ENQUETE WERKGROEP D'66-P Momentopname wat leeft in Rhenen, Eist en Achterberg KERKDIENSTEN Buitenlands geld voor financiering kapitaaluitgaven KERKEN SAMEN IN WINTER WERK Op 400 vragenlijsten 206 losse opmerkingen Uitga venpei] steeg verder Belt w da» ave* a.u.b. Zondagdiensten Spreekuur van burgemeester Blauwe Schuur gaat dicht Bromfietser licht gewond Zebrapad op Kerkewijk als zelfbedienings oversteekplaats Enquête naar woningbehoefte In 1971 Reconstructie Stationsstraat en Brinkersteeg VALLEI? 10550 11079 Suggestie in Prov. Staten Prijzen voor deelnemertjes „Lampegiet,, Jonge kerk Bezwaarschrift Aksie Op sterkte Jeugdappel Katechese Jeugdwerk Gemengd koor Beroepen Jeugddienst VERANTWOORDING RHENEN BURGERLIJKE STAND ELST ACHTERBERG VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 RHENE?f Gisteravond gaven mevrouw Yerkroost en de heer kaper Jr. uit naam van de werkgroep D'66/PPR opening van zaken over de door de groep ingestelde enquête vóór de laatste gemeenteraadsverkiezingen. Naast een tien- tel gerichte vragen was bovendien iedereen in de gelegenheid op het enquête formulier alles te spuien wat hem of haar op het hart lag. „Ik wil er beslist de nadruk op leggen", zei de heer Kaper in zijn woord vooraf, „dat de enquête niet representatief is voor de gehele gemeente. Het is meer een momentopname. Er moet dus geen absolute waarde worden gehecht aan de cijfers en getallen. Er mag overigens zeker van een succes worden gesproken, vooral wanneer we be denken, dat er vierhonderd ingevulde vragenlijsten binnen kwamen". De uitslag valt in twee delen uiteen, drie vragen waren gericht op de democra tie en de overheid, de rest van de vragen betroffen beleidskwesties. De moge lijkheid. om daarnaast alles te spuien wat men maar kwijt wilde, is in feite het derde facet. Wat heeft de werkgroep bewogen tot de enquête? „Och, we zijn allemaal vrij nieuw in Rhenen. Wij zijn nog erg jong en we wilden eens een beeld krijgen van alles wat er omgaat en wat er bij de bevolking leeft. Ook de politieke in teresse wilden we wel eens peilen. De resultaten willen we niet voor onszelf houden. Daarvan kan ons raadslid pro fiteren, terwijl ook de andere politieke groeperingen in Rhenen ervan in ken nis zullen worden gesteld. Het is van groot belang dat onze verkregen gege vens en zo'n groot mogelijke bekend heid krijgen, vooral op die plaatsen, waar men er rekening mee kan houden. Bovendien was de enquête meteen een zekere presentatie van onze groepering, hoewel dat bijzaak was", aldus de heer Kaper jr. He* is niet zo interessant al het cij fermateriaal op tafel te leggen. Daarom zullen we ons beperken tot de belang- ïijkste onderdelen ven het verzamelde materiaal. De eerste vraag: „Vindt u het nood zakelijk. dat de raadsleden regelmatig in openbare bijeenkomsten verantwoor ding afleggen", sprong er al meteen uit met een zeer positieve reactie. 78 pro cent was daar voor, 15 procent vond het niet nodig en T procent had geen mening. De tweede vraag: „Vindt u dat na iedere raadsvergadering bij een rond vraag ook de publieke tribune be hoort te worden ingeschakeld" was iet» minder positief. Waarschijnlijk hebben nog té veel inwoners drem pelvrees of zijn ze bang een „figuur" te slaan. De derde vraag: „Vindt u dat het ge meentehuis op één avond per week twee uur geopend moet zijn voor hel afhalen van paspoorten enz. en inzage van stukken", werd ook vrij algemeen positief beantwoord. Daarbij kwam ook nog naar voren, dat men het in Eist nog steeds als een gemis voelt, dat er geen hijkantoor is van de gemeentese cretarie. evenals in Achterberg. Van de beleidsvragen, onder andere „vindt u dat er in Rhenen voldoende ontspanningsmogelijkheden zijn voor