J. C. Havinga (Unitas): „Geen enkel bedrijf gaat stuk aan uitkeringen" Werkgevers hebben de f400,- al toegezegd Gemeente: „Het is een spontane actie geweest Werkgevers hebben schuld.. Serenade voor 80-jarige Wethouder van jeugdzaken gaat aan discobars-plannen werken Kritiek op bonden in massavergadering, maar UNIEKE OPENBARE VERKOPING VAN: Tientallen zullen de bedrijven uitlopen Wel steun aan acties na 29 september IMAGE ANDERS ACHTERBAN GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN, BANDRECORDERS EN RADIO'S TE LANG „T)e bonden laten ons in de steek", was de algemene kreet toen het standpunt vanaf het podium bekend werd gemaakt. „Wachten tot de 29ste duurt ons te lang. De bijzondere situatie in de Veenendaalse textielindustrie is voldoende reden om een uitzondering te maken op de afspraak vol gens welke het centrale gesprek op die datum wordt hervat. De bonden hebben de werknemers hier opgewarmd, en krabbelen terug nu puntje bij paaltje komt. Als ze nu niet achter de staking staan, verliest heel Veenendaal het vertrouwen in de vakorganisaties ONDERSCHATTING AKKOORD KRETEN BEATMUZIEK AU SÉRIEUX DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De Veenendaalse textiel-werkgevers hebben zich in feite al bereid verklaard de uitkering van vierhonderd gulden te doen. Dit is de vertaling van de heer J. C. Havinga, districtsbestuurder van de CNV-bond Unitas van het communiqué, dat werkgevers hebben verstrekt, en dat zaterdag in De Vallei werd gepubliceerd. In het communiqué uitgegeven na het overleg tussen bonden en werkgevers vrijdagmiddag is ge zegd dat de fabrieken een eventueel te bereiken akkoord op 29 september op landelijk niveau, onverkort zul len utvoeren. De uitkomst van dat overleg zal tussen nul en vierhonderd gulden liggen, aldus de heer Havinga, en dat houdt in dat de werkgevers toegeven dat er ruimte is voor dat be drag. ,.De werkgevers hebben dit te genover ons in deze zin niet bevestigd, maar ook niet ontkend". De massale vergadering van gister morgen (zie ook elders op deze pagina - red.) motiveert de heer Havinga met de stelling, dat hoofdbesturen van de bon den „Veenendaal nodig hebben, om in Twente meer te bereiken". „Zij hebben op louter formele gron den de werknemers verzocht weer aan het werk te gaan", aldus de heer Ha vinga, die gisteravond tevens meedeel de dat in tegenstelling tot het Vallei- bericht van gisteren de niet betaalde stakingsuren wèl door de bonden zullen worden gefinancierd, via de stakings kas. In de vergadering maandagmorgen werd met nadruk gesteld, dat de werk gevers die uren voor hun rekening zouden moeten nemen. „Dit houdt niet in, dat we de werkgevers er niet om gevraagd hebben", aldus de heer Ha vinga, „wij zijn van mening dat de werkgevers duidelijk een stuk image kunnen terugwinnen door die uren te bekostigen..." Volgens de heer Havinga is door de banden smds 9 september bij herhaling getracht om het gesprek met de Vee nendaalse textielwerkgevers op gang te brenger, juist om problemen, zoals die zich momenteel voordoen, te voorko men. „Helaas is het er pas vrijdag, na het opschorten van het landelijke over leg, van gekomen. Daarbij is bovendien te constateren, dat het communiqué dat de werkgevers in aansluiting daarop aan de pers verstrekten, anders luidde dan uit het verloop van het overleg kon worden afgeleid. Daarnaast hebben we moeten vast stellen dat een uur na het overleg van vrijdag de afspraken bij een der bedrij ven (D. S. v. Schuppen - red.) anders werden uitgelegd. Het later uitgegeven communiqué wijst ook in die richting". De heer Havinga toont zich teleur gesteld door