Haagse advocaat mr. Hooftman: Rechtspraak staat te ver van burger af NS Minitrips in eigen land Waarom altijd in toga Jimi Hendrix overleden In klein-metaal is overleg gestrand Directe verkiezing van gewestraden Gratis reizen NS Minitrips naar het buitenland Verkeer en Vervoer zijn boos Autobezitters moeten het te erg ontgelden 3 dagen Twente f49.- J. J. s. s. Record Over de grenzen Dr. W. Visser 't Hooft wordt 70 jaar Pootvisfonds in Twente verontrust Stakers op rails Volledig verzorgde 2 septemberdagen Anderhalf jaar voor schietende landbouwer voordelig uit met NS DE RECHTERS PLAATS Provinciale besturen: 3- Maandskaart f 20.- echtpaar f 30.- Jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- voordelig uit met NS OPLEGGING 2 dagen Brussel f 48.- 3 dagen Hamburg f 85.- 4 dagen Londen f 127.- 4 dagen Gotenborg f 107.- 4 dagen Rijnreis f 129.- 5 dagen Parijs f105.- voordelig uit met NS Kunstdiefstal WEL AKKOORD IN DEVENTER voordelig uit met NS ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 ADVERTENTIE 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Morgen wordt een in de hele wereld bekende Nederlander zeventig jaar: dr. W. A. Visser 't Hooft, erepresident en oud-secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken. Hoewel hjj de laatste jaren niet meer op de voorgrond treedt is hjj ook na de overdracht van het secretariaat- generaal aan de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake in 1966 uiterst actief in de oecumenische beweging werkzaam ge bleven; hij speelt (op de achtergrond) nog een belangrijke rol in Genève. Dr. Willem A. Visser 't Hooft, werd 20 september 1900 in Haarlem geboren. Na zijn theologische studie in Leiden werd hij in 1924 secretaris van de werelbond van CJV's (de YMCA) in Genève. Op de wereldconferentie „Faith and Or der", die in 1925 in Stockholm gehou den werd, was hij de jongste afgevaar digde. In 1938 werd hij belast met het secretariaat van de groep die de We reldraad van Kerken zou gaan oprich ten. Iri 1948 werd de Wereldraad offi cieel gesticht en Visser 't Hooft werd de eerste secretaris-generaal. Bijna vijftig jaar lang heeft hij een uitermate grote bijdrage aan de toena dering tussen de kerken geleverd en te recht zijn zijn persoon en werk vele malen geëerd, o.a. met een groot aantal eredoctoraten. ALMELO Het bestuur van het Twents Pootvisfonds heeft in een tele gram aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de commissaris van de ko ningin in Overijssel en de voorzitter van het waterschap Regge en Dinkel zijn verontrusting geuit naar aanleiding van berichten over de overneming door een Duits chemisch concern van de NV Servo te Delden en de verdere uitbrei ding van dit bedrijf in de naaste toe komst. In het telegram wordt dringend om garanties verzocht, omdat „verdere ver vuiling van de toch al zo ernstige door de Servo verontreinigde zijtak van het Twentekanaal zal worden voorkomen". De Servo kwam vorig jaar in het nieuws, toen bleek dat over een afstand van vijftien kilometer de zijtak van het Twente-kanaal door afvalwater van dit bedrijf dermate was vervuild, dat vis noch plant erin kon leven. Weliswaar wordt op dit moment bij de Servo een zuiveringsinstallatie gebouwd, maar de ze zou berekend zijn op de huidige ca paciteit en niet op verdere uitbreiding van het bedrijf. Het Twents Pootvisfonds acht de me dedeling van de verdere uitbreiding in verband met de overname van het be drijf door Chemische Werke Hüls A.G. te Marl (Recklinghausen) opnieuw een ernstige aanslag op de volksgezondheid in het betrokken deel van Twente. DEN HAAG De rechtspraak staat in ons land nodeloos te ver van de bur ger af en zij heeft dringend behoefte aan public relations-begeleiding. Tot deze conclusie kwam de Haagse advocaat mr. J. C. Hooftman in zijn voordracht, die hij vrijdagmiddag in Den Haag hield voor het Nederlandse Public Rela tions Genootschap ter gelegenheid van de installatie van een commissie van toezicht op de naleving van de onlangs door het genootschap aangenomen be roepscode. Mr. Hooftman, public relations-officer van de Nederlandse Orde van