Door het bos rijden is een gezond en sportief gebeuren Frankrijk werpt zich op wintersport In eeuw der techniek groeit nieuw soort recreatie Foto's opleiding soldaten zijn gebruikt als bewijs voor martelingen Wit goud' in Gigantisch kruispunt bij Rotterdam Massa-vermaak Gezellig Kranten in Brazilië protesteren Vijf miljoen Meer garantie Vrees Voorsprong J£et paardezweepje en de vioolkist hebben lange tijd op één lijn gestaan: beide verrieden een dure vrijetijds besteding. Op het platteland is het paard echter in de landelijke rijverenigingen nooit zo'n luxe geweest. Sinds vijftien jaar is het „gat" tussen de landelijke rijvereniging en de deftige manege in de stad gevuld door een snel groeiende groep mensen van overal. Ook hun nieuwe voorman, de heer A. Stehouwer. Er komen Per jaar 365 75.000 bedden (dJCplOltfllttC dagen skiën STEEDS MEER MENSEN ONTDEKKEN T PAARD Ruim zes jaar is J. J. L. baron van Lyuden, grootmeester van de Koningin, voorzitter van de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond geweest. Groei ende werkzaamheden hebben hem thans genoopt de leiding van de stichting over te dragen aan de heer A. Stehouwer, die zich tooit met de bescheiden titel „landbouwer". A. STEHOUWER Hij is 48 jaar, woont tegen de Moer dijkburg aan en kon eerder paardrijden dan lezen. Hoewel hij het paard veel vuldig onder het zadel heeft bereden Interesseert hij zich ook voor het „aan gespannen paard". Ook deze tak van de paardesport wordt door de stichting bestreken; al leen de draf- en rensport is bij een eparte organisatie ondergebracht. Zien vele Nederlanders de paar desport niet nog steeds een beetje als een elite-sport? „Ik dacht dat de paardesport vooral na de oorlog zijn naam als elite-sport wel was kwijtgeraakt. Vooral de vele pony-clubs die in de afgelopen jaren overal zijn opgericht, hebben het paard ln zeer brede kring bemind gemaakt." „Ook in de grote steden is de belang stelling voor de paardesport in de afge lopen vijftien jaar snel gegroeid en groeit nog steeds." Zal uw bond het toejuichen als de paardesport tot een vorm van mas sa-vermaak wordt? „Op het ogenblik doen zo'n zestig- zeventigduizend Nederlanders op de een of andere manier aan paardesport. Dat is zo ongeveer één op elke 140 Ne derlanders. Ik heb geen cijfers hoeveel Nederlanders zich adctief met bijvoor beeld voetbal bezig houden (400.000-red), maar ik dacht dat het aantal paardesporters in Nederland be vredigend is te noemen, zeker in verge lijking met de cijfers van voor de oor log". „De bond zal hét overigens slechts toejuichen als er steeds meer Nederlan ders belangstelling krijgen voor de ac tieve paardesport." Waaraan schrjjft u de groeiende be langstelling voor de paardesport toe? „De mensen hebben in vergelijking met vroeger meer geld en meer vrije tijd. Bovendien krijgen steeds meer mensen de drang om in deze technische wereld contact te zoeken met de leven de natuur". Paardesport kan dus een maat schappelijke betekenis krijgen? „Paardesport is totaal iets anders dan bijvoorbeeld voetbal. Men heeft contact met een levend wezen en men moet zich met dat levende wezen verbonden gaan voelen. Wie louter als statussym bool of uit een modegril aan paarde sport te gaan doen, zal teleurgesteld worden. Maar wie van het paard gaat hou den, zal in de paardesport een zeer zin volle en bevredigende recreatie vinden. Is de paardesport volgens u een gezelligheidssport of een prestatiesport? „Ik vind dat de paardesport in de eerste plaats gezelligheid en ontspan ning moet geven. Onvermijdelijk is dan dat men naar prestaties gaat streven. Wie echter geen verdere aspiratie heeft dan te paard door het bos of langs het strand te rijden, is voor mij toch een echte paardesporter". Wat heeft de Stichting Nederland se hippische sportbond zich ten doel gesteld? „De bond is beslist niet alleen op prestaties gebrand. Zij heeft als hoofd doel gesteld het paard bij de mens en de mens bij het paard te brengen." Is er toch nog niet een vrij grote drempelvrees voor de paardesport, vooral bij de grote-stadbewoners? „Om het geld behoeven de meeste mensen het niet meer te laten. Moge lijkheden zijn er, ook in de grote ste den, meer dan voldoende. Ik dacht dat de drempelvrees snel aan het afnemen was, vooral door de ponyclubs waar de jeugd al op zeer jonge leeftijd in contact met het paard komt. Bovendien gaan er ook steeds meer gezinnen in de kleinere plaatsen wonen. Daar kunnen zij kennis maken met de Landelijke rijverenigingen, waar men de ware