KR UISVERENIGING LOST NIET ALLEEN DE GROTE, MAAR OOK DE KLEINE OP Op de wijkverpleegster wordt nog V te weinig een beroep an tn een DRUGS ZEULEN Nu de Franse, Italiaanse, Britse en Nederlandse modevorsten hun collecties voor het kome: ze seizoen hebben getoond, komen zo langzamerhand ook de „randverschijnselen" van de mode los. Ontwerpen, die u nu niet bepaald volgende maand al in de winkel ziet, maar die toch wel leuk zijn om een keer te bekijken, al is het alleen maar omdat misschien een paar ideetjes van deze „wilde" ontwerpers over een paar jaar toch gemeengoed geworden zijn. V j^Jisschien moeien wc vanuaag maar een klein standbeeld oprichten, al was het maar in gedachten. Voor wie? U zult het nooit raden, maar het is voor alle Nederlandse wijkverpleegsters. Ik was ook niet zo snel op het idee gekomen, ware het niet dat ik de heer J. A. Stöpetie van ons Wit-Gele Kruis heb ontmoet. „Wijkverpleegster", zegt hij. „is gelukkig nog een beroep voor idealisten, maar daar wil ik het nu niet over hebben. Ik wil wel dit zeggen: er wordt op de wijkverpleegsters nog veel te weinig een beroep gedaan" Met andere woorden: We hebben in dit land drie Kruisverenigingen, die ove rigens zéér nauw samenwerken. Het Groene Kruis (neutraal). Het Oranje Groene Kruis (protestant) en het Wit- Gele Kruis (katholiek) en ze doen al lemaal praktisch het zelfde werk. Een dikke vijf en zeventig procent van onze bevolking is lid van zo'n Kruisvereni ging, maar we blijken bij lange na niet te weten waarvoor we zo'n Kruisvereni ging wel allemaal kunnen inschakelen. Zo'n vereniging inschakelen ik be doel eigenlijk: de wijkverpleegster daarvan inschakelen, want zij, op haar brommer of in haar autootje, is de con tactpersoon tussen „Het Kruis" en de leden. Ik heb allang begrepen dat zo'n wijk verpleegster een soort schaap met vijf poten moet zijn, maar na wat de heer Stöpetie me over z'n vrouw vertelde, heeft ze er voor mij nu zes. Dat men haar kan vragen om kraam hulp. zuigelingen- en kleuterzorg, be jaardenhulp en thuisverpleging, weet iedereen wel, en ook dat je via haar bijvoorbeeld een speciaal hoog bed kan lenen. Dat slaat dan allemaal op zeer duidelijk aanwijsbare gevallen; van de grootmoeder die bedlegerig is en niet zonder hulp kan, tot de vrouw die een babytje moet gaan krijgen en daar óók iemand bij nog heeft. „Maar er zijn ook legio minder dui delijke gevallen, waarbij mensen hele maal niet aan een wijkverpleegster denken, terwijl zij toch een geweldige uitkomst kan brengen", zegt de heer Stöpetie. „Ik noem maar een zeer actueel pro bleem: ouders die ontdekken dat hun zoontje van vijftien aan de drugs is. Ik mag aannemen, dat yeel ouders dan niet precies weten wat ze moeten doen en waar ze moeten zijn om die jongen daarvan af te helpen, als ze dat willen." „Ook in dat geval, kan een ijkver- pleegster helpen. Niet dat zijzelf het probleem kan oplossen al is ze er wel mee vertrouwd maar zij weet in ieder geval de mensen en instaties te bereiken, die wél de zaak kunnen red den." Een soort ombudsvrouwe is zo'n wijkverpleegster dus ook. Een vrouw die bemiddelt en vele wegen weet te bewandelen om problemen op te rui men. „Men kan', aldus de heer Stöpetie, „haar voor de gekste dingen inschake len. dingen dan die .tenminste „de men sen" gek vinden Jawel, denk ik hardop, maar zo'n wijkverpleegster heeft het natuurlijk razend druk. ook zonder die gevallen waarin de nood niet zo direct aanwijs baar is. Ik bedoel: zullen veel mensen niet bang zijn dat hun probleem tóch niet meteen afgehandeld kan worden, zo met het idee: de Kruisvereniging schakel ik alleen in bij Grote Ellende? „Dat idee willen we nu juist uit de weg ruimen",, zegt hij. „Ik wil niet zeg gen, dat inderdaad alle problemen in een mum van tijd worden behandeld, men zal best eens even geduld moeten hebben. Maar men denkt gewoon veel te weinig aan zijn kruisvereniging." „Een voorbeeld," zegt hij en vertelt het verhaal van de man die al jaren zijn zieke vrouw zelf de trap naar de slaapkamer opdroeg en 's morgens de trap weer»met haar afzeulde. Wassen durfde hij zijn vrouw niet. Hij had er ook niet aan gedacht dat zijn vrouw via massageoefeningen