Ruimtesucces voor Russen Loena - met monsters „maangrond" - weer terug naar aarde Israël duit geen Syriërs op de vlakte van Gilead IN AMMAN VEEL DODEN de heerlijke, nieuwe smaak volop verkrijgbaar EXCUSEER MIJN LINKERHAND Zelfstandig Raket-spionnen bekennen sü=„saiffl 0 WEDUWE VAN DUITSE STARFIGHTERPILOOT EIST 2 MILJOEN DOLLAR VAN LOCKHEED Bomaanslagen op Milanese kerken de dubbeMekkere vruchtenlimonade, met 't zuivere sap van ananas en grapefruit 'n hele liter slechts 85 ct. t-ri J.J.S.S. treedt heden af Noodtoestand in Louisiana TT 450 GR. VAvNoo9^ TERUG Hulp van Eichmann voor gerecht Synthetische tabak Rembrandt V- VISC0TELET OP Z1\ ZWITSERS (4 pert.) Ceausescoe in Wenen Sidewinder met rood vaantje 599ste Staatsloterij Esro laat kunstmaan houwen DINSDAG 22 SEPTEM BONN Gerlinde Hippel, de wedu we van een neergestorte Westduitse Starfighterpiloot, heeft een schadever goeding van twee miljoen dollar geëist van de Lockheedfabrieken die de Star- fighter produceren. Meivin Belli, de vermaarde Ameri kaanse advocaat, heeft deze eis inge diend bij het gerechtshof in Los Ange les. De piloot Manfred Hippel veronge lukte in 1966 boven Nederland en werd uit het IJsselmeer geborgen. Advocaat Belli stelt in de dagvaarding Lockheed verantwoordelijk voor de vele gebreken aan de Starfighter. Alleen al bij de Westduitse luchtmacht zijn 124 Starfighters verongelukt. Als de eis suc ces zou hebben kan een hele reeks van soortgelijke processen volgen. Volgens Belli zijn er bewijsstukken weggewerkt en worden getuigen on der wie de weduwe Hippel onder druk gezet om de „Starfighter „om fi nanciële en politieke redenen" te ver doezelen. MOSKOU Het Russische maanvoertuig „Loena-16" is opgestegen van het maanoppervlak waar het zondag was geland en ligt „op uitstekende koers" naar de aarde. Dit is maandag gezegd in wetenschappelijke kringen in Moskou. Het onbemande Russische ruimtevaartuig Loena-16 brengt ook maanmon- sters mee naar de aarde, zo heeft het Russische perbureau Tass maandag verder bekendgemaakt. Deze monsters van maangesteente zijn door de Loena-16 getrokken uit de „Zee van vruchtbaarheid" op 'n diepte van 350 millimeter. Dit geschiedde met 'n elektrische boor. Het opgehoorde ge steente werd later in een houder ge daan. Volgens Tass heeft de Loena-16 haar program volledig uitgevoerd. Het automatische transport van maangesteente naar de aarde stond in het middelpunt van het experiment. De maansonde vertrok maandag om 10.43 uur Moskouse tijd naar de aarde. Het is de Sovjet-Unie thans, voor het eerst in de geschiedenis van haar ruim tevaartexperimenten gelukt, een auto matisch ruimtestation van de maan naar de aarde te laten terugkeren. De „werkzaamheden" van de Loena-16 op de maan hebben een dag geduurd. Tass heeft laten uitkomen, dat niet de gehele Loena-16, die zondag een zachte landing op de maan maakte, naar de aarde terugkeert. Een ruimte raket heeft de Loena van de maan doen vertrekken. ADVERTENTIE LONDEN Israël zal slechts ingrij pen in de burgeroorlog in Jordanië als de veiligheid van zijn grenzen wordt bedreigd, zo heeft de Israëlische am- AMMAN De gevechten in Am man zijn maandag weggeëbd, maar legereenheden hebben nog wel spo radisch met artillerie en mitrailleurs het vuur geopend op verzetshaarden. Artillerievuur hoorde men zo nu en dan rond de stad en in delen van de stad zijn nog steeds sluipschutters actief. Het vliegveld van Amman is ge sloten, maar zeker één vliegtuig van de Egyptische Rode Halve Maan is op een andere landingsbaan geland om dringend nodige medicamenten voor de naar schatting 5000 gewon den in de stad te brengen. In de stad rijden de ziekenauto's overal rond met loeiende sirenes en ook ziet men gepantserde voertuigen van de Rode Halve Maan. Het uitgaansverbod is zondag voor de zuidelijke sector van de stad ge durende drie uur opgeheven en jour nalisten die in het Intercontinental hotel verblijven, konden voor de eer ste maal op straat wandelen. De straten zijn bezaaid met gebruikte munitie, hoofdzakelijk .50 mi trailleurkogels en op de trottoirs liggen de papieren