- ongrijpbaar voor de overheid - Het gaat zo gemakkelijk voor de verhuurder èn voor de cara- vanbezitter. De exploitant van een camping in de omgeving van een rustiek gelegen Gelders dorpje rekent ons het voor: Als het seizoen is geëindigd, bespreken ze voor het volgend seizoen wéér een vaste standplaats. De eerste betaling is in januari - de helft - dat is f200,-. Ik heb er al vijfhonderd, dat is f 100.000,- in handen lin januariI. De andere tweehonderd gulden komt als het seizoen begint. Straks ga ik ook 's winters open. Er is veel vraag. Als alles besproken is, weet ik een jaar vooruit waar ik aan toe ben en bovendien een half jaar vooruit de helft van de opbrengst in contanten in bezit." Zo dreigen in de mooiste natuurgebieden van ons land de campings te evolueren tot complete dorpen van tweede woningen Mm zaterdag 19 september 1970 I V I Tweede huis-op-wielen verovert de natuur y* springen met een knipoogje over de strenge meetlat van de planologen heen: de duizenden en duizenden Nederlanders, die met hun *ta-caravans hele nieuwe dorpen vor men. Wel gereglementeerd in het verband van bestaande campings, maar ongrijpbaar voor de overheid, die sinds jaar en dag het stichten van de „tweede woning" in de hand wil houden. Volgens gegevens van de Neder landse kampeerraad was in 1968 op ca. 1500 campings ruim 40 pet. van de plaatsen bezet door deze seizoen- kampeerders, vorig jaar liep het op tot tegen de 60 pet. En nu zijn het er al veel meer, zo zullen nog te publi ceren cijfers uitwijzen. Dat die sei zoen kampeerders praktisch inwoners van het naburige dorp worden, valt haast niet te ontkennen: zij hebben •en vast adres op de camping gekre gen, waar ze in veel gevallen 's win ters ook geregeld komen. Neem nu Otterlo. Daar wonen een paar duizend mensen. Maar een paar jaar geleden stichtte de NV tot Ex ploitatie van Recreatiecentra (een dochteronderneming van Simon de Wit) op een stukje ruigte de camping De Zanding. Nu zijn er 900 staan plaatsen, waarvan in het afgelopen seizoen 400 aan seizoenkampeerders werden verhuurd. Dat betekent voor Otterlo zo'n 2000 inwoners erbij, die voor een niet al te grote caravan 400 aan staangeld betalen. Hun aantal neemt zo snel toe, dat de be drijfsleiding van De Zanding over een jaar of twee helemaal vol hoopt te zitten met die blijvertjes. Dat het du niet al 75 pet. is schrijft men voor •en niet gering deel toe aan het ont breken van complete winteraccom- modatie. Maar die komt en dat zal niet lang duren. Eerst wat die verhuurder aangaat. Van oudsher is hij gewend geweest te werken met grote risico's en rela tief hoge investeringen. Nu komen daar als een gave van de hemel die seizoentoeristen uit de lucht vallen, die het hele jaar wel willen huren of toch minstens het hele seizoen. Ze betalen een deel van de prijs vooruit en op de rest van het bedrag kan gerekend worden, hoe het seizoen landelijk gezien verder ook mag uitvallen. Dan wordt het investeren naar de wettelijke normen een stuk gemakkelijker. Je kunt er zelfs nog een schepje bovenop leggen om het terrein aantrekkelijker te maken. Dat er op den duur voor de trek kende caravanners steeds minder ruimte overblijft ja, dat vinden de verhuurders ook jammer, maar wie kan hun het verwijten, dat zij hun mogelijkheden om zaken te doen ge bruiken? Ze weten ook wel, dat je •f|j Zie AMSTERDAM INT6RNATIONAAL TENTOONSTELUNGS- EN CONGRESCENTRUM EUROPAPLEIN 8. AMSTERDAM TELEFOON; 020 - 73 0841 TELEX; CONRA113490 CARAVAN PAI DEZE KEER VROEGER IN HET JAAR Om het publiek in de gelegenheid te stellen xich vroeg tijdig te oriënteren op het gebied van de caravan wordt de CARAVAN RAI 71 van vrijdag 22 tot en met zondag 31 januari gehouden. Dit