r>r> Basketballsters verloren van Tsj. -Slowakije SPORT IN 'T WEEKEND OP RADIO EN TV OMDAT Durex zo betrouwbaar is! Scheidende voorzitter Van Engelen: Van Himst wil niet meer in Belgisch elftal 5? USIF, |RE AL ESTATE -5K- Lotus niet in Canadese G.P. Dunne spoeling in sporttoto een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex e> Durex the best there is ROTTERDAM Binnenkort zed het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Biljartbond 1KNBB) zich gaan beraden over voorstellen, die een omwenteling kunnen betekenen voor de top sport in de biljartsport. Voorstellen die het laatste voor uitstrevende idee behelzen van Piet van Engelen (35) als voor- «tter van de bond: EIGEN STEMPEL USIF. REAL ESTATE OVERBOORD TE JONG RIJ ELKAAR HINDER RAKELINGS NAAST ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 HOCKEYPLOEG STARTTE MET WINST TEGEN OOSTENRIJK sport BRUSSEL De kop is er af. De eerste wedstrijden van het monsterhockey- toernooi om de Europese beker, dat vrijdagmiddag op liet complex van de Heysel te Brussel is begonnen, zijn gespeeld en hebben Nederland de eerste winst gebracht. Oostenrijk was de eerste tegenstander van onze landgenoten en met 20 zegevierde de Oranjeploeg door doelpunten van Nico Spits uit respec tievelijk een strafcorner en een strafbal. De reeds bij de rust bereikte 20 stand bleef tot het einde gehandhaafd. Ondanks sterk verweer van de Oostenrijkers, die na de rust een serie van drie strafcorners wisten te forceren, maar hieruit geen winst wisten te halen. Ook Nederland kwam nog verscheidene keren in formatie voor een strafcorner totaal kreeg Nederland er negen te nemen maar mede door enkele malen voortreffelijk ingrijpen van de Oostenrijkse goaly Reinhart Sellner was het resutaat nihil. De ruime overwinning voor de Ne derlandse ploeg, die in het prille begin niet ondenkbaar was, vooral nadat Nico Spit in de zevende minuut een door broer Frans genomen strafcorner feil loos had benut: 10, is toch niet ver wezenlijkt kunnen worden. Enerzijds was dit 't gevolg van de zware tegen stand, die de flink uit de kluiten ge wassen Oostenrijkers boden, anderzijds kwam dit door de slechte leiding van het Zwitsers-Tsjechische duo Arber- Novotny, dat wel blijk gaf de papieren Geef de biljarters meer geld 1 Loonderving voor aan nationale toernooien deelnemende biljarters. X Een ruimere onkosten vergoeding. 3 Het inkorten van het aantal dagen van natio nale toernooien. 4 Een betere begeleiding en goede coaching van jeugd- en topsporters. Voor zijn afscheid, op 16 januari 1971 tijdens de bondsvergadering, wil Piet ran Engelen niet dieper op zaken in gaan, die nog door de bestuurlijke zeef moeten. Zijn besluit is definitief. Werkzaam heden en zorg voor zijn gezin laten geen andere weg meer open. „Ik wil evenwel niet scheiden met het brand merk van de progressieve voorzitter. Wel hoop ik dat het bestuur de weg zal weten te vinden om tot aanvaarding van bepaalde ingrijpende wijzigingen te komen". Piet van Engelen, een goed van de tongriem gesneden om zijn kennis en liefde voor de sport nationaal en inter nationaal gewaardeerd voorzitter van de KNBB heeft nooit nagelaten een ei- Sm stempel op zijn werk te drukken. t de vijf jaar dat hij in die functie naar buiten optrad, heeft hij altijd ge vochten voor een betere positie van ADVERTENTIE Dit snelgroeiende Fund I belegt uitsluitend in inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van I de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 3V2 jaar na de stichting van het Fund een I gemiddelde waardetoename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. I Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel I USIF. Real