VEENENDAAL MODEL VOOR GROOT-A UR1CH Entree zwembad Geldermalsen inzet van rechtsgeding Verdrag met Moskou geeft niets prijs \NAM9ddn weheen? Belgische Chaos in textiel is compleet Overleg van bonden en bazen bleef zonder resultaat Medailles uitgereikt bij Ritmeester Omvangrijke stakingen niet uitgesloten Maandag mogelijk massale vergadering Groot aantal jubilarissen Jongen (16) ernstig gewond Bouwvakkers in staking te Delft Ds. A. Terlouw benoemd tot ziekenhuis- CH en ARP gaan meer samenwerken Chauffeur in slaap: wiel weg Belt Lezing over kanker voor CPB DVSA vergadert Niarchos wordt niet vervolgd Brandt in Bondsdag VALLEI? 10550 v"'730 11079 BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 voor Voonondool 17.30 uur 19.30 uur 'i Zatord. v. 16.30-17.30 u. i Voor Rhonon 3328 Nwo Voanondaalsowog 169 O VEENENDAAL De 16-jarige Vee nendaalse bromfietser J. B. raakte vrij dagmorgen ernstig gewond, toen hij op de Brouwerstraat tegen een vrachtauto reed. De vrachtwagen, bestuurd door G. H. v. d. H. (20) uit Leiden, kwam uit de richting Tuinstraat, en kreeg bij de driesprong met de Brouwerstraat voor rang van een aantal motorvoertuigen. Toen hij linksaf sloeg passeerde juist de bromfietser de wachtende auto's. De jongeman, is naar het Julianaziekenhuis overgebracht. VEENENDAAL Geboren: (te Rhe- nen) Gradus z.v. M. A. .G van Dijk en W. Braafthart; (te Rhenen) Arie z.v. G. v. d. Kraats en J. Turkesteen; Peter z.v. J. J. K. van cte Bovenkamp en H. van de Weerd; Wilhelmina d.v. B. Toes en J. D. van Ginkel; Marjolijn Jose d.v. G. Guicherit en P. F. Jongman; Wille- mijntje d.v. T. van Laar en W. H. van Kooten; Rika Pieternella d.v. H. M. van de Haar en G. J. Sukkel; Ingebord d.v. C. Schijf en L. J. Bijkerk; Cornelis z.v. G. W. van der Meijden en C. A. Met ering; Hendrik z.v. A. J. van der Ende en E. Bruijs; Patrick z.v. F. A. Eggirvk en T. W. Lagerwerf; Annemieke Rose d.v. W. van Heteren en G. den Braber; Jan Martinus z.v. H. Dekker en C. A. van Gingel; Hendrika Gerarda d.v. D. van Leeuwen en A. van Doorn; Gerrit Martin z.v. G. J. Heijkamp en M. Hop; Dirkje d.v. J. P. ter Haar en S. de Ko ning; (te Utrecht) Cornelia d.v. T. Da- velaar en W. Nagel. Ondertrouwd: R. J. E. Heijmans en W. J. van Schaik; A. E. van Egdom en A. Versteeg; R. Veenendaal en H. B. van Manen. Getrouwd: C. H. J. Meerveld (Ede) en H. J. Burgers; C. Beijer (Rhenen) en F. J. Oelderik; E. Vlastuin (Ederveen) en J. Henken; H. van de Weerdhof en M. L. Maatrijk (Ede); F. H. VAN Manen en M. Nagtegaal; A. Bouw en A. van Es sen; (te Rois Spanje) J. Martinez Gorin en E. Fajin Villaverde. Overleden: Gijsbertha van Hasselaar 84 jaar wed. van J. v. d. Dikkenerg; Johanna Schut 51 jaar echtg. van G. Klein; Jan van Maanen 62 jaar echtg. van C. P. den Baas; Hendrik Louis Ruggenberg 68 jaar echtg. van H. J. Veenman; Hendrika Bolderman 71 jaar wed. van J. de Kievid; Jan Brunekreef 55 jaar echtg. van C. Niensch, Hendrik van Burken 32 jaar echtg. van C. Krik- ke. OVERBERG De christelijke Plat telandsvrouwen Bond afdeling O ver berg belegt maandagavond 21 septem ber in de kleuterschool een vergadering waarin dokter Van de Burg een lezing zal houden over kanker. VEENENDAAL De gemeentelijke commissie voor economische ontwikke ling en planning van de Duitse plaats Aurich heelt gisteren in Veenendaal ver schillende objecten bezocht om na te gaan in hoeverre deze in hun eigen ge meente kunnen worden toegepast. Aurich. gelegen