Den Uyl wordt enige lijsttrekker PvdA Den Uyl behaalde overwinning na moeilijke jaren Gert Timmerman dient klacht in Naar Artis, nnog kan Buitenlanders in de knel in brandende stad Amman i GROTE ZEGE DEEM AS OP SCHREIBER 'g. |)oriio|)laat werd in zijn studio opgenomen) LAAT ONZE ZWAKKE BEDRIJFS TAKKEN VERDWIJNE1V Gewonden hij schietpartij in woon wagenkamp i Poolse kaper veroordeeld NEDERLAAG VOOR NIEUW LINKS Journalist, wethouder, minister, oppositieleider ONTMOETING VAN DER STEE EN VONDELING IN ARNHEM Premier De Jong kreeg Franse onderscheiding Slechts weinig auto's zonder gebreken Betogingen in Kopenhagen Tegen Johnny HoesI «ra, HVV V Onderwijzer van negen jaar Moderne mensen ventileren óók de woonkamer ventilatoren „FALENDE POLITICI" Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Aardgasbrand in Duitsland UDINK BEPLEIT: en natuurlijk met'nitho vanaf 53?° Handelsdrul Arbeiderspers verhuis naar Delft HIJ VERKIEZING IN BORDEAUX MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft zaterdagmiddag na een uitvoerig debat drs. .1. M. den Uyl gekozen als enige lijstaanvoerder van de Pvd A bij de Tweede-kamerverkiezingen van 28 april 1971. De heer Den Uyl kreeg 82 van de 115 uitgebracht stemmen; de overige 33 stemmen gingen naar partijvoorzitter dr. A. Vondeling die. nadat de partijraad met 90 tegen 28 stem men gekozen had voor een eenhoofdig lijsttrekkerschap, bekendgemaakt had dat het partijbestuur unaniem de heer Den Uyl kandidaat stelde voor het lijst- •an voer derschap. De grote politieke vraag van het de bat van zaterdag was of de partijraad voor één of meer lijsttrekkers zou kie zen: over deze zaak spraken meer dan twintig partijraadsleden zich uit. De partijraad moest 't zonder het gebruike lijke advies van 't partijbestuur stellen omdat in het partijbestuur enkele we ken geleden de stemmen staakten toen een keuze gedaan moest worden tussen één of meer lijsttrekkers. Voor méér lijstaanvoerders waren vooral de men sen van Nieuw Links; hun voornaamste argument was dat één lijstaanvoerder niet meer in deze tijd en in deze partij zou passen: de gewesten moeten uitma ken wie zij als lijsttrekker wensen, al dus Nieuw Links, dat een groot aantal zetels in het partijbestuur bezet. De gewesten die alle een afvaardi ging in de partijraad hebben spra ken zich zaterdag merendeels voor één lijstaanvoerder uit en stelden zich daarmee achter de mening van de Tweede-Kamerfractie die unaniem daartoe geadviseerd had. Ook dr. Von deling keerde zich tegen een stelsel met meer lijstaanvoerders omdat de partij met één lijsttrekker beter herkenbaar *ou zijn. Ook zag hij een belangrijk electoraal argument: de lijstaanvoerder moet stemmentrekker zijn. „Gebleken is dat vier PvdA-mensen wijd en zijd in het Nederlandse volk bekend zijn: Prees (sr.) Kloos, Den Uyl en Vonde ling. Beide eerstgenoemden stellen zich niet beschikbaar en ik stel me achter een kandidatuur-Den Uyl", aldus de heer Vondeling die later op de dag niet voor een kandidatuur wilde bedanken omdat hij deze mogelijkheid niet van tevoeen wilde afsnijden. l>r. Vondeling wees er ook op dat de heren Schmelzer. De Jong. Beernink en Witteveen „er bij de komende verkie- zingen niet meer hij zullen zijn: Den Üyl hoort niet in dit rijtje falende poli tici thuis". „Een beslissing om meer dan één lijsttrekker te kiezen zou bete kenen; het ontvouwen van bezwaren tegen Den U.vl: dat effect mogen we niet onderschatten", aldus de partij voorzitter. Tot de voorstanders van het eenhoof dige lijstaanvoerderschap behoorden om. prof. dr. C. de Galan (namens de gewesten Groningen en Drenthe) en T. Harteveld (gewest Utrecht). De voorzit ter van''het gewest Gelderland, H. Sta neke. sprak niet zelf maar stelde zijn spreektijd beschikbaar aan drs. C. Boerman van het gewest Zuid-Holland die voor één lijsttrekker was en met wiens betoog de heer Staneke het eens was. Enkele sprekers waren wel voor één lijstaanvoerder maar gaven de voor keur aan Vondeling omdat deze een be tere „stemmentrekker" zou