Estate 16.9.70 $7.61 Ik bon geïnteresseerd in het unieke USIF, Real Estate concept. Naam:. Adres:. Plaats:. Inzenden aan Gramco Information (Nederland) N V. Leidsaslraat 74 Amsterdam Tel. 234323 - 234324 PIET VAN ENGELEN meer geld Nederland bij de Europese en Interna tionale Biljartbonden. Veel heeft hij bereikt, maar niet alles. „Ik heb", zo zegt hij, „internationaal geprobeerd er uit te halen wat er in zat. Dat is, als ik terugblik, mislukt. Ervaring leert echter dat je bij derge lijke zaken, waar je in het bestuur een minderheid bent, je nog wel eens de kop stoot. Je wordt gewoon wegge stemd". Is men in de biljartwereld op de goe de weg? Van Engelen: „Ten dele. De laatste jaren zijn veel oudbakken ideeën overboord gezet. Aan de andere kant moet men nog te veel wortstelen met oude structuren". Ook internationaal? „Hoe jammer het voor Nederland ook is ik heb daar vaak alleen gestaan wij hebben, ge lukkig, een democratische vorm voor het beoefenen van de biljartsport, waaraan alle lagen van de bevolking kunnen deelnemen. In het buitenland is de biljartsport aristocratisch. Die aris tocraten eisen de leiding op". „En het gekke is, men duldt die lei ding. We zullen nog wel vijfhonderd jaar stormlopen en nooit winnen". Heeft Nederland zich dan internatio naal wel een positie veroverd? Van En gelen: „Ja, ik dacht het wel. Werden we in de eerste jaren in mijn functie als voorzitter nauwelijks au sérieux ge nomen, op ons initiatief zijn er toch al revolutionaire veranderingen bereikt". Piet van Engelen, terugblikkend op vijf jaar sprankelende activiteit in de biljartwereld: „Ik geloof dat ik te jong voorzitter ben geworden. Niet dat ik te klagen heb gehad over gezag en een prettige werkkring, maar toch staat voor mij vast dat je maatschappelijk alles bereikt moet hebben voor je een dergelijke functie moet aannemen. Als je jong bent, gaat alles ten koste van je gezin en je werk. Het is niet te combi neren met een dergelijke carrièreop- bouw". Zal zijn opvolger (het bondsbestuur zal de heer K. Schimmel, secretaris van de KNBB voorstellen) zijn ingeslagen weg tot vernieuwing en modernisering ook volgen? „Ik verwacht een wat za kelijker opstelling". Zijn grootste wens? Van Engelen: „Het is goed dat er af en toe een frisse wind in een bestuur gaat waaien. Ik hoop dat mijn opvolger er iin zal slagen om de KNBB en de wilde bonden dich ter bij elkaar te brengen". „De biljartsport is duidelijk als ge meengoed geaccepteerd. Maar bij een totale aaneensluiting neemt de macht toe en kun je ook meer bereiken". MONTREAL De Engelse renwa- genstal Lotus heeft besloten niet deel te nemen aan de Grote Prijs van Canada, die morgen wordt gehouden op het „track-circuit" (150 km ten noorden van Montreal). Per telegram berichtte Peter Warr, de teammanager van Lotus, aan de Canadese automobielclub: „Het Lotus team heeft onder de gegeven omstan digheden geen andere keus dan in schrijving voor Canadese Grand Prix te annuleren". De omstandigheden, waar op Warr doelde, houden verband met de dood van Jochen Rindt, de „nummer een" van Lotus. Toch lag het aanvan kelijk in de bedoeling van de stal om met de coureurs Emerson Fittipaldi (Brazilië) en John Miles (Engeland) deel te nemen aan de Canadese Grand Prix. Tsjecho-SlowakijeNederland: een Nederlandse aanval met Jerry Wit te (14) en Carla de Liefde (met de bal). spelregels goed te kennen, maar geen enkel begrip voor de spelsituaties toon de. De technisch superieure Nederlan ders, die in de formatie 1133 speelden, hadden hier de meeste hinder van. De Oostenrijkers, wier kracht vooral lag in powerhockey, waarbij zij soms voor de tegenstander weinig re spect toonden, hadden minder te lijden van