Advocaten, is van mening dat de symptomen van wanbegrip en wantrouwen jegens het rechtswezen, die de laatste jaren van tjjd tot tijd in enquêtes, publikaties, radio- en televisierubrieken naar voren komen, niet nodig zouden zijn. Discussies over het al dan niet be staan van klassejustitie, over de hoge kosten en de veel te lange duur van het procederen, over het establishment ka rakter van het rechtersambt, het advo- catenberoep enz. worden voor een be langrijk deel in het leven geroepen door het gebrek aan inzicht bij de bur ger in de rechtspraak en hoe zij werkt. Mr. Hooftman meent dat door middel van brede voorlichting begrip moet worden gewekt en inzicht worden ge kweekt voor de wijze waarop recht ge sproken wordt en voor het feit dat de rechters in ons land naar beste kunnen een bijzonder moeilijke taak met wijs heid trachten te vervullen. Zeer belangrijk noemde mr. Hooft man het bevorderen van een betere communicatie in de rechtszaal tussen de rechter en de burger die terecht staat. Het is eenvoudig beangstigend te zien hoe een rechter en een verdachte dikwijls een dusdanig verschillende taal spreken, dat volkomen langs el kaar heen wordt gepraat, aldus mr. Hooftman. Het zijn volgens hem alleen de rech ters zelf die daarin verandering kunnen brengen, nl. door in algemeen begrijpe lijke taal met de verdachte, gedaagden en getuigen te spreken en deze daar door ook op hun gemak te stellen. Ook zijn er nog te weinig rechters, die de verdachte na de formele voorlezing van het vonnis in gewone taal uitleggen wat er met hem gaat gebeuren en ook motiveren waarom de rechtbank tot die beslissing is gekomen. Heel veel burgers, over wie recht is gesproken, verlaten volgens mr. Hooft man de rechtszaal zonder begrepen te hebben waar het nu eigenlijk precies om ging. Juist het soort eenvoudige strafzaken, waardoor heel veel overi gens eerzame burgers eens in hun le ven met het rechterlijk apparaat in aanraking komen, nl. de berechting van verkeersovertredingen, is niet altijd een verheffende kennismaking van de bur ger met het rechtswezen. De overbelaste kantonrechter moet op een middag soms 80 zaken afdoen en de weggebruiker voelt zich „genomen", aldus mr. Hooftman, omdat hij nauwe lijks gelegenheid kreeg iets te zeggen. Zulke ervaringen schaden het aan zien van het gehele rechtswezen onnoe melijk. Mr. Hooftman juichte dan ook het plan van de minister van justitie toe om de berechting van eenvoudige verkeerszaken in de toekomst niet meer door de kantonrechter maar door apar te specialisten te doen geschieden. Bepalend voor de wat stoffige image van het rechtswezen in Nederland noemde mr. Hooftman ook de sfeer in vele rechtszalen. Hij bepleitte een voor het publiek meer begrijpelijke plaats aan de tafel van de advocaat gelijk aan die van de officier van justitie, het aanspreken van de rechters met „mijnheer de rech ter" inplaats van met „edelachtbare" en het afschaffen van de zwarte toga met witte bef. Voor zover die toga nog een functie vervult om het plechtige karakter van het rechtspreken te onderstrepen is mr. Hooftman van mening dat rechters en advocaten hun toga alleen zouden moe ten aantrekken op werkelijk plechtige ogenblikken als bijvoorbeeld die van het uitspreken van belangrijke vonnissen en niet meer bij gewone zittingen, ge tuigenverhoor e.d., die nauwelijks iets plechtigs hebben en waar de toga zijns inziens de afstand tussen rechter, advo caat en justitiabelen alleen maar onno dig vergroot. LONDEN De Ajnerikaanse gita ristzanger Jimi Hendrix is vrijdag in het St. Mary Abbotts ziekenhuis in Londen op 24-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een te grote dosis verdovende middelen. Toen hij in de ochtend in het zieken huis werd binnengebracht, was hij reeds buiten kennis. Pogingen hem weer bij te brengen mislukten. Jimi Hendrix heeft zeer grote invloed gehad op de hedendaagse popmuziek. Dinsdag keerde hij terug in Londen van een Europese toernee. Hij werd ge boren in Seattle in de Amerikaanse staat Washington. Zijn grootvader was een Cherokee-Indiaan. DEN HAAG Het vrijdag in Den Haag voortgezette