Veenendaals dagblad Buiten Schippers roofden voor kwart miljoen Geen bericht van gijzelaars ARP: kabinet te halsstarrig inzake art. 8 Van moord op weduwe verdachte man gepakt in Hattem Drietal overvalt bank in Heino Prins kocht bijl voor een stuiver Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BISCHOT Fraai weekeind zingende dolfijnen... LEVENSDUUR MANNEN VERMINDERD Vrij warm Arabische Liga wil wapenstilstand Hoessein in het offensiei AMMAN Na een dag en een nacht vol verbitterde en bloedige gevechten in Jordanië, zijn de troepen van Hoes sein vanmorgen vroeg een nieuw offensief begonnen ter herovering van de hoofdstad Amman, die gedeeltelijk in brand staat. De koninklijke troepen rukken op naar het centrum, gesteund door tanks en pantserwagens. Wie in de burgeroorlog aan de winnende hand is valt moeilijk te zeggen. Grote delen van het land zijn echter in Palestijnse handen. De koninklijke troepen zijn echter wel overal in het offensief. Achter de tralies 2 HOESSEIN ZESDE VLOOT DOLFINARIUM VTB N.V. BIJ OPENING SCHOOL IN SCHAARSBERGEN WERKLOOSHEID Auto-tweed en tweewieler-tweed Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement J 1,13 p.w„ 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 18 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I8 ZEER ZWARE GEVECHTEN IN BRANDEND AMMAN Van enig ingrijpen van de andere Arabische landen is tot nu toe niets gebleken. Wel is de Arabische Liga bijeen en heeft deze opgeroepen tot een Arabische top conferentie in Tripoli (Libië) en tot een staakt het vuren. De chef-staf van het Egyptische leger, generaal Mohammed Sadek, is vanmorgen In Marfak, ten noorden van Amman (het vliegveld aldaar is te gevaarlek) aange komen met een boodschap van de presidenten van Egypte, Soedan en Libië, voor Hoessein en Arafat, de leider van de opstandelingen. De inhoud is niet bekend, doch waarschijnlijk betreft het hier een poging tot ver zoening. Syrië en Irak blijven de guerrilleros met de radio en goede raad steunen, maa grepen tot nog toe niet metterdaad in. Vanmorgen trokken na een hevig ar tillerie bombardement, de troepen van Hoessein Amman binnen, waar ook gis teren de hele dag gevochten is. Er moe ten volgens de schattingen van beide parti j en reeds honderden doden zijn gevallen. In het grauwe morgenlicht moesten de koninklijke troepen huis voor huis bestormen, terwijl de zware artillerie salvo na salvo afgaf. Dikke zwarte rook kwam uit tientallen branden. Tanks schommelden al vuurspuwend over de ruïnes. Daarachter kwamen de grimmige ge helmde Bedoeinen. De grootste delen van de stad zijn reeds in handden van de koninklijke troepen. Ook in de steden Irbid en Zarka ten noorden van Amman wordt hevig ge vochten. Hier schijnen de Palestijnen in het voordeel te zijn. Zij hebben er zelfs een provisorisch bestuur gevestigd. Gisteren bood maarschalk Majali, op perbevelhebber van het Jordaanse leger aan guerrillastrijders aan, zich terug te trekken uit Amman en zich langs de grens met Israël te concentreren, doch de Palestijnen weigerden hieraan te voldoen en riepen op tot een strijd „op leven en dood." Daarna begon het offensief van de royalisten in Amman en naar het noor den. In Runtha en Torrah, Beit Ferras en Irbid boden de guerrilleros hevige weerstand. Zes tanks werden buiten gevecht gesteld, maar de koninklijke XTolières zijn feitelijk een uitvloei sel in duo-decimoformaat vdn de faisauteriën, luxueuse menage- riën, hoenderhoven en aviaria der rijke Amsterdammers uit de gou den eeuw, die veelal dank zij hun bemoeiingen met de Oostindische Compagnie