Veenendaals dagblad Huidige situatie u Bonn vreest kapingen Buiten ,Ik ben ver zegt drs. Den Uyl Zuid-Slavie krijgt een collectief presidentschap Weinig kans op slagen van Arabische (vredes)top morgen pittige slavinken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dingen naar wereldrecord IIulp begint van alle zijden toe te stromen Simon Vestdijk in ziekenhuis Snelrecht voor dertien Ambonese relmakers gevraagd Droog met zon zingende dolfijnen... Dode bij rellen in Bolivia TITO KONDIGT AAN: Na rellen op zondagavond DOLFINARIUM VTBN.V. Wildvoer 1 Fidel Castro naar New York DEN HAAG - Het hoofdbestuur van D'66 heeft gisteren de besturen van de regio's en afdelingen van deze partij dringend gevraagd in de komende weken, waar mogelijk, contact op te nemen met regionale en plaatselijke afdelin gen van KVP en PvdA om te trachten tot een gedachten- wisseling (tussen de leden van KVP, PvdA en D'66 en eventueel andere belangstellenden) over de huidige partij politieke impasse - die volgens het hoofdbestuur steeds duidelijker wordt - te komen. In een gisteravond voor „Achter het Nieuws" gegeven toelichting heeft de voor zitter van de fractie in de Tweede Kamer mr. Hans van Mierlo onderstreept hoe belangrijk hij het vindt dat het gesprek tussen de léden van deze drie partijen - juist aan de basis - tot stand komt. GEVAREN AFDELING BOOS Koude nacht Een goed stuk vlees hoort erbij tuinboontjes uit blik, fles of diepvries met vergeet 't bonekruid niet! Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement .f 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsbiad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitfl.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 22 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 221 D'óó wil gesprek met afdelingen van KVP en PvdA BONN De internationale lucht vaart houdt rekening met nieuwe vlieg tuigkapingen door Palestijnse verzet strijders. Vooral Duitse vliegtuigen zouden voorzichtig moeten zijn omdat Duits land nog altijd Palestijnen gevangen houdt, terwijl de Palestijnse verzetsor ganisatie geen Duits verkeersvliegtuig met gijzelaars in handen heeft. Alle luchtvaartmaatschappijen heb ben een waarschuwing ontvangen om uit te kijken naar de mogelijke passa giers met paspoorten van de 54 gijze laars die in Jordanië door de Palestijnen gevangen worden gehouden. Een lijst met namen van die gijzelaars vergezel de deze waarschuwing. ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30,13.00,14.30 en 16.00 uur. Tal. 03410 6041. „ésc \Toor groot en klein, van viervoe- ters tot vogels, vormen eikels een voedzaam proviand en de die renvriend mag zich gelukkig prij zen, wanneer hij eikebomen in het bos heeft staan. Beuken tellen ook mee, vooral voor de snoepers van kleiner formaat. Een goed en ge zegend zaad- of mastjaar van deze bomen komt menige bosbewoner uitnemend te stade. Dit is thans 't geval, ook in laan, park en tuin, ja er moet in onze eigen hof zelfs hinderlijke opslag worden verwacht omdat de bosduiven, de markolven en eekhoorns niet tegen zulk een oogst opgewassen zullen blijken. Onder onze eiken zie we deze reeds ingeluid door ondeugdelijke loze exemplaren; als ik zo'n afgeval len eikel opraap, zit er doorgaans een rond gaatje in en weet ik, dat hier in het begin van de zomer een klein snuitkevertje, de roodbruine eikelboorder, bezig is geweest. Dan worden n.l. de nog niet volgroeide vruchten aangeboord en met een eitje belegd. De larve leeft tot de herfst in het inwendige van de ei kel en knaagt van de inhoud, zodat zij te vroeg afvalt. Vervolgens werkt zich onze Balaninus naar buiten en kruipt' om te verpoppen in de grond. Aan het kleine gaatje kunnen we dan zien, dat het in- sekt de eikel vaarwel heeft gezegd en als alles goed gaat, komt tegen mei het 6 a 8 grote kevertje tevoor schijn en herhaalt zich de kring loop. Iets dergelijks zien we bij de hazelnootsnuitkever. De zwijnen eten zonder veel pour- parlers zowel de