(geen bewonderaar van Spiro Agnew) Tietjerksteradeel wil geding tegen provincie Zuidmolukkers willen mars door Den Haag DRAKA Roemeense basket-ball- speelster spoorloos Maar ook aan verdraagzaam heid zijn grenzen Drie ministers VVD zijn niet verkiesbaar Burgemeester slaags met overspannen student Bouw elektriciteitscentrale „Sluit twee kernreactors** luidt advies aan regering Prijs voor twee Volkskrant- redacteuren Mr. Geertsema in januari burgemeester-af Golden American groot van smaak en zo zuiver als goud! Gestoorde man stak ouders en broers met mes Protesten tegen wegenaanleg in duingebied tekst geeft op juiste en evenwichtige wijze weer wat er in Nederland aan de hand is. Al dat gepraat over verschillen van inzicht tus sen Veringa. Klompé. Beernink, Udink. noem maar op, ik moet zeggen: geen sprake van". Minister drs. Berend Jan Udink (ontwikke lingssamenwerking) ontkent dat hij in de jongste Troonrede graag een wat hardere lijn inzake de gezagshandhaving had gezien. „Wie mij dat aanwrijft zit er naast. Ik sta voor honderd procent achter de tekst zoals die door koningin Juliana is voorgelezen. Die GEVAARLIJK PSYCHOSES SPIRO AGNEW DEFENSIE VOOR TWEEDE KAMER G. J. JONGEJANS AMBASSADEUR IN JERUZALEM Orgel met koevoet in elkaar geslagen Stuwadoors mogen tarieven niet verhogen INHAALVERBOD VRACHTWAGENS IN ONDERZOEK de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" WELLICHT NAAR FRANKRIJK DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 Drs. Udink: „Fanatiek zijn is nooit goed DEN HAAG Minister Udink (44) vindt dat er in Nederland iets aan de hand is. „Ik constateer enige wrevel en zenuwachtigheid bij ons volk. Dat wil niet zeggen dat ik geen oog heb voor verbeteringen en vernieuwingen. Vaak stoot men zich nodeloos aan verander de uiterlijkheden." „Neem de lange haren driehon derd jaar geleden liepen we er alle maal zo bij, ik lig er ook niet van wak ker bij de opvoeding van mijn kinde ren. Wel belangrijk is of de jonge mens zich inzet, of hij de handen uit de mouwen steekt. Als lange haren iden tiek is aan lamlendigheid, als het hip piedom betekent het introvert laten af weten, dan ben ik daar tegen." Als men hier in Nederland de revolu tie predikt voor landen elders in de wereld vind ik dat fout: het bloed van anderen lijkt engagement (betrokken heid), maar is het niet. Echt engage ment is het daadwerkelijk proberen de samenleving menselijker te maken". Guirlandes om de Troonrede wevend zegt minister Udink: „Dat engagement wordt natuurlijk getemperd door ver draagzaamheid. Men moet bereid zijn met de ander te praten. Fanatiek zijn is nooit goed. Ik vind het bijvoorbeeld fa natiek als Han Lammers (van de PvdA) zegt mij een afschuwelijke kerel te vinden. Ik zeg dat niet van Lammers. Ik stel mij open voor een gesprek ook met hem. En misschien kunnen wij el kaar wel ergens waarderen". Drs. Berend Jan Udink is mi nister zonder portefeuille, spe ciaal belast met de ontwikke lingshulp. Hij werd 44 jaar ge leden in Deventer geboren. In februari 1952 deed hij doc toraal examen aan de Neder landse Economische Hogeschool in Rotterdam. Van 1953 ot 1962 werkte hij bij de Kamer van Koophandel in Rotterdam. Van 1962 ot 1967 was hij algemeen directeur van de Centrale Kamer voor handelsbevordering in Den Haag. Drs. Udink was ook nog een aantal jaren lector aan de Rot terdamse hogeschool. De Chris- telijk-Historische Unie wees hem onlangs tot lijstaanvoerder bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer aan. Wie zijn die gevaarlijke groepen waarover de Troonrede spreekt? „Ik stel grenzen aan de verdraag zaamheid, dat voorop. Die groepen? Niet zo moeilijk. Lees maar de publika- ties van het Marxistisch-Leninistisch Front. Dat front spreekt ronduit van woelactiviteiten om de Nederlandse sa menleving omver te werpen. Lees ook maar De Pacifist en de geschriften van de witte BVD waarin wordt aange spoord tot sabotage en geweld". Hoe wilt u die groepen bestrijden? „Op twee manieren: een positieve en een afwerende. De positieve: construc tief stap voor stap alternatieve