse flanel waarin de voetbal lers bij subtropische temperaturen bij na werden gestoofd) legde hij zijn ze nuwen in de kleedkamer. 4ADERS GELOPEN Johan Neeskens groeide bij Ajax aanzienlijk sneller dan hij had ver wacht: „Ik had me voorgesteld, dat ik hetzelfde zou krijgen als Stuy en Mühren: eerst een paar jaar op de re servebank met af en toe een wedstrijd of een beetje invallen. Dat is heel anders gelopen. Het ging van het begin af allemaal fijn. De ploeg heeft me geweldig opgevangen. Een man als Keizer heeft me bijvoorbeeld vaak geholpen. Na een paar oefenwed strijden kreeg ik al echt het idee, dat ik bij het team hoorde. Dat was eigenlijk het enige waar ik echt bang voor was. Per slot van reke ning stap je van RCH ineens naar een topploeg vol grote voetballers. Dan moet ]e wel even afwachten hoe die jongens zullen reageren". Door zijn voetbalbestaan lopend met véél rust en zelfvertrouwen, was Nees kens niet overdonderd, toen coach Mi- chels hem meedeelde, dat hij ook tegen 17 Nendori Tirana de barricaden op zou gaan: „Tegen DWS liep het allemaal wel goed. Dan mag je er toch wel een beetje op rekenen, dat zo'n elftal niet zo erg veranderd zal worden". Ook de ontvangst door 25.000 hitsige Albanese voetbalkijkers stiet Neeskens niet uit zijn evenwicht: „Ik heb met het UEFA-elftal een keer in Schotland gespeeld. Daar zaten er zestigduizend die te keer gingen als gekken. Het was voor mij niets nieuws". LUIDRUCHTIG Johan Neeskens is bepaald geen jon gen, die overdrijft. Toen Nendori naast Ajax kwam hosten de toeschouwers krijsend over de tribunes. Het stadion doorstond deze aanval, waarvan Nees kens oordeelde, „dat het publiek toen wel een tikje luidruchtig werd". Neeskens had, dat constateerde Mi- chels al snel, „vooral brekend kwalitei ten". In Tirana toonde hij ook opbou wende klasse: „Dat kon, omdat we met vier man op het middenveld zaten. Ik kreeg wat meer vrijheid en dan kan je wel eens een beetje op avontuur gaan". SNEL WENNEN Ook tegen Nendori bewees Johan Neeskens, dat hij niet wegloopt voor een voetballer, die méér spieren in de slag werpt dan hij: „Ik heb het altijd van mijn inzet en mijn hardheid moe ten hebben. Zoveel techniek heb ik ten slotte niet. Toen ik zestien was kwam ik in het eerste van RCH. In die eerste divisie leer je er wel tegenaan gaan. Dan wende erg snel". Waarom Neeskens juist bij Ajax voetbalt is duidelijk. Er waren méér clubs, die een leuk bedrag op tafel wil den leggen voor zijn handtekening, maar toevallig vindt Neeskens „Van Hanegem een van de beste voetballers van Nederland", maar ziet hij Cruijff liever. „Ik ben gewoon altijd een fan van die club geweest. Het voetbal dat Ajax speelt ligt me beter dan dat van Feij- enoord. Die keus was niet moeilijk voor me". Ajax dus voor Neeskens, die na een paar wedstrijden in het team past alsof CALAFELL De Belgische wielren ner Sohet heeft donderdag de 8e (voor laatste) etappe van de Ronde van Cata lonië gewonnen. Hij legde de 170 kilome ter van Mataro naar Calafell af in 4 uur 41 minuten en 6 seconden. De Nederlander Jan van Katwijk werd vijfde in 4.43.01. De Italiaan Bitossi, die tiende werd, behoudt de leiding in het algemeen klassement. ORCHIES (Fr.) De Nederlander Harry Steevens is donderdag winnaar geworden van een wielerwedstrijd te Orchies. Hij had voor de 198 kilometer 4 uur en 51 minuten nodig. Jan Krekels en Harrie Janssen werden in zelfde tijd tweede en derde. Gerard Vianen ein digde als vijfde en Leo Duyndam als achtste. SIEGEN Na twee ronden in de fi nalepoules om het wereldkampioenschap schaken voor landenteams staan Rus land en Tsjechoslowakije in groep A met ieder vijf en een halve punt boven aan. Joegoslavië volgt met vijf punten op de derde plaats. RIO DE JANEIRO Het klinkt ongeloofwaardigmaar Brazilië, het land dat onlangs voor de derde keer wereldkampioen werd en vol gens zichzelf het beste voetbal van de wereld speelt, gaat er steeds meer toe over buitenlandse spe lers aan te trekken. Athie Jorgue Curi, voorzitter van de beroemdste Braziliaanse voet balclub Santos, verklaart dit als volgt: ,,Hoe ongeloofwaardig dat ook mag lijken, het is veel goedkoper om een topspeler uit het buiten land te importeren dan om hem in Brazilië zelf te