een secretaresse FABRIEKSPERSONEEL Denkavit MISDAAD IN AMERIKAANSE NEGERGETTO'S NEEMT TOE Amerikaanse wil vrouw in Italië snel „bevrijden" BRITSE CHIRURGEN MAKEN SOMS TELFOUTEN" Veel parlementariërs zitten zonder werk Sommigen leven nu van bijstand PRUIKEN MAKEN DE MAN IN VS Gemeente Amerongen DENKAVIT N.V. te Voorthuizen Straten zijn 's avonds en 's nachts onveilig Onderaards record VEILING RHENEN publiek verkopen VAN DE BERG ENIGE NETTE MEISJES KORSTWERKER ELEKTRICIEN Henk Drost N.V. Oefening legers W arsehau-Pact Trein valt van brug: 27 doden r> Zure gevolgen van Britse verkiezingen Voor al Uw verbouwingen en nieuwbouw enz. enz. naar SEKUNOO BISCUITFABRIEK Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, bl(|kt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. vraagt voor haar produktie-afdelingen TOLNEGENWEG 65 Telefoon 03423 - 341 VOORTHUIZEN MACHTELOOS ANGST DRUGS Bij operaties aan ledematen VOORBEELD Vooral grijs is gevraagd ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 De burgemeester der gemeente Amerongen brengt ter openbare kennis dat burgemeester en wethouders voor nemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vergunning te verlenen voor de bouw van een gymnastieklokaal op het terrein kadastraal bekend gemeente Amerongen, sectie D nrs. 3008 en 3009, plaatselijk gelegen aan de Koenestraat. De bouw- en situatietekeningen liggen vanaf heden gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen rechthebbenden op aangrenzende en nabij gelegen gronden schriftelijk be zwaren tegen het verlenen van deze vergunning bij burgemeester en wethouders indienen. Amerongen, 10 september 1970. De burgemeester voornoemd, JHR. MR. a R. v.d. BOSCH Notaris S. J. Vleer te Rhenen zal op 24 september 1970 bij inzet en 1 oktober 1970 bij toeslag, telkens 's middags 12.00 uur, in hotel „De Koning van Denemarken" te Rhenen eigendom van de heer D. A. van Thuyl Perc. 1het woonhuis aan de Utrechtsestraatweg 1 met erf te Rhenen, kad. sectie F nr. 1129, ged., groot plm. 3 aren. Vrij van huur te aanvaarden bij de betaling. Perc. 2 de bedrijfsruimte (plm. 350 m2 vloeroppervlak te) met erf naast perc. 1 aan de Utrechtsestraatweg hoek Veerweg, kad. sectie F nr. 1129, ged., groot plm. 5.50 are. Tijdelijk in gebruik bij Fa. Tollenaar voor ƒ200,- per week. Bij de toeslag komen de percelen ook in massa. Bezichtiging dinsdags en donderdags van 2 tot 4 uur. Betaaldag 12 november 1970. Domineesbergweg 38 - Rhenen Telefoon 8276 Verlaat 88 - Veenendaal zoekt voor de inpakafdeling Aanmelden dagelijks aan de fabriek van 9.00 tot 17.00 uur. Gevraagd voor onderhoudswerk Diploma's niet vereist. Woning binnenkort beschikbaar. Installatiebedrijf Nieuwe Veenendaalseweg 61 Rhenen - Telefoon 2810 Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. Wij vragen voor een spoedige indiensttreding ten behoeve van de production- manager Haar werkterrein omvat de verzorging van de correspondentie en de productie- gegevens, zowel van de production-manager als van de hem ten dienste staande staffunctionarissen. Voor deze verantwoordelijke en gevarieerde secretaresse-job vragen wij een tjonge) dame met een uitstekende typevaardigheid en enige kantoorervaring. Uw sollicitatie zien wij met belangstelling tegemoet op de afdeling personeels zaken van SCHIMMELPENNINCK SIGARENFABRIEKEN N.V. NUDE 28 WAGENINGEN Ook het maken van een telefonische afspraak is mogelijk. Het telef.nr. is: 08370-5151, toestel 127. WIJ BIEDEN: goed loon 6% vakantiegeld kerstgratificatie (bruto maandsalaris) mogelijkheid tot extra verdiensten zonodig tegemoetkoming in reiskosten bij goede gang van zaken tantième (bruto maandsalaris) werkkleding 17 werkdagen vakantie per dienstjaar INLICHTINGEN: mondeling en telefonisch bij de heer Pieterse (toestel 53), van 8.30 tot 17.30 uur. NEW YORK Voor de meeste Amerikaanse negers, opgesloten in de binnen stad, is angst een