ver nieuwingen doorvoeren, maatschappe lijke oplossingen. Zo heeft dit kabinet het zoeken naar andere mogelijkheden op de universiteiten in gang gezet. De afwerende manier: het strikt handhaven van de regels in het maat schappelijke verkeer. Ik erken het recht op demonstratie, maar een politie moet optreden als demonstraties zijn bedoeld om de hele zaak ondersteboven te gooien. Subversieve activiteiten te gen de staat moeten worden opge spoord", Ziet u een georganiseerd anarchis tisch geheel? En wat vindt u van het optreden van uw partijgenoot dr. Schu ring? „Ik zie geen meesterbrein achter de linkse acties. Ik geloof niet dat voorzit ter Mao vanuit Peking Nederland ont regelt. En als dr. Schuring meent dat onder de UTS-leraren maoïsten zitten, laat hij dat dan meedelen aan de mi nister van Binnenlandse zaken. „Onjuist vind ik als men de reactie verantwoordelijk stelt voor geweldple gingen of revolutionair geschrijf. Wij moeten waken tegen psychoses, maar als wij in Nederland niet de vitaliteit opbrengen om alternatieven te schep pen gaan we verdiend ten onder. Lo pende dat vernieuwingsproces hebben we dan het recht te zeggen: er moet orde op zaken blijven. Erover praten, binnen en buiten het parlement, maar niet op een inbreukmakende wijze". Bent u een bewonderaar van Spiro Agnew? „De Amerikaanse vice-president? Waarom zou ik die bewonderen? Ik kan me niet herinneren dat deze man ooit iets anders heeft gedaan dan staan razen tegen de pers. Daarom acht ik het niet fair om mij Spiro Udink te noemen. Nou geef ik toe en nu vin den ze me misschien toch een soor Ag new dat ook Nederlandse bewinds lieden soms geweldig geïrriteerd kun nen zijn over uitlatingen in de pers, op de radio of de tv". „Ik meen dat we in Nederland meer aan de bestrijding van politieke lucht vervuiling moeten doen. We moeten onze politieke tegenstanders nemen' zoals ze zijn. Elkaar geen dingen in de schoenen schuiven waarvan men weet dat ze niet waar zijn. Dat laatste is een van de grondoorzaken van de politieke malaise waarin we verkeren. Het is de oneerlijkheid. Daar heeft het publiek niet van terug", Zoudt u in een volgend kabinet mi nister van Defensie willen zijn? „Dat is een nieuw idee. Dat is bij mij niet opgekomen. Mijn algemene filoso fie is deze: als je vier jaar minister bent geweest, heb je niet meer het recht om te zeggen: ik heb met die partij niks meer te maken. Daarom heb ik me ook als lijstaanvoerder van de CHU beschikbaar gesteld. Dat betekent dat je zowel fractieleider als minister kan worden. „Minister van Defensie? Ik geloof niet dat je over dat soort zaken moet gaan speculeren. Natuurlijk heeft het volk er recht op om te weten met wel ke mannentjes een bepaald politiek program na de verkiezingen wordt uit gevoerd. „Maar die hele kabinettenmakerij al lang van te voren, dat verdelen van baantjes, dat wijs ik van de hand, daar doe ik niet aan mee. De kiezer heeft daar trouwens een broertje aan dood". Van een onzer redacteuren DEN HAAG De ministers Witte- veen (financiën) en Den Toom (defen sie) hebben het bestuur van de VVD meegedeeld dat zij zich niet voor een plaats op de kandidatenlijst van de VVD voor de Tweede Kamer beschik baar stellen. Minister Witteveen heeft daaraan toegevoegd zich wél verkies baar te willen stellen voor een zetel in de Eerste Kamer. Beide ministers staan op de enkele maanden geleden gepubliceerde VVD-groslijst voor de Tweede Kamer. De derde tot de VVD behorende minis ter, mr. C. H. F. Polak (justitie), stond daar niet op; hij had zich al niet be schikbaar voor een Tweede-Kamerzetel gesteld. Van de drie liberale staatsse cretarissen, de heren De Koster, Keyzer en Wiersma, hebben de beide eerstge- noemden tot dusver zich beschikbaar gesteld voor een zetel in de Tweede Kamer. VVD-fractievoorzitter mr. W. J. Geertsema die vrijwel zeker lijstaan voerder bij de komende Kamerverkie zingen wordt heeft nu officieel (per 17 januari 1971) ontslag gevraagd als bur gemeester van Wassenaar. Hij heeft in dertijd, toen hij het fractievoorzitter schap van mr. E. H. Toxopeus