Betere hulpverlening bij ongewenste zwangerschap HALFMILJOENSTE BEZOEKER OP DE „HOGE VELUWE" Fatale steek met ersmes: eis slag anderhalf jaar caballero. de sigaret Verdraaiingen in artikel over koken voor Soestdijk99 zegt L. Houwer LEGERLEIDING WAARSCHUWT KAZERNES VOOR ACTIES VAN PSP EN KABOUTERS Prinses Margriet opende in Delft nieuw ziekenhuis ..Mij. Geneeskunstvraagt artsen: IN BROODJESZAAK t: Jongelui gepakt na 51 inbraken VERSCHILLEN „NONSENS" „GOLDEN KROONTJE" ZWART OP WIT Haarmode uit Parijs „Dans Ia Note" BETER ANGST ONDERZOEK anders dan andere. de „harde" matras met alle comfort van een „zachte' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 Kok eist verkoopverbod damesblad „Eva" PEN HAAG De legerleiding heeft de kazernecommandanten gewaarschuwd attent te zfo'n op mogelijke acties van de PSP en de Kabouters. Deze twee partqen verklaarden onlangs de defen sie de oorlog. Zij lieten weten het militaire appa raat in Nederland binnen vier jaar te willen afbreken. Daartoe zouden zij zich bedienen van acties waarbij ook de Ne derlandse bevolking zou moeten worden betrokken. De bevelhebbers van de land- en luchtstrijdkrachten hebben de comman danten niet bevolen om extra veilig heidsmaatregelen te nemen. Dat is een zaak die de commandanten zelf bepa len. Die beslissen ook over de maatrege len die normaal ter beveiliging van ka zernes en vliegvelden worden getrof fen. Elke kazernecommandant is op dat punt autonoom, zo verzekerde gisteren de Legervoorlichtingsdienst. Dat kan ertoe leiden dat de beveili gingsmaatregelen van kazerne tot ka zerne kunnen verschillen, al naar ge lang van de belangrijkheid van de in richting of het militair object. Pas bij onraad mag een wapen worden ge laden. Dat is voorschrift omdat in het verleden wel eens ongelukken zijn ge beurd met militaire wachten die met geladen wapens op post stonden. Met verdubbeling van wachtposten wordt gewacht tot de noodzaak zich dringend aandient. Achter de waarschuwing van de leger leiding gaat een bezorgdheid schuil die ook in de jongste Troonrede is terug te vinden. PSP en Kabouters zijn na hun dreigement nog niet tot actie overge gaan, maar de legerleiding wil geen ri sico's nemen. Er is geen sprake van dat de kazernes nu ook met extra mankracht en wapens zullen worden bewaakt. Er is alleen om een verhoogde waakzaamheid gevraagd. In de praktijk betekent dat bijvoorbeeld een verscherpte patrouille-activiteit. De marine heeft geen bijzondere maat regelen getroffen. Wij zijn altijd waak zaam. aldus de Marine-voorlichtings dienst. In militaire kringen overheerst de me ning dat de plannen van de PSP en de Kabouters niet op zichzelf staan, maar dat zij een onderdeel vormen van een veel groter georganiseerd geheel. DELFT: Prinsen Margriet heeft gis termiddag het St. Hippolytus Zieken huis te Delft geopend. Op de foto be kijkt de prinses, tijdens de rondgang door het nieuwe gebouw, een kobaltr ttraler. Achter het apparaat dr. A. HKeizer, die de prinses een toelich ting gaf. links mej. M. L. de Ferran- te, particulier secretaresse van de prinses. NOORD WIJK „Leen Houwer, De gelegenheidskok van Soestdijk" en „Uit de koninklijke keuken geklapt", luiden de koppen boven een verhaal dat volgende week in het damesblad „Eva" verschijnt. Dinsdag zal de president van de Haagse rechtbank zich buigen over de vraag of het blad, zoals de Noordwijkse kok Leen Houwer wil, buiten circulatie moet worden gehouden. De heer Houwer is het niet eens met de inhoud van het verhaal waar in een van Eva's redactrices de leze res een inzicht geeft in hetgeen wel en hetgeen niet op paleis Soestdijk wordt gebruikt. Volgens Eva zijn er bij de grote di ners meestal stukjes koude zalm in witte wijngelei en als hoofdgerecht gebraden osserug of lamsrug. Het toe tje is over het algemeen ijs. De kleine diners hebben als voorge recht een kreeften- of meloenencock tail en als hoofdgerecht 'n toernedos- tje of een kalfsoestertje. Vers fruit of een fruitslaatje besluiten deze maal tijden. De heer Houwer bestrijdt niet dat hij dit heeft gezegd. „Ik heb dat ge woon verteld," aldus zijn lezing, „om dat ik dacht uitsluitend over mijn ei gen restaurant geïnterviewd te wor den". Verder wordt er in het artikel