notities HERSTRUCTURERING VAN NEDERLANDSE HANDELSMOUTERIJEN UITVOER VARKENS ZEER BEVREDIGEND beurs van amsterdam beurs overzichi De stad en dokter Moore ftjKM Onderzoek voorliehtinw; bedrijven Spaaroverschot Postspaarbank ZAKEN DOEN MET RUSLAND Ingrijpende wijzigingen in de komende 5 jaar Pnj zen zijn momenteel stabiel SCHOENEXPO IN UTRECHT GEEN EXTRA N UITKERING VOOR HORECA- PERSONEEL IN NEDERLAND MEERJARIGE LENING AAN INDONESIË DUITSE MIJ. OPGERICHT STEMMING LUSTELOOS A<?A'I«A YOUNG PILOOT STORM TEKKO TAKS Midden- en Kleinbedrijf VIJFJARENPLAN KWALITEIT AVG: ONBEGRIJPELIJK Pagina 2 ZATERDAG 19 S&TEMBëR IWC „Er te toch geen reden tot uitstel? Hoe vlugger hoe beter. Na een poosje verandert de klontering in vezelachtig weefsel en als dat gebeurt moet je zo veel mogelijk wegsnijden. Een trom bose die tamelijk oud is, is eerlijk ge zegd moeilijk weg te nemen. We heb ben daar nog niet veel ervaring in, maar ik heb Fairchild twee of drie keer geassisteerd. Er is echter geen reden om te wachten. Zij lijdt een zekere pijn en de bloedsomloop is enigszins in het been belemmerd". „Toch vind ik dat we de operatie zo lang mogelijk moeten uitstellen". „Waarom?" Hij was zich ervan be wust dat hij zelfbewuster sprak dan je van een aankomend chirurg die te gen een ervaren dokter spreekt, zou verwachten. Daarom verzachtte hij zijn vraag: „Waarom wilt u uitstel?" De opinie van Armstrong over Moore was niet gebaseerd op wat hij van Moore zelf had gezien, maar op de hele categorie van plattelandsdok toren. Hij was er diep van overtuigd dat plattelandsdoktoren veel minder bekwaam en onderlegd waren dan doktoren uit de stad. Hij had het nooit ter sprake gebracht, hij wilde onder alle omstandigheden beleefd blijven. Hij vond dat dit de enige houding was die enige kans maakte de spanning om met dergelijke colle ga's te werken te overleven, en na even nagedacht te hebben, zwakte hij zijn vraag nog meer af: „Dat zou ik eigenlijk graag weten, Moore". „Zij heeft een trauma van haar verpleegstersopleiding. Zij had het nooit zo lang moeten volhouden, maar zij beschikt nu eenmaal over veel wilskracht en dat is haar noodlottig geworden. De trauma of wat het ook is zorgt ervoor dat haar wil een invalide te zijn de overhand krijgt. Zo denk ik er tenminste over". „Maar waarom zouden wij haar li chaam niet behandelen en dit psy chiatrische probleem apart beschou wen?" „Ik ben er tamelijk zeker van dat als wij haar met rust laten, zij haar evenwicht vanzelf wel terugkrijgt. Als wij de zaak forceren en haar opere ren, zou ze wel eens geestelijk kunnen instorten, zo erg dat zij nooit meer beter wordt. Nee, ik wil hierin niets forceren". „Voor mij is de goede volgorde: eerst opereren en dan de rest de na tuurlijke loop laten hebben, als^ dat mogelijk is, anders een therapie. Of we zouden haar direct naar een psy chiater moeten sturen". „Dat laatste is onmogelijk. Het gaat volkomen boven haar en mijn begro ting, en trouwens, een ervaren psy chiater vind je in het dichtst bij in Warwick. Nee, als je denkt dat de operatie een jaar of een anderhalf jaar uitgesteld kan worden, dan zou dat het beste zijn, ook al lokt het je niet aan". Armstrong wilde weer protesteren, besefte echter dat hij genoeg had aangedrongen en besteedde zijn aan dacht aan de soep. Het was dezelfde groentensoep als 's middags en alleen naar de bodem toe werd de soep wat dikker, maar hij had honger en was op het gebied van eten niet zo kri tisch. Na een flinke