misschien weer een beetje zelf kon leren lopen. Via omwegen kwam dit een wijkver pleegster ter ore: die liet meteen uit het uitleenmagazijn van haar vereni ging een speciaal bed komen, dat in de huiskamer werd gezet, zodat mevrouw dag en nacht beneden kon blijven. Zij zorgde voor een wasbeurt, schakelde via de huisarts een fysiotherapeut in en zorgde voor huishoudelijke hulp. „Deze mensen", aldus de heer Stöpetie, „hadden er weer niet aan ge dacht dat hun Kruisvereniging al hun grote en kleine ellende kan oploosen, maar daar zijn wij doodgewoon voor." Doodgewoon voor alles dat ook maar een beetje te maken heeft met geeste lijke en lichamelijke gezondheid, be doelt hij. De Kruisverenigingen zijn er ook om mannen die herstellende zijn van een auto-ongeluk, een paar kruk ken of een rolstoel te lenen. Die verle nen ook hulp aan het meisje dat zich op de liefde meer op vrouwen dan op mannen richt, die weten wegen voor geboorteoregeling, die regelen iets voor bejaarden die aan gymnastiek willen doen en die komen ook op voor onze milieu-hygiëne". Ik zou bijna zeggen, dat onder het manvolk van Nederland het beste be kend is wat wijkverpleegsters en hun zusters, de gezins- en kraamverzorg sters, allemaal kunnen. Ze zijn namelijk geweldig in trek als huwelijkspartner. ir De heer A. Stöpetieadvi- S seur van het Wit-Gele Kruis: ..Durf ook rustig de wijkverpleeg- ster in te schakelen, wanneer je bij- voorbeeld ontdekt dat je zoontje l aan drugs is. Zo'n wijkverpleegster heeft het doorgaans al wel heel druk. maar toch weten veel men- niet waarvoor ze haar allemaal om raad kunnen vragen'. n dan kwam. Als u voor de afwisseling eens iets anders wilt Ic een thriller in deze zomerdagen, zou ik u een kl bescheiden pocket willen aanbevelen, die mij toevallig in ha, Het verhaal heeft geen enkele literaire pretentie, maar is iceimg meer dan een reportage van het eigen leven, geschreven door een intelligente amateur die goed uit haar ogen kan zien. Een vrouw, wier naam zelfs nu nog in de wereldpers een bijzondere klank heeft al is haar rol al twaalf jaar uitgespeeld. Als men het boekje dichtslaat is men geneigd te zeggen: Jammer Haar terugtreden in de anonimiteit blijkt eeji gemis, al is het voor haarzelf waarschijnlijk op de lange duur een verademing gebleken. Zij heeft niet de minste spijt van het besluit, dat haar van de frontpagina's deed verdwijnen, en dat kan men van niet veel publieke persoonlijkheden zeggen Gelukkig voor haar, zij heeft het verdiend. Jammer voor de plaats die zij moest afstaan. Die schijnt in vele opzichten nog altijd onbezet. Soraya zevengesternte de naam zal de jongere generatie al niet veel meer zeggen. Zij heeft ook haar nationaliteit in het nadeel: Perzië is nog altijd het oosten, zij het dan zogenaamd nabij wel in afstand, maar niet in mentaliteit. Een mohammedaanse samenleving met grote tegenstellingen en levensopvattingen die toch wel heel sterk van de westerse verschillen. Hoe geëmancipeerd ook sinds de dagen van de ifuaaar gesluierde en bewaakte haremdames en Perzi sche vorsten blijft de vrouw toch nog altijd een wezen van de tweede rang, met als voornaamste bestemmingmoeder van de troonopvolger Geen wonder dat men bij het lezen onwillekeurig meent een laatste aflevering van de Duizend-en-één-nacht onder ogen te hebben, al beijvert de schrijfster zich ook ons de romantische sfeer daaraan uit het hoofd te praten. Het is trouwens haar hele opzet aan meerdere sprookjes voorgoed een nuchter einde te maken. Sprookjes zijn met enkel romantisch, zij zijn ook, en dikwijls voornamelijk, wreed U kunt er Moeder de Gans en Grimm en zelfs Andersen op nalezenPrinsessen en koningin nen houden zich daarin alleen staande door een behoorlijke mate van slimheid. Soraya's memoires zijn evenwel niet allereerst geschreven' om sprook jes te corrigeren, zelfs niet om meegevoel te wekken voor haar pijnlijke persoonlijke abdicatie, integendeel. Zij ziet kans, en dat is geen geringe verdienste, ons uit haar eigen schriftuur tegemoet te treden als een jonge vrouw die zelf de eerste beslissende stap genomen heeft waardoor zij van alle uitwendige luister en eerbetoon afstand deed. Dat geeft haar-wel