bejaarden, jeugd en toeristen", kwani vooral sterk tot uiting, dat de jeugd tekort wordt gedaan. Verder was 52 procent voor vestiging van méér indu strie in Rhenen. maar daarnaast was er toch ook wel een flink percentage, ruim 30 om Rhenen méér een woongemeente te doen zijn. Wat ook opviel was, dat zeer veel inzenders van mening zijn, dat er crèches moeten komen. Bijzonder interessant waren ook de „losse" opmerkingen en wensen die er bij de burgerij leven, zowel in Rhenen. Eist als Achterberg. Er stonden op de 400 vragenlijsten niet minder dan 206 van die ontboezemingen. Voor Rhenen sprong er uit. dat er veel meer ontspanningsmogelijkheden moeten komen voor de jeugd, die niet alleen voor de categorie van 6-12 jaar, maar ook voor de kleuters. Uit de inge diende wensen kan de conclusie worden getrokken, dat men een soort recreatie centrum wil of een ontspanningsge bouw, zo ongeveer als de „Meerpaal" in bouw, zo ongeveer als de „Meerpaal" in Dro. Een zeer belangrijke wens was ook een uitbreiding van de verzorgende be drijven, niet alleen in Rhenen-Stad, SK2HERPENZEEL Geboren: Mari na Louisa, d.v. R. van Wijgaerde en M L. Schijffelen; Machiel Johannan, z.v tP. J. Hoogenboom en A. de Boef. Gehuwd! T. J, C. Rebergen «n C. P Schuur, RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hi.i vrijdag 25 september 1970 verhin derd is spreekuur te houden. In verband hiermede is zijn spreek uur verplaatst naar donderdagochtend 24 september 1970 van 9.00 - 10.30. AMERONGEN Het Amerongse zwembad De Blauwe Schuur, dit sei zoen enkele nialen in het nieuws door eerst de 100.000ste en later de 150.000ste bezoeker, door zwemwedstrijden en di- plomazwemmen zal zaterdag. 19 sep tember voor het laatst dit seizoen de poorten open hebben. In verband met de slechtere weers omstandigheden heeft het gemeentebe stuur gemeend om het bad niet langer geopend te houden. Terugziend op de afgelopen periode kan niet anders worden gezegd, dan dat het bad ook dit seizoen weer prima heeft gedraaid en in een grote behoefte heeft voorzien. Gezien het bezoekers aantal is het niet verwonderlijk als er in de toekomst zal worden overwogen om over te gaan tot uitbreiding van het zwemwateroppervlak. Tijdens de vele topdagen, die er dit seizoen zijn ge weest is. gebleken, dat vergroting van het bad niet overdreven zou zijn. VEENENDAAL De 16-jarige brom fietser J. H. liep gisteren lichte verwon dingen op bij een aanrijding op de Kerkewijk hoek Raadhuisstraat. Naast hem reed in een personenauto de 25- jarige D. V., die op het kruispunt rechts af sloeg, zonder de bromfietser vrije doorgang te verlenen Auto en brommer werden beschadigd. VEENENDAAL Op het gebied van verkeersvoorzieningen staan voor 1971 verschillende maatregelen op stapel. Het Zwaaiplem en het kruispunt Raad huisstraat, Kerkewijk, Kanaalweg krij gen een complete verkeerslichteninstai- latie, terwijl het zebrapad ter hoogte van de Kon. Julianaschool over de Ker kewijk een beveiligde voetgangersover steekplaats (zelfbedieningsoversteek plaats) zal worden. De onlangs ingesteld* blauwe zone, zo blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begróting voor 1971, blijkt goed te vol doen. De ervaring leert dat er thans voor veel meer auto's gedurende de toegestane tijd parkeermogelijkheid is. Ook de parkeerplaatsen in en bij het nieuwe winkelcentrum worden steeds meer in gebruik genomen. In de loop van 1971 kan een nota worden verwacht over het eisen van parkeergelegenheid in de kern van de gemeente bij uitbreiding van winkels, kantoren, fabrieken, werkplaatsen, enz. De nota is bijna klaar en wordt nu op zijn juridische merites bekeken. Hij zal voor de behandeling in de raad met de plaatselijke