ruimte na hun meningsverschil, vertelde hij Moore van zijn grote idee. Moore luisterde blij met belangstelling. „Het geeft haar wat bezigheden", zei hij, „en ze is ons van dienst. Dan is zij werkelijk de uitverkorene van de stad. Dat betekent goede public re lations voor ons doktoren. Heb je er enig idee van wat zo'n installatie gaat kosten heet het niet een mobilo foon?" „Nee, maar ik denk wel veel, mis schien wel duizend dollar". Moores gezicht kreeg een sombere uitdrukking en David dacht aan de eeuwige strijd die hij moest voeren om het ziekenhuis financieel draaien de te houden. „Dat lijkt heel wat geld, ik denk dat je gelijk hebt". Toen opgewekter: „Misschien krijgen we van de com missie gedaan dat de gemeente een gedeelte betaalt. Misschien wel de he le installatie. Dave, ik geloof dat het een uitstekend iedee van je is, en nu kan ik die oude knapen iets positiefs aanbieden. Uitstekend!" De rest van de maaltijd keuvelde Moore bijzonder opgewekt. Toen hij tenslotte zijn servet op tafel legde en zijn stoel achteruit schoof, zei hij: „Er komt een jonge knaap uit Warwick om ons te vervangen tijdens de ver gadering. We hebben natuurlijk geen spreekuur, maar in geval van nood „Maar jullie zijn toch afte drie in de stad?" „Ik tref voorzorgsmaatregelen voor het geval die drie kankerpitten... We doen ons best voor de stad gedurende bijna ons hele beroepsleven... Nou ja, het doet er niet toe". „Ik zou graag geholpen hebben". „Daar heb ik nooit aan getwijfeld. Maar dat zou een soort uitbuiting ge weest zijn, je eerste nacht hier. De naam van die jonge dokter is Ted Barlow, en hij maakt zijn studie in Warwick af. Als hij erdoor is hoop ik, dat hij zich hier wil vestigen. Als je niets anders te doen hebt vanavond, kun je misschien naar mijn praktijka- dres gaan en hem opzoeken?" Moore wilde opstaan en Armstrong wilde zijn voorbeeld volgen, toen Moore hem gebaarde te blijven zitten. „Wacht even. Daar is die commissie. Laat ze voor ons vertrekken, die el lendelingen". Aan het eind van de eetzaal waren drie mannen van een tafel opgestaan en ze liepen over de smalle loper in hun richting. Moore had zijn stoel omgedraaid en deed net of hij hen niet zag, maar Armstrong keek hen nieuwsgierig aan. Twee waren klein, verschrompelde mannen van over de vijftig, ze leken wel broers. Ze had den afgetobde, bittere gezichten met een huid die de kleur en de structuur had van te lang bewaarde appels, en de degelijke pakken die zij droegen schenen niet helemaal te passen, alsof zij die alleen bij begrafenissen droe gen en dergelijke belangrijke gebeur tenissen. De derde droeg zijn kleren natuur lijker en leek wel een winkelier. Zijn magere gezicht had de blik van een sardonische arend. Bij elkaar leken deze mannen onbuigzaam en moreel sterk, stuk voor stuk gaven ze de in druk het leven een harde en verve lende aangelegenheid te vinden. Tot Armstrongs verrassing nam de eerste van hen die een tandenstoker in zijn mond stak, weinig notitie van hem, een lichte beweging van zijn hoofd, een geluidloos openen van de mond, geen warmte in de ogen. De tweede en vervolgens de derde deed hetzelfde, en intussen was Armstrong al bijna opgerezen. Hij greep zijn ser vet, verward door de indruk die zij op hem maakten en verrast door zijn ei gen instinctieve reactie van respect. Zij liepen voorbij en hij ging weer zitten. (wordt vervolgd) mm 4531. Herhaaldelijk liep Piloot Storm om het Ding heen, zonder eigenlijk zelf goed te weten, wat