dagelijkse ervaring. Het is de ironische tragedie van het stads leven dat de negers te lijden hebben onder de misdaden door negers begaan, dat degenen die het leven der negers trachten te verbeteren ten offer vallen aan de gefrustreerden, die met hen in het getto zitten opgesloten en dat zij die bescher ming het meest nodig hebben deze niet voldoende krijgen. Als men in ée New Yorkse wijk Brooklyn verf wil kopen moet men op de deur van de verfwinkel kloppen, voordat de winkelier zijn klant binnen laat. En dit gebeurt overdag tijdens de middaguren. Op een gesloten biljartzaal hangt een bordje. „Buddy is voor de vijfde kepr geopereerd in verband met een overval van zjjn zwarte broeders", staat er op. Buddy's biljartzaal in Newark in de staat New Jersey. Buddy staat buiten de met een scherm afgesloten deur en laat vrienden zijn onderarm zien. De spieren zijn weer aan het genezen van schotwonden uit een jachtgeweer. Nu heeft hij een hond, een Duitse herder. Toch kan hij nog niet heropenen omdat er op een avond laat bij hem werd ingebroken Tussen de 70 en 80 percent van de misdaad in de grote steden gebeurt in negerbuurten. Blanken worden weinig lastig gevallen. In een buurt in Detroit werden in een enkele wintermaand 25 gewapende roofovervallen gepleegd, drie ongewapende overvallen, 20 inbra ken, vier auto's gestolen en een ver krachting. In de zomer is het nog erger. In St. Louis werden in een jaar bijna elfduizend beschuldigingen ingebracht tegen negers wegens zware misdaden, 200 gevallen van verkrachting, 145 moorden, 1000 overvallen, 7200 inbra ken en diefstallen. Dat was 74 percent van het totale aantal misdaden in deze stad. De meeste slachtoffers waren ne gers. Een politieman in Newark zei: „De blanke vrouw -in de veraf gelegen buurten is vooral bang, maar het is juist de zwarte vrouw in het getto die verkracht wordt." „De politie staat machteloos," meende een New Yorkse taxichauffeur die in Harlem woont. „Alleen de bevolking zou hier een eind aan kunnen maken. In de binnenstad van Detroit werkt Wilma Strange als secretaresse van de Episcopale kerk, de plaats waar in 1967 de onlusten begonnen. Op oudejaars avond stapte zij? de handen vol pakjes uit een bus. Iemand vroeg haar iets. Ze keerde zich om. De arm van een man omklemde haar nek. Vuisten sloegen tegen haar gezicht. Zij viel. Toen zij weer bijkwam waren haar portemon nee en haar pakjes verdwenen. Nu gaat zij 's avonds niet meer naar buiten, zelfs niet om bij de kruidenier bood schappen voor de volgende dag te doen. De kerk, waar zij werkt is evenmin veilig. Er is daar zo dikwijls gestolen, dat zij elke keer dat zij het kantoor even verlaat haar portemonnee mee neemt en de deur op slot doet. Degenen die in of bij gevaarlijke straten wonen wagen zich na zonson dergang niet op straat. Angst voor hun medeburgers doortrekt hun bestaan. De jongemannen onder de negers vrezen de politie en op haar beurt vreest de politie de verborgen geweld dadigheid die plotseling in de straten naar 'buiten kan breken. Vele politie mannen zijn de vuurgevechten tijdens de onlusten nog niet vergeten. Nu zijn er nog veel meer schietwapens, zowel in huizen als in auto's. „Iedereen heeff nu een knaller," zei een gettobewoner van Detroit. Hoewel de politie van Newark over dag in burger loopt dragen de agenten 's avonds uniformen. Wanneer ze na melijk op de plaats var. een misdaad aankomen moeten ze gemakkelijk als politie herkenbaar zijn om niet het risi co te lopen door collega's doodgescho ten te worden. Het blauwe politieuniform betekent voor sommigen bescherming, maar voor anderen een bron van angst en verbit tering. Zelfs een neger ln uniform is verdacht. Volgens de politie vormen drugs de achtergrond van vele misdaden. Cocaï- ine stimuleert, heroïne werkt verslap pend, maar beide drugs doen een zo sterke behoefte ontstaan dat de ver slaafde erdoor tot misdaad wordt ge dreven. Ook