gesproken over „groente uit het wa ter" die gegeten zou worden. „Dat heb ik nooit verteld," aldus de heer Hou wer, ..natuurlijk niet. Zoiets zeg je toch niet." Verder is hij boos over het feit dat Eva schrijft dat prins Bernhard bij elke maaltijd Mexicaanse pepertjes eet. Nonsens, zegt hij, evenals de op merking dat op de dag toen prinses Margriet trouwde het hele personeel van Soestdijk in de hal moest komen staan. Ook Eva's opmerking dat hij per week soms vijf of zes dagen op het paleis verblijft en in een speciale ka mer slaapt is volgens de heer Houwer uit de lucht gegrepen. ..Natuurlijk slaap ik er niet. dat moet toch ieder een begrijpen en wat is nou een spe ciale kamer?" ..Bovendien", aldus de heer Houwer, „zijn er op het paleis drie vaste koks, waarom zou men mij er dan regelma tig bij moeten halen. Waar ik wel va ker voor ben uitgenodigd zijn de ban ketten en de parties op de paleizen in Den Haag en Amsterdam", „Dat zijn dan gelegenheden waar zo'n honderdtachtig gasten komen en dan had men mij wel nodig. Maar wat nu geschreven wordt over die fri tes bijvoorbeeld, wekt de indruk dat het er een soort patates-friteskraam is. Ik vind dit beneden alle peil." „Ronduit belachelijk", aldus de heer Houwer, „vind ik het slott van 't ver haal: „Op één oktober vertrekt de heer Houwer naar het zonnige Spanje om er de wintermaanden door te brengen. Maar zodra een telegram met een gouden kroontje hem in zijn strandstoel bereikt, aarzelt hij niet om het eerste het beste vliegtuig naar Nederland te nemen". „Zoiets is toch baarlijke nonsens. Ten eerste ga ik niet de hele winter naar Spanje en dan, telegrammen- met gouden kroontjes. Dat is toch te gek om los te lopen". Hoofdredacteur Bouke Poelstra van Eva vertelde desgevraagd dat hij de dagvaarding waarin het versprei dingsverbod van het nieuwe nummer wordt geëist, in alle opzichten onjuist vindt. „Ik ben het helemaal niet eens met de beweringen van de héér Houwer, dat het hier om vertrouwelijke mede delingen gaat, die niet gepubliceerd mogen worden". „Om die verhalen was het juist te doen. Per slot van rekening zijn er duizenden snackbarhouders in Neder land, maar die zijn lang niet allemaal gelegenheidskok op paleis Soestdijk". „Ach", aldus hoofdredacteur Poel stra. „Het is het bekende verhaal van mensen die een mooie story te vertel len hebben en dan schrikken als zij het verhaal zwart op wit zien staan. Zoals zoveel journalisten al hebben ervaren krijg je dan te horen dat het zo nimmer is bedoeld en niet in over eenstemming is met de afspraak". De heer Houwer tenslotte: „In dat verhaal staat ook dat de koningin en de Prins aan de lijn doen. Zoiets ver tel je toch niet. Zelfs niet in een ver trouwelijk gesprek. Ik lijd schade van dat verhaal. Dat is wel duidelijk. Niet alleen dat ik wel niet meer door het hof zal worden gevraagd, maar ook hier'in mijn restaurant in Noord- wijk. ADVERTENTIE ts rie naam van (le nieuwe haarmodelijn herfst/winter 1970/71 van het Syndicat, waarvan de coupe création uw garantie is voor een volmaakt natuurlijk kapsel, dat bjj uw persoonlijkheid past. Alle leden van het Syndicat kunnen advies geven, nood zakelijk bij de technische uitvoering van de nienwe créatie. SYNDICAT DE LA HAUTE COTFFURB FRAN^AISE ET COIFFURE CRÉATION zijn herken baar aan nevenstaand embleem. APELDOORN Maison Dullèr, Hootdstr. 46 c-d HOENDER LOO Bij de opge- wekte herfstklanken in het nationale park De Hoge Vel uwe, zoals het bur- len van de herten, voegde zich gister middag nóg een blij geluid: de tel machines tikten de vijfhonderddui- zendste bezoeker aan, die zich dit maal aanzienlijk vroeger meldde dan in voorgaande jaren. Instrumentmaker F. W. Schalk (27) uit Amsterdam kreeg, toen hij zich met vrouw, moeder en enig kleinvolk aan de poort meldde, geen kaartje. Maar juist toen hij zich op maakte om daar een beetje verstoord over te doen kwam een comité van ontvangst het tegenover gelegen kan toor uit om hem te vertellen, dat hij de halfmiljoenste bezoeker van het jaar was. Of nee, het ging iets anders, want hoffelijkheid is op De Hoge Ve- luwe een groot goed, dat in ere wordt gehouden. Dus werd mevrouw Schalk de halfmiljoenste, Schalk kreeg num mer 499.999 en oma nummer 500.001. Veel