de noodzakelijke con necties verwierven en vele uit heemse gedierten, dode en levende curiosa wisten te verzamelen. Mis schien genoten in die dagen de ra riteiten-kabinetten en kunstka mersnog meer bekendheid, dan die fraaie, door viervoeters en vogels gestoffeerde tuinen, zoals die van de Amsterdamse burge meester George Cliffort „De Har- tekamp" tussen Haarlem en Lei den. van Ameshoff op Amstel- lust", d'Ailly, David de Pinto e.v.a. Over de Hortus Cliffortianus schreef Linnaeus een beroemd ge worden natuurhistorisch boek; hij heeft op de Hartekamp" gewerkt. Het was alles een typisch ver schijnsel in onze glorietijd en wij worden er door menig schilderij uit die jaren bij bepaald, zoals van Jan Steen en d'Hondecoeter. De huidige liefhebberij voor het houden van vogels vormt hiervan slechts een afschaduwing en kan met zoveel luxe zelden meer wor den beoefend. Wèl is het veel en veel meer tot de bredere lagen der bevolking doorgedrongen, zulks min of meer vergelijkbaar met de aquariumsport. Genieten vooral de parkieten en kanaries 's men sen aandacht, ook glansspreeuwen, troepialen, spot- en schaalijsters, Japanse nachtegalen en tal van de andere soorten nemen reds lang de plaats van de eertijdse Europe se zangers in en dit moest ook wel, want de vogelwet-1936 ts bijzonder precies in haar artikelen, uitvoe ringsbesluiten en permissies. Graag denk ik bij kooi of volière aan de bewindhebbers der O. I. Compagnie en de sufficant rijke kooplieden met hun uitgebreide le vende have, behoed door de pluim graaf n soms geportretteerd door kunstenaars van naam. 18-9. A. B. Wigmans. troepen kwamen door de versperringt heen en maakten twee zware machina geweren buit. Maarschalk Majali waarschuwde d Palestijnen, dat hij thans de volledig' vuurkracht van het leger zal gebruiken. Noch de guerrilla's noch het lege; maakten melding van de positie vari dc gijzelaars in Amman, waar elektriciteit en water gaan ontbreken, alle verkeer is gestopt, de luchthaven gesloten en de telefoon en telegraaf niet meer werken. Over de verblijfplaats van koning Hoes sein, die gewoonlijk in zijn paleis bij Amman vertoeft, is niets bekend, maar gisteravond kreeg een Britse radio amateur het station van de Jordaanse vorst „aan de lijn", die zede „het goed te maken, doch weinig tijd te hebben" In verschillende Arabische hoofdste den zijn de Jordaanse ambassades door Palestijnen en Palestijns gezinden bezet. In Algiers hielden honderden Jordaanse en Palestijnse studenten de ambasade ureniang bezet. Afbeeldingen van Ko ning Hoessein werden verbrand. Soort gelijke incidenten deden zich voor in Bagdad, Beiroet en Damascus voor. Het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heeft bekendge maakt, dat er geen sprake van een hulp oproep van Hoessein is. Er bestaan ze ker geen plannen om in welke vorm ook tussenbeide te komen. Wel heeft men plannen om de Ame rikaanse burgers te evacueren en hier toe zo nodig van de in reserve gehou den vliegtuigen voor hulp aan de vijftig gijzelaars die in Turkije gereed staan, gebruik te maken. Het USS Springfield, vlaggeschip van de zesde Amerikaanse vloot, dat in de thuishaven Geata in Italië lag is uite- gevaren. Bestemming is onbekend. AMSTERDAM Donderdagavond heef de politie op een vaartuig in de Vecht onder de gemeente Vreeland drie mannen aangehouden, die ervan wor den verdacht, samen met de eerder gearresteerde 35-jarige schipper G. V. een serie inbraken te hebben gepleegd waarvan op de opbrengst op een kwart miljoen wordt geschat. De 40-jarige sleepbootkapitein J. v.d. H. uit Tiel de 