armoede werkt de misdaad in de hand, en verder ledigheid door de grote werkloosheid. Drugs zijn duur en in een arme buurt zit weinig geld. Een inwoner van Detroit verdedigde zijn gettogemeen schap en zei met klem dat er in blanke wijken niet zoveel verslaafdheid aan drugs voorkomt maar dat de blanken er het geld voor hebben en dus niet tot diefstal gedreven worden. Niettemin woont volgens de politie een derde van de geregistreerde ver slaafden in New Jersey, juist in de stad Newark en dan nog overwegend neger- buurten. Deze wijken verpauperen langzaam. Sommige bewoners beveiligen hun bui tendeur met ijzerdraad, kettingen en hangsloten. Er staan complexen ge meentewoningen, vijftien jaar oud maar al ln verval. Papier en glasscher ven liggen op straat. De huren zijn y BELGRADO De Zuidslavische grottenonderzoeker Miloetin Veljkovic zal op 20 september eindelijk weer het daglicht zien na een ondergronds ver bluf van 463 dagen. Hy heeft hiermee het wereldrecord gebroken, dat met 110 dagen op naam van een Fransman stond. De 35-jarige Veljkovic zit in Zuid- oost-Servië in een 300 meter diepe grot, te samen met een hond, een kat, eenden tn kippen. Via een veldtelefoon is hij met de buitenwereld verbonden. Hij was van plan een roman te schrij ven, maar hij heeft daarvoor als gevolg van wetenschappelijke onderzoekingen niet veel gelegenheid gehad. laag, de gezinnen groot, na schooltijd zoeken honderden kinderen hun heil op straat, de ouderen trekken naar de rand van het ghetto. In oktober vormden bezorgde inwo ners van St. Louis (Missouri) groepen vrijwilligers die dag en nacht door hun wijk patrouilleren. „Voorheen kon je zes keer de politie bellen zonder dat er iemand kwam," vertelde een moeder. „Nu worden hulpkreten beantwoord." De overheid steunt de vrijwillige vei ligheidsdienst, twaalf man ontvangen drie dollar 60 per uur. Deze aanpak lijkt te werken en vormt ook een bin ding tussen de bewoners, overwegend negers. De vrouwen kunnen 's avonds hier weer op straat lopen. MOSKOU Strijdkrachten van de landen van het Pact van Warschau gaan deze herfst gezamenlijke oefenin gen houden in Oost-Duitslattd. Dit heeft het Russische partijblad Prawda vrijdag bekendgemaakt, overi gens zonder data te noemen. Ook werd niet gezegd of alle zeven lid-staten aan de manoeuvres zullen deelnemen. Naar donderdag in Praag werd mee gedeeld, heeft de Oosteuropese tegen hanger van de NAVO van 9 tot 17 sep tember in Tsjecho-Slowakije staf oefe ningen gehouden. BAMAKO (Mali) In Bamako zijn vrijdag 27 personen gedood en meer dan 140 gewond toen donderdag een brug op de spoorlijn Bamako-Dakar in stortte op het moment dat er een per sonentrein over reed. Negen van.de 14 rijtuigen van de trein zijn in de Baoule gestort. De brug lag 141 km van Bamako. De Baoule is sinds enige tijd buiten haar cevers getreden. Waarschijnlijk zijn de pijlers van de brug door het wassende water ondermijnd. ROME —Ze is lang. 29 en gespitst op het „bevrijden" van de Italiaanse vrou wen van de „onderdrukking" door hun echtgenoten, van de Romeo's op de hoeken van de straat en van alle ande re denkbare mannelijke overheersing. Haar naam is Anselma Dell'Olio. Ze is oprichtster en directrice van het nieuwe feministische theater in New York, gewezen vice-presidente van de nationale organisatie voor vrouwen Amerika's belangrijkste feministische groep en heeft 15 jaar in Italië ge woond. Over de schijnbaar gedweeë Italiaanse vrouwen zegt ze, dat er on der de oppervlakte heel wat verachting voor de mannen verscholen ligt. Italië noemt ze een heel vruchtbaar terrein voor haar activiteiten. Ze gaat de mogelijkheid na om in Rome een feministisch theater te begin nen. Ze heeft met tientallen vrouwen en mannen gepraat over haar mi litante en radicale filosofie en zegt: „De Italiaanse mannen begrijpen het niet. Het is duidelijk dat ze er ook nooit over hebben nagedacht". Ze maakt