zijn dan Dén Uyl. De heer Den Uyl zei na zijn verkie zing o.a. dat nu een serieuze poging ge daan moet worden om tot een progres sieve samenwerking te komen. Naar S'jn mening zouden PvdA, PSP, PPR. '66 en de wergroep Bundeling (oud- AR-radicalen) in de komende maanden al het mogelijk moeten doen om tot een kernprogram te komen. In de PvdA wordt gedacht aan de samenstelling van een z.g. schaduwkabinet van pro gressieve politici. Volgens de heer Den Uyl zou daarin ook plaats moeten zijn voor vooruitstrevende politici (en ande ren) uit de confessionele partijen. De partijraad komt zaterdag opnieuw bijeen; dan worden de samenwerking met andere partijen en de miljoenen nota besproken. Bij het eerste punt komt de anti-KVP-resolutie van het Haagse PvdA-congres van 1969 ter sprake. Zoals gemeld heeft de heer Staneke om een opnieuw in discussie brengen van deze resolutie gevraagd. y (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „Rondje. Joop', werd zaterdagmiddag rond half drie midden in de lange bovenzaal van Utrecht K. en W. geroepen nadat een van de meest geharnaste tegenstanders van het eenhoofdige lijstaanvoerder schap van de PvdA bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen, prof. dr. Ger Klein, als voorzitter van het stem bureau bekendgemaakt had dat drs. J. M. den Uyl door de partijraad als enige lijstaanvoerder was gekozen. Den Uyl glimlachte even over dat „rondje" en was er graag toe bereidna een felle strijd om het politieke leiderschap van de PvdA was hij als overwinnaar uit de strijd gekomen. Den Uyl heeft moeilijke jaren achter de rug; niet alleen vindt hij het opposi tieleiderschap een uitermate moeilijke taak en tilt hij daar zwaar aan Den yl is, zoals ieder weet die hem van nabij kent, een echte zwoeger maar ook is hij keer op keer fors aangevallen door mensen uit zijn eigen partij. Wie herinnert zich hiet de motie van de af deling Doniawerstal op het Haagse con gres van 1969, waarin de fractie werd gevraagd een hardere oppositie te voe ren? Wie denkt niet aan de forse kri tiek van Nieuw Links op zijn beleid? Maar zaterdag heeft hij de zege be- (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Morgenavond wordt op initiatief van de PvdA-afdeling Arnhem eeti grote debat-avond in gebouw „De Opbouw" aan de Velperweg 13 gehouden. Debaters zijn er mr, A. van der Stee. landelijk voorzitter van de Katholieke Volkspartij en dr. A. Vondeling, landelijk voorzitter van de Partij van de Arbeid. Ook van ver buiten Arnhem wordt grote belangstelling voor deze bijeenkomst ywwacht. Aangenomen wordt dat in het bijzonder gesproken zal worden over Ae toekomstige verhouding tussen KVP en PvdA. een hoogst actuele zaak, vooral omdat zaterdag in de vergadering van de PvdA-partijraad in Utrecht eventuele herroeping van de anti-KVP-resolutie van het Haagse congres van 1969 aan de orde gesteld wordt. Het is de tweede maal in ruim een half jaar dat de heren Van der Stee en Von deling elkaar in Arnhem ontmoeten; toen de KVP op 14 maart jl. een grote ver- - kiezingsmeeting in Musis Sacrum hield waar mr. Van der Stee een toespraak hield was dr. Vondeling als gast aanwezig. ADVERTENTIE NAARDEN Minister-president De Jong is zaterdag onderscheiden met het Kruis van verdienste met bijbeho rende oorkonde van de „Confedera tion Europeènne des anciens combat- tants". Premier De Jong ontving de on derscheiding uit handen van baron C. L. W. M. van Voorst tot Voorst, voor zitter van de vereniging van dragers van de Bronzen Leeuw en het Bronzen Kruis, die zaterdag in Naarden een druk bezochte reünie hield. Deze ver eniging is aangesloten bij de Franse fe deratie. De onderscheiding werd ook nog aan vier andere kruisdragers uitge reikt. De Nederlandse vereniging zond tenslotte een telegram aart koningin Ju liana en prins Bernhard als blijk van verbondenheid aan het koningshuis. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgen» 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zouts peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi haald en gaat hij voor de tweede maal als enige lijstaanvoerder van de PvdA de Kamerverkiezingen in. Nerveus trekkend aan zijn sigaar nam hij zater dag de felicitaties in ontvangstvan Vondeling, van Klein, van Keuning (van het v.m. Democratisch Appèl) én van zijn vaak méé-reizende echtgenote, mevrouw Liesbet den Uyl-Van Vessem. Den Uyl werd 9 augustus 1919 in Hil versum geboren; na daar het christelijk lyceum te hebben afgelopen (hij komt uit een gereformeerd gezin) studeerde hij economie aan de Universiteit van Amsterdam. In 1942 legde hij het. doc toraal examen af. In 1945 ging hij de journalistiek in: enkele jaren was hij adjunct-hoofdredacteur van Vrij Ne derland. In 1949 kwam zijn benoeming tot directeur van de Wiardi Beekman- stichting en in 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer. Hij verliet het Binnen hof na zijn verkiezing tot wethouder van Amsterdam in 1962. Als stadsbe stuurder was hij op zijn best en hij denkt met veel vreugde aan die tijd terug. Drie jaar later werd Den Uyl minis ter van E'.conomische Zaken in het ka binet- Cals en nadat dit kabinet eind 1966 gevallen was werd hij begin 1967 voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer en daarmee oppositie leider. DEN HAAG Kouringsacties van de ANWB hebben aangetoond dat een groot aantal personen-auto's gebreken vertoont die de veiligheid van alle ver keersdeelnemers in gevaar kunnen brengen. Van de 2254 auto's die tijdens de ANWB-veiligheidskeuring vorig jaar in Scheveningen werden gecontroleerd, kon men slechts bij 8 pet. geen enkele tekortkoming constateren. Men kwam tot de conclusie dat 3' t procent van deze auto's in een onveilige staat ver keert en gevaarlijk is voor alle ver keersdeelnemers. De meeste van deze auto's waren vijf tot acht jaar oud. Aan 6 1 2 procent van de autobezit ters werd een ernstige waarschuwing uitgereikt en bij 82 pet. der gekeurde wagens werd een waarschuwing ten aanzien van een of meer punten gege ven. De geconstateerde gebreken aan de auto's uit de laatste twee groepen kwamen eveneens voor bij wagens die slechts enkele jaren oud waren. NEURENBERG Ongeveer 350 brandweerlieden waren zondagavond nog steeds tevergeefs bezig met het be strijden van de enorme gasbrand die zaterdag in Eschenfeld bij Neurenberg was uitgebroken. Nog steeds reikten toen de a lammen lot een hoogte van 20 meter uit de opening van een reservoir dat op een diepte van ongeveer 700 me ter meer dan 170 miljoen kubieke me ter aardgas bevat. De schade wordt al op verscheidene miljoenen guldens ge schat. De brand is door nog onbekende oor zaak zaterdag tijdens reparatiewerk zaamheden uitgebroken. Onmiddellijk werden brandweren in zeven steden, waaronder München, Neurenberg, Frankfort en Regensburg, gealarmeerd. Pogingen om met een geconcentreerde schuimbestrijding de brand te verstik ken faalden. Het gas stroomt voortdurend onder 'n druk van 40 atmosfeer uit de opening. Direct gevaar is niet aanwezig omdat het (naruurlijke) reservoir zich onder een dikke groene „mat" bevindt. Om alle eventualiteiten te voorkomen zijn echter rode kruis-eenheden uit ver schillende steden in Beieren' naar Eschenfelden overgebracht. Ook zijn alle ziekenhuizen in de omgeving in staat van paraatheid gebracht. Het reservoir, dat in totaal 300 mil joen kubieke meter gas kan bevatten, zal tegen eind 1972 nog grotere beteke nis krijgen als de Sovjet-Unie aardgas aan de Bondsrepubliek gaat leveren. KOPENHAGEN De Deense politie is zondag opgetreden tegen linkse de monstranten, die met stenen en benzi nebommen gooiden voor het hotel waar de president van de Wereldbank, Ro bert S. McNamara, verblijf houdt. Een menigte van ongeveer 300 mili tante studenten en activisten was bij eengekomen op het plein voor het hotel d'Angieterre, gooide enkele ruiten in en trachtte het hotel binnen te dringen door een achteringang. De politiewagens, die versterkingen naar het bedreigde hotel aanvoerden, werden ontvangen met benzinebommen. McNamara is in