de arbitrale dwalingen, doch wel hadden ook zij hinder van de laag staande zon, die in het Nederlandse kamp onder meer werd aangevoerd als excuus voor de matige partij hockey. Maar de zon, die volgens de weerbe richten ook de komende dagen zal blij ven stralen, die slechte scheidsrechters en de vooral harde tegenstand zijn om standigheden, die in dit toernooi elke ploeg zullen blijven achtervolgen. En die zal ook Nederland moeten overwin nen om hoog te kunnen eindigen. De zeer consciëntieus op dit toernooi voorbereide Nederlandse ploeg, die in oefenwedstrijden en ook in de interland- ontmoeting tegen Engeland blijk heeft gegeven in optimale conditie te zijn, stuitte tegen Oostenrijk op een team, dat eveneens van wanten wist. Het ging bij de Oostenrijkers echter niet alijtd even gracieus en om de Ne derlandse aanvallen op te vangen werd nogal eens naar ongeoorloofde middelen gegrepen. Strafcorners waren hiervan het gevolg en nadat Nederland er vijf op zijn conta had staan, waarvan er dan één was benut, volgde in de 28e minuut een strafbal toen de doorgebro ken Frans Spits op resolute wijze werd geblokkeerd. Nico Spits kwam naar vo ren om het zijn broer aangedane on recht te wreken en hij kende geen par don. Nederland leidde met 20 en de Oostenrijkers hadden tot dat moment nog geen enkele bedreiging gevormd. Frans Christis kreeg nog een kans om de score te vergroten, toen Frans Spits hem de bal uit een mooi opgezette aan val op de stick speelde, doch het bleef bij een, zij het moeilijke, kans. Uit Oostenrijks tweede strafcorner schoot Peter Minar naast en daarmee is de eerste helft verteld. De Oostenrijkse doelman Sellner on derscheidde zich na rust verscheidene keren bij Nederlandse aanvallen, zome de bij strafcorners, doch had in de 17e minuut geen oplossing toen Frans Christis met broer Jos evenals de andere Frans (Spits) een voortdurende dreiging voor de Oostenrijkers zich door de verdediging wrong. Het geluk was echter met Sellner, want de bal ging rakelings naast. Deze meevaller inspi reerde Oostenrijk tot meer offensief spel, hetgeen resulteerde in een drietal strafcorners. Maarten Sikking kreeg voor het eerst gelegenheid in actie te komen en hij deed dit zeer bekwaam. Zo bleven de Oostenrijkers op nul en werd Nederland alleszins verdiend dui delijk winnaar, zonder echter tot grote hoogte te hebben kunnen reiken. Engeland, Nederlands grootste con current in de groep, won met 31 van het op Europees niveau debuterende Rusland, na een voorsprong van 3—0 te hebben gehad. Het was een alleszins aanvaardbaar debuut voor de Russen, die in doelman Viktor Gronakov hwn beste man hadden. De opstelling van het Neerlaodse elf tal: Sikking: Nico Spits, De Lanoy Meijer, Van Staveren, Kranenberg. Frans Christis, Zweerts en Bolhuis Frans Spits, Jos Christis en Thole >f 'f> J hi '."v7? WÊ& - mÊmm A Jerry Fishback vliegt over het hoofd van zijn paard „Top Ticket", juist nadat de laatste horde in de derde race te Belmont was genomen. Alleen zijn trots raakte gekwetst. EINDHOVEN In verband met de Europa Cup II return wedstrijd op 30 september a.s. tegen Gottwaldov is de competitiewedstrijd tussen PSV en FC Twente verplaats van zondag 27 sep tember naar vrijdag 25 september. Aanvang 20.00 uur in het PSV-stadion te Eindhoven. ROTTERDAM Tegen een matig spelend Tsjecho-Slowakije is de Neder landse basket-ballploeg er in de halve finales van het Europees kampioen schap in de Energiehal met een neder laag van 50-62 goed afgekomen. Dat verschil was overigens al ont staan in de eerste minuten toen de ba- sisploeg van Oranje, bestaande uit Wil van Drooge, Els de Groot, Carla de Liefde, Ria de Roos en Jetty Wilde, on tredderd werd