overleg tussen werk gevers- en werknemersvertegenwoordi gers in de metaalnijverheid (klein- metaal) over een inkomensverbetering van f 400 bruto is 's middags door de werknemers afgebroken. In werkne merskringen zal men zich nu nader be raden. De werknemersorganisaties hadden, in navolging van hetgeen in het overleg met de vertegenwoordigers van de fe deratie van werkgeversorganisaties in de metaalnijverheid de kwestie van een inkomensverbetering van maximaal ƒ400,- bruto in 1970 aan de orde ge steld. In het vrijdag voortgezette overleg, omdat de werkgevers op 4 september meedeelden geen standpunt te hebben en eerst met hun leden moesten over leggen, heeft drs. Van Hardeveld, woordvoerder namens de federatie, een verklaring afgelegd over het resultaat van het raadplegen van de achterban. Daar was men niet onder de indruk gebleken van de argumenten van de vakbeweging. Het vraagstuk van de koppelbazen speelt in de metaalnijver heid niet. In werkgeverskring vestigde men er de aandacht op dat nog maar kort ge leden een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst is aangegaan. Voorts vestigde men in werkgevers kring de aandacht op de liquiditeit van 9 Bij het schoonmaken van een groot wijnvat zijn vrijdag vier arbeiders door de dampen zo ernstig bevangen dat drie hunner overleden en de vierde een zware vergiftiging opliep. Het gebeurde in Pinkel, (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De dagelijkse be sturen van de provincies hebben een duidelijke voorkeur voor de samenstel ling van gewestraden via rechtstreek se verkiezingen, zeker als wat in de bedoeling ligt aan de gewesten een takenpakket wordt toegekend. Dit staat in een brief die de Overijsselse gedeputeerde (en voorzitter van de KVP-fractie in de Eerste Kamer), mr. J. L. M. Niers, namens het Interpro vinciaal Overleg aan staatssecretaris mr. C. van Veen (Binnenlandse Za ken) heeft gezonden. De staatssecreta ris had het Interprovinciaal Overleg om een reactie op het nog in te die nen wetsontwerp tot wijziging van de Wet Gemeenschappelijke Regelin gen gevraagd. De provinciale besturen zijn uiter aard sterk bij het proces van gewest vorming betrokken en hebben zich met het wetsontwerp intensief beziggehou den. Zij vragen de bewindsman of hij in het in te dienen wetsontwerp, c.q. de memorie van toelichting daarop, nader wil ingaan wat er moet gebeuren als twee gewesten elkaar gaan overlappen (wat in concreto het geval zou zijn als bijv. Heerde zowel in het Gewest Zwol le als in Gewest Apeldoorn zou. komen)/ In de memorie van toelichting zou hij in ieder geval kunnen ingaan op de vraag wat dan bij eventuele conflicten zou moeten gebeuren. Trouwens, ook nu zijn er al plaatsen aan te wijzen die tot twee regionale samenwerkingsge bieden behoren; een duidelijk voor beeld hiervan is Wassenaar dat zowel tot de agglomeratie Den Haag als het gewest Leiden behoort. De provinciale besturen vinden dat er ADVERTENTIE Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. Legitimatie en pasfoto vereist. t.z.t. in de wet een opsomming van ge westelijke taken moet komen maar dringen er bij de staatssecretaris op aan dit nu nog niet te doen omdat be lemmering van de ontwikkeling van gewesten dan niet denkbeeldig zou zijn. Een belangrijke suggestie van het in terprovinciaal overleg is de mogelijk heid te openen dat Gedeputeerde Sta ten een procedure tot oplegging van een gewestregeling bij de Kroon aan hangig kunnen maken. Door hun be kendheid ter plaatse zijn de provinciale besturen goed in staat te beoordelen of in een bepaalde streek een gewest ge vormd moet worden, aldus de brief van mr. Niers aan de staatssecretaris. De behandeling van het (voor)ont- werp van de staatssecretaris door de provinciale besturen heeft vrijwel over al in de beslotenheid plaatsgehad; al leen in Zuid-Holland is in de openbaar heid gekomen wat de Statencommissie ervan vond. AMSTERDAM Vrijdag is op Urk op 62-jarige leeftijd overleden Hessel Snoek, schipper van de motorredding boot 7eemanshoop van het station Urk. Hessel Snoek werd 8 juni 1966 bij de indienststelling van het station Urk der Koninklijke Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij tot schipper benoemd. Hij nam aan 82 tochten deel waarbij 94 mensen werden gered. De begrafenis is 21 september om drie uur op Urk. DEN BOSCH In de Brabanthal len werd vrijdag de 36e Nationale ten toonstelling Het Nederlandse Trek paard geopend. We zien hier hoe een 3-jarige hengst een voordrp.fje mao.kte voor de keurmeesters. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft vrijdag de 72-jarige land bouwer H. B. te Bemmel veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het verwonden van een adjudant van de rijkspolitie te Angeren met een schot hagel op 17 maart. De officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De oude heef had geweigerd een boete be talen wegens lokaalvredebreuk en de politie had opdracht hem op te halen. Hij verzette zich echter door met een jachtgeweer op de agenten te schieten. Behalve de adjudant werd ook een wachtmeester gewond. Na traangas in de woning te hebben geworpen kon de politie de man arresteren. ADVERTENTIE Inlichtingen in de -NS- reiskrant op de stations. 9 In Rome is donderdagnacht een vierling geboren, drie jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het goed. Het gezin had reeds vier kinde ren. ROME Uit de Romeine woning van de Italiaanse acteur Sergio Ferrero. prins van Muresciano, zijn schilderijer en kunstvoorwerpen gestolen met een waarde van 400.000 gulden. Ferrero ontdekte de diefstal, toen hij thuis kwam van filmopnamen in Londen. DEN HAAG De bewindslieden van financiën hebben getracht een rookgor dijn te leggen over de gevolgen van een nieuwe fiscale aanslag op de beurs van de autogebruiker, aldus een bezwaar schrift aan de Tweede Kamer van de Nederlandse Wegverkeers- en ver- voersfederatie „Centraal Overleg", waarin ANWB. EVO. KNAC. KNVTO en NOB samenwerken. Volgens „Centraal Overleg" hebben de bewindslieden in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer ver doezeld, dat de opbrengst van de hef fing op de autopremie meer dan de helft bedraagt van de totaal-opbrengst van de voorgestelde belasting op de premies van een aantal schadeverzeke ringen. In de totaal-opbrengst van 30 mil joen is volgens een berekening van Centraal Overleg 16,5 miljoen toe te rekenen aan de belastingheffing op de premie van autoverzekering. De be windslieden gaan er aan voorbij, dat de motorrijtuigverzekering en dus het wegverkeer en -vervoer het bij deze nieuwe belasting het zwaarst moeten ontgelden, aldus de federatie. Centraal Overleg herinnert eraan dat de automobielassuradeuren onlangs een niet onaanzienlijke premieverhoging hebben aangevraagd voor 1971. Bij aanvaarding daarvan zal dus ook de belastingopbrengst op de autopremie nogmaals nog hoger worden. Grote bezwaren heeft Centraal Over leg tegen de visie van de bewindslie den, dat de lastenverzwaring door de belasting op de autoverzekeringspremie gemiddeld 10 tot 15 gulden zou zijn. Dit geeft een volkomen vertekend beeld, omdat geen rekening wordt ge houden met de verscheidenheid in het autopark, dat ook vrachtauto's en auto bussen omvat. Voor een zwaardere vrachtautocombinatie of autobus kan de assurantiebelasting tussen 100,- en 150.- gaan bedragen. Dit is het tien voudige van wat als gemiddelde door de bewindslieden van financiën wordt opgegeven, vinden de organisatoren. de ondernemingen. Vele bedrijven kun nen zich een uitgave van 400 aan elk personeelslid niet veroorloven zonder de ondergang nabij te brengen dan wel ten onder gaan. Daar komt nog bij dat een inkomensverbetering zoals de werknemers die aan de orde hebben gesteld noch uit de prijzen, noch uit de marges kan worden gehaald. Dit alles heeft de federatie er toe moeten brengen zich negatief op te stel len tegenover het voorstel. Zich bewust van de verantwoordelijkheid die de fe deratie ook nu heeft, heeft ook zij naar een oplossing gezocht: als maximum is zij bereid een aanbeveling aan haar le den te doen om per 1 oktober een ex tra loonsverhoging van drie procent mogelijk te maken onder bepaling dat in die bedrijven dan, waar al wat ge beurd is op het gebied