mag Luns gezien worden Raad van Europa ongerust over druggebruik OFFICIER BESCHULDIGD VAN BEDREIGING Olievondst in Noordzee Gr wordt aanu getrokken Belasting, Duitse strop voor kerken y/Ia ^ARMfTlEmaii Jet-passagiers hebben week nodig om aan te passen Ballonvaart in zee geëindigd KLEUTER (1 OVERLEEFDE VAL VAN 12 METER Dure brommers meer in trek in Zuid-Afrika Sp oorwegongeluk New York gaat fietsen Maar kies dan een verzekering, waarbij u profiteert van de hoge rentestand. Dus verzekering en spaarplan in één. Garantie Plan Garantie Plan dus meer garantie Maxi Plan Maxi Plan meer rente UYf P/on de twee veilige moneymakers, die de Eerste Nederiandsche en de Nillmij u in handen geven. Nederiandsche Nillmij Nieuwe rellen in Kopenhagen NIEUWE SENSATIE TATE-PROCES AMSTERDAM In de Amster damse Kalverstraat wordt vrijdag het Panopticum, de enige dochteronder neming van de wereld befaamde was senbeeldententoonstelling van Madame Tussaud in Londen, geopend. Op de foto wordt de laatste hand gelegd aan een kop van Johan de Wit. Op de ach tergrond de kop van minister Luns. NEW YORK De helium-ballon, die met drie passagiers aan boord op weg is van Amerika naar Frankrijk, heeft maandagnacht, na een dag reizen, Hali fax bereikt. „Wij hebben goed weer en iedereen maakt het prima", aldus de 32-jarige Engelse piloot Malcolm Brighton. Zijn twee medereizigers zijn de 32-jarige Rod Anderson uit New York en diens vrouw, de 28-jarige tele visie-actrice Pamela Brown. De grote oranje ballon is echter daar na op 960 km ten zuidoosten van New foundland in zee terechtgekomen, zo heeft de Amerikaanse kustwacht mee gedeeld. Het bericht werd bevestigd door Peter Dean, de public relations man van de ballonvlucht. Het werd niet onmiddellijk bekend wat er met de bemanning van de ballon „The Free Li ve" was gebeurd. Dean zei dat de bal lon in een koude-front terecht gekomen was en dat regenbuien het materiaal hadden verzwaard. Hij voegde daar aan toe dat The Free Live langzaam in zee terecht was gekomen. De gondel van de ballon is gemaakt v*n drijfbaar materiaal. STRAATSBURG Tweede-Kamer lid iweedekamerlid drs. J. J. Voogd (PvdA) heeft maandag in de assemblee van de Raad van Europa gepleit, voor de verkoop van soft drugs in speciale winkels, waar toezicht kan worden uit geoefend voor prijs en kwaliteit en voorlichting kan worden gegeven. „Een der ergste dingen die wij kun nen doen", aldus drs. Voogd, „is het gebruik van drugs, in het bijzonder soft drugs, te laten plaats hebben en een criminele subcultuur, waarin voorlich ting en begeleiding onmogelijk is, waarin prijs noch kwaliteit kunnen worden gecontroleerd, en waarin gewe tenloze handelaren de mogelijkheid hebben gebruikers van soft drugs aan te zetten hard drugs te proberen". De theorie dat het gebruik van soft drugs automatisch leidt tot gebruik van hard drugs is geenszins bewezen. De verschrikkelijke gevolgen die LSD kan hebben, mogen niet worden onderschat, maar anderzijds moet geen paniek wor den gezaaid onder jongeren en hun ou ders door hen mentaal zwaarder te be lasten dan verantwoord is. LOS ANGELES Dc hoofdaankla ger in het proces over de Tate-moor- den, Vincent Bugliosi, is er maandag van beschuldigd dat hij een mogelij ke getuige voor de verdediging heeft bedreigd met de doodstraf. Een van de verdedigers verklaarde bui ten de rechtszaal, dat officier van Justitie Bugliosi bij de rechter had geklaagd, dat enkele leden van de „hippie-commune" van Charles Man- AMSTERDAM De éénjarige Ro nald Standaar uit Amsterdam heeft gistermiddag een val van twaalf meter overleefd. Het kind is met