liefhebbers van de paardesport ontmoet". „Een bijzonder boeiend facet is, dat de paardesport steeds meer door gehan dicapte mensen wordt beoefend. Er zijn al verscheidene clubs voor bijvoorbeeld spastische kinderen en de artsen zijn zeer tevreden over de medische resul taten." „Tot slot: mensen die vrezen dat zij te dik zijn, of .te dik worden: er is geen sport die zoveel energie vergt als de paardesport. Wie een uur heeft gereden is meer calorieën kwijtgeraakt dan eni ge andere sporter in één uur kan ver liezen. RIO DE JANEIRO Jornal do Bra- sil. een van de meest gezaghebbende Braziliaanse bladen, heeft geschreven dat foto's van de opleiding bij het Bra ziliaanse leger, welke het aan vier in vloedrijke buitenlandse tijdschriften had verkocht, later afgedrukt zijn met onderschriften over martelingen in Brazilië. De vier buitenlandse tijdschriften zijn: Der Stern, Domenica del Corriere ln Italië, Oiga in Peru en Vision een tijdschrift in het Spaans, dat in ver scheidene Zuidamerikaanse landen wordt verspreid. Jomal do Brasil had de foto's in au gustus 1969 gepubliceerd bij een ver haal over manoeuvres tegen guerrilla's die toen gehouden werden in het Man- tiqueriagebergte in de staat Rio de Ja neiro. Het doel was de militairen te oe fenen om onder de zwaarste omstandig heden zich in leven te houden. Op 18 januari werden de foto's door Der Stern afgedrukt. Jornal do Brasil, Jomal da Tarde te Sao Paulo en het Braziliaanse tijdschrift Veja hebben al le foto's gepubliceerd van de gewraakte buitenlandse artikelen. Volgens Jor nal do Brasil had Dominica del Corrie re op 24 februari twee van de foto's van de manoeuvres gebracht met het onderschrift: Gewelddadig bèwijs van marteling. Een foto toonde een man die vastgebonden was op een ronddraaiend kruis. En de andere een man die in een ruwe houten kooi was opgehangen. - 0 Meedoen aan een concours-hippique hoeft niet, rijden door het bos is ook paardensport. Straks rijden op de vierde verdieping Vier hoog zullen auto's zich hier een weg zoeken. Deze voor Nederland unieke doorkijk is sinds een paar da gen mogelijk geworden bij het in aanbouw zijnde re usachtige verkeersplein benoorden Rotterdam. Op deze vier niveau's zal in het begin van 1972 op het Kleinpold ergebied het hele ingeioikkelde verkeer Noord-Zuid en Oost-West bij Rotterdam worden venverkt, maar bin nenkort als de kelderverdieping in gebruik komt, zijn er al drie lagen in gebruik. Het hoogst zullen uiteindelijk auto's van Den Haag uit Rotterdam binnenzwaaiendaaronder gaat het in de andere richting en waaieren allerlei lokale wegen uit, evenals op de begane grond. Het oost-west verkeer (Hoek van Holland - Rotterdam - Gouda) gaat door de de kelder. Bij Pemis, ten zuiden van Rotterdam, komt nog zo'n kruispunt met vier niveau's, in de vorm van een zee ster. Dat wordt nog groter. PARIJS Omdat in Frankrijk de tijdelijke sneeuw te duur begint te worden, gaat men nu maar de eeuwige sneeuw exploiteren. Hierbij zal men zich voorlopig beperken tot de steile en glooiende hellingen op een hoogte van ongeveer drieduizend meter tussen de toppen van de Polset en de Cha- vière, aan de rand van het nieuwe na tionale park van de Vannoise. Daartoe zal het zeer moderne winter sportoord Val Thorens worden gebouwd met een capaciteit van 35.000 bedden, waar men alle 365 dagen van het jaar zal kunnen skieën op de hellingen die het einde vormen van het dal van Bel leville. Daarmee verschaft Frankrijk niet al leen die mogelijkheid aan de toeristen diie om zakelijke of huiselijke redenen 's waiters geen vakantie kunnen ne men, om toch deze wintersport te beoe fenen, maar tevens geeft het zichzelf een geducht wapen in de onbarmharti ge strijd in de exploitatie van het "wit te goed". Want sedert enkele tientallen jaren is Europa gegrepen door de goudkoorts die op de hellingen van de Alpen en de Dolomieten tot hoog in de eeuwige sneeuw aanleiding geeft tot hevige bot singen met alls inzet enkele miljarden guldens. Meer dan vijf miljoen skilopers héb ben hun vakantie in de Alphen doorge bracht. In 1975 zal dit aantal verdub beld zijn en in 1980 zelfs verdrievou- gd. Dat betekent voor dit jaar onge veer vijftig miljoen toeristendagen als men een wintervak antie op gemid deld twaalf dagen stelt waarvan er tien op de ski-pistes worden doorge bracht. In 1980 zijn dat dus ten minste 150 miljoen toeristendagendie de oanzet van zeven tot 22 miljard francs (4,5 tot 14,3 miljard gulden) zullen doen oplo pen. Het is begrijpelijk dat de