de houding der fabrikan ten, ofschoon een en ander wellicht te voorzien was geweest. „De ervaring in het verleden heeft ons geleerd dat een van de sterke kanten der Veenendaalse werkgevers is, juist datgene niet te doen, wat afgesproken is", aldus de dis trictsbestuurder. Bij dit alles komt, aldus de heer Ha vinga, dat de werkgevers er rekening mee moeten houden dat enkele tiental len werknemers van textielonderne mingen nog vóór de 30ste september zullen vertrekken. Zij zullen sollicite ren bij Carolan, het bedrijf dat als eer ste z(jn werknemers de vierhonderd gulden aanbood, evenals werktijdver korting, drie weken vakantie en drie procent opslag. De heer Havinga is voorts van me ning dat in Veenendaal niet één textiel bedrijf is te noemen dat aan de uitke ring van vierhonderd gulden financieel te gronde zou gaan. Zelfs niet Frilan- dia, waar directeur v.d. Kooy gedreigd zou hebben ontslag te nemen, als het overleg op het uitkeren van dat bedrag zou uitlopen. Krakers al weer weg uit de eierhal (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De revolte van kleine omvang die zondagavond in Vee nendaal ontstond toen een aanvankelijk 30, maar tegen het middernachtelijk uur ongeveer 150 man tellende groep Veenendaalse jongeren de gemeentelijke eierhal aan de Achterkerkstraat kraakte, is al de kop ingedrukt. Tijdens een onderhoud dat een delegatie krakers gistermiddag op het gemeen tehuis had met onder meer burgemeester P. Bode. hoofdinspecteur K. Huis kamp en de wethouder van jeugdzaken, de heer R. Koppenberg, besloten de bezetters het gebouw weer vrij te geven. Men deed die toezegging nadat de burgemeester had verklaard op korte ter mijn te zorgen voor een onderkomen voor de zogenaamde „vrije jeugd". Burgemeester P. Bode hield het trio krakers voor dat de bezetting van de eierhal niet kan worden getolereerd. Dat men zondagnacht en gisteren van politiezijde geen preventieve maatrege len heeft genomen vloeide volgens hem voort uit het feit dat men verder „on heil wilde voorkomen en dat het nor male gebruik van de hal door derden niet werd verstoord. tijdens het gesprek (voor de zoveelste maal) aan de vroede vaderen voorge legd ('s morgens had een groepje bezet ters ook reeds een verzoekschrift om een jeugdhonk afgeleverd op het raad huis), want de jongeren zijn van me ning dat de gemeente voor een ontmoe tingscentrum moet zorgdragen. jeugd mag, wanneer het eenmaal zover is, zelf kandidaten voor de functie van beheerder (c.q. barkeeper) naar voren brengen. RHENEN Gisteravond bracht de Rhenense muziekvereniging „Ons Ge noegen 'n serenade ten huizen van me vrouw J. Ouwehand-Hollaar, wonende Spoorbaan 39, ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag. Mevrouw Ouwehand, echtgenote van wijlen de heer C. W. Ouwehand, woont al vijftig jaar in de gemeente Rhenen. Zij keer de nog maar enkele dagen geleden te rug in haar woning na ruim drie maanden verpleegd te zijn geweest in een Arnhems ziekenhuis wegens een valpartij, waardoor zij ernstig werd gewond aan een arm. Mevrouw Ouwehand is in Rhenen geen onbekende. Wijlen haar echtge noot stichtte in de dertiger jaren het inmiddels in binnen- en buitenland vermaard geworden dierenpark op de Grebbeberg. De tachtig-jarige, die niet het flauwste vermoeden had. dat de in aantocht zijnde Rhenense harmonie juist voor haér deur zou komen bla zen, was bijzonder verrast en erg ver heugd, dat al die feestelijke klanken voor haar waren bedoeld. ADVERTENTIE Op donderdag 24 september a.s. des avonds om 20.00 uur zal ten overstaan van ondergetekende in opdracht van Import- en Groot handel Veilingbedrijf „SCALA" te Nieuwendam in het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat no. 2 te Veenendaal worden over gegaan tot het veilen van a. GOUDEN horloges, armbanden, colliers, ringen, oorbellen, bro ches, etc.; waarvan vele gezet met diamanten en briljanten; b. ZILVEREN en verzilverde artikelen o.a. kandelaars, serviezen, vazen, etc.; c. PERZISCHE tapijten; d. ZAANSE klokken, stereo- en transistorradio's, cassette recor ders etc. Alle sieraden zijn voorzien van een Nederlands keurmerk. De veiling geschiedt bij opbod k contant. De goederen zijn te bezichtigen vanaf 19.00 uur des avonds in de zaal. ZEGT HET VOORT ZEGT HET VOORT L. Rietman, Gerechtsdeurwaarder, Stationsweg 60, Ede, Tel. 19024. \/^EENENDAAL De stakende „beste vrienden" (CNV) en „aanwezigen" (NVV) in het kerkge bouw van Sola Fide aan de Eikenlaan lieten zich maandagmorgen met de grootst mogelijke tegenzin overhalen om 's middags weer aan het werk te gaan. Hevig geloei was hun reactie, toen de bonden duidelijk maakten, dat van hun kant geen financië le steun kon worden verwacht voor acties, die voor de 29ste september wanneer het overleg tussen bonden en werkgevers op landelijk niveau over de uitkering ineens in de textielindustrie wordt hervat op de wilde toer op touw worden gezet. Hel verwijt aan de bonden was, dat deze de acute actie van gisteren plaatselijk hadden opgewarmd, en dat ze nu gingen terugkrabbelen. ïAe bonden konden niet anders nu van werkge verszijde te kennen is gegeven dat het centrale overleg moet worden afgewacht. Zonder de vakor ganisaties nu de plaatselijke acties gaan steunen, dan zou er wel eens een kort geding wegens „con tractbreuk" in de lucht kunnen zitten, dat de bon den gedoemd zouden zijn te verliezen, zoals juridi sche adviseurs volgens de bestuurders al hebber uitgeknobbeld. Af an lieverlee kwamen emotionele reacties uit dc stampvolle zaal van Sola Fide, waar zo'n drie honderd stakers verzameld waren. Om tien uur wa ren ze gekomen, in lange rijen via de Kerkewijk. 's Morgens waren ze wel op hun fabrieken (Frilan- dia en KVSW) geweest, maar niet aan het werk gegaan. Ze kregen toen het advies dan maar even bij moeder de vrouw op de koffie te gaan, en zich vervolgens rustig naar de massale bijeenkomst te begeven. J^e bonden bleven op hun stuk staan, maar be loofden de stakers plechtig dat na de 29ste alle steun zal worden gegeven, ook financieel. Wat de actie van gisteren betreft, de heer L. R. A. Ester, hoofdbestuurslid van Unitas vond dat de werkge vers aansprakelijk zijn voor het uitbreken daarvan, zodat zij degenen zijn die het verzuim moeten beta len, en niet de bonden. Plechtige beloften, en een dringend verzoek om solidariteit. Dat hadden de bonden naar voren te brengen. Ze zegden toe dat ze zullen trachten te bereiken voor iedereen in de Veenendaalse textiel een zo hoog mogelijke uitke ring op de plank te krijgen, en vierhonderd gulden bij bedrijven waar dat economisch kan. „We zullen in Veenendaal de onderste steen boven halen", ver klaarde Ester, ook bij bedrijven waar het minder goed gaat. Maar solidariteit is dan een eerste ver eiste. Daarom houdt de bond deze week ook in acht plaatsen overleg in eigen kring, en met de kaderle den. Na de 29ste gaan de bonden vechten... Lie Veenendaalse situatie had inderdaad beter buiten de afspraak voor de 29ste kunnen blij ven", gaf de heer J. C. Havinga (Unitas) toe, „maar het probleem is aan werkgeverszijde ontstaan. Zij hebben om te beginnen onze uitnodiging tot een gesprek in de wind geslagen, en zijn pas een week later (vrijdag jl. -red.) na het landelijke gesprek met ons om de