JORDAANSE VORSTIN WORDT ZEER STRENG BEWAAKT Glimlachen in alle omstandigheden Bisschop Defregger legt zijn ambt neer Y.S. wezen aanbod van Viet-Cong in Parijs al BRAAT! Drama Over de grenzen KEUKENS? Aandeelhouders GE vroegen naar gebruik prod uk- ten in Vietnam NEDERLAND WIL INHOUD VAN WRAK UIT 1749 Pornografie in Duitsland niet meer strafbaar Warenhuis door wolkbreuk onder water Kaping mislukt in Egypte Bolivia wijst vijf geestelijken uit Devaluatie in Brazilië Dolle Mina in België niet in gemeenteraad Onderzee-ertje viel op golfbaan OUD Dat Amerika daadwerkelijk zal in grijpen is niet waarschijnlijk. Men kan alleen maar ongenoegen met Rusland, haat van Nasser en oor log met de Palestijnen op de hals ha len. Te lang en te kort VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 Politie in Reggio is toestand niet meer meester REGGIO di CALABRIA De nu al vier dagen durende onlusten In de Ita liaanse stad Reggio di Calabria, hebben donderdagavond het eerste dodelijke slachtoffer geëist. Het was een inan die als toeschouwer door een kogel werd getroffen, toen woedende demonstranten het vuur openden op de Carabinieri. Tevens zouden twee personen ernstig gewond zijn geraakt. De politie is de toestand In de nacht niet meer meester. De politie belegerde de kathedraal, waarin gewapende betogers zaten die de wapens hadden be machtigd door plundering van twee pantserauto's van de politie. Andere ge wapende demonstranten trokken door de straten waar zij winkels plunderden. In de stad woedden talrijke branden. De moeilijkheden begonnen donder dagmiddag al toen duizenden demon stranten opnieuw hun eis dat Reggio hoofdstad moet worden van het nieuwe district Calabrië kracht bij wilden zet ten en naar het centrum van de stad optrokken. Daar kwamen zij tn botsing met de politie die hun wilde beletten dat ze barricaden rond het hoofdbureau van politie en het stadhuis oprichtten. De demonstranten bekogelden de politie met stenen en benzinebommen en toen dat naar hun zin niet voldoende effect had, werd een vuursalvo gegeven met een automatisch geweer. Daarbij viel een dode. Het was het tweede dodelijke slacht offer in Reggio sinds de onlusten daar begin juli uitbraken. Op 16 juli werd een 46-jarige spoorwegwerker stervend op straat aangetroffen tijdens hevige gevechten tussen demonstranten en po litie. Hoewel inds begin juli al hon derden mensen verwondingen hebben opgelopen, zou dit de eerste keer zijn dat beide partijen van vuurwapens ge bruik maken. Tijdens de voorlaatste uitbarsting van geweld werd Reggio ook nog ge troffen door een algemene staking en donderdagavond heeft men al opgeroe pen die staking heden voort te zetten. De betogers hebben twee pantserwa gens van de politie geplunderd. Voor zien van automatische wapens namen zij daarna hun toevlucht in de kathe draal van Reggio. De politie zegt niet te weten hoeveel mensen zich in de kathedraal ver schanst hebben. Tegen middernacht hebben de beto gers die zich in de kathedraal van Reg gio hebben verschanst het vuur op de politie geopend. De wapens die zij bij zich hebben, zijn volgens de laatste be richten pistolen, geweren en halfauto- matisch machinegeweren. De politie heeft intussen de voorzitter gearresteerd van het actiecomité, dat de algemene staking vier dagen geleden heeft uitgeroepen. De situatie schijnt momenteel zo te zijn dat de politie de controle op de gevechten heeft verloren. De politie hervatte vanmorgen haar pogingen om de demonstranten uit de kathedraal te krijgen. LONDEN De aandeelhoudersver gadering van het grote concern