Fraaie zeges op Engelsen en harde Russen Nederlandse hockeyploeg geplaatst in kwartfinales Goede tactiek bleek bepalend voor succes JAVAANSE JONGENS Nederland eindigde op eervolle 7e plaats Mooi afscheidscadeau voor coach Burgert V Erachter blijven of inhalen... VREDESTEIN Fraaie zege van duo De Boom in „Drie uren Amsterdam" Poolse atlete evenaart wereldrecord Zege Ickx Nederlaag turnploeg Rusland Europees kampioene basketbal Uw macht over het stuur Da's geen geld voor zo'n goeie shag. Prima kwaliteit en lekker pittig. 50 gr. 1.10 Nieuw Europees record atletiek Neptunis wint Haags toernooi 100 METER HORDEN GOEDE CONDITIE AAN BANDEN WIJZIGINGEN Spasski won van Fischer STEEDS FELLER Ceulemans won in Enschede GOEDE BEERT EINDSTAND Eerste Nederlandse triomf Nederlandse zwemrecords in Aken MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 i BRUSSEL De Nederlandse hockeyploeg had zondag in de namiddag alle reden tot tevredenheid. Zij had haar plaats veilig gesteld in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker door een ruime overwinning op Rusland (52) en was bovendien ongeschonden uit de slag gekomen. Vooral dit laatste was belangrijk, want de Russen trachten met alle ongeoorloofde middelen hun manco aan technische vaardigheid te compenseren. Met de overwinning van zaterdag op Engeland (1—0) sloot Nederland daarmee een succesvol weekeinde af en ziet nu met grote belangstelling uit naar de dag van morgen. waarop de tegenstander in de kwartfinales bekend zal zijn: aloude concurrent West-Duitsland of Polen, een land wel iswaar met een lange hockevhistorie, die begint in 1907, maar internationaal toch eigenlijk nog een „broekje", dat slechts over een arsenaal van 1500 hockeyers beschikt De Polen, die de laatste jaren in enge kring internationaal verscheidene succesjes boekten verrastten zondag niet alleen door West-Duitsand een gelijkspel af te dwingen (00) maar bovendien door hun spel dat gebaseerd is op een hoge graad van techniek en een perfecte conditie, met bovendien een goed tactisch inzicht. B«Me roeien nog een wedstrijd voor de poule: de Duitsers tegen Italië, de Polen tegen Wales. Naar verwacht mag worden zal het voor beiden de volle winst op leveren. De doelgemiddelden zullen dan bepalend *\jn voor de rangorde in de eindstand. Nederland, dat maandagmorgen de volle winst moet kunnen pakken tegen Denemarken en in dat geval aan het hoofd van poule B zal eindigen, ont moet in de kwartfinales de nummer twee van poule A: Polen of West-Duitsland. Maandag aan het eind van de middag wetenw e meer. De beide landen, waarvan Weet-Duitsland eerst speelt en daarna op hetzelfde (hoofd)veld van het Heysel- complex Polen, zfln dan in hun groep uitgespeeld. ADVERTENTIE DEN HAAG Neptunus (Amers foort) is winnaar geworden van een na tionaal waterpolotoernooi dat zondag in Den Haag in het Zuiderpark bad werd gehouden. Neptunus werd winnaar van de poule door overwinningen op DZV met 3-2 en DJK met 6-2. De andere finalist was ZIAN, dat de eindstrijd had bereikt door overwinningen op Po lar Bears met 7-1 en een gelijk spel tegen HZCPC met 2-2. In de finale won Neptunus na verlenging met 4-3. Bij de eerste klassers zegevierde Zwemlust en bij de derde klassers ging de eerste plaats naar ZIOS. WARSCHAU De Poolse atlete Te resa Sukniewicz heeft zondag tijdens wedstrijden in Warschau het wereldre cord op de 100 meter horden dames ge ëvenaard. Met haar tijd van 12,7 secon den over deze afstand leverde de Pool se atlete een zelfde prestatie als wereld