hem te doen stond. Hij begon de contraptie steeds meer als een uitdaging te onderkennen van zijn moed en intelligentie. Waar kwam het Ding vandaan? Waarom was het juist op de Maan geplaatst? Waartoe diende het? Natuurlijk was et maar één manier om wijzer te worden, namelijk: pro- 5. „Tja, die anthropologic" herhaalde de oude geleerde fijntjes glimlachend, terwijl hij een lijvig boekdeel van de plank lichtte. Daar ben ik, door al die geruchten van tegenwoordig, na jarenlange onderbreking weer ijverig in gaan studeren. Mede natuurlijk door mijn onlesbare dorst naar kennis. Ik heb zelfs door de tekenaar van „Trouw", op mijn aanwijzingen, een afbeelding laten maken van de meest hoogstaande mensaapvormen, zoals die misschien nog te vinden zijn bij die zogenaamde Orang Pendek. Kijk, hier is hij!" Om beurten bekeken de beide vrienden de fraaie tekening, welke Terry de opmerking ontlokte: „Nou, dat is ook geen knappe jon gen!" Professor Starreveld hield echter alweer een an der document op en vervolgde: „Kijk! En nu ben ik door een Hollands comité aangezocht om mijn opinie over die geruchten, betreffende de Orang Pendek te geven en hebben zij mij benoemd tot hoofd van een expeditie, die over enkele weken naar Sumatra vertrekt, om evenals die Engelsen onder leiding van je vriend Patrick, die het tegendeel wil bewijzen, naar dit bijzondere diersoort te zoeken!" DEN HAAG De raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft een rap port vastgesteld over individuele be drijfsvoorlichting. Dat rapport zal aan de commissie bedrijfsvoorlichting wor den gezonden die bezig is met een on derzoek naar de bedrijfsvoorlichting en die daarover een advies moet uitbren gen aan de minister van Economische Zaken. De Raad voor het Midden- en Klein bedrijf is van oordeel dat het niet raadzaam is nu wijzigingen aan te brengen in de nog niet zo lang bestaan de organisatie van de centrale voorlich tingsdiensten voor het Midden- en Kleinbedrijf. Met die organisatie zijn immers gunstige ervaringen opgedaan. De raad meent wel dat de werkzaam heden van de centrale voorlichtings diensten en van de branchevoorlich- tings instituten beter zouden moeten worden gecoördineerd. De raad acht financiering van de voorlichting op basis van meerjaren plannen gewenst Hij vindt dat de sub sidiëring daaraan zal moeten worden aangepast Bij de behandeling van het onl- werp-rapport door de raad bleek dat vele ondernemers onbekend zijn met de instituten tot wie ze zich kunnen wen den om bedrijfsvoorlichting. Er werd opgemerkt dat er allerminst behoefte bestaat aan vestiging van regionale kantoren, ook al omdat daarvoor de fi nanciën ontbreken. De heer P. J. de Kruif bepleitte als nog het meer inschakelen van dc bondseonsulenten door de ondernemers als ze bedrijfsvoorlichting wensen. Bij de RPS is in de maand augustus 23 miljoen gulden meer ingelegd dan opgenomen. Vorig jaar gaf de maand augustus een spaaroverschot te zien van 17 miljoen. In totaal werd in de afgelopen maand ingelegd 147 min. gld. (aug. 1969: 134 mij.) en opgenomen 124 miljoen (aug. 1969: 117 milj.). Het inleg gerstegoed bedroeg ultimo augustus 1970 5713 min. gulden tegen 5380 milj. op 31 augustus 1969. De directie van de internationale Handelscombinatie Holland (IHC) heeft onlangs de Russische onderminister van Oliewinning Orudjev naar ons land uit genodigd in de hoop verdere zaken met de Sovjet-Unie te kunnen doen. Minister Orudjev, die 9 dagen in ons land heeft