General Electric (GE) is verstoord door een groep van een 20 militante aandeelhou ders, die wilden weten wat er met de produkten van de maatschappij in Vietnam gebeurt. De jonge langharige aandeelhouders zeiden, dat zij eerder dit jaar de aande len van een functionaris van G.E. had den ontvangen die het niet eens was met. het gebruik door de Amerikaanse luchtmacht van G.E-produkten in Vietnam. De overige 80 aandeelhouders waren eerst geamuseerd over de vragen, maar later werden zij even geagiteerd als voorzitter Lord Nelson van Stafford. Deze ging niet op de vragen in, werkte snel de agenda af en sloot de vergade ring. De militante aandeelhouders zeiden dat zij gerechtelijke stappen zouden overwegen tegen Lord Nelson, omdat hij hun vragen niet heeft beantwoord. Volgens hen werden apparaten van G.E. gebruikt voor nauwkeuriger bom bardementen en voor napalm-aanvallen op lage hoogte. Lord Nelson vertelde ze dat ze het niet eens zijn met het beleid van de maatschappij, zij beter hun aandelen kunnen verkopen. Na de vergadering lieten zij weten dat zij het volgend jaar met nog hon derd mensen zullen terugkomen. Zij zeiden te overwegen hetzelfde te gaan doen op andere aandeelhoudersverga deringen. VIRGINIA BEACH Een kleine on derzeeboot die onder aan een helikop ter hing, is losgeraakt en op een golf terrein gevallen. Niemand werd ge wond, maar het vaartuig met een waar de van 75.000 dollar ging geheel ver loren. Het vijf meter lange vaartuig werd door een helikopter vervoerd als on derdeel van een rest door de basis voor amfibievoertuigen van Little Creek. Het onderzeeërtje dat een kleine duizend kilo weegt, kan zich zowel boven als onder water voortbewegen. Een woordvoerder van de marine deelde mee, dat hij niet mocht zeggen waarom de helikopter de onderzeeër vervoerde. LONDEN Op het nippertje heeft de Nederlandse regering formeel aan spraak gemaakt op de inhoud van het wrak van de Amsterdam, de Oost- Indië-vaarder die sinds 1749 onder het zand is bedolven voor het strand van Hastings in Zuid-Engeland. Gisteren stuurde het ministerie van fi nanciën in Den Haag een brief over deze zaak naar de officiële strand vonder van'Dover, waar Hastings on der ressorteert. Den Haag wachtte zo lang vanwege de financiële conse quenties Op 25 september loopt de termijn af, waarbinnen men aan spraak kan doen op wat er uit de Amsterdam is geborgen en op wat er nog uitkomt. Het Britse ministerie van Handel moet na ontvangst van de brief uitmaken of Nederland inderdaad eigendoms rechten kan doen gelden. Daaraan twijfelt men niet want de staat der Nederlanden is erfgenaam van de Verenigde Oostindische Compagnie, waar de Amsterdam voor voer. Een aannemersbedrijf in Hastings stootte een jaar geleden bij het aan leggen van een nieuwe riolering op het wrak van het schip, dat nog hele maal intact is, maar dat is weggezon ken in drijfzand. Alleen bij zeer laag water komt een klein deel van de spanten bloot. Het Engelse bedrijf borg al vijf kanon nen, flesjes wijn en jenever, tinnen eetgerei, kogels, patronen, delen van musketten, houen katrollen, snuiste rijen en bezems uit het wrak. Die liggen nu in het museum van Has tings. A Schijnbaar onbezorgd zat prin ses Moena gisteren naast haar zoons, prins Abdoellah (8) en prins Faisal (6) in de auto, die de twee prinsen naar hun kostschool in En geland brengt. De prinses, dê in Engeland ge boren echtgenote van koning Hoes sein van Jordanië en haar twee kin deren vertoeven al enige maanden in Engeland. De koning wil niet dat zij naar Jordanië terugkeren, nu de toestand daar z.o