aangestoken als de ongeschonden eekmast, want meestal bleef er van de eerste een stukje vruchtvlees achter, maar ook is het voorgekomen in een na jaar, dat de eikels vroegtijdig af vallen en ze als pootgoed waarde hebben voor de houtteelt, de ge zonde met de aangeboorde in de handel komen, zodat het kleine beestje te zamen met weinig scru- puluze inzamelaars, bijdraagt tot een mindere kwaliteit van het zaai goed. 22 sept. 1970 A. B. Wigman. De eerste reactie van PvdA-frac- tievoorzitter en a.s. lijstaanvoerder drs. J. M. den Uyl op het initiatief van D'66 was vriendelijk: „Ik ben verheugd dat D'66 nu blijkbaar be reid is om een gesprek aan de basis te voer enover verbreding van de progressieve samenwerking. De PvdA heeft geen enkel bezwaar te gen zulke gesprekken mits de uit gangspunten maar duidelijk zijn en ook andere progressieve partijen - in het bijzonder de PPR - erbij be trokken worden. De KVP moet bereid zijn zich vóór de Kamerverkiezingen vast te leggen op een progressief program en óók zeggen met welke partijen zij dat program wil uitvoeren; met andere woorden, zij moet samen werking met de VVD uitsluiten. D'66 keert zich nu kennelijk af van de VVD en ik hoop dat, als zou blijken dat de KVP een duidelijke keuze voor progressieve samenwerking wil doen, D'66 daaruit de consequenties trekt en wél definitief voor deze progressieve samenwerking kiest," aldus de heer Den Uyl. NEW YORK De Cubaanse pre mier, Fidel Castro, zal volgende maand twee dagen in New York doorbrengen. Castro zal de viering van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties bijwo nen. De VN, en de VS is verzocht, speciale veiligheidsmaatregelen te treffen in verband met Castro's bezoek aan New York, zo is verder vernomen. De laatste maal dat Castro New York bezocht, was in september 1960, toen hij de 15de zitting van de algemene vergadering bijwoonde, tezamen met de toenmalige Sovjet-leider Kroesttjef, president Nasser en talrijke andere lei ders. Bij die gelegenheid zorgde de Cu baanse leider voor opschudding door heftige bezwaren te maken tegen het hotel, waarin hij was ondergebracht. Hij dreigde toen met zijn gezelschap van veertig personen te gaan slapen in het gebouw van de VN, als secreta ris-generaal Oe Thant niet voor een ander onderdak zou zorgen. Tenslotte vonden de Cubanen onderdak in een hotel in de Negerwijk Harlem, waar Castro bezoek kreeg van Kroestsjef. (Van oen onzer redacteuren) In deze gesprekken zou besproken moeten worden hoe ongewenst het is dat de huidige impasse blijft voort bestaan. Het bestuur wijst op het feit dat de KVP in de richting van aan sluiting bij een groot confessioneel blok koerst en de PvdA nog altijd de anti-KVP-resolutie van het Haagse congres van 1969 handhaaft. „Hoe moeten deze barrières genomen wor den?" Is het mogelijk, zo wordt verder ge vraagd, dat er een vorm gevonden wordt waarin KVP, PvdA en D'66 - zo mogelijk met nog andere partijen - gaan samenwerken? Deze samenwer kingsvorm zou tot stand moeten komen op basis van programmatische overeen stemming en mentaliteit. Het hoofdbestuur van D'66 wijst op de gevaren die aan de huidige „uit zichtloze situatie" kleven; het vreest dat de christelijke partijen een blok gaan vormen en niet willen zeggen met wie zij wensen te regeren en dat de PvdA blijft vasthouden aan de anti- KVP-resolutie. ^Ir. Van Mierlo wees gisteravond op dé „tweekoppigheid" van zo'n confes sioneel blok met Veringa én Udink. „D'66 wil niet werkeloos toezien maar iets doen om uit deze nare impasse te komen. KVP en PvdA moeten de moed kunnen opbrengen ermee akkoord te gaan dat deze basisgesprekken gevoerd worden; wij als D'66 zouden niet ver antwoord handelen als we zonder meer zouden toekijken. Als het niet lukt deze gesprekken tot stand te brengen liggen de verantwoordelijkheden nog duidelij ker vast," aldus de hoofdbestuurders van D'66. Verwacht mag worden dat dit initia tief van D'66 ter sprake zal komen in het debat dat KVP-voorzitter