doorgebracht, heeft op de Noordzee o.a. het 5-potige booreiland Sedneth 2 van de Nederlandse Zeeboor Maatschappij bezichtigd en heeft zich met name laten voorlichten over de nieuwste methode, die door de IHC wordt toegepast bij het leggen van dik ke gasbuizen over de bodem van de zee. Gehoopt wordt, dat Rusland zo'n leg-installatie van Nederland zal kopen. De Russen hebben rd. pal ten oosten van de Kaspische Zee een voorraad van 2 miljard kubieke meter gas aange boord. De Sovjet-regering wil dit gas per buis exporteren naar Oost- en Zuideuropese landen. Daartoe moet een pijpleiding worden aangelegd en men beziet thans de mogelijkheid om die ter bekorting niet rondom de Kas- pisohe Zee, doch dwars door het mid den van Krasnovodsk naar Bakoe aan te leggen. De IHC heeft 'n installatie ontworpen die op de Noordzee al wordt gebruikt, waarbij de pijpen boven water aan el kaar worden gelast en dan in een lange flauwe bocht naar de bodem glijden. Door sterke druk en spoeling van de bodem komen ze daar automatisch in een veilige geul te liggen. In 1967 kwam de eerste zakelijke transactie met de Russen tot stand. De IHC leverde toen voor de Kaspische Zee een platform, genaamd Chazar, dat veel overeenkomst vertoont met dc Sedneth 2 in de Noordzee. Het hele complete booreiland werd in drie stuk ken van Rotterdam naar de Kaspische Zee gesleept. Dit geschiedde via Lenin grad en vervolgens dwars door heel Rusland via rivieren, meren en ten slotte de Wolga naar de Kaspische Zee. De totale kosten van de Chazar belie pen circa 35 miljoen gulden. DEN HAAG De haudelsmouterijen in ons land zullen in de komende 5 a 6 jaar een ingrijpende wijziging van de structuur van deze bedrijfstak verwezenlijken, daarbij gesteund door de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois. De minister heeft zich bereid verklaard het initiatief van deze groep uit de agrarische industrie door een aanzienlijke financiële medewerking krachtig te ondersteunen, waarbij hij een beroep zal doen op de E.E.G.-fondsen voor verbe tering van de marktstructuur. Dit deelde de voorzitter van het Pro- du ktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, dir. C. H. J. van Beuke ring, mede aan het bestuur van het produktschap. Hij memoreerde dat het initiatief voor deze aanpak ruim 2 jaar geleden is genomen door de vice-voor- ziititer van het schap, de heer J. M. Nooy, die in het bestuur namens de werknemers al vele jaren pleit voor krachtige maatregelen tot structuurver betering van de agrarische industrie. In een door het bestuur ingestelde werk groep werden alle harrdelsmouters in ons land tot een diepgaand onderzoek bereid gevonden, waarbij van de aan vang af medewerking werd verleend» door vertegenwoordigers van de minis teries van Landbouw en van Economi sche Zaken. Men heeft nu een vijfjarenplan opge steld, dat voorziet in de sluiting van 4 kleinere bedrijven en de opvoering van de capaciteit van de overige 5 bedrij ven. De huidige totale capaciteit van ca. 90.000 ton gerstverwerking per jaar wordt, daardoor vergroot tot ca. 150.000 ton. De gemiddelde bedrijfsgrootte van 3000 ton per bedrijf achten deskundigen noodzakelijk om op langere termijn de concurrentie op de Europese markt en daarbuiten met succes te kunnen vol houden. Uitbreiding van de verwerkingscapa citeit van de gehele bedrijfstak wordt verantwoord geacht met het oog op de toenemende behoefte aan mout van gerst in binnen- en buitenland als ge volg van het