kopen. Vooral als de koper Santos is, als andere clubs weten dat wij in een van hun spelers geïnteresseerd zijn, gaan de prijzen altijd behoorlijk omhoog. Daarom hebben wij besloten spe lers uit het buitenland aan te trek ken. Bovendien, geen enkele Bra ziliaanse ploeg is bereid haar grote sterren te verkopen, omdat zij bang is voor de reacties van hun supporters". Santos heeft onlangs twee be kende Uruguese spelers gekocht, Pedro Rocha en Pablo Fortan, bei den van Penarol. Rocha kostte maar 170.000 dollar. Het aantal buitenlandse spelers in Brazilië is nu al zo groot dat als daar een elftal uit samengesteld zou worden het een moeilijke te genstander zou zijn voor het natio nale Braziliaanse elftal. ARNHEM Arbiter Jef Dorpmans zal tenminste twee weken op nonactief staan. De knieblessure die hem zondag in het voetbalduel Holland Sport- Volendam dwong de leiding over te ge ven aan grensrechter Van Bezooyen schijnt ernstiger te zijn dan men aan vankelijk vermoedde. „Het staat in ieder geval vast dat mijn kniebanden gerekt zijn, terwijl het vrij wel zeker is dat ik een scheurtje in mijn linker meniscus heb opgelopen", aldus Dorpmans. „Zodoende zal ik wel een operatie moeten ondergaan. Voorlo pig zal ik trachten nog enkele weken op de been te blijven, want ik wil de Europa-Cup wedstrijd Kopenhagen- Slovan Bratislava en de interland Noorwegen-Hongarije aan het einde van deze maand bijzonder graag fluiten". Ik reis dagelijks naar het sportcen trum in Zeist, waar dokter Kessel me telkens een paraffinebehandeling geeft. Volgende week vrijdag zal worden uit gemaakt of ik werkelijk in staat zal zijn beide wedstrijden te arbriteren". Het titelgevecht om het Europese kampioenschap middengewicht tussen de houder, de Deen Tom Bogs en de Italiaan Carlo Duran, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De wedstrijd had op 9 oktober te Rome moeten plaatsvinden. Bogs heeft tijdens de oefening een gebroken neus opgelo pen. De Nederlandse Lenie Kokkes-Ha- nepen is donderdag tijdens de wereld kampioenschappen schermen, die in de Turkse hoofdstad Ankara werden voort gezet, in de eerste ronde van het toer nooi op floret uitgeschakeld. Ook de Russin Aleksandra Zabelina, wereldkampioene in 1957 en 1967, werd geëlimineerd. De KNVB zal voor het duel FC- Twente-AZ 67 vandaag een vervanger aanwijzen. De Arnhemmer Dorpmans die tien jaar als aanvalsspits in Vitesse uitkwam, heeft in zijn voetbalcarrière nooit last gehad van een voetbalknietje. Dorpmans: „Ik heb deze blessure op gelopen tijdens de vriendschappelijke wedstrijd Ajax-Chelsea waarin ik plot seling uitgleed. Ik heb even getwijfeld of ik wel zou toestemmen om me te laten opereren, maar ik wil toch de laatste drie jaar van mijn scheidsrech- terscarrière nog in de top meedraaien." NEW YORK De macht van tennis- multimiljonair Lamar Hunt uit Texas wordt steeds groter. Nu ook de Ameri kanen Arthur Ashe, Bob Lutz en Char les Pasarell zich hebben aangesloten by zijn organisatie van beroepsspelers, staat vrywel de gehele vooraanstaande profwereld by Hunt onder contract. De tweede Amerikaanse exploitant van tenniscracks, George McCall, heeft zijn bezigheden in deze richting onlangs gestaakt, zodat ook Laver, Rosewall en Gonzales hun toevlucht tot Hunt hebben genomen. Hij heeft nu 27 spelers onder contract staan. De plannen van Lamar Hunt, om in het seizoen 1971 te komen tot een toer- nooienreeks waarbij meer dan drie en een half miljoen gulden te verdienen is, lijken door deze ontwikkelingen een grote kans van slagen te hebben. hij er altijd bij is geweest. Die er naar alle waarschijnlijkheid voorlopig ook altijd bij zal zijn. „Want", meldt hij met zijn aangeboren voorzichtigheid: „je mag toch wel zeggen, dat ik er ergens een beetje bij zit". SOFIA Het Nederlandse volleybal team, dat reeds zeker was van deelna me aan het eindtoernooi om het we reldkampioenschap, heeft in Sofia ook zijn laatste wedstrijd in de voorronden gewonnen. Met 3-0 (15-12, 15-12 en 15-6) werd Turkije verslagen. De strijd om de tweede plaats in het kwalificatietoernooi werd gewonnen door Finland, dat met 3-2 Albanië ver sloeg. Aangezien de Nederlandse leiding niet al te veel tegenstand had verwacht van de Turken kwam er een