middenstand worden door genomen. VEENENDAAL Om een zo goed mogelijk inzicht te krijgen welke soort woningen er te zijner tijd in Dragon der-noord moet worden gebouwd gaat de gemeente nog dit jaar een enquête houden. Het wordt een mondelinge enquête met mensen, die daartoe door middel van een steekproef zullen worden aan gewezen. Het gaat er hierbij met name om, welke woningen gevraagd worden (type, woonvorm, grootte, ligging, prijs klasse, e.d.). Belangrijk is verder in hoeverre aan deze vraag kan worden voldaan binnen de aanwezige voorraad (de woningen die vrijkomen door vertrek, sterfte en doorstroming) en welke woningen moe ten worden bijgebouwd om een zo goed mogelijke aansluiting te verkrijgen bij de behoefte. Het enquêteformulier is samengesteld in samenwerking met de sociograaf van het bureau van de externe stedebouw- kundige. VEENENDAAL In 1971 zullen ver schillende openbare werken worden uitgevoerd. Op de investeringsstaat ko men voor: doortrekking vaH de Rond weg-west, uitbreiding van de algemene begraafplaats, aanleg van een verbin dingsweg tussen Nieuweweg en Prins Bernhardlaan (city-tangent-noord), re constructie van Stationsstraat en Brin- kersteeg en het uitgesteld onderhoud van bestaande wegen. Voor de reconstructie van de Sta tionsstraat zijn de onderhandelingen over de aankoop van de benodigde stroken grond in een vergevorderd sta dium. Wat betreft verbetering van de Brinkersteeg gaat Veenendaal contact opnemen met de gemeente Rhenen. Over uitbreiding van de parkeerac commodatie bij station Veenendaal-De Klomp, die vooral door het invoeren van een half-uur-dienst veel ie klein is heeft de gemeente Veenendaal nog geen reactie ontvangen van de Ned. Spoor wegen. maar ook wel en in het bijzonder in Rhenen-Hoog. Er kwam ook kritiek op de architectuur van flatgebouwen en op de plaatsing van flats. Het parkeerprobleem sprak het meest in de buitenwijken, waar veelal de we gen de smal zijn en niet meer berekend op het nog steeds groter wordende wa genpark. Ook de vervuiling van de straat was velen een doorn in het oog. Op de vragenlijsten, afkomstig uit Eist, kwam sterk naar voren, dat de jeugd broodnodig speelruimte moet hebben. Ook de ingezetenen van dit deel van Rhenen wensen een brood„We hebben wel een dorpshuis achter de school, maar daar mogen we nooit in zo luidde ongeveer algemeen de reactie. Velen beriepen zich op het feit dat men zo'n gebouw meteen zou kunnen ge bruiken voor bruiloften en partijen. Op verschillende punten in het dorp klaagt men over de slechte of geheel afwezige riolering, waar mep zich da gelijks moet behelpen en met slangen moet werken om het overtollige en vui le water weg te werken. Ook het een maal ophalen van huisvuil in het dorp was een veel geschreven grief. Op de enquêteformulieren ontbrak uiteraard niet de openbare telefooncel, waarover in de gemeenteraad al menig maal vragen zijn gesteld en die er nu wel zal komen. Voorts is men van mening, dat er veelal te duur gebouwd wordt, althans te weinig voor de minderdraagkrachti- gen. In de buurtschap Achterberg lag het accent op drie punten. In de eerste plaats heeft men daar bijzonder veel kritiek op de riolering. Achteraf was één van de enquêteurs gebleken, dat men in tweede instantie nu de ge meente Rhenen heeft besloten die riole ring voor Achterberg aan te pakken op veel adressen opziet tegen de jaar lijks terugkerende belasting die ervoor zal worden geheven. Die komt bij velen té zwaar aan. Het tweede opvallende vraagstuk voor de buurtschap is het gebrek aan speelplaatsen voor de kinderen. „On ze kinderen krijgen van de boeren op hun donder, als ze het weiland in gaan", aldus luidde één van de ge- plaatse opmerkingen op een