zich kwaad over de opinie van de Italiaanse man over de vrouw die zij als hun eigendom zien, dat be waakt moet worden, maar een vrouw alleen op straat zien ze als vrij wild. Die mannen beschermen wel hun eigen vrouw, hun eigendom, maar elke ande re vrouw is voor hen vogelvrij. „Karate, dat is wat de vrouwen hier nodig hebben, om zich te weren tegen de avances van sommige Italiaanse mannen op straat. Iemand die mij op straat aanraakt", zegt mejuffrouw Del l'Olio, krijgt een tik. Mejuffrouw Dell'Olio is opgegroeid in Rome waar haar ouders woonden, maar ze is altijd Amerikaanse geweest. Ze heeft kleine filmrolletjes gespeeld en is toen ze even in de 20 was verhuisd naar de Verenigde Staten, waar ze al gauw actief werd in de vrouwenbewe ging. Ze draagt haar bruinachtig-blond haar met een scheiding in het midden en glad gekamd en gebruikt weinig op maak. Maar door haar natuurlijke schoonheid en de soms provoceren- kleding met bloot middenrif trekt ze veel aandacht op straat. Dat blote middenrif noemt ze een ex periment om te zien hoeveel mannen haar proberen aan te raken. Vier jaar geleden zou het onmogelijk geweest zijn zo iets in Rome te dragen, maar er is veel veranderd. Behalve van de mannen verwacht ze sterk vervet van pogingen om de vrou wen vri;,' te maken van de RK kerk, die zich vooral zal verzetten tegen elke be weging in Italië om de abortus te lega liseren. Maar mejuffrouw Dell'Olio, een afvallige katholiek, ziet het verzet van de kerk graag. Zegt ze: „Ik geloof dat de feministische beweging het in Italië goed. zal doen. omdat ze nu, een 'ech te vijand heeft, iets om tegen te rebel leren." LONDEN Bij Medical Defense Union, een internationale groep die art sen en chirurgen wettelijke en finan ciële hulp verstrekt, zijn dit jaar in Groot Brittannië tot nu toe 17 gevallen gemeld van verkeerd medisch ingrij pen. Zo kwamen in een ziekenhuis twee vrouwen aan die elk één been hadden. Het geamputeerde been van een hunner moest worden behandeld, bij de andere moest het nog goede been worden geamputeerd. De chirurgen amputeer den het been van de verkeerde patiënt. Herhaaldelijk komt voor, dat bij een operatie aan een vinger de verkeerde wordt, behandeld. Sommige chirurgen tellen namelijk niet, zoals dit hoort, de duim als eerste vinger, maar pas de daaropvolgende... Een oude vrouw kreeg een schadevergoeding van 10.000 pond (zo'n 80.000 gulden) nadat was ge bleken dat bij een knie-operatie de verkeerde knie was behandeld. De Medical Defense Union zegt, dat men zich ongerust maakt over dit aan tal „foute" operaties maar wijst er toch op dat er in Groot Brittannië verleden jaar twee en een half miljoen operaties zijn verricht waarbij er slechts 25 ver gissingen waren geweest. Men stelt voor dat de chirurgen alvo rens aan het werk te gaan met onuit wisbare inkt een kruisje aanbrengen op het te behandelen lichaamsdeel, zodat er, bijvoorbeeld na uitstel der operatie, geen vergissing kan ontstaan. LONDEN Alan Lee Williams, een docent die /.ijn opleiding aan Oxford heeft genoten en tot juni lid van het Lagerhuis was, rijdt deze zomer een trac tor voor de beplantingsdienst van Londen. Williams is een van de gelukkigen in een groep van gewezen parlementariërs. Hij heeft een baan. Meer dan 60 Lagerhuisleden van Labour verloren hun zetel in de verkiezingen van 18 juni, welke de Conservatieven aan de macht brachten Velen z(jn nog werkloos. Hoeveel is niei bekend, omdat de partij dit niet wil zeggen. Zij wil gewezen parlementsleden :og werk zoeken niet in verleg, iieid brengen, en sommige gewezen La gerhuislcden die tijdelijk geen werk hebben weigeren om zich als werkloos te beschouwen. Maar het partijbestuur geeft wel toe dat het werkloosheidsprobleem voor gewezen parlementariërs van de La bourpartij het ergst is sinds de verkie zingen in het depressiejaar 1931. Normaal hebben verslagen parlemen tariërs van Labour het moeilijker om een andere baan te vinden dan der Con- rvatieven. Labourleden komen ge- jonlijk uit de vakbonden of hebben cn universitaire opleiding gehad, en aet ontbreekt hun aan de zakenrelaties waarover de Tories beschikken. Dit jaar werd de situatie nog slechter door het tijdstip van de verkiezingen. 