van de inko mensverbetering, een verrekening met die drie procent moet geschieden. Werknemerswoordvoerder G. G. Ma ters, secretaris van de metaalbedrijfs- bond NW, heeft verklaard dat hoewel de argumentatie van de werkgevers wel indruk heeft gemaakt, de werkne mers niettemin hun voorstel handhaaf den. De aanbeveling die de die de fede ratie bereid zou zijn te doen uitgaan is voor de werknemers geen basis voor een akkoord. Bovendien zou, ook al zou elk lid der organisaties van de federatie de aanbeveling overnemen, de achter stand van de werknemers in de metaal nijverheid vergeleken bij die in de me taalindustrie nog verder worden ver groot. De vakbonden hebben met de, werk gevers van verschillende andere be langrijke bedrijfstakken o.a. in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie wel overeenstemming bereikt over de extra uitkering in 1970. De akkoorden hoewel naar inhoud verschillend, komen alle neer op een extra loonsverhoging van ongeveer f 400,-. Het betreft in totaal ongeveer 50.000 werknemers. In de suikerverwerkende industrie is overeengekomen, de werknemers van 21 jaar en ouder die op 1 sept, in loon dienst waren alvast een extra uitkering te geven van f 225 en jeugdigen een be drag naar rato. Partijen zullen op 16 ok tober aanstaande een defenitieve rege ling treffen. Eind september krijgen de werkne mers in de vleeswarenindustrie die op 1 september in dienst waren een uitke ring van 200 tevens zullen vanaf 1 oktober de lonen worden verhoogd. Met dit akkoord is een bres geslagen in de Unilever- en AKZO-concerns, tot dusver hebben geweigerd meer te beta len dan f 200,De tot deze concerns behorende vleesverwerkende bedrijven vallen namelijk niet onder de onderne- mings-cao's maar onder de bedrijfs tak-cao voor de hele vleesverwerkende industrie en het akkoord geldt dus ook voor deze ondernemingen. In het bakkersbedrijf zal in cle loop van oktober een bedrag van 200 bru to worden uitgekeerd, het resterende bedrag zal in de lonen worden ver werkt. De jeugdige werknemers bene den de 21 jaar krijgen al naar gelang hun leeftijd een relatief lager bedrag. De sociale commissie van het be drijfschap pluimveehandel en -indus trie heeft zich op het standpunt gesteld, dat aan de werknemers van 22 jaar en ouder in de pluimveeslachterijen in ok tober f 200 en in de kerstweek nog eens 100 moet worden uitgekeerd (jeugdi gen naar rato) en dat tevens de uurlo nen vanaf oktober moeten worden ver hoog. Tijdens het overleg tussen de directie en de ondernemingsraad van de NV Ne derlandse Diepdrukinrichting in Deven ter is overeenstemming bereikt over een uitkering van 200 gulden dit jaar en 200 gulden in 1971, met verschillende restricties ten aanzien van diensttijd en leeftijd van de betrokken werknemers. Het Deventer bedrijf telt ongeveer 600 arbeidskrachten. Ook is overeenstemming bereikt over 'n extra uitkering van f 400 bruto, uit te keren in twee termijnen voor de werk nemers in het grondbaggerbedrijf. De eerste helft van het extraatje wordt half oktober uitgekeerd, de rest tegen Kerstmis. De jeugdigen krijgen een ex tra uitkering naar rato van hun leeftijd met een minimum van 250. VERBANIA (Italië) Honderden takers hebben het spoorverkeer met Zwitserland door de Simplonpas ver- perd door op het plaatselijke station ;p de spoorbanen te gaan zitten. Bij de plaatselijke textielfabriek wordt reeds tien dagen gestaakt tegen het dreigende ontslag voor 4.300 arbei ders. Aan het slot van een bijeenkomst voor de gesloten fabriek trokken de stakers naar het station. In "net begin van de middag- is het een communistisch parlementslid ge lukt de mensen te bewegen de sit-down staking op te heffen. ADVERTENTIE Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten 1 Volledig verzorgd, dus inel. logies, maaltijden en reis. van elk station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. liet ziet er naar uit, dat de tussen tijdse verkiezingen in Bordeaux op zondag a.s., een teleurstelling zullen op leveren voor Jean-Jacques Servan- Schreiber, de militante secretaris-ge neraal van de radicale partij die het tegen premier