een voorsprong op de talrijke naar vader teruggestuurde oosterse vorstinnen, hoe waardig zij die vernedering ook gedragen hebben. Zij is in wezen toch meer westers dan oosters, meer woestijndochter dan hovelinge. meer mens dan schaakstuk. Zij had kunnen blijven, titel en rang behouden, de eerste aan het hof, maar de tweede in haar persoonlijke relatie tot de vorst. Als zij maar toegestemd had in de rol van hoofdvrouw, met een bijvrouw naast zich als moeder van de kroonprins. Maar haar antwoord hierop, uit de grond van haar grote en goede hart, kan menige moderne jonge vrouw ten voorbeeld dienen. Hoe kunt u mij zoiets voorstellen, tot de goedmenende bemiddelaar. Zij laat ook nergens van enige wrok blijken tegenover haar opvolgster, en verheugde zich volkomen oprecht over de geboorte van een troonopvolger. Evenmin laat zij zich ergens rancuneus uit over haar voormalige echtgenoot. En dat blijkbaar niet uit politieke voorziohtigheid maar zuiver en alleen uit een ingeboren rechtschapenheid en een in zeven jaren huwelijk steeds dieper geworden genegenheid. Zij geeft van hem een even scherpe als loyale karakterschets. Zij roemt zijn moed, zijn onkreukbaarheid, zijn plichtsbetrachting en volledige toewijding aan land en volk. Zij weerlegt meteen ook. onopzettelijk, enipe boosaardige opvattingen omtrent zijn eigen luxueuze privé-leven tegenover de armoede van het overgrote deel der bevolking. Zo blijkt de fabelachtige juwelenschat onlangs weer geëtaleerd bij zijn kroning zuiver een staatsbezit dat zelden, en dan nog mondjesmaat, wordt uitgeleend. Het dient immers ter dekking van het Perzische bankpapier Het doet goed zulke correcties te lezen. Met de paleizen, die inkrimpen tot vrij eenvoudige villa's, de bescheiden hofhouding, de even bescheiden garderobe, zelfs bij staatsiebezoeketi, ivaarvoor menige filmster de neus zou Ophalen geven zij wel een passende achtergrond aan de ernstige, bijna schuchtere man die door zijn optreden zoveel sympathie heeft verworven. Maar wat d\t levensverhaal vooral zoveel waarde geeft is de hartstochtelijkheid waarmee zij het goed recht van een publiek persoon op een privé-leven bepleit. Ook daarvan kunnen wij in de westerse democratische wereld enige rake opmerkingen in de zak steken. Zij gaat zowel de bonbondozen-romantiek van de internationale damesbladen als de lasterlijke sensatiezuoht van de internationale roddelpers te lijf, waartegen slachtoffers als zij zich niet kunnen verweren. Zelfs een groot menselijk verdriet als het hare is niet te goed om er grof geld aan te verdienen, meer dan de achtervolgde ooit. bij machte is uil te geven. En al dat. grof geld wordt bijeengebracht door de miljoenen naamloze steekneuzen die zulke leugenbladen kopen en lezen en grif geloven. Deze kordate woestijndochter heeft eindelijk terug geslagen, en twee draken in één klap geveld. Nu zeg ik alles voor deze uitgave mag een vooruitstrevend damesblad wel eens een pluim hebben. BIZARRE MODE VOOR HAAR EN HEM De Finse mode-ontwerpster Vuokko Eskolin-Nurmesniemi ont wierp de:e cirkelvormige jifrk, in brede roodwitte srepen. Fr zitten echt armsgaten in, en verhullend is dit kleed in ieder geval wel In Keulen werd door een herenmodeontwerper de j „jet-style" gepresenteerd, waar- toe o.m. behoorde dit zilver- j kleurige herenkostuum met in- 2 geneven patroon. De International Fashion Council, een internationale mode-orga- I nisatie voor mannenmode, gaf de Duitse ontwerper Uil Moritz op- I dracht, de mannenmode voor de jaren 70 te ontwerpen. Hieronder I ziet u een voorbeeld van de kleding, die volgens Moritz uw man de J komende jaren moet gaan dragen De lijn van Moritzcollectie was lang en soepel, het silhouet ontstaat door de beweging, en hij gebruikt veel vertikale losse panden om de lengte te accentueren. Zijn materia len waren licht en soepel, als satins, penné-velours en Dacron-jersey, en hij maakte veel gebruik van leren banden en tas sen gord els. De Amsterdamse Margie Keyzer gebruikt als stof voor haar kle ding voornamelijk tapijt. Hier drie van haar creaties. De zittende dame draagt een rok, die geheel is vervaardigd van Enkalon-tapijt.

De Vallei | 1970 | | pagina 6