schedelletsel in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is bevredigend „het is een wonder dat Ronald de val heeft overleefd", reageerde gisteravond een van de behandelende artsen. Ronald Standaar viel uit het raam toen zijn moeder in de keuken bezig was. Het jongetje kwam in de tuin op een betonnen plaat terecht. Er bestaat goede hoop dat Ronald geen schadelijke gevolgen van de val zal overhouden. AMSTERDAM Hoewel de totale verkoop van bromfietsen ongeveer op hetzelfde niveau ligt als vorig jaar zet de verschuiving naar de duurdere mo dellen met meer comfort zich voort. In de eerste maanden van dit jaar bleef de verkoop iets achter, maar sinds mei is er een duidelijke opleving in de handel. Totaal zullen dit jaar zo'n 270.000 280.000 nieuwe bromfietsen in ons land worden verkocht. Ongeveer de helft van de verkochte bromfietsen is in de prijsklasse van 450 tot 550. De vraag naar zwaar dere modellen met meer versnellingen, die 1.100 1 1.200 kosten, neemt ook toe. JOHANNESBURG Zeven mensen zijn om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk in Zuid-Afrika. Een goederentrein werd geramd door een personentrein die vervolgens een stationskantoor binnenreed, waar het erg druk was. Er zijn zeker dertig gewonden. De meeste slachtoffers bevonden zich in het kantoor en geraakten klem tus sen stalen binten. son een getuige charge naar Hono- loelóe hadden gelokt en haar een grote dosis LSD in een Hamburger hadden gegeven in een duidelijke po ging om haar om het leven te bren gen. De advocaat van Manson, Irving Kana- rek, heeft de rechter gevraagd om Bugliosi te veroordelen wegens bele diging van de rechtbank. De rechter achtte niet voldoende grond aanwezig om aan het verzoek van Kanarek te voldoen, maar zei dat hij de zaak in beraad hield. Kanarel zei dat Bugliosi vrijdag voor het gebouw waar het proces plaats heef:, een woordenwisseling had ge had met de 27-jarige Sandra Good, die daar reeds een week kampeert en zegt dat zij daar zal blijven totdat Manson is vrijgelaten. Sandra Good heeft deel uitgemaakt van de clan van Manson. Volgens juffrouw Good had de officier van Justitie het volgende gezegd: „Ik krijg jou wel en ik zal je goed krij gen en er voor zorgen dat je de dood straf krijgt. Ik zal maken dat je ach ter de tralies verdwijnt, al is dat het laatste wat ik in mijn leven zal doen". Bugliosi gaf toe dat hij Sandra Good had uitgescholden, maar voegde daar aan toe dat zij gedurende het gesprek met een mes had gedreigd en dat hij na het onderhoud was gevolgd door twee hippies. NEW rORK Onder aanvoering van burgemeester John v. Lindsay hebben woensdag ongeveer duizend wielrijders 13 km gereden over Fifth Avenue en Broadway om te tonen dat fietsen een veilige, gezonde en goedkope manier is om naar het werk te gaan en een bijdrage levert om de luchtvervuiling tegen te gaan. Het vertrekpunt was Central Park, waar Lindsay de dag proclameerde als fiets-„voor-een-betere-stad dag" en de kop nam voor de tocht naar Fifth Ave nue. Later hebben gemeentefunctionarissen gezegd dat het „zeer waarschijnlijk was dat op een van de grote avenues van de stad een fietspad gereserveerd zal worden". De Australische tennisser John Alex ander heeft zaterdag voor de tweede achtereenvolgende keer de Bonfiglio- trofee gewonnen. In de finale van dit toernooi voor spelers tot 21 jaar ver sloeg hij de Tsjech Pavel Hutka met 6-2, 6-0, 6-3. In de finale van het ge mengd dubbelspel verloor Alexander met de Nederlandse Judith Salomé van Panatta (It.) en Bonicelli (Peru) in twee sets. 0 De uitslag van de 20 km-loop die zaterdadg in