mr. A. van der Stee en zijn PvdA-collega dr. A. Vondeling vanavond in Arnhem houden. Zaterdag bespreekt, zoals ge meld, de Pvd A-partij raad in Utrecht het punt van de politieke samenwer king. Uit de kring van D'66 kwam gister avond laat een boze reactie van de LA PAZ Bij gevechten in La Paz is maandag een politieman gedood, ter wijl 15 personen gewond raakten. Ver scheidene regeringsgebouwen werden zwaar beschadigd. Ruim 15000 mensen trokken van de universiteit van de Boliviaanse hoofd stad naar het centrum, om de laatste eer te brengen aan de 21-jarige Porton Castillo, die vrijdag was omgekomen bij gevechten tussen de politie en stu denten naar aanleiding van het uitwij zen van vier Spaanse priesters en een dominee wegens „ondermijnende acti viteit". Toen leiders van studenten en arbei ders toespraken hielden, waarin zij ge weld van regeringszijde veroordeelden, probeerde de politie met traangas, wa penstokken en geweren de menigte uit een te drijven. Bij verscheidene rege ringsgebouwen ontplofte er dynamiet. De Boliviaanse president, generaal Alfredo Ovando Candia, heeft maan dagavond in een radiorede opgeroepen tot vrede. Hij zei harde maatregelen te zullen nemen om het geweld te onder drukken. voorzitter van de afdeling Den Haag, de heer W. C. Fiege, die het hoofdbe stuur verweet vooruitgelopen te zijn op de afronding van het overleg met de afdelingen over de door D'66 te volgen politieke koers. De heer Fiege wijst er op dat de afdelingen van D'66 op het ogenblik aan het praten zijn over een niet-gepubliceerd stuk van het hoofd bestuur waarin pen aantal alternatie ven genoemd is. Hij is boos dat nu al - zonder dat dit overleg met de afdelin gen afgerond is - een van de daarin genoemde alternatieven naar voren ge bracht wordt. Dat het hoofdbestuur van D'66 op de afronding van het overleg (voorzien vóór 1 oktober) vooruitloopt hangt wel licht samen met de bespreking die de Pvd A-partij raad zaterdag aan deze ma terie wijdt. Als daar besloten zou wor den om de anti-KVP-resolutie niet ter discussie te stellen zou het initiatief van D'66 op grote moeilijkheden stui ten; nu dit initiatief bekend is zou dit een nieuwe dimensie kunnen geven aan het partijraadsdebat van zaterdag, zo vernemen wij. ROELOFARENDSVEEN De waterpaalzitwedstrijd in de Brasemermeer is vanmorgen om 05.14 uur beëindigd. De laatste van de twaalf paalzitters, de 26-jarige Hans de Jong (2e van links) uit Roelofarendsveen stapte toen van zijn paal. Hij had daarop bijna 67 uur gezeten. De wedstrijd werd georganiseerd om de aandacht te vestigen op de water verontreiniging. ZAGREB President Jossip Broz Tito van Zuid-Slavië heeft maandag in een toespraak tot de Kroatische com munistenleiders in Zagreb bekendge maakt, dat er binnenkort in Zuid-Sla vië een „collectief presidentschap" zal komen. In dit nieuwe orgaan zullen de zes Zuidslavische republieken op voet van gelijkheid vertegenwoordigd zijn. Het zal een deel van de taken van de rege ring over nemen, die zelf de besluiten van de collectieve leiding zal uitvoeren. In feite gaat het om een collectief leiderschap dat overeenkomt met dal van de Zuidslavische communistische partij. Sinds maart 1968 staat er aan het hoofd van de Zuidslavische partij een uitvoerend orgaan waarin onder leiding van president Tito twee verte genwoordigers van elke federale repu bliek zitting hebben en een van elk van de twee gebieden. Waarnemers menen, dat Tito met de ze hervorming tegemoet wil komen aan de speciale eisen van de republieken en tevens aan 't nieuwe presidentiële sys teem een gezag wil geven dat de hui dige federale regering niet bezit. Presi dent Tito die 78 jaar is, verklaarde in zijn rede te Zagreb, dat het collectieve presidentschap zijn opvolging zonder schokken kan doen verlopen. Tito verklaarde dat hij als president van Joego-Slavië het initiatief tot de reorganisatie had genomen en zei: „toen ik tot president van de republiek werd gekozen, kreeg ik vele rechten. Ik