vragen lijst. Een ander schreef: „Al was er maar een héél klein stukje speeletr- rein in de kom van het dorp. dan waren we al uit de brand". In de derde en laatste plaats was de meerderheid van de inzenders van me ning, dat er in Achterberg te weinig bouwmogelijkheden zijn. De volledige uitslag van de door D'66/PPR gehouden enquête, uiteraard te uitvoerig om die in z'n geheel te pu- blicerenA, ligt bij het secretariaat voor iedereen die er kennis van wil nemen, ter inzage. Dat secretariaat is gevestigd op het aders Beatrixstraat 72, Eist. (U). voor VaafiaitdaaJ Tot 17.30 uur Va» 17.30- 19.30 uur i Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanoft 3328 Nwa Vaenofldaalsowa? I59 zondag 20 september VEENENDAAL Ned- Herv. Kerk: Oude Kerk: 9.30 u. ds. Korevaar te Rotterdam, 17.00 u. cand. Westland te Huizen. Julianakerk: 9.30 u. ds. Vroeginde- weij van Katwijk aan Zee; 17.00 u. ds. Wisgerhof. Vredeskerk: 9.00 u. en 10.30 u. ds. Van Assenbergh; 17.00 u. ds. Jonger- den. Sionskerk: 9.30 u. ds. Wisgerhof; 17.00 u. ds. Vroegindeweij van Katwijk aan Zee. Poortkerk: 10.30 u, ds. Kuus van Voorthuizen; 18.30 u. ds. Wisgerhof. Bejaardencentrum: 9.00 u. cand. Westland te Huizen. Veeneind: 15.00 u. ds. Vroegindeweij van Katwijk aan Zee. Dijkstraat: 14.45 u. de heer Van Beu- sekom. Herv. Gem. „Sola Fide' 10.00 u. ds. Nijeboer en 17.30 u. ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Brugkerk: 8.30 u. en 10.00 u. ds. Fer- werda en 17.00 su ds. Blanken. Petrakerk: 9.30 u. ds. Blanken en 17.00 u. ds, Ferwerda. Geref. Kerk (Vrïjgem.): Poortkerk: 9.00 u. en 16.30 u. ds. Fooi. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.00 u. en 17.00 u. ds. Biesma. Pniëlkerk: 10.30 u. ds. Biesma en 17.00 u. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 u. en 18.30 u. ds. Wink. Geref. Gemeenten (Syn.): 9.30 u. en 17.00 u. leesdienst; donder dag 24 sept. 19.30 u. ds. Van Haaren uit Amersfoort. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. Verstraa- ten te Ede. E.-K. Kerk: Salvatorkerk: zaterdag 18.45 u. en zondag 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk: 8.00 u. en 10.00 u. H. ML. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssa menkomst en 19.30 Verlossingssamen komst. OPHEUSDEN Geref. Gem (S.vn): 10.00 en 18.30 u. ds. J. Kareus. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.00 u. ds. Dorsman uit Stap horst. Geref. Kerk: 9.00 u. ds. J. Goldschmeding uit Rhe nen. RHENEN Herv. Kerk: Cunerakerk: 9.00 u. ds. R. Kuus uit Voorthuizen. Geref. Kerk: 10.30 u. ds. J. Goldschmeding; 17,00 u. ds. J.Melse uit Bennekom. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 u. leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 10.00 en 17.30 u. leesdienst; donderdag 24 sept. 19.30 u. ds. G. A. Zijderveld uit Middelburg. Geref. Gem. (in Ned.): 10.00 en 17.30 u, leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. E. van Loenen uit Amers foort. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. G. Westland: opening Jeugdwerk; 6.30 u. ds. G. Westland. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. J. P. Bos; 6.30 u. ds. P. van Strien uit Woudenberg. Vrije Evangelische Gemeenten: 10.30 u. ds. P. van Staveren uit Amersfoort. Deze dienst wordt ge houden in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. Geref. Gem.: 10 u. en 6.30 u. de heer B. Roest. Geref. Gem. (uitgetr.): 10 u. en 6.30 u. leesdienst in het noodgebouw aan de Holevoetlaan. R.-K. Kerk: 9.15 u. bediening H. Mis in het ver enigingsgebouw aan de Holevoetlaan. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. De Bruin uit Eemnes; 18.30 u. ds. v.d. Pol uit Ede. Geref. Gem. (in Ned.): 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug, Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 u. leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. Van de Poel. AMERONGEN Herv. Kerk: 10 u. ds. G. Kaastra; 18 30 u. ds. A. M. de poogh en ds. J, v. Noort (ge- meensch. jeugddienst). De Uithof; geen jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 u, ds, A. M. de Moogh. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. R. G. van der Voet, Hil versum. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 u. ds. S. Anöringa; 18.30 u. Eerw. heer C. Bolijn uit Terwolde. Oud Geref. Gem.: 10 en 18.30 leesdienst. ELST Herv. Kerk: 9.30 en 18.00 u. ds. J. van Malenstein. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. L. v.d. Peut; 18.30 u. ds, L. v.d. Peut (jeugddienst). Geref. Kerk: 9.45 en 18.30 u. ds. J. C, Jonkers. Camping De Lucht: 11.30 u. dienst. R.-K. Kerk: In Geref. Kerk: za. 16.45 u. Eucharis tieviering. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. E. Broekema; 18.30 u. ds. B. Koole. Geref. Kerk: 10 en 18.30 u. ds. P. M. Brouwer. VEENENDAAL De dienst voor de artsen G. Annot, S. T. Heij, J. H. Kets, H. E. G. Pilon en W. Remme wordt waargenomen op zater dag 19 sept.: W. Remme,. Markt 10, tel. 12061, zondag 20 sept.: G. Annot, Kerke wijk 56. tel. 10198. De dienst voor de artsen N. Rijlaarsdam, J. Schilperoort en G. J. Verschoor wordt op zaterdag 19 en zondag 20 sept. waargenomen door G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 12529. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Wijkverpleging: Zr. M. Post, Grote Pek ken 392. tel. 12573. Rhenen: Arts za. dr. Stegeman, Heren straat 69, tel. 2315; zo. dr. Rienstra, Herenstraat 63, tel. 2577. Apotheek: Apotheek Deys, tel. 2481. Scherpenzeel en Woudenberg. Arts dr. W. C. v. Vulpen, Dorpsstr. 192, Scher- penzeel. tel. 03497-1220. Eist, Amerongen, Leersum: Arts dr. A. C. Kars, Amerongen, tel. 03434-1273. Wijkverpleging rnerongen: tot za. 12 u. Zr. A. Schreuders, Kon. Wilhelmi- naweg 63, Amerongen, tel. 03434-1576. Daarna zr. Rijlaarsdam, Meester Bos weg 9, Leersum, tel. 03434-1423. Ederveen, Renswoude, De Klomp: Arts dr. J. H. Rademakers, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 08387-1201. Dierenarts: dr. Nutma, Hoofdweg 49a. tel. 08387-1457. MIDDEN-BETUWE Opheusden: De praktijken van de dok toren Buddingh, v. Silfhout en Tromp worden waargenomen door dr. Jon ker in Opheusden, tel. 08887-393. Wijkverpleging: Zr. H. Budding, Do- dewaard, tel. 08885-1218. Resteren: De praktijken van de dokto ren Guepin, Keur en Van der Veen worden waargenomen door dr. Eike lenboom in Ochten, tel. 03444-220. Wijkverpleging: Zr. C. de Jong, Mo lendam, Ochten, tel. 03444-257. Tandartsen: Voor Veenendaal en Rhe nen bij spoedgevallen bellen 08385- 1949 UTRECHT Mr, Land, VVD-slatenlid van Utrecht heeft tijdens de eergisteren gehouden vergadering van provinciale staten de suggestie gelanceerd buitenlands kapitaal aan te trekken om de landsregering en ook de lagere overheidslichamen in beter vaarwater te brengen voor de vaste financiering van kapitaaluitgaven. Kapstok waaraan de langdurige diseussie over dit onderwerp werd opgehangen was een nota van het college van Gedeputeerde Staten, waarin o.a. een overzicht wordt gegeven van de tot dusver in '70 bestede gelden. Met CHU-statenlid mej. mr. E. A. Haars, diende namens KVP, CHU en ARP 'n motie in, waarin o.m. werd gepleit voor meer inspraak van lagere publiekrechtelijke lichamen by de verdeling van de beschikbare leningsgelden. Kernprobleem bij de schaarse finan cieringsmiddelen is volgens het college in de nota hoe de besparingen en de investeringen beter op elkaar kunnen worden afgestemd. „De gevoelens van onbehagen over