maakte dat verder niet uit, want ook deze aanpalende nummers kregen hun deel van de glorie en de geschen ken. Directeur ir. H. van Medenbach de Rooy bood gratis jaarkaarten en twee boekwerken over De Hoge Veluwe aan, alsmede een van de bloemenboe- ketten uit eigen tuin, waarmee tuin man Henk Hol al eerder faam ver wierf. De heer D. A. Kramer, voorzit ter van de eVreniging Vrienden van de Hoge Veluwe, deed o.m. er een lid maatschap van de vereniging bij en de exploitanten van de restaurants lieten zich evenmin onbetuigd. Het gaat de laatste tijd weer beter met het bezoek op De Hoge Veluwe dan het geval was na de prijsverhoging in 1967. Tot en met 30 augustus kwamen er ruim 88.000 auto's en 1783 autobus sen binnen en het totale bezoek tot die datum overschreed de 460.000, dat is bijna 60.000 meer dan het jaar daarvoor op die tijd. Er bestaat goede hoop, dat het kalenderjaar 1970 een eindcijfer van 560.000 zal oplveren. Voor De Hoge Veluwe betekent dat nogal wat, omdat het park als parti culiere instelling geen subsidie ont vangt en 62 pet. van de baten uit de entreegelden moeten komen. De di rectie schrijft de toegenomen belang stelling van dit jaar onder meer toe aan het weer zonnig en niet te warm, dt moet je hebben in zo'n pu re natuurgelegenheid en aan nieu we voorzieningen in het park. De wildkansel aan de rand van het rust gebied De Klep, de plaggenhut en de houtloods, waarin de bezoekers zelf souvenirs mogen afzagen, zijn duide- ir Bloemen voor de halfmiljoenste.' Een Amsterdamse huisvrouw, die met man (links), kind voorgronden oma aan de kassa was verschenen, maakte het half miljoen van dit sei zoen op de Hoge Veluwe vol. lijk aangeslagen bij een groot publiek. Ir. Van Medenbach de Rooy: „Het pu bliek vraagt in toenemende mate om attracties en hiermee kunnen we blijkbaar iets geven, zonder in de kermissfeer te vervallen." AMSTERDAM „Ik vind het verschrikkelijk zoals het is afgelopen. Dat wilde iedereen wel geloven van de 37-jarige Bert B. A. M. van S. De vraag waar de zit ting van de Amsterdamse rechtbank gistermiddag om draaide was echter of hij die afloop de dood van een lastige klant in de broodjeszaak waar Bert als chef werkte niet toch enigszins zelf had gewild. Het slachtoffer, de 23-jarige Henk, was een beruchte figuur in de Amster damse binnenstad omdat hij in horeca bedrijven wel vaker zonder betalen wegliep. Als daarvan iets werd gezegd, bood hij altijd bereidwillig aan te vechten om de betaling. Bert had dat in de broodjeszaak aan de Kolksteeg ook al een paar maal meegemaakt. Daarom had hij zijn hart al vastgehouden toen Henk in de nacht van 11 maart met een vriend binnen stapte, stomdronken, want zijn bloed UTRECHT Op alle Nederlandse artsen zal vandaag een beroep worden gedaan tot meer actie en samenwerking. Het gaat daarbij om hulpverlening aan vrouwen met een ongewenste zwanger schap. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst doet het beroep in een vandaag te publiceren brief aan alle afdelingen van de maatschappij. Volgens het hoofdbestuur moet er voor de hulpverlening aan die vrouwen op korte termijn „een goed gecoördineerde samenwerking" komen tussen de afde lingsbesturen, plaatselijke specialisten vereniging en plaatselijke huisartsen vereniging. Daaraan zouden ook andere instanties moeten kunnen meedoen. In enkele plaatsen van het land is al een werkgroep actief. Vrouwen met een ongewenste zwan gerschap moeten nu eindelijk gehoor kunnen krijgen voor hun problemen. Dan zal een einde komen aan de klach ten dat die vrouwen niet weten aan welke deur zij moeten bellen. Zij zullen de zekerheid moeten hebben te worden binnengelaten. De artsen van hun kant zullen zich dan niet meer behoeven te verschuilen achter hun angst, als excuus om een vrouw niet binnen te laten. Om ieder misverstand bij voorbaat weg te nemen: onder hulp wordt hier niet verstaan het uitvoeren van een abortus; wel een adviserende begelei ding in medisch-maatschappelijk, econo misch en psychologisch opzicht. Het hoofdbestuur spreekt in dit opzicht over „behulpzaam zijn bij grote nood op dit gebied". Als er, over het hele land gespreid, grotere mogelijkheden zijn tot hulpver lening bij ongewenste zwangerschap, zal het