Kopenhagen ter ge legenheid van de jaarlijkse vergadering van de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds. De demonstranten waren naar het hotel gegaan na een protestvergadering in de universiteit van Kopenhagen, die bijeen geroepen was door een gezamen lijk comité van enkele linkse groepe ringen. dat zich de „Wereldbank Groep" noeml. De groep heeft beloofd de vergade ring van de Wereldbank en het IMF, die een week zal duren, te verstoren. Volgens de groep is de Wereldbank een „kapitalistisch en monopolistisch werk tuig" van het internationale monetaire systeem. BOEKELOO Zanger Gert Timmerman gaat vandaag zijn ad vocaat opdracht geven om een aan klacht in te dienen tegen componist Johnny Hoes uit Weert, de VARA en het dagblad Het Vrije Volk. Hij voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast door nieuwe be schuldigingen dat hij zou hebben meegewerkt aan een „pornoplaat", die door het Amsterdamse sexblad Candy op de markt is gebracht. In de Vara-radiorubriek „Dit is het begin" werd zaterdagmiddag onthuld, dat Peter Muller, uitgever van Candy, nu bewijzen in handen heeft dat Timmerman aan de plaat heeft meegewerkt. Timmerman's technicus, de heer T. W. Wytzes uit Valkenswaard, zou 200.000 gulden voor de eerste 20.000 platen krijgen. Deze mededeling werd in Het Vrije Volk van zateradag overgenomen Een paar weken geleden werd Gert Timmerman door de Vara eveneens beschuldigd van medewerking aan de plaat. Nadat de zanger de Vara en Peter Muller met een proces had gedreigd, werd de zaak bijgelegd. Muller gaf Timmerman een schrifte lijke verklaring waaruit bleek dat Tirnmerman niets met de plaat te maken had gehad. Later suggereerde Timmerman dat Johnny Hoes, bekend om zijn vele liedjes die „op het randje" zijn, wel eens de man achter de schermen ge weest zou kunnen zijn. Hoes gaf daarop zaterdag in „Dit is het be gin" het volgende commentaar: „De heer Timmerman moet zo nodig weer iedereen de schuld geven, be halve zichzelf. Dat vind ik het laffe in de persoon van de heer Timmer man." Volgens Johnny Hoes verbergt Gert Timmerman de waarheid „uit angst voor Hermien". Hoes heeft volgens zijn eigen zeggen de schuld gekregen om de volgende reden „Als de heer Timmerman voelt dat hij als een rat in de val zit, zal hij alles doen om er onderuit te ko men". Gert Timmerman gaf gisteravond liet volgende commentaar: „Hoes. de Vara en Het Vrije Volk hebben geen enkel bewijs. Ik heb een schriftelij ke verklaring van Candy, dat ik niets met deze zaak te maken heb. Het enige is, dat mijn technicus in zijn vrije tijd die plaat in mijn stu dio heeft opgenomen, terwijl ik daar niets van wist. „Johnny Hoes is domweg jaloers. Hij vreest mijn concurrentie. Ver geet niet, dat hij ook platen perst voor Candy. Hij kan het kennelijk niet verkroppen dat Candy, ondanks de zakelijke relatie met hem, achter zijn rug om met een ander in zee is gegaan." Inmiddels zijn va* de pornoplaat, waarover door mr. J. F. Hartsuiker, officier van Justitie in Amsterdam, een proefproces aangespannen zal worden, al duizenden exemplaren verkocht. ROTTERDAM Minister drs. B. J Udink (ontwikkelingshulp) hield zater dag een pleidooi om zwakke bedrijfs takken in Nederland niet langer te- beschermen, maar ze bewust op de tocht te zetten. Ze kunnen dan verhui zen naar de ontwikkelingslanden. Bepaalde soorten schepen, textiel en schoenen kunnen naar zijn mening in de jonge landen worden gemaakt. Het volgende kabinet zou volgens mi nister Udink fondsen in het leven moe ten roepen die het „afbreken" van be drijven van bedrijven van deze soort op dezelfde wijze kunnen vergemakke lijken. zoals er reeds Europese fondsen voor de mijnindustrie bestaan. Minister Udink verzette zich tegen stemmen die de laatste tijd opgaan om de ontwikkelinghulp van Nederland op te voeren van een tot twee procent van ons nationale inkomen. Dat kan niet zei hij want in onze economie zit voor de volgende .jaren slechts ruimte voor 500 tot 700 miljoen gulden terwijl de uitgaven voor ont