tafel gaan zitten. De textielwerkge vers onderschatten de situatie op de arbeidsmarkt in de regio. Ze beseffen niet dat de werknemers zullen gaan weglopen naar de andere bedrijven in Veenendaal, waar ze de vierhonderd gulden wel krijgen als ze vóór 1 okt. solliciteren en worden aan genomen". Hij doelde hierbij o.a. op Carolan, die als eerste met de uitkering en de langere vakantie op de proppen kwam, op de sigarenindustrie, en op de metaalbedrijven zoals SKF, Boxal en Stenman. |~le heer Hannink, districtsbestuurder van De Eendracht (NW) gaf een exposé van de ont wikkelingen in de laatste veertien dagen. Het begon in Veenendaal allemaal toen Carolan met zijn vier honderd gulden kwam. Ook daaraan zijn, zoals de directie indertijd niet wilde toegeven, wel degelijk moeilijkheden aan vooraf gegaan, toen er produkti- viteitverhogende maatregelen werden afgekondigd zonder voldoende materiële compensatie. „Wij ver wachten al dat dit nieuws in Veenendaal als een bom zou inslaan, en dat is gebeurd", aldus Hannink. „De rust in de diverse bedrijven was toch al be drieglijk. De bonden hebben de zaak toen direct willen kanaliseren. Onmiddellijk is contact gelegd met de ondernemingsraden en met de Fabrikanten vereniging voor zover het de textielsector betrof. We hebben toen al onze bezorgdheid uitgesproken. Vooral de onrust bij Hollandia -Tricot zou volgens ons explosief kunnen worden, en ook dat is geble- ken. We hebben de werkgevers om een gesprek gevraagd, en pas een week later kregen we een briefje dat Hollandia voorlopig beperkten tot intern beraad, en dat we op onze beurt nog wel zouden worden uitgenodigd. Dat is dan de 18e geworden, na het opschorten van het landelijk overleg dus, een dag tevoren. De zich werkgevers hebben zelfs daarna nog gepro beerd het gesprek niet te laten doorgaan, maar daarmee hebben we geen genoegen genomen. Zij hebben de situatie schromelijk onderschat, en meenden met de bonden een loopje te kunnen ne men...." "'een staking gisteren bij D. S. van Schuppen J (Scheepjeswol), omdat de directie daar tot een akkoord met de ondernemingsraad kwam, met als inhoud dat weliswaar het centrale overleg wordt afgewacht, maar dat duidelijk rekening zal worder. gehouden met de Veenendaalse situatie bij de uit voering van een eventueel besluit. Volgens de heer Havinga houdt dat in dat Scheepjeswol de vierhon derd gulden gaat' uitkeren. Bonden en bondsleden vonden gisteren dan ook een aardige basis op de gemoeceren te sussen, toen werd beloofd, dat met de diverse directies zou worden gesproken over het naleven van een soortgelijk akkoord. Geen staking overigens ook bij de Leidsche Wolspinnerij (Neve- da), hoewel wel een delegatie van werknemers aan wezig was. Het gesprek met de directie moest daar worden uitgesteld, omdat deze voltallig in het bui tenland zou verblijven. I£en werknemer van Frilandia maakte nog gretig van de gelegenheid gebruik om gal té spuwen over zijn directie. Een der directeuren heeft volgens hem verklaard ontslag te nemen als de vierhonderd gulden moeten worden uitgekeerd, en zijn reactie was:„Wat mij betreft kan hij vandaag al vertrek ken, want zo'n slechte directeur hebben we nog nooit gehad...." De vierhonderd gulden zitten erin, aldus ook Een- drachts hoofdbestuurslid R. Knobbe, maar laten we wachten tot na de 29ste september, „als het overleg achter de rug is Direct na het gesprek op het raadhuis trokken de bezetters met wapperende manen naar de eierhal om daar de poort te ontsluiten en de spandoeken met de kreten „gekraakt" en „bezet" te verwijderen. „Hoofdkraker" Bruitsman legde op de valreep nog even een