hulzen van de 106 mm granaten voor terugslagloze vuurmonden. Van diplomatieke zijde wordt ver nomen dat de commandoleider Jassir Arafat bereid was geweest zaterdag in te gaan op de oproep van presi dent Nasser voor een wapenstilstand, maar dat hij niet in staat was ge weest zijn bevelen voor een wapen stilstand aan zijn troepen door te geven. In de vijf dagen dat de Palestijnen nu slaags zijn met de Jordaanse strijdkrachten, zijn ongeveer 8000 guerrillastrijders gesneuveld en tien duizenden gewond. Dit heeft een Palestijnse woordvoerder van El Fatah dinsdagochtend vroeg in Bei roet bekend gemaakt. Arafat heeft echter waarschijnlijk de doden en ge wonden onder de burgerbevolking meegeteld in zijn verliescijfer, dat anders nooit zo hoog geworden zou zijn. Marcel Boisard, van het Interna tionale Rode Kruis, had maandag na een kort bezoek aan Amman ver klaard, dat er in de Jordaanse hoofd stad naar schatting tussen de 5.000 en 10.000 doden en gewonden waren. bassadeur in Londen, Michael Comay, maandagavond gezegd. De ambassadeur liet doorschemeren dat dit zou gebeuren, als koning Hoes sein afgezet zou worden. Comay ver klaarde in een interview voor de En gelse radio, dat Israël niet de wens koesterde om in Jordanië te intervenië ren. Op de vraag wanneer Israël zijn veiligheid in gevaar zou achten, ant woordde Comay, dat Hoessein en diens regering de bereidheid te kennen had den gegeven naar vrede te streven. Als de vorst zou worden afgezet, zou dit een belemmering voor de vrede beteke nen, aldus Comay. Zegslieden gaven de volgende samen vatting van het Israëlische standpunt: „Als de Syriërs zich nu uit het noorden van Jordanië terugtrekken en dit in handen van de commando's laten, dan zal Israël niet ingrijpen. Als de Syriërs echter zouden blijven dan zou dit er toe kunnen leiden, dat de Syriërs van de Jordaniers eisen dat de commando's vrijelijk tegen de Israëli's moeten kun nen opereren. De Syriërs zouden zich dan meester kunnen maken van de hoogvlakte van Gilead vanwaar 18 Is raëlische nederzettingen langs de rivier de Jordaan worden beheerst. Het zou voor Israël onduldbaar zijn dat Syrië zich op de Gilead nestelt." Voor de Israëlische t.v. heeft Shmuel Segeve, die bekend staat als een des kundige op het gebied van Arabische kwesties verklaard, dat de Syriërs zich reeds op de hoogvlakte van Gilead be vinden. „Zodra zij de vallei zouden in komen, zou de toestand een dramati sche wijziging ondergaan", zo verklaar de hij. De Israëlische Generaal b.d. Meir Amit, die vroeger hoofd van de Israëli sche veiligheidsdienst is geweest, zei dat de gebeurtenissen in Jordanië ge lijkstonden met een de facto deling tus sen koning Hoessein en Syrië. Hij sprak van een uitbreiding van de Russische invloed, „omdat het Syrische leger sterk door Rusland wordt be heerst". Hij schatte dat de Syriërs met 200 300 tanks waren binnengevallen, waardoor zij een drie keer zo grote pantsermacht in het noorden hadden als de Jordaniërs. Tass heeft nog gemeld, dat de raket met de maanmonsters donderdag de aarde zal bereiken. Wanneer de raket de aarde nadert, zal het voor de terugkeer naar de aarde bestemde mechanisme met de maan monsters van de raket gescheiden wor den, de dichte lagen van de dampkring binnen gaan en later aërodynamisch af remmen en daarna met een valscherm landen, aldus Tass. Het landingsgestel van de Loena-16 heeft gediend als lanceerbasis voor de ruimteraket, die naar de aarde onder weg is, zo meldt Tass nog. Het op de maan achtergebleven landingsgestel, gaat door met het verrichten van tem peratuur- en stralingsmetingen. Reuter tekent bij de jongste Russi sche ruimtevaartprestatie aan, dat hoe wel de Sovjet-Unie de Amerikaanse prestatie van 'n maanlanding met een bemand ruimteschip niet geëvenaard heeft, zij wel de voornaamste taak van de Amerikaanse Apollo-astronauten, namelijk het verzamelen van maan monsters, heeft volbracht zonder men senlevens op het spel te zetten. Het hoofd van de Nasa George Low heeft de Russische prestaties belang wekkend genoemd. Hij wenst de Rus sen succes met hun