overnam, al gezegd dat hij de fractieleiding sa men met het burgemeesterschap van Wassenaar op den duur een te zware belasting vindt. Nu het ongeveer zeker is dat hij als VVD-lijstaanvoerder gaat optreden heeft hij - zij het node - afge zien van het bekleden van het burge meesterschap van deze Haagse randge meente. Mr. Geertsema is erg populair in Wassenaar en nu al is men bezig met de organisatie van het komende afscheid. o TERSCHELLING De burgemeester van Terschelling, L. J. Hoogland, is zondagmiddag op de vuist gegaan met de 22-jarige Frans de B. uit Leeuwar den. Frans, die in Amsterdam studeert, had vrijdag een tentamen gedaan en was wat overstuur naar het zomerhuisje van zijn moeder gekomen. Omdat zijn toestand verergerde, gingen moeder en zoon bij de dokter kalmeringstabletten halen. De student, die dacht dat hij LSD kreeg toegediend sloeg bij de dok ter alles kort en klein. Een assistent waarschuwde de burgemeester, omdat de politie op patrouille was. Er ontstond een fel gevecht tussen de burgemeester en de student. Na assistentie van de buren kon Frans naar een psychiatrische inrichting worden overgebracht. TIETJERKSTERADEEL De ge meenteraad van Tietjerksteradeel heeft maandagavond een initiatiefvoorstel van vyf raadsleden aangenomen om een ad ministratiefrechtelijke procedure tegen de provincie Friesland te beginnen en een kort geding aan te spannen waarin de rechtbank zal worden gevraagd de provincie te verbieden door te gaan met de voorbereidende werken van de pro vinciale elektriciteitscentrale aan het Bergumermeer totdat over de rechtma tigheid ervan is beslist. De voorstellen werden aangenomen met elf tegen zeven stemmen. De bur gemeester van Tietjerksteradeel, mr. H. W. Oppedijk van Veen, zal de besluiten echter ter vernietiging aan de Kroon voorleggen, omdat zij volgens hem in strijd zijn met de gemeentewet. De bur gemeester wees de raadsleden op de on juiste redactie van de voorstellen, waar in wordt besloten een raadsman op te dragen de procedures aanhangig te ma- LEIDEN De „Dr. M. van Blanken- steinprijs", in 1965 ingesteld door de Leidse universiteit ter stimulering en verbetering van de voorlichting over de universiteit, hogeschool en wetenschap is dit jaar toegekend aan drs. F. E. M. L. Rondagh en drs. J. T. M. Bank, beiden deel uitmakend van de redactie onder wijs en wetenschap van De Volkskrant Drs. Rondagh en drs. Bank ontvingen de prijs, bestaande uit een penning en een bedrag van 1000,maandagmid dag in Leiden uit handen van prof. dr. H. H. Janssen, voorzitter van de jury. In zijn dankwoord bekende drs. Ron dagh, dat hij en zijn collega Bank zich nog even hebben afgevraagd, welke waarde zij aan deze jaarlijks terug kerende prijs moesten hechten. Gezien het verminderend aantal krantenredac ties, meende hij dat elke onderwljsre- dactie wel een keer aan de beurt zal komen. De prijs zei hij te aanvaarden vanwege de symbolische waarde, name lijk de ontmoeting van de journalistiek en wetenschap. Prof. Janssen liet ver volgens weten, dat de jury van plan is de Dr. M. van Blankenprijs voortaan om de twee jaar uit te reiken. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van de heer G. J. Jongejans, momenteel ambassadeur te Praag, tot ambassadeur te Jeruzalem. De huidige ambassadeur te Jeruzalem O. F. baron Bentinck van Schoonheten komt voor een andere bestemming in aanmerking, ken. Volgens de gemeentewet kan na melijk alléén de burgemeester de ge meente vertegenwoordigen in rechtsge dingen. De administratiefrechtelijke procedure tegen de provincie inzake de bouw van de PEB-centrale zal een uitspraak moe ten opleveren omtrent de rechtmatig heid van de opdracht, die de provincie aan een aannemersmaatschappij heeft gegeven te beginnen met de voorberei dende werkzaamheden. De enige instan tie die hierover kan beslissen, is de Kroon, die echter de bouw van de cen trale bij koninklijk besluit al wenselijk heeft verklaard en de provincie gelegen heid heeft gegeven in het goedgekeurde HEEMSKERK Het orgel van de uit 1628 daterende Hervormde Kerk