is ongeveer «en maand eerder dan deze jaarlijkse internationale tentoonstelling van toer- en stacaravans, vouw wagens, onderdelen en toebehoren tot nu toe is gehouden. De CARAVAN RAI wordt georganiseerd dcor de Nederland- sche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie". Door het zeer representatieve en daardoor ook gevarieerde aanbod behoort de tentoonstelling tot de meest toonaangevende mani festaties op caravan-gebied in Eeropa. Gez'en de groeiende betekenis van de caravan als „tweede hu's" wordt voor de CARAVAN RAI 71 grote belangstefiing verwacht Deze aankondiging van de nieuwe Caravan-RAI spreekt voor zichzelf. De grote vlucht van de vlucht naar buiten is in volle gang. soms rare toestanden krijgt. Het komt voor, dat seizoenhuurders in het hoogseizoen een paar weken ver dwijnen, naar het buitenland bij voorbeeld. Hun plekje op de camp ing is nu leeg, maar ze hebben er voor betaald en behouden zich het recht voor, onaangekondigd terug te' komen als het verblijf buitenslands niet bevalt. Dan mag er niet een an der op dat plekje staan natuurlijk. Dus: onbezette plaatsen in het hoogseizoen, tot verontwaardiging van de trekkers, die het verderop moeten gaan zoeken. Verhuurders, geconfronteerd met dergelijke geval len: ,,'t Is beroerd, maar we weten niet hoe 't andtrs zou moeten. Je bent als zakenman verplicht om je midde len te gebruiken..." gommigen gaan frontaal in de aanval. Een paar jaar geleden stond een exploitant uit Renswoude al op de Caravan-RAI. Hij had een maquette bij zich waarop bezoekers van de RAI (nog in de winter) alvast een eigen plekje konden aankruisen, onder aanbieding van een bepaald bedrag aan handgeld. De rest van het bedrag diende voldaan te worden bij aankomst op het terrein. Deze forse benadering heeft duide lijke resultaten afgeworpen. Het is een drukke nering geworden en ook hier gaan vele caravans duidelijk de kenmerken van een tweede huisje dragen: bij een onbescheiden blik naar binnen kun je soms complete glazenkasten en tv-toestellen binnen zien staan. Bij andere ondernemingen kan het geleidelijker gaan. Er zal bijvoor beeld een ondernemer zijn, die prin cipieel tegen doorlopende verhuur van zijn grond is: de man wil 's win ters zijn vertrouwde wijde ruimte om zich heen houden. Tegen een klant die zijn caravan ook maar een paar weken onbemand wil laten staan zegt hij: „Nee meneer, mevrouw, dan krijg ik een kale plek in het gras." Maar, nu komt de klant aan 't woord. Hij zegt: „Dat stukje grond is niet groter dan jouw huiskamer. Wat heb je eraan? Je kunt er koeien op laten lopen of er van hooien of er desnoods aardappelen op verbou wen. Maar wat je er ook mee doet, het levert nooit het bedrag op dat ik ervoor wil betalen." Dan gaat zo'n man ook aan 't denken wat zal hij anders doen? Het leven is moeilijk voor ons alle maal en als een tot dusver beginsel vaste exploitant „Ik had er liever reeën en herten op gehad" aan 't wankelen raakt, nou, zeg dan maar eens dat hij het anders had moeten doen. "VTu de caravan bezitter een „gezinshoofd" en in die functie toch ook weer een soort on dernemer, die naar efficiënte werk methoden zoekt. In dit geval voor de beste methoden om wat ontspanning te vinden voor zichzelf en de zijnen. Hij heeft een caravan gekocht waarmee hij in één ruk naar Spanje kan rijden. Laat het ding eens vier duizend gulden hebben gekost. Maar om te beginnen moet hij dan ook een auto hebben, die in de folders als een goeie caravantrekker is aan geprezen, hetgeen weer doorwerkt in de kosten van aanschaf en onder houd. Voorts is het rijden met een caravan niet ieders werk, wat die zelfde folders er ook aan optimisti sche klanken over laten horen. Op z'n