neem nu het initiatief hiertoe, omdat het zou lijken of men mij wil afzetten, als iemand anders dat deed". De beslissing tot reorganisatie werd genomen omdat de Joegoslavische de centralisatie en de uiteenlopende belan gen van de verschillende republieken een doeltreffende oplossing van veel problemen ernstig bemoeilijkten. Tito zei, dat er vooral in het buiten land over gespeculeerd werd dat Joe goslavië in verschillende delen uiteen zou vallen als hij zou aftreden. Ook in het land zelf vraagt men zich af wie hem moet opvolgen, zo voegde hij daar aan toe. „Ik dacht dat deze kwestie een zeer ernstige crisis zou kunnen veroorzaken, omdat de vraag zou rijzen wie mij zal vervangen en de bevoegdheden zal overnemen, die ik op grond van de con stitutie bezit." „Om onze Joegoslavische socialisti sche maatschappij voor een dergelijke crisis te behoeden die door velen wordt gewenst moeten wij onze reorganisatie doorvoeren", zo verklaar de de president. Tito zei dat het nieuwe presidium zou optreden als „een soort collectieve pre sident van Joegoslavië". AMMAN Alle hoop op een vrede in de burgeroorlog in Jordanië is vandaag ge vestigd op de topconferentie van Arabische landen in Cairo. Toch is deze hoop maar klein, nu bekend is geworden, dat koning Hoessein niet kan komen (hg stuurt een delegatie), de komst van Jasser Arafat maar zeer twijfelachtig is en ook de Syrische president Atassi, aanvaller in het conflict, waarschijnlijk niet zal arriveren. Algerije en Marokko komen zeker niet, Irak waarschijnlijk. Bovendien werd vanmorgen bekend dat het begin van de conferentie nu al tot vanavond moest worden verschoven. De strijd in Jordanië duurt nog steeds voort. Gisteren kondigde koning Hoessein voor zijn hoofdstad Amman, die hij vast in handen heeft, een wapenstilstand af op verzoek van Egypte, maar de Palestijnen schoten door. Fel woeden de gevechten bij de Noordjordaanse stad Irbid, waar zeker 200 tanks van het Syrische leger, de Jordaniërs terugdrijven. Koning Hoessein heeft Syrië van agressie beschuldigd en de hulp van Irak en de Syrische legerautoriteiten ingeroepen om deze inval te stuiten. De Jordaanse tankbrigades stellen zich met hulp van de luchtmacht fel te weer. Syrië ontkent nog steeds interventie, maar Amerika heeft bekendgemaakt, dat er onweerlegbare bewijzen zijn, dat Syrische tanks, beschilderd met de te kens van de Palestijnse opstandelingen, meevechten. Mogelijk is hierbij wel de z.g. Palestijnse brigade in het Syrische leger. DOORN De 71-jarige schrijver Si mon Vestdijk ligt sedert vorige week in het Sint Antonius-ziekenhuis in Utrecht. Hij is daar ter observatie op genomen voor een interne controle. Volgens zijn vrouw is zijn toestand niet ernstig. Simon Vestdijk is in 1965 getrouwd met de medisch-analiste Mieke van der Hoeven. Het afgelopen voorjaar kwam zijn laatste roman uit, „Het proces van meester Eckhart". Amerika blijft diep bezorgd over het lot van de 54 gijzelaars en de andere Amerikaanse onderdanen. De Verenig de Staten hebben infanterie en para chutisten eenheden in staat van pa raatheid gebracht, die in Duitsland ver toeven. In de VS zelf is de 82ste lucht landingsdivisie in Fort Bragg gealar meerd. Voorts zijn schepen met vlieg tuigen en mariniers aan boord naar de Middellandse Zee vertrokken. De zesde vloot is nog steeds vlak bij de Syrische kust, geschaduwd door een Sovjet-trei- ler. Amerika heeft Rusland gevraagd druk op Damascus uit te oefenen, om de agressie in Jordanië te staken, maar nog geen antwoord ontvangen. De Rus sen hebben wel laten doorschemeren, i geen enkele sympathie te koesteren voor de Palestijnse opstandelingen, die Mao- isten zijn. Jordanië heeft zich bereid verklaard voorlopig nog met een beroep op de Grote Vier of de Veiligheidsraad te wachten, totdat misschien in Cairo bij het top-overleg enig succes wordt ge boekt. De Palestijnen hebben Israël be schuldigd, wapens, munitie en levens middelen te leveren aan het Jordaanse leger. Intussen