van Heemskerk is het afgelopen week einde door onbekenden vernield. Met een koevoet zijn de orgelpijpen in el kaar geslagen. Een poging om de ver nieling te voltooien met brandstichting is mislukt. De Hervormde Kerk staat op het ogenblik in de steigers in verband met een ingrijpende restauratiebeurt. Ook het uit 1854 daterende orgeltje zou een opknapbeurt krijgen. Vermoed wordt dat de vernieling van de kerk verband houdt met de ver nieling enige weken geleden van het gebouw van het Leger des Heils in Heemskerk. DEN HAAG De wetenschappelijke raad voor de kernenergie heeft de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen geadviseerd binnenkort de zg. la- ge-flux reactor in Petten en de vorig jaar in gebruik genomen reactor Athe ne op de Technische Hogeschool in Eindhoven stil te leggen. Volgens de raad voldoet de situatie niet aan de eisen van doelmatigheid, die moeten worden gesteld. De reactor in Petten wordt slechts incidenteel gebruikt. Het ontbreken van een onderzoekprogramma doet de vraag opkomen of de reactor niet beter kan worden ontmanteld. Voor de reactor in Eindhoven is nog geen sprake van een nuttig gebruik. Deze heeft 5 1/2 miljoen gulden gekost. De raad zegt tot nog toe niets te heb ben gemerkt van een toenemende be hoefte aan deze reactor. Wel zou een onderzoek nodig zijn naar het nuttig gebruik van deze reaptor. bestemmingsplan te beginnen. Voorzover de werkzaamheden binnen dit goedge keurde bestemmingsplan blijven, heeft de aannemer opdracht en is inmiddels ook al begonnen. ROTTERDAM De stuwadoorsbe- drijven in Amsterdam en Rotterdam moeten hun aangekondigde prijsverho ging van 17,5 pet. terugnemen. De minister van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat hebben de tarieven bevroren op het peil van 18 september, omdat de prijsverhoging niet was aangemeld. De stuwadoors hadden tot de prijs verhogingen besloten vanwege de sterk gestegen loonkosten in de haven na het eerder deze maand bereikte akkoord. DEN HAAG Voor vijftienhonderd Zuid-Molukkers is vergunning gevraagd om 26 september een mars te maken door Den Haag. Burgemeester Ma rijnen, die de vergunning moet geven heeft nog niet beslist. De Molukkers willen 's morgens om half tien van het Malieveld vertrekken naar Scheveningen. Halt zal worden gehouden bij het huis van bewaring aan de Van Alkemadelaan waar 33 landgenoten worden gevangen gehouden die op 31 augustus in Wassenaar de woning van de Indonesische ambassa deur elf uur bezet hielden nadat een politieman was doodgeschoten. Bij het huis van bewaring willen de Molukkers een kwartier lang zingen. Na de mars door Den Haag zullen naar wordt verwacht tienduizend Zuid- Molukkers een bijeenkomst houden in de Expohal in Hilversum. Het „voltallig kabinet van de republiek der Zuid- Molukken" zal op de bijeenkomst de gebeurtenissen van de afgelopen weken bespreken. DEN HAAG Bij het onderzoek naar de meest doelmatige verkeersaf wikkeling op drukke snelwegen, dat nu wordt gehouden, zal ook aandacht be steed worden aan de vraag of een in- haalverbod voor vrachtwagens gewenst is. Dit antwoordde minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) gisteren in de Teede Kamer op vragen van de Ka merleden Cornelissen, Van den Heuvel en Kolfschoten (KVP). Zij hadden aan gedrongen op een onderzoek naar de voor- en nadelen van een dergelijk in- haalverbod. Zoals bekend had de commandant van de algemene verkeersdienst van het korps Rijkspolitie majoor A. C. Vo gel, een verbod „soms dringend ge wenst" genoemd. De uitlatingen van majoor Vogel, zei de minister gisteren, blijven geheel voor diens rekening. DEN HAAG Mr. Geertsema, fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer zal op 17 januari 1971 ontslag vragen als burgemeester van Wasse naar, na een ambtsperiode van negen jaar. De heer Geertsema had al eerder, met het oog op de komende Kamerverkie zingen laten weten, dat hij de voor keur zou geven aah de politiek boven het burgemeesterschap. Het is zo goed als zeker, dat mr. Geertsema lijstaanvoerder van de VVD wordt. V AMSTERDAM De drie mannen, die ervan worden verdacht twee weken geleden een gewapende overval te heb ben gepleegd op een 53-jarige kamer verhuurster in Amsterdam, zijn gear resteerd. Het zijn de negentienjarige F. K., en de twintigjarige R. V. en de even oude W. M. Zij hadden onder bedreiging met een pistool de vrouw zeventienduizend gul den afhandig gemaakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ga mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaanse tabak! Golden American. Voor wie de wereld noe een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. 