wikkelingshulp bij een stijging tot twee procent met zeshonderd tot zevenhon derd miljoen gulden per jaar zouden moeten stijgen. Minister Udink sprak zaterdag tij dens de jaarlijkse vergadering van bur gemeesters en secretarissen van Zuid-Holland. WINTERSWIJK Een aanvankelijk gezellig feestje in een café in Winters wijk is zaterdagavond uitgelopen op een schietpartij in het regionaal woon wagencentrum in Winterswijk. Twee mensen werden gewond, van wie een ernstig. Als besluit van de zogenaamde open week in het kamp werd een feestje ge houden in een plaatselijk café. Daarbij waren ook woonwagenbewoners uit De venter aanwezig. Tussen beide groepen ontstond laat in de avond ruzie. Er werden links en rechts klappen uitge deeld. Een van de aanwezigen uit En schede belde daarop naar een broer om hulp. Deze kwam later met een gezel schap naar het café in Winterswijk. Daar bleek het feestend gezelschap al te zijn vertrokken naar het woonwa gencentrum. De Enschedese groep toog daar ook fiqen en daagde de bewoners van het kamp uit. Vanuit het kamp werd geantwoord met een salvo schoten. K. uit Enschede werd zwaar gewond en moest in een ziekenhuis geopereerd worden. Een bewoonster van het Win- terswijkse kamp werd licht gewond. De politie heeft de gebroeders Z. uit Winterswijk aangehouden wegens po ging tot doodslag. De vuurwapens zijn nog niet gevonden. Wel de lege hulzen. TARBES Nadat de dorpsschool van Clarac (Hautes Pyrenees), dat. een honderdtal inwoners telt, op last van de gemeente gesloten was, heb ben de ouders van acht leerlingen be sloten toch de school te laten functio neren. Zij voelden er niet voor hun kinderen te verplichten in Moule- dous, dat twee kilometer van Claral ligt. naar school te laten gaan. Zij hebben nu het toezicht op de leerlin gen toevertrouwd aan de klasse-oud ste, die negen jaar is, en hopen, dat het gemeentebestuur terugkomt van zijn besluit en een onderwijzer be noemt. De negenjarige „remplagant" opent elke ochtend op de gebruikelijke wij ze de school en laat dictees en som men door „zijn leerlingen" maken. ZEIST Het staatstoezicht op de volksgezondheid heeft zondagavond ge waarschuwd, dat bij het huidige weer type mist en weinig wind de kans op kolendampvergiftiging groot is bij het temperen van de kachel. AMSTERDAM-DELFT De han delsdrukkerijen van de Arbeiderspers en drukkerij Brouwer zullen in Delft worden geconcentreerd. Hierdoor zullen 65 van de 175 personeelsleden van de Arbeiderspers in Amsterdam moeten afvloeien. Beide ondernemingen zoeken uitbrei ding in de sector offsetdrukwerk. Bij de Arbeiderspers in Amsterdam zijn uit breidingen en moderniseringen niet mogelijk. Voor 110 werknemers van de han delsdrukkerij van de Arbeiderspers is werkgelegenheid bij andere vestigingen van het bedrijf en bij drukkerij Brou wer in overleg met de vakorganisaties is een goede afvloeiingsregeling opge steld. De samenwerkingsovereenkomst, die op 29 januari 1971 van kracht wordt, is goedgekeurd door het centraal bureau voor de grafische industrie. Bij de voorbereidigngen is volgens de fusieco de van de SER gehandeld. In Hotel Intercontinental in de Jor daanse hoofdstad Amman hebben on- |geveer 120 verslaggevers en persfoto grafen een toevlucht gezocht na het uitbreken van de gevechten tussen Jordaanse troepen en Palestijnse com mando's. Hieronder volgt een samen vatting van hun ervaringen, die giste ren de buitenwereld bereikten. „De stad is grotendeels in handen van de troepen van koning Hoessein, maar ér zijn hier en daar nog ver- zetshaarden van Palestijnen, die ho- j pen op Syrische interventie. Voor de vijfhonderdduizend inwoners van de stad, die al dagenlang binnen zitten, begint de toestand zorgelijk te wor den. Water gas en elektriciteit zijn sinds donderdag afgesneden. Iedereen die op straat komt loopt gevaar neer geschoten te worden, hetzij door Jor daanse troepen of door Palestijnse verzetsstrijders. Van Hotel Intercontinental uit was dui delijk te zien hoe de stau genadeloos te lijden kreeg van