aanzienlijk stijgende bier- verbruik. De heer Van Beukermg deelde mede dat de gezamenlijke mouters in het raam van dit project investeringen in roerende en onroerende goederen tot een bedrag van ongeveer 33 miljoen gulden zullen doen. Het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw kent de mogelijkheid om voor dergelijke structurele aanpassin gen van een gehele bedrijfstak een subsidie van 25 pet. te verlenen, indien daarmede de afzet van landbouwpro- dukten wordt verbeterd. Het produkt schap meent, dat het plan de steun ver dient ook uit een oogpunt van de agra rische structuur, omdat het behoud en de bevordering van de brouwgerstteel t voor sommige streken van ons land van eminent belang is. Ook de brouwerijen hebben steeds grote waarde gehecht, aan een ruim aanbod van Nederlandse brouwgerst in verband met de voortreffelijke kwali teit daarvan. Tot zijn grote voldoening heeft de heer Van Beukermg minister Lardinois bereid gevonden het project in Brussel in te dienen en de aanvraag voor de genoemde subsidie met kracht te on dersteunen. De minister wil daarnaast bij een gunstige beslissing op de subsi dieaanvraag, uit nationale middelen een aanvullende subsidie ter beschikking stellen, waardoor een totale subsidie tot maximaal 10 miljoen gulden kan worden verkregen bij realisering van het gehele plan in de voorgenomen om vang. De mouters treffen onderling voorzie ningen voor de stil te leggen bedrijven, waarbij de belangen van werkgevers en werknemers op verantwoorde wijze zullen worden behartigd. Bedrijfsslui tingen zijn niet voor medio 1972 te Ver wachten, terwijl rekening wordt gehou den met de noodzaak dal enkele bedrij ven nog langer moeten blijven produ ceren. In nauw overleg met de vakor ganisaties worden regelingen getroffen ten aanzien van de afvloeiing van in totaal een dertigtal werknemers, zowel RIJSWIJK In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor vee en vlees heeft de voorzitter, mr. F. G. van Dijk, meegedeeld dat hij voorne mens is per 1 juni van het volgend jaar z(jn ontslag in te dienen. Mr. Van DJjk wordt dit jaar 65 jaar. Bjj z(jn beschouwingen over de varkensmarkt vestigde mr. Van Dijk er de aandacht op dat de prijzen zeer stabiel zijn. Bij een ruime aanvoer van geslachte varkens. De prijzen van onderdelen van de varkens zijn licht oplopend. De uitvoer Laat zich ailileszins bevre digend ontwikkelen. Opvallend is de ruime afzet naar Duitsland van ge slachte varkens, maar vooral ook van levende varkens. Naast Frankrijk als grootste afnemer, is ook Italië een af nemer van betekenis. De totale EEG-markt vertoont, wat prijsontwik keling betreft, een gunstig beeld. Over de omvang van de slachtcapaciteit ont wikkelde zich een korte discussie. De heer H. Griffioen verwonderde zich er over, dat bij de huidige gunstige prijs van de deelstukken van varkens, de varkensprijs niet wat hoger is. De heer S. Homburg legde uit dat dit vooral komt door de prijsontwikkeling in de Verenigde Staten, een zeer be langrijke afnemer van hammen in blik. Op te merken is dat in de VS de prij zen van haramen en schouders sterk zijn gedaald. De huidige prijzen in de VS zijn momenteel zodanig, dat de uit voer niet of nauwelijks winstgevend is. De prijsstelling van varkens komt tot stand, aldus de heer Homburg, door vraag en aanbod, waarbij het dan eens voor de ene sector en dan voor de an dere sector wat gunstiger uitvalt. Aan bod en slachtcapaciteit zijn momenteel vrij goed in