het Gelderse Heerde is gehouden, is als volgt1. Kalf (GVAV/ Rapiditas) 1 uur 9 min. en 7 sec; g Leurink (Gemzen) 1.11.34; 3. Labberton (Altis) 1.11.51. Strenger optreden tegen handelaren is gewenst, maar discriminatie van kleurlingen en langharigen moet worden vermeden. Drs. Voogd sloot de mogelijkheid niet uit dat alcohol en tabak even schade lijk voor het individu en de gemeen schap zijn als drugs, Maar deze beide genotmiddelen vormen een deel van onze huidige, volwassen samenleving. Voor de jongere generatie is matig druggebruik wellicht een normaal on derdeel van het gedragspatroon - alco hol en tabak voor de ouderen en is onze verontwaardiging in hun ogen wellicht een soort huichelarij, het geen het generatieconflict slechts kan versterken. Het Kamerlid legde er de nadruk op, dat de aandacht vrijwel uitsluitend op misbruik van en verslaafdheid aan drugs wordt gericht. Wij kunnen echter niet verwachten, dat het probleem kan worden opgelost wanneer wij geen oog hebben voor de sociale oorzaken, wan neer wij de maatschappij, die in de ogen van vele jongeren een „brief out line of heil" is, niet veranderen, aldus drs. Voogd. De assemblee nam een resolutie aan, waarin de regeringen van de Raad van Europa wordt gevraagd, voorlichting over druggebruik o.a. door de oprich ting van centra te verbeteren, en een voldoende aantal behandelingscentra te vestigen. Het onderzoek naar alle as pecten van druggebruik, in het bijzon der de behandeling van patiënten en preventie, dient te worden uitgebreid. De assemblee toonde zich ongerust over het stijgend druggebruik, vooral onder jongeren, dat de afgelopen jaren een volksgezondheidsprobleem van de eerste orde is geworden. Drugs worden niet alleen gebruikt door intellectuelen, kunstenaars of mensen met sociale moeilijkheden, maar in vrijwel alle lagen van de maatschappij, vooral door jongeren die zich uit maatschappelijke onvrede aan sluiten bij groepen waarin drugs een middel tot sociaal contact zijn. BARLESVILLE (Oklahoma) De Philips Petroleum Company heeft maandag bekendgemaakt, dat een con sortium waar zij een belang van 35 procent in heeft in het Britse deel van de Noordzee olie heeft aangeboord. De vondst ligt op een afstand van on geveer veertig kilometer van het Eko- fish-veld in het Noorse deel van de Noordzee. De bron, Josephine IX genoemd, le verde bij proeven olie van een densiteit van 32 graden in een hoeveelheid van achthonderd vaten per dag. Met nadere onderzoekingen gaat het consortium vaststellen hoe groot de vondst is. Phi lips heeft ook belangen in drie naast liggende blokken in de Noordzee. Tot het consortium behoren, behalve Philips,- American Petrofina (30 pro cent), Het Italiaanse staatsbedrijf Agio (15 procent), Century Power and Light Ltd (7,22 procent), Plascom Ltd (4,26 procent), Halkyn District United Mines Ltd (4,26 procent) en Oil Exploration Ltd (4.26 procent). 'p*:v~ De laatste tijd duiken allerlei nieuwe verzekerings- vormen op. Overal wordt u een snelle aanwas van uw spaargelden in het vooruitzicht gesteld. Dat is logisch. Want geld is duur tegenwoordig.'Bet brengt ook een hoge rente op. Uw verzekeringspremie doet dat dus ook. En daarvan kunt u nu profiteren! Laten we nuchter zijn: verzekerd zijn is goed. Een verantwoordelijk mens kan er niet buitea U slaat daarmee drie vliegen In één klap: J. U vormt een gegarandeerd verzekerd kapitaal 2. U geniet volop van de rente-opbrengst (belastingvrij!), waardoor uw kapitaal snel groeit 3; U krijgt daardoor een goed tegenwicht tegen de geldontwaarding. Twee plannen - wat Is het verschil? Dit is de