gespannen is. LONDEN „Blij glimlachen, hoe benard de omstandigheden ook zijn". Deze stelregel volgt de 29-,jarige To ni Gardener sinds ze prinses Moena van Jordanië is, vrouw van koning Hoessein en niet langer typiste in de Oost-Engelse stad Ipswich. Op 5 juni vertrok de prinses uit Amman. Op één week na is ze daar niet meer teruggeweest. Vorige week waren er al plaatsen gereser veerd in een vliegtuig voor haar en haar vier kinderen. Maar Hoessein belde zijn vrouw op en verbood haar om naar huis te komen. De toestand in Jordanië was te onzeker. Een bittere teleurstelling vooral voor de twee oudsten, prins Abdoel lah (8) en Feisal (7) die in Engeland op kostschool gaan. Vooral zij vlas ten erg op nog een weekje vakantie thuis. Gisteren bracht hun moeder hen per auto naar Hindhead in het En gelse graafschap Surrey naar school terug. De speciale afdeling van Scot land Yard zorgt daar voor extra strenge bewaking. Overal waar de prinses en haar kinderen heengaan krijgen ze rechercheurs mee. Óok in en bij de luxueus ingerich te flat in het Londense Mayfair, waar de prinses woont, (huur 900 per week) zijn voortdurend politie mannen in de buurt om een mogelij ke aanslag of ontvoering te voorko men. Gisteren glimlachte prinses Moena ondanks het sombere nieuws uit Jordanië, toen ze gekleed in een donkergroen, bescheiden minipakje boodschappen ging doen. Haar twee zoontjes reden in een tweede auto mee met een vrouwelijke politiea gent bij zich. De meisjestweeling van twee jaar, Aisja en Zein, bleef thuis met de kinderjuffrouw en en kele rechercheurs. Ook prinses Alia is nu in Enge land, de 14-jarige dochter uit het eerste huwelijk van koning Hoes sein. Die gaat op Benenden, een be kende meisjeskostschool, waar ook prinses Ann, de dochter van konin gin Elizabeth op is geweest. In grote spanning wachtte Moena gisteren op een telefoontje van haar man. Hij belde haar tot donderdag elke dag op. De prinses die Mohammedaanse werd voor zij trouwde en die de dochter is van een Brits legeroffi cier, zei: „Ik wil dolgraag naar huis terug, maar voor het ogenblik mag dat niet zo zijn". BONN Pornografie-handelaren in West-Duitsland zijn in de toekomst al leen nog maar strafbaar, als zij hun artikelen aanbieden aan mensen bene den de 18 jaar of deze ongevraagd toe sturen. Deze nieuwe bepaling maakt deel uit van een wijziging van het Westduitse strafrecht, waartoe de re gering in Bonn donderdag unaniem heeft besloten. In het kader van de liberalisering van het strafrecht werd het afgelopen jaar al het echtscheidingsrecht en de wetten over homosexualiteit herzien. BRUSSEL Bij een zwaar noodweer dat gepaard ging met hevige slagre gens heeft een splinternieuw groot wa renhuis in het Belgische plaatsje Lon- derzeel, dat. op 30 september zou wor den geopend, een halve meter hoog wa ter binnengekregen. Er is voor vele tientallen duizenden guldens schade aangericht, voornamelijk aan voorraden en artikelen die al in het warenhuis lagen opgeslagen. Met behulp van de brandweer heeft men het water weggepompt. MÜNCHEN Hulpbisschop Matthias Defregger van München heeft „na rijp beraad" besloten in de toekomst niet meer het bisschoppelijk ambt uit te oefenen. Kardinaal Döpfner van München heeft donderdag verklaard, dat Defregger dit besluit tegen zijn uit drukkelijk verzoek in heeft genomen. Defregger is nu benoemd tot bis schoppelijk vaearls voor de religieuze orden. De officier van justitie had woensdag besloten het onderzoek in de zaak De fregger te sluiten, omdat hem geen strafbaar feit ten laste kan worden ge legd. Hij werd