verklaring af: „Aanvankelijk stonden wij op het standpunt om de eierenhal bezet te houden totdat we een andere ruimte zouden krijgen aangeboden, maar het gesprek met de burgemeester en korps chef Huiskamp is zeer bevredigend ver lopen en dat deed ons anders besluiten, ten. We hebben de toezegging gekregen dat men iets op het oog heeft voor ons en nu we ervan overtuigd zijn geraakt, dat er inderdaad aan wordt gewérkt, hebben wij ons doel bereikt. Want door dit kraken wilden we er gewoon weer eens de aandacht op vestigen dat we na jaren nog steeds zonder iets „eigens" zitten..." De groep volgelingen van hem die giste renmorgen nog zonder scrupules aan een klein tafeltje voor de eierhal een kaartje legden onder het gedreun van beatmuziek uit een krakerig speakertje, maakte inmiddels aanstalten om te ver trekken. Enkele uren daarvoor had men nog ietwat recalcitrant te kennen gegeven het geürm van de jeugd over het ge brek aan een jeugdhonk beu te zijn en nu wel eens spijkers met koppen te willen slaan. De bezetting van de hal zou de gemeente opnieuw zwaar aan het denken moeten zetten. De krakers spraken toen ook affec tieve woorden over hun „idealisme" en distantieerden zich van organisator Henk van de Berg, bij wie volgens hen de commercie een overheersende rol speelt. De indruk dat er in Veenendaal in feite twee groepen jongeren zouden zijn is overigens niet juist. De meeste jeugd volgt zowel Henk van den Berg als Henn.v Bruitsman c.s. als het gaat om een eigen ontmoetingscentrum. De spanning is sinds gisterenmiddag in elk geval verdwenen in en rond de eierhal. Het is weer een waar „Vre de-oord" zoals op het huis, dal grenst aan de gemeentelijke hal, staat ver meld. Gistermorgen nog verklaarden Hen- ny Bruitsman, Hans Slotboom en Dick de Gooyer op wier intigatie de eier hal werd gekraakt het gebouw be zet te houden totdat de gemeente Vee nendaal voor een ander jeugdhonk had zorggedragen, maar tijdens de bespre king op het raadhuis, waarbij ook de heren A. Stomphorst (chef jeugdzaken en onderwijs) en voorlichtingsambte naar J. van Offeren aanwezig waren, zwichtte men voor de argumenten van Veener.daals eerste burger en politie korpschef Huiskamp. De heer Van Offeren: „Uit het ge sprek dat wij met de bezetters hebben gevoerd (wij hebben ons overigens hierin nogal laconiek opgesteld, doch de uitspraken van de jongeren bepaald au sérieux genomen) bleek dat het een spontane actie is geweest. Men heeft vermoedelijk weer op één van die avonden, waarop men niet wist waar men naar toe moest, besloten zijn in trek te nemen in de eierhal. Daarmee wilde men nog eens de aandacht vesti gen op de omstandigheid dat men nog steeds niet over een jeugdhonk beschikt in Veenendaal". De wensen van de jeugd een bar annex dancing voor iedereen zijn De voorlichtingsambtenaar: „B. en W. hebben al blijk gegeven van hun voor nemen om iets voor dié jeugd, die niet in de traditionele disciplines (instuif e.d.) wenst te vallen, iets te gaan doen. Dat is ook aan de initiatiefnemers mee gedeeld en die toezegging deed de kra kers besluiten de eierhal vrijwillig te ontruimen vanmiddag". Volgens de heer Van Offeren is de gemeente Veenendaal ervan overtuigd dat de groep krakers een grote achter ban heeft (plusminus 200 jongeren), die de opening van een „gemeentelijke dis cobar" rechtvaardigt. De wethouder van jeugdzaken gaat op korte termijn overleg plegen met di verse instanties om daarna vastomlijn de plannen te maken voor de structuur van het jeugdhonk. „De gemeente heeft al wat op het oog", aldus tot slot de heer Van Offeren. De Veenendaalse

De Vallei | 1970 | | pagina 3