capaciteitsprobleem geen reden meer zijn tot het niet in behandeling nemen van hulpaanvragen op dit gebied. Dit laatste, aldus de brief, is nu een van de meest knellende problemen. Wanneer hiervoor op korte termijn geen oplossing wordt gevonden, zal dit leiden tot de door ieder als een nood oplossing gevoelde oprichting van abortusklinieken. Daarbij bestaat het grote gevaar dat de zo belangrijke bege leiding van de vrouw in kwestie veel minder goed tot haar recht zal komen. Belangrijk is dat de werkgroepen via de aan een vrouw verleende hulp tot een wezenlijke oplossing van haar pro bleem komen. Een beslissing over het uitvoeren van een abortus ook wan neer deze buiten een werkgroep tot stand komt moet door ten minste twee artsen worden genomen. Hoe een arts ook over zwangerschaps afbreking denkt, hij heeft volgens het hoofdbestuur in ieder geval de plicht om elk geval van ongewepste zwanger schap waarin zijn hulp wordt gevraagd aan een zorgvuldig onderzoek te onder werpen. Aan de hand daarvan moet hij samen met zijn patiënte overleggen wel ke maatregelen moeten worden geno men. De artsen wordt ook gewezen op „het sterk opdringende probleem van de fa lende anticonceptie". Voorlichting, maar meer nog opvoeding op dit gebied van de gehele bevolking is een dringende noodzakelijkheid. Deze brief van het hoofdbestuur bete kent niet, dat de Maatschappij Genees kunst nu haar standpunt over abortus heeft bepaald. Studie en overleg daar over zijn nog steeds gaande. ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Jules Crolset. m. m i X zo bleek later bevatte 2,60 promille alcohol. De jongelui deden bestellingen, weigerden het gebrachte, bestelden an dere dingen en eisten tenslotte dat de serveerster het gewenste bij hun bracht. Omdat dat geen gewoonte was in de smalle en drukke zaak, weigerde zij dat, waarop Henk naar de deur liep. De serveerster riep: „Wordt er niet be taald?", en daarop kwam Henk terug naar de plaats waar Bert achter de toonbank lever stond te snijden. De in witte coltrui gestoken forse ge stalte van Henk boog zich volgens ge tuigen dreigend over de vitrine. Vol gens het personeel erachter leek hij zichzelf er aan op te trekken. Daarop gooide Bert eerst met het bordje spie gelei en maakte hij vervolgens een snelle stekende beweging met het lang» slagersmes dat hij bij het lever snijden gebruikte. Henk strompelde naar buiten en zakte daar stervend ineen, door het vlijmscherpe mes in het hart geraakt. „Toen ik hem in elkaar zag zakken, realiseerde ik me pas dat ik hem moest hebben gestoken", aldus Bert, die zelf de politie direct had gebeld. De psy chiater M. Kuilman en de psycholoog drs. H. in 't Veld, die hem hadden on derzocht, geloofden dat volledig. Zij za gen er een aanwijzing in dat Bert, een vlotte prater die anders altijd alle moeilijkheden wist te sussen, op dat moment bijna geheel of volledig ontoe rekeningsvatbaar was geweest. Bert, die van zijn achtste jaar af in tehuizen is opgevoed doet zich volgens hen naar buiten veel zekerder voor dan hij innerlijk is. Daarom voelt hij zich spoedig bedreigd, waardoor hij in pa niek tot een plotselinge uitbarsting van geweld kan komen, aldus de deskundi gen. De officier van justitie, mr. H. E. van Rensee, geloofde niet in een volledige ontoerekeningsvarbaarheid. Volgens hem had Bert opzettelijk gestoken. Die opzet leek de officier niet gericht te zijn op de dood van het slachtoffes, maar wel op het toebrengen van zwaar letsel. Daarvoor eiste mr. Van Renesse anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek. De raadsman, mr. C. A. J. Crul, pleit te voor vrijspraak omdat er volgen» hem geen sprake was geweest van op zet. Bert zelf zei dat ook: „Als ik in plaats van een mes en een broodje, twee broodjes in mijn hand had gehad, waren die broodjes door de lucht ge gaan en die meneer niets gemankeerd". ADVERTENTIE ROTTERDAM De Roterdamse po litie heeft de laatste weken vijftien men sen gearresteerd in de leeftijdsgroep van 16 tot 24 jaar, die het afgelopen jaar 51 inbraken zouden hebben gepleegd. De totale buit aan geld en goederen was ruim tweeduizend gulden. Er kon slechts voor duizend gulden aan goederen wor den achterhaald.

De Vallei | 1970 | | pagina 7