nieuwe vorm, die de Eerste Neder- landsche en de Nillmij u brengen: U gaat uit van een vaste premie, minstens 25,- per maand, maar 1000,- of meer kan ook. Een klein gedeelte van uw verzekerings premie is bestemd voor de dekking van overlijdensrisico en kosten. Het overgrote deel is hetspaarbedrag. De spaarbedragen vormen samen met de rente (gegarandeerd 4%) - het verze kerd kapitaal, waarop u in elk geval kunt rekenen. Bij een hogere rentestand dan 4% uitgaande van het rendement op staats leningen—krijgt u boven die gegarandeerde rente nog een overrente. Is het rendement op staatsleningen (zoals nu) 8,2%, dan krijgt u de gegaran deerde 4% plus nog het overgrote deel van de overrente van 4,2%. Het verzekerd kapitaal groeit dan jaar lijks extra door de overrente. U ontvangt ieder jaar een opgave van de grootte van dit kapitaal. Bij overlijden wordt direct het - in middels aangegroeide-kapitaal uitgekeerd Bij invaliditeit neemt de maatschappii d- premie-betaling over. U ziet: 'n échte levensverzekering met een groeiend kapitaal. Dat Is verzekerd zijn en sparen tegel Ijk. a Uw deel van de overrente bedraagt 4/5, dus bij 8,2% rendement op staats leningen ontvangt u:4% 4/5 van 4,2% =7,36% rente over het spaarbedrag. bDe bij elk spaarbedrag behorende spaarrente wordt u gedurende 6 jaar onvoorwaardelijk gegarandeerd. Net als bij een spaarcertificaat. a Van de overrente wordt slechts 0,5% ingehouden; bij 8,2% rendement op staatsleningen ontvangt u: 4%3,7% «=7,7% rente over uw spaarbedrag. bOok bij het Maxi Plan geldt dat de spaarrente van elk spaarbedrag voor een periode van 6 jaar wordt vastgesteld. Een beperking hiervan is alleen dan denkbaar Indien de bedrijfsresultaten van de Eerste Nederiandsche en de Nillmij dit ooit nodig zouden maken. U doet een goede en veilige keus als u kiest voor de plannen van de Eerste Nederiandsche en de Nlllmii.Vraag uw verzekeringsadviseur om u het Garantie Plan ot het Maxi Plan eens toe te lichten. Hll kan het beter dan deze advertentie. Van hem kunt a een berekening ontvangen, die laat zien welke resultaten u kunt verwachten. U zult er van opkijken! STUTTGART Een Russische dele gatie onder leiding van de minister voor Automobilisme, Alexander Tarassof, is maandagavond in Stuttgart aangekomen voor onderhandelingen met de Daimler- Benz maatschappij over de bouw van een vrachtv/agenfabriek in de Sovjet- Unie. AKEN Het aantal uittredingen uit de protestantse en katholieke kerk in de Bondsrepubliek is sinds juni met grote sprongen gestegen. Oorzaak daarvan is volgens algemene opvatting een heffing van tien procent extra op de loonbelasting die door die Bondsregering ter afremming van de conjunctuur tijdelijk wordt geheven. Deze extra belasting van tien procent is even hoog als het bedrag, dat iedere Duitse protestant en katholiek aan zijn kerk maandelijks als belasting moet betalen. Vooral in de grote industrie centra, het gebied Aken - Keulen - Dusseldorp - Ruhrgebied en rondom Frankfort, willen de werknemers door een uittreding uit de kerk nu de kerk belasting sparen en de tien procent ex tra heffing van de regering daardoor voor het huishoudelijke budget onge daan maken. De uittreding uit de kerk geschiedt door een verklaring bij een kantoor van de burgerlijke stand of voor een rechtbank. Deze geven de verklaring dan door aan het desbetreffende belas tingkantoor. Van die tijd af hoeft men geen kerkbelasting meer te betalen, maar men heeft dan ook geen recht meer op de „diensten" van de kerk, zoals huwelijksinzegening of begrafenis. Een reden voor de uittreding hoeft men bij deze verklaring