pogingen maange steente naar de aarde te transporteren. Low sprak ook de wens uit, dat de Russen de VS gegevens ter beschikking zullen stellen. Het Russische experiment waarbij een raket van de maan is opgestegen met maanstenen aan boord „opent de mogelijkheid van het automatisch ver zamelen van bodemmonsters van Mars in de komende tien jaren", zo heeft de directeur van het Britse radio-astrono misch observatorium Jodrell Barll maandagavond gezegd. MILAAN In drie Milanese kerken zijn vanmorgen vroeg brandbommen ontploft. Een van de getroffen kerken was de beroemde Santa Maria Delia Grazie, waar Michelangelo zijn fresco van het Laatste Avondmaal heeft geschilderd. In deze kerk werd slechts een zijaltaar licht beschadigd. Ook in de twee andere kerken was de brandschade gering. De politie heeft in alle drie gebouwen pamfletten van een anti-klerikale, anarchistische beweging gevonden. WEST-BERLIJN In West-Berlijn is maandag het proces begonnen tegen de 59-jarige voormalige SS-officier Ri chard Hartmann, die in de jaren 1941-45 betrokken zou zijn geweest bij het wegvoeren en vermoorden van o.a. Joodse Nederlanders. Hartmann, die destijds een onderge schikte was van Adolf Eichmann, ver klaarde niet schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde dood van min stens 8577 Joden, onder wie 5000 uit Kroatië en de anderen uit Duitsland en Nederland. Hij noemde zijn werk in de Tweede Wereldoorlog „louter tech nisch". De verdachte was in 1968 in West- Berlijn aangehouden, waar hij een café dreef. Men verwacht dat het proces drie maanden zal duren. LONDEN Een woordvoerder voor Imperial Chemical Industries (ICI) heeft vandaag meegedeeld, dat het gelukt is een synthetische tabak te ontwikkelen welke prettig te ro ken is en minder gevaar voor de ge zondheid inhoudt dan natuurlijke tabak. „Een aantal mensen van ons la boratorium heeft NRM (nieuw rook- materiaal) gerookt, ofwel alleen of wel gemeleerd met normale tabak", aldus de woordvoerder die vertelde dat de proeven met NRM reeds twee jaar duren. NRM is een synthetisch materiaal op basis van koolhydraten zoals cel lulose. Het is nog te vroeg om te zeggen of het goedkoper in de pro- duktie zal zijn dan normale tabak en wanneer het aan de markt zal komen. Bij het onderzoek werkt ICI sa men met Imperial Tobacco Ltd. Nó ADVERTENTIE I ll een Produkt van The Coca-Cola Company - Ml li voorlopig alleen verkrijgbaar in literflessen. A De Deense koning FREDERIK, zijn rechterhand in een draagband tengevolge van een val die hij vorige week maakte, begroet hier de presi dent van de wereldbank, de vroegere Amerikaanse minister van Defensie, ROBERT McNAMARA voor de aan vang van het congres van deze bank in Kopenhagen. In het midden de Fransman PIERE-PAUL SCHWEIT ZER, algemeen directeur van de we reldbank. NEW YORK Rembrandt's „portret van een officier", een van zijn weinige schilderijen die nog in privé-bezit zijn, zal op 22 oktober in New York worden geveild. Men verwacht dat het schilderij ongeveer 1,8 miljoen gulden zal op brengen. Het portret maakt deel uit van de collectie van wijlen Matilda Wilson uit Rochester, van wie nog 14 schilderijen zullen worden geveild, waaronder ook „de hertog van Bracciano" van v. Dyck. ADVERTENTIE 800 gram (4 stuks) visfilets, ansjovisboter, 4 afgestreken eetlepels Parmezaanse kaas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, boter of margarine. De visfilets bestrijken met ansjovisboter en in een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke filet lepel Parmezaanse kaas. Rondom,4" gehalveerde tomaten; op elke tomaat een kruisje van kaas reepjes. In niet te hete oven de schotel zachtjes gaar stoven. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap ir Vis en Vlsprodokten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^ PARIJS Jean-Jacques Servan- Schreiber zal zijn mandaat van secreta ris-generaal van de radicale party terug geven aan het partijbestuur dat vandaag bijeenkomt. De schrijver van „de Amerikaanse uitdaging" had gezegd, dat hij dat zou doen, als hij bij de tussentijdse verkie zingen in Bordeaux minder dan tussen de 25 en 30 procent van de stemmen zou krijgen. Hij ontving er slechts 16,59 procent. Zijn tegenstander, premier Chaban-Delmas, werd met 63,55 procent meteen gekozen. Jean-Jacques Servan-Schreiber had tot deze stap besloten, omdat enkele belang rijke partijleden het niet eens waren ge weest met deze schijnkandidatuur en dientengevolge hadden bedankt voor hun lidmaatschap. Hij meende, dat als hij ongeveer dertig procent van de stemmen op zich zou kunnen verenigen, zijn kandidatuur geen „politieke misstap" zou zijn geweest, en dat dus niet hij, maar de weggelopen leden ongelijk hadden. Het besluit van J-J S-S betekent ove rigens niet, dat hij ook zal heengaan als HOUMA In de Amerikaanse staat Louisiana heeft gouverneur John Mc Kei then maandag de noodtoestand af gekondigd, nadat bij gevechten tussen blanke en negerstudenten vijf gewon den waren gevallen. Vijf scholen werden gesloten. secretaris-generaal van de radicale par tij. Vrij zeker zullen de voorzitter Mau rice Faure, en de overige bestuursleden er bij hem op aandringen om aan te blijven, hetgeen hij dan ook zal doen. WENEN Nicolae Ceausescoe, de president en partijleider van Roemenië is in Wenen aangekomen vpor 'n staat- siebezoek van vijf dagen. Ceausescoe die voor het bezoek is uit genodigd door president Franz Jonas van Oostenrijk, werd vergezeld door zijn vrouw en 25 hoge functionarissen, onder wie vice-premier Josif Banc, mi nister van Buitenlandse Zaken Corneliu Manescoe en minister voor Buitenland se handel Cornel Butica. XJet kleine vorstendom Liechtenstein heeft wereldkundig gemaakt, dat het na 250 jaar buitenlandse bevoog ding ten aanzien van zyn buitenland se politiek op eigen benen wil staan. Dit is verklaard door kroonprins Hans Adam, die thans 25 jaar is en ge regeld optreedt als woordvoerder voor zijn vader, prins Franz Josef II. In een grote rede voor de burgerij zei Hans Adam, dat de verdragen, waar door het hertogdom met zijn 20.000 inwoners sinds een halve eeuw aan Zwitserland is gekoppeld, op vele punten herziening behoeven. De kroonprins beweerde, dat Liechten stein, dat per inwoner tienmaal zo veel exporteert als de Verenigde Staten, op het ogenblik een van de vijf landen der wereld met de hoog ste levensstandaard is. „Economisch zijn wy een zeer actief land, maar in politiek opzicht zijn wij een schone slaapster", aldus verklaar de Hans Adam op een vergadering van burgers te Triesen. 'THvee eeuwen lang was Liechtenstein nauw verbonden met Oostenrijk. Het verklaarde zelfs in 1860 de oorlog aan Pruisen en werd bij de vrede „vergeten". In de Eerste Wereldoorlog werd echter de neutraliteit uitgeroepen. Sinds het begin van de jaren '20 is Liechten stein door een aantal verdragen in een douane- en muntunie aan Zwit serland gekoppeld. Zwitserland ver tegenwoordigt het vorstendom tevens in het buitenland. Kroonprins Hans Adam zei, dat Liech tenstein tot dusverre in de rugzakken van Oostenrijk en Zwitserland heeft meegemarcheerd. „Vroeger of later zal Zwitserland ons terecht verzoeken op eigen benen te staan of om onze onafhankelijkheid grotendeels op te geven". Liechtenstein's belangen bij de Europese integratie kunnen alleen beschermd worden indien het vorstendom de zelfde internationale juridische status krijgt als Luxemburg, dat lid is van de EEG en andere internationale or ganisaties, aldus Hans Adam. „Indien wij in een Verenigd Europa slechts de status van waarnemer ge nieten, zou het beter zijn Zwitserland te verzoeken ons als 23ste kanton op nemen", zei hij, hieraan onmiddellijk toevoegend, dat de meerderheid van de Liechtensteiners daartegen is. Tke prins verklaarde verder, dat Liech- tenstein voornemens is, strenger toezicht uit te oefenen op de duizen den z.g. „postbusfirma's", die in naam hun hoofdzetel in dit belastingpara dijs hebben. Strengere voorschriften zouden de se rieuze en goede firma's onder hen ten goede komen, zei hy. Volgens officieuze ramingen bestaan ruim 10.000 van dergelijke firma's in het 150 vierkante kilometer grote vorstendom. Zij betalen één promille