gelegen- heidsploeg in het veld, die was samen gesteld uit drie spelverdelers en drie verdedigers. Met als uitblinker de AMVJ-speler Hans Valkenburg heeft deze formatie inderdaad niet de minste moeite gehad met Turkije. In een uur was was de strijd gestreden. PSV HEEFT ZIJN LES WEL GELEERD BRNO Zenuwachtig dravend grondpersoneel op het vliegveld van Brno. Streng kijkende douane-ambtenaren, die nog enkele keren het vliegtuig dat PSV na zijn nederlaag tegen Gottwaldov (2-1) terug naar Eindhoven moest brengen grondig inspecteerden. Naast de soepelheid die de Tsjechische ordebewakers ten opzichte van het kleine voetballegioen de laatste dagen hadden gehanteerd, was er toch de angst dat er iets mis zou gaan. Er ging iets mis, maar niet met de spelers noch met de supporters. Wel met het vliegtuig, dat weigerde te star ten. De enkele minuten die men met het ongemak meende nodig te hebben werden ruim anderhalf uur. Toen nog een laatste inspectie en PSV mocht de thuisreis aanvaarden. Hoofdoorzaak: het vliegveld in Brno had niet de beschikking over een elek triciteitsinstallatie waardoor, zoals ge- Jan van Beveren: „We hebben ons lelijk vergist". bruikelijk, de motoren van buitenaf konden worden gestart. GEPRIKKELD Het oponthoud in Brno was voor en kelen toch net iets te veel. De geprik kelde spelers van PSV zagen met lede ogen hun verblijf in een land, waar slechts een smadelijke nederlaag werd geleden, nodeloos verlengd.,, Jan van Beveren liep hypernerveus met zijn handen in zijn broekzakken. Als ze niet opschieten, dan ga ik met de trein. Dit soort dingen, daar houd ik niet van". Nadat alle leed was geleden bleek dat de spelers van het Eindhovense elftal wel ontgoocheld, maar zeker niet ver slagen bleken te zijn. Diep was men zich bewust van de matige prestatie die in het stadion van Gottwaldov was ge leverd. Na een nacht van rust was men ech ter tot de overtuiging gektomen dat de nederlaag van 21, tot normale pro porties teruggebracht, geen onoverko melijk struikelblok behoefde te bete kenen. „Twee zulke slechte wedstrijden kun je nooit achter elkaar spelen", zo merkte manager Ben van Gelder op. ONDERSCHATTEN De oorzaak van het volledig falen van de PSV-ploeg moet wel degelijk worden gezocht in een grote mate van onderschatten. Het was moeilijk toege ven, maar Jan van Beveren bekende eerlijk: „Wij hebben zondag voor de wedstrijd een filmpje van Gottwaldov gezien. Dat was brandhout en toen we enige tijd later enkele spelers zagen trainen, bleek dat zij geen enkele goede pass konden geven. We hebben ons le lijk vergist en dat zal nooit meer ge beuren". HOOFDOORZAAK Gebrek aan leiding in de verdediging, die als een amateurlinie stond te schut teren, was ongetwijfeld de hoofdoor zaak van de nederlaag van PSV. Op wiens nek moet nu de schuld worden geschoven? Dat blijft een moeilijke zaak, maar vast staat inmiddels wel dat de Deen Munk Jensen de hem opgedragen taak van vrije verdediger, naast de falende Pleun Strik, niet naar behoren heeft uitgevoerd. Zelden slaagde hij er in om een ope ning op tijd te dichten. Hoewel zijn naam bij geen enkele van zijn mede spelers over de lippen kwam was uit de gesprekken wel op te maken wie er, zonder dat eigen falen werd wegge wimpeld, als hoofdschuldige gold. Trainer Kurt Linder: „Wie heeft Gottwaldov eigenlijk niet onderschat? Wij zijn volkomen verrast door dat vroege doelpunt. De opdracht luidde om de eerste minuten de kat uit de boom te kijken. Toen die treffer viel verloor iedereen zijn hoofd in plaats van koel terug te komen. Dat zullen we nog moeten leren.'. Hoe het zij, PSV heeft in Gottwaldov zijn lesje wel geleerd. Zelf verkeerde het vorig seizoen in de positie van de underdog. Nu weten de Eindhovenaren ten minste hoe een underdog moet wor den aangepakt. ADVERTENT1É de luxe van Internationale goede smaak m i v mm htiihH"1" DEN HAAG De emigratie van Ne derlanders is de laatste drie jaar flink teruggelopen. In 1967 was er een kleine opleving en keerden ruim tienduizend Nederlanders hun land de rug toe. In 1968 verlieten bijna 9500 Nederlan ders het land en dit aantal daalde vorig jaar tot 8500. Verwacht wordt dat deze teruggang zich ook dit jaar nog enigs zins voortzet. i i

De Vallei | 1970 | | pagina 13