35-jarige schipper G. V. de 31-jarige schipper A. B. en de 24-jarige schipper A. B. allen uit Am sterdam, zouden in de afgelopen maan den tientallen inbraken hebben ge pleegd in winkels, fabrieken en op schepen door het gehele land. Bij de inbraken werden o.m. scheepsbenodigd- heden, olie, precisieapparatuur, scheepsmotoren en gereedschappen buitgemaakt. De inbraken zouden enige maanden geleden zijn begonnen met het 's nachts leeghalen van een winkel schip in de Amsterdamse haven. Kort daarop zou uit een olieschip 20 ton olie zijn ontvreemd. Enige tijd later werden op een woonboot in Amsterdam-Noord grote partijen gestolen goederen gevon den. De bewoner van de woonboot, de schipper G. V., kon later worden aan gehouden, Sinds die tijd waren de 24-jarige A. B. en de 40-jarige sleep bootkapitein voortvluchtig. Eerst donderdagavond kon de politie beiden aanhouden tezamen met de 31-jarige A. B. Het drietal werd gear resteerd op een werkvaartuig, dat on der de gemeente Vreeland in de Vecht lag. In dit vaartuig werden gestolen goederen aangetroffen ter waarde van enkele tienduizenden guldens. •geroorlog in Jordanië worden alle Jordaan se ambassades in de Arabische landen zwaar bewaakt. Op de foto een pant serwagen voor het gebouw in Beiroet waar de Jordaanse ambassade is ge huisvest. ADVERTENTIE BERN/PARIJS/LONDEN/BONN Tegen de achtergrond van de burger oorlog in Jordanië is in West-Duits- land, Groot-Brittannië, Zwitserland en de Verenigde Statiën de bezorgdheid over het lot van de gegijzelde vlieg tuigpassagiers toegenomen. De Bondsrepubliek en Engeland heb ben een beroep gedaan op alle strijdende partijen om het leven van de 54 gijze laars te beschermen. In Bern heeft de „crisis-staf" van de vijf betrokken lan den zich over de nieuwe situatie bera den. Waarnemers vrezen dat de Pales tijnse commando's de gijzelaars zouden kunnen gebruiken als wapen tegen de Jordaanse regeringstroepen. De Britse regering heeft donderdag verklaard, dat „onmiddellijk stappen zijn genomen om de veiligheid van de gijzelaars, en van de andere Britse onderdanen in Jorda nië te waarborgen." Op Cyprus worden een aantal Britse vliegtuigen in gereed heid gehouden om zo nodig mensen uit Jordanië te evacueren. Waarnemers zien in de verklaring van de Britse regering ook een aanwij zing dat vanuit Londen diplomatieke druk wordt uitgeoefend op Israël om aan de eisen van de commando's be treffende de vrijlating van Arabische gevangenen tegemoet te komen. Het hoofdkwartier van het Bode kruis in Genève heeft het contact met Rode Kruis-functionarissen in amman sinds woensdagavond verloren. Pierre Bois- sier, een van onlangs aangewezen speciale bemiddelaars tussen de Pales tijnen en de betrokken regering, is er tot dusver niet in geslaagd de Jordaan se hoofdstad te bereiken. Zijn vliegtuig moest vanwege de toestand in Jordanië van de voorgenomen route afwijken en in Beiroet landen. De andere bemidde laar, Boisard, zal heden uit Genève naar Amman vertrekken. Het centrale comité van het Pales tijnse verzet heeft bekendgemaakt, dat al het mogelijke wordt gedaan voor de veiligheid van de 54 vliegtuiggijzelaars in Amman. Een woordvoerder voegde daar echter aan toe, dat het leven van de gijzelaars evenals dat van alle bur gers in de Jordaanse hoofdstad in ge vaar is door „de willekeurige schietpar tijen van de Jordaanse regeringstroe pen." Israël heeft 307 van de 450 onlangs gearresteerde Arabieren vrijgelaten. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv was het onderzoek tegen de vrijgelatenen afgesloten. ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 - 6041. DEN HAAG De ARP verwijt het kabinet dat het onder alle omstandighe den het beruchte artikel acht van de Loonwet onverkort wil handhaven. Dit artikel geeft de anti-revolutionaire minister Roolvink (Sociale Zeken) d« bevoegdheid om in te grijpen in afzonderlijke c.a.o.'s als deze tever uitlopen. Dit heeft een einde gemaakt aan het overkoepelende loonoverleg met de vak centrales. AMSTERDAM Nog geen 24 uur na de wurgmoord op de 72-jarige Amster damse weduwe W. Rottschafer-van Klooster, die woensdagmiddag door een buurvrouw werd ontdekt Is de van de moord verdachte 28-jarige zeeman Wil helmus M. uit Amsterdam bij familie in Hattem gearresteerd. De politie is er nagenoeg van overtuigd, dat de zeeman de vrouw vermoord. Kort voor het gewurgde lichaam werd gevonden, hadden omwonenden hem bij de bejaarde weduwe naar bin nen zien gaan. Sindsdien was de ver dachte voortvluchtig, evenals de vrouw met wie hij al geruime tijd samenleeft. Wilhelmus M. is in het verleden tweemaal veroordeeld wegens beroving met geweldpleging. In beide gevallen waren bejaarde vrouwen zijn slachtof fers. Het lijk van de 72-jarige weduwe werd woensdagmiddag om half vijf ontkleed gevonden in haar woning in de Govert Flinckstraat. Sectie wees uit dat de vrouw door handwurging om het leven was ge bracht. Slechts kleine wondjes aan het gelaat duidden op een lichte worsteling met haar moordenaar. Buren van de weduwe hebben tijdens het bezoek dat de vrouw van de zee man kreeg, horen praten. Ze hebben geen geluiden gehoord die op een mis drijf konden wijzen. Wilhelmus M. heeft in het verleden tegenover het slachtoffer gewoond. Sinds zijn verhuizing naar Amster dam-Oost heeft hij haar nog enkele malen bezocht. Toen de politie bij de woning van de verdachte zeeman Wilhelmus M. arri veerde was er niemand. M. was kort na het bezoek aan de weduwe op een mo tor vertrokken. Zijn vrouw had enige tijd na hem de woning verlaten. HEINO Drie mannen hebben vanochtend om tien voor half tien een overval gepleegd op het kantoor van de Boerenleenbank aan de Markt straat in Heino. Met een buit. waarvan de grootte nog niet bekend is. zijn zij ontkomen in een grijze Citroen ID. Op het ogenblik van de overval wa ren in het bankkantoor de kassier en enige meisjes aanwezig. Twee mannen met een plastic zak over het hoofd en een pistool in de hand vroegen het aanwezige personeel om geld. Zij maakten gebruik van het feit dat het hekje in de balie op dat moment niet was afgesloten, omdat een perso neelslid even heen en weer moest lopen. De overvallers konden hierdoor achter de balie bij de dagkas komen, waarin zij een greep deden. Naar schatting heb ben zij 7000 gulden meegenomen. Zij vroegen weliswaar om meer geld, doch dat was nog opgeborgen in de kluis. De mannen hebben geen -vingeraf drukken achtergelaten doordat zij hand schoenen droegen. Het personeel bestaat uit twee mannen en twee meisjes. De derde bankrover was gedurende de over val in de grijze Citroën met draaiende motor blijven zitten. ARNHEM Prins Claus is sinds gistermiddag gediplomeerd houthak ker. Hij verwierf deze onderscheiding door de nieuwe bosbouwpraktijk- school in de bossen van Schaarsber- gen benoorden Arnhem officieel te openen met een forse bijlslag. Een ferme oorkonde was zijn loon; de bijl mocht de prins daarna voor vijf cent meenemen. De heer H. J. de Boer, vice voorzitter van de stichting Bos- bouwpraktijkschool, wilde de bijl niet voor niets weggeven. „Een oud gezeg de wil dat dan de vriendschapsbanden verloren gaan", zei hij. Dank zij de persoonlijke