het huidige verdelings systeem vinden ten dele hun oorzaak in de omstandigheid, dat de centrale over heid zowel belanghebbende als verdeler van deze middelen, is. Noch de gemeen ten, noch de provincies hebben wezen lijk invloed op deze verdeling en de daarbij té hanteren maatstaven", aldus het college in de nota. Deze laatste hartekreet was ook de ziel van de motie die door mej. Haars werd ingediend. Namens de drie chr. fracties was zij van mening dat elke gemeente en provincie de reële behoef te aan kapitaal duidelijk moet maken aan de hand van een meerjarenplan ning voor investeringen, „Deze plannen moeten in hun opzet en indeling op ge lijke leest geschoeid zijn", aldus de mo tie. Het indienen van een meerjaren planning geeft volgens mej. Haars ook meer grond aan de behoefte aan meer inspraak. Gedeputeerde jhr. mr. Hooft Graaf land hield de staten voor, dat h et colle ge aan de motie in zijn totaliteit geen behoefte had. Wat betreft de meerja renplanning van gemeenten vreesde hij dat zich dan een hele waslijst van wen- VEENENDAAL Afgaande op de nieuwe begroting voor 1971 vertoont het uitgavenpeil voor dat jaar een ster ke stijging. Omgerekend naar een in wonertal van 30.200 bedragen de uitga ven per inwoner 646,72 tegen 400,21 in 1962, 359,53 in 1965, en 573,91 in 1970. Volkshuisvesting vergt ruim een kwart van de totale uitgaven of f 4.947.574,93. Openbare werken slok ken 15,91 procent op, of in geld uitge drukt 3.106.297,48. Boven de tien pro cent zitten verder algemeen beheer (11,96 procent), direct gevolgd door so ciale zorg en maatschappelijk werk (11,94 procent). Voor de politie wordt in 1971 een bedrag geraamd van f 1.396.997,44 oftewel 7.16 procent van de totale uitgaven. sen zou presenteren, waarbij de vraag dan in het midden moet worden gelaten of ze de reële behoefte weergeven. Het feit, dat niet alle fracties zich achter de motie hadden opgesteld bracht hem tot het advies aan de indie ners de motie terug te nemen. „Er is geen unanimiteit hierover in de staten en dat betekent alleen maar dat we on ze argumentatie die in de nota is neer gelegd gaan afzwakken",aldus de gede puteerde. Gedeputeerde Staten bleek wel be reid de nota die ondermeer ter kennis zal worden gebracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën en de colleges van gedeputeerde staten van de andere provincies aan te vullen met de suggestie de lagere publiekrech telijke lichamen bij de verdeling van de financieringsmiddelen te betrekken. Mej. Haars trok daarop haar motie in. VEENENDAAL Kinderen die aan de optocht op Lampegietersavond heb ben meegedaan, weten nog niet waar ze aan toe zijn als ze het Vallei-bericht van woensdag over de daaraan verbon den prijzen als leidraad hebben geno men. Een aantal zetfouten verminkte de tekst, die als volgt had moeten lui den: Eerste prijs voor groepen die door ouderen zijn geholpen: „Sneeuwpop pen" van een groep uit de P.H. van Rijnstraat. Tweede prijs: „Tandarts", voor kinderen van Kanaalweg en Ker kewijk; derde prijs: „Majorettes", voor kinderen van de Kanaalweg. Eerste prijs voor groepen kinderen die zelfstandig hebben meegedaan: kar met opbouw van kinderen van de Sta tionssingel; tweede prijs: „vlinders", voor kinderen van de Kerkewijk. Individuele uitvoeringen: eerste prijs: „Dik Trom" van Ewoud Davelaar, Val leistraat; tweede prijs: „Spook", van Wendy van Wakeren, P. Potterstraat. Individuele uitvoeringen, geassisteerd door ouderen: Eerste prijs: „Chinees", van Gertje van Minnen; tweede prijs: „Robot", van Willemsen, Groenelaan. De prijs voor folkloristische groepen gaat naar de groep „Lampegtet" van kinderen uit de Ferd. Bolstraat. Drie Veenendaalse kerkgenootschappen de gereformeerde en de r.