verdacht van medeplich tigheid aan de executie van 17 Italiaan se burgers in 1944. Bisschop Matthias Detregger heeft het bevel voor het neerschieten van 17 Italianen pas doorgegeven nadat hijzelf met terechtstelling was bedreigd, zo heeft het Beierse ministerie van justitie meegedeeld in een toelichting waarom deze zaak uit de tweede oorlog is geslo ten. Het ministerie zei dat het openbaar ministerie had besloten de zaak tegen bisschop Defregger en zijn vroegere on dergeschikte Paul Ehlert, te laten val len, omdat het „tot de slotsom was ge komen dat de onschuld van beide ver- dachten bewezen was in overeenstem ming met het strafrecht". Defregger, die nu hulpbisschop van München en Freising is, was kapitein van een eenheid welke ten tijde van de vergeldingsmaatregel op 7 juni 1944 be trokken was bij 'n actie tegen Italiaanse partisamen. Tot de terechtstellingen zou bevel gegeven zijn als vergeldingsmaat regel tegen het neerschieten van vier Duitse militairen in het dorp Filetto in de Abruzzen. Op grond van de verklaringen van 237 getuigen, onder wie ruim een twin tigtal dorpsbewoners van Filetto en veel vroegere leden van de Wehr- machtseenheid van Defregger. was de toedracht van de gebeurtenissen op 7 juni 1944 aldus geweest: 'n partisanen- eenheid in Filetto had een groep Duitse militairen in een hinderlaag bestookt waarbij drie van de Duitsers werden gedood en 'n vierde werd gewond Direct had kapt. Defregger 'n patrouille onder leiding van luitenant Ehlert naar het dorp gestuurd. Nadat hij zelf het dorp had bereikt, had Defregger telefonisch een rapport aan zijn divisie-comman dant doorgegeven die bevel gegeven had tot de terechtstelling van alle man lijke inwoners van het dorp. Toen De fregger en Ehlert zich tegen de order verzetten, dreigde de generaal hen en andere officieren van de eenheid te la ten neerschieten wegens insubordinatie. Dit was, volgens het ministerie van jus titie, bevestigd door 'n getuigenis van een telefonist van de eenheid die het gesprek afgeluisterd had. Defregger had de terechtstellingen uitgesteld tot de komst van twee stafofficieren die op de terechtstellingen toezicht moesten houden. LA PAZ De Boliviaanse regering heeft donderdag vijf geestelijken 'n Boliviaanse en drie Spaanse paters en een Canadese dominee uitgewezen. Zij worden beschuldigd van politieke activiteiten tegen de openbare orde. Al le vijf geestelijken waren werkzaam in het universitair onderwijs. Hun uitwijzing heeft heftige protes ten uitgelokt van onder meer kerkelij ke, politieke en universitaire organisa ties en van vakbonden. De Boliviaanse bisschoppenconferentie heeft van de re gering van generaal Alfredo Ovando een rechtvaardiging van deze maatre gel geëist. De jezuïtenorde dreigt alle activiteiten in Bolivia te schorsen uit protest tegen deze „schending van de rechten van de mens ten opzichte van drie van haar leden". De arrestatie van de geestelijken dinsdag leidde in sucre tot protestbe togingen. waarbij een student om het leven kwam RIO DE JANEIRO De nationale monetaire raad in Brazilië heeft giste ren meegedeeld, dat de waarde van de cruzeiro ten opzichte van de Ameri kaanse dollar met 1,5 procent vermin derd Is. De nieuwe koers is nu 4.69 cruzeiro voor elke dollar inkoop en 4,72 voor elke dollar verkoop. CAIRO In de nacht van woensdag op donderdag is een poging mislukt van een Arabier om een Egyptisch passa giersvliegtuig te kapen. De kaper, een Egyptische fotograaf, werd met een pistoolschot door een veiligheidsofficier buiten gevecht ge steld. Het toestel een Antonof van de Egyp