recordhoudster Karin Balzar op 26 juli van dit jaar in Berlijn. ST. JOVITE De Belg Jackie Ickx heeft zondag in een Ferrari de Grote Prijs van Canada op het circuit van St. Jovite gewonnen. Na deze overwinning in deze Race, die meetelt voor het wereldkampioenschap coureurs (for mule 1-wagnes), heeft Ickx nog ee* kleine kans om titelhouder te worden. Tweede in St. Jovite werd de Zwitser Clay Regazzoni, eveneens in een Fel*- rari, de Nieuwzeelander Chris Amon werd met een March derde. De met vrees tegemoet geziene wed strijd tegen Enigeland, waarin de sleutel voor de poort naar de kwart-finales, is een triomf voor het Nederlandse hoc- keyelftal geworden. Meer nog door de gevolgde strategie dan door de techni sche en conditionele superioriteit van onze landgenoten. De opzet was met aanvallend spel tot een doelpunt te ko men hetgeen in de 25e minuut ge lukte door een doelpunt van Nico Spits uiit een strafcorner en daarna met een sterk verdedigende tactiek doel punten van de tegenstander te voorko men hetgeen eveneens volgens plan slaagde. De Engelsen werden in hun acties bij de 22-meterlijn opgevangen en hoe hecht de Nederlandse verdedi ging sloot wordt het duidelijkst geïllus treerd doordat Engeland in de volle zeventig minuten speeltijd tot geen strafcorner kwamn. Nederland, dat in zijn sterkste formatie tegen Engeland aantrad met Paul Litjens op de rechtervleugel en Frans Spits als scha kelende binnenspeler heeft vrijwel niets van de Engelsen, die enkele we ken geleden nog in Amstelveen onze landgenoten tot op het tandvlees deden gaan, te duchten gehad. In het begin rukte Engeland wel enkele malen drei gend op, zoals in de 7e minuut Crowe, die profiteerde van een misser van Nico Spits en doelman Sikking tot een red ding noopte, maar tot werkelijk ge vaarlijke acties vermochten zij zelden komen. Daar droeg onder andere voor een belangrijk deel toe bij aanvoerder Hei- ko van Staveren, die de gevaarlijke Mi ke Corby volledig lam legde. In de op bouw liep het bij onze landgenoten minder vlot. Het ging allemaal te ner veus, waardoor vele passes hun doel niet bereikten. Toen Nederland echter zijn zelfvertrouwen had teruggevonden, moesten de Engelsen veelvuldiger ach teruit en in de 25e minuut moesten zij zelfs de vlag strijken. Bij de tweede strafcorner in een tijdsbestek van vier minuten sloeg Nico Spits de bal tegen de opgeworpen menselijke baricade. De bal viel „dood" en met een snelle reac tie sloeg Spits voor de tweede maal toe, nu doeltreffend: 10. Twee minuten later kreeg Corby de kans om Engeland op gelijke hoogte te brengen toen hij in geheel vrije positie voor Sikking verscheen. Het vizier was evenwel slecht gericht en de bal ging naast. Ofschoon Nederland het zwaartepunt op de verdediging legde kwam het na de rust toch tot verscheidene gevaarlij ke aanvalsaoties. Van een oprukkende Frans Spits nam Kick Thoolen, die in dit toernooi tot één der meest opvallen de spelers behoort door zijn geweldige inzet, actieradius en schotvaardigheid, de bal over, maar deze ging rakelings naast het Engelse doel, waarin Barker voortdurend op zijn qui-vive moest zijn. Hoe fel de Engelsen ook terug vochten, zij strandden telkens weer op de Nederlandse verdedigingsgordel, die geen zwakke plek vertoonde. Door deze tactiek werd het spel op een steeds kleiner vlak gedrongen, hetgeen er toe leidde dat ook de Nederlandse aanval steeds minder ruimte kreeg en daar door ook minder gevaarlijk werd in zijn operationele acties. Nederland bleef echter meester van de situatie en met een zwaar bevochten overwinning kon de Oranje ploeg met reden pron ken. Voor de strijd met de Russen kwam Nederland met een wederom gewijzigde opstelling binnen de lijnen. Weliswaar weer met de gebroeders Spits en Chris- tis, Kick, Bolhuis, Tippy de Lanoy, Meijer en Kranenberg, maar door een knieblessure bleef Van Staveren dit maal aan de kant. Eveneens doelman Sikking en Litjens. Zij werden vervan- Jos Christie scoort het eerste doel punt voor Nederland in de wed strijd tegen Rusland. 