begint de hulpverlening aan de slachtoffers van de strijd in Jordanië langzaam op gang te komen. Het vliegveld van Amman was maan dag nog gesloten, maar zeker een Egyp- isch Rode-Kruis vliegtuig landde op een ander vliegveldje met medische voorra den. Uit Libië zijn twee vliegtuigen met voedsel en medicamenten voor de Pale stijnen onderweg. De VS hebben twee veldhospitalen met personeel aangebo den, die uit Europa via het internatio nale Rode Kruis naar Jordanië zullen worden overgebracht. Engeland brengt al medische teams en voorraden naar Cyprus over in afwachting van verder vervoer naar Jordanië. Het internatio nale Rode Kruis krijgt van talrijke kanten hulpaanbiedingen, maar het grootste probleem is hoe de hulpgoede ren in Jordanië te krijgen. Het Rode Kruis onderhoudt nu met speciale toestemming van de Jordaanse regering een dienst met een DC-6 tus sen Beiroet en Amman. Maandag bracht het vier ton medicijnen en 600 flessen bloedplasma naar Jordanië, en het keerde terug met tien gewonden aan boord: negen Arabieren en de ca meraman van de Zweedse televisie, die vertelde dat de rode-kruiswagen waar mee zij van Amman naar het vliegveld waren vervoerd, door twintig kogels was getroffen. De tocht was voortgezet met een legertruck. Hij geloofde dat de auto van het Ro de Kruis was beschoten (door wie wist hij niet) omdat hij een foto nam uit het raampje. In Jeruzalem hebben gezaghebbende kringen meegedeeld dat de Israëlische militaire autoriteiten de Arabische be woners van de bezette westelijke Jor- daanoever toestemming hebben gegeven, medische vrijwilligers en voorra den naar Jordanië te sturen. Dit was echter afhankelijk van de instemming van de Jordaanse autoriteiten, die de Allenby- en Damiahbruggen over de Jordaan sloten, toen de gevechten tus sen Hoesseins troepen en de Palestijnen donderdagochtend uitbraken. Zouden de bruggen gesloten blijven, dan zou medische hulp kunnen worden geboden via Cyprus. De algemene gevoelens op de weste lijke Jordaanoever en in de eveneens bezette strook van Gaza zijn anti-Hoes sein, en zelfs burgemeesters en andere functionarissen die het normaal voor de koning opnamen, hebben nu een beroep op hem gedaan de strijd te staken, zo wordt vernomen. Onder de Arabieren heerst grote bezorgdheid over het lot van familieleden in Jordanië. De Israëlische autoriteiten hebben goedgekeurd, dat gewonde kinderen uit Jordanië verpleegd worden in de door Israël bezette gebieden van Jordanië en Gaza. TITO voor als er Dertien Ambonese jongeren uit Teuge en Vaassen die zondagnacht betrok ken waren bij de rellen in het cen trum van Apeldoorn en door de po litie werden gearresteerd zullen mor gen aan de Officier van Justitie te Zutphen worden voorgeleid. Er is op een snelle berechting van deze jonge ren aangedrongen. Tijdens de rellen werden zes jongens gepakt. In de loop van gisteren wer den aan dit totaal nog zeven toege voegd. (Van onze weerkundige medewer ker) De vooruitzichten blijven uitste kend. Een sterk hogedrukgebied boven de Noordzee prolongeert het stabiele en vrij zonnige weer. De middagtemperaturen bereiken in Gelderland vandaag en morgen waarden van 18 tot 20 graden, in de tweede helft van de week wel licht 20 tot 22 graden bij wind tus sen oost en zuid. De nachten zijn aanvankelijk koud met op daarvoor gevoelige gronden nachtvorst. Vanmorgen vroeg is deze al geconstateerd in Drente. Overijssel en oostelijke de len van de Veluwe. Het minimum van de vliegbasis Twente was slechts twee graden C. (waame- mingshoogte Vis meter), tegenover zeven graden in De Bilt en elf in Vlissingen. In Portugal is het nog steeds bij zonder heet: Lissabon gisteren 36 graden C. van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Koude nacht met in het binnenland kans op nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Zon op: 06.25. Onder: 18.40. Maan op: 22.09. Onder: 15.34. ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

De Vallei | 1970 | | pagina 1