-k. kerk en de hervormde gemeente „Sola Fide" zullen gezamenlijk het winter werk 1970/1971 aanpakken. Met dit oecumenische kerkewerk, waarmee de twee protestantse deelgenoten in het huidige „driemanschap" zich het vorige winterseizoen reeds uitgebreid bezig hielden, tracht men een nauwere samen werking tussen de kerken te bereiken. De organisatoren die menen dat de kerken de ogen niet mogen sluiten voor „wereldse" problemen zullen het probleem „oorlog en vrede" aan de orde stellen. Evenals vorig jaar is er voor de actie weer een vignet ontworpen. Dezt keer een driehoek, opge bouwd uit drie schakels die de deelnemende kerkgenootschappen vertegen woordigen. Ook de jeugd zal bij dit winter werk worden betrokken. De jeugd raden van de drie kerken hebben een brief gestuurd aan de jonge ge meenteleden waarin dezen attent worden gemaakt op speciale dien sten op 27 september en 11 oktober. Op die zondagen wordt in de drie verschillende kerken hetzelfde on derwerp behandeld. Op 27 september „Het internatio nale vredesvraagstuk (o.a. dienst weigering en pacifisme) om 9.30 u. in de geref. Petrakerk door ds. Van de Veen uit Amstelveen, om 10 uur door ds. de Pree uit Assen en om 11 uur in de Salvatorkerk (weer) door ds. Van de Veen. Op 11 oktober is het thema „Vrede in gezin, kerk en werk", te behande len om 9.30 uur in de Petrakerk door de Veenendaalse ds. W. Blan ken, om 10 uur in Sola Fide en om 11 uur in de Salvatorkerk door drs. P. P. Veenenturf uit Amsterdam. Op de maandagen 28 september en 12 oktober zullen in de Salvatorkerk en in Sola Fide- discussie-avonden worden geho uden oondrv ee worden gehouden over de onderwer pen die op de zondagen daarvoor zijn behandeld. Alle oecumenen ten spijt, men heft het kennelijk nog niet aangedurfd om de jeugd van het winterwerk-trio op één plaats samen te laten komen, getuige de drie verschillende verzamelpunten. Dit zal wel kunnen gebeuren op één forumavond die tot besluit op maandag 26 oktober a.s. in 't Tref punt zal worden gehouden. Hier zul len alle sprekers van de verschillen de diensten aanwezig zijn. De aksiegroep X, bestaande uit hervormde, gereformeerde. ehr.- gereformeerde en r.k.-Veenendaalse jongeren heeft reeds eerder van zich doen spreken. Deze jongerengroep heeft zich ten doel gesteld om hulp te verlenen waar dat maar mogelijk is, omdat zoals zij zegt „de nood dichter bij huis ligt dan menigeen denkt". Leden van de groep sprongen reeds bij in huishoudelijke karwei tjes op het internaat voor zwakzin nige kinderen „Heimerstein" te Rhe nen. Iedere zondag gaan hier twee leden van de groep heen. Drie leden doen elke zaterdagmiddag alles wat hun hand te doen vindt op de chr. blo-scholen aan de Geerseweg te Veenendaal. Maar de aksiegroep X gaat zijn activiteiten drastisch uit breiden. Als nieuwe projecten staan op stapel het aanleggen van een tuin bij en het maken van een hobbyka mer op de zolder van het gezinsver vangend tehuis voor geestelijk ge handicapten aan de dr. Colijnstraat en het werven van bloeddonors voor het Rode Kruis. Verder is de groep ervan over tuigd binnen niet te lange tijd een toekomstdroom gestalte te kunnen geven. n.L het bieden van hulp aan particulieren die in ernstige moei lijkheden verkeren. Men hoeft dan alleen maar een alarmnummer te bellen en aksiegroep X zorgt direct voor hulp. Dit laatste hebben de jongeren project X5 genoemd. Het CJV uitgaande van de jeugd van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal is ter ziele, maar de geest is gebleven en omge zet in een nieuw jongerenkader, ge doopt „Jonge Kerk 2000". Op het programma voor het komende sei zoen heeft de niieuwe jeugdgroep verschillende originele dingen staan. Wij noemen daarvan: jeugddiensten met de mogelijk heid tot het in de rede vallen van de voorganger door de toehoorder» en ..coffee-parties" tot besluit een broodmaaltijd een kerstfeestviering met jónge ren van de gereformeerde, de r.k.