tische luchtvaartmaatschappij, was met 46 passagiers aan boord op weg van Luxor, in Zuid-Egypte, naar Cairo. De Egyptische passagier drong de cockpit binnen en bedreigde de piloten met een pistool en een dolk. Hij eiste dat zij naar Saoedi-Arabië zouden vliegen. Een schot van de veiligheidsofficier was voldoende om de gevaarlijke pas sagier buiten gevecht te stellen. Het vliegtuig keerde naar Luxor terug, waar de man werd gearresteerd. ADVERTÉNTIE PARIJS De Vietcong heeft Amerika een bestand en de vrijlating van alle Amerikaanse krijgsgevangenen aangeboden op voorwaarde dat het voor 30 juli 1971 uit Zuld-Vietnam ver trekt. De Amerikanen en hun bondgenoten zullen een vrijgeleide ontvangen om ongedeerd de Vietnamese bodem te kun nen verlaten. Dit aanbod werd gisteren gedaan op de 84-ste zitting van de vredesbespre kingen in Parijs door mevrouw Ngoe- jen Thi Binh, delegatieleidster van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (GPR), de overkoepelen de autoriteiten van de Vietcong. De Noordvietnamese regering heeft dit aanbod goedgekeurd en is bereid de daarin gedane toezeggingen te garande ren. Mevrouw Blnh deed dat voorstel als onderdeel van een nieuw vredesplan van acht punten, dat In feite een gede tailleerde aanvulling vormt op een vroeger gedaan vredesplan van tien punten. De Amerikaanse delegatieleider, Da vid Bruce, noemde dit initiatief „nieu we wijn in oude zakken" en beloofde dat hij het nauwkeurig zou bestuderen. Onder de druk van de Zuidvietname- se vertegenwoordiger zette hij echter een domper op dit optimisme, door op te merken dat Amerika geen enkele voorwaarde kan accepteren, en dat het niet kon toestaan, dat de huidige Zuid- vietnamese regering in Saigon van de onderhandelingen zou worden uitgeslo ten. Mevr. Ngoejen Ti Binh, de minis ter van Buitenlandse Zaken van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, heeft op de vre desconferentie in Parijs een uit acht punten bestaand voorstel ingediend ter regeling van zowel de militaire als de politieke problemen van Viet nam. Op de foto links mevr. Ngoejen en rechts minister Xoean Thoei, hoofd van de Noordvietnamese delegatie, bij aankomst voor de 84ste zitting van het overleg. Dit laatste naar aanleiding van de eis van mevrouw Binh, dat president Thieu, vice-president Ky en premier Diem ver vangen moesten worden in de Zuidviet- namese regering, die met de Vietcong over binnenlandse problemen zou moe ten onderhandelen. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 QQK SZATf tt>AC.S GEOPEND VAN 10 TOT 13 UUR BRUSSEL De „Dolle Mina"-be- weging in Antwerpen heeft in een ver klaring meegedeeld dat ze geen kandi daten naar voren gebracht heeft voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in België (op 11 oktober), omdat ze niet gelooft dat ze vla de weg va gemeen- teraads- of parlementspolitiek de ont voogding van de vrouw zal bereiken. Personen die lid zijn geweest van de Dolle Mina-beweging en die zich nu op bepaalde lijsten kandidaat gesteld heb ben vertegenwoordigen daarop in geen geval de Dolle Mina's, aldus de Ant werpse beweging, die er aan toevoegt dat deze stellingname geldt vóór het gehele land. W/at tn Jordanië zich nu aan drama ontrolt, is in feite de laatste acte van een lang opgezet plan. Rusland, met de bedoeling zich de han den vrij te houden, heeft Nasser en met hem Hoessein, kunnen overhalen ten koste van wat weten wij niet om toe te stemmen in de onder handelingen over een vrede met Is raël, onder leiding van Gunnar Jar ring. Israël heeft dit ook gedaan, zij het on der zware