25 King Size Filter voor F. 1.50 AMSTERDAM/PARIJS Dt Roemeense basketbalspeelster Diana Bitu blijft onvindbaar. De topscoorster van het Roemeense team, dat in Leeuwarden en Rotterdam deelnam aan het Europese kampioenschap voor dames-landenteams, vertrok zondag niet met haar ploeg naar Roemenië. Ze werd al vermist, toen het gezel schap zich in het Skyway hotel in Rot terdam verzamelde voor het vertrek. Haar bagage en paspoort waren wel aanwezig. Volgens de voorzitter van de Nederlandse Basketbal Bond (NBB), de heer P. Sorm verkeerden de Roemeense officials in „lichte paniek". De officials hebben haar begage en paspoort mee genomen naar Roemenië. Diana Bitu heeft inmiddels nog niet gemeld bij de Amsterdamse of Rotter damse vreemdelingenpolitie voor het vragen van asiel. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft niets vernomen. De kans dat de Roemeense bij een van de leden van de Nederland se ploeg is ondergedoken wordt vrijwel uitgesloten geacht, omdat de leden van beide ploegen nauwelijks contact met elkaar hebben gehad. De mogelijkheid bestaat echter wel, dat Diana Bitu illegaal naar Frankrijk is gereisd. Met haar club Rode Ster Boekarest heeft ze drie maanden gele den om de Europese beker voor lands kampioenen gespeeld tegen Université Club in Chermont Rerrand. Bekend is geworden dat de 1.85 meter lange top scoorster daar zeer goede relaties heeft opgebouwd. Een woordvoerder van de Franse club kon echter nog niet bevestigen of de Roemeense naar Clermont Ferrand was uitgeweken. DEN HAAG Midden in de nacht heeft een 32-jarige geestelijk gestoorde man in Den Haag vier familieleden met een mes gestoken. In een woede-uit barsting ging de man eerst zijn 67-jarige vader te lijf. Zijn moeder (57 jaar), die te hulp schoot liep verwon dingen op evenals zijn twee broers van 28 en 26 jaar. De vader is ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. Ook de drie overi ge familieleden zijn er behandeld. Da man zelf liep een klap op met een ijze ren staaf, waarmee een van zijn broers hem tot bedaren kon brengen. Versuft vluchtte hij het dak op, waar de GG en GD hem later vandaan haalde. Hij ia opgenomen in de Ursulakliniek in Was senaar. DEN HAAG Het is nog uiterst on zeker of de provinciale weg nummer één, door de duinen bij Den Haag en Wassenaar, zal worden aangelegd. Da Raad van State heeft de Kroon geadvi seerd de weg niet aan te leggen. Ook de vaste commissies van adviea e„ bijstand voor verkeer, recreatie en natuurbescherming van de staten voe len weinig voor de aanleg van de weg. Van allerlei kanten is heftig tegen da voorgenomen wegaanleg geprotesteerd. Het Haagse gemeentebestuur vreest aantasting van de waterleidingduinen. Ook uit het oogpunt van natuurbe scherming zijn vele bezwaren geuit. De commissieleden kregen gisteren pamfletten en twee rozen (één van plastic en één echte) aangeboden door enkele protesterende dolle mina's. „Er is nog keus", zo voegden zij daar aan toe. HAARLEM De Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft schriftelijk bij de koningin geprotes teerd tegen de aanleg van een ver keersweg door Haarlem. „Langs deze traverse zal zich een groot deel van het recreatieverkeer van en naar de kust bewegen. Daardoor zal de luchtverontreiniging toenemen". „De weg door Haarlem lijkt ons ver werpelijk en in strijd met het moderne idee om doorgaand verkeer zoveel mo gelijk buiten de bebouwde kom om ta leiden, in verband met de geluidshin der".

De Vallei | 1970 | | pagina 15