in Oost-Friesland, is nu nog een gemeente met rond 13.000 zielen. Binnen twee jaar telt deze gemeente circa 32.000 inwoners door herindelingsplannen waardoor zestien kleinere plaatsen aan het territoir van Aurich worden toegevoegd. Hierdoor zijn op korte termijn een aantal vorzieningen nodig zoals de bouw van een raadhuis, sportaccommodaties, onderwijsinrichtingen, enz. Aurich moet ook een centrumfunctie gaan vervullen op sociaal-economisch gebied, vandaar dat de keus op de in dustriegemeente Veenendaal is geval len. Eergisteren is met hetzelfde doel Enschede bezocht. Het gezelschap van elf personen stond onder leiding van de heer Hans Ruttgens, persoonlijk vertegenwoordi ger van Aurich's burgemeester die we gens ziekte verhinderd was de trip naar Nederland mee te maken. In zijn begroeting gaf burgemeester P. Bode een dwarsdoorsnee van Vee nendaal, waarna de heer Ruttgens hem de verzekering gaf dat het gezelschap zijn ogen goed de kost zou geven, „niet DELFT Bijna 200 werknemers van het aannemingsbedrijf Sanders uit Arnhem, dat projecten in uitvoering heeft in Delft, hebben vrijdagochtend deelgenomen aan een protestmars door Delft en de nieuwbouwwijk Buitenhof om kracht bij te zetten aan hun eis tot uitkering van 400 ineens. Bij het bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist ging het 70 tellende personeel vrijdagochtend half acht niet naar het werk om dezelfde reden. De 50 werkne mers van het bouwbedrijf J. P. van Eestcren dat eveneens werk in Delft in uitvoering heeft, legde vrijdagochtend eveneens het werk neer, de bouwvak arbeiders zpuden om half twee vrij dagmiddag het werk weer hervatten. De acties waren gestimuleerd door de vakbonden. om te stelen, maar om het allerbeste voor onze plaats te kiezen". De heer Ruttgens overhandigde ten slotte aan zijn gastheer een atlas met luchtfoto's van Niedersachsen. Het ge- A .MEKONGEN Voetbalvereniging DVSA houdt maandagavond om acht uur in het clubhuis op „De Burgwal" een ledenvergadering. Op de agenda staan onder andere de verkiezing van een grensrechter voor de eerste, zondageditie, verkiezing elf talcommissie voor de zondagafdeling, idem voor de zaterdagsectie en verkie zing administrateur kantinebeheer. Lijsten met kandidaten voor deze functie moeten voorzien van vijf handtekeningen voor de aanvang van de bijeenkomst worden ingediend. Op 9 oktober belegt de Amerongse vereniging in haar clubhuis de jaarver gadering. zeischap bezocht daarna achtereenvol gens de chr. technische „Talmaschool", het badcomplez, de sporthal en de in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsin stallatie. Het Veenendaalse gemeentebestuur kreeg aan het eind van dit bezoek de uitnodiging te zijner tijd eens in Aurich te komen' kijken welke Veenendaalse objecten in groot-Aurich zijn toegepast. ATHENE Een rechtbank in Pi raeus heeft vrijdag de aanklacht van het openbaar ministerie tegen de Griekse reder Stavros Niarchos. waarin deze ervan wordt beschuldigd de hand te hehben gehad in de dood van zijn echtgenote, niet ontvankelijk verklaard. Het college besloot in raadkamer de door de reder gestorte borgsom terug te betalen. De 44-jarige mevrouw Eugenia Niarchos overleed 4 mei van dit jaar op het eiland Spetsopoula, dat eigendom van de scheepsmagnaat is. Het overlij- densatlest gaf een overmatig gebruik van slaapmiddelen als doodsoorzaak aan, doch bij sectie op het lijk bleken er verwondingen aan buik en