evenwicht, en ten aanzien van de uitbreiding van de slachtcapaci teit meende de heer Homburg, dat daarover geen zorgen behoeven te be staan. De aanvoeren van slachtrunderen lig gen momenteel aanmerkelijk boven vo rig jaar. In de periode van 29 juli tot 2 september was de meeraanvoer zelfs 28 pet. vergeleken met vorig jaar. In de EEG ligt de marktprijs voor slachtrun deren in Nederland het laagst. Van maandag 21 tot en met woensdag 23 september aanstaande wordt door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, in nauwe samenwerking met de Federatie van Schoenwinkeliersverenigingen in Nederland, de Schoenexpo 1970 georga niseerd. Op bijna 5.000 m2 netto exposi tieruimte zullen de belangrijkste schoenfabrikanten en importeurs hun collectie voor 1971 tonen. Deze beurs wordt voor het eerst ge houden in het nieuwe Beatrixgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs en wel op de parterre en de 2e etage, waar het Schoenencentrum Ne derland is ondergebracht. Tijdens de Schoenexpo zal ook de Lederwaren- branche op de 2e etage in meerderheid acte de présence geven. Evenals voorgaande jaren zal deze beurs worden ondersteund door een aantal extra activiteiten. De beurs is geopend op maandag 21 en dinsdag 22 september van 9.00-21.00 uur en op woensdag 23 september van 9.00-17.00 uur. voor wat vervangende werkgeiegenhoM als financiële voorzieningen betreft» UTRECHT De ruim 50.000 werk nemers in het horecabedrijf krijgen geen extra uitkering, zo hebben de werkgeversorganisaties aan de vakbon den medegedeeld. De vakbonden had den om een gesprek over deze kwestie gevraagd. De werkgevers hebben dtt verzoek van de hand gewezen, omdat naar hun mening in het horecabedrijf het probleem van de koppelbazen niet bestaat. Een woordvoerder van de Katholieke Bond van Personeel in de Agrarische-, Voedings- en Genotmiddelen bedrijver (AVG), verklaarde desgevraagd het standpunt van de werkgevers onbegrij pelijk te vinden, vooral in verband met het heersende personeelstekort, met na me in de randstad. De AVG is overi gens van mening, dat het koppelbazen- probleem zij het in een andere vorm in het horecabedrijf wel bestaat in de vorm van de vele ambulante krach ten. die ruim boven de cao worden be taald. „Het standpunt van de werkgevers ge tuigt van kortzichtigheid", aldus de AVG-woordvoerder, die meent, dat het horecabedrijf door dit gebrek aan visie steeds verder achterop raakt. De vakbonden zullen zich maandag over de situatie beraden. De AVG gaat in ieder geval per onderneming acties voeren om te proberen alsnog wijziging in het werkgeversstandpunt te brengen. Daarbij zal de aandacht waarschijnlijk sociaal worden gericht op enkele grote bedrijven met een hoge organisatie graad. DEN HAAG De minister voor Ontwikkelingssamenwerking drs. B. J. Udink, heeft in vervolg op de Neder landse toezegging, gedaan tijdens de jongste Iggi-conferentie te Rotterdam in april jl. een financiële projectlening aan Indonesië aangeboden, waarmee een bedrag van maximaal 43,4 miljoen gulden gemoeid is. De lening heeft be trekking op een programma voor de uitvoering van projecten, dat drie jaar omvat (1970 tot en met 1972). In het eerste jaar zal Indonesië een bedrag van tien miljoen gulden kunnen opne men: in 1971 maximaal 13,3 miljoen en in 1972 een bedrag van ten hoogste 20,1 miljoen gulden. Deze bedragen zullen in de begrotingen voor de betrokken jaren worden opgenomen ten laste van de voor Indonesië beschikbare hulp. BEUSICHEM Schwank GmbH uit Keulen en de heer P. G. van den Hoo- gen uit Utrecht hebben een naamloze vennbotschap opgericht die de naam draagt Schwank Nederland NV, zo blijkt uit de Nederlandse Staatscourant. Het doel van de maatschappij is de vervaardiging van, de handel in en het adviseren inzake verwarmingsrnstalla- ties, luchtbehandelingsinstallaties voor- en oppervlaktebehandelingsapparatuur voor materialen voor industriële pro- duktie en infraroodapparaten. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 750.000, verdeeld in 750 aande len van 1000. mmm 'X::ï:vmï-s«ïww (Slotkoersen van gistra-en) Fonda Vorige koer* leu not A.ICZ.O. 82.4 82.2 Alg. Bank Ned. 229.5 231.5 Amrobank 51.6 52.2 Amsterdam Rubber 40.5 40 Deli Mij eert. 67 69 Dordtsche Petrol. 897.8 899 Heineken's Bier 207 208.3 H.A.L. 100.5 103 Hoogovens nr. c.v.a. 90 89.5 H.V.A.-mijen ver. 63 63.5 K.L.M 126.3 127.5 Kon. Petroleum 146.7 146.4 K.N.S.M. nat bez. 93 93.5 Nat. Ned. cert. 79.7 79.9 Phs. v. Ommeren cva 267 267.5 Philips gem. bez. 63.9 63.3 Robeco £21 221.2 Rolinco 171.5 171.9 Scheepvaart Unie 80.3 82.3 Unilever c.v.a. 93.3 932 Hoogovens nr. cert. 9 8.9 Ned. 7 j. '69 8 102.2 102.2 Ned. 25 j. '69 8 100.2 100.2 Ned. 7 j. *70 8 101.9 101.9 Ned. *70 15 j. Ned. 25 j. '70 Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. '69 7è '66-1 7 1966-2 7 '69 7 '68-1 6i '68-2 64 '68-3 64 '68-4 64 '66 61 '67 61 '67 6 '65-1 52 1965-2 52 '64-1 51 '64 5 '58 '64 '59 1961 1963-1 staffelt. '47 '51 '53 1-2 34 '50 1-2 31 '54 1-2 31 grootb. '46 3 44 44 41 41 41 34 34 100 99.9 Ned. dollarl. '47 3 87 87.2 100.3 100.4 BNG won. bl. '57 6 90.7 90.7 '94.3 94.4 id. 30-jar. '58/'59 44 78.7 78.9 91.2 91 BNG '67-1-2 6! 88.1 88.1 91.1 91.1 BNG '68-1-2 61 87.7 87.6 90.8 90.6 BNG '67-1-2-3 64 85.85 86.1 86.1 86 BNG '65-1 6 85.9 85.9 86 86 BNG '58-1-2-3 42 79.5 79.5 86 86 Bk. mid. kred. '66 7 98.8 99 86 86 Nat. Inv.b. '65 52 90 90 87.4 87.4 Fr. Gron. h.b. dw. 6 84.5 84.4 84.3 84.3 Alb. Heijn '55 4 111% 83.7 83.7 Brit Petrol. '66 74% 96.5 96 84.8 84.9 Bijenkorf Beheer 6 96.7 96.7 84.35 84.45 Co-op r.spaarbr. 177 177 82.15 82.3 Ned. Gasunie '69 74 95 95.1 78.6 78.9 Ned. Gasunie '66 74 94.7 94.7 84.2 84.1 Ned. Gasunie '66 64 90 90.2 94.6 94.7 Philips dir. '51 4 81 81 Pegem 1-2 1957 6 87.4 87.4 75.65 75% Pegem 1958 54 83.6 83.8 74.6 74.6 Rott. Rijn Pijpl. 54% 92.3 92.3 i 65.7 65.9 K.L.M. 1968 7 87.5 87.4 90.1 90 K.L.M. 15-jarig 5 92.8 92.9 78.9 79 Ned. Sp.w. '57 1-2 42 84.9 84.8 65.9 65.9 A.K.Z.O. 42 76.5 76.5 68.5 68.5 Bergh. Papier 44 97 97 83.7 Gelder Zonen v. 42 89.5 89.5 Grasso 52% K.L.M. 52 Meteoor beton 52% Ned. Middenst. B. 64 Rolinco f 1000 64 Stokvis 42% Ned. cred.b. aand. b. Ned. Midd.bank a. Slavenburg's a. Albert Heijn Arnh. Scheepsb. cert. Beto ..b" Bergh/Jurg. 250-1000 Blfjd.st. f 1000 nr cva Bols Lucas Brakke Grond Bredero Bredero n.r.cert. Bredero ver. bedr. Bührm.-Tetterode f. Bijenk. beh. nr. c.v.a. Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. Calvé pr. wo. r. cert. Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier t WSSSSSH raHmsHE WK'Xfc- 94 94 83 140 85.8 94.5 94.8 86 89.3 97.5 38 5 38.4 101.6 102.3 207.5 208 153.5 153.5 118 120 136 136 187 187 58.8 57.5 124.5 130 204 200.5 199 198 452 460 76.5 76.2 377 375.5 73.1 73.2 657 659 122.5 126 127 624 5 624 445 455 Erdal Mij wasverw. 