secretaris van de prins was de kop snel gesloten. eWl kreeg prins Claus een boompje cadeau voor de Hoogovens; enige tijd geleden be loofde de prins gedurende een werk bezoek aldaar voor enig groen te zul len zorgen. De nieuwe school, riant gelegen in de bossen, is een schepping van archi tect G. van Ede. De modernste inzich ten met betrekking tof de opleiding tot voor de bosarbeid zijn er in ver werkt. Zoals de heer De Boer zei: „Bos is niet alleen meer belangrijk als producent van hout, maar ook voor de recreatie. De bosbouwer richt nu zijn aandacht op hem vroeger helemaal onbekende voorzieningen, zoals par keerplaatsen, picknickbanken en speelweiden. Die voorzieningen vra gen onderhoud en scholing. Ook aan de landschapsverzorging besteedt de bosbouwpraktijkschool aandacht. Het cursusprogramma is veelzijdig gewor den". Foto's: Nadat de prins voorzichtig had gecontroleerd of de bijl scherp was hakte hij bij een» „boom" om als symbolische opening van de school. In het orgaan van de anti-revolutio naire partij Nederlandse Gedachten van gisteren wordt gezegd dat de liefde niet van een kant kan komen. Het ka binet krijgt in een hoofdartikel te ho ren dat het „bij voorbaat een mogelijk heid tot terzijdestelling van artikel I gedurende de adempauze in het loon- front zonder meer afwijst". Na de „uitgestoken hand" van minis ter Roolvink, welke door NVV-voorzit- ter Kloos is afgewezen, pleit het ar- orgaan ervoor om tijdens de periode dat de cao's worden bevroren, het veel omstreden artikel 8 buiten werking te stellen. „Wij moeten ons realiseren", aldus het ar-partijblad, „wat de gevolgen zijn als iedereen aan zijn eigen vasthoudt, zonder zich open te stellen voor de an der. Als een redelijke oplossing niet ge vonden wordt wie dan daarvoor ver antwoordelijk ls zal men het spook van werkloosheid met de daarbijbeho rende ontwrichting werkelijkheid zien worden". Het is te verwachten dat de anti revolutionaire fractievoorzitter mr. Biesheuvel deze opvattingen zal voor leggen aan het kabinet De Jong bij de algemene politieke beschouwingen over vier weken in de Tweede Kamer. ADVERTENTIE Bischot heeft een speciale tweedhoek op de mantel- a/deling. Dat is helemaal niets nieuws. Wèl nieuw en hoe!) is de kollektie die daar hangt. Aktueel zijn vooral de jacquard-twceds, stemmig geweven in bruin] wit en zwart/wit. U kunt er ook korte modellen in krij gen, met of zonder panta lon. Erg flatteus en prak tisch achter het stuur en op het zadel! En mocht u de originele En gelse Country Tweeds ver langen, dan komt Bischot u sportief tegemoet. Autocoats kiest u v.a. 118.- In tweed vindt u ze v.a. 179.- Pe?«n terstraat lb, Apeldoorn Vredenburg 6, Utrecht DEN HAAG De Nederlandse man nen werden in de jaren 1957-1961 ge middeld 71,4 jaar oud. In de periode 1961-1965 daalde dit cijfer tot 71,1. Voor vrouwen steeg de gemiddelde levens duur echter van 74,8 naar 75,9 jaar. (Van onze weerkundige medewerker) We kunnen rustig plannen maken voor dit weekeind, want het weer blijft mooi. Ook zaterdag en zon dag zal er in vrijwel het hele land overwegend zonneschijn zijn en is er geen gevaar voor regen. De temperatuur bereikt in Gelder land mjddagwaarden tussen 20 en 23 graden C., dat is warm, gelet op de bij normale waarde van 18 graden. Het stabiele weer is te danken aan een hogedrukgebied boven Midden-Europa, dat een re genstoring boven West-Engeland op afstand houdt en verzwakt. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Morgen: Zon op: 06.20; onder: 18.47. Maan op: 19.54; onder: 12.04.

De Vallei | 1970 | | pagina 1