belasting van hun geplaatste kapitaal en hebben verder geen fiscale ver plichtingen. Volgens de kroonprins zou een strenger toezicht van het grootste belang zijn indien Liechtenstein een eigen stem wil krijgen in de toekomstige inte gratiepogingen van Europa. DUSSELDORF (West-Duitsland) De 39-jarige Westduitse ingenieur Manfred Ramminger heeft maandag voor de rechtbank bekend, dat hij ge holpen had een „Sidewinder" raket van de Westduitse luchtmacht te stelen in opdracht van de Sovjet-Unie. Ramminger verklaarde, dat de raket uiteengenomen was en per luchtpost naar Moskou was verstuurd. Rammin ger had hiervoor 40.000 ontvangen. De ingenieur vertelde, dat de 2,75 meter lange raket uit de auto stak, waarmee zij het wapen vervoerden. De dieven hadden toen in overeenstem ming met de Westduitse verkeersregels, een rood vlaggetje aan het uitstekende gedeelte van de Sidewinder gebonden. Een paket bleek verkeerd geadresseerd. De spionnen veranderden doodleuk het adres. Ramminger, Josef Linowski (49) en 22 SEPTEMBER 1970 EERSTE KLASSE Prijzen van f 10 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 200 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 400 zijn gevallen op nrs. eindigende op Prijzen van f 1000 zijn gevallen op nrs. eindigende op gevallen op het nummer: gevallen op het nummer: gevallen op het nummer: gevallen op het nummer: gevallen op het nummer: Een Een Een Een Een De De prijs van prijs van prijs van prijs van prijs van pr.|s prijs van van 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 5.000 25.000 gevallen gevallen op op het het nummer: nummer: De extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie G op het nummer: En de troostprijs van f 1.000 op nummer van elk van de andere series. 5 81 06 832 054 306* 799 5139 045547 095690 064829 004879 083557 060276 067597 043444 043444 LET WEL: op nummer 306 is tevens een prijs van f 50,gevallen. Wolf-Diethard Knoppe (35) een vroege re piloot van de luchtmacht, zijn voor de rechtbank van Noordrijnland-West- falen verschenen. Zij worden beschul digd van diefstal van oorlogsmateriaal en poging tot verraad. De diefstal van de raket op 26 okto ber 1967 heeft destijds grote verontrus ting doen ontstaan op het ministerie van Defensie. Ramminger zei dat hij in totaal 116.000 had ontvangen van de Sov jet-Unie voor het gestolen materiaal. Hij had Linowski en Knoppe hun aan deel in de winst gegeven. Ramminger vertelde, dat Knoppe een plattegrond van de basis had geleverd en had gezegd dat de diefstal geen pro blemen zou opleveren. Ramminger en Linowski hadden twee navigatie-instrumenten, die ook naar de Sovjet-Unie werden verstuurd, ge stolen op een tentoonstelling van Aero- nautica in Hannover. De ingenieur vertelde dat zijn con tactpersoon in Moskou, die hij kende onder de naam „Michael", hem opge dragen had een „Sidewinder", een „Hawk",-raket en een „Nike-Hercu- les"-projectiel te stelen. Ramminger zei dat toen de Sidewinder was afgeleverd, Michael hem had laten weten, „wij al een Hawk goedkoper direct uit de Verenigde Staten hadden gekrej Ramminger vertelde dat hij in 1967 een contract had gekregen voor de bouw van een veevoederfabriek nabij Moskou. Men had hem toen te verstaan gegeven dat hij „enkele diensten" zou moeten bewijzen. Hij zei dat Linowski, die voor zijn bouwbedrijf werkte, hem voor het eerst in contact met de Russen had gebracht. MÜNCHEN In München ls maan dag bekendgemaakt dat de ESRO de Europese organisatie voor onderzoek van de ruimte een consortium van Westeuropese ondernemingen opdracht gegeven een satelliet van 280 kilo te bouwen die de gammastralen in de bui tenste lagen van de atmosfeer van de aarde moet meten. Aan het hoofd van de groep staat de Westduitse vliegtuigfabriek Messer- schmidt-Bölkow-Blohm. Volgens de plannen zullen aan het project voorts deelnemen de Britse vliegtuigfabriek „British Aircraft Cor poration", de Belgische onderneming „ETCA" de Italiaanse „Selenia" en de Franse „Snias". Waarschijnlijk zal de kunstmaan in 1974 de ruimte worden ingeschoten.

De Vallei | 1970 | | pagina 9