168 170 Etna-Daald. Hold. f. 635 627 Europe ('1) Hotel 370 370 Fokker 68 69.8 Gazelle 133 154 Gelder (van) 141.5 142.7 Gelder (van) pref. 141 142.6 Gist-Broc. 115 112.2 Grasso 179.8 181.5 Gruyter 6 pet c. pr. A 67 68.5 Gruyter 6 pet c. pr. B 79 80 Hellingman 230 235 Holec 178 175 Internatio-Mueller 58 59 Kluwer L 243.8 250 Kon. Ned. Papier 166 170 Kon. Ned. Text cert. 30.6 30.5 Krasnapolsky f. 52 K.V.T. 147.5 145.5 Leidse Wol 165 163 Lips en Gispen cert 209.5 01Z Meteoor 288 289 Na arden Chem. 92 94.5 Naeff gebr. 200 202 Nedap 169.5 170 Nelle. wed. van 318 325 Nijma n.r. c.v.a 24.5 24.3 Nijverdal-ten Cate 79 5 79 Ov.z.gas natbez.v.a. f 92 92.5 Pakhoed 65 66.4 Pal the 84 1 84.3 Parkhotel 450 450 Pont hout 177.5 176 Reesink en co. a. 150 158 Schev. expl. mij. f.a. 19.8 20.1 Schokbeton aand. b. 175 172 Schol ten cart./pap a. 207 209 Schuppen sajetf. a. 183 183 Sim. de Wit aand, b. 287 288 Technische Unie a. 310 312 Tw. Kabelfabriek a. 460 462 Ubbink-Davo a. 83 85 Unil. 1000 cert. 7cpr a 84 84.5 Ver. Machine! a. 68.1 67 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 162 165 Ver. Ned. Uitg. f. 18.5 18.5 Ver. Touw c.v.a. 185 190 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 73 70.5 Wegener n.r.c. 85 84.5 Wessanen 73.5 74 Billiton 2e rubr. a. Geld. Tramw. Mij a. H.B.B. bel. dep. f. Interbond Ipb f. Vastg. bel.f part f. I.K.A. bel. mij. f. Unitas f 50 a. Can. pac. railw cert. Int. nickel cert. Shell Oil Can cert Am.tel/tel cert Anaconda cert. Bethlehem steel cert Chesap. a. Ohio cert Cities ser. cert. Dupont d. N. cert Gen. Electric cert Gen. Motors cert Kennecott cop cert. Phil, petroleum cert. Radio Corp. Am. cert. Republic steel cert. Shell oil cert. Standard br 10 a cert. Un St. steel (10) ceri Woolworth cert. 784 785 592 592 470.1 470.1 172 175 78 78.7 62.7 64.7 44 44.3 31.1 30.85 47.5 46.5 21 21.1 22 5 22.4 47 47.85 125 125 80% 81.1 72.3 72.5 40.6 41.5 28 28.4 27.5 27% 28 27.5 44.45 44% 42.5 42 31.65 31 33.2 33 AMSTERDAM De beurs had er vrijdag weinig zin in. Ondanks de voor de Nederlandse fondsen in Wall Street hogere noteringen kwam er in Amster dam maar weinig verandering in de prijzen. Met het weekeinde voor rle boeg, waarin er in Jordanië van alles kan gebeuren achtte men het raadzaam een afwachtende houding te bewaren. De internationale fondsen waren lui gestemd. Kon. Olie opende onveranderd op 146.80 evenals Unilever op 93.50. AKZO en Hoogovens waren 0.30 lager op resp. 82.20 en 89.90, terwijl Philips 0.40 prijgaf op 63.50 na 64. op de voor beurs. KLM was bijna een gulden hoger op 127.20 en Heineken trok de opgaande lijn met een gulden door tot 208.50. In de cultuurhoek zocht Deli Mij het twee gulden hogerop bij een notering van 69. In de Scheepvaarthoek viel weinig te beleven, alleen Scheepvaart Unie was 2,- beter op 82.40. De grote banken lagen wat beter gedisponeerd. ABN steeg 1 tot 230.50 en Amrobank trok 1,20 aan tot 52.80. Vandaag is er gelegenheid in te schrijven op de 75 min. 8 pet. zesjari ge obligatielening Algemene Bank Ne derland die wordt uitgegeven tegen een koers van 99 1/2 pet. Voor deze lening verwacht de beurs een redelijke be langstelling. De Staatsfondsenmarkt vertoonde kleine fluctuaties naar beide zijden. beren het Ding open te maken en te zien wat er binnen in zat. Arend liep er opnieuw omheen, tastend, kloppend, strijkend langs de bolle oogmotieven, draaiend aan hoek-versiersels. Het leek een safe, die een meesterkra- ker voor spot kon zetten. Maar plotseling scheen hij de juiste bewegingen te maken, en voor zijn ogen schoof een der ronde uitstulpingen open!

De Vallei | 1970 | | pagina 2