3IEGEN - De grootste attractie van de zesde ronde van het 19e wereldkam pioenschap schaken voor landenteams in Siegen was zondag de partij tussen we reldkampioen Boris Spassky (Rusl.) en de Amerikaan Bobby Fischer (27). Rüen dik stonden de toeschouwers om deze beide spelers en keken ademloos toe hoe beide grootmeesters hun partij een bijna dramatische gestalte gaven. Spassky zegevierde tenslotte in de 39ste zet. Aangezien Petrosjan (Rusl.) en Re- shevsky (VS) remise overeenkwamen en de partijen tussen Poloegajefski (Rusl.) en Evans en tussen Geiler (Rusl.) en Lombardy (VS) afgebroken werden, leidde de Sovjet-Unie zondagavond met 1%-H. Nederland nam in deze ronde een zelf de voorsprong op Australië. Scholl won van Browne (Austr.) en Hartoch van Purdi (Austr.). Ree en Langeweg bra ken tegen respectievelijk Hamilton (Austr.) en Shaw hun partyen af. De twee afgebroken partijen uit de wedstrijd van het Nederlandse schaak team tegen Israël hebben niet meer op geleverd dan een half punt. Zuidema verloor van Gelelr en Bouwmeester deelde het punt met Gelfer. TRONDHEIM Nederland heeft de turninterland tegen Noorwegen, die zaterdag en zondag in Trondhelm is ge houden, met 490,70 tegen 514,70 punten verloren. Zaterdag hadden de Noren reeds een voorsprong van 262.08 tegen 254,30 punten genomen. gen door respectivelijk Jan Taminiau, Jan Willem Buy en Jeroen Zweerts. De Russen, die in de eerder gespeelde wedstrijden wel blijk hadden gegeven van spelinzicht maar door een gebrek aan techniek hun ideëen moeilijk kon den uitvoeren, waren in geen enkel op zicht tegen onze landgenoten opgewas sen. Frans Spits leidde al in de 7e mi nuut de score in toen hij een door zijn broer Nico ingeslagen en afgeschopte strafcorner benutte. En toen Jos Chris tie twee minuten later de score tot een 20 opvoerde konden de Russen nog slechts hopen dat het voor hen geen debficle zou worden. Het werd het niet, ofschoon Jeroen Zweerts in de 18e mi nuut al voor 30 zorgde. Onverwachts kwam Rusland namelijk hierna tot een tegendoelpunt door de doorbroken Ion kin, op wiens schot invaller doelman Buy onvoldoende reageerde. Nog voor rust was het woord weer aan Neder land, dat door Kick Thoolen de stand op 41 bracht. Het superieure spel van oru&e landge noten prikkelde de Russen tot steeds harder tegenspel, hetgeen er zelfs toe lelde dat Ausputzer Viktor Vetsjiof in de tweede helft voor vijf minuten aan de kant moest wegens herhaald onspor tief optreden tegenover Frans Spits. Nadat Kick Thoolen, die zijn tegenstan der een nachtmerrie bezorgde in de 7e minuut na de rust met een formidabel schot, Nederland op vijf treffers had gebracht, was de lol eraf. Weliswaar rukte Nederland nog verscheidene ma len levensgevaarlijk op, maar doelpun ten kwamen er niet meer. Nog wel een aan de andere kant, toen Gerasimof Rusland's enige strafcorner in een vol treffer omzette. Nico Spits zag nog een strafibal gekeerd door doelman Groma- kor, maar wat gaf dit nog. De winst was binnen. Al had Thoolen enkele mi nuten tevoren