keel te zijn. Een commissie van medische deskun digen was echter van mening dat deze verwondingen niet het overlijden van mevrouw Niarchos veroorzaakt konden hebben. ARNHEM Al zijn er zwembaden legio die zonder blikken of blozen veer tig gulden voor een jaarabonnement re kenen, de zestig cent die de 52-jarige Hendrik van K. uit Geldermalsen te veel rekende door zijn klanten per jaar zeventien gulden in rekening te brengen BONN Voor de Bondsdag heeft bondskanselier Willv Brandt vrijdag nog eens herhaald dat het non-agres sieverdrag met Moskou pas van kracht zal worden als de toestand in Berlij is verbeterd. Bij het verdrag wordt niets prijsge geven. Het aanvaardt de bestaande en werkelijke toestand. Het legt vast dat de (bestaande) grenzen onschendbaar zijn en dat alle belangrijke kwesties langs vreedzame weg moeten worden bijgelegd, aldus Brandt. Het schept voorwaarden voor betere samenwerking met de Sovjet-Unie en onze naaste buren in het oosten. Het scheidt ons niet van onze bondgenoten in de NATO en staat de Europese een making niet in de weg. Het moet van nut zijn voor Berlijn, het opent de weg om een vredestoestand in Europa te be reiken, welke zou leiden tot een recht vaardige en duurzame oplossing van het Duitse vraagstuk op grond van het zelfbeschikkingsrecht, aldus Brandt. was voor de economische politierechter in Arnhem aanleiding om K. 750 gulden boete op te leggen. En zo was de zwembadexploitant het slachtoffer van zijn eigen goedheid. Want de steeds oplopende tekorten ten spijt, hij had in 1968 tegen de adviezen van zijn accoutant in de ta.i niet willen verhogen. „Ik zit daar aar, en ik wil mijn mensen niet ten jagen. Ik wilde gewoon afw; a of het seizoen goed genoeg was ;.o had hij het opgevat destijds. Van die verho ging moest het wel komen, maar liever deed Van K. er een gulden bij in plaats van de twee die zijn accountant hem adviseerde. Het seizoen was redelijk, en daarom moesten de z wemlief hebbers van Gel dermalsen in 1969 17 in plaats van 18 gulden betalen. Maar daar kwam al spoedig de economische controledienst een streep door zetten: op 1 oktober 1968 immers was er een prijzenbeschik king afgekomen die verbood met meer dan een paar procent omhoog te gaan. En Van K. zat er zestig cent overheen... Gisteren verscheen hij in hoger be roep voor het gerechtshof in Arnhem, waar hij nog eens betoogde dat het be sluit de prijzen te verhogen al lang voor de prijzenbeschikking was geval len. Procureur-generaal mr. J. van IJsendoorn geloofde daar in. „Het is in elk geval niet te bewijzen dat het tarief niet hoger zou zijn geworden na het afsluiten van het seizoen 1968 op 10 september. Vrijspraak dus". Over veer tien dagen volgt de uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) ^EENENDAAL - Dé chaos is compleet in de Veenendaal se textielindustrie. Overleg tussen werkgevers en vak honden over de vierhonderd gulden heeft vrijdagmiddag niet tot resultaten geleid, met als gevolg dat bij verscheide ne bedrijven stakingen worden overwogen. VEENENDAAL Ds. A. Terlouw die gedurende zeven jaar verbonden is ge weest aan de stichting Evangelie en In dustrie in Veenendaal is per 1 januari 1971 benoemd tot ziekenhuispredikant te Bennekom voor het Prot. Christelijk Streekziekenhuis. Hij zal daar les moeten geven aan de verpleegsterschool, allen die in het zie kenhuis werken pastoraal begeleiden, waken over het christelijk karakter van het ziekenhuis