exploitatie daarvoor van middenstands- naar indu striële handen is overgegaan. Deze in dustrieën schrikken er bepaalde niet voor terug om de onherbergzame hoog vlakte en berghellingen tussen de twee duizend en de drieduizend meter te be bouwen. Zij worden hiertoe aangezet door hun computers, die htm voorreke nen dat deze sneeuwmarkt vrijwel on beperkt is. Dit is de inzet van de strijd waarin de Italiaanse, Zwitserse, Oostenrijkse, in zekere zin de Duitse, en de Franse schatgravers tegenover elkaar staan. Het Is een ware snelheidswedstrijd gewor den, want ieder wil op tijd zijn nieuwe hotels en moderne installaties gereed hebben om de internationale klanten aan te trekken en op vorstelijke wijze te ontvangen. In deze race tegen de klok had Frankrijk, zo geeft men hier volmondig toe een achterstand van ruim 25 jaar op Oostenrijk, Duitsland en Zwitser land ten het gehele jaar in exploitatie blij ven: zij zijn bijzonder duur en vragen geweldige investeringen. De tijdelijke sneeuw is voor de ex ploitanten bijzonder duur. Zij verplicht hen in de daarop gebouwde hotels en bijhorende installaties hun kost voor het gehele jaar in drie tot vier maan den te verdienen. Van enkele dagen vóór Kerstmis tot en met de Carnavals- tijd. Voor de rest van het jaar staan deze hotels leeg dus renteloos. Het dramatische daarbij is dat in de ze enkele maanden de meeste hotels duizenden potentiële klanten moeten afwijzen die daarna naar Oostenrijk, Zwitserland of Italië vertrékken. De Franse toeristen-industrie op zoek naar een groter deel van de markt, naar een grondiger en evenwichtiger exploitatie van haar investeringen, stond voor de keuze: of hotels en in stallaties te bouwen, die zowel in de winter als in de zomer klanten trekken of het hogerop gaan zoeken en de voortdurende winter in de eeuwige sneeuw uit te buiten. De keuze viel op het laatste. Omdat in het eerste geval twee duidelijk ver loren perioden overbrugd moeten wor den: de lente en de herfst; en omdat in het tweede geval meer garanties gebo den worden. Juist omdat er geprofi teerd kan worden van deze verloren perioden en van diegenen, die in het hoogseizoen naar het buitenland ver trekken bang dat zij anders niet aan hun wdntersporttrekikën komen. Deze keuz werd zeer vergemakkelijkt door de aanweiglheid in de Rhóne- Alpenstreek van een van e grootste exploiteerbare hooggelegen sneeuw - gebieden in Europa. Op het grondgebied van Saint-Mar- tin-dë-BelileviEe, dat met 160 vier kante kilometer groter is dan Parijs, gaat men de proef nemen. Er wordt een totale capaciteit van 75.000 bed den gevestigd, verdeeld over ver schillende oorden. Het grootste daarvan wordt Val Tho- rens met zijn 35.000 bedden. Daar zal een skiparadijs worden in gericht, dat echter niet bestemd is voor diegenendie hun skigenoegens slechts vinden in lange trektochten door de eenzaamheid en stilte. Hier zal men ski-pistes vinden zowel voor de voorzichtige kinderen als voor waaghalzen, met ondergrondse passages en uitgehakte paden. Men vindt er rodelbanen, sleepaden en af gebakende wegen voor sneeuwscoot ers. Nu zegt men: gelukkig! Want deze achterstand kan thans worden omgezet in een kostbare voorsprong. De winter sportoorden zijn hier nog lang niet vol gebouwd, zoals elders. In Savoye is tweederde van de win tersportgebieden nog volkomen maag delijk en kan dus worden uitgerust met installaties die aan de modernste eisen voldoen, zoals ski-pist es voor de deur, verwarmde zwembaden, parkeergele - genheden onder de grond, mimiatuur- golf, curling en sport vliegvelden De meeste van deze installaties moe- De schepping van dit alles is opge dragen aan een Elzasser, Pierre Sohnebelen (34), een jonge ingenieur met Harvard-opledddng. Een doordou wer die zich nauwelijks bekommert om de klaagzangen van de bergbewo ners. Want die vrezen dat binnenkort op een hoogte tussen de tweeduizend en de drieduizend meter, daar waar men gewoonlijk eenzaamheid en pure lucht ging zoeken, zal stoten op ver keersopstoppingen zoals men die in Pairijs kent, op wegen met éénrich tingsverkeer en op een hoeveelheid voetgangers ais op zondag na afloop van de voetbalwedstrijd. „Voor hen", zo zegt minister van Ar- ocid Fontanet,, die boven de volledig uitgeruste wintersportoorden de maagdelijke natuur verkiezen blijft nog ten minste 95 procent van het toegankelijke bergland over, waar zij, indien zij er de moed toe hebben, nog altijd hun dierbare vriendin, de stil' eenzaamheid, kunnen veroveren".

De Vallei | 1970 | | pagina 11