hinkend het veld verla ten, er heerste niet alleen vreugde over de zege in het Oranjekamp, maar ook over het feit dat de schade aan lijf en leden tot het minimale beperkt was ge bleven. Stand in groep B: Nederland 3 3 0 0 6 82 Engeland 2 10 12 32 Oostenrijk 2 10 12 12 Rusland 3 1 0 2 2 48 Denemarken 2 0 0 2 0 02 ENSCHEDE Raymond Ceulemans en Laurent Boulanger hebben het En- schedese driebandentoernooi beheerst. Ceulemans werd winnaar door zijn triomf in de laatste party tegen zyn landgenoot, die na 45 beurten op 48 bleef staan. Opvallend sterk speelde ook Bert Teegelaar, die alleen ln de beide Belgen zyn meerdere moest erkennen, maar die in dit toernooi met een gemiddelde van boven de 1,000 speelde. ROTTERDAM De Nederlandse dames basketballploeg heeft coach Jan Burgert, die aangekondigd had na dit Europees kampioenschap de leiding van de formatie te zullen neerleggen, een waardig afscheidscadeau meegegeven. Want als minder mag de zeer verdienstelijke zevende plaats van onze dames in de titelstrijd in Rotterdam niet gekwalificeerd worden. Vooral niet omdat die zevende plaats na enkele misschien wat tegenvallende resultaten werd bevoch ten in een uitstekende wedstrijd tegen het sterke Roemenië, dat zaterdagmiddag na een 2929 ruststand met 6959 werd verslagen. Dit was in het bijzonder de wedstrijd van Els de Groot, die niet alleen in het begin van de tweede helft met drie fraaie treffers Nederland de voorsprong gaf, waarop verder kon worden ge bouwd, maar bovendien door haar tota le inzet de medespeelsters tot een grim mig gevecht inspireerde. Toen zij een minuut voor het einde met vijf per soonlijke fouten op een belachelijke be slissing van de Belgische scheidsrechter het veld moest verlaten, kon er geen onheil meer geschieden want Nederland leidde met 65-59. In de zege had ook Ria de Roos met 20 punten een belangrijk aandeel. Na een bepaald zwakke eerste helft, waar in zij zelfs vrij spoedig door coach Bur gert was gewisseld, groeide zij na de rust naar haar vorm en scoorde toen 16 pt. Het begin was voor Nederland toch zwak geweest. Uit negen schoten' had alleen Jétty Witte de basket kunnen be reiken en slechts dank zij het feit, dat Roemenië in deze periode ook aanmer kelijk minder goed draaide dan in de poule in L'warden, bleef de achterstand van Oranje beperkt tot 4-7. Nog voor de rust had Nederland die marge teniet gedaan vooral door de goede rushes van Els van der Heijden, Wil van Drooge (die met Jetty Witte voor het begin door bondsvoorzitter Piet Storm gehuldigd was omdat zij aan hun vijf tigste interland begonnen) en Carla de Liefde, die laat op dreef kwam. In de tweede helft werd voor het eerst in dit toernooi pivot Roosemarie de Vries voor lange tijd ingezet en nu bleek dat zij wel degelijk een rol van betekenis kan vervullen. Coach Bur gert, die vrijdag veel kritiek had moe ten ondervinden omdat hij haar na nog geen twee minuten tegen Tsjecho-Slo- wakije weer had gewisseld, hetgeen een huilbui van Roosemarie tot gevolg had gehad, liet haar nu in de ploeg. Nederland groeide naar een overwin- ningsvorm. De laatste drie minuten gingen in met een 61-53 voorsprong en toen de Roemeensen Bitu en Savu met vijf persoonlijke fouten naar de kant moesten was het pleit vrijwel beslecht. Els van der Heijden met een prachtig doelpunt en Wil van Drooge met twee strafworpen op de valreep zorgden ten slotte voor een 69-59 eindstand. De Europese titel ging voor de tiende maal ih de na-oorlogse periode naar Rusland, dat in de tweede wedstrijd het