niet te geven. In Aken waren er in de afgelopen maanden gemiddeld vijftien uittredin gen per dag. In Bielefeld dagelijks tien en in Essen, het hart van het Ruhrge bied, dubbel zoveel als in dezelfde pe riode van vorig jaar. In West-Berlijn zou er zelfs een stijging van honderd procent zijn. KOPENHAGEN Betogers, die pro testeerden tegen het werk van het In ternationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, hebben maandag in de buurt van het amusementscentrum „Ti- voli" in Kopenhagen relletjes uitgelokt. Zij sloegen ruiten in en gooiden met benzinebommen. Op dat tijdstip zaten de deelnemers aan de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds en de We reldbank die in Kopenhagen wordt ge houden aan een diner, hun aangeboden door de Deense minister van Financiën, Paul Möller. Jonge betogers maakten het ook de journalisten lastig die op het centraal station van de Deense hoofdstad de te lefooncellen wilden gebruiken. Bij „Tivoli" greep de politie in en verdreef de betogers uit de omgeving van het amusementscentrum. De de monstranten sloegen ooi het etalage- raam in van het kantoor van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am en gooiden vele auto's om. Daarvoor waren rond 6.000 betogers naar het gebouw getrokken waar de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank worden gehouden. Aar. de kop van de stoet reden vrachtauto's waarin ge helmde jongelui zaten die met ijzer be slagen knuppels bij zich hadden, voor het gebouw schreeuwden de betogers: „Weg met McNamara" (McNamara is de president van de WERELDBANK( en: „Yankees, het land uit". Duizend politiemannen bewaakten het gebouw. Het kwam hier niet tot vechtpartijen. LONDEN Na intercontinentale reizen met de moderne straalvlieg tuigen hebben reizigers een week of meer nodig om zich lichamelijk weer aan te passen. En dit geldt natuur lijk ook voor politieke leiders en za kenlieden die veel reizen. Dit is de conclusie van het Pro ject Pegasus waarvoor 14 vrijwilligers gereisd hebben tussen Londen en San Francisco. De moeilijkheid is het tijdsverschil. Het lichaam is al in San Francisco, maar reageert nog alsof het in Lon den is waar het negen uur later is. Dr. George Christie, de medische directeur van Syntex Pharmaceuti cals Ltd., welke opdracht tot het Project Pegasus heeft gegeven, zei op een persconferentie, dat bij de uitgebreide proeven met de vrijwil ligers was gebleken, dat hun besluit vaardigheid en waakzaamheid terug liep. De vrijwilligers, acht mannen en zes vrouwen, hadden in San Francis co vier dagen nodig om weer aan het gewone lichaamsritme te beginnen te wennen. Het duurde echter zeven tot tien dagen voordat zij ailen weer normaal waren. Het duurde langer toen de groepen naar Londen terug keerden. Het project was beëindigd voordat allen weer normaal waren geworden. Toeristen spreken na een reis met een straalvliegtuig over het inhalen van slaap en zij hebben daarvoor ook de tijd, maar dit geldt niet voor za kenlieden, politici, geleerden en pi loten. Niet alleen wordt de slaapgewoonte verstoord door tijdzones over te slaan, maar ook het hart moet har der werken. De zenuwkracht loopt ongeveer 7 procent terug, hetgeen kan betekenen dat een bejaarde ge leerde met een zwak hart zich niet fit genoeg gevoelt om de voorgenomen lezing op het internationale congres te houden. De tijdsontwrichting blijkt minder te zijn als men reist in een groep. Het Pegasus project had als doel een reispil voor de toekomst te ont wikkelen, maar dat zal zeker nog tien jaar vergen, aldus de woord voerder.

De Vallei | 1970 | | pagina 10