'Iet waren de eerste verkiezingen in uni van deze eeuw. De verslagen par ementsleden moesten werk zoeken in de zomer een slechte periode. De 39-jarige Williams is een goed NEW YORK Bij het maken van pruiken voor mannen en vrouwen in Amerika wordt steeds meer gebruik ge maakt van kunsthaar. De vraag was zo grx)i geworden dat de landen die het meeste echt haar leverden, namelijk Korea en Italië, het niet meer konden bijhouden. Steeds meer mannen in de VS gaan namelijk pruiken dragen, "vast" of bij speciale gelegenheden Een grote fijma te New York maakte bekend, dat 4§ percent van de pruiken zijn gemaakt vn verschillende varia ties grijs. Deze worden dus gedragen omdat de kleuren overeenkomen met die van het natuurlijke haar van de koper Ongeveer 55 procent van de pruiken is uitgevoerd in verschillende kleuren bruin, en de rest is zwart. Waa"om koopt een jongere man een pniik? Het kan een militair zijn die er in zijn vrije tijd wat anders bij wil lopen. Zo werd eem mooie blonde haardos verkocht aan iemand die deze opzette als hij ging waterskieën aan het strand, omdat hij dan minder opviel tussen al die bruinverbrande lieden waarvan het haar zo vaak door de zon belangrijk was uitgebleekt. De meeste pruiken voor mannen ge maakt van modacrylic-veze!. Deze vezel is tegen het water bestand, droogt ge makkelijk en behoeft nooit te worden bijgewerkt of opgekamt' Het haar is aangebracht op een elastische onder laag, die óp elk hoofd past. Vastplak ken is dus niet meer nodig. voorbeeld. Hij heeft getracht om een functie te verkrijgen als docent in het nieuwe in september beginnende acade mische jaar. Maar intussen moest hij zorgen voor zijn vrouw en twee zonen en de hypotheek op zijn huis betalen. Daarom ging hij bij de beplantings dienst een tractor chaufferen voor 17 pond (41 dollar) per week. Als parle mentslid ontving hij 70 (168 dollar) per week. Andere gewezen parlementsleden met een vrij beroep, vooral onderwijzers en leraren, constateerden dat vacatures op hun terrein bijna niet bestonden. Ge wezen arbeiders hebben weer andere problemen. Velenkunnen hun oude banen terugkrijgen, maar voelen er weinig voor terug te keren in de fa briek na in het Lagerhuis te hebben gezeten. De gewezen parlementariër krijgt weinig steun. Als hij lid is van het par lement wordt hij beschouwd als zelf standige en daardoor komt hij niet in aanmerking voor werkloosheidsuitke ring als hij zijn parlementszetel ver liest, maar hij kan wel terecht bij de sociale bijstand. Het is bekend dat op zijn minst een van de gewezen Lager huisleden van Labour hiervan thans leeft. Charles Pannel, voorzitter van het parlementaire ondersteuningsfonds van Labour, dat reeds meer dan 6000 pond (14.400 dollar) aan gewezen parle mentsleden heeft uitgekeerd en niet meer dan 3000 pond (7200 dollar) over heeft wil hen zes maanden lang betaald zien na hun nederlaag. Hij is van plan om de conservatieve regering te vragen de uitkering van de ex-Lagerhuisleden te verhogen. Slechts zes Conservatieven verloren hun zetel in juni en geen hunner heeft het moeilijk om werk te vinden. De enige professor onder hen is Esmond Wright van de universiteit van Glas gow, maar hij is lid van de raad van bestuur van een grote uitgeverij. Fred Silvester, een gewezen parle mentariër van de Tories, die weer terug is op zijn oude post van directeur van een advertentiebureau, is tegen betaling van parlementsleden die de verkiezin gen hebben verloren, en vele Tories zijn het met hem eens. Silvester zei: „Het risico dat je je zetel verliest hoort er nu eenmaal bij".

De Vallei | 1970 | | pagina 4