door het uitvallen van Ria de Roos. Zij kreeg namelijk eerst een Tsjechische elleboog tegen haar kin en werd vervolgens per ongeluk door Els de Groot omver geworpen. Huilend verdween Ria de Roos, in de poulewedstryden Nederlands beste speelster, naar de zijkant. Toen zij na tien minuten weer terugkwam was het leed al geschied. De Tsjechi sche ploeg, waarin Joskova de eerste helft met 20 punten schitterend leidde met 26-10. Die ruime marge slonk nog tot 36-26 bij de rust, vooral d ankzij de rushes van Carla de Liefde, de enige Nederlandse, die er in deze periode nog iets van terecht bracht. Want over het algemeen waren de combinaties van Oranje te doorzichtig om de, na het sterke begin, terugvallende Tsjechische ploeg te kunnen verontrusten. Al na zes minuten in de tweede helft moest Ria de Roos, die met negen pun ten onder haar gemiddelde produktie was gebleven, met vijf persoonlijke fouten het veld ruimen. Het was dit maal geen verzwakking. Integendeel, na enkele wissels draalde de ploeg zelfs beter dan voorheen maar de afwerking liet helaas nog veel te wensen over. In de slot/ase nam de Tsjechische coach geen risico en haalde Joskova, die in de tweede helft langdurig aan de kant had gezeten, terug en met nog een zes pun ten stelde zij de zege toen veilig. Nederland zal nu tegen Roemenië, dat een verrassende nederlaag van 57-63 tegen Polen leed, om de zevende en achtste plaats moeten uitkomen. BRUSSEL Paul van Himst heeft verzocht niet meer in het Belgische nationale elftal te worden opgesteld. De 27-jarige spitsspeler van Anderlecbt is van mening dat h\j de benodigde interesse niet meer op kan brengen. DEN HAAG De cijfers van sport toto nr 5 zijn: aantal deelnemers: 738.839; bruto inleg 1.463.075,10; prij- zenbedrag 658.383,79. Beschikbaar voor le prijs 230.434,33; 44 meldingen; fe^cr f 5237 Voor 2e prijs 164.595,95; 675 mel dingen; ieder f 243, Voor de 3e prijs f 230.434,33, 5246 mel dingen, ieder f 43, Voor extra prijs 32.919,18 1153 meldingen, ieder f 28, ADVERTENTll Van Himst heeft 56 maal het tricot van de „Rode Duivels" gedragen en werd in 1964 voor het Europese elftal gekozen. In dat jaar werd hij tevens tot beste voetballer van Europa uitgeroe pen. Na het wereldkampioenschap in Mexico, waar België zeer matige resul taten behaalde, is van de zijde van de Belgische voetbalbond ernstige kritiek op Van Hirhst uitgeoefend. Ook' de 27-jarige Wil fried Puis, linksbuiten van Anderlecht, wenst niet meer voor het Belgische nationale team uit te komen. HILVERSUM In het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.45 tot 22.10 uur via Nederland 2 uit zendt, komen aan de orde: interlandwedstrijden turnen voor da mes Nederland-Polen in Helmond; autosport: Trophee of the Dunes in Zandvoort; atletiek: vijf kamp Nederland-Frank rijk-West-Duitsland in Uden; speedboatraces: „De drie uren van Amsterdam" op de Amstel; paardensport: St. Leger-ren en de produktendraverij op Duindigt. Het sportprogramma „Langs de Lijn", dat de NOS-radio van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum I uitzendt, bevat naast flitsen van wedstrijden in het be taalde en in het amateurvoetbal onder meer de volgende onderwerpen: Europees hockejetoernooi in Brussel; speedboatraces: „De drie uren van Amsterdam" op de Amstel; autoraces: om de Trophee of the Dunes in Zandvoort; interlandvijfkamp Nederland-Frank rijk-West Duitsland in Uden; Loting voor de volgende ronde om de KNVB-beker; overzicht handbal en korfbal. Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modern voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowe! in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company.

De Vallei | 1970 | | pagina 17