zachtst gezegd is het nogal in spannend. Nu krijgt diezelfde man nog steeds het ondernemertje, dat overal de boter uit moet braden een aanbieding van een sta-caravan die iets meer kost Je kunt het gebouw tje op een vrachtauto zetten en het ergens laten deponeren, dan ben je overal af, zodra het staangeld is be taald. Wat doet zo'n man? Hij pakt dat tweede huis. Een paar schotjes om de wielen heen, een aansluiting op de waterleiding, och, zo'n tweede huisje is héél gauw gemaakt. Wie had ooit gedacht, dat het op zo'n gemakkelijke manier onder handbe reik kon liggen? We vinden die mensen terug op de Veluwe, in het Gelderse Rivierenge bied, overal waar een knipoogje en de knip van de portemonnee contact maken tussen verkoper en klant. n de naaste toekomst zal die ont wikkeling in versneld tempo door gaan en wat dan? Zal er plaats over blijven voor de nog rondtrekkende caravans of zelfs maar voor de tent- kampeerders? Kan het, planologisch gezien, getolereerd worden of moe ten er maatregelen komen? Allerlei vragen, die niet los gezien kunne worden van de oorzaken en de omstandigheden. Want waarom proberen we zo'n goedkoop tweede huis te krijgen? Omdat tienduizen den Nederlanders hun eigen huis, dat hokje in de blokkendoos van de stad, wel móeten ontvluchten in hun vrije tijd. Het huis, vanouds de plaats waar een mens zich optimaal lekker moet voelen, is voor velen een ge vangenis geworden. Kunnen de planologen nu zonder meer die tweelingdorpen van sta-ca- ravans verbieden? In beginsel kun nen ze wel iets in die richting onder nemen, want het zijn natuurlijk on dingen: complete dorpen die uit het niet verrijzen, met tuintjes en tegel paden en alles wat er nog meer bij- hoort. Maar op de achtergrond staat levensgroot de tragiek van al die vluchtelingen uit de stad. Het zo veelste dilemma van een dichtbevolkt land: door de nood gedwongen zoe ken mensen mogelijkheden, die er officieel niet zijn. Qverigens zijn de trekkende kam peerders, die steeds meer ruimte aan de stacaravans verliezen, óók vaak vluchtelingen uit de aaneenge- klonterde bevolkingscentra. Zal er een tijd komen, waarin ze haast ner gens meer terecht kunnen? De heer G. van der Weijde, chef toerisme van de ANWB en vice- voorzitter van de Kampeerraad: „We zullen de toeneming van sta caravans moeten accepteren, maar tegelijkertijd nieuwe mogelijkheden voor de trekkers moeten zoeken. Ik denk aan de terreinen van Staatsbos beheer, waar verblijfstoerisme in alle gevallen verboden is. Het zal de overheid geld kosten als iets in die richting ondernomen wordt, maar het is een oplossing". Een andere mogelijkheid: een apart terrein op de camping conse quent reserveren voor de trekkers. Maar dat zal alleen op de grotere terreinen mogelijk zijn en de meeste campings in ons land zijn niet groter dan 3 hectare. De heer Van der Weijde ziet de ontwikkeling op zich zelf als de logische voortzetting van een lijn. die zijn beginpunt heeft in een ver verleden. De exploitatie van een kampeerterrein is altijd een moeilijke zaak geweest en het ideaal van de ondernemer werd al gauw, er wat bungalows bij te krijgen. Die bungalows vormden dan de kurk, waar de zaak in feite op dreef. Door de sta-caravans is die kurk een vlot geworden, dat niet meer uit de bedrijven weg te denken valt. Nog één andere mogelijkheid ziet de heer Van der Weijde, als de eer der genoemde voorzieningen voor trekkers er niet kunnen komen: het kampgeld zodanig verhogen, dat een exploitatie met trekkers alleen slui tend wordt. „Maar dat is geen mooie oplossing. Kamperen is altijd een recreatievorm geweest die betaalbaar bleef voor velen. Het zou jammer zijn, als dat veranderde".

De Vallei | 1970 | | pagina 9