-kerk, zo mogelijk de ehr. geref. kerk en de aksiegroep X een bezoek aan een tentoonstel ling of theater een zomer-modeshow 1971 een muziek-avond van „folk tot underground en —bij voldoende belangstelling een bezoek aan de „Voddenrapers van Parijs" ofwel een groep mensen die op het landgoed Haarzuilen hun zwerversbestaan onderbreken voor enige tijd rust in een „commune" waar zij aan de kost komen door op het ophalen en verkopen van afge dankte spullen. Voorts is „Jonge kerk 2000" van plan om binnen korte tijd een eigen jeugdkoor met band ter beschikking le hebben. Naar een muzikale leider wordt nog uitgezien, vocalisten en muzikanten kunnen zich intussen al aanmelden. De raad van de gereformeerde kerk te Leersum is weer op sterkte. Tot ouderlong werden gekozen de heren R. T. Haalstra en A. van de Boogert, tot diaken de heet W. Jan sen, en wie nog meer" is het onderwerp waarover ds. S. P. van Assenbergh zal spreken op een jeugd- appel voor de Veenendaalse her vormde jeugd. Aan de jeugdbijeen- komst die morgenavond in de Oude- kerk op de Markt zal worden gehou den werken verder mee de organist Bert Wiegerhof, koperblazers en het kinderkoor „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer C. Budding. Voor parochianen van de r.k.-kerk te Veenendaal bestaat de gelegen heid om deel te nemen aan een vol- wassenen-katechese. Deze cursus bestaat uit acht onderwerpen, die de kern van het geloven omvatten. Er zijn ook acht avonden voor uitge trokken. Leden van de hervormde gemeen te „Sola Fide" te Veenendaal hadden bij hun kerkeraad van hun veront rusting blijk gegeven ober de „ka bouter-kerkdienst" die in juli in de Amsterdamse Westerkerk werd ge houden en waarvan televisie-beel den worden uitgezonden. Ook op de latste gehouden ge meente-avond van „Sola Fide" werd de kerkeraad verzocht te proteste ren. De kerkeraad deed dit nog niet met zoveel woorden doch vroeg in eerste instantie om inlichtingen bij de wijkkerkeraad van de Amster damse Westerkerk. Uit het uitvoerige antwoord van deze kerkeraad bleek, dat wijkker keraad en wijkpredikant ds. H. A. Visser van mening zijn, dat de gast- predikant ds. Eykman zich niet aan de regels van het huis heeft gehou den. O.a, distantieert de wijkkerke raad zich met verontwaardiging van het anti-christelijke geschrift dat door de kabouters tijdens de dienst is uitgereikt. Opname en uitzending van de t.v.-beelden gebeurde zonder toestemming van de verantwoorde lijke kerkelijke instanties. Ter operung van het nieuwe jeugdwerkseizoen wordt morgen avond in de hervormde Andrieskerk te Amerongen een jeugddienst ge houden, uitgaande van de hervornde gemeente en de gereformeerde kerk. Voorgangers zijn ds. A. M. de Hoogh en ds. J. van Noort. Adrie Stam zal zingen en declameren. Verdere me dewerking verleent de trompettist Leo van de Berg. Het onderwerp voor de dienst is „Want wij hebben hier geen blijvende stad, maar wij zoeken de toekomstige". De r.k.-Salvatorkerk krijgt weer een gemengd koor. De repetities be ginnen volgende week. Ds. S. P. van Assenbergh te Vee nendaal heeft een beroep ontvangen van de Hervormde kerkeraden te Hollandscheveld en IJsselmuiden. Zondagavond 20 september belegt e Hervormde jeudraad te Rens- voude een jeugddienst. De dienst zal vorden geleid door ds. L. v.d. Peut, die als thema voor zijn preek koos „Bruiloft in een leeg huis". Na af loop is er in „Rehoboth" gelegenheid voor een nabespreking van dit on derwerp.

De Vallei | 1970 | | pagina 5