artillerie, raket ten en hevig machinegeweervuur. Nog altijd drijven grote wolken rook over de stad. De vele branden geven de stad 's nachts een spookachtige verlichting. De schattingen van het aantal doden en gewonden lopen in de duizenden. In Hotel Intercontinental begint het voedsel op te raken. Jordaanse troe pen voor het hotel waarschuwen fo tografen dat iedereen die probeert een foto te maken neergeschoten zal worden. Cameramensen die probeer den te filmen moesten hals-over-kop dekking zoeken toen soldaten het vuur openden. nmorgen was rondom het hotel nog /.waar geweervuur te horen. Een do zijn buitenlanders, die in het nabijge legen hotel Shepherd logeerden, zijn naar Intercontinental geëvacueerd. Zij hebben drie vreselijke dagen en nachten doorgemaakt. Jordaanse troepen en Palestijnse commando's hadden om beurten hotel Shepherd als schuilplaats gebruikt. Sr zijn nu zoveel gasten in Hotel Inter continental dat de gangen als slaap plaatsen worden gebruikt. De muren van het hotel zitten vol kogelgaten en zo nu en dan worden alle hotelgasten opgeschrikt door in de buurt ontplof fende mortieren." AMSTERDAM Begunstigd door het fraaie zomerweer en om nog eens te benadrukken dat Artis moet blij ven", trokken zondag duizenden men. sen naar de Amsterdamse dierentuin. Bij de ingang stonden lange rijen be zoekers WARSCHAU Een Poolse recht bank heeft zaterdag een 27-jarige Pool, die vorige maand probeerde een Pools passagiersvliegtuig te kapen, tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Pool had de piloot van het vlieg tuig onder bedreiging van een handgra naat opdracht gegeven naar Hamburg te vliegen. De piloot wendde voor het bevel te gehoorzamen, maar landde in plaats van op het vliegveld van Ham burg op de Oostduitse luchthaven Schönefeld in Oost-Berlijn. Daar werd de kaper gearresteerd en aan de Poolse autoriteiten uitgeleverd. PARIJS .Mei een verpletterende meerderheid van 63 procent van de uit gebrachte stemmen heeft de Franse premier Jacques Chaban-Delmas de tussentijdse verkiezingen in Bordeaux gewonnen. Voor Jean-Jacques Servan-Schreiber werden deze verkiezingen een pijnlijke nederlaag. Hij behaalde nog geen achttien procent. Hij had zichzelf dertig procent als doel gesteld. De opkomst bij de tussentijdse ver kiezing in Bordeaux was in weerwil van de warme zomerdag met een tem peratuur van 29 graden en de verlok king van de nabije zee en strand met 61 procent groter dan bij soortge lijke verkiezingen. In Nancy, waar Jean-Jaques Ser- van Schreiber indertijd tot Kamerlid werd gekozen, was de opkomst nog geen 51 procent. ADVERTENTIE Servan chreiber heeft, volgens zijn eigen woorden, bij deze verkiezingen in Bordeaux een duidelijke b' 'eidsfout ge maakt. De vraag is of deze fout hem in Frankrijk niet voor een cl zal bero ven van het prestige, dat hij met zijn overwinning in Nancy had verworven. De gemeenteraadsverkiezingen in het voorjaar van 1971 zullen daarop een antwoord moeten geven. In een eerste verklaring na het be kend worden van de resultaten deed Chaban-Delmas een felle aanval op zijn tegenkandidaat. Hij beschuldigde hem ervan zijn verkiezingsstrijd „met leu gens en tegenspreken" te hebben ge voerd. Chaban-Delmas vond dat de be volking van Bordeaux duidelijk „haar afkeer van een veroordeling over de kandidaat had uitgesproken, wiens me thoden laakbaar waren." Servan-Schreiber zelf zei dat hij ovet-Seenkomstig zijn belofte zijn functie als secretaris-generaal van de radi caal-socialistische partij ter beschik king zou stellen. Hij gaf toe dat hij de situatie in Bordeaux niet geheel juis' had beoordeeld. ROZENDAAL Twee Belgen wer den zwaar gewond toen hun sportvlieg- tuig zaterdagmiddag even ten ooster, van Rozendaal neerstortte. Het ongeluk gebeurde onmiddéllijk na de start van het vliegveld Seppe. Het toestel werd vernield. De vlieger, de vijftigjarige J. de Bruyn uit Deurne en mevrouw F. Stoe len (34) uit Lier werden overgebracht naar een ziekenhuis in Rozendaal.

De Vallei | 1970 | | pagina 5