Chaban-Delman heeft opgenomen. \Jan meet af was iedereen ook Servan-Schreiber zelf er van overtuigd, dat hij het zou moeten afleg gen tegen de Gaullistische eerste- minister, die a! 23 jaar burgemeester van Bordeaux is. Het ziet er nu echter naar uit, dat Chaban-Delmas al in de eerste ronde de vereiste absolute meer derheid z4l behalen en dat Servan- Schreiber niet de 03 procent van de stemmen krijgt die hij zich als streef percentage heeft gesteld. "I/olgens een opinie-onderzoek, waar van het resultaat woensdagavond bekend werd gemaakt, kan Chaban- Delmas nu rekenen op 55 procent van de stemmen, tegen Servan-Schreiber op 21 procent. Het percentage van de premier ligt aanzienlijk hoger dan hij bij vorige verkiezingen placht te behalen. Toch verloor hij, in vergelijking met een opi nie-onderzoek op 8 september, twee procent, terwijl Servan-Schreiber vijf procent vooruitging. Op 7 september verklaarde de schrij ver van t geruchtmakende „Le défi Americain" dat hij als leider van de ra dicale partij zou aftreden, als hjj in Bor deaux niet minstens 30 procent van de stemmen zou krijgen. Hjj zei een dergelijke uitslag te zullen beschouwen als een bewijs, dat hij de situatie verkeerd had beoordeeld. J. J. SERVAN-SCHREIBER toch proberen Van een „principiële of morele vergis sing" zou zijns inziens echter geen sprake zijn. Servan-Schreiber streeft er naar. de krachten van niet-communistisch links en het centrum onze zijn leiding te bundelen, om als alternatief voor Gaul- lisme en communisme een „politiek van hervorming" uit te voren. Ondanks de tegenwerking van de groeperingen' die deze nieuwe coalitie zouden moeten gaan vormen, behaalde Servan-Schreiber eind juni een klin kende overwinning in Nancy. IV adat het hem ondanks allerlei po gingen niet gelukt was in Bordeaux een kandidaat voor het niet-communis- tische links en het centrum tegen de eerste-minister in het veld te brengen, stelde hij zich een kwartier voor het sluiten van de inschrijvingstermijn zelf kandidaat, waarbij hij bij voorbaat al verzekerde dat hij, ingeval de keuze op hem zou vallen, toch in Nancy zou blij ven. Dit betekent, dat hjj eventueel voor 'n plaatsvervanger in Bordeaux zou moe ten zorgen, zoals dit trouwens ook voor Chaban-Delmas geldt. Deze heeft als zodanig de 40-jarige Jacques Valande, deken van de faculteit voor wis- en natuurkunde in Bordeaux, aangewe zen. Uet onorthodoxe optreden van Ser van-Schreiber. die onomwonden heeft verklaard het premierschap te ambiëren, heeft de vele politici van hem vervreemd. Oud-premier Bourges-Maunoury trad dezer dagen uit de radicale partij. Hij riep de kiezers in Bordeaux zelfs op, zondag op Chaban-Delmas te stemmen. Ook de vooraanstaande linkse politici Mendés-France en Mitterand hebben zich van de strijd in Bordeaux gedis tantieerd. Servan-Schreiber heeft echter intus sen al verzekerd, dat zjjn doel bljjft de Gaullisten eerst bij de gemeenteraads verkiezingen in het komende voorjaar een nederlaag toe te brengen en dan, via een overwinning hij de parlements verkiezingen in 1973, bij de presi- dents-veririezingen in 1976 een verte genwoordiger van zijn „politiek van hervorming" aan het hoofd van de staat te brengen. Servan-Schreiber heeft gezegd dat hjj niet verwacht dat hjj Chaban-Delmas van zijn zetel zal beroven, maar hij zou het als een overwinning beschouwen als hij hem tot een tweede ronde zou kunnen dwingen, doordat Chaban zon dag niet de absolute meerderheid zou behalen, iets wat hem sinds 1946 niet meer is overkomen. Maar Chaban-Delmas blijft z'n ver kiezingscampagne op zeer rustige wijze voeren, alsof hij zich van geen enkele tegenstand bewust is. KOEALA-LOEMPOER Een 95-jarige medicijnman uit Noord- Maleisië, Achmad Bin Hadji, zegt in de afgelopen 80 jaar 77 keer te zijn getrouwd. Zijn eerste vrouw huwde hij toen hij 16 jaar was, zijn laatste, die nu 60 jaar is, 25 jaar geleden. Zijn meeste huwelijken eindigden na korte tijd in een echtscheiding. Volgens de Islamitische wetgeving kan een man vier vrouwen tegelijk hebben, echtscheiding is voor —n man zeer eenvoudig.

De Vallei | 1970 | | pagina 5