en die patiënten be zoeken die geen bezoek vari een eigen predikant krijgen en die toch pastoraal bezoek Verlangen. Het staat nog niet vast of ds. Terlouw de benoeming zal aanvaarden. RHENEN Voortaan zullen CHU en ARP samen vóór-vergaderen over de gemeenteraadsagenda. Gedurende de raadsperiode zal een nauwe samenwer king worden nagestreefd door beide partijen. Verder ligt in het voornemen van de beide besturen bij de komende tweedekamerverkiezingen, die gehou den worden op 28 april 1971, gezamen lijk een propaganda-actie te voeren. In een communiqué, dat hieraan mel ding maakt, wordt nóg een nieuwtje gelanceerd,, namelijk dat ieder lid van de beide kiesverenigingen van de ge meenteraad kan bijwonen. Beide politieke groeperingen hebben hierjnee een belangrijke stap gezet op het pad naar de al zoveel besproken openheid voor de kiezer. Met die kiezer zullen de gemeente raadsleden de agenda voor de raadsver gadering bespreken en graag met de aanwezigen overleg plegen. De voorvergadering wordt altijd ge houden op de avond vóór de gemeente raadsvergadering en begint om 20.00 uur in het gemeentehuis. De besturen van de beide kiesverenigingen deelden nog mede de belangstelling van de le den bijzonder te zullen waarderen. De heren Lelyveld en Wiesenekker, ondertekenaars van het communiqué en respectievelijk secretaris van CHU en ARP, zijn graag bereid alle mogelijke nadere inlichtingen te verstrekken. De werkgevers willen zich houden aan het centraal overleg dat eergisteren op honderd vijf tig gulden werd afge broken en pas op 29 september zal worden hervat. Dit standpunt had tot gevolg dat vrijdagmiddag laat in 't NVV-gebouw talrijke vertegenwoordigers van onder nemingsraden met de districtsbestuur ders van De Eendracht en Unitas zijn komen praten. Behalve de mededeling dat de werk gevers zich conformeren aan het lan delijke overleg, werden zij er niet veel wijzer van. De districtsbestuurders lie ten evenwel niet na op te merken dat zij er begrip voor hebben, dat de men sen van wie discipline is gevraagd, dit nu niet meer kunnen opbrengen. Welke omvang een eventuele staking in Veenendaal zal hebben kon vrijdag avond nog niet worden overzien. Met de mogelijkheid dat die vr|j omvangrijk zal zjjn wordt ernstig rekening gehou den. Het is niet uitgesloten dat maandag morgen op een nog nader te bepalen plaats een massale vergadering van werknemers in de textiel zal worden be legd, waarin men zich over verdere stappen zal beraden. Na het overleg met de bonden heb ben de werkgevers een communiqué verstrekt, waarvan de letterlijke tekst luidt: De textielwerkgevers in Veenen daal hebben vrijdagmiddag op verzoek van de districtsbestuurlers van De Een dracht en Unitas met hen beraad ge voerd over de situatie in de Veenen daalse textielindustrie met betrekking tot uitvoering van het stichtingsak koord. Daarbij hebben de werkgevers gewe zen op het landelijke overleg dat op 17 september heeft plaatsgevonden, waar bij o.a. de volgende afspraak van be lang was: beide partijen zouden het be raad opschorten tot 29 september ten einde in het gehele land ruggespraak te kunnen houden met de achterban van beide partijen. De districtsbestuurders hebben de werkgevers te Veenendaal verzocht om in verband met de door hen gestelde bijzondere situatie van de Veenendaalse textielnijverheid, een eerdere toezeg ging te doen, vooruitlopend op een uit spraak van het landelijke overleg. Gezien