Amerikaanse pressie. Maar het kon niet anders. Zonder Ameri kaanse financiële en materiële steun, is Israël verloren. Egypte deed de stap ook niet van gan ser harte. Vandaar dat het zich van te voren veilig stelde, door Russische raketten naar strategische punten in de zone van het Suez-Kanaal te brengen. Tot dan toe hadden zware Israëlische bombardementen dit ver hinderd. Israël zag hierin weer een reden om voorlopig van alle praten af te zien. Niettemin zouden de partijen wel weer tot elkaar zijn gekomen als er niet twee dingen waren gebeurd. Allereerst, de kapingen door het Volksfront. Deze hadden kennelijk het doel om verder praten te verhinderen. Dr. Habasj heeft dit ook onomwonden toegegeven. De grote geldschieter en wapenleveran cier van het Volksfront is de heer Mao Tse-toeng in Peking. Het is duidelijk waarom hij geen vrede in het Midden-Oosten wenst. Hij wil MAARSCHALK MAJALl oude houwdegen Rusland geen vrije hand geven om invloed te houden in die landen en hij wil Rusland daar bezig houden. Dan kan het elders lees aan de Chinese grens niets doen. T^en tweede is de lang verwachte en gevreesde burgeroorlog in Jorda nië ten langen leste losgebarsten. Het kon niet anders. De Palestijnse verzetsorganisaties vormden een staat in de staat. Zij werden met hun door Chinezen gele verde en door Arabische schattingen en oliesjeiks betaalde wapens, een dreiging die land en regering over spoelde. Het is ondenkbaar, dat Hoessein zonder de toestemming, al dan niet stilzwij gend. van Egypte is opgetreden. Veldmaarschalk Majali, een oude houwdegen uit de school van Glubb Pasja, de Brit die het Arabische le gioen. kern van het Jordaanse leger organiseerde, is een fanatiek aanhan ger van de koning. Hij stamt uit de Bedoeïnenstammen. die de Hasjemi- tische troon altijd hebben geschraagd. Ook Ahmed Toekame, de chef van het kabinet en generaal Da'oed zijn vuri ge royalisten. Hel is niet te verwachten, dat de gro tendeels ongeorganiseerde henden van El Fatah en Volksfront, het tegen de georganiseerde troepen zullen kunnen uithouden op den duur. jyiaar Hoessein zal een algehele ver nietiging ook zeker niet willen. Hoe weinig het Palestijnse front ook bij de eigenlijke Palestijnen is aangesla gen, een poging tot vernietiging kan de sympathie doen groeien. En in een land waar de Palestijnen met twee tegen een de Bedocïnen over treffen, kan Hoessein, wil hij zich handhaven, niet een groot deel van zijn volk van zich vervreemden. Bovendien zijn de Bedoeïnen nu niet direct het meest vooruitstrevende deel van de bevolking en Hoessein heeft voor zijn plannen toch wel eni ge vooruitstrevendheid nodig. Het ziet er naar uit, dat hij de politieke macht en de gewapende benden zal moeten vernietigen, maar voor de rest zo snel mogelijk vrede sluiten. lijft de vraag, wat Israël zal doen. Het liefst had men in Jeruzalem natuurlijk een zwak Jordanië aan de grenzen. Een overwinning van de Pa lestijnen zou oorlog tot het bittere einde betekenen. Een zege van Hoessein, zal de ook niet vredelievende Bedoeïnen, aan de grens brengen. Interventie van Egypte, brengt de ook al niet vredelievende Nasser als buurman aan twee fronten. LONDEN In Cardiff zijn 14 jongens van school gestuurd door hun kalende hoofdonderwijzer, om hun haar te laten knippen en in Armthorpe werden vier jonge school jongens naar huis gestuurd, omdat hun haar te kort is. Zij hadden „crewcuts" zoals de skinheads. Ver wacht wordt dat het twee weken zal duren voordat hun haar voldoen de naar de smaak van hun onder wijzer is aangegroeid.

De Vallei | 1970 | | pagina 6