verrassend hoog gekomen Frankrijk met 94-33 duidelijk maakte, dat het ten aanzien van de titel nog geen illusies mag koesteren. Brons was voor de Zuid-Slavische dames, die met 77-66 te gen Bulgarije revanche namen voor de nederlaag, die zij in de poule in Leeu warden door een blunder van hun coach hadden geleden. De Joegoslavi sche Maria Veger, die met 187 punten in zeven wedstrijden de onbetwiste topscoorster van het toernooi werd, had met liefst 40 punten in de zege op Bul garije een zeer voornaam aandeel. De spannendste wedstrijden op de fi naledag waren die tussen Tsjecho-Slo- wakije en Polen (63-62) om de vijfde plaats en de „finales" in de onderste regionen, die ook al met één punt ver schil eindigden: op de negende plaats: Italië-Hongarije 60-59 en om de elfde plaats: Oostenrijk-België eveneens 60-59. De eindstand van het toernooi werd: 1. Rusland, 2. Frankrijk, 3. Joego-Sla- vië, 4. Bulgarije, 5. Tsjecho-Slowakije, 6. Polen, 7. Nederland, 8. Roemenië, 9. Italië, 10. Hongarije, 1L Oostenrijk, 12. België. 9 De 21-jarige Tsjech Josef Plachy heeft zaterdag in Praag een nieuw Eu ropees record gevestigd op de 880 yards hardlopen. Hij liep de afstand in 1 min. 46.7 seconden. Het oude record stond op naam van de Engelsman Chris Carter met een tijd van 1 min. 47.2 seconden. „Drie uren van Am sterdam". Hier een dynamisch beeld van de strijd met op de achtergrond de Utrecht se brug. ADVERTENTIE WÊÊÊÊÊ leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst Verantwoord autorijden, inhalen, accelereren, bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. AMSTERDAM Onder ideale weersomstandigheden zagen ruim 100.000 toeschouwers Arie de Boom en zijn 19-jarige zoon Alex, met hun Catamaran-boot. de internationale wedstrijd de „3 uren van Amsterdam", winnen, die op de Amstel in Amster dam, over een parcours van 2,5 kilo meter, werd gevaren. In het sterke internationale gezel schap, kwamen de beide Nederlanders in de zwaarste klasse, bijzonder goed voor de dag. Zij konden echter niet ver hinderen dat de Engelsman Don Ross, winnaar van deze wedstrijd in 1968 en 1969, met zijn co-pilot Jack Wilson, een ronde voorsprong namen in de eerste anderhalf uur. Maar in het tweede gedeelte nam Alex het stuur van zijn vader over en liep geleidelijk in op Don Ross, eveneens va rend in een catamaran, voor het eerst toegestaan in deze wedstrijd. Zodoende ontspon zich een spectaculaire en span nende strijd. Don Ross rook het gevaar en nam ri sico, teveel echter, want op het rechte eind met een snelheid van om en nabij de 135 km per uur, crashte hij en werd uit zijn boot geslingerd. Met zijn linker been uit de kom werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Alex de Boom kwam hierdoor aan de leiding en stond deze niet meer af. Voor het eerst in de vier-jarige geschiedenis van deze „3 uren van Amsterdam" kon een Nederlandse equipe de beker in ont vangst nemen. Zij had een afstand van 295.322 kilometer afgelegd. AKEN De Vlaardingse zwemclub (VZC) heeft zaterdag in Aken een nieuw Nederlandse record gevestigd op de 4 x 100 meter vrije slag voor dames met een tijd van 4.18,4. Het oude record stond met 4.18,6 ook reeds op naam van de VZC. De ploeg bestond uit Frieke Buys, Hannie van Boerum, Lenie de Jong en Cora Schouten. Marianne Vermaat verbeterde als startzwemster van de 4 x 100 meter wisselslagploeg het adspirantenrecord op de 100 meter rugslag tot 1.08,5. Het oude record had zij met een tijd van 1.09,3 ook reeds in haar bezit.

De Vallei | 1970 | | pagina 11