de afspraak die werkgevers en werknemers op landelijk niveau hebben gemaakt hebben de werkgevers te Veenendaal dit verzoek niet kunnen inwilligen. Zij hebben de districtsbe stuurders aangeraden in overleg te tre den met hun hoofdbesturen om deze te overtuigen van de noodzaak om het landelijke overleg in verband met de door hen gestelde bijzondere situatie in Veenendaal eerder te hervatten, waar bij de Veenendaalse werkgevers hebben toegezegd de mogelijkheid van een der gelijke vervroeging van het landelijke beraad te willen ondersteunen. Tevens hebben textielwerkgevers toegezegd de eventueel te bereiken overeenkomst op landelijk niveau on verkort te zullen uitvoeren. In het geval geen overeenstemming op landelijk niveau zou worden bereikt, stellen de textielwerkgevers in Veenen daal voor om eerst in de collectiviteit van de Veenendaalse textielindustrie met beide partijen in beraad te gaan, om te komen tot een bevredigende oplossing. VEENENDAAL Van een vrachtau to die gisternacht geparkeerd stond bij koffiehuis De afrit bij rijksweg 12 is een reservewiel gestolen, met een totale waarde van negenhonderd gulden. Gis termorgen werd de diefstal ontdekt, die gepleegd moet zijn terwijl chauffeur in de cabine lag te slapen. RHENEN BIOSCOOP: Bio, za. 8 u. en zo. 2.30 u. „De vijf getekenden" (wild-west); zo. 8 u „Naakt onder het leer". ARNHEM Stadsschouwburg: za. 19 sept. To neelgroep Theater met „De Ier" van Robin Magham, mmv Elise Hoomans, Liselot Beek ni dj er, Sjoukje Hooijmaaijer, Arthur Bo ni; ma. 21 sept.: 20 uur Brasilia- na-company- showprogramma met o.a. „Carnaval in Rio", „De Vis sersboot" en .Nachtclub der Mulat ten". Dinsdag 22 t.e.m. zaterdag 26 sept.: 20 u. ABC-cabaret van Wim Kan en Corrie Vonk: Wim Kan alleen met Corrie aan zijn zijde en Ru van Veen aan de vleugel, instcentrum Korenbeurs: 19, 25 en 26 sept: 21 u. „Van Hot naar Haar", door Kamer-kabaret De Foekepot o.l.v. Kris van de Vel den, mmv Leny van der Neulen, Babette Mulder, Paul Bakker. Music Sacrum: woensdag 23 en don derdag 24 sept. 20 u. Het Gelders Orkest. Dirigent( Carl von Cara- guly. Soliste: Lola Bobesco, viool. Werken van Beethoven en Brahms. Grote Kerk: Internationale Orgelda gen :za. 19 sept., TO en 15 uur eer ste deel van concours; za. 19 sept. 20 u. Juryconcert: André Isoir- werken van Nivers, Cabanilles, Bach en Vivaldi. Johan van Dorn- mele mmv het Nijmeegs Kameror kest olv Simon Klein loh met or gelconcert van Anton van der Horst. Hans Klotz met werken van Sweelinck en Reger. Maandag 21 sept.: 10 en 15 u. tweede deel van het concours (keuze uit reper toire van tien werken. Maandag 21 sept: 20 u. Finale concert en derde deel van het concours. Rembrandt (Velperplein): aanvangs- 5 tijden 2.30, 6,45 en 9.45 uur: Saty- ricon, Martin Potter - Hiram Kei ler. Regie Federico Fellini. Toe gang 18 JAAR. \or (Willemsplein): aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur: Sexy Su zanne heeft ook een nicht. Terry Torday - Claudio Brook. Toegang 18KAAR. Palace (Bakkerstraat): aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 u.: Partner-ruil James Donnelly - Valerie St. John. Toegang 18 jaar. Saskia (Looierstraat): aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur: Barvro Hedström in Meisjes-internaa(k)t. Toegang 18 jaar. Studio A (Langewal): aanvang 7.30 uur: Woodstock-festival, toegang 18 jaar, za. zo. en wo. 2.30 uur Sjors en Sjimmie op het Pirate neiland. toegang alle leeftijden. OVERBERG: ma. 21 sept., 20 u. kleu terschool PB-afd. Overberg mr lezing over kanker. JR1JSSEL Het aantal beroepsmili tairen in het Belgische leger is van 1946 tot 1970 toegenomen van 29.601 tot 54.340. In 1961 was het getal nog groter dan nu namelijk 69.355. Het aantal dienstplichtigen is gedaald van 86.584 in 1954 lot 38.745 in 1970. De totale getalssterkte van beroeps militairen en dienstplichtigen is tussen 1946 er; 1954 gestegen van 55.729 tot 148.116 en daarna weer gedaald tot 93.085 op dit moment. Deze gegevens heeft de Belgische minister van Defen sie, Segers, verstrekt in antwoord op schriftelijke vragen uit het parlement. VEENENDAAL Tien Ritmeester- Jubilarissen, die veertig jaar in de ta bak werkzaam zijn geweest, werden gisteren onderscheiden met de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde tijdens de verjaardag van het bedr|jf, de 83e, die gisteren in de kantine van het bedrijf aan de Kerkewijk werd ge vierd. Met de tien gedecoreerden jubileer den nog 25 andere personeelsleden die veertig of 25 jaar lang op de loonlijst hebben gestaan. Onder hen bevond zich de heer E. Janssen die vijftig jaar bij Ritmeester in dienst is. Personeelschef de heer W. van Amerongen was de eerste die het spreekgestoelte beklom en bijgevolg ook de eerste die de recente overname van „Ritmeester" door Gallaher Ltd. aanroerde. Hoewel hij het bijna niet laten kon te mijmeren over de toe komst onder de nieuwe Engelse vlag, was hij er van overtuigd dat de hele Ritmeester-familie zijn uiterste best zou doen om de plaats die Ritmeester op sigarengebied in de wereld inneemt te blijven waarmaken. De heer Van Amerongen stelde zijn gehoor na afloop van het officiële ge deelte geen Engelse gin of ale in het vooruitzicht maar een onvervalste Hol landse „ouwe". Voor het zover was sprak eerst nog namens de directie drs. G. J. Koomen en reikte burgemeester Bode aan de tien gedecoreerden de bronzen onder scheiding uit. Over de Engelse supervisie bij „Rit meester" zei de burgemeester onder meer: „Het zal u misschien met wee moed stemmen dat Ritmeester niet lan ger een puur Van Schuppensbedrijf is. Ik kan het me voorstellen maar wacht u wel voor valse romantiek. BETER Ik geloof dat het in de eerste plaats uw belang is en in dat van velen die na u gevolgd zijn en nog zullen volgen, dat de Van Schuppens deze beslissing heb ben genomen. Bedenk dat het beter is mee te varen op de voortkabbelende Ritmeester-golven, al is het dan onder Engelse vlag, dan met datzelfde bedrijf ten onder te gaan, als was dat dan niet naamloos en misschien ook niet roem loos geweest". Alle jubilarissen ontvangen onder meer het bekende jubileum-wandbord en een enveloppe met inhoud, de bron zen onderscheiding kregen de heren: W. Diepeveen, C. Hootsen, P. Klumpenaar, Abr. van Manen, E. van Manen, W. Diepeveen, J. van Wakeren (allen uit Veenendaal), J. Z. du Pre, Fr. Wijnber ger (Rhenen) en H. van de Weerd (Renswoude). De overige jubilarissen waren E. Janssen (50 jaar), J. Harde man, P. Hensen en W. Vink (40 jaar) en A. C. van Beveren, W. v.d. Brink, J. v.d. Bovenkamp, A. Brouwers, A. van Capelleveen, Alb. Diepeveen, J van Es sen, G. van Geerenstein, T. van Ginkel, M. Hendriks, E. Kleijer, Jac. van Ma nen, J. C. Onink, S. v.d. Pol. P. J. W. Radt, G. O. Réininga